Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz IO.sys #66947 üzenetére

    Milyen fájlrendszerre mentesz? https://rsync.samba.org/daylight-savings.html

    Így elsőre FAT-es rendszereknél találtam ilyen problémát amit írsz, mert unix rendszerek UTC időt tárolnak és alakítják át local time-ra, míg FAT fájlrendszerek meg csak local time-ot. Az rsync meg szerintem annyit látott csak a DST idején emiatt, hogy módosultak a hozzáférési idők, így mindent le kell frissíteni.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz IO.sys #66949 üzenetére

    Kérdés, melyiken mikor állt át az óra a DST miatt, szerintem ott volt a probléma. Hogy néz ki az rsync parancs amit futtatsz?

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • Shyciii

    veterán

    válasz IO.sys #66954 üzenetére

    Ebbe mi is belefutottunk a melóhelyen. Szintúgy 7-esről 9-esre. Nginx, php minden beborult. Egyszerűen kivitelezhetetlen az upgrade. Én ezért gyűlölöm a debian vonalat, és ezért volt szimpatikus az Arch vonal a rolling update-ekkel. A legjobb megoldás ilyenkor az újratelepítés. Ha a szerver nem eshet ki, akkor van ciki, mert mehet egy másik vasra, aztán késő este rsync, mikor pl az ügyfelek nem buzerálják, és persze a dns-t is átírni az új ip-re. Nálunk mivel egyben egy webszerver volt, ez fél napig tartott...szal nálam a debian ebből a szempontból leszerepelt.

  • Shyciii

    veterán

    válasz IO.sys #66979 üzenetére

    Én archozom most már egy ideje, de nincs vele gondom. Olyan előfordul nagy ritkán, hogy az egyik frissített komponens gunbancot csinál, de:
    1. Pár órán belül javítják (vagy méghamarabb. Volt hogy fél órán belül...)
    2. Ha nem azonnal sebtiben frissítesz, hanem mondjuk hetente, akkor fel sem tűnik ez. Nem úgy mint pl Ubuntu-nál. Kiadnak egy nagy verzió frissítést, és ha nem tetszik neked, akkor mehetsz vissza eggyel, mert mást nem kapsz. Az van, oszt kész.
    Amúgy meg a pure Arch azért 16-dik szerintem, mert mindent kézzel aprólékosan kell beállítani, ami nagyon nem felhasználóbarát. Persze, ha KDE-t raksz rá, akkor már igen, csak akkor még kevésbé tanulod meg a rendszer érdekessebbik részét. Az arch alapú disztrók viszont népszerűek. Nézd meg a listán hol van pl a Manjaro (1.). Arcolinux készítője is pl rengeteg oktatószerű youtube videókat készít, úgyhogy nagy a közössége az arch alapoknak is. Főleg számítógépes múlttal se nehéz egy teljesen üres Archot felépíteni készre, még akkor sem, ha világéletedben windowsoztál :)

    [ Szerkesztve ]

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz IO.sys #66979 üzenetére

    "Az egy kicsit aggaszt, hogy a distro figyelőn a keresési gyakoriság alapján csak 16. helyen áll az Arch."

    Semmi jelentősége nincs. A ms windows meg a legelterjedtebb desktop rendszer a világon, mégis mekkora rakás xar. :DDD
    A distrowatchon az Arch jelenlegi helyezése semmit nem számít kb., ugyanúgy futni fognak rajta a programok, mintha 1. vagy 5. lenne.)

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz IO.sys #66979 üzenetére

    Szerintem ha a Kezdő topikban tájékozódsz meg a DW helyezést veszed alapnak, akkor valóban bölcs döntés Arch-ot felraknod. No meg Debian 10-et is. Ha ezekkel megvagy, akkor jöhet a Debian stable verzió, bár addigra lehet az lesz a 10 is! ;] De ahogy látom kapod az Archklónokra is rendesen a javaslatokat, végül is backup servernek mindegy, ahogy említetted.....

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz IO.sys #66983 üzenetére

    Csak nincs akkora mellényem, hogy bemenjek vele a haladóba. :N

    Nekem totál nokedli home userként volt már párszor! De tudod miért? Mert qrvára nem számít, te mi vagy, a kérdés/témakör a lényeg. Egy haladó tudású topiklakó felrak egy DE-s disztrót, hol fog a DE kezelésével kapcsolatban kérdezni? Bambano kivételével mindenki itt. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • Dave™

    nagyúr

    válasz IO.sys #67063 üzenetére

    Nem kötelező, nekem még nem rogyott össze (van egy laptop amit nagyon ritkán frissítek). Igazából logikailag sem értem miért kellene összreogynia, de sokak fejében ez van valamiért.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz IO.sys #67063 üzenetére

    Ha félévente akarsz frissíteni egy disztrót, akkor tényleg rolling kell neked? ;)
    Fél év utáni frissítésnél már azért előfordulhat összeomlás, nekem sem omlott össze hetek utáni frissítés után sem, de olvastam már ilyet is.

    A rolling előnye a folyamatos frissülő csomagokban lenne, csak megemlítem. Csak a hype miatt is rakhatsz fel nem LTS-t persze. ;]

    (csak belevauztam) :)

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz IO.sys #67063 üzenetére

    Össze bármikor bármi összerogyhat. Bármilyen gépen, bármilyen disztró, az LTS-ek is. Garancia nincs semmire. Akkor sem, ha milliókért vesznek a szerverre Windows Server + kliensekhez licencet, az MS sem garantál semmit, nem vállal felelősséget semmiért, persze a zsozsót szívesen felmarkolja, de utána mossák kezeiket.

    Nem kötelező frissíteni, de ha nagyon sokáig nem frissítesz:
    1) megnő a frissítésből származó hiba lehetősége, mivel több frissítési fázis marad ki, amik hatással lehettek volna egymásra, hiszen a frissítéseket alapvetően úgy tesztelik, hogy az előző csomagverzióra telepítik rá, de ha neked még 3-7-tel azelőtti verzióra települ, előjöhetnek gubancok. Nem azt mondom, hogy gondok fognak jelentkezni, de az esélyét megnöveled így.
    2) elveszti az értelmét, hogy rolling disztrót használsz.

    Emiatt azt javaslom, hogy azért próbálj belőni egy értelmes időt, kb. 2 hónap, esetleg kicsit hosszabb, talán 6 hónapból sem lesz baj. Egzakt válasz nem is létezik rá, hogy milyen hosszú az az idő, ami után már gáz frissíteni. Függ attól is, hogy hány csomag van telepítve, mik azok a csomagok, mennyire gyakran adnak ki hozzájuk frissítést, mi fut a szerveren, mennyi időnként lehet leállítani, mikor megengedett a kiesés. De pl. évente frissíteni rollingnál már neccesnek hangzik, nem azt mondom, hogy baj lenne belőle, de annál én mindenképp gyakrabban frissítenék.

    Nem szabad félni a frissítéstől, konzolon egy parancs, gyorsan lemegy. A rollingnak pont az a lényege, hogy egyszerre mindig csak kevés csomag frissül (minél rendszeresebben frissítesz, annál kevesebb csomag egyszerre), szinte észrevétlenül, apránként cserélődnek ki a rendszerkomponensek, nem egy nagy disztrófrissítés van, amikor az összes csomag frissül, és a teljes káosz lehet belőle. Pont ezért, ha rollingon el is törik valami, fogod látni milyen frissítések voltak az utolsóak, és csak 1-2 érintett csomagot kell helyretenni, és nem az egész rendszer áll be, mint a szög, hogy csak nézel, hogy még bootolni sem bootol a kóceráj vagy semmi sem működik. Tekintsd úgy a rollingot, hogy óvatosan, csomagonként tudsz frissíteni, mindig csak 1 lábujjat betenni a hideg vízbe.

    Úgy sose szabad semmihez hozzáállni, hogy jajj, el fog törni, nem merek frissíteni, mert azzal teszed összességében a legrosszabbat, hosszú távon annál károsabb nincs, bizonyítja is az eseted, amiből kiindultunk, hogy a túl régi rendszert már nem tudtad rendesen frissíteni. Annál tényleg rosszabb nem létezik, mint hogy bebetonozod magad valami teljesen elavult verzióba, végtelenségig halogatod a frissítést, így a rendszer még ha fut is, egy ponttól csak a szívás lesz vele vagy időzített bomba lesz.

    Azok a régi mantrák, amik szerint „Ami nem működik, azt nem kell megjavítani” vagy „az 1000 éves uptime mindenható” már rég nem tarthatók. 10 éve még lehet igaz volt, mikor még az volt egy gyakorlat, hogy 10 évig is ki lehetett húzni egy OS-sel, és a frissítések is kisebb számúak voltak. Ma már viszont annyira jönnek mennek hardveres/szoftveres sérülékenységek, foltok, frissítések, hogy nem lehet addig futni hagyni valamit egy verzión, amíg a vas ki nem rohad alóla, vagyis lehetséges, de elég nagy felelőtlenség.

  • Frawly

    veterán

    válasz IO.sys #67079 üzenetére

    A csomagkezelő kezeli a verziófüggőségeket. Amit írtam, az bizonyos verziófüggőség átugrása a frissítési folyamatban, ez szoros értelemben véve nem is klasszikus verziófüggőség. Ezt, amit példának hoztam, egyik csomagkezelő sem kezeli tudtommal, Debianon az apt sem. Egyedül kiadás alapú disztrókon van egy olyan védelem, hogy frissíteni disztrót csak kiadások között tudsz, inkrementálisan, azaz pl. Debian 7-et nem frissíthetsz azonnal 9-re vagy 10-re, így nincs az, hogy verziót ugranál át. De ez nem a debianosok előrelátása, hanem a kiadás alapú disztrók filozófiájából ered. Rollingon ilyen nincs, eleve mindig is esélyes volt, hogy köztes verziókat ugrálsz át.

    Azt meg már írtam, hogy frissítésbiztos OS, vagy úgy általában szoftver NEM létezik. Egyik platformon sem. Mindegy, hogy ingyenes, fizetős, mennyire használ új verziókat, támogatott vagy nem, rolling vagy kiadás alapú, mekkora cég adja ki, mennyire alapos tesztelés után. Mindenben előfordulhatnak frissítési bugok, de még ezeket is jobb bevállalni, mint egy rendszert teljesen elhanyagolni, és nem frissíteni egyáltalán. Hiába a régi, bevált verziók használata, meg az alapos tesztelés, soha semmi nem lehet 100%-ban bugmentes, a frissítés sem.

    De ha annyira paranoid van, létezik megoldás. A szerverről csinálsz működő mentést, ennek úgyis kell lennie. Ezt beröffented egy másik vason vagy virtuális gépen, és először frissíted ezt a tesztrendszert. Lehet cifrázni ezt a technikát, hogy tárolóból is sajátot klónozol, amiben csak azok a csomagok lesznek benne, amiket ki is teszteltél előtte a hivatalos tárolókból, majd a szervert már csak erről a saját tárolóból engeded frissíteni. Körülményes, de sok cég csinálja, még Windowson is. Sőt, már az XP-s időkben is láttam ilyen céget, amelyik így csinálta, hogy a rendszerüzemeltetők előbb tesztelték a frissítéseket (pedig akkoriban az XP-s frissítések jóval bugmentesek voltak mint a mostani, hulladék Win10-esek), nem csak azt, hogy rendszerkomponenssel nem akad, de azt is tesztelték, hogy a cégnél használt meg házon belül fejlesztett programoknál nem tör-e el valamit. Majd a tesztelt frissítéseket belső WU szerverre tolták ki, és az egész céges infrastruktúra csak innen frissített. Melós, de biztosra lehet vele menni.

    A biztonsági foltokat nem csak a rolling disztrók kapják meg. A kiadás alapúak is elég gyorsan kitolják, ha más nem, régi csomagba visszaportolva.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz IO.sys #67081 üzenetére

    Akkor mégse azt csinálod, ami le van írva, az Arrch Wiki-hez képest kihagytál pár lépést.

    Az első, ahogy ott is írják, meggyőződsz, hogy egyáltalán látja-e az lspci -v az adott kártyát. Ha látja, akkor az lsmod vagy dmesg segítségével megnézed, hogy van-e hozzá betöltve driver. Ezen a ponton kiderülhet, hogy nincs, mert nincs hozzá driver, vagy a kártyához olyan spéci firmware van, amit nem tartalmaz az Archon egyébként a base részeként automatikusan felkerülő linux-fimware csomag. Nem nagyon fordul ilyen elő, de elméletileg megeshet. Ehhez tudni kéne a kártya pontos típusát.

    Ha van hozzá driver is betöltve (Debian Wiki szokta írni, hogy az adott hálókártyához milyen driver való, milyen kernelmodulnak és firmware-nek kéne lennie hozzá betöltve), akkor mész tovább a következő lépésre, „ip a” parancs, megnézed látszik-e az interface, mi a pontos neve. Lehet látszik az, csak nem eth0, ahogy Debianon.

    Aztán az is lehet, hogy az interface is jó, csak hálózatkezelő szolgáltatás nem fut, ami DHCP-t hívna. DHCP nem csak ahhoz kell hogy dinamikus címet kapjon, hanem a statikus címhez is be kell konfigurálni.

    Szerverre lehet felesleges is a Network Manager, bár azzal a legkönnyebb bekonfigolni mindent (nmtui), és sudo systemctl enable NetworkManager && sudo systemctl start NetworkManager kiadásával indulhat a móka. A netctl kevésbé bloatabb, de azt hegeszteni kell, nyomatod be neki sorban:
    sudo nano /etc/netctl/interface-név

    A fájl tartalma, az IP-ket aktualizáld:
    Description='A basic static ethernet connection'
    Interface=interface-név
    Connection=ethernet
    IP=static
    Address=('192.168.1.102/24')
    Gateway=('192.168.1.1')
    DNS=('8.8.8.8' '8.8.4.4')

    Majd:
    sudo netctl enable interface-név
    sudo netctl start interface-név

    Az még egyszerűbb megoldás, ha a statikus IP a router DHCP beállításai között fixálod le az adott MAC cím felé. Így hiába a DHCP-vel lekért cím, a DHCP mindig ugyanazt a címet fogja neki osztani. A dhcpcd-t is kell konfigurálni, ha nincs se Network Manger, se netctl, ilyenkor:
    sudo nano /etc/dhcpcd.conf

    # define static profile
    profile static_eth
    static ip_address=192.168.1.23/24
    static routers=192.168.1.1
    static domain_name_servers=192.168.1.1

    # fallback to static profile on interface-név
    interface interface-név
    fallback static_eth

    Egy újraindítás, és a dhcpcd automatikusan indul a systemd-vel, be fogja tölteni az /etc/-ből a konfigot, lefut, beállít, lekér IP-t.

    Ez a szép az Archban, sokféle megoldás játszik, egyre minimalistábbak is, egyikhez sem vagy kötve gyárilag (egyedül a systemd-hez). De ha még nagyon új vagy a témában, és máshogy nem sikerül, látszik az interface, jó a driver/firmware, akkor a NetworkManagerrel tutira lehet menni.

  • growler

    őstag

    válasz IO.sys #69813 üzenetére

    Szia !
    Olyan gépbe amelyikben a lemezkezelést nem lehet AHCI módba állítani,
    nem jó ötlet SSD-t tenni. Mert nem fut le a trim - arra pedig szüksége van
    az SSD-nek.

  • cigam

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz IO.sys #69813 üzenetére

    A telepítő elindul, de a particionálásnál nincs ott az SSD.

    Hm. Honnan van a melyik telepítő? Tudnál róla egy fotót küldeni?
    Pontosan milyen alaplap/SSD? Más merevlemez is van rajta?


    growler
    Ezt cáfolnám, mert a gépem(Dell D630) BIOS-a alapértelmezetten ATA módban kezeli a beépített SATA vezérlőt, és a rákötött SSD-t is. Látszólag Windows (HDS) és Linux (fstrim.timer) alatt is működik a trim. Vagy legalábbis bekapcsoltnak mutatta a rendszer.
    +https://en.wikipedia.org/wiki/Trim_(computing)#Operating_system_support [link]

    [ Szerkesztve ]

    Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

  • cigam

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz IO.sys #69818 üzenetére

    A fotót úgy értettem, hogy képernyőfotót arról a részről, ahol elakadtál.

    Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz IO.sys #69813 üzenetére

    A telepítő elindul, de a particionálásnál nincs ott az SSD. Próbáltam debian 8,9,10-zel, egyik se látja. Üres SSD-re felmegy.

    Üres SSD-re felmegy. :F

    Idén már nem akartam itt sokat okoskodni, de utóbbi 5 évben leginkább az előbbi mondatot nem értem. Később írod, hogy nincs másik meghajtód, akkor most mi megy fel rá, ha a Linux nem? :F
    Csak ezt az egyet írd le, nem akarok amúgy belekontárkodni a thread-be itt sem.

    [ Szerkesztve ]

  • samujózsi

    tag

    válasz IO.sys #69823 üzenetére

    Feltételezem, tudsz valamennyire angolul.
    Próbálj keresni egy rescue image-t és azt bebootolva körülnézni, hogy mit látsz a diszkből! (Azt én sem értem, amin ubyegon2 elakadt)
    Most nincs a lelki szemeim előtt a debian telepítő, nem emlékszem, hogy tud-e live-ként indulni vagy át lehet-e váltani másik konzolra. Ha lehet, akár ez is jó: mondjuk egy fdisk -l kimenetét ha meg tudnád mutatni.

    Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

  • Laszlo733

    aktív tag

    válasz IO.sys #69828 üzenetére

    Első körben én azt nézném meg, hogy Win alatt egyáltalán látszódik -e a szabad lemezterület, amit a Debian -nak szeretnél. Ha nem akkor ott valami gáz van és ha már van fenn Win, akkor ott a lemezkezelőben leellenőrizném illetve létrehoznám Debian részére a maradék lemezterületet. A Debian oldalán van i386 -os iso, így tuti hogy annak működnie kellene. Win alatt a Rufus -al rakd fel a Debian -t MBR -be és úgy boot -olj pen. -ről

  • májkimiki

    őstag

    válasz IO.sys #69828 üzenetére

    Lehet biztosan telepíteni, de vsz. neked nem nonfree telepítő iso-d van letöltve és ez lehet a hiba forrása. Ha ez így van, akkor nonfree telepítőt kéne használni. Vagy alternatívaként tudom ajánlani ezt.
    [link]
    Ebben benne van minden, mi szem-szájnak ingere.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz IO.sys #69828 üzenetére

    Tehát az a kérdés, hogy a Debiant fel lehet-e telepíteni MBR módban más rendszer mellé, ezen belül hogyan veszem rá a telepítőt, hogy lássa az SSD-t.

    Talán sikerülhet ez is, nekem néhány száz alkalommal sikerült, vagyis csak MBR-t használtam egy kitérőn kívül. Arra kéne helyezned a hangsúlyt, hogy ne szerverben gondolkodj, hanem desktop rendszerben. A netiso-ból valami hiányzik, ami ahhoz kéne, hogy azt a rohadt nyamvadt XP-vel széttrágyázott SSD-t kezelni tudja! Gondolom valami nagyon el van azon kalibrálva, hiszen normál esetben még az alignálást is manuálisan kell megcsinálni, hogy múködjön. Arra az SSD-re jelenlegi állapotában nem fogsz telepíteni szerintem Debiant, de biztosan ezer körömmel ragaszkodsz ahhoz a kriptaszökevény XP-hez. :W

    No meg most olvasom, hogy arra a gépre 64bites iso-val..........

    Az a helyzet, hogy aki nem tudja magabiztosan kiválasztani, milyen iso a megfelelő adott hardverre, annak nem való a desktop Debian! ;] Lehet, hogy részt vettél a Szputnyik 6 kilövésénél és azóta is a keringő szervert kezeled, de most ez a helyzet. Itt a Földön van egy nagyon egyszerú feladat, ezt kell megoldani. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • samujózsi

    tag

    válasz IO.sys #69830 üzenetére

    Egy tippem van, ami ubyegon2 megjegyzéséről jutott eszembe: valószínűleg dinamikusra konvertáltad a windows disk managerével valamikor régen. Az ilyen diszkkel azt hiszem, a linux ma sem boldogul. Viszont ha igazam van, az szopás, mert ezt visszakonvertálni nem lehet, csak gyalu és reinstall segít.

    [ Szerkesztve ]

    Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz IO.sys #69834 üzenetére

    Az meg, hogy valaki idejön és segítséget kér, neked meg az a legkézenfekvőbb, hogy kissámlira állsz és pofán köpöd, többszáz telepítésről dicsekedsz

    Ebben totál semmi dicsekvés nem volt, mezei desktop Linuxot nagyanyám is felrak, csak idő kérdése x év alatt mennyit. Annak adtam nyomatékot, hogy lehetséges a dolog! (kicsit felesleges volt a szavakkal történő képírás, úgy látom)

    Ha neked a Szputnyik fellövés értelmi legyökerezést jelent, akkor arra nehéz mit mondani. Amúgy másik úrbázisra gondoltam, amin Debian 6 működött évekig, arra céloztam, hogy akkora hatalmas tudásod van, mint írtad többször is, de ilyen óvodás alapkérdésekbe meg nokedli vagy!

    Ilyen a stílusam sajna, de csak kicsit fel akartalak rázni a holdjárásodból.

    bazdmeg, ugatsz és hasonló kifejezéseket nem szoktam használni, neked is javaslom, hogy húzzál vissza a Milyen disznóólat építsek topikba ezzel a türheparaszt stílusoddal!

    Ha viszont magánügyként kezeled, hogy egy akadályozó oprendszerre valaki rákérdez, az egy ilyen topikban inkább vicces!

    amivel a kis autómat baszogtatni szoktam

    Egészségedre!

    Boldog és eredményes új évet az ólépító topikban! ;]

    [ Szerkesztve ]

  • cigam

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz IO.sys #69823 üzenetére

    Lépj át másik konzolra, és add ki az fdisk -l parancsot. Ott látszik az SSD tartalma, partíciói?

    Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Új hozzászólás Aktív témák