-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Petya XT
senior tag
válasz tordaitibi #100899 üzenetére
Nálam a 3,5-es volt a sláger, 2,5-es IDE lemezzel talán egyszer-kétszer találkoztam, akkor is szerencsére gép nélkül, mentésre. Amúgy sem szeretem a laposokat, törik a zsanér a régi gépeknél, komplikált szerelés(mindenki előtt felrémlenek a YT videók, hogyan is kell akkor ezt most szétszedni?). Asztali volt sok. Ma már inkább komplett gép összerakás, Windows telepítés, vírusírtás kéne!!(ez a kedvencem ), törölt média visszahozatala, bár ritkán. Amilyen hardver árak vannak, nem is baj. Ha nem sikerül valami, legalább nem kell kicsengetni az árát, nagy kockázat, pici pénzért. Ha havernak csinálod még rosszabb, mert az ingyé van ugye.
Az enyémen is van 2,5 IDE, az ára tényleg nem volt egyszerű, ha jól emlékszem 2005-2006 körül valami 20k volt. Mondjuk ezek most sem olcsók, ha minőségit szeretnél. És valóban, egy délután ráment, jobb esetben. A "disznóólról" nem is beszélve, amikor úgy nézett ki minden asztal, mint egy kitaposott béka.
[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz ubyegon2 #100895 üzenetére
Hú, pedig rengeteg lemez volt. Sokat cseréltem, amikor elterjedt a SATA. Azokhoz kellett ez a speckó cucc, muszáj volt. Ezzel lehetett haladni. 40-eres, 80 eres kábeltenger, meg a
kib@szottjumper, a fenének sem volt kedve, ideje ahhoz. Hát egy igazi életérzés volt. Régenmindenjobbvót. Nem, nem volt jobb.Az alapfelállás az volt, hogy az új gépeken már nem volt alaplapi IDE, így ezekről kívülről kellett az adatokat átmozgatni.
[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz ubyegon2 #100893 üzenetére
Nekem még 4 darab 3,5-es lemez van szolgálatban. Ezeket a dokkolós cuccokat én nem szeretem, volt régen, az egyik lemezem azóta is hordozza a 934 adatkapcsolati hibát magában. Az mind a dokkoló volt. Van egy kis univerzális kockám, IDE/SATA lemezekhez, külső táppal. Adatmentéshez használtam régebben, de egyre kevesebb a maszek meló, így azt se vettem elő már régen.
Valami hasonló:
-
Petya XT
senior tag
válasz Kacsasült #100888 üzenetére
Hangja milyen bekapcsoláskor? Tedd rá a tenyered, ha érzel ciklikus rezgést, ill van pattogó hang, akkor vagy nem elég a táp, amit kap, vagy rossz. Ha rendben van, akkor szépen, ütemesen pár másodperc alatt felpörög, utána hallasz egy markánsabb hangot, ahogy elkezd "dolgozni".
Bocs egyszerűen nem tudtam más szavakkal leírni.
-
Petya XT
senior tag
válasz Kacsasült #100883 üzenetére
Jah értem. Hát az nem teszi egyszerűbbé a dolgot. A két mód közötti váltáshoz a partíciós séma különbözősége miatt van szükség. Ha MBR a séma, akkor Legacy, ha GPT akkor EFI.
Ezt a lapos UEFI ben tudod állítani. Nem tudjuk, hogy hogyan lett telepítve.De. Linux alatt először bekapcsolod a lemezt, vársz egy pár másodpercet, utána próbáld csatlakoztatni. Látni kell, attól függetlenül, hogy olvasható e, vagy nem. Persze itt kérdés a külső egység is, hogy támogatja e a lemezt egyáltalán, mert ha nem, akkor kb. mindegy is.
-
Petya XT
senior tag
válasz Kacsasült #100880 üzenetére
Ha régi HDD, akkor feltételezem közvetlenül a lapra dugtad. Minden egyéb HDD-t, SSD-t lehúzni, Boot Legacyba, ha nem megy, akkor EFI-ben megpróbálni. Ha szerencséd van, megindul, max a Windows hisztizik majd a hardverek miatt.
Mondjuk az nem egy jó jel, ha feldugva linux alatt sem látszik. Figyeld a hangját. Én így csinálnám.
-
Petya XT
senior tag
válasz Rowon #100864 üzenetére
Köszönöm, ezt egy az egyben elmentettem egy szövegfájlba
Köszönöm Tibi, Uby, lementem a rendszert és ránézek, hogy mi a helyzet. Mi baj lehet, mondja az egyszerű user mielőtt elküldi a rendszerét a fenébe. A Flatpak-et már megtanultam kigyomlálni a Mintből. Egyébként tényleg, ahogy én is használom, inkább egy Debian kellene már.
urandom0: A Ventoy megszívatott a Windows telepítővel egy párszor, mire rájöttem, hogy GPT-be kell formázni az EFI-hez. Bár ma már ez az alap, de régebben nem így volt. Mondjuk van még MBR gép itthon.
Egy NTFS-re formázott pendrivera rámásolni a
/mnt/iso
könyvtár tartalmátEzt sem tudtam, hogy így is lehet
-
Petya XT
senior tag
válasz CPT.Pirk #100860 üzenetére
Köszönöm, átgondolom ezt az egészet, hogy megéri e belevágni, mostanában kicsit sok volt a "kitekintés" a különböző disztrók felé(Fedora,Garuda, Elementary, Zorin.... használni is kellene a gépet. Egy snap progi van fent, a FF. De egyébként rendben működik.
Érdekes, hogy amikor a saját szoftvertelepítőjében nem a snap-es programot választom, hanem a .deb-et, akkor egyből ugrik az ablak, hogy potenciálisan veszélyes. Ez érdekes. Terminálból feltéve semmi ilyen nincsen.
Megnéztem a múltkor a Clonezillát, de nekem a Macrium jobban a kezemre áll.Rowon: Ügyes kis program valóban. Tud, én Manjaró alatt fedeztem fel, mert ott nem volt Mintstick . A Windows képfájlokat szoktam csak Ventoyal készíteni, mert az valamiért nem jön össze soha vele. Az Nvidia driver telepítést köszönöm, áthámozom magam rajta. Nagy lépés lenne nekem a Debian, erősen ki kell lépnem a komfortzónámból, ezért hezitálok vele annyit. Persze előfordulhat, hogy itt is igaz az a bölcs mondás, ha az egyiket telepítetted, mindet telepítetted. Bár gondolom, azért nem ilyen egyszerű ez.
-
Petya XT
senior tag
válasz CPT.Pirk #100856 üzenetére
Megmondom őszintén, hogy félek a Debian-tól, ez nekem is eszembe jutott, az Nvidia driver miatt. Meg most rájött még ez a WiFi adapter, amit kézzel kell belerakni. Amit "magabiztosan" kisebb-nagyobb döccenőkkel kezelni tudok, az a Mint, és a Manjaro. Meg persze az Ubi. A Manjaro Gnome-ot kipróbáltam, valamiért nem volt az igazi, indokolatlanul lassú volt.
Pedig nagyon megörültem, mert a nagy betűmérettel teljesen jól néz ki az Ubi a TV-n. Minimál telepítéssel meg szinte csak tényleg azok vannak fent, amik kellenek. Esetemben ez egy böngésző, hang, és videólejátszó.Gondolom a WiFi adapter az ugyanaz a metódus Debian-on is. Az Nvidia driver? Mert itt azért magától felteszi, szinte semmit nem kell ügyködni rajta.
-
Petya XT
senior tag
Szerintetek Ubuntuból lehet valahogy purgálni a snap-et? Az asztali környezet az nagyon jó TV alatti gépre, de a snap progik( VLC,Audacious) ezek nem működnek rendesen. Lassúak is, kifagy az egész. Nem feltételnül a snap a ludas, ugyanúgy lehet Nvidia driver is, de ahhoz ragaszkodnék. A progikat feltettem tárolóból, szépen mennek. Nagyon mélyen benne van ez a rendszerben, vagy csak annyira, mint mondjuk a Minten a flatpak?
-
Petya XT
senior tag
válasz oreg0503 #100832 üzenetére
Saját felhasználó alatt formázva ext4-re...hogyan lett root? Nekem ezt még soha nem "sikerült" összehozni. Úgy már jártam, hogy live rendszer alatt megformáztam valamit, utána kellett ezt(jogosultságok) megcsinálni. Ez is hasonló volt?
Az is érdekes itt nekem, hogyan tudtál róla bármit törölni az elején, ha zárolt volt az NTFS. Rootként?
-
Petya XT
senior tag
válasz oreg0503 #100828 üzenetére
Lehet, hogy én vesztettem el a fonalat. Ez most ext/x/ fájlrendszer volt rootban? Akkor semmis a hozzászólásom, akkor valóban az Uby által leírtak korrektek. Azt hittem, még NTFS-en játszunk, ott gyakori hiba Windows után. Ha már nem tervezel az ablakossal, érdemes fokozatosan, ahogy a használat engedi, átállni linuxos fájlrendszerekre.
-
Petya XT
senior tag
Margóra hagyom:
LM 22.1/Ubuntu 24.04 TP-Link AC600/TU2 /8821au telepítése.
sudo apt install git build-essential dkms
git clone https://github.com/morrownr/8821au-20210708.git
cd 8821au-20210708/
sudo ./install-driver.sh
sudo dkms status
Ha valakinek szüksége lenne rá.
-
Petya XT
senior tag
válasz tusi_ #100725 üzenetére
Brave, esetleg próbáld ki. Bár chrome alapú, de szerintem teljesen rendben van.
Csak a FF használat közben térdel le, vagy egyébként is? Nekem gyanús ez a verzió frissítés, hogy valami félrecsúszott. A frissítésekkel kapcsolatban nekem maximum egy Timeshift, vagy egyéb mentés jutna eszembe, ezt nálam okosabb ember tudná megmondani, hogyan lehet visszaállni a régi csomagverziókra.
-
Petya XT
senior tag
válasz Black&White #100721 üzenetére
...és ami még izgalmasabb, hogy látok ott egy Realtek 8821-es drivert is. Szuper lenne.
-
Petya XT
senior tag
Szerintetek.... Adott egy Manjaro 6.11-es kernellel, kézzel beletákolt Wifi adapterrel. Úgy látom kopogtat a 6.12-es kernel. Amikor felteszem, az egész Wifi dolgot újra kell majd csinálnom, vagy ez úgymond végleges? Lehet, hogy primitív a kérdés, de tényleg nem tudom.
-
Petya XT
senior tag
válasz Rowon #100659 üzenetére
Nem kéri. Te döntöd el, hogyan indítod. Az alapértelmezett beállítások is mások a két üzemmód között.
Nézd, a helyzet az, ki hogy használja a gépét. Én megértem, hogy rámentél erre a privacy részre, én teljesen másként használom.Ennyi erővel lehet használni Tails-t is.
Két olyan programról beszélünk ami benne van a tárolóban, nem gipszjakab PPA-jából kell letölteni. És nem ma kerültek bele. Miközben, mindenféle git-es cuccokat teszünk a rendszerbe, meg AppImage-ben programokat.
Persze, mindent, amit ez(ezek) a program(ok) tud(nak), meg lehet csinálni kézzel is. Kérdés, hogy minek tennénk így?
A víruskeresés abszolút bizalmi kérdés, ha meg bizalmatlan az ember, akkor nézze át maga a rendszere minden komponensét. Teljesen életszerű.Eközben elképzeltem, hogy Rowon forgatja a szemeit....
Közben amúgy tényleg![ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz Kacsasült #100657 üzenetére
Nálam előjöttek hibák a RAM tisztításnál, és a szabad terület törlésénél, ezeket valóban nem érdemes használni. A böngésző tisztítást is érdemes átnézni( sütik, oldal beállítás stb.) Emelett van még a Transmission bizonyos beállításai, torrentek, egyéb dolgok is.
Én azt mondanám, hogy mindig csak azokat jelöld ki egyenlőre, amiket ismersz, később, ha megbarátkoztatok, mélyebben be lehet menni a beállításokba.
A Bleachbit alapesetben nem fut rootként, így a kritikus rendszerkomponensekhez hozzá sem fér. A RAM tisztítás sem működik, csak ebben a módban.A Stacer egyszerűbb lenne még, így az elején(abszolút jóindulatból írtam, hogy az elején). Közben lehet nézegetni a BB-et is.
Eközben elképzeltem, hogy Rowon forgatja a szemeit....
-
Petya XT
senior tag
válasz Rowon #100653 üzenetére
Én inkább arra kérnélek, hogy ne reklámozd azt, hogy ne használják. Nagyon jó kis program mind a kettő, a Bleachbit esetében valóban oda kell figyelni a beállításaira. A Stacer esetében a török srác rendesen megcsinálta, kényelmes, gyors, és alapos.
Én inkább azt vélem itt felfedezni, hogyha linux, akkor feltétlenül manuálisan kell szenvedni. Ez nem így van. Egy kezdő, Windowsról áttérő is szívesen fogja használni őket, ebben biztos vagyok.
A Te ellenszenved a programok iránt nem feltétlenül tükrözi a többség hozzáállását. Én annak a híve vagyok, ha valamit egyszerűen meg lehet csinálni, miért szívnék vele? A nem használt program lokalizációkat pl. hogyan távolítod el? Azokat is egyenként? Az szép munka. Írtam már korábban, hogy biztonsági mentés előtt, teljesen kipucolom a rendszert, az APT-ig bezárólag. Ez kézzel legyen 10 perc(nekem), a progikkal fél perc.
Az nem baj, ha nem értünk egyet, sőt. Ez viszi előre a dolgokat. Egyébként konkrét hibát tudsz írni, amit nálad okozott a két program valamelyike?
[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz Rowon #100638 üzenetére
Évek óta használom, a Stacerrel együtt. Azt, hogy szemét lenne, így elég bátor dolog kijelenteni. Maradjunk annyiban, hogy nálad nem működik.
Ami érdekesség, legalábbis nekem, hogy bizonyos programok a /home/user könyvtárba is beledolgoznak, sokszor rejtett mappákba. .local, .cache és .config (emlékeim szerint) fájlokban lehet találkozni ilyenekkel. Ezeket manuálisan szoktam gyomlálni.
Én meg a Bleachbittel.
PPA / COPR / AUR : Rossz napod van?
[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz urandom0 #100621 üzenetére
Az a típus, az alapján kerestem rá. Elméletileg rtl8812. Na, most az enyémre is ezt írták, de végül Manjaro fórumon szerencsém volt, mert valaki megszívta vele, mire kiderült, hogy mégiscsak a 8821 kell. Egyből éledt. De ez típus, gyártó függő.
Azért kéreztem, hogy akkor most melyik kell?
Nekem ez a kis mocsok van: [link]
-
-
Petya XT
senior tag
válasz Rowon #100611 üzenetére
peter@LNMID3020XT:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 4th Gen Core Processor DRAM Controller (rev 06)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #1 (rev d4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #4 (rev d4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation H81 Express LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8211/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0c)
peter@LNMID3020XT:~$ lsusb
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 8087:8008 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 002: ID 8087:8000 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 002: ID 0458:6001 KYE Systems Corp. (Mouse Systems) GF3000F Ethernet Adapter
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Tessék Nem tudtam kihagyni. Ez nem az a gép. Mire gondolsz pontosan? A TP-LINK milyen típusú volt? Ugyenez kellett neki, mint Kacsasült kollegának. De ha gondolod, megnézem a másikon.
lspci ✔
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 4th Gen Core Processor DRAM Controller (rev 06)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #2 (rev 04)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Q87 Express LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
lsusb ✔
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 8087:8008 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 002: ID 8087:8000 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 002: ID 2357:011f TP-Link 802.11ac WLAN Adapter
Bus 003 Device 003: ID 248a:8367 Maxxter Telink Wireless Receiver
Bus 003 Device 004: ID 25a7:fa23 Areson Technology Corp 2.4G Receiver
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Ez a Manjaro, ezen van a tipli.[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
Ezt a ro..dt kínlódást ezekkel a stickekkel. Nem hiszem el, hogy nem lehet belerakni őket, amikor leszalad egy-egy firmware frissítéssel közel 150 MB. Van valami jogi része ennek? A TP-Link el is ugyanígy szenvedtem a minap.
-
Petya XT
senior tag
válasz tordaitibi #100579 üzenetére
Nem rendelkezek mélyebb ismeretekkel a témában, én is csak az alapjait ismerem, hogy kb. hogyan működik, minek van. Azt, hogy a Google translate pontosan milyen kritériumoknak nem felel meg, ezt nem tudom megmondani.
Szerintem az átirányítást veszi zokon, tulajdonképpen két különböző ip címről érkezik kérés ugyanarra az ip címre, vagy beékelődés, ezt nem tudom.Amúgy lehet, hogy tökre nem is így van, majd korrigálnak.
Kipróbálhatod böngészőben a DNS Over HTTPS funkciót, átállíthatod a Cloudflare-re, és kipróbálhatod úgy. Ekkor a böngésződ DNS lekérdezéseit a CF intézi, nem a rendszer. Hátha nem zaklatna annyit. -
Petya XT
senior tag
válasz Rowon #100572 üzenetére
Én konkrétan beleálltam tőle a földbe. Dolgoztam 3 műszakban 21 évet takarmánygyártásban, stresszes meló volt, 800T/24 óra, hét monitoron ment a keverő, plusz a betárolás és a kiadás. Nem tudtam aludni, egyre többet ittam, itthon, meló után. Először csak sört, 2-öt, utána hármat, négyet, és jött a rövid. Persze aludni ez után sem tudtam, sőt...csak rontott. Egyszer gondoltam ez így nem mehet tovább(akkor már nagyon rosszul voltam). Felmondtam, egyik napról a másikra eldobtam a piát, volt 3 nagyon szar hónapom, szedtem a nyugtatókat, remegett kezem-lábam. Az első évben még hiányzott, utána már nem. Kerestem másik munkát.
Mocsok egy valami tud lenni, ha az ember nem figyel oda. Én konkrétan eldőltem, mint a rohadt nád tőle. Nálam is működik a gát, ha lemegyek valami késdobálóba ismerőseimmel, kávé, ásványvíz...éppen a múltkor néztem 500 forint egy üveg sör. Anyagilag sem bírnám.
-
Petya XT
senior tag
válasz tordaitibi #100560 üzenetére
Ne utáld Tibi, nem ellened van, hanem érted. Persze, kellemetlen néha, de így nagyon sokat javítanak a biztonságon. Szinte mindenki használja, a Cloudflarenél ilyen, másoknál meg kijelölsz öt biciglit, vagy összeillesztesz egy kutyát.
-
Petya XT
senior tag
válasz tordaitibi #100545 üzenetére
Dióhéjban:
A Cloudflare egy hálózati infrastruktúrát biztosító cég, kb. a fél internet forgalma a Cloudflare-en halad át, sok szerver e mögött van. Elég komoly biztonsági technológia van mögötte, és persze attól is függ, hogy a szerver üzemeltető hogyan állítja be az oldalát.
Ez alapjáraton terheléses támadások, Bot-ok, instabil hálózati kapcsolat, téves azonosítás esetén vagy blokkol, vagy kérdez, ekkor jelenik meg a az általad említett: Ö tényleg egy ember?Szerintem nálad a Google fordító által használt átirányítás a probléma, akkor ugrálnak az ablakok. A böngészők beépített weboldal fordítása nem jó? Azt mondjuk nem tudom ,hogy az Operában milyen lehetőség van.
-
Petya XT
senior tag
válasz Rimuru #100540 üzenetére
Szerencsére ez nem érintett engem soha. Olvastam, a családban van is Telekom, főleg a TV-k azok, ami érzékenyek voltak erre a problémára. A public DNS innen többnyire Zágráb, ritkán Bécs, nagyon elvétve Budapest szerver útirányon át közlekedik. A csörte, ami a Telekom és CF között van, az sokkal komplexebb, mint egy DNS szerver.
A Digi DNS problémára emlékszem(ott leálltak a Digi DNS szerverei), a Telekom előtt az volt, ott is DNS váltás volt a megoldás. Mára annyira megszoktam, hogy automatikusan mindenhol azt állítom be. Próbáltam a Quad9-et is, de brutálisan be tud lassulni.
-
Petya XT
senior tag
válasz tordaitibi #100530 üzenetére
-
Petya XT
senior tag
válasz growler #100513 üzenetére
Tehát akkor nálad is van vele probléma? LibreWolf, Waterfox böngészőket kipróbáltam még a múlt hónapban, azokon sem jött be. Kínomban kimásoltam a live rendszer alól a beállított .mozilla mappát, de így ez nem annyira amerikai, honnan tudom például, hogy a safebrowsing működik e rendesen, ill lefrissülnek e a kiegészítők.... Hálózat...gondoltam erre is, de a Wines verziókon azonnal bejön az oldal, tegnap este ránéztem Manjaron, azon sem jött be. Váltottam mobilnetre, akkor sem. Érik ez a Brave nagyon...
-
Petya XT
senior tag
válasz sonar #100508 üzenetére
Nem olyan régen, ha jól emlékszem growler ft. panaszkodott erre(vagy hasonlóra), én a 132 óta azt tapasztalom, mintha egyáltalán fogalma sem lenne a böngészőnek, hogy merre van a hazairány.
A javasolt kiegészítők mindig roskadásig voltak, most egy darab sincs, néha van kapcsolat a Mozilla szervereivel, mert lefrissültek a addon-ok, de egyébként nem bírom megnyitni az add-on oldalt. [link] És csak ezt az egyet nem, minden más oké. A böngésző is teszi a dolgát.
Ohh,hát gondoltam, ez egyszerűen nem lehet probléma, használtam addig Bravet(nem is volt rossz!), megvárom a 133-at november végén, majd azzal jó lesz. Nem lett.
Oké, ássuk bele magunkat, gépi komámhoz fordultam, a ChatGPT-hez. Megpingeltük a mozilla add-on szervert, ellenőriztünk rendszer, Mozilla tanúsítványokat, és még egy pár dolgot, minden rendben találtatott, https felett viszont nem megy. Azt mondta a Vas, hogy már nincs több ötlete, de szóljak ha tud segíteni. Brave alatt igen, meg tudom nyitni, de ott szólt, hogy használjak FF-ot. Oké bameg, de hogy? about:support, config oldalon sem láttam semmi olyat, ami okozhatná(már amennyire én értek hozzá)Tibi:
Régen szerettem az Operát, kifejezetten ízléses, gyors böngésző volt, de már évek óta nem próbáltam. Tényleg kínai lett? Ezt sem tudtam. Azért erőltetném ezt a FF-ot is, mert a szokás nagy úr, bár itt minden adott már, hogy azonnal dobjam. De mégsem teszem, mert másnál meg megy, és szeretnék rájönni az okára, hogy nálam meg miért nem.
-
Petya XT
senior tag
válasz ubyegon2 #100504 üzenetére
Nem kifejezetten volt szempont, hogy teljesen kompatibilis legyen, Windows-t is használok annyit, mint linuxot. Sőt, ha őszinte akarok lenni meg sem néztem, mert a többi működött. Most így jártam.
Komolyabb téma, kezd feszélyezni : FF linuxos verzióknál nagyon köhög nálam az add-on page, sőt az esetek 95%-ban be sem jön, idő túllépésel. Windows alatt tökéletes. A 132-es verzió óta csinálja, 20.3, 21.3, 22-es Mint alatt is. Manjaronál 50-50%, Windowsnál azonnal bejön az oldal.
Érdekes, hogy live rendszer alatt flottul megy, a telepített rendszeren már nem. A 40. lapfrissítés után tudtam telepíteni egy UbO-t, de még kellene egy pár. Live rendszer alól kell kimásolnom a .mozilla mappát, hogy működjön rendesen?
Próbáltam a régebbi rendszereken az eredeti, a telepítőben lévőkkel, azokkal megy. Csak az új verziókkal van bajom. Próbáltam DNS-t váltani, ilyen-olyan beállításokkal, tűzfallal játszani, de konzerválódni látszik a probléma a Mintnél.Tapasztaltatok hasonló dolgot?
-
Petya XT
senior tag
-
-
Petya XT
senior tag
Valaki ezzel kapcsolatban tud segíteni? [link]
Manjaro, Mint, lényegtelen, csak működjön.
-
Petya XT
senior tag
válasz growler #100455 üzenetére
A Garuda Cinnamont használod? Én nem használtam, csak régebben a KDE-t huzamosabb ideig, a Cinnamonra meg csak éppen ránéztem a minap. A Manjaro-t még most sem érzem igazinak, félek is tőle, hogy egyszer csak történik valami. Valamiért olyan furcsa érzésem van.(bár ez így hülyeségnek hangzik, de tényleg így van) Szerinted érdemes volna átköltözni? Egyébként teljesen vállalható rendszernek tűnik a Garuda. Régen is jó volt.
Ez a FireDragon bőngészőjük is nagyon rendben van szerintem.[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz tordaitibi #100441 üzenetére
Az ubuntu csomagot használom belőle, bár viszonylag ritkán frissül, az ubira van reszelgetve, jellemzően, ha jön egy új Mint verzió, akkor jönnek a problémák is. Beépített videólejátszás többnyire. Régóta figyelgetem, de nem tudtam rájönni az okára, most jól működik.
-
Petya XT
senior tag
válasz urandom0 #100433 üzenetére
Jogos, megnéztem én is. Mondjuk így követhető. Megnéztem a Flatpak Vibert is, az potentially unsafe részt. Nem láttam benne olyat, amit egyéb más program ne csinálna. Oké, zárt forráskód. Sok olyan progi van, nézzük meg csak az Nvidia drivert, mint példa. Nem értem ezt a hirtelen szigort, verziókon átívelően telepíthető volt, minden gond nélkül.
...vaaagy, eddig is meg volt jelölve, csak Minten nem láttuk, láttam mert nem volt ilyen fícsőr benne.
-
Petya XT
senior tag
válasz urandom0 #100424 üzenetére
Nem, ez alapjaiban mindenképpen jó dolog, csak így a Mintnél egy kattintással ki tudod iktatni. Mondjuk egy olyan program esetében, aminek évek elérhető a Mint-en a Flatpak verziója, kérdéseket vet fel, hogy akkor mi merre.
Ezt ki ellenőrzi? Minték, vagya Flatpak gárda?Bár akkor feltételezem, hogy a Mint csapat.[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz Rowon #100422 üzenetére
Az a helyzet, hogy nekem nincs más. A Vibert nagyon régóta használom, a csaaláddal azon keresztül tartom a kapcsolatot, külföldre is ideális nagyon, és alapjaiban egy jól elkészített, egyszerű program. Én is abban a korban vagyok már, hogy alapból rühellek mindenféle változást, pláne, ha egyébként működik az adott progi.
Nem tudok böngészős változatról, de viszonylag nagy a média forgalom is rajta, képek, haszontalan Tik-Tok videók, testvérem szokta az Északi-tengert fotózni, azok a videók, képek jönnek szinte napi szinten, így mindenképpen az asztali verzió kell a programból.
Nézegettünk az évek alatt más progit is, Whatsapp és társait, de igazából ez vált be. A privacy része mindegyiknek ugyanaz. A kommunikáció mindenhol elérhető a platformokon moderálásra, reklámra egyéb illegális dolgok kiszűrésére, aki más állít, az nem mond igazat. Az ingyenesség ára. De nincs is ezzel baj szerintem. Szidni én is szoktam néha.
-
Petya XT
senior tag
válasz Rowon #100420 üzenetére
Értem, de ezt a Viber esetében, tegyük fel mellőzöm a Flatpak verziót. Keresek egy .deb verziót, amivel az a tapasztalatom, hogy ideig-óráig működik, azután eljön valami karma, és utána problémássá válik. Utoljára a 19.x volt a Mintnél, aminél végigment a Viber gond nélkül, igazából egy folyamatosan karban tartott Flatpak csomag volna az igazi, de így ez nehéz. Manjarón az AUR verziónál szépen működik ez a séma, követi szépen a rendszer változásait. Legutóbb a Flatpak-es Telegram miatt kaptam egy banánt( Gondolom ,hogy azért volt, mert miután telepítettem, utána raktak ki, pedig csak újságot olvastam rajta).
Ui: Lehet. hogy AUR-os Telegram miatt kaptam, mind a két rendszeren fent volt, egyszerre telepítettem kb. Ezt már száz öregasszony sem mondja meg, mert indokolni nem szokás.
[ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz Rowon #100418 üzenetére
Az új Mintnél bizonyos Flatpak csomagok alapértelemzetten tiltva vannak, biztonsági okokból. Az egyik a Viber. Én pl. hogy tudom eldönteni, hogy az biztonságos e, vagy nem. A kiskapu, mármint, hogy engedélyezni tudod pedig ott van. Ezt nem tudom hova tenni. Most akkor valami vagy biztonságos, és beengedjük az ökoszisztémába, vagy nem. Nem túl egyszerű ez kezdő felhasználóknak szerintem.
-
Petya XT
senior tag
Egy kis segítség kellene Ubuntu 24.04 LTS-hez. Archer T2U / AC 600 5gh Wifi usb.
Találtam egy ilyet, ránéznétek, hogy ez jó lesz e? [link]
Bár az oldal tetején nem túl biztató a kiírás.
Köszi![ Szerkesztve ]
-
Petya XT
senior tag
válasz urandom0 #100294 üzenetére
Nem feltételezném, hogy egyik a másikra szeretne írni, de mivel itt három rendszer van, én úgy értelmeztem, hogy a egyáltalán ne tudjon, mondjuk a Debian a Mintről, és fordítva. Fizikailag persze felül lehet írni, bár én ha tudom, hogy egy ideig csak az egyiket fogom használni, UEFI-ben tiltom a SATA portját és kész. Rowonról nem feltételezem, hogy véletlenül purgálná az adott lemezt. Lehet én értettem félre a kérdést.
-
Petya XT
senior tag
válasz urandom0 #100256 üzenetére
Nálam nem működik a valamiért az SSF gépeken a felfüggesztés. El sem fordulok, és már fel is ébredt. Gondolom valamelyik rádiós cucc, a LAN-ra nem gyanakodnék.
Mértem egy boot időt, de nekem nem tűnt egyik sem valami baromi gyorsnak.
Dell SFF: LM 22 4th. gen HDD Boot: 1 perc 22 mp.
Dell SSF2: Manjaro SSD 4th.gen: 40 mp
Asztali: 4th. gen Windows SSD: 40 mp
Minden gépben ugyanaz a proci van, i5 az összes. A Windows-t sem nevezném túl gyorsnak. Küllőre annyi, mint a Manjaro KDE.
-
Petya XT
senior tag
válasz Remus389 #100159 üzenetére
Régen szórakoztam vele én is, de azután szépen lassan elvetettem minden modern grafikai csicsát. A Mint a Cinnamon letisztult, konzervatív megjelenésével éppen elég. Témázni sem témáztam fel soha. A GNOME tetszik még, azt viszont megszokni nem tudom. A KDE kicsit sok, az XFCE kicsit kevés... Sőt nem is szeretném, hogy a Mint egy picit is hasonlítson a Windowsra. Semmilyen téren.
-
Petya XT
senior tag
válasz Remus389 #100139 üzenetére
Ha vizualizáció felé szeretnél elmozdulni, vannak még a dock progik(Cairo dock és társai), ezekkel más szintre lehet emelni a felhasználói felületet. Tűzgömbök, kénköves villámok, még anyám tyúkja is előmászik az ikonokból, ha be van állítva. Van még a Conky, az egy kicsit nehezebb, másabb történet, de nagyon szép dolgokat ki lehet abból is hozni( lehet, hogy erről volt már szó).
Azután jön egy Garuda KDE, és lemossa az egészet.
Uby:
Érdekes volt, hogy amíg egyedül volt, nem volt annyira ravasz. Akkor lett nagy a baj, amikor társat kapott, ha nem látom, nem hiszem el, de képesek voltak összedolgozni, csak hogy meg tudjanak lépni a ketrecből. Sokszor kint voltak együtt, bajt igazából nem csináltak, dolgukat sem végezték el kint soha. Eszes kis jószágok. Ma már mondjuk nem tartanék patkányt, mert állandóan keresni kellett, pedig nem nagy lakás volt. Játékosak és szelídek voltak. Kezesek. -
Petya XT
senior tag
válasz tordaitibi #100149 üzenetére
Az ismertetőd szerint akkor jól tettem, hogy bevettem a root/felhasználót is. Ezek szerint ezzel nem lesz baj. Tegye a dolgát. A klónozás, migrálás az nekem kicsit bonyolult, de bekönyvjelzőztem, ha lenne valami, de remélem nem lesz rá szükségem.
Remélem nem Fletózok el semmit. (ezen szétcsúsztam)
Köszi, hasznos volt!
-
Petya XT
senior tag
válasz tordaitibi #100149 üzenetére
Természetesen Tibi, köszönöm szépen!
-
Petya XT
senior tag
válasz ubyegon2 #100147 üzenetére
Naponta csinál 1 mentést, én így értelmeztem. Azt, hogy csak a változókat menti e, ezt nem tudom, majd pár nap múlva ránézek, hogy áll.
Nem a Disks-el van a baj, hanem valamiért rossz a visszajelzés. Amit nagyon sajnálok, az egy 60GB-os Kingston SSD volt, itt vettem használtan sok éve. Közel ennyi írás volt azon is( a felét az előző tulaj tette rá) 3000 Ft volt. Egyszer csak megállt a SSF, furcsáltam, mert menni szokott, ilyet még nem csinált. Hát elhalt a vezérlő sajnos, piszok gyors, jó minőségű cucc volt. Most van egy Samsung Pro, kíváncsi leszek rá, bár a Windows-t ritkán indítom el, nem játszok szinte egyáltalán már, ha igen, azt is konzolon.
Én jobban szeretem a HDD-ket még mindig, nosztalgikus. Sajnos amik nekem még megvannak, vállalhatatlanul lassúak. Egy Samsung 320-as s egy 1,5 TB-os. Ahogy haladtunk az időben, úgy lustultak el. Érdemben egy külső vinyóm van a fontosabb cuccaimmal, mentésekkel, meg ez a Toshiba a SteamLibrarynek és a médiának.
De ez már így is marad, mert én több pénzt nem költök számítástechnikára, mert lehúzás szagot érzek minden irányból.A kábelrágást át tudom érezni, nekem két patkányom volt hosszú ideig. Akkor még olyan sok elektromos kütyü nem volt, de univerzális méretük okán olyan helyekre is befértek, ahová a kezem sem. és mindent meg kellett kóstolni. De jófejek voltak. Nálam okosabbak, ha szökésről volt szó.
-
Petya XT
senior tag
válasz ubyegon2 #100141 üzenetére
Az alsó képen a Toshiba van, az SSD ugyanaz, 87 fok
Végül beállítottam úgy, hogy napi mentésből megtart 5 példányt, hetiből meg 2-őt. Bár még extraként belevettem a root és felhasználói cuccaim is, hogy teljes legyen. Remélem nem futok ki a méretből, de ez a rendszer, most, teljesen beállítva, telepítve sincsen 20 GB összesen. Meglátjuk, soha ne legyen rá szükség.
Téged tájékoztatlak először, ha megkotlik. Ha érdekel, ha nem.... -
Petya XT
senior tag
Most fedeztem fel a btop progit. Nagyon jó.
-
Petya XT
senior tag
válasz ubyegon2 #100132 üzenetére
Ez a nyuszi nagyon cuki!
Elrendeztem a régi SSD-t. Rendszer lett belőle, immár LUKS nélkül. Átméreteztem a 3 TB-os vinyóm, kapott egy 200 GB Timeshift partíciót. Biztos ami biztos
Van valami trükkje, vagy csak simám beállítom, megtart öt mentést és kész? Macrium-mal kínlódtam idáig, de elegem lett belőle, ez meg kézenfekvő és ütemezett.
Elengedtem a Manjarót is, próbálgattam a sima Ubi-t is, de rájöttem, ebben a Mintben minden benne van,ami kell, felesleges szívatnom magam mással. Windows a másik SSD-n, Steam-re. ...jóvanezígy. -
Petya XT
senior tag
válasz sh4d0w #100058 üzenetére
Ehhez képest mi, Linuxosok, lépten-nyomon megkapjuk, hogy elitisták és toxikusak vagyunk.
Szerintem az ellenkezője. Itt is össze tudnak akadni az emberek, de itt mindig! ész-érv megoldása van a dolgoknak. Egyszer, nem is olyan régen láttam itt egy komolyabb összecsapást, de azt is megoldották egymás között, nem az volt, hogy jó, akkor ide sem jövök többet(max pár napig tartott ). Nem személyeskedik senki, toleráns mindenki mindenkivel, bármekkora baromságot ír le szakmailag. És mindenki tanul közben, ez talán a legfontosabb. Volt már rossz tapasztalatom nekem is itt a PH!-n, de alapjaiban megállapítható, hogy rendre bizonyos topikokban és mindig ugyanazok az emberek keltik a hangulatot. Az általad említett ft-al nem volt ilyen tapasztalatom, de én sokkal kevesebb ideje használom a fórumot, ill. kevesebb topikban mozgok.
-
Petya XT
senior tag
válasz kaszas_101 #100046 üzenetére
...azért mert nem az kell ide. Viszont én nem értem ezt annyira, ill a problémát igen, a weben meg is találtam, de a konfigurálását nem értem. Hülyeséget meg nem akarok mondani. Ha elszáll az egész, akkor lesz baj, nem kevés.
-
Petya XT
senior tag
válasz cigam #100043 üzenetére
Most megnéztem így hirtelen, nagyon sok verziót találtam valóban. Az általad említett, amit én találtam, mind PPA-s dolog, hát nem tudom.... Mindenesetre én lementeném most az egészet, utána kísérletezgetnék. Terminálból indítva, csak vissza kellene adnia valamit, nem?
-
Petya XT
senior tag
válasz kaszas_101 #100041 üzenetére
Az openjdk telepítve van?
-
Petya XT
senior tag
válasz kaszas_101 #100039 üzenetére
Én nem vagyok róla meggyőződve, hogy érdemben tudok neked segíteni, vannak itt olyan emberek, akik mondhatni mesterei a régebbi rendszereknek, ők sokkal többet tudnak neked segíteni. Addig gyűjtjük az infót
Ez egy natív program vagy emulált?
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- PlayStation 5
- Garmin Fenix 7 és 7S - profi sport megszokásból
- Asszociációs játék. :)
- Intel Core i3 / i5 / i7 4xxx "Haswell" és "Haswell Refresh / Devil's Canyon" (LGA1150)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Lancia topik
- Drive! - Az utolsó gurulás idén a Quadrifoglio-val
- Gumi és felni topik
- EAFC 25
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- További aktív témák...
- Game Pass Ultimate előfizetések 1 - 19 hónapig azonnali kézbesítéssel a LEGOLCSÓBBAN! AKCIÓ!
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - 1190 Ft-tól!
- Adobe Creative Cloud - 2024. 04. 05 - 2025. 04. 05-ig
- Windows 7 Home Premium, Pro, Ultimate és Windows 8, 8.1 Pro licenckulcsok 64, 32 bit - MEGA Akciók!
- Office Professional Plus 2013, 2016, 2019, 2021, 2024 licenckulcsok - MEGA Akció!
- Új, bontatlan Borderlands 2 Ultimate Loot Chest Limited Edition PC ELADÓ
- COD MW2, COD 2019, COD COLD WAR eladó.
- Windows Server 2016, 2019, 2022 Standard, Datacenter, Essentials termékkulcsok - MEGA akció!
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest