Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • aszamóca

    aktív tag

    válasz bel26 #31590 üzenetére

    Nem ismerem magát a készüléket, de ha kommutátoros a (szénkefés) motorja, akkor lehet kis szaga.
    Azért érzed leállás után, mert a hűtőventi már nem tolja a levegővel szerte szana. :-)

    Nem, nem hangfalnak hívják, gyűjtőnéven hangsugárzónak. A hangfal egy valamekkora tetszőleges geometriájú lapba épített hangszóró.

  • thyeby

    őstag

    válasz bel26 #31593 üzenetére

    Én inkább visszaadnám.

    Semmi se jó, ha nagyon szikrát vet. Még a Güde se. Az a német defekt jel meg szerintem rossz ómen.

    Több fa van, mint asztalos!

  • AndrewBlase

    senior tag

    válasz bel26 #31593 üzenetére

    Sokan raklapszám veszik a német- (szerviz-)ek által kidobott gépeket, és idehaza a vaterán és társain árulják őket "olcsón", mondván nem tudják, mi bajuk van, nem próbálták ki őket.
    Lehet, hogy te is belefutottál egy ilyen példányba.

    Miért mindig én???

  • mdk01

    addikt

    válasz bel26 #31593 üzenetére

    Így már máshogyan hangzik.Akkor kérdéses minek a szagát érzed, de inkább küld vissza.

  • thyeby

    őstag

    válasz bel26 #31601 üzenetére

    Ha nem sürgős, társalogjunk még kicsit, hogy mi is lenne Neked legjobb.

    Egyébként használtan valami olyasmit, csak ne olyan rozsdásat, és ami még fontosabb, nem 110 voltosat. Nekem húszezerért egy frankó alutalpas ilyesmi DeWaltot sikerült vennem. Ki kell várni, ki kell fogni.

    De nézzük, miből (milyen alapanyagból), mennyi és milyen bútort is szeretnél?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bel26 #31610 üzenetére

    Jó kis bemelegítés lesz.

    Talán mielőtt operatív szakaszba érsz, játszunk olyat, hogy kérdezz-felelünk.

    Egy tölgy konyhabútor értéke komoly summa - persze ha jól van elkészítve. Méltán.
    Bíztatlak, hogy vágj bele, de csak akkor, amikor már kicsikét jobban tudod, hogy mit is akarsz.
    Nos, egy ilyen munkához az a Güde akkor is alkalmatlan lenne, ha tök hibátlan, gyári új lenne. Amikor kezdtem, én is vettem egy ilyet. Nem tölgyhöz, hanem bükkhöz gondoltam. Azt sokkal könnyebb vágni, mint a tölgyet. És az öt centis bükkömmel nem egészen negyed óra alatt le is égettem. Kicseréltem egy aszinkron motoros, hővédelemmel ellátott Güdére (ilyenre), amit aztán feltuningoltam alaposan, mert sok igazán lúzer megoldással hozták a világra szegényt. (Nekem még volt szerencsém valami 55 ezerért hozzájutni, de talán az is sok érte.) Azóta is évi 2-3 m³ 30-as bükköt szélez, kaszabol csíkokra. Ám ha olyan fába vágnám a fejszét, amibe te szándékozol, sok tekintetben nem boldogulnék vele.
    Majd húsz éve magam is úgy oldottam meg az asztalon fűrészelést, hogy alá dugtam egy kézi körfűrészt. Tapasztalat, hogy nem sokáig bírja. Van ugyanis ezekben a kézi körfűrészekben egy fogaskerekes lehajtás, ami igen hamar tönkremegy, és olyan drága a javítása, hogy az ember gondolkozik, vegyen új fogaskerék párt, vagy keressen másik körfűrészt? Pedig én csak fenyőt szeltem akkor, nem tölgyet.

    Szóval első körben érdemes átgondolni, hogy milyen körfűrészt is okos venned? Ha van elég helyed, hozzá ipari áramod, akkor tudom a szerény, de jó megoldást. De ez a legolcsóbb variáció is többszöröse annak a Güdének árban, amit vettél most.
    A büdös nagy helyzet az, hogy se olcsón, se drágán nincs hazánkban profi asztali körfűrész egy fázisra - még félmillióért is soksok kompromisszumot köll benyelni.

    Ez most biztosan elijeszt. Nem ez a szándékom pedig, hanem épp az ellenkezője. Igazság szerint áram nélkül, hagyományos kézi asztalos szerszámokkal is el lehet készíteni egy pompás konyhabútort. Ahhoz viszont igazi elhivatottság kell, és sok idő.

    Hogyan gondoltad pl a gyalulást? Bérbe adnád ezt a részét? Mert a legkényesebb része a frontnak ez lesz. És egy jó gyalugép árban nem az a kategória, mint egy elérhető, és már használható körfűrész, hanem sokkal drágább.

    No, menjünk sorban:
    Van-e elég helyed, és három fázisod, vagy valahol egy negyedik emeleti panelban feszengsz?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bel26 #31621 üzenetére

    "Tudom hogy viccesen hangzik, hogy kapásból egy konyhabútorral akarok kezdeni..."

    Számomra ez nem hangzik viccesen. Volt, hogy elvállaltam egy komplett szibériai szaunát vízzel, medencével, kályhával - amihez még egy 80 kilós vasöntvényt is kellett készítenem. Úgy hogy életemben soha nem is jártam szaunában. Az öcsém kérdezte, hogy mit csinálok, ha nem sikerül a kályha? Mit, mit? Ne szarj be! Akkor szétbontom, és kezdem előről, csinálom addig, amíg jó nem lesz. És elkészült, lassan húsz éve működik. Szóval ismerem, milyen az, amikor az ember olyan dolgot vesz a fejébe, amitől sokan megugranak.
    Tehát ha úgy van, ahogy mondod, akkor ebből egy szép napon egy komoly konyhabútor lehet jó eséllyel.

    A Güdés visszacserét nem is az eladónak kell erőltetni, hanem Neked. Üss a hasadra, és mondd, hogy megnézetted egy szakemberrel, aki azt mondta, hogy 25 ezerért rendbeteszi. Ha állja ezt a számlát, akkor oké, de jobb mindkettőtöknek, ha most melegében visszacsináljuk ezt a nagyszerű csereberét.

    Annyival előrébb vagyunk, hogy tudjuk, kb egy nagyobb garázsnyi helyed lesz. Az egy fázis sajnos elég sok kompromisszumba fog kényszeríteni, és jóval drágábbá teszi a gépkeresést még a használtpiacon is. De ez ne akasszon meg minket. Mint legfontosabbat kérdeztem, ami meghatározza, egyértelműsíti az irányt.
    Hogy értsd, százezer magasságában már nagyon megbízható, öntvényvázas, három fázisú körfűrészt lehet kifogni sokszor szép állapotban. Egy fázissal már ez nem megy se ilyen könnyen, se ilyen "olcsón".

    "Az a tervem, hogy első körben meghajtom egy 2300w os flexel..."

    Ezt a tervet a helyedben kihagynám az alternatívákból. Még azok az egyfázisú gyaluk is, amiket megbízhatóan hajtanak szénkefés motorral, elmaradnak az indukciósoktól soksok tekintetben. Pedig azok motorja kifejezetten erre a feladatra lett kifejlesztve. A flex óriási fordulatú, és még a komoly ipari dögök is elég hamar melegszenek terhelés alatt. Minden gyalutengelyre, és körfűrésztárcsára számítottak egy max RPM-et. Ezt nem szabad túllépni, mert nem csak baleset, néha életveszélyt is jelenthet.
    Az is épp elég feladat lesz kiszámolni, hogy milyen fordulatú és teljesítményű aszinkron motort kell beszerezned, és pölö a fűrésztárcsához azt hogyan áttételezni.

    "Az biztos hogy stílusában minimalista lesz és talán ez megkönnyíti a kivitelezést is...."

    Ne gondold, hogy stílusában egy maximalista sokkal több anyagi ráfordítást igényel. Ahhoz sem kell sokkal több alapanyag, sokkal több célgép, csak sokkal több agyalás, és idő kell. Meg türelem, és kitartás.

    "Egyébként a gyalura lehet fűrész lapot is rakni és ha ahhoz vennék egy 2-3 kw os motort akkor annak a teljesítménye sem lenne elég?"

    Dehogynem! Ha megfelelő a motor fordulata is, akkor feltétlenül elég. Nyilván egy kis fordulatú motort ha áttétellel felgyorsítunk, sokat veszítünk a kraftból.
    Nem tudsz erről a kisipari gépsárkányról egy fotót feltenni?

    "akkor ezt ne is erőltessem úgy is csak tönkre tenném?"

    Mondok valamit!
    Nagyon gyakran vannak jó vételek, ha nem csak a jófogást, vaterát, hanem az íbét is használja az ember. Tehát szerintem ezt csak akkor erőltesd, ha határozottan épp egy ilyennek érzed a hiányát.

    És még valamit!
    Ez a fenti mondatom beszerzéskor ökölszabál. Ha nem csak azt a gépet vesszük meg a kezdeti beruházáskor, ami nélkül el se indulhat a projekt, akkor rengeteg pénz szalad ki fölöslegesen a kezeink közül.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bel26 #31642 üzenetére

    Nos, ezt ha be is tudod fejezni, csak egy egyengető gyalud lesz. (Ki tudja, milyen?) Azért van néhány kritérium, aminek meg kell felelni egy egyengetőgépnek.

    Neked szükségen van vastagoló gyalura is(!), amiből homogén-egyforma vastag anyag jut ki.

    A körfűrész meg... Szóval minden akkor derül ki, amikor elkészültél vele.

    És elég sok munka lesz ezt az (bocs a kifejezésért!) ekevasat szóra bírni.

    Az ideális fordulat a késhenger átmérőjének függvénye. Kisebb hengert gyorsabban forgatunk, nagyobb átmérőjűt elvileg több kés beiktatásával lassabban is lehet.
    Jelen esetben nem kell agyonmérnükülni a dolgot, mert kézi előtolással olyan sebességgel tolod a fát, hogy ne legyen cikloisokkal terhelt a gyalulási kép.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • bim

    veterán

    válasz bel26 #31639 üzenetére

    Ezzel még lesz pár üzemórád mire használható állapotba hozod. :U
    Szerintem túl sok idő és pénz fog rámenni mire jó lesz. Miért nem vettél inkább egy ilyesmi gépet és kezdetnek bőven megtenné. :F

  • AndrewBlase

    senior tag

    válasz bel26 #31658 üzenetére

    "Az egyengető gyaluval nem lehet ugyan olyan eredményt elérni mint egy vastagolóval?"

    Röviden? Nem.

    Még ha tökéletesen be is van állítva egy ilyen házi készítésű gép, akkor se tud tökéletes simaságú felületet adni, arról nem is beszélve, hogy két fát se tudsz ugyanolyan vastagságúra kigyalulni. Ami azért egy konyhabútor-front elkészítésénél nem lenne hátrány.
    Úgy is mondhatnánk, az egyengető gyalugép (ahogyan a nevében is benne van) előkészíti a vastagoló gyalu részére a fadarabot úgy, hogy egy sík felületet képez neki, amin meg lehet már vezetni.

    Miért mindig én???

  • thyeby

    őstag

    válasz bel26 #31658 üzenetére

    "azt mondta hogy semmi gond nincs vele, úgyhogy akkor marad"

    Könnyű vágásokra, meg tanulni jó lesz. Könnyen leég. Ha fulladozik, állítsd meg, kezdd előről. A fenyőt jól fogja vinni, keményfával már tapasztalat köll, meg óvatosság. Egyébként nem olyan reménytelen eset az a gép, de ne várj sokat tőle. Nagyon sokat javíthatsz rajta, ha teszel rá egy normális (pl Pilana, Freud) lapot - csak az a baj, hogy az 10-15 ezer pénz magában.

    "Az egyengető gyaluval nem lehet ugyan olyan eredményt elérni mint egy vastagolóval?"

    Képtelenség.

    Az egyengető gépet arra használják, hogy kialakítsanak a fán két pontos vezérsíkot. Ez kigyalulja a görbét, a teknőt, ügyesek kezében a csavarodást is. Megoldja, hogy ez a két szomszédos sík pontosan derékszögű legyen egymással. Persze ezt csak a jó gép tudja, ilyen homemade gépek ritkábban.
    Ezután jöhet a vastagolás. Ekkor a kés alatti asztalon fut a fa, mely asztal pontosan párhuzamos a késélekkel. Többnyire behúzza magának az anyagot, csak el kell kapni, mikor végzett vele.
    Tudnod kell, hogy egy valamire való pontos vastagológép egymillió forintnál kezdődik, úgyhogy a linkelt hordozható Makita 140-ért igen szerény beruházásnak számít. (Nekem félmilliós gép jutott, de régi vágyam lecserélni egy jobbra.) Az ilyen kisipari építményeket kerülni szoktam, mert 90%-uk használhatatlan. Még a komoly gyártók mérnökeinek is felkészültnek kell lenniük, ha jó gépet akarnak tervezni, és azt századpontos technológiával megépíteni. Az ilyen kisipari gépeket meg többnyire bátor lakatosok próbálgatják építeni, akik sokszor alapvetésekkel sincsenek tisztában - az eredmény aztán olyan is.
    Ha lenne ipari áramod, akkor javasolhatnám, hogy végy egy öntvénvázas használt kombinált monstrumot Németországból, ott ezek igen olcsók. De ott is többszázezerre, plusz szállítási költségre kell gondolni.

    Talán most érzed, hogy nem véletlenül írtam az áram nélküli hagyományos asztalos technológiát. (Az se olcsó, csak egy mezei gyalupad is komoly kiadás - de legalább nem milliós beruházás.) Lassú azzal a technológiával a mai világban haladni. Pláne ahhoz mérve, hogy pölö az IKEA gépje percenként százméterekben méri a "kifosott" méretpontosra gyalult faanyagot. De az is lehet alternatíva, ha pénzed nincs, ám elszántságod, és időd van.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz bel26 #31639 üzenetére

    Bocs, de ez katasztrofális a valószínűleg egyenetlen kazánlemezzel együtt, annak 50cm-es hosszával és az emelőszerkezet masszívitásával.
    Mondanám, hogy add el, de azt kellene jól tökön rúgni aki ezt így eladta neked.
    Olvasgass utána hogyan kell kinézni egy használható gépnek, mik a feltételei annak, hogy jól, vagy közel jól dolgozzon és hogy mit kell ezekért tenned, mennyi pénzt és időt kell beleraknod.
    A biztonság nagyon fontos, és nem túl bizalomgerjesztő ahogy ez a gép kinéz.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz bel26 #31664 üzenetére

    Szerintem nem értesz minket.

    Tömören:
    Ezt a csodát többe kerül használható állapotba hozni, mint amennyiért kapsz egy kész, használható gyalut. És akkor még csak egyengetőről beszéltünk, ami kevés ahhoz, hogy alkoss vele egy tömörfa frontot.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz bel26 #31664 üzenetére

    Laikusként nem valószínű, hogy látod, milyennek kel lennie egy gyalugépnek, mik azok a minimum kritériumok aminek meg kell felelni. Többről van szó, mint egy forgó tengelyről és két fém asztallapról. A megmunkálás minősége még csak az egyik része, a másik a biztonság amire nagyon oda kell figyelni az ilyen házi tákolmányoknál.
    Szóval nem fi****ni akarjuk a gépet, hanem megkímélni téged a pénz kidobástól.
    Olyan esetben éri meg foglalkozni az ilyen gépekkel, ha van valamilyen közöd a fémiparhoz, mint pl. esztergályos, lakatos stb. és olcsón, profi módon tudod rendbe rakni.

    [ Szerkesztve ]

  • Bokrász

    csendes tag

    válasz bel26 #31639 üzenetére

    Üdv!
    Általába olvasója vagyok a fórumnak, de itt hozzá(d) szolnék.
    Sok évvel ezelött mikor állás nélkül maradtam nagy buzgósággal nekivágtam egy hasonló gyalu-áteresztő megépitéséhez. El is készűlt és azzal dolgoztam(szenvedtem) le pár évet de soha nem müködött tökéletesen.Öröm volt amikor elkészült de mégnagyobb amikor kidobhattam. Azt javasolom, hogy aludj rá egy párat és fogadd el az elöttem szólok tanácsát. Saját testi épséged érdekében is.

    [ Szerkesztve ]

  • Findzs

    addikt

    válasz bel26 #31664 üzenetére

    ez a gép csak arra jó hogy összevágd vele a tűzifát (előtte a gyalut le kell takarni egy asztallal, persze ne érjen bele)
    vagy ha akarsz csinálni egy kutyaólat, csirkeólat, stb. ahhoz a fűrészelt fát (feltételezve, hogy megfelelően szögbe vágott, vetemedésmentes) áttolni, hogy azért ne legyen annyira szálkás, nézzen ki valahogy

    ahogy olvasom keményfa konyhaszekrényt akarsz készíteni
    akkor jobban jársz ha megtervezed, és abból a pénzből amit erre a gépre költöttél volna megveszed egy szakitól vagy tüzéptől a méretre vágott gyalult anyagot amit te majd összeállítasz

    hozzátenném, én inkább csak hobbi asztaloskodom, igaz az egyik szakmám épületasztalos de már 15 évet mással foglalkoztam úgyhogy ne vedd készpénznek amit írtam, vannak itt igazán szakértő emberek hallgass rájuk ők napi szinten ezzel foglalkoznak, értenek hozzá

    "Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

  • Bari

    Modder

    válasz bel26 #31673 üzenetére

    Szia!

    Ugyan én nagyrészt csak olvasója vagyok a topicnak amikor időm engedi, de a házilahgos gyalugéped arra késztet megszólaljak. Nekem is van egy hasonló szörnyszülöttem, amit használhatóvá terveztem alakítani. Jelenleg a motor és a késtartó tengely ami használható a dologból, azok várjják további sorsukat. Házilag barkács módszerekkel nagyon nehéz egy ilyen szerkezetból, biztonságos és jól működő gépet készíteni.
    Ha mindenképp a javítása és használhatóvátétele mellett döntesz, érdemes megnézni Mathias Wendel videóit. Van egy egyengető gyalu építós videója is. Egy hajtás hibás vastagoló gyalu késtengelyét és motorját felhasználva nagyrészt fából épített egy szerintem jól használható gépet. Nekem is az elgondolás lebegett eleinte a szemeim előtt, aztán egyéb dolgok miatt egyelőre letettem az építésről. Érdemes Neked is megfontolni, hogy a jelenlegi eszközeiddel meg tudod e oldani a feladatot és a várható ráfordítandó összeg megér e annyit, hogy magad építsd újjá. Lehet, hogy olcsóbb, kifizetődöbb, biztonságosabb és gyorsabb ha keresel egy használható gyári használt gépet, amin maximum csapágyat kell cserélni.
    Érdemes megfontolni a többiek véleményét, akik napi szinten használnak gyalugépet. A testi épséged mindennél fontosabb. Láttam már jól megépített házilagos gyalugépet mint pl a Mathias féle, de rosszul építettet is, amin én biztos nem dolgoztam volna egy fél percet sem, annyira veszélesnek ítéltem.

    Ha még is az átépítés melett döntesz, sok sikert kíván hozzá. Számolj majd be a fejleményekről.

    Üdv: Bari

Új hozzászólás Aktív témák