-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
gregory91
senior tag
válasz Shyciii #86152 üzenetére
Nem "dd"-s módszerrel írtam ki akkor produkálta ezt,ha pedig dd-s(vagy egyéb bit-ről bitre kiírást) megoldást alkalmazom akkor nem,mivel iso fájlrendszerestül együtt írja az adathordozóra, így meg virtuálisan sr0-val egyenértékű.
Sok rendszert indítottam el dd-s kiírás nélkül, szimplán fájlmásolással(mellékesen grub/syslinux mbr telepítéssel),más disztribúciónál/windows-nál nem tapasztaltam.SSD-ről is telepítettem rendszert,indítok liverendszert.Sőt írtam szoftvert is, ami tudott rendszert indítani.Ergo a makacs mint az öszvér elgondolásom megállja a helyét.[ Szerkesztve ]
Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #67296 üzenetére
Szerintem nem kell ezt ilyen komolyan venni, nem kell sehonnan elköszönni. A Linux világa eleve a sokszínűségről szól. Lesznek emberek, akiknek a rolling soha nem fog bejönni. A régi kiadás alapú modellhez szoktak hozzá, vagy volt valami régi rolling rendszerrel rossz tapasztalatuk, és nem tudod őket meggyőzni, hogy már nem ez a helyzet.
Meg a rolling sem való mindenkinek. Nagyon kezdőeknek az Archot ezért sem ajánlom, a Manjarót igen, de kezdőknek az AUR-ral vitézkedést az alatt sem javaslom, valami elcsesződik, nem lesz meg a tudásuk, hogy helyrehozzák, annak ellenére, hogy megoldható a helyzet olyankor is. Ha nem használnak túl friss hardvert, nekik tényleg jobb lehet valami kiadásalapú disztróval kezdeni. Legfeljebb nem frissítik, hanem újrahúzzák új kiadásnál, egy kezdő úgyis el szokta tolni az első pár telepítését, úgyis újra kell telepítsen.
Viszont aki komolyan gondolja a linuxozást, meg nem akar örök kezdő maradni, annak mindenképp javaslom a full rollingozást hosszú távon. Ha nem is feltétlenül Arch, de valami rolling rendszer. Szerintem nagyon hosszú időtávban (sok évre előre) gondolkodva előbb-utóbb a kiadás alapú disztrók is átállnak rolling modellre. Az Apple régóta így tolja, most az MS is elkezdte, igaz ők még nem valódi, hanem csak kvázi rollingot tolnak, de már jelzés értékű a tendencia.
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #66980 üzenetére
Így van. Teljesen egyetértek. Ha el is törik egy frissítés Arch alatt, az
1) nagyon ritkán fordul elő
2) ha nem frissít valaki 5 percenként, hanem mondjuk 1-2 hetente, akkor belefutni is nehéz, mert gyorsan javítják
3) helyrehozni is könnyű, mert lehet downgrade-elni egy előző csomagverzióra
4) egyébként downgrade nélkül is könnyű megoldani, mert általában kézzel is javítható elég könnyen az esetek többségében egy fájl vagy symlink törlésével vagy egy config fájl szerkesztésével, a pacman meg az Arch weboldala szokta is rá a megoldást írni, általában nem kell hozzá agysebésznek vagy gurunak lenni
5) okozhat ugyan elméletileg valami jelentősebb, komolyabb problémát is, de az meg annyira ultraritka, hogy ilyen nem rolling disztrón is előfordulhat ennyi erővel, nem Arch-specifikus. Tényleg inkább elméleti eset akármelyik disztrón.De abban meg Ubyval értek egyet, hogy aki kezdő topikban keres Distrowatch-helyezés alapján disztrót, annak az Arch lehet nem a legjobb választás. Az Arch alapot a Manjaróban is meg lehet kapni, sokkal felhasználóbarátabb formában. A Distrowatch fetisisztáknak külön jó hír, hogy a Manjaro ráadásul 1. helyezett a listán, nem mintha sokat jelentene. Nyugodtam mehet fel szerverre is, arra a Manjaro Architect-et érdemes telepíteni, ami lényegében Manjaro Minimal Install, grafikus felület meg mindenféle sallang nélkül, megfelel az Ubuntu netinstallnak, Debian minimal/netinstallnak. Esetleg a legutóbbi LTS Ubuntu Server sem elvetendő ötlet, sok doksi elérhető hozzá.
Azzal is egyetértek, hogy a Debian 10 sem a legjobb választás jelen esetben Arch helyett, megint csak azért, mert nem kezdőknek való, a CentOS-t ugyanezen okból nem ajánlom. De magával a Debian 10-zel nincs probléma, igaz, hogy véglegesen még nem jött ki, de elég sok embertől olvastam, akik tesztelik, hogy semmi problémájuk nincs vele, ugyanolyan stabil és használható, mint a 9-es. Nemsokára megjelenik a 10-es, és most is elég érett állapotban van, felesleges tőle tartani, csak azért, mert még nincs „stable” státuszúvá minősítve hivatalosan. Nyugodtan fel lehet tenni, nem fog kimenni a Bétaüldözési Királyi Rendőrség, rárúgni valakire az ajtót, mert nem a stable ágat telepítette. Ha szerver, ha nem. Pláne szerveren nem ügy, ahol nincs X, nincs NV driver, meg ilyen extrák, eltörni amúgy is ezek szoktak. Meg szerveren a hardver is ritkán olyan friss, hogy gond legyen melyik kernelt, stb. használja az ember.
-
nagyúr
válasz Shyciii #66970 üzenetére
Biztos nagyon összetörnél
Meg is történt! Olyanyira, hogy még hosszabb időre illegalításba vonulok. Megint nem sikerült senkinek a lelkébe gázolnom. Megyek is, mielőtt rámszólnak.....
(#66971) colomb2
2013 előtti a systemd Archnál........ez tényleg új nekem, mondjuk talán az év decemberében próbáltam ki első Linuxomat. katasztrófa volt persze, naná, hogy a nyamvadék Wines wubi-val csináltam.
de vallalati kornyezeben mas a helyzet.
Ezt sejtettem egyébként. Spórolnak a licenszen, tudom már ezt is.
(na a pingvin áldjon meg benneteket, majd jövök még valamikor biztosan)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
válasz Shyciii #66955 üzenetére
Azért ahhoz nem kis bátorság kell, hogy a 7-esről upgradelj 9-re. Hogy mást nem mondjak a 7-es sysV init rendszert használ, míg a 9-es (és a 8-as is) már systemd-re épül. Ha mást nem is ezt átolvastam volna a frissítés előtt.
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #66955 üzenetére
Mondjuk ha egy rendszer 100 éve volt utoljára frissítve, akkor az Arch alatt is problémás lesz. De valóban, ezért jó a rolling, azt rendszeresen lehet frissíteni, nem csak kiadásonként, és általában fájdalommentes. Nagyon ritkán van gond, általában arra is egyszerű a megoldás, amit a pacman és az archlinux.org hírszekciójában is le szoktak írni, pl. egy fájl törlése, vagy symlink létrehozása, vagy egy fent lévő csomag eltávolítása majd újratelepítése, stb.. Sokkal kevesebb eséllyel törik el a frissítés rollingnál, mint egy kiadás alapú disztrónál kiadások közötti frissítésnél. Rollingnál mindig csak pár csomag frissül, nincs nagy verzióugrás egyszerre, nem frissül túl sok minden. Kiadás alapúságnál meg inkább sikertelen szokott lenni, mint sikeres, a statisztika azt mutatja, mivel itt nagy ugrás történik csomagverziókban, meg szinte minden csomag egyszerre frissül.
-
IO.sys
őstag
válasz Shyciii #66955 üzenetére
Én még nem dolgoztam máson, ehhez értek picit. Lehet, hogy kipróbálom az Arch-ot. Szerencsére csak backup szerver, kiszedhetem nyugodtan, csak az olyan meló, amivel el fogok bibelődni (backupot ez vezérli majdnem az egész hálózaton). Egyszer csináltam az éles szerverrel olyat, hogy véletlenül átvettem a tuajdonjogot rekurzívan az egész rendszer felett. Miután a tulajdonos nem a 0-ás felhasználó volt, először a hálózat állt le, utána minden más... Úgy sikerült visszaszerezni némileg az irányítást, hogy legalább ki lehessen menteni a dolgokat, hogy UID-t cseréltem magam és a root közt. Perverz éjszaka volt.
[ Szerkesztve ]
凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...
-
veterán
válasz Shyciii #66899 üzenetére
tehát csinálok egy vinyo csoportot, abba berakom a hts, plex, ftpuser júzereket, ezeknek adok minden jogot? ki legyen a tulajdonosa az adott könyvtárnak?
és hogy mondom meg a vsftpd-nek, hogy melyik könyvtárat lássa? tehát hogy ne a /home/ftpuser legyen.ez közben sikerült
köszönöm![ Szerkesztve ]
hanyas vagy, te disznó?
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #66852 üzenetére
De minek az gnome-disks? Főleg egy perzisztens live rendszerre?
Sokkal jobb helyette a dd/cfdisk/mkfs.akármicsoda kombó terminálban. A gnome-disks egy bugos hulladék meg bloat is. Ugyanezen okból nem szeretem a GParted-et is, szép csilivili felület, de pl. már a particionálásnál is mocsok lassú. Az amivel elszüttyög percekig, megcsinálom terminálban néhány másodperc alatt úgy, hogy még gépelek is közben. A GParted-nek max. csak úgy tudom elképzelni a létjogosultságát, ha valaki partíciót méretez át vele, és azt akarja, hogy megmaradjanak rajta az adatok. De ez is elég ritka kell hogy legyen, egyszer kell valamit normálisan megparticionálni, utána nem kell az életben hozzányúlni. Ha meg csak ilyen pendrive, amire rendszerek jönnek, mennek, ott meg nem cél, hogy a partíciót átméretezzük, hanem elég mindig újraparticionálni és nem baj, ha elveszik róla minden.
-
válasz Shyciii #66843 üzenetére
Nem szükséges beletelepíteni a gnome disk utylitit, hanem azzal kell felrakni egy Fat32-re formázott pendrájvra az .img fájlt. De ha felmásoltad a pendrájvra , akkor akár azt is megteheted , hogy egy Ext4-re formázott pendrájvra átmásolod belőle a slax mappát. Belépsz a boot mappába és sudo chmod a+x ./bootinst.sh enter, majd ./bootinst.sh enter. Így mappaszerkezet szerint menti majd perzisztens változásokat a changes mappába és a határ a pendrájv nagysága. Így viszont csak leqacy vason fog bootolni MBR-rel. A harmadik lehetőség, ha .iso kiterjesztésű telepítőd van akkor ubuntu, vagy mint, vagy debian rendszerre telepíted a phyton3 multibootusb programot és egy Fat32-re formázott pendrájvra Legacy körülmények között telepíted a multibootusb progi segítségével az iso telepítődet és akkor jutunk oda ahonnan én kiindultam, kapsz egy UEFI-ben és Legacyban is egyaránt bootolható slax telepítést, csak ennek már nem kell felfújni a partícióját , mert eleve elég nagy volt.
Most lesz kész egy kis remasterem ezt már .iso formátumban fogom kitenni. Benne a változások: a billentyűzet eleve magyarra átállítva,lecserélve a chrome firefox-esr-re, a böngésző a kesht a /tmp-be írkálja, így újraindítás után megint szűziesebb lesz a böngésző és a pendrájv. Sajnos az fstabba nem tudom bele rögzíteni a ramdisket mert az fstabot ez a distro bootolás közben generálja,de az is lehet , hogy ezt már Thomas Matejicek megoldotta és eleve így dolgozik a rendszer , ha bootoláskor a RAM-ba töltjük a rendszert, csak ehhez még kevés vagyok, hogy ezt meg tudjam itélni. Synaptic telepítve, emiatt a Phyton 3.5 is fent van. Ha nem tetszik a fényerő, akkor parancssorba beírni xfce4-power-manager enter. Ezután működnek a laptop gyári fényerő szabályozó gombjai. Ennek a telepítése miatt még van egy pici kalamajka , ha a panel alkalmazást elindítod ,mert egy öszvér képernyőt és GUI-t kapsz, mert a Slax saját GUI-jához beül az xfce panelja is, ennek nem minden funkciója működik ,de ami működik az jól megy belőle. ... Még egy kicsit reszelgetem aztán kirakom. Ja persze a rendszer apt update, apt upgrade segítségével már az aktuális szintig le van frissítve.Szerintem nem lassú egyáltalán, inkább gyors mint a villám.
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
válasz Shyciii #66838 üzenetére
Köszönöm és örülök, ha kipróbálod! Kíváncsian várom a véleményedet. A partíciót sem Gparteddel, sem a Lemezek alkalmazással nem tudtam eleddig rendesen megnagyobbítani, mert egyrészt tönkretette az MBR-t és emiatt csak az UEFI bootolás működött a kiterjesztés-átméretezés után, másrészt úgy terjesztette ki, hogy nem írta át a FAT táblát , de windowsból Aomei 7-es verzióval eredményesen lehet felfújni a partíciót és érdemes legalább 4,25 Gigabájtra felfújni , mert a FAT32-es partíción ugye max 4 Gigabájtig növeszthető a perzisztens fájlja a rendszernek. Ext4 jobb lenne ebből a szempontból, de azon viszont nem műkszik a multiplatformos multibootusb progi.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
Dave™
nagyúr
válasz Shyciii #66556 üzenetére
Nem véletlenül az otthoni home userek, vagy átlagos felhasználók használnak KDE, Gnome és társait, és a profi programozók, videó/audió mérnökök stb. meg windows tiling rendszert.
Suse, Fedora, RHEL, CentOS stb. Az a közös bennük, hogy mind nagyvállalati környezetbe szánt, enterprise disztribúciók komoly workstationökre, és mind valamilyen elterjedt DE-vel jön.
-
Rimuru
veterán
válasz Shyciii #66538 üzenetére
Neked frissebb elmenyed van a KDE-vel, jobbal kellene tudnod nalam. (ideznem magam, attol hogy hasznaltad meg nem biztos, hogy ismered)
KDE - Window Rules
egy random kep a wikirol:[ Szerkesztve ]
Vigyázat, csalok!
-
Apollyon
Korrektor
válasz Shyciii #66521 üzenetére
Nem állítottam azt, hogy semmit se tud, hanem azt, hogy egy KDE-hez képest nem olyan designos stb. Egyébként lassan 4 éve i3wm-et használok napi szinten, csak úgy mondom. Ja és KDE-ről tértem át
KDE egy komplett szoftvercsomagot is tartalmazhat alapból, vagyis olyan programokat amiket kifejezetten KDE-hez írtak, akár KDE-sek is.wm-ek alatt meg ugye nincs semmi, csak pure linux. Míg a KDE-nek van saját pl. terminál emulátora, addig a wm-eknek nincs. i3-ban azt is be kell állítani, mert nekem a default nem jön be, én pedig az (u)rxvt-t szeretem. De ezeket biztos tudod openbox userként.
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #66466 üzenetére
Attól, hogy .exe, attól nem biztos, hogy csak Windows alól frissíthető a BIOS. Dell notiknál is így van, egy .exe, de ezt lehet FreeDOS alól is indítani, meg egy FAT32-es pendrive-ra felmásolni, és mikor tölt be a BIOS bootkor, akkor nyomni valami gombot, és elkezdi róla frissíteni.
Proci mikrokódot be tud tölteni a Linux is bootkor. De ennek ellenére, ha van új BIOS, akkor érdemes frissíteni.
-
lev258
veterán
válasz Shyciii #66466 üzenetére
Firmware/microcode alatt jellemzően procira vonatkozó dolgokat értenek. Azt megkapod a rendszer alól is, a BIOS frissítés csak alternatíva ebben az esetben.
Egy ideje felfelé ível ez a kezdeményezés, viszont nem tudom, az Acer is beállt-e már a sorba.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
válasz Shyciii #66261 üzenetére
Köszi ! Ez olyan nálam, mint másnál a fafaragás. Idő töltés. Már ha van rá idő.
Nekem is a rolling filozófia tetszik, de azért a mint cinnamon is szimpi.
Nekem viszont nincs türelmem pure archot telepíteni, ezért használok antergost.
Csodállak is titeket a pure arch miatt. Tudnál nekem küldeni olyan scriptet, ami pure arch telepítést eredményez?Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
válasz Shyciii #66259 üzenetére
Mutatja, hogy válasszak a systemd-boot és a Grub közül, persze, lehet hogy Grub ment volna MBR-rel is. Nem akartam az MBR-t átírni, így ha nem nyomkodom az F9-es billentyűt akkor direktben bootolja a windowst. Meg régóta törtem a fejem azon, hogy hogy lehetne egy meghajtóra két "bootsectort" telepíteni ... hát így lehet valahogy.Kíváncsi voltam, hogy nem szabványos módon meg tudom-e csinálni.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
ricsi99
addikt
-
nagyúr
válasz Shyciii #65946 üzenetére
Tuti nem fogom kiírni végig, hogy openbox, ha valaki azt használ.😉
Ez a szerveres dolog meg olyan, hogy egy komponens csak a hw, van még sw is....és sajnos a legkritikusabb pont is, aki ezeket próbálja működtetni. Valami nem optimálisan működik? Hw vagy sw hiba lehet csak.....
Hát hogyne! 😁
Csak tippeltem most, nem mondok tényeket sosem, előbb csak poén volt. 😉[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Shyciii #65944 üzenetére
Az a belga koma nagyon ott van a szeren, az biztos, eszméletlen mennyiségű dolgot csinált meg a honlapra is ebből az Arco-ból és más disztrókról is csinál videókat. Sajnos aki nem követte az ArchMerge óta, nagyon el tud tévedni, hogy most akkor mit és hogyan telepítsen fel.
Nincs olyan, hogy SSDM, csak SDDM
Mindig felcserélem ezeket, bocsi. Azt meg nem tudom, miért KDE-re asszociáltam, talán azért, mert OB-sek nem döbbennek le ilyen apró gubancon, mint a mostani!
Amúgy ha az SSD-nél hamarabb említed a szerver használatot, nem is okoskodok annyit. Abba inkább nem mennék bele, mekkora különbség van egy home user desktop és egy általad is említett szerver terheltsége között.
Szerverbe normális Intel SSD-t rakattunk
Ez az! Az Intel szerveres SSD-i valami oknál fogva nagyságrendekkel drágábbak, mint a mezei SSD-i. Igaz webáruházakban ritkán látni ezeket, de az sem véletlen. Vagy ezekre értetted a normális Intelt?
Ha már így kötekszel már megint az Arch miatt, akkor én is.
Nem kötekedtem amúgy, tényközlés volt!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Shyciii #65939 üzenetére
Szerencséd volt, hogy eszedbe jutottak dolgok. Debiannal már egyszer javítottam így konzolbó összeomlást, bár az DE frissítés volt testing v experimentalból, de azzal nem lennél kisegítve, bár egyszer már írtam neked apt-os parancsokat!
Arch nem szereti a lightdm-et, nem is azt használják a klónok se, hanem ssdm-et tán.
Amúgy, ha nem az Archosoknak hittél volna, teljesen fel lennél készülve ezekre a rapido kampecákra rollingnál. (csak nem hagytam ki a végén...)Szerverben futó SSD-t meg ne keverésszük desktop SSD-vel. Bár oda nem is ilyen custom kukavackot szoktak rakni.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #65936 üzenetére
A lightdm-et cseréld le, nagyon bugos, már nekem is meggyűlt vele a bajom. Light, de lófütykösre sem jó. Helyette ajánlom az LXDM-et vagy GDM-et, azok normálisan működnek. Vagy valami text alapú login manager, vagy konzolról bejelentkezni login manager nélkül, bashrc-be beletenni, hogy indítsa az exec startx parancsot, ha tty1-ről jelentkezel be.
Nálam most ez utóbbi van. A ~/.bashrc-ben be van állítva, hogy ha tty1-en lépek be (ide bootol a legtöbb Linux), akkor a sway paranccsal a SwayWM-et tölti be. Ha tty2-őn lépek be, akkor a Xorg-os dwm-et indítja nagy xorgalommal exec startx-szel, ez csak teszt miatt van fent. Ha tty3-tty6-on lépek be, akkor nem indít semmi extrát.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Shyciii #65932 üzenetére
OK, tegyük fel, hogy a 480GB-ot ext4-re megparticionálod. Egyben vagy többfelé, ez mindegy. Itt a gyártó nem foglalt le helyet, de már van 12GB-od, amit lefoglalt a fájlrendszer. Ha kb 95%-osan telerakod az SSD-t adattal, akkor kb eléred a 7% minimumot, ami az optimalizált overprovisioning alja.
Nyugtass meg, hogy ha a particiókon 95% telítettséget eléred, azt már azért csak észreveszed!
No meg az UV400-at nagyon nincs értelme óvni semmitől!A default ext4 mount opciókra azokat az értékeket írja példaként, de akár.....na mindegy, nekem az a furcsa, hogy eddig más disztrók ezt nem használták, az async opció viszont egyes schedulerek esetén nem biztos, hogy szerencsés, most meg nem mondom, hogy a bfq vagy a noop vagy akármelyik az IO szinkronnal is ügyködik.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Shyciii #65924 üzenetére
Milyen SSD-re gondolsz? Tudod mi a különbség a 120 és 128GB-os SSD-k között?
overprovisioning
a kulcsszó!Én ezt úgy oldottam meg, hogy eleve ennyivel kisebb partíciót hoztam létre, így nem felejtődik el
Pazarlás! Millen SSD-d van amúgy?
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Shyciii #65924 üzenetére
A legtöbb gyártó eleve beépít tartalék tárterületet az SSD-be, amit te nem érsz el (nem is tudsz róla), így technikailag sosem tudod teleírni. Ettől függetlenül valóban érdemes némi szabad helyet hagyni, de a partíció csökkentése az már overkill.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Dave™
nagyúr
válasz Shyciii #65817 üzenetére
Nyilván lehet ilyeneket találni, de szerintem kijelenthető, hogy funkcionalitásban és bővíthetőségben nem egy kategória a Dolphin meg akármelyik konzolos. A preferencia más kérdés, meg nyilván ha nincs más csak konzol akkor tökéletes tud lenni egy ilyen. Én majdnem mindig NAS-on vagy cloudon keresztül küldözgetek, ha mégsem, akkor meg ott a KDE connect. Az megoldja.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Shyciii #65499 üzenetére
Némileg összemosódnak az elnevezések, de a wikipédia első pár sora elég jól leírja: [https://hu.wikipedia.org/wiki/Linux]
dellfanboy:
-először át kell méretezned az Ext4/es root partíciót, le kell belőle szedned legalább 60GB-ot, hogy ne legyen tárhely problémád Win10-el, meg le is tudja majd magát frissíteni... Ehhez célszerű pl. gparted live rendszerrel bebootolni, és ott megcsinálni a particionálást, meg a formázást.
-ez után telepítheted a w10-et
-a w10 telepítése után újra kell rakni a Grub rendszertöltőt, mert a Windows sajnos gyalulja. Erre találsz linket a téma összefoglalóban.*ahogy lev258 írja, egyszerűbb Windows után Linuxot rakni, mert akkor nem kell kézzel Grub-ot felrakni, azt megoldja a telepítője a disztródnak.
[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Shyciii #65491 üzenetére
Félreértésben vagy. Magát a kernelt hívják Linuxnak, nem a disztrókat. A pontos megfogalmazás Android esetében meg valahogy úgy hangzik, hogy egy Linux kernelre épülő java virtuális gép.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #65483 üzenetére
Ma már minden nem Windows OS szinte unix-szerű. Az androidot nem olyan nagy hiba Linuxként számolni. Meg rengeteg router, médiabox, tévé, műholdvevő, NAS, SBC, stb. linuxos alapokon megy. Persze mint mondtam, ezeket meg azért cinkes számolni, mert nem versenyeznek a Windowszal, ezeken a platformokon a Win architektúrabeli eltérés miatt nem elérhető.
De igazából desktopon sem versenyzik a Linux. Egyszerűen csak ott van ingyenes lehetőségként, aki akarja használja, aki nem, az windowsozik vagy vesz Macet.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Shyciii #65487 üzenetére
1:1-ben Linux kernel fut az androidos telefonon, csak userként nem találkozol vele. Fordítottam androidot magamnak telefonra, akkor eljátszadoztam a kernel konfigjával.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
válasz Shyciii #65485 üzenetére
Akkor szólok, hogy a SOHO routerek Linuxok, az okostévék Linuxok, az Android szintén Linux, a szuperszámítógépek kivétel nélkül. Ezenkívül a Hyper-V kivételével az összes x86-os virtualizációs megoldás, a webszerverek egy nagy része. A MacOS és a komolyabb routerek meg mind unixok vmilyen formában.
https://www.coreinfinity.tech
-
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #65481 üzenetére
Ilyen felosztáskor, mikor valamit a Windows elterjedtségéhez mérnek, akkor mindent belemérnek a BSD/MacOS-en kívül, ami nem Windows. Így nem csak a desktop és szerver linuxokat, hanem a beágyazott eszközökön lévő linux-alapú rendszereket is, meg az Androidot, hiába nem vegytiszta Linux, hanem csak egy erősen áthekkelt Linux kernelre épülő javás valami. Így meg ja, a Windows csak x86/x64 desktopon erős, minden más vonalon a Linux vezet torony magasan, bár ez sokszor nem is az erénye miatt van, hanem sok platformra eleve nem is elérhető a Windows, ezért nem alternatíva.
-
Rimuru
veterán
-
nagyúr
válasz Shyciii #65386 üzenetére
Mindig öröm olyant mutatni, amit valaki még nem ismer!
Amúgy ezzel az avatarklónozással jól összezavarjátok az alattvalókat.
(#65387) Flowtation
A Mintet mint DE-et a cinmanóval együtt értettem. -Sajtottam, csak kellett kis szurka-piszok.
A kis felugró nem csak akkor van amikor leválasztod?
Nem, de most sikerült elcsípnem az ablakot:
Ha nem látsz ilyet, akkor nálad a felugró értesítések le vannak lőve.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #65338 üzenetére
Nálam rendesen megy normál Arch alatt. Töröltem a cache-t, letöltötte a netről az mc csomagot, és újratelepítette (már fent volt egyébként). Simán letöltődött, újratelepült hiba nélkül, csomagintegritás, aláírás rendben volt.
Próbáld meg lefuttatni ezeket:
pacman -Scc
pacman -S archlinux-keyring
pacman -S mcHa sehogy máshogy nem megy, akkor ideiglenesen a /etc/pacman.conf-ban a SigLevel-t tegyed Never-re, akkor nem ellenőriz aláírást.
-
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #65275 üzenetére
A 2016-ot még nem telepítettem, de videókon láttam, hogy mindenki Win10 dekstop felülettel használja. Lehet választható konzolos felület, a fene tudja, még nem próbáltam ki. 2012-őt viszont alaposabban ismerem, használtam, és ott nem rémlik, hogy lehetett volna konzolosan használni, vagyis tuti nem alapból, csak valami spéci hekkel maximum.
Jó, a Windows kernel akkor ne legyen grafikus, leginkább semmilyenes. De mivel a rendszerelemek, amikhez kapcsolódik, annyira mélyen vannak integrálva a GUI-val, hogy lényegében a Windows egy GUI only OS. Nem arra tervezték, hogy GUI nélkül használd. Nem véletlen, hogy az MS féle terminálos, konzolos megoldások olyan fejletlenek a unix-like rendszerekéhez képest, mivel az MS egyáltalán nem épít konzolos, terminálos felületekre, sose volt erősségük, utoljára a DOS/Win9x/ME korszakban szorultak rá a konzol használatára. Az NT-k mindig is grafikus OS-ek voltak, bár rémlik, hogy NT4-ig a kernel mindenképp konzolos volt, mikor töltött be kék karakteres képernyőn, ott Blue Screen of Life alapon írt ki dolgokat, és csak utána indította a grafikus felületet.
Ha elindítasz egy powershellt, azon is látszik, hogy előjön egy ablak, ami karakteres üzemmódot szimulál, de ha jól megnézed, akkor a betűtípus is más, mert egy teljesen grafikus program, ami nem konzolt, konzolfontokat, stb.-t használ.
Az utolsó Windows Server, aminek alapból még csak konzolos felülete volt az a 2008-as volt, ha jól emlékszem.
-
Plasticbomb
addikt
válasz Shyciii #65237 üzenetére
Nem is kell, borsosan csiposen fogalmazva: nem rolad volt szo.
S nem is rolam. Csak a jelenlegi cel ezek meg hogy jatszhassak amivel szeretnek, hamar van steamplay/proton.
Az anyam pelda pl pont azokrol az emberekrol szol, akiknek egyebkent val nem lenne erdekes, hogy win vagy linux, vagy macos,viszont ha az ilyen problemak megoldasahoz is, mint pl az amdgpu-pro driver telepitese terminal kell, problemas lehet/lesz. Neki, s vegso soron nekem. (cirka 15eve van PC a kornyezetunkben, anyam azt is nehezen viselte, amikor csak win verziok kozott valtottunk, egy elettarsa attol is kiakadt, amikor csak wallpapert valtottunk a gepen (mar megint elallitgatjuk a gepet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ezeken olyan szintig fajult a viszony koztem es a figura kozott, hogy a csavo a karomon tort el egy szal tetolecet, annyira felment az agyvize. Meg az en 16 eves agyvizem azon, hogy hogy lehet ennyire hulye, hogy nem erti, hogy az egy hulye kep, amit szabadon lehet valtogatni, attol fuggoen, epp mit nem akarsz bamulni. Regi szep idok. XD). Mondjuk azt hozza kell tenni, azota viszont nagy facebook rajongo lett (marmint az anyam), szal o is fejlodik, de rengeteg olyan dolog akad gep korul, amitol meg mindig kb "megilyed".
De ez viszont mar nagyon off topic. Maradjunk annyiban, megprobalok kevesebbet morogni en is, s ne folytassuk ezt.
ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)
-
-
válasz Shyciii #65132 üzenetére
Én az RC2-est írtam ki pendrájvra, de már csak éjfél után tudtam volna telepíteni kezdeni,ezért inkább majd ma megszínezi a napom,ha végre nappal is rá fogok érni.
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
nagyúr
válasz Shyciii #64845 üzenetére
Lehet, hogy így jártál jól, nem tudni. Én fél éve láttam kb ezt az iso-t, ha nem mentél be külön a community részlegbe, akkor nem találkoztál vele, pedig ott volt az. Sok klóndisztrónak van community részlege is, vannak egész ígéretesek is benne, mint például a Manjaro Kibojoe változata.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Shyciii #64842 üzenetére
Úgy látszik egyes hw-együttállások tetszenek az Antergosnak, én pár hónapja próbáltam, valami katasztrófa-szerű volt, de már nem is emlékszem, mi volt a gond, csak arra, hogy alapjaiban rendszergyilkos volt.
Cnchi-vel volt eddig mindig valami, most nem biztos, azt olvastam, hogy szereti az nVidia VGA-kat. [link]
Ilyen spéci nVdia iso-t szedtél le?Amúgy csixy komának sincs baja vele addig, amíg colomb2 kifejezetten Arch-os elavult írását nem kezdi el bolygatni.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Shyciii #64631 üzenetére
Nem bántjuk, csak amennyire megérdemli! 😉
Amikor még valóban kezdőknek szóló videók készültek, támogattam is itt a topikokban. Összefoglalóban is benne voltak a videói.
A csatorna megváltozott, nem előnyére.
Amúgy meg 'közszereplő' akart lenni, ezzel is jár.mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
-
-
ontheground
tag
válasz Shyciii #64380 üzenetére
Jól meg sikerült fogni a lényeget Az enyém sem akad, mert rootolva van, felesleges cuccok, bloatware, néhány hozzájuk kapcsolódó service jegelve. Mem.használat sokat csökkent, a rendszer reszponzivitása sokat nőtt. Igaz ez pár éves készülék. Vadiúj 100+ ezres Huawei meg Lg meg Samsung készülékeken meg többet foglal a bloat, mint a hasznos rendszerkomponensek. Látszik is a sebességükön. Ok, egyik sem csúcskategória, de ne csak a csúcs telefonoktól lehessen már elvárni a rendes használhatóságot. Mégis mi indokolja, hogy egy használható telóba kell 8 mag meg 4-6-8G RAM? Jó, a 8-ból 4 kisebb teljesítményű, de akkor is. Meg minek köti le az erőforrásaid jelentékeny részét pl. egy gyári youtube app? Vagy egy google play szolgáltatások? A gyártói és szolgáltatói bloat-ról nem is beszélve. Fene se bánná, ha mindhez járna root jog, meg nem lenne a gyomlálás garivesztő tényező. Így meg lehet egy vásárlás után évekig szívni. Legalábbis ismerősi körben van ilyen.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Shyciii #64302 üzenetére
Ja, arra gondoltam! Nagyon rendes tőled, de a kezdetek óta imádom a fekete egyszerű választó menü képernyőt. Nagyon nem is akarok gyönyörködni bennük, sőt, mihamarabb túl akarok ugrani rajta! Még életemben nem customizerkedtem a GRUB-bal.... ronda karakteres GRUB-nál nincs is jobb.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Shyciii #64298 üzenetére
Kialakul ez a fajta rutin, ha az embernek infókra és nehezen eldönthető kérdésekben tudásalapra van szüksége. Én is tanulok eközben folyamatosan, így az addig tanultakkal további okosságokat lehet összeterelni! Az külön jó, ha másoknak is hasznára vannak ezek az eszmecserék.
Linuxnál egyébként rengeteg olyan kérdés van, amit szinte csak mások, nálunk hozzáértőbbek tapasztalatai alapján érthetünk meg.Nekem folyamatosan jönnek ezek a szürkezónás dolgok elő.......ami egyben jó és rossz is, hogy ha valamit kezdek megérteni, az gyorsan változik is, így kellő zűrzavar segíti a nehezebb megértést, de nem adjuk fel!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Shyciii #64296 üzenetére
No, most már látod, hogy kell laikusként kihúzni SSD guru kollégánkból, hogy mi is az igazság erről a nem javasolt metodikáról!
(#64295) Frawly
Sehol nem is állította senki egyébként, hogy a discard rossz.
De régóta mindenhol az van, hogy nem ajánlott, te is ezt írtad gyakorta, hogy ez már nem javasolt.
az lsblk --discard paranncsal lekérdezhető, hogy az SSD-n lévő mely fájlrendszerek támogatják a discard paramétert
Ez valóban új és hasznos infó! Így már mindenki el tudja dönteni, mit használ, de home usernél gyakorlatilag mindkét módszer megfelel.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Shyciii #64284 üzenetére
Azt írja, hogy nem tanácsolja, de józan paraszti laikus véleményem szerint, ha eddig ezt javasolták, akkor két oka van, hogy nem tanácsolják!
Eddig voltak a sata-s SSD-k, jó volt a discard, nevezzük nyíltan online TRIM-nek....és most figyelj! Bejöttek már elérhető áron az NVME-s SSD-k, ahol milyen TRIM van? Online! Csakhogy ezeknél a másolási sebesség nagyságrendekkel nagyobb, mint a sata-s SSD-knél. Így most már utóbbiaknál nem tanácsolják. Nem írják, hogy nem jó, csak nem tanácsolják, ennek semmi jelentősége nincs.
A másik oka az, hogy bejött a systemd-s megoldás és amit systemd-vel lehet megoldani, azt rakják default az Ubuntu/Mint desktop disztrókba.
Ezt az oldalt szeretem amúgy, amit linkeltem, de a leírások fele csak tanács. Mondjuk tanácsolják a sötétebb témákat......
Amúgy a sata-s SSD-nél úgy képzeld el az esetleges lassulást, hogy nagyobb fájlokkal dolgozol (renderelsz), másolsz is és ilyenkor előfordulhat, de nem is biztos, hogy érzékelhető lassulás.
A nem blacklist-es SSD-knél amúgy én még mindig discard-ot fogok használni, mert a heti fstrim után vagy 5 percig tartott a manualis fstrim minap. Emiatt például a fenti oldal tanácsolja a napi ütemezőbe való beírását, holott mindenütt a heti az alap. Szóval ilyen ez a tanácsol dolog.
Nekem a 4 év alatt bejött a discard napi használat mellett, ha neked is jól működik, akkor jó, nem kell kicserélni. (én most az új telepítésnél már nem raktam a Mint 19 FSTAB-ba a discard-ot, mivel már a blacklist-es Samsungra kellett volna telepítenem és ez volt a fejemben, hogy arra nem írom be)
Wooow, ez a GRUB téma nagyon Archos! Kár, hogy alul nokedliknak szóló magyarázat is van, de semmi nem tökéletes.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz Shyciii #64275 üzenetére
Akkor lassíthat csak be, ha az SSD NCQ TRIM ügyileg feketelistán van a kernelben. Egyébként nem. Ha nem volt belassulás, maradhatsz a discardnál. De ha akarod, próbából kiszedheted és a fenti leírás alapján megpróbálhatod engedélyezni az fstrim-et, kipróbálás alapon pár hétig, jobb teljesítményt tapasztalsz-e vele.
Szerk.: ezek mellé az utasítások mellé
sudo hdparm -I /dev/sdakrámi
sudo smartctl -a /dev/sdakármi
sudo smartctl -l devstat /dev/sdakármi
Ajánlom még ezeket:sudo fdisk -l /dev/sda
sudo systemctl status fstrim.timer
cat /etc/fstab | grep discardAz elsővel a partíciós tábla típusát és a partíciók alignálását lehet ellenőrizni, az utóbbinál az a tuti, ha a partíciós 2048-cal maradék nélkül osztható szektornál kezdődnek.
A második megmutatja, hogy be van-e kapcsolva az fstrim systemd service.
A harmadik meg kijelzi, ha van discard-os csatolás az fstab-ban.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Shyciii #64212 üzenetére
Nagyon klassz lett! Az a középső is lehetett volna Archkék a kislibaszín helyett! A Conky elég titkolózó, milyen DE/WM van, azt nem írja. Tudom, hogy OB, de mégis..... Azt a Archos GRUB-ot megnézném.
(negyedév alatt azért nem rossz)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
válasz Shyciii #64056 üzenetére
Az, hogy visszakapcsolható, vagy eleve ki sem kapcsolták, nem ok arra hogy ne legyen egy már működő alternatívája.
Miért ne? Az komoly hogy akárkitől elfogad IP címet?(sőt akár a dns beállításokat is) És ha elfogadta tőle, miért ne mutatkozhatna be?
Amúgy a dhcp(vagy valami más?) tudhat haonlót, hiszen a DHCP listában van gépnév mező is. Ezt honnan szedi?
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
válasz Shyciii #64049 üzenetére
Pedig engem meglep. Mitől portscan? Eddig úgy tudtam broadcast, master browser,...
Nem tegnap vezették ki az smb1-et, miért nem implementálták a ws-discovery-t, vagy más hasonló (multiplatform) alkalmatosságot?Nem mellesleg a DHCP-t miért nem ruházzák fel tallózást segítő funkciókkal? Hiszen adott a rácuppant gép mac címe, ip címe. Meddig tartana megkérdezni, hogy és mi a neved? Aztán ezt bejegyzi a dns-be, ha nincs, akkor a saját listájába. Ezt pedig csak le kell kérdezni és kész.
[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
ArthurShelby
addikt
válasz Shyciii #64025 üzenetére
"Az smbv1-et ideje volt már kivezetni. Mi már céges szinten jóideje tiltjuk. Igazi ementáli..."
Le tudnád írni (reatíve kezdőnek érthetően), hogy mi volt vele a baj (tudom, hogy nagy gáz lehet, már a win10 is tiltja alapból pl).
Én asus routereknél használom, mert ott a gyári fw csak smbv1-et tud. Merlin/HGG már tud smbv2-t régóta, viszont ott nincs aimesh (és nem is lesz, mivel nem nyílt forráskodú).Másik:
Victor Súgó miért lett felfüggesztve?
(annyi gyanús volt, hogy túl profi egy újonchoz képest)A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat
-
-
nagyúr
válasz Shyciii #63995 üzenetére
Hatalmas a helyigényük a Flatpak csomagoknak, ez az univerzálitás ára. Emiatt is írtam, hogy csak akkor érdemes azt használni, ha tényleg semmi más nincs.
Messenger alternatívát meg rengeteget lehet találni, Caprine-t is meg Franz-ot is használtam már, de desktopon még mindig a messengerfordesktop van.
Néha feljön valami java-s hibaablak....mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Újévi kedvező ár!
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Retro/Régi + PS4 játékok Eladók!
- Perplexity Pro 3/6hó / 1 év kuponkód
- Vírusirtó, Antivirus, VPN licenckulcsok - kedvezményes ajánlatok (frissítve: 2024. 12. 29.)
- Windows 10, 11 Professional, Home, Enterprise licenckulcsok 64, 32 bit - MEGA Akció!
- Office 2024 Professional Plus, Office Pro Plus 2024 online 32/64 bit - MEGA akció!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest