Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • F_Petiii

    csendes tag

    válasz hito #7534 üzenetére

    Minél idősebbet veszel, annál nagyobb az esélye, hogy nem "fogan meg". Illetve ha meg is marad, annál rosszabbul viseli majd az átültetést és az új környezetet, minél idősebb, nagyobb.

    Nem véletlenül nem több éves oltványokkal dolgoznak a nagyüzemi gyümölcsösök telepítésekor sem. A leggyakoribb a suháng (1éves, kvázi csak egy vessző gyökérrel), illetve intenzív gyümölcsösök esetén a knip oltvány (2 éves, gyakorlatilag egy visszavágott suháng 1 évvel később). Alma esetén a knip fák fajtától, alanytól, környezettől, talajtól, tápanyagtól függően kiültetéstől számítva 2. évükben már szépen teremhetnek.

    Ezért én sosem láttam értelmét az idősebb (konténeres) csemetéknek, amik marha drágák, de igazából alig nyer vele valamit az ember (ha nyer egyáltalán) és sokkal nagyobb a rizikó, hogy megmarad-e, valamint a veszteség is, ha nem. Ráadásul egy fiatal oltványt még úgy alakíthatsz és formálhatsz ahogy szeretnél. pl. törzsmagasság, korona forma, stb. (különösen igaz ez suháng esetén).

  • F_Petiii

    csendes tag

    válasz dellfanboy #7531 üzenetére

    Bevizsgáló állomásról én még nem hallottam. Igazából 2 lehetőséged van, ha ugyanolyan fajtájút szeretnél:
    - Raksz fel róla képet, mi megpróbáljuk kitalálni, ha sikerül, keresel egy faiskolát ahol árulnak ilyet és reménykedsz, hogy valóban azt is kapod (pár év múlva kiderül)
    - Megkérsz egy rutinos szakit/faiskolást, hogy szemezzen/oltson neked konkrétan a te fádból. Itt is benne van azért a rizikó, hogy amíg neveli elkeveredik, de így 100%-ban "ugyanazt a fát" kaphatod. (Megjegyzem: 1-2db-os mennyiségnél nagyon jó ismerősnek kell lennie, hogy szóba álljon veled :D )

    Mindkettő elég nagy kihívás :D

  • F_Petiii

    csendes tag

    válasz hito #7537 üzenetére

    Hopp, mindenre gondoltam, csak arra nem, hogy egy almafát valaki nem a termése miatt ültetne. :D

    Én továbbra is csak lebeszélnélek róla. 3-4 évest még talán találsz is valahol konténeres almafaként. De 10 évest esélytelen. Találni is, meg átültetni is. Egyszerűen akkora gyökérzete van, hogy ahhoz komoly földmunka is kellene. Még ha találsz is valakinek a kertjében egyet, ami tetszik, és megbízod mondjuk az előttem lévő HSZ-ben linkelt céget az átültetéssel... Ez egy több százezres mutatvány lesz, földmunkával, szállítással mindennel együtt. És ha akkora földlabdával (és gyökérzettel) szedik ki, mint az említett cég képein szereplő fákat, akkor én bármekkora összegben hajlandó lennék fogadni arra, hogy az a fa nem fog megmaradni. (Ahogy egyébként írják is a honlapjukon, hogy a megmaradásra garanciát nem tudnak vállalni)

    Bugyuta példa lesz, és talán nem is teljesen igaz, de hogy szemléltessem mennyire lehetetlen küldetés ez, arra talán jó: Szokták mondani, hogy nagy általánosságban ameddig terjed egy fa lombkoronája, kb. addig terjed a föld alatt a gyökérzete is. Nyilván ez nem ennyire egyszerű, minden fajnak más jellegű a gyökérzete, de az igaz, hogy arányos a lombozat nagyságával. Na mármost ennek az információnak tudatában nézd meg azokat a képeket ahol kiszedik a kb 7-8m magas, saccra olyan ~80m3 lombbal rendelkező fát max 2-3m3 földdel... Szerencsétlen elveszíti a gyökerei kb 90%-át, arról nem is beszélve, hogy az első szél kidönti majd. Konkrétan erről a képről beszélek.

  • F_Petiii

    csendes tag

    válasz vendingo #7543 üzenetére

    Valószínűleg a Jonathanra gondolsz. Igaz eredetileg nem magyar származású fajta, de az előző évszázadban nagyon elterjedt nálunk és az almatermesztés meghatározó fajtája volt. Nagyon sokan (főleg idősek) keresik ma is. Sok változata van, javaslom a Watson Jonathant közülük, jobban bepirosodik, a fája gyengébb növekedésű, könnyebben kezelhető, ízre pedig klasszikus Jonathan. Amit minden Jonathanról tudni kell, hogy kifejezetten fogékony a lisztharmatra és a tűzelhalásra. Valamint alternanciára is hajlamos, úgyhogy akár termésritkítással is, de nem szabad hagyni, hogy túlteremje magát, mert akkor következő évben ki fog hagyni.

    A nektarinokhoz sajnos nem értek.

  • F_Petiii

    csendes tag

    válasz fulton #7732 üzenetére

    Alapvetően jól mondják a többiek, rakd szét őket, hogy jól szellőzzenek és csak az egészségeseket tárold. Minél hűvösebb de még fagymentes hely a legideálisabb választás. Páratartalom szempontjából a túl magas és a túl alacsony sem jó, előbbi kedvez a gombás betegségeknek, de kevésbé fonnyad az alma, míg utóbbi ennek ellenkezője, kevésbé romlik, viszont fonnyad az alma.

    Hogy mitől lesz olyan fekete, arra a rövid válasz, hogy korábban (valószínűleg egy sérülésen keresztül) megfertőződött egy ún. Monilia nevű gombával, ami idővel a kedvező körülmények között elterjed rajta, majd a többi almát is fertőzi. Ha részletesebb válasz is érdekel, akkor ajánlom ezt a cikket. A 8. kép a tiéd.

    #7736 inf3rno

    Annyit korrigálnék a dolgokon, hogy bár valóban éretlenebbül szedik le a tárolásra szánt almákat, de a "hormonos kezelés" kifejezés egy kicsit túl mesterségesnek és riasztónak hathat. Valójában egy etilén nevű gázról van szó, amit az alma érése során önmaga is termel. Ez a gáz az érésre gyorsító hatással van, így ez kvázi egy öngerjesztő folyamat. Minél jobban érik, annál több etilén termelődik, ami még jobban gyorsítja az érést, ami még több etilént termel. A szabályzott légterű hűtőházakban ezt a folyamatot próbálják minél jobban lelassítani, majd mikor piac van az almára, akkor felgyorsítani, ami annyit jelent, hogy lekapcsolják a légtérszabályzást, esetleg a hűtést is, és hagyják, hogy a nagy koncentrációban elhelyezett alma végezze a dolgát és érjen. Mesterségesen nem szokták ezt a gázt hozzáadni, tudtommal egyedül a banánnál van erre szükség, mert az (részben fajta jelleg miatt, részben azért mert tényleg méregzölden szedik le) egyszerűen nem termel magának elég etilént ahhoz, hogy beinduljon ez az öngerjesztő folyamat.

    A 3 év tárolás habár elméletben talán lehetséges, de én erre konkrét példát még nem hallottam. Már csak azért sem, mert egyszerűen nincs értelme. 1 év múlva úgyis ott a következő termés, így gazdaságossági szempontból értelmetlen 3 éven keresztül 0-2 fok között hűteni az almát (főleg mostani villany árak mellett). Ráadásul a jelenlegi termelői nagytételes árak (110-120Ft-okat ajánlanak) ezt el sem bírják. (((megérne egy misét az a téma is, hogy hogyan lesz a termelői 120Ft-os almából 5-600Ft+, mire az áruházak polcára kerül)))

  • F_Petiii

    csendes tag

    válasz inf3rno #7739 üzenetére

    Szakmailag abszolút korrekt. Csak a laikusok számára a hormon, szteroid, GMO kb. egyre megy. Szépen összemossák őket, és bármelyiket ha meghallják rosszul lesznek. Ezért szoktam óvatosabban fogalmazni, hogy ne szülessenek szép kis teóriák, miszerint mondjuk a hormonnal kezelt alma miatt megnőhet valakinek a melle, vagy épp a testszőrzete :D Na jó, ez tényleg szélsőséges példa volt.

    #7740
    Pont ezt nem tartom korrektnek, hogy míg a termelőnek, aki a legtöbbet dolgozik a termékért és a legtöbbet kockáztatja, jó ha van 30-40Ft haszna 1kg almán, és mégis mire ezen a láncolaton végigér, a végfelhasználó az 5x árat fizeti ki érte... Mert szépen mindenki rápakolja a saját hasznát.

  • F_Petiii

    csendes tag

    válasz inf3rno #7743 üzenetére

    Ez azért nem ilyen egyszerű. A termelőnek egyszerűen nincs más lehetősége. Nálunk Szabolcsban van 3 nagy cég, akik felvásárolják az ipari léalmát (Rauch, Austria Juice, Döhler). Minő meglepetés, mindhárman hajszálra ugyanannyit fizetnek érte. Egészen pontosan nettó 40Ft-ot. Vagy leadod annyiért, és csökkented a veszteséged, vagy nem és még nagyobb mínuszban zársz. A magyar termelők képtelenek az összefogásra és a kollektív egyezségre. Ha megbeszélnék, hogy senki ne vigyen léalmát, hogy ezáltal feljebb tornázzák az árat, úgyis lenne egy Kis József, akinek ajánlana titokban +2Ft-ot a léüzem, csak ne kelljen leállnia, ő pedig örömmel vinné az almáját. Csak halkan jegyzem meg, hogy volt olyan nap amikor 40 (!!!) lengyel kamion állt sorban léalmával. Tehát, még ha a magyarok össze is fognának, ott a drága jó import lengyel alma. Amit egyébként kizárt, hogy 40ért vettek át, mert ilyen üzemanyag és fuvarárak mellett, biztos hogy nem éri meg annyiért átkamionoztatni fél Európán ilyen rossz FT/Kg arányú terméket.

    A saját feldolgozóhoz több száz milliók, vagy inkább milliárdok kellenének, amennyi pénzt a legtöbb gazda egész életében összesen nem lát. Meg lehetne ezt oldani TÉSZ formában, több gazda szövetkezésével, de erre meg a korábbi rossz tapasztalatok miatt nem hajlandó senki, részben érthetően.

    A pálnika egy jó irányvonal, 10-20-50 fa nagyságrendig. De amikor van 10 hektár alma gyümölcsösöd (ami még mindig inkább kicsinek számít), és arról lejön 150t léalma egy gyengébb évben... Abból aztán jó pár liter pálinka lenne... :D Csak tudd azt is eladni...

    A webshopos értékesítés pedig alma esetén szintén nem nagyon tud működni. Pont a fentebb említett rossz Ft/kg érték miatt. Egyszerűen túl drága lenne postáztatni. Megrendelsz 20kg almát (1 láda), mondjuk a 250Ft-os nagybani áron, 5 000Ft, a posta meg utánvéttel alsóhangon 1500-2000Ft még pluszban és már rögtön 350be került az almád és még pakolgathatod a 20 kilót. Akkor már a többség szerintem azt mondaná, hogy inkább megveszi mindig "frissen" azt a pár db-ot az áruházban, amire épp szüksége van, és azt legalább ő maga válogathatja.

    A termelőnek egyszerűen nincs választása, nem ő diktál, adnia kell annyiért, amennyiért viszik, mert ha nem adja, akkor úgyis lesz valaki más, aki adni fogja...

Új hozzászólás Aktív témák