Új hozzászólás Aktív témák
-
Zoli bácsi
őstag
válasz
Zoli bácsi #1744 üzenetére
Ha valaki jár erre, és érdekli.
Megrendeltem ezt a töltőt, másnap reggel jött: [link]
Merem ajánlani! Majdnem két hétig dolgozott, több garnitúra AAA, AA, és 18650 akkut teszteltem, töltöttem vele.
Egy furcsa dolog van a Voltcraft IPC 1L után, a kisütés után nem indul a töltés.
Viszont kapacitást a kivett mennyiséget jelzi, nem a belerakottat.
A ventillátor azért bekapcsol, kisütés közben is, de nem zavaró.Hálószobában ment, éjjel is. Inkább zümmögés, egy csendesebb laptophoz hasonló hang.
Végre nyugodt szívvel kidobtam a fejlámpához kapott, soha nem használt 18650 akkukat, nevetséges kapacitással bírnak..Ahogy sejtettem......
Előző töltő után nem is igazán kell kezelési utmutató. Bár nem adnak hozzá magyar nyelvűt, neten található leírások, tesztek alapján aki nem használt ilyesmit, az is könnyen boldogul.
Nem sajnálom rá a pénzt, ügyes kis szerkezet! -
oak
tag
Nem tudjátok mi lett a fehér Ikea Ladda elemekkel? Csak szürkét látok kisebb teljesítménnyel.
-
Zoli bácsi
őstag
Megrendeltem a fent említett Opus töltőt. Bár azt gondoltam, marad a régi Voltcraft, maximum megnézetem a gombjait..De valami nagyon nem stimmel vele. Meghülyült.
16 óra alatt töltött fel egy AAA akkut (250 ma-el), előtte próbáltam Refresh módot, ott is össze vissza dolgozott, fele akkunál 1 ciklus után leállt. Ennyi. Megrendeltem az Opust, a nemrég linkelt helyről. Megrendeltem, visszaigazolták a rendelést. Hat perc múlva újabb mail, hogy átadták a futárszolgálatnak. Újabb 10 perc, GLS küld mailt, hogy holnap csomag kiszállítás....
Ejha, ez ám a gyorsaság........ -
Dr. Szilikát
őstag
válasz
Steve_Brown #1742 üzenetére
Áramot vehet éppen, mivel az áram (amper) konkrétan az elektromos töltések (Q, coulomb) áramlásának sebességét fejezi ki, amit külsőleg erőszakolunk a cellára. Legfeljebb egy idő után már nem képes több töltésmennyiség letárolódni a kémiai reakciókba, a felesleg pedig hőenergiává alakul.
Kémiai részletekre pontosabban már nem emlékszem, de feszültséget például alapvetően meghatározza a fémek potenciálja:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Galvánelem
https://mscms.uni-pannon.hu/images/Education/Boda/FizKem_II_3-elektrokemia.pdf
Ez még egy ismert oldal, ahol sok infó található:
-
Steve_Brown
senior tag
válasz
Dr. Szilikát #1741 üzenetére
Egyébként ha jártas vagy ebben, szívesen fogadnék egy részletesebb leírást. Sajnos nem igen találtam az interneten pontos leírást.
Pontosabban az érdekelne, hogy miért nem lehet nagyobb feszültséget elérni még töltés közben sem? Miért nem vesz fel több áramot, csak elmelegedik az elem belső ellenállásán (Mi a lezajlódó kémiai folyamat)?
-
Dr. Szilikát
őstag
válasz
Steve_Brown #1740 üzenetére
Nem mindig lehet észrevenni, mert az alsó szinten 0,9 V körül áll meg a cella (mellesleg ebben az állapotban még tárolható is jó ideig), amikor már alig van ereje, terhelhetősége. Műszerrel ezt méred, de betéve ráterhel az eszköz és lehúzza, ami már kártékony.
Túltöltésnél az idő nem arányos már a végén a feszültséggel, mert bizonyos szint fölé nem megy és a fölös energiát képes elfűteni a Ni-Cd / Ni-MH, erre megfelelő vegyi adalékokkal fel is készítik ezeket.
De ez főleg kíméletes (kis áramú) túltöltésre értendő, ami nem emeli meg nagyon a hőmérsékletet.
Nagyáramú töltésnél ezt már nem lehet megengedni, hogy majd egy időzítő megoldja, mert túlforrósodna és kifőhet még a leve is. Erre vannak egyéb érzékelési módok, a nagyobb tudású töltőknél.
-
Steve_Brown
senior tag
válasz
Dr. Szilikát #1739 üzenetére
Néha majd rájuk mérek multiméterrel, ha a kontroller szerint nem lemerültek és ha eltér a feszültség akkor a kevésbé merült cellát egy műterheléssel a másikhoz "merítem."
Gondolom ha ezután töltőre rakom akkor se fognak 14-16 óra alatt egyenlő feszültségen kikötni, de ezzel megtudom gátolni az eltérés növekedését?
-
Dr. Szilikát
őstag
válasz
Steve_Brown #1738 üzenetére
Nem olyan vészes, a Ni-MH akkuk C/10 áramú töltésnél kibírják a 14-16 órás töltést akkor is, ha nem volt teljesen lemerülve. A linkelt töltő az a kategória, ami időzítős elven szokott működni.
Kellemetlenebb lehet, amikor használat közben egyik cella túlmerül és netán emiatt károsodik. De ez eszközfüggő is. Amelyiknél jól észrevehető, hogy gyengélkedik az akku, onnan kezdve nem kell erőltetni, tölteni kell, hogy ne nyíródjon ki.
Viszont az egyszerű töltővel nem érzékeled, hogy kettő közül melyik, milyen állapotban volt / van.
-
Steve_Brown
senior tag
Sziasztok!
Vettem egy xbox kontrollert és NiMH AA aksikat raktam bele. (Sose kellett még tölthető AA aksikat használnom, eddig csak 18650-es Lithium cellákkal volt dolgom) A háznál van egy ilyen töltő [link] tölthetem ezzel őket, vagy van ajánlatotok valami komolyabbra. Esetleg nézzek körbe aliexpressen? -
golya87
őstag
Sziasztok!
Opus BT-C3100 akku töltőn mennyire van haszna a "wire mod"-nak?
A venticsere az magától értetődik. -
Zoli bácsi
őstag
Átnyálaztam keresővel alaposan ezt a fórumot, meg van egy hasonló, az Akkumulátor töltő digitális fényképezőgéphez, azt is.
Arra jutottam, ha nem töltök líthium akkut, hanem gyakorlatilag csak Varta R2U akkuk vannak amit használok, nem érdemes váltanom.
Azok után, hogy lehet nincs is baja a töltőmnek, ahogy írta a kedves fórumtárs, lehet túltárolt akku volt.......Megtisztíttatom az érintkezőket, vagy lehet nekiállok én, aztán használom tovább.
Nem (csak) spórolás, hanem az a helyzet, nemrég egy nagy láda elektromos hulladékot dobtam ki. Régi mobilok töltői, adatkábelek, régi töltők, lehetett venni 4 db AA akkut töltővel, ilyenekből is volt pár darab, IPC mellett nem használtam.....Évek, évtizedek alatt felhalmozott, "valamire jó lesz még" holmik.
Elrettentő, ha bele gondolok, 3-4 évet bír egy mostani mosógép nálunk (Energomat 12 évet ment), a mi háztartásunk termelt már egy kisebb hegynyi szemetet, hulladékot.
Köszönöm aki olvasta, és válaszolt is, bár egyértelmű választ nem kaptam, azt hiszem (A közel 1 órányi olvasgatás után) nincs egyértelmű válasz. A meglévő akkukhoz tökéletes az IPC1L. Ha bedöglik tényleg, vagy Li akkukat is akarok tölteni, akkor nem kérdés, meg kell venni az újabbat, az Opus-t.
Köszönöm. -
Dr. Szilikát
őstag
válasz
Zoli bácsi #1734 üzenetére
Ezt már mindenki maga tudja, nekem például van a BC-700 mellé egy LiitoKala Lii-100, ami áthidalja ezt a kis gondot, illetve TP4056 töltőmodulokat is szoktam alkalmazni, különféle célra.
-
Zoli bácsi
őstag
válasz
Dr. Szilikát #1733 üzenetére
Köszönöm szépen.
Amúgy a telefonjaimat én is mindig 20% alá engedem, ha lehet, akkor teszem töltőre.
Egyik okostelefonom (Lumia 630) sokszor kábelra került, naponta-kétnaponta csatlakoztattam PC-hez, hogy a fényképeket leszedjem, és akkor már rajta is hagytam míg fel nem tölt, sokszor 80% töltöttségnél. Nem bírt ki 2 évet, akku halt be, én ezt a felhasználási szokást okolom érte.
Nem szedtem még szét a Voltcraftot, de lehet egy kontakt tisztítás rendbe tenné, erősen kell nyomni a gombokat, egy laza nyomást nem mindig érzékel.
Mindenesetre a kérdés nyitva maradt.
Érdemes lecserélni?
A 2db fejlámpában lévő Litokala Li-ion 18650 aksi miatt nem hiszem, a lámpa tudja tölteni.
AA, AAA aksikat meg tölti a Voltcraft.
Ha azt mondjátok, ad annyi pluszt az újabb töltő, akkor veszek.
Ha nem ad a gyakorlatban plusz szolgáltatást, vagy hosszabb aksi élettartamot, akkor azt hiszem rábízom feleségem keresztfiára. Mérnök ember, őt szoktam néha zargatni ha valamit nem merek szétszedni. Hogy pontosabban fogalmazzak, én szétszedek mindent, az összerakással vannak néha gondok.... -
Dr. Szilikát
őstag
válasz
Zoli bácsi #1732 üzenetére
Mindegyik csomagban volt egy aksi, amit merítés után 5 percig töltött, majd kiírta hogy tele van, a kapacitás 10%-át sem rakta bele. Azt hittem hibás akkuk, félretettem.
Ilyen előfordul, hogy a sokáig állt akku belső ellenállása annyira megnő, hogy az első töltés így jár, majd később "feléled", magához tér. A regeneráló program is erről szól lényegében.
Más kérdés, hogy új, soha nem használt akkunál mennyire normális ez, hogy már regenerálni kell, illetve milyen életkilátásai lesznek, ha már így kezdi. Hogy ennyire túlmerült belső önkisülés miatt, vagy túl sokáig raktározták, majd elválik, mennyire fog teljesíteni.
IPC-1L (BC-700) töltőm nemrég tettem rendbe. Szét kellett szedni az érintkezőit, WD-40 és vattapálcika segítségével letisztítottam a felületeket, majd úgy raktam össze, hogy némi folyadék maradjon benne. Más eszköznél csináltam olyat is, hogy a lemezeket Cellux ragasztóval rögzítettem. De úgy trükközve, hogy a WD-40 ne oldja le rögtön a ragasztót.
WD-40 nekem elég jól bevált, zseblámpa kapcsolóját is jól tisztítja, oxidréteget megszünteti. Vagy egyéb ilyen kontakthibákat.
Li-ion akkut nem nagyon szokták lemeríteni, nem szükséges. Ezeknél 2,5 V egyébként a védelmi küszöb általában, ami alá nem engedi a laptop / telefon / bármi.
Legfeljebb nekem van egy olyan "kényszerképzetem", hogy még a régi telefonjaim akkui is azért élnek nagyon sokáig, mert szinte kikapcsolásig merítem általában és csak akkor töltöm fel. De ki tudja, ez lehet véletlen is.
Neten látni (szerintem laikus) véleményeket, akik nagyon túlaggódják ezt a kérdést: soha ne merítsd le és soha ne töltsd fel teljesen! Ez hülyeség szerintem. Hosszabb távú raktározásnál előnyös a közepes töltési állapot, amit lehet időnként ellenőrizni, rátölteni.
De normál napi használatnál nem látom értelmét, ezzel szórakozni.
-
Zoli bácsi
őstag
Üdv!
Kereső hozott ide, úgy látom ez a leg-megfelelőbb topik a kérdésemhez.
Tehát: Régóta használok AA, és AAA alacsony önkisülésű Varta R2U akkumulátotokat.
Jobbára lámpába, fejhlámpába, de néhány fali óra is jól elketyeg velük. Nem (csak) spórolás, inkább környezetvédelem miatt használom, nem kell annyi elemet kidobni.
Kb 10 éve egy Voltcraft IPC-1L [link] töltőt használok, nagyjából megelégedéssel.
Mindig lemerítem a töltőbe az akkukat, úgy töltöm.
Mostanában mintha nehezebben érintkeznének a töltő gombjai, illetve van egy nagyobb problémám vele.
A régi, töltővel egyidős akkukat kidobtam, érezhetően elöregedtek. Vettem új csomag AA, és AAA akkukat is. Megvétel után beletettem a töltőbe mindegyik 4db-os készletet, és egy lemerítés-töltés opciót futtattam. Mindegyik csomagban volt egy aksi, amit merítés után 5 percig töltött, majd kiírta hogy tele van, a kapacitás 10%-át sem rakta bele. Azt hittem hibás akkuk, félretettem. De kíváncsiságból mindegyiket visszaraktam újra egy lemerítés-töltés programra, és csodák csodájára, rendesen feltöltődtek.
Nézegettem, lehet modernizálni kellene a töltőt. Ezt néztem ki: [link]
Van 18650-es akkum is Li-ion, azt is töltené.
Illetve azt kérdezném, jól gondolom ugye, hogy Li-ion 18650-es akkut felesleges töltés előtt lemeríteni, elég rátölteni..?
A kérdésem, szerintetek megéri lecserélni a töltőmet erre az újabbra?
Nem tudom amit leírtam hibajelenség, a töltő, vagy az akku problémája lehetett......
Amúgy elégedett vagyok a régivel is, sokat nincs használva. -
golya87
őstag
Sziasztok!
Kb egy év után elővettük a karácsonyi dekort és néhány csillagban benne felejtettem a lemerült Ladda AA akkukat. 9-ből hármat tudtam elkezdeni tölteni Opus BT-C3100-al, a maradék hatot nem érzékeli a töltő. Multiméterrel rájuk mérve háromban ~0.7V-ot látok.
Lehet ezekkel még valamit kezdeni? -
Panzermeyer
tag
válasz
Dr. Szilikát #1727 üzenetére
Köszönöm a válaszokat, így már tiszta.
-
Dr. Szilikát
őstag
válasz
Panthera #1724 üzenetére
Mivel általában elemre is terveznek, az lehetne akár 4 x 1,65 V max., bár nagyobb terhelésre kapásból esik az is.
Ha feltételezünk 4 x 1 V alsó üzemi feszültséget, az 4 - 6,6 V tartomány. A Li-ion feltöltve 4,2 V, de hamar elkezdene esni, így 1 db kevés. 2 db 14500 és két "vakcella" (zárlatos akármi) eredményezne mondjuk 6 - 8,4 V tartományt (3 V alatt ezen cellák ereje rohamosan csökken, letörik a feszültség). Ráadásul védett cella ajánlatos, a túlmerítés ellen.
Tehát ez megint olyan dolog, hogy értékes gépnél nem ajánlható a kísérletezés, elméletben 8,4 V okozhatna kárt egy 6,6 V-ra tervezett készülékben. Gyakorlatban ki tudja, nyilván a saját eszközeim beáldozhatom, vagy bírja, vagy nem, de így fórumon keresztül nem lenne etikus, másnak kárt okozni.
Mellesleg nekem trükközni kellett a fényképezőgép fordított polaritás ellen védő kis szigetelő "bütykeivel" is, mivel a 14500 cella vége lapos, így nem volt mindegy, melyik pozícióba rakom.
#1725 Panzermeyer
Túlmerítés ellen is védő BMS panelokat a Li-ion akkuknál vezették be, mert azok érzékenyebbek ilyesmire. Elemes készülékeknél nincs értelme, annak úgyis az a sorsa, hogy tönkretesszük.
Akkunál már jönnek a problémák, nem akarjuk tönkretenni, de védelme nincs, nem szokás, gyártóknak amúgy is van egy olyan felfogása, hogy ezek nem olyan érzékenyek, mint a Li-on, vagy nem is terveznek akkus üzemre. Pedig sajnos nem tesz jót ezeknek sem és mindig lesz egy, amelyik hamarabb fog lemerülni, így szépen ki is nyíródhat.
-
And
veterán
válasz
Panthera #1724 üzenetére
"Jól értem? Pl. egy régi fényképezőgép (amely 4 db Nimh-t "fogad"), akár Li-ion akkuval is működhetne, a feszültségnek kellene jó lenni?"
Igen, ez lényegében minden elektronikára igaz, hiszen minden fogyasztó csak a tápfeszültséget 'látja', azt nem tudja, miféle forrásból származik, legyen az tápegység, elem vagy tölthető akkumulátor.
"Közben ezt találtam: 1,5V Li-ion AA"
Erről az egyik szomszédos topikban volt szó nemrég: [link].
A lényeg, hogy ezek belső elektronikát (DC-konvertert) tartalmaznak, mivel a kémia mindenképp megszabja az üzemi feszültséget, 'nyers' lítium-ion akku nem lehet 1.2, sem 1.5 voltos. Ennek megfelelően vannak előnyeik és hátrányaik is.Mod. #Panzermeyer: ezt nem tudod elkerülni, ha a terhelés képes az akkuk mélykisütésére, vagyis a berendezés még akkor is működik, amikor az akkucsomag feszültsége már beesik a névleges érték alá. Az egyes (sorosan kapcsolt) cellák kapacitása nem tökéletesen egyforma, ilyen esetben valamelyik hamarabb ki fog sülni, mint a többi, és annak ez az eredménye. Ideális esetben a töltőd képes a pakk egyes celláit külön kezelni, és kisütni a feltöltés előtt. További feltétel, hogy a cellák azonos típusúak és állapotúak legyenek. De ha a terhelés például tisztán rezisztív (pl. izzó), és nincs benne a feszültséget figyelő elektronika - automatikus kikapcsolás - akkor mindenképp túlmerítheti az akkucsomag egyes celláit, és az nem jó.
-
Panzermeyer
tag
Üdv
3 db NiMh akkumulátor látja el itthon most éppen a karácsonyi díszt. Természetesen dupla töltőm van, viszont azt veszem észre, hogy az egyik cella csontra kimerül, miközben a másik 2 nem. 0.2V, 1.25V, 1.25V a legutolsó kisütés eredménye, de pár napja egy másik cella merült ki ilyen mélyen. Mi lehet a gond? -
Panthera
őstag
válasz
Dr. Szilikát #1723 üzenetére
Köszönöm! (Elnézést, nem írtam le, az AiMn-ra keresve nekem alkáli mangánt ad.)
Jól értem? Pl. egy régi fényképezőgép (amely 4 db Nimh-t "fogad"), akár Li-ion akkuval is működhetne, a feszültségnek kellene jó lenni?
Közben ezt találtam: 1,5V Li-ion AA
-
Dr. Szilikát
őstag
válasz
Panthera #1722 üzenetére
A feszültség számít, az AA alapvetően 1,5 V-os szabvány, ehhez kompatibilis lítium elemek is kaphatók. Meg, mint tudjuk, az 1,2 V névleges feszültségű akkuk is általában jól használhatók, mivel ezek, alacsony belső ellenállásuk miatt, azt a kevesebb feszültséget is jobban képesek tartani.
A 14500 (Li-ion) méretet azért is különböztetik meg bizonyára, hogy az emberek ne cserélgessék össze, itt már nagyobb a névleges feszültség: 3,7 V. Feltöltve 4,2 V.
De én kipróbáltam mellesleg két régi fényképezőgéppel is, amiért nem lett volna nagy kár, ha tönkremegy. Betettem 1 db ilyen Li-ion cellát, valamint vele sorosan egy rövidre zárt, rossz AA-elemet. Tehát 2 x 1,5 V-ra van tervezve a gép elvileg, de nagyon jól működik, még a 4,2 V-ra feltöltött cellával is.
Amit te írsz:
AA AlMn
Erre rákeresünk (Google) és nem látunk semmit így nem "tudjuk" értelmezni.
Alkáli elem mehet, szintén AA-kompatibilis. Szén-cink a klasszikus változat, az is megfelel, legfeljebb kevésbé tartós.
-
Panthera
őstag
Sziasztok!
Nem akkus kérdés, alkáli elemről lenne szó.
Ha egy készülékben AA AlMn elem van gyárilag, csere esetén egy közönséges AA elemet lehet tenni helyette? (Nem tudom potosan milyen van a készülékben most, mert nem akartam ezért szétbontani, egyébként Energizer Ultimate Lithium az ajánlás).
Vagy ezeknél nincs akkora eltérés technológia szempontjából mint az a különböző akkuknál?
Köszönöm. -
tomcsi23
veterán
válasz
kaposznyak #1718 üzenetére
Szokott lenni pedig, pár hete is láttam a lidliben.
Az más kérdés, hogy régen sem voltak nagy eresztések ezek az akkuk, akár lidl, akár aldi.Ha esetleg az ikea valamilyen módon elérhető, ott vannak ajánlott, jó minőségű, (ladda) akkuk.
-
Dr. Szilikát
őstag
válasz
Khaosz55 #1717 üzenetére
Biztos, hogy engedi bármire (AA / AAA), különbséget tenni nem tud, nem is lehet (belső ellenállás mérhetne, ha olyan lenne, de az is átverős tud lenni).
De ha a első slotban már elindítottál egy töltést, annál nagyobb áramot nem enged a többire sem. Ha gyorsan egymás után beteszek cellákat (vagy előbb berakom, utána dugom be az adaptert), előbb mutatja a feszültségeket, utána kiír 200 mA-t, majd 8 mp-nél villan egyet és elindul 200-on.
Ha még a villanás előtt röviden nyomogatom az áramot, tudok váltani, az összes berakott cellán egyszerre.
Ha már elindult, a Mode gomb tartós nyomására villan egyet, ezután a Mode gombbal tudok léptetni az üzemmódok között, szintén egyszerre.
-
kaposznyak
aktív tag
Sziasztok.
Szerencsére 3-4 éve nem kellett LSD akkukat vennem.
Mostanában viszont hiába várom ALDI-LIDL újságokban, sohasem látom őket.
Nem árulnak már ilyesmit? 200-250 Ft-os darabáron nagyon jó vételek voltak...
Szóval a kérdés: hol lehet mostanság olcsón LSD akkukat (AA és AAA) vásárolni?
Köszönöm! -
And
veterán
válasz
Khaosz55 #1715 üzenetére
Hali! Az IPC-1L sem csak 0,2 amperrel (ami áram, nem pedig energia) képes tölteni, hanem 0,5-tel és 0,7-tel is. Az Xtar VC2 Plus pedig 0,5 illetve 1 amperes töltőáramot tud. A GP Recyko egy jó minőségű, alacsony belső ellenállású és alacsony önkisülésű típus, az ilyenek egészen nyugodtan tölthetők 0,5*C (ami 2,7 Ah kapacitás esetén > 1,3 A-t jelent) árammal is, nem fognak túlzottan melegedni ettől. Az ilyen 500 mA-es, C/5 nagyságrendű áram egy normál kivitelű AA-méretű akkunak se jelent problémát, egy minőségi típusnak még annyira sem. A gyári gyorsított töltőjük is 0,5 / 0,9 amperrel tölt: [link].
-
Khaosz55
addikt
Sziasztok, vásároltam GP recykko AA 2700 akkukat. Van egy 4-es volfcraft ipc1l töltőm amibe 4-et töltök 0.200A-ral. Van egy Xtar VC2 plus töltőm is amibe be tudnék rakni 2 db-ot, de ha jól tudom 0.5A a töltési energiája. AA-re az van írva 0.27A a normál töltés. Gondolom ne töltsem 0.5A-ral igaz ?
-
looser
addikt
válasz
tomcsi23 #1713 üzenetére
Őszintén szólva amikor elsőnek megjelentek (5-6 éve?...) akkor vettem először ilyen akkukat; volt (van) egy Konrad-os töltőm, amivel nyaralás alatt horror volt feltölteni őket (20+ óra), ezért a LIDL-es töltő megváltás volt. De azóta több helyen (pl. fotós topicban vakuhoz) is az IKEA LADDA akkumulátorait ajánlották. De ez már évekkel később volt és jelenleg úgy 16 Tronic akku van üzemben (vérnyomásmérő, jut eszembe
) és eddig nem volt gond. Az újratöltés sokat segített, reggel óta folyamatosan nyomatom a videót a fényképezővel, már több, mint 2 órányi fel lett véve, míg másfél hete, amikor nyaralni mentünk, 100 kép és 5 perc videó után lemerült. Szóval ez tényleg jó ötlet volt, köszönöm! LIDL-es cuccokból a Silvercrest usb töltő nem vált be, sajnos abból kettőt is vettem.
-
tomcsi23
veterán
-
And
veterán
Mindegyik felvetéseddel kapcsolatban lennének aggályaim:
Tronic-töltők: ezekről elég sok szó esett a digitális fényképezőhöz ajánlott töltős topikban, és azok alapján nem lennék biztos a tudásukban. A legfőbb probléma velük a nagyon nem tiszta leírás, vagyis a nem egyértelmű működés. Nekem is van Tronic-om az AA/AAA-nál nagyobb méretű cellákhoz, annál mondjuk leírták, hogy tud kisütés módot, de az időkorlátos, legfeljebb 10 percig végzi, úgy meg nem sok értelme van. Kapacitás és egyéb extrák mérésére, teljes kisütési képesség híján frissítésre alkalmatlan.
Multiméter / elemteszter: előbbi ugyan sok mindenre lehet jó, de speciel pontos akkukapacitás vagy pillanatnyi töltöttség meghatározására még véletlenül sem. A teljesen kisütött, akár a túlmerített akkuk ugyan kiszűrhetők egyszerű feszültségméréssel, de a gyors terheléses teszt is csak egy pillanatnyi állapotról adhat információt, szó nem lehet például a maradék (pláne nem a cella által tárolni képes) mAh-k számáról. Ha a pakk azonos körülmények között használt, egyforma korú és állapotú akkukból áll, akkor túl sok különbség amúgy sem fog mutatkozni közöttük. Maga az 'erősen használt' fogalom sem egyértelmű, mert jelenthet csökkent akkukapacitást, megnövekedett belső ellenállást, extrém gyors önkisülést, vagy épp ezek kombinációját. Kapacitáscsökkenés eredménye a megszokott idő előtti lemerülés, bár általában ezek a jelenségek kiöregedett akkuk nem csak önmagukban szoktak jelentkezni. Távirányítóba, órába - általában olyan kis fogyasztású készülékbe, ami elemekkel akár évekig elvan - meg nem igazán való akku. -
looser
addikt
Köszönöm a válaszod, ez a kisütés-feltöltés jól hangzik. A LIDL Tronic töltőnek van discharge funkciója, ha még kis töltés van az akksikban, azzal kezdi.
Más. Kicsit olvasgattam a témában (azonnal ide rohantam a kérdéssel) és úgy tűnik, egy teljes feltöltés után a multiméter vagy elemteszter meg tudja mutatni, mekkora a teljes töltöttség és így kiderül(het), ha defektes egy elem. Mert távirányítóba, órába mindegy, ha kevesebb, de a fényképezőgép esetén már nem, ha kellene és eldobja magát. Az viszont nem derült ki számomra, hogy egy erősen használt akku esetén is teljesen feltölt, csak hamarább lemerül (így ugye a multiméterrel/elemteszterrel nem derül ki, melyik darab defektes), vagy fel sem tölt 1,5V környékére?
-
And
veterán
Szabály erre valószínűleg nincsen, ha a megszokásoktól vagy házi szabályoktól eltekintünk. Legcélszerűbb, ha beszerzel egy kapacitásmérésre és frissítésre (vagy legalább teljes kisütésre) is képes töltőt, és ha amúgy valóban ritkán használod a cellákat, a 'fontos' alkalmak előtt szépen indítasz rajtuk egy frissítő programot, vagy annak hiányában többször kisütöd majd újra feltöltöd azokat. Ez a folyamat egyébként normál / gyorsított töltéssel is több napig tarthat, szóval időben kell elkezdeni.
-
looser
addikt
Sziasztok!
Van arra szabály, hogy milyen gyakran kell tölteni, lemeríteni az akkukat? LIDL Tronic akksik, kb. 3-4 évesek. Azokban az eszközökben, amelyek folyamatosan működnek (tejhabosító, hordozható telefon, falióra, egér) remekül működik, de az a négy, amelyet az évente 2x használt fényképezőgépbe teszek (talán 10x voltak feltöltve) azok idén "cserbenhagytak". Látszólag feltöltődnek, de már nem akkor kapacitással. Érdekes, fotót még több százat tudtam készíteni a "lemerülés" után (ezt a gép jelezte), de pld. a videó már nem ment. Van egyébként arra lehetőség, hogy az ember bemérje az akkuk teljes kapacitását, esetleg hibáját?
Üdv
-
oroszkrisz
tag
Nem volt túl gyors a projekt. Szétszedtem, semmi rendellenességet nem találtam így tettem bele elemet, percekig járattam és nem tapasztaltam melegedést se a kábelen sem a forrasztási pontokon, sem a motoron(bár az kis műanyag tokban van) sem az elemeken. Kösz a tippet, így most úgy tűnik az az egy elem volt rossz.
-
murdock25
tag
Sajnos - vagy talán nem is annyira sajnos - nincs választható töltőáram, automatikusan kezeli a dolgot, vélhetően a belerakott akku függvényében. Alapvetően a discharge és charge funkciókat használom legtöbbször. Refresh-t még ritkán kellett használnom, régebben 1-2 eneloop-on nyomtam olyat, mert úgy éreztem, hogy vesztettek a teljesítményükből, kevesebbet bírtak mint előtte, de lehet csak érzésre volt, mert sosem ugyanolyan körülmények között mentek.
-
Aethel
aktív tag
válasz
murdock25 #1703 üzenetére
Köszi a választ!
A 4-s típusban megválaszható a töltési áram? Lehet valahogy szabályozni hogy ne 1A legyen a töltőáram?
Most ahogy nézem a nagyobbik (AP820B) nem tudja a "refresh" üzemmódot, szóval az USB és powerbank funkción kívűl vannak még itt különbségek, a töltőáram szabályozhatósága nincs ott a kicsinél a nagynál viszont igen.
Igazából aktív hangszedőkhöz (gitár) kellene a 9V-s elem (2db) meg nagy ritkán mérőműszerekbe, így gondoltam ha már lesz töltőm is hozzá akkor beruházok akksikra de talán hülyeség lenne hisz ezek alig fogyasztanak valamit és fél-1 évet is elmennek az 500 Ft-s egyszer használatos elemekkel is. Szóval tudnék élni a 9V akkuk nélkül -
murdock25
tag
Üdv, nekem Voltcraft IPC-1L töltőm van idehaza, de kevés volt a 4 akku töltése egyszerre, mert vakuk miatt több kellett volna. Pont e kettő ALZA cucc között vaciláltam, végül a 4-est vettem meg. IKEA LADDA, GP Recyko és Eneloop akkukhoz használom, tökéletes. Könnyebben használható mint a Voltcraft (a gombjai jobbak), kijelzője is tök jó, nem túl fényes, így nem zavaró. Szóval ha csak AA és AAA kell akkor tökéletes és nem is túl nagy, könnyen cipelhető, ráadásul az USB-C betáp miatt könnyebb is kezelni, mint a Voltcraftot, aminek meg saját tápja van.
Jah, és én még pechemre 12eFt-ért vettem, most hogy csak 8eFt, tépem is a hajam :-)
-
Aethel
aktív tag
Üdv!
Alzánál van ez az AlzaPower csodamárka, ezeknek az elemtöltőivel kapcsolatban van tapasztalta valakinek? Például erről vagy a nagytesójáról.
Vagy van olyan alternatíva, márka, stb. ami tutira jó vétel ilyen max 15 ezer Ft-ig?
Lenne pár NiMH elemem (40db) amiket forgóban szoktam használni, de egyszerre elég lenne a 4 elem töltés is. A 9V elem töltés sem utolsó szempont de nem kritérium. -
And
veterán
válasz
oroszkrisz #1700 üzenetére
Természetesen - egyéb eseteken felül - a korrózió is okozhat rövidzárlatot. Ezért lenne érdemes mégis csak megnézni azt a játékot, ha még nem dobtad ki: szétszerelés utáni szemrevételezéssel és / vagy multiméterrel az elemek érintkezőinél rövidzárt keresve.
Új hozzászólás Aktív témák
- Androidos tablet topic
- Nagyon erős ajánlat lett CMF Phone 2 Pro
- Fedora Linux
- Jobb kijelzőt kap a Lenovo kompakt táblagépe
- Politikai mémek
- Clair Obscur: Expedition 33 teszt
- LEGO klub
- Kávé kezdőknek - amatőr koffeinisták anonim klubja
- Futás, futópályák
- Olcsó "üvegkalitka" az Ocypus kínálatából
- További aktív témák...
- nJoy Cadu 1000VA / 600Watt / 2026.07 garancia/ Usb management / Line-interaktív / 2aksi / Schuko
- Intel Xeon Processzor E5-2680 v4
- HP Compaq 8000 Elite USDT Klasszikus teljesítmény, minimalista dizájn!
- FSP HEXA+ 400W Megbízható Erőforrás a Stabil PC Működéshez!
- Macbook pro 14" m1pro 16/512, szép állapotban,kiegészítőkkel, dobozával.
- BESZÁMÍTÁS! Apple Macbook Pro 15" 2019 i9 9980HK 32GB 500GB Radeon Pro 560X hibátlan működéssel
- Beszámítás! Oculus Rift virtuális valóság szemüveg garanciával hibátlan működéssel
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- HATALMAS AKCIÓK! GARANCIA, SZÁMLA - Windows 10 11, Office 2016 2019 2021,2024, vírusírtók, VPN
- Ultimate előfizetés új fiókra akár 2105 Ft/hó áron! Azonnali, automatizált aktiválással, csak Nálam!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest