Új hozzászólás Aktív témák
-
Kernel
nagyúr
válasz
tikshow #18099 üzenetére
Terhelhetőség szempontjából a kimenet számít.
A készülékek, illetve tápegységek által felvett maximális áramot egyrészt azért adják meg, hogy a tápforrás, hálózat ahhoz méretezhető legyen. Egy kis dugasztápnál és laikus szinten ennek persze nincs jelentősége, bedugják és kész.
Egy ilyen tápegységnél azonban egyéb szempontok is vannak. Ez például 100-240 V között is képes működni, méghozzá kapcsolóüzemű elektronika lévén automatikusan szabályozza magának az áramfelvételt, ami azzal jár, hogy kisebb feszültségről nagyobb áramot vesz fel, azonos kimenő teljesítmény biztosításához.
Gyakorlatilag az áram-feszültség szorzatot nagyjából azonos értéken igyekszik tartani.
Például legrosszabb esetben, ha csak 100 V hálózati betáp lenne, arról elvileg felvehetne 1,5 A áramot is, de ez is általában egy felfelé kerekített csúcsérték, ami lehet rövid idejű is. De nem feltétlenül:
100V x 1,5A = 150VA látszólagos teljesítmény.
Ha egy rossznak számító cosφ = 0,5 teljesítménytényezővel számolunk (elvégre nincs benne PFC-áramkör, ami az ideális cosφ = 1 érték felé tolná), akkor:
150VA x 0,5 = 75W hatásos teljesítményt vesz fel.
Kimenet:
24V x 2,5A = 60W
Van 15W különbözetünk a hatásfok miatt, az pedig a tápegységen távozik hő formájában. (De a cosφ csak becslés volt, lehet éppen ennél jobb is.)
Tehát itt vannak olyan dolgok, amivel az átlagfelhasználónak legjobb nem is foglalkozni, mert a cosφ titkairól, vagy az áram jelalakjának nemszinuszos torzításairól (amit egy ilyen tápegység okozni tud), a felharmonikusok hálózatra gyakorolt negatív hatásairól még regényeket lehetne írni, az pedig nem minden fórumozónak esne jól.
-
imibogyo
veterán
válasz
tikshow #18099 üzenetére
Áhá! Szóval elektronikának nem árt semmit sem?
Ezt azért nem mondta senki sem... Kalapács például kifejezetten kártékony.Vagy mondjuk ha rövidzár, vagy más hiba miatt kap sokkal többet az elektronika, mint amire egyébként méretezve vannak az alkatrészek, akkor is simén tönkre mehet és/vagy szétéghet a cucc. De normál körülmények között, amikor az elektronika "dönti el", hogy mennyi kell neki, vagyis mennyit vesz fel, akkor nyugodtan "kaphat" nagyobb tápegységet, mert úgyis csak annyit vesz fel, amennyi neki kell (természetesen ez csak a teljesítményre igaz, minden más főbb paraméternek stimmelnie kell a táp és az eszköz között (feszültség pl.).
De akkor a tápoknál mit kell nézni? A minimumot? Akkor miért van rajta max érték?
Két külön irányról írsz. Ahogy már Kernel is mondta az áramot nem tolják, hanem felveszik. Vagyis míg egy 50W-os elektromos igényű eszközre ráköthetsz 100W-os tápot, addig egy 50W-os tápra nem köthetsz rá 100W-os fogyasztót. Vagyis igen, de annak nincs jó vége... Ezért kell a maximum a tápnál, mert arra nagyon érzékeny.Egyébként én sem nagyon, sőt nagyon keveset értek az elektromossághoz/elektronikához (sőt igazából semennyire sem, mert csak egy könyvtáros vagyok) így elég pongyola a fogalmazásom a témában, de szerintem eddig még nem írtam hülyeséget. Ha mégis akkor majd Kernel, vagy más "szaki" kijavít.
Új hozzászólás Aktív témák
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 5060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Microsoft Surface Pro 7 - Újszerű, dobozban, gyári töltővel, billentyűzettel
- AKCÓÓÓ!!! Panasonic CF-XZ6 AIO all-in-one laptop tablet 2k touch i5-7300u speciális ütésálló
- AKCIÓ! Intel Core i9 14900K 24 mag 32 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad X280 - i5-G8 I 8GB I 256GB SSD I 12,5" FHD I HDMI I Cam I W10 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest