Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #66969 üzenetére

    Hát jobb is, ha visszavonulsz, ma nagyon kötekedő kedvedben vagy, ráadásul konkrétumokat sem írsz. A szuperszámítógépeket kár is volt felhozni, általában nem Debian fut rajtuk, de nem is Arch, nem általános disztró, hanem saját kernel, saját megoldás van felreszelve rá. Már csak sima disztrót azért sem lehet felhúzni rá, mert az architektúra olyan szokott lenni, hogy nem is menne.

    A szerver meg nem is feltétlenül különleges, mint azt gondolod. Nem azt mondom, hogy nem kell érteni hozzá, de nem nehezebb, mint egy normális deszktopot elemenként felépíteni, csak más elemekből áll. Lehet te azt hiszed, hogy milyen nagy ügy, de nem az. Persze szerver és szerver között is óriási különbség van, szerver pl. Win Pisti médialejtászó szervere is otthon, meg a NAS-a, routere, de pl. szerver egy webfejlesztő otthoni LAMP cucca is, esetleg egy Rasp. Pi. Vagy egy céges DNS vagy LDAP szerver. Meg a felhőben futó virtuális szerver és az a földrajzilag is szétosztott, kluszterezett szerverfarm is, amit a nagyok üzemeltetnek, pl. a Google. Ezek mind más műfaj, más méretek, másfajta terhelés, pedig mind szerver. Én alapvetően az otthoni és kis céges x86_64-es szerverekről írtam, amiken csak 1-1 klasszikus szolgáltatás fut, http szerver, FTP, valami médialejátszó cucc, és nem csatlakoznak rá milliószám.

    A szerver egy elég sokmindent felölelő terület, ahogy a fejlesztés is. Pl. a szervernél a hálózati témához is érteni kell, meg ahhoz a konkrét szolgáltatáshoz, amit futtatsz rajta. Pl. egy mezei http szerver nem hozna zavarba, egy pl. egy asterixes teló/faxszerverhez hozzá sem tudnék szagolni, mert sose volt dolgom olyannal, de még csak az ilyen telekomos dolgokhoz sem értek.

    De épp így a desktop is nagyon különböző, ezért is van ennyi disztró. Ahány hardver (erősebb, gyengébb, újabb, régebbi), ahány felhasználási terület (böngészés, kreatív tartalomgyártás, játékok, mérnöki CAD/workstation feladat), ahányféle felhasználó (kezdőbb, haladóbb, GUI-csilivili mániás vs. terminalgeek poweruser) annyiféle igény, disztró. Ami jó az egyik területre, nem feltétlenül legjobb a másikra. Kezdő általánosabb feladatokra jobban jár, ha valami általános disztróval kezd, nem Ubuntu Studio, meg LibreElec, meg SteamOS, Kali, Scientific Linux, Clear Linux, stb.. Ezeken is megoldható minden, csak egy kezdő nem fog vele boldogulni.

    Ugyanígy a Windowsnak is megvan a felhasználási köre, játékok, MS only infrastruktúra, ugyebár próbáljon csak valami Sharepointot üzemeltetni Linux szerveren. Bár ki tudja mit hoz a jövő, mióta MSSQL, Mono is van Linuxra, meg Wine DXVK/Proton, aztán ott a Linux Subsystem for Linux, nemsokára jön a Chrome-alapú Edge, stb.. Már eleve az Adobe kreatív alkalmazások sem Windows only, van Mac-re is.

  • Shyciii

    veterán

    válasz ubyegon2 #66969 üzenetére

    Hát ja. Szar ügy mikor valaki konkrét példákat mondd, hogy nála mik történnek, és arra már nem tudod a megszokott régi mondatokat újra ráküldeni.
    Amúgy megértem, hogy tényleg borzalmas, hogy vannak esetek, mikor véletlenül a Windows jól szuperál. És ha még mondanám, hogy a felhős távasztali szervereink mind windows, és van vagy 52db, és maga az oprendszerek 4 év alatt sosem omlottak össze. Biztos nagyon összetörnél :D
    Persze nem azt mondom, hogy viva windows, mert mi sem bízunk benne annyira. Az összes hyperv-s win-t mentjük dpm-el, de attól még tény: faszányosan működnek. Ennyi.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák