-
Fototrend
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Lompos48
nagyúr
válasz Batman2 #9849 üzenetére
...és működőképes az alaplap...
Ez a lényeg.
...de 95%-ban épen jönek ki a kondik...
Nem rossz, de kellő gyakorlattal és szerszámokkal ez simán 100% lehet. A cél nem a kondik épsége, hanem a NYÁK-é. Egyébként lehet gyakorolni bármilyen lerobbant hardverrel.
[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
válasz Batman2 #9850 üzenetére
PayPal account akkor készíthető, ha van hitelkártya - akkor könnyű - mert, ugye, pénzforgatásról van szó.
Az eBay-en vannak vadonatúj cuccok is. Telefon- és laptop akkut vásároltam onnan. Celláról nincs információm, de meg kell nézni. Én a Vatera-t nem ismerem. A DealExtreme-nél úgy láttam megy direktbe hitelkártyával is. -
Speeedfire
félisten
válasz Lompos48 #9831 üzenetére
Nos, úgy néz ki kész van elvileg minden. A kapcsolókat még mindig nem tudom, milyennel lenne jó megcsinálni konkrétan. Nem rakom egy nyákra mindet, mert ha esetleg később bővítek, vagy épp nem jön be a hangja akkor egyszerűbb így változtatni rajta. 3 nyák lesz, 1 a dac-nak, 1 a bemenet választónak és 1 a tpa-nak.
1 dolgot nem tudok még. Ugye azt írtad, hogy a bemenet választónál a gnd-ket kössem össze, most akkor ezt nem is kell a dac felé húzni ha jól értem. Illetve a tpa-nak sem kell a gnd ha jó sejtem.A rajzok fent vannak a [link] oldalon. A képeket ide is beillesztem azért. Jövő héten meg megkeresek egy elektronikai boltot, ahol utána nézek az alkatrészeknek, hogy van-e náluk és hogy a 2 potihoz (hangerő és bemenet választó) mit ajánlanak/tudnak adni.
Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com
-
Batman2
őstag
válasz Lompos48 #9851 üzenetére
Presze-persze, lehet 100%, csak türelem is kell hozzá, ami nekem nem mindíg van kellő !
Nekem általában a kondi épsége a lényeg, mert rossz alaplapokból szedek ki, nem puposodott, újszerű LOW ESR, nagy kapacitású kondikat, sokfelé fel lehet még azokat használni !
Egyébként pillanat pálkával szoktam művelni ezeket a dolgokat, ha persze SMD alkatrészeket forrasztok, akkor tű hegyű, hőfokszabályozós forrasztóállomást használok, és ha alaplapot javítok, akkor is inkább.
Nem weller, de kisfeszültségű, trafós, jó a CMOS dolgokhoz is és jól lehet vele dolgozni, egyetlen gondom szokott lenni, hogy hamar leég a cin a hegyről, tehát hamar elveszti a hegy a cinnel való tapadóképességét és akkor lehet játszani, mire újra megtapad rajta.
Folyósítószerként gyantát szoktam használni, 250-260 fokon használom a hegyet, nagyobb szünet esetén lecsavarom 150-re, nagyobb felület esetében pedig olyan 280 körülre teszem fel.Üdv.:
[ Szerkesztve ]
Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979
-
Speeedfire
félisten
válasz Batman2 #9855 üzenetére
Nem bonyoltult. Én már 4x rendeltem az ebayről.
Csinálsz 1 paypal accountot, ami kb 4 nap alatt aktiválással megvan. Regelsz 1 acc-ot, megadod a számla számodat, meg mindent ami a kártyán van. Levesz róla 400 ft-ot, amivel tudja, hogy a tied a kártya utána utalsz rá annyit amennyit te szeretnél. Regelsz az ebay-en is és már használhatod is. Ami eu-s áru arra nincs vám se adó. Ami nem eu-s, ha jól emlékszem 20usd fölött vám és/vagy adó köteles.
Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com
-
Lompos48
nagyúr
válasz Speeedfire #9853 üzenetére
Holnap fogom átnézni a rajzokat. Ma este csak bekukkantok ide-oda, mert egyéb dolgaim vannak/lesznek.
-
Lompos48
nagyúr
válasz Batman2 #9854 üzenetére
Tökéletesen helyes minden, amit írsz.
Nekem általában a kondi épsége a lényeg...
Eddig ezt nem tudtam, természetes, hogyha "alkatrészbehajtó (rekuperátor)" vagy. Így a te műveletsorod a helyes. Csak javításkor lényegtelen a kivett alkatrész, attól meg kell (bárhogy is) szabadulni, s aztán jön a többi.
-
ArchElf
addikt
Arra lennék kíváncsi, hogy egy soros vonalat (csak RX/TX, egyebek nélkül) hogyan lehet "párhuzamosítani". Az lenne a feladat, hogy egy mérőeszközből kijövő jel két külön gépbe menjen be... A gépek nem összeköthetők (az egyik egy kijelző - nem megbontható - a másik egy PC).
AE
Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]
-
And
veterán
válasz ArchElf #9861 üzenetére
Ha az a soros vonal RS232-es, és minden eszköz képes adásra és vételre is, akkor nagyjából sehogy (ehhez olyan busz - pl. RS485, RS422 - kellene, amelynek az adatvonala az egyes eszközök részéről nagyimpedanciássá állítható, vagyis meg tudja oldani, hogy mindig csak egy állomás kezdeményezzen 'adást' a buszon). Ha viszont a kijelző csupán passzív eszköz, és csak 'hallgatózik', visszafelé nem forgalmaz adatot, akkor nyugodtan lóghat a buszon. Csak sajnos elég kicsi a valószínűsége, hogy pusztán monitorozza a forgalmat (főleg, ha az valami intelligens kijelző, terminál / HMI).
-
Lompos48
nagyúr
válasz Speeedfire #9853 üzenetére
Részletekben fogom megkommentálni, mert másképp nem fér be az időmbe:
Analóg multiplexer:
1. A bemeneti kapcsoknál (aux3 és aux4) fel vannak cserélve a szálak, a jel megy a nullára a test meg a bemenetekre.
2. Azt ellenőrizd le, hogy a jack dugóknál melyik kontaktus a bal és melyik a jobb (ha még nem tetted meg).
3. A kontrollvonalakra betettem egy-egy ellenállást a test felé. Erről már tárgyaltunk, hogy a csatorna kapcsolása a kontrollbemenet 5V-ra húzásával történik.
4. Kissé megszépítettem a rajzot, majd jobban néz ki a szösszenetetben, ha majd közlöd és ha még addig nem változik.
5. A módosított .sch állománnyal mit csináljak?1 dolgot nem tudok még. Ugye azt írtad, hogy a bemenet választónál a gnd-ket kössem össze, most akkor ezt nem is kell a dac felé húzni ha jól értem. Illetve a tpa-nak sem kell a gnd ha jó sejtem.
Ennek az alegységnek egyetlen földje van. A végső összeszerelésnél az USB-ből érkező táp GND-jével kell összekötni egyetlen pontban az összes többi GND-vel.
[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
válasz Speeedfire #9859 üzenetére
A DAC-os rajzba, asszem nincs értelme belekontárkodnom. Az egyedüli zárótanács ismételten a föld. Úgy kell kialakítani a kártyákat, kábelezést, hogy egy pontba fussanak össze mindhárom lapból az ANGD és GND vezetékek és az USB konnektor GND szála.
Jó munkát!
PS. 2 rajz elment e-mailben.[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
-
Speeedfire
félisten
válasz Lompos48 #9865 üzenetére
Köszönöm szépen a türelmedet és a segítségedet.
1 apró kérdésem lenne még. Miért lett megcserélve a tpa152-nél a hangerőszabályzó? Ha jól tudom akkor "ideális" a hang ha a bemeneten nem "változtatunk" csak a kimeneten.
Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com
-
Lompos48
nagyúr
válasz Speeedfire #9869 üzenetére
...akkor "ideális" a hang ha a bemeneten nem "változtatunk" csak a kimeneten...
Ez addig igaz amíg kis jelekről beszélünk, ahol a zajszint már összehasonlítható nagyságrendben a hasznos jellel. Itt a TPA esősítése egységnyi, tehát tök mindegy. A kimeneten egyszerűen a "fogyasztó" szerepét játszaná a hallgatóval párhuzamosan. Túlozva: ha tekercselt potenciómétereket használnál és a kimenetekre tennéd, akkor ha nem dugnál bele fülest, akkor a potencióméterek menetei zenélnének (hallhatóan esetleg). Egyébként vedd elő az utóbbi 50-60 év erősítőrajzait és mindenhol a jelforrás, hangerő, hangszín (szűrőkkel) és teljesítményfokozat sorrendet találod. Kivételek ez alól az olyan IC-kel megépített erősítők, ahol a hangerőt egy egyenfeszültségszint szabályozásával állítják be (talán TCA730 és TCA740).
Egyébként szívesen... -
Lompos48
nagyúr
válasz Speeedfire #9871 üzenetére
Ne aggódj! Így van az jól. Kételkedj nyugodtan, sokszor hasznos. Ha valaki ezért neheztelni fog, az még nem elég tapasztalt.
-
Lompos48
nagyúr
válasz Speeedfire #9871 üzenetére
Ne aggódj! Így van az jól. Kételkedj nyugodtan, sokszor hasznos. Ha valaki ezért neheztelni fog, az még nem elég tapasztalt.
-
ArchElf
addikt
És mi a helyzet akkor, ha a PC csak hallgatózna? Úgy érzem, hogy ez nem okozhatna problémát... Viszont meg lehet mondani a PC-nek, hogy ne pofázzon (esetleg hardveresen lekorlátozni)?
Lehetséges, hgy tényleg csak két kábel legyen (RX/TX) föld/egyebek nélkül? Első ránézésre nekem olyannak tűnt a felállás...AE
Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]
-
And
veterán
válasz ArchElf #9874 üzenetére
A képlet egyszerű: az RS232 nem busz, hanem szimpla port, tehát pont-pont kapcsolathoz készült. Mivel a TX-vonal nem változtatható nagyimpedanciássá, egyszerre csak egy adó lehet, amely a TX-jelével csatlakozik, más eszköz ugyanerre a vezetékre már nem képes adást kezdeményezni (időosztással sem). Hallgatózni akár több vevő is tud, hiszen az RX-vezetékek a vevők felől nagy impedanciát képviselnek. PC oldalról a legegyszerűbb hardveres korlátozás, ha az adott COM-port TX-lábát nem kötjük be a csatlakozónál (szoftveresen TX-vonalat tiltani tudomásom szerint nem lehetséges, legfeljebb a komplett portot, de az sem az alkalmazás, hanem az oprendszer hatásköre). Ha a portot kezelő alkalmazás nem igényel adást, csak monitorozza az RX-pint, akkor ezzel nincs semmi gond. Egy sima terminálprogram is képes hasonlóra.
"Lehetséges, hgy tényleg csak két kábel legyen (RX/TX) föld/egyebek nélkül? Első ránézésre nekem olyannak tűnt a felállás..."
Ha RS232-ről van szó, ez nem lehetséges. A 232-es aszimmetrikus port, az adás / vétel jeleknek szükségük van közös vezetékre, GND-re. Fizikailag ez lehet akár a kábel árnyékolása is. A bekötése egyébként árulkodó, PC oldalon a szokásos 9-pólusú D-sub csatlakozó 5-ös kivezetése a GND (3: TX, 2: RX). A szimmetrikus buszoknál nincs GND, csak egy v. két érpár, attól függően, hogy half- vagy fullduplex felépítésű a busz. Pl. az RS485-nél mindkét verzió előfordul, de a gyakoribb kétvezetékes is kétirányú adatáramlást tesz lehetővé, több buszra fűzött eszközzel (ráadásul a csavart érpárból adódóan az RS232-vel szemben egész nagy hatótávolsággal). -
addikt
Sziasztok!
Adott egy fénycső amit kiapplikáltam egy őskövület szkennerből. Ehhez párosul egy kis nyáklap amiben ott van a transzformátor (?nem akarok hülyeséget mondani?). Erre kéne gondolom rákötni az adapterét. Kérdés a következő melyik lehet a pozitív, a barna vagy a fekete vezeték? Illetve az adapteren a jelölt a plusz?
Illetve... ez így működne lámpaként?Előre is köszi!
Mos mé, hánem? De! Vagy nem...
-
Lompos48
nagyúr
válasz benedekco #9878 üzenetére
Még valami: Ha gond a mérőműszer, akkor biztosan van egy elektrolit kondi a konverteren, keresd azt, hogy melyik tápszál hova megy. Az elkón mindig fel van tüntetve a polaritás.
Egyébként "piszokság" az a barna/fekete színkombináció egy civilizált technikai környezetben. -
addikt
válasz Lompos48 #9879 üzenetére
Igen! Majdnem Ilyen, csak nekem nincs rajta olyan kondi. Illetve egyik alkatrésznél sincs +/- jelzés... még a csatlakozót is lehúztam, az alatt sincs. Az mondjuk elképzelhető, hogy maga a csatlakozó szabvány? Azaz megvan, hogy melyik fele a + és melyik a - ?
Ennek a scanner-nek az adaptere 16V-os (mármint a kimenője), elképzelhető hogy a gép 12V-járól is elmenne?
Mellesleg nekem ez konyhába kéne lámpának.Sajna nincs mérőműszerem. De már párszor kellett volna. Sajna tökre üresfejű vagyok az ilyesmiben. Mellesleg van valami ajánlásod műszerre? Otthoni hobbi felhasználáshoz? Pl múltkor hangszórót szereltem be és jó lett volna tudni melyik a + és melyik a -, aztán egy 9V-os elemmel néztem meg a dolgot(kitolta a membránt a plusz-os oldal), nem volt valami humánus a hangszóró szempontjából. Meg néha jó lenne tápokat mérni. Holnap is egy valszeg rossz tápegységes gépet fogok javítani, de sajna pontosan nem tudom mi a baj, ilyenkor csak mérnék egyet. Szívesen vennék valakitől pár mérés órát is.
Köszi a segítségeket!
Mos mé, hánem? De! Vagy nem...
-
addikt
válasz Lompos48 #9879 üzenetére
A fene.... lejárt a szerk idő.
Ahogy elnézegetem a a hátlapját a nyáknak, szerintem a barna lesz a +. Jó ez az ábra amit linkeltél, meg a cikkben szereplő képek is
Köszi!
Már csak az a kérdés, hogy rá merjem-e ereszteni az adapteréből kijövő áramot egy az egyben? Vagy maradjak a tápban lévő 12V-nál? Esetleg próbáljam meg előbb egy 9V-os elemmel? Vagy a feszültség csökkenése számítana annyit, hogy hazavágná az egész kütyüt? (Látod? Tökre hülye vagyok a témában. Jó volna ilyesmit tanulni, de látom messe laksz innen.)
Mos mé, hánem? De! Vagy nem...
-
And
veterán
válasz benedekco #9881 üzenetére
Az a nagy piros bigyó felül, az eléggé kondenzátornak tűnik, bár így ránézésre nem polarizált, ahogy ránézésre a másik sárga példány sem. A tranzisztorok típusának (itt leginkább az NPN vagy PNP kivitelre gondolok) beazonosítása után a nyákot elnézve nagyjából megállapítható a táp polaritása (ahogy az előbbi rajzon is látható, NPN-kivitelnél az emitterek vannak a 'negatívabb' potenciálon, a kollektorok meg a 'pozitívabb' oldalon). Amúgy fordított táptól nem biztos, hogy baja lesz, legfeljebb nem fog indulni. Ezeknek a kis nyákcsatlakozóknak nincs határozott bekötési szabványuk, hiszen eleve nem csak tápfeszültséget lehet rajtuk továbbítani, hanem akármi mást is. Szokásosan készüléken belüli csatlakozók, belső áramkörök összekötésére, a tervező az adott áram-, feszültség- és egyéb limiteken belül szabadon használhatja azokat. De miből gondolod, hogy ez a kis inverter egy az egyben megkapja a tápegység 16V-os tápját, talán végigkövetted az alapnyákon a táp útját? Konyhába meg miért nem hálózati táplálású, normális (min. 18W-os) fénycsövet használsz? Ennek ugyanis nem lesz túl nagy teljesítménye és a fényereje.
Egy hangszórónak meg nincs kifejezett +/- polaritása, hiszen alapjában a hangszórókat váltakozó feszültséggel tápláljuk. A bekötésnek többhangszórós (értsd: minimum sztereó) rendszereknél van jelentősége, hogy a meghajtás fázisa az egyes hangsugárzóknál ne legyen eltérő.[ Szerkesztve ]
-
addikt
Nem követem végig. Igazándiból egyszer valaki valahol mutatta, hogy Ő ezt így, meg úgy csinálta meg és egy az egyben a az adapter tápot küldte rá. Ennyi, nem votl időm akkor mikor kioperáltam a motyót. Tökre sügér vagyok elektro-ból. Össz vissz amit a paraszt eszem diktál úgy csinálom a dolgokat. Ja az emitterek, az előbbi elmélet szerinti negatív oldalon vannak, szóval erősíted a kialakult képet, köszi a tippet!
A konyhában van pár lámpa, ez csak egy pici fényforrás lenne, ha valaki pont a munkapad alatt dolgozik és háttal van a nagy fényorrásnak. Eddig is valami kis (talán max 8W-os neon cső volt ott), de rossz helyen volt és mindig károsodott(ne menjünk bele, hogy miért, a lényeg, hogy nem volt jó helyen). Próbának gondoltam. Ha nem jön be még mindig jó lehet a monitor mögé, ha filmet nézünk akkor egy kis háttérfénynek. Úgy tudom úgy az egészségesebb, ha van valami fény, nem csak a monitoré.
Két hangládám van. Ezek négy utasak (házi gyártmány). Van bennük szépen hangszórónként hangvágó is. Nem tudom pontosan hogy épül fel. A lényeg, hogy az egyiken elszállt a mély nyomó és szervizeltettem, miután visszahozták meg kellett mérnem, mert úgy tudom ez számíthat(ahogy Te is írtad, pl stereo-nál). Nem szerettem volna, ha más hangja lesz emiatt mint volt.
Mos mé, hánem? De! Vagy nem...
-
Lompos48
nagyúr
válasz benedekco #9884 üzenetére
And elmondott minden érdemlegeset. Így elnézve a lapkát nagyon valószínű, hogy a + a fojtótekercsre van kötve, mint a kapcs. rajzban is. Plusz információ lehetne még a lapka másik oldaláról egy fotó meg a tranzisztorok típusa.
Kipróbálhatod 9V-os elemről, de lehet nem indul el a konverter a kis feszültség miatt. 12V-ot autóakkuról vehetsz le.
Nemcsak a fényerő nem lesz nagy, de tudtommal az ilyen cső élettartama is rövidebb, mint a "mezei" fényforrásnak. -
Daemon09
őstag
Sziasztok!
Van egy Asus GTS250 Dark Knight videókártyám, aminek a hátuljáról letört néhány smd alkatrész (az előző tulaj nem tudom, hogy mit tett vele). Honnan tudom meg, hogy milyen alkatrészek voltak rajta, vagy mikkel lehet helyettesíteni?
Előre is köszönöm a segítséget! -
moha21
veterán
-
Lompos48
nagyúr
válasz Daemon09 #9888 üzenetére
Egy kicsit bonyolultabb az ügy. Oly kicsik az alkatrészek (nagy hányaduk), hogy egy fotó a lapról nem lesz/lenne elég az azonosításhoz. Komoly, szoros kollaborálást feltételez a megtalált tulajjal. Inkább makró felvételről lehet(ne) felfedezni, hogy mit ír egy 1-2-3 milliméteres alkatrészen (1-2-3 karakter). Ez egy többfordulós meccs. Teljes fotó - hiányzó alkatrész azonosítás - kód leolvasás - kód megfejtése pl. [link]. És még ez sem biztos, hogy elég, konstrukciós különbségek lehetnek ugyanannak a típusnak más-más kiadásánál.
Legjobb az lenne, ka rátehednéd a kezed egy példányra. -
Batman2
őstag
-
Lompos48
nagyúr
válasz Batman2 #9891 üzenetére
Kapásból nem. Most nevetek azon, hogy a nyolcvanas években csináltam utoljára ilyet, amikor (félig) lerobbant autóakkuról táplált konverterre kötött fénycsővel vészeltük át a villanyáram nélküli órákat. Akkor volt egy bejáratott kapcsolás, mindenki azt másolta.
Mindenesetre utánanézek, hátha találok valami dokumentációt akár a saját "archívumomban" is.[ Szerkesztve ]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Tudtok mutatni valami egyszerű frekvencia mérő kapcsolási rajzot?
Kaptam egy olyan feladatot, hogy 1Hz-1MHz tartományban kellene frekvenciát mérnem, meg kijelezni mondjuk 7 szegmenses kijelzőkkel. Olyasmi kellene, ami egyszerű, nem kell pic, tök jó nekem a TTL cuccokból álló is, és van kis elméleti háttér is mögötte.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Batman2
őstag
válasz Lompos48 #9893 üzenetére
Köszi szépen a linkeket !
Főképpen a sok tönkrement kompakt fénycső miatt érdekel, van egy rakás, még teljesen üzemképes csövem, és azon túl, hogy jó lenne üzembehozni ezeket, jó lenne, ha nagy fény teljesítménnyel tudnám ezt megtenni 12V-os autóakkuról is !
Másik persze, hogy egyéb nagyfesz célból is próbálkozgatok inverterekkel, pl. villanócső, vagy akár egyéb gázkisüléses csövek meghajtásához (glimm, nixie cső, varázsszem, VFFD)
Mindezt persze takarékosan, és nem erődítmény hűtőbordákkal, amennyire lehet !Üdv.:
[ Szerkesztve ]
Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Lompos48 #9895 üzenetére
Köszi!
A kezdeti rajzod tökéletes lesz, már jó ideje gugliztam ilyen miatt, de csak 2x bonyolultabbakat találtam... Kicsit átalakítom, bemenet kap Smittriggert, meg a tápot DC tápra, jó lesz ez.PIC-el úgy vagyunk, hogy tanáraink azt játékszernek tartják, szívesebben látnak valami 30 éves ttl-es kapcsolást, mint pic-et. Ill. pl lehetne CPLD-t használni, de annak még csak most kezdjük a programozás részét, így maradok a hagyományos frekimérőnél, azt a kapcsolást átlátom.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Lompos48
nagyúr
válasz CPT.Pirk #9897 üzenetére
Ez rendben van. Az igazság az, hogy keresztül kell menni a kevésbé bonyolult alkatrészek - mondjuk klasszikusoknak - használatán is. Aztán ...PIC-el úgy vagyunk, hogy tanáraink azt játékszernek tartják...-nál felhördültem, hogy nem hagyják az embert fejlődni a begyepesedettek, majd a CPLD-nél visszavontam mindent. Jó elgondolás. Szép mesterség. Sikert!
[ Szerkesztve ]
-
atesss
addikt
A lehető legminimálisabb (Idle) fogyasztást akarom kihozni egy Intel P3x/G3x vagy P4x/G4x-es alaplapból, egy E3000-s prociból, és egy HD4670 GDDR3 VGA-ból.
Nem állandó üzemre tervezem, és nem is az árammegtakarítás miatt, csak egy tesztnek, hogy milyen min. fogyasztást lehet belőle kihozni.
Persze ha olyan jó az eredmény, lehet megcsinálnám kapcsolhatóra is akár - pl. letöltéshez.Természetesen a proci amennyire csak lehetséges le lenne húzva, akár 0,5V fesszel (pl. a Gigabyte alaplapok állt. ennyit engednek minimumnak).
A következő kérdés az alaplap, amiből az ebben a teljesítmény-tartományban a legkevesebbet fogyasztó + legjobb VRM hatásfokkal műkődő darabot kellene megtalálnom.
Erről amilyen teszteket eddig találtam: linkA következő az északi és déli híd feszültségcsökkentése. Csak eddig nem találtam alaplapot, ahol ezt meg lehetne tenni Biosból.
Hogy működhet vajon a feszültség beállítása az északi és a déli hídnak ?
A procihoz hasonlóan VID lábakkal ?
Csak itt ugye be van forrasztva a chip, ezért ez problémás...
Mérni hol tudnám a NB és SB álltal felvett áramot ?
Gondolom meg kellene találni a tápellátó MosFET-jének a bementét.
De pontosan hogyan is működik ez ?
És ha több fázisú ?Jó lenne hozzá egy kis teljesítményű 80+ Gold táp is.
De még 12V adapter + "PicoPSU"-n is gondolkodok. Csak itt ugye a tápnak a játék alatti teljesítményfelvételt is el kellene bírnia. Vagy esetleg két tápot "közösítve", de azt sem lehet túl egyszerűen megoldani.
A legjobb 12V-os adaptereknek mekkora a hatásfoka ? -
Batman2
őstag
Amennyire tudom a prociknak olyan 0,75-0,7V a minimumuk (talán 0,6xx-esről még olvastam valahol), mivel sziliciumalapú félvezetőkből épülnek fel és azoknak 0,7V körül van a nyitó feszültségük, csak a fém-szilicium kapcsolat (pl. Shottky dóda) esetén megy le 0,3-0,4V-körülire !
Vagy a CMOS procik képesek erre ?
Üdv.:
Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979
Új hozzászólás Aktív témák
- Sigma 150-600mm Sports objektív + táska ( Nikon )
- Nintendo Switch Oled / Farming Simulator Játékkal / Dokkolókkal / 12 hónap jótálással
- Samsung Galaxy S23 Ultra 12/512GB, Megkímélt, Kártyafüggetlen, Töltővel, 1 Év Garanciával!
- Eladó Nintendo Switch V2 rengetek kiegészítővel + eladó játékok
- DARTH MALAK GAMING PC // Core i7 930 // 8GB DDR3 // SSD+HDD // MSI GeForce GTX770 Twin Frozr 2GB
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest