-
Fototrend
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
zsolt_64
senior tag
Féreértetted , valóban van rés, 1-1,5 mm közötti, de de egzaktul lemérni szinte lehetetlen.
A bordához adott gyurmaszerű lapka talám 1 mm vastag volt sajnos nem mértem le.
Az viszont biztos hogy rettenetesen spóroltak vele sokkal nagyobb is lehetett volna.
Én most vettem már egy 1.5 mm vastag arctic-ot, de még nem volt időm átszerelni. -
zsolt_64
senior tag
Annyit tegyünk még hozzá hogy a gyurmaszerű anyag létezik 0,5 1,0 1,5 stb.. mm-es vastagságokban.
A kétoldalú ragasztónak amit pl a pi-knél is használnak a pici bordácskák rögzítéséhet nincs látható vastagsága, de jól vezeti a hőt, és "rásül" a bordára illetve a chipre. Ha letéped a bordát (ami nem könnyű) akkor le kell pucolni az egészet és másikat feltenni. -
konyok
tag
Szívesen elengedném a témát, de...
- Ha felszökött a vér az agyadba a hirdetés láttán, miért nem dobtál egy privit, hogy ember, ez így nem ok! Töröld, módosítsd, gondolt át, stb stb. Én nem tudtam, (nem gondoltam) hogy ez így ebben a formában hirdetésnek minősül, de belátom tévedtem. Elnézést is kértem a fórumon.
- Ha elolvastad volna picit figyelmesebben a hirdetést, láthattad volna, hogy nem elvállaltam a munkát, hanem árajánlat készítés alatt áll a projekt! Ergo számolnom kell a programozás, hardver környezet, és 1000 egyéb dologgal is.
- És NEM madarat kerestem, hanem egy szakembert aki valóban helyettem csinálja meg a munkát, de fizetek a munkájáért.
Köszönöm. -
konyok
tag
Én segítségért fordultam a fórumhoz, hogy van e itt olyan ember, aki szívesen (és nem ingyen) leprogramoz nekem egy ilyen feladatot. Ha van, felveszi velem a kapcsolatot priviben, ha nincs akkor köszönöm, máshol keresek.
Ezt A pályázatban a Prohardver fórum látogatói mint alvállalkozók szerepelnek? kicsit kötekedésnek és nem segítségnek érzem. Bocs. -
PistiSan
addikt
Most dugtam össze egy laptoppal, le formáztam NTFS-re, mert windows fut a laptopon, 104MB-al írja, olvassa a HDD-t, szóval magával a cuccal nincs gond, ha a PI is ki tudja elvileg hajtani, akkor tényleg valami Driver kompatibilitási dologra tudok csak gondolni.
Meg akartam úszni egy új külső HDD vásárlását, de lehet az lesz mégiscsak a vége, ezért kértem hogy aki tud teszteljen már, és az alapján egy olyan típust fogok venni, amivel garantáltam jó lesz a pi-n is a sebesség. Már ha nem tudom valahogy megoldani ezt a dolgot, bár erre jelenleg nem sok esélyt látok. -
PistiSan
addikt
Pont az a helyzet, hogy a leírás alapján ha megsérül az EEPROM, akkor nincs más dolgod mint egy sima SD kártyára felrakni egy letöltött majd kicsomagolt ZIP fájlt, és bekapcsolni a PI-t, és helyre állítja az EEPROMOT.
Én legalábbis ezt olvastam a frissítés leírásánál, szóval szerintem ezt a részét nagyon jól átgondoltan megcsinálták a PI készítői. -
rosejbli
senior tag
Azért ennyire csak nem vészes a helyzet. Gondolom ezeket a frissítéseket is letesztelgetik a foundationnél és csak akkor adják ki.
Természetesen egy microsoft pont beleszarhat, hogy kinek mi baja van egy frissítéstől, mert akkor sem fogják lecserélni őket.Hozzátenném, hogy elég nagy kitartással az eepromot is újra lehet flashelni, viszont ez már elég barkács kategória.
-
_q
addikt
Sokan használnak Pi-t és sokan kötnek rá winchestert. Eddig ez senkinek nem okozott gondot vagy csak nem foglalkozik vele sok ember? Csak azért kérdezem mert most próbáltok rá megoldást találni, hogy ne legyen visszatáplálva a Pi, de közben sokan csak használják mindenféle technikai utánajárás nélkül és panasz meg nem nagyon van tönkrement eszközről vagy igen?
Amúgy külső táp nélküli HDD mennyi áramot igényelhet? Ugyan annyi áramot tud leadni a Pi USB 3.0-n mint egy PC? Ha igen, akkor gondolom ami méretben belefér (1-4TB, esetleg 6 TB) egy külső táp nélküli házba azt megbírja hajtani az USB3.0 igaz?
-
cigam
titán
Mert ha pl. megégeted az ujjad, akkor is fújni szoktad, nem szívni
Inkább hit kérdése, hogy a meleget szívja ki vagy a hideget fújja be. Általában a PC-s proc/chipset hűtők is rá fújnak(a hűtő lamellákra), viszont a táp ventik meg ki. (Nem mellesleg a PCházakban is elég egyértelmű szokott lenne a légáramlás iránya, a komolyabb házakban sem a réseken szívják be a hideg levegőt)Ez is azért olyan hatékony, mert hatalmas felületet biztosít, amin letudja adni a hőt. A membránok között átfújt levegő már nem sokat javít (feltéve hogy nem zárt dobozba kerül, mert ott nincs honnan szívni a "hideg" levegőt, és a kifújt meleg sem tud könnyen távozni.
+ a hűtésen gondolkodók miért nem szereznek +1 szabályozható adaptert, és a 12V-os ventinek adnak 12/9/6V-ot. A végén már olajban hűtjük?
-
-
c64fanhun
tag
Igazából ez egy ötlet, mert találtam egyet ilyesmi áron. Újabbat szeretnék, de ennél nagyobb összeget sajnos nem tudok rászánni. Még nem volt dolgom ilyennel, csak arduinoval, viszont ez a mini pc dolog jobban vonz
Meg retrot szeretem, valóban lehet rákerül egy c64 emulátor. Van nekem is eredeti gépen, de működik, nincs szívem szét szedni, pedig néztem, hogy egészjó kis retro masina rakható bele. -
cigam
titán
Szerintem érdekes, hogy egy adott bitmélységű kódolást egy kis összefogással mennyi idő alatt lehet "megtörni". Plusz egy technologiai demó, hogy az elosztott számítás mit jelent, hogyan működik. No és a nyereményről sem szabad megfeledkezni
goldister
11Mbit, vagy 11MByte? Megnézted hogy mekkora sebességgel kapcsolódik? Letesztelted a belső hálózat sebességét?
AZ USB meghajtó sebességét így tudod letesztelni:
Írás: dd if=/dev/zero of=/media/USB/largefile bs=1M count=1024
Olvasás: dd if=/media/USB/largefile of=/dev/null bs=4k -
cigam
titán
Pedig oda is írtam: distributed.net
-
g.gergo
senior tag
Köszönöm, de nem ment. Még ez is kell:
sudo nano /etc/openvpn/server.conf
Remove all the dhcp-option lines pointing to the existing DNS servers.
Add a single line: push "dhcp-option DNS 10.8.0.1"
Save and Quitsudo nano /etc/pihole/setupVars.conf
Add "PIHOLE_INTERFACE=tun0" belowe the "PIHOLE_INTERFACE=eth0" line.
Save and Quitsudo nano /etc/dnsmasq.d/02-ovpn.conf
Add "interface=tun0"
Save and QuitReboot
-
Yoshida
aktív tag
"és ez sajnos (szerver)újraindítás után már nem működik"
Ezt nem értem, raspbianon nincs ilyen, lassan 1 éve hogy megy a pivpn, igaz márciusban egy új rendszert csináltam, akkor újra kellet kreálni a connection filet, de azóta volt vagy 20 reboot, áramszünet minden, és nem nyúltam a filehoz a telefonon, ugyanaz van rajta március óta.
-
nyirzoz
aktív tag
Én OSMC alá szeretném fel pakolni, szerinted azon is futna?
Viszont ez a docker-es telepítés nekem még új dolog.
Van leírás a teljes folyamathoz?
Vagy ha ide leírod, azt is megköszönöm, hátha másnak is hasznos.A routeremen a 443-as port már nyitva van a Transmission-nak.
Ilyenkor a VPN progiban vagy a torrent kliensben változtassak portot vagy futhat mindkettő ugyanazon ? -
asuspc96
senior tag
A lényege az egésznek az lenne, hogy majd egy androidos appból kéréseket küldve egy ip-címre kiszolgálja azokat a kéréseket, és visszaküldje a válaszokat.
Odáig már eljutottam, hogy feltettem mindent, amit a kezdetekben vázoltam hogy smint lesz, most kötögetem össze, meg konfigurálgatom be.
Nos a lényeg az lenne ugye, hogy van az én publikus ip címem, és ha arra én üzenek, akkor reagál a pi arra valamit.
Jelenleg odáig már eljutottam, hogy ezt lássam:Viszont nekem az kéne, hogy majd ez az egész mögöttes cucc kívülről is elérhető legyen, ne csak az itthoni lokális hálózatról.
-
Yoshida
aktív tag
Tegnap még rámásoltam a pi-re a gyári stretch iso-ból az alap config.txt-t és rebootoltam, de ugyanúgy nem volt kép. Ma volt egy 1 sec-es áramszünet, és voilá, képpel bootolt be
Vagy kevés volt neki a reboot a config.txt "reset" után, vagy kényes a két táp nem egyszerre kapcsolására. Következő bootkor kiderül. Rakok be majd egy kapcsolós elosztót, akkor tuti egyszerre kap tápot. Csak az a fura, hogy 1 évig így működött, külön külön kapcsoltam a tápját is mindig...EON-ból is elegem van, idén kb 20 mini áramszünet volt, amikor épp csak 1-2 sec-re megy el a 230V... Tényleg kell az UPS. (bár PI kibírta mindet így is egyelőre)
-
zsolt_64
senior tag
Féreértetted.
Én a pi3+ ra felragasztott egyedi kis bordácskákról beszéltem. Annak van ilyen hajszálvékony kétoldalú ragasztója. Na azt egyszer rányomtad akkor kész... 1 icipicit nem kerül tök középre, de nem tudtam moccantani sem. illetve erőltetni nem akartam
Ismerősömnél rákérdeztem, de azt mondta azt már csak úgy lehet leszedni hogy tönkreteszed a ragacsot.
Jó kérdés hogy az aliban kapható szép nagy bordával mi a helyzet ha szét akarod csavarozni. -
cinemazealot
addikt
Egy ideje nem volt szükségem új Pi-re, de amikor megjelent a Pi3, engem kifejezetten zavart, hogy a rádiók állandóan ott vannak és szívják a naftát, erőforrásokat stb. anélkül, hogy nekem szükségem volna rájuk. Ha "rádiócsendet" szeretnék a Pi-n, akkor az ne akarjon csak azért is állandóan hallgatózni/kiabálni.
Hülyeség vagy sem, nekem valamiért még mindig a Pi2 az etalon.
-
Soderes
senior tag
Nem kapcsol le már. Szar volt a Micro USB kábel. Most egy másik van rajta.
5V 2A a tápegység
És 4.2V mérek rajta.
Piros led nincs, nem bootol. Csak a zöld világit egyfolytában.
És forró a biztosíték, micro USB körüli áramkör és BCM2836 chip is. (még szerencse, hogy borda van rajta)
Próbáltam már normál telefontöltővel is. (500mA)
Semmi javulás.
AC-t 5V-ot adtam neki DC helyett szerintem. Az volt szerintem a baj.
Lehet, hogy a 5V AC tápegységgel tönkre kúrtam?Amin most teszteltem az DC.
-
2 szabad lába marad, ha rajta van a shield. CH340 NodeMCU +Esp8266. Meg nem is egyezik a lábkiosztása az R1 d2-nek se az uno-val, szóval ezek nagyon szivatósak. Már mióta ezekkel a kínai vackokkal tökölök... ha vettem volna egy Rpi-t, lehet hogy már rég készen lennék az egésszel. Így meg 30 napokat várok, mire megjön az újabb vacak, aztán az se kompatibilis. Tele van a hócipőm az arduino klónokkal.
-
azbest
félisten
a régi, pi1 alapúak máshogy működtek. Ott a soc maga állította elő a többi feszt, amire szükség van.
In fact, the Raspberry Pi 3B+ has no fewer than six different voltage rails: two at 3.3V — one special ‘quiet’ one for audio, and one for everything else; 1.8V; 1.2V for the LPDDR2 memory; and 1.2V nominal for the CPU core. Note that the CPU voltage is actually raised and lowered on the fly as the speed of the CPU is increased and decreased depending on how hard the it is working. The sixth rail is 5V, which is the master supply that all the others are created from, and the output voltage for the four downstream USB ports; this is what the mains power adaptor is supplying through the micro USB power connector. [link]
Gondolom ez már a pi2-től kezdve hasonlóan volt, csak a chip helyett butább megoldásokat csináltak. De már akkor is külön volt a ram.
hackaday írás erről [link]
-
sztanozs
veterán
A következők akár a gép működésképtelenségét is okozhatják.
Röviden összefoglalva többen állítják, hogy nekik megy, mások meg szkeptikusan állnak a kérdéshez.
Néhányan kicserélték a feszültség-regulátort, mások szerint erre nincs is szükség. Alapvetően, ha nem akarod használni az 5V-ot igénylő komponenseket (USB/Network, HDMI), akkor vsz a soc elmegy 3.3 voltról is. Pi Zero szinte biztosan. A kulcs az, hogy nem a bemeneten, hanem a GPIO 3V3 és 5V-on kell beadni a 3.3 voltos feszültséget (fixen rövidre azonban nem szabad zárni ezeket, mert ha véletlenül megtáplálnád 5V-ról az eszközt, akkor a 3V3 pinen keresztül biztos megsütöd a SOC-ot). -
-
Igen, kérdés, mi van a "köztes" esetekkel, amikor bad sectort kap egy később használt rendszerfájl
? valszeg marad akkor a raid1.
-
Jó hogy rátaláltam erre a gondolatmenetre
. Nálam is folyamatosan töltögetett akksi lenne a rendszeren és épp ma gondolkoztam, hogy a lítium nem lesz az igazi - sőt, lehetséges, hogy az akksis HAT-ek is neccesek lehetnek
. Nézek vmi jóöreg zselés ólomakksit.
Egy érdekes projekt: napelemes Pi. - kapcsolódó gondolat: meg kell tanítani aludni a rendszert...
-
Hallottam én már pl hackintosh-ról, meg olyan gépekre felvarázsolt winfosch-ról, amihez nem létezett win support.
. Szval még ha meg is oldható, értelme nem lesz sok, mert nincs mögötte támogatás.
A névért bocsánat
.
Köszi az alus visszajelzést is, sejtettem... Villanykapcsoló dobozba fog menni, abba elférhet még valamilyen tartalék-áramforrás is.
-
-
-
Nem alapkövetelmény a streaming, de nem jönne rosszul. Gyakorlatilag ezeket kell megoldani:
0. kameraindítás (attiny85, automatikusan indítaná ha a tápáramot szolgáltató napelem feltöltötte az akksit), ez a rész nagyjából világos, sőt, a nemrég berendelt thieye kamerámon lehet alapból meg van oldva a probléma a "car mode"-dal (kb 3-4 hét múlva érkezik a kamera, akkor tudom tesztelni)
1. Vezérlés (menü, felvétel): A-megoldás: kell egy kütyü ami vagy androidot futtat és szimplán megy rajta a kamera appja vagy B: bevethetők róla a html parancsok - "A" igényel egy komolyabb, pl Rock64-es rendszert, "B" megy arduinóról is.
2. Adatmozgatás: ez nekem arduinónál fehér folt, nyilván egy Raspy-nak, pláne Rock64-nek vagy telónak nem gond.Routert tudok szervezni, ha kell - bár legszivesebben egy dobozban oldanám meg a vezérlési-adattovábbítási feladatokat. Net amúgy vegyesen LTE mobilnet és a környékről fogható ingyenes wifi lenne - utóbbi elég bizonytalan, mindenképp kell az LTE backup.
Az esp8266-os kérdéssel átmegyek az arduinós topikba
-
-
V.Stryker
nagyúr
Köszi, ez egész járható útnak tűnik. De had kérdezzem meg, hogy azt is lehet,hogy csak a 4 nyil gombot és az ok-t tanítom be neki? Mert ugye amikor a tv-t irányítjuk, akkor az is fogja venni a jelet, holott neki pont akkor nem kéne, de mit lehet tenni.
Huh, akkor valahol itthon kell néznem ilyen izét, hogy hol tudnék venni.
-
V.Stryker
nagyúr
Az alsó két opció a HDMI Linknél szürke, nem állítható, TV hangszórót ír ott és annyi.
Kipróbáltam minden opciót, össze-vissza, rendezetten, átvittem a Pi-t egy másik tv-re, ott gond nélkül megy a távirányítóval az irányítás. Végül egy harmadik HDMI kábelt is bevetettem. De hasztalan.... forrásváltást is... semmi.
Annyi bíztató van egyedül, hogy ha kikapcsolt tv-nél indítom a Pi-t,akkor a tv is bekapcsol, tehát ez a része megy. Az irányítás persze nem. Próbáltam a pi-nél a hdmi cec beállításoknál a hdmi portot 0-ról 1-re írni, de úgyse megy és vissza is áll alap 0-ra.
Közben írtam Orionéknak is, hátha adnak valami firmware frissítést.
A PC Setup a VGA bemenetre vonatkozik amúgy.
-
azbest
félisten
-
ht42
senior tag
Teljesen egyetértünk. Működő rendszert nem birizgálunk... de most elkezdett nem működni az időjárás plugin, vagy miatúró. Se Yahoo, se WeatherUnderground, se semmi. Nem mintha izgatna, már az ajtókilincs is időjárásjelentéseket küldözget, de ezt rossz jelnek tekintem és készülök a jövőre.
-
cigam
titán
Vagy nem. Hiába jelent meg raspbian alá is a 18-as Kodi, nincs benne a Kiegészítők -» Saját kiegészítők -» VideoPlayer bemeneti adatfolyama menüpont, ahol azt az InputStream Adaptive kiegészítőt lehet elérni/bekapcsolni, ami az HBO plugin használatához szükséges.
Most át kellett térnem LibreElec-re, mert ott ez alapból adott. Elképzelésem nincs miért forgatják máshogy a különböző disztrók készítői ugyanazt a forrást. Vagy hogy miért hagynak ki belőle dolgokat.Persze aki éppen nem használja, valóban nem vesz észre nagy difit a különböző kiadások között.
-
DarkByte
addikt
Igen, működik rajta az x86 WoW réteg. Volt is aki felszenvedett rá egy régebbi MS Office-t és futott.
Teljes értékű alatt arra gondoltam hogy ez nem az IoT edition.cigam: egy szóval nem állítottam hogy innentől kezdve ezt kell használni, vagy hogy bármi érdemleges mindennapi hasznosítása lenne a dolognak jelen formájában. Továbbra is proof of concept az egész, de meglepő meddig jutottak egy ötletből, és hogy lettek driver-ek.
Az meg nem tudom miért fáj egyeseknek, hogy valaki próbálkozik. Gondolom te a Hackaday-es cikkektől is sikítófrászt kapsz amikor valamit nem konvencionális (de érdekes) dologra próbálnak használni. -
cigam
titán
Mert nem hivatalos, és meglepő lenne egy 12k-s kütyühöz venni egy olyan 30k-s oprendszert, amit nem tudsz semmire használni, csak elrettentő példának. Az USB meghajtón kívűl semmilyen periféria nem működni (Pl. nyomtató, lapolvasó, TVtuner,...) Mivel sem az "alaplapi", sem a kiegészítő perifériákhoz nem létezik ARM-os Windows10 driver.
A virtuális péniszen kívűl, hogy igen, ezen elindul a W10 GUI mi értelme van? Tudom mire képes 1GB RAM-al a W10, van egy Atomos tabletem 1GB RAM-al.
Új hozzászólás Aktív témák
- Epson nyomtatók
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Fotók, videók mobillal
- Konkrét moderációval kapcsolatos kérdések
- Óvodások homokozója
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Ár-érték bajnokot avatott a Poco?
- Google Pixel 8a - kis telefon kis késéssel
- Milyen NAS-t vegyek?
- Háztartási gépek
- További aktív témák...
- Intel Core i7 6700K / GTX 1660TI / 16GB DDR4 RAM / 500 GB SSD konfig eladó
- Gamer PC - i5 13400F, GTX 1080ti és 16gb DDR5
- Lian Li ITX Gamer PC - AMD R5 5600, RX 6700 XT, 16GB, 1TB, Win11 Pro - ELADÓ!
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450 R5 5500 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060 Super 8GB Rampage SHIVA TT 500W
- BESZÁMÍTÁS! GIGABYTE B660M i7 13700 32GB DDR4 512GB SSD RX 6800 16GB Thermaltake Core X5 GB 850W
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro 256GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Csere-Beszámítás! AMD Számítógép PC Játékra! R5 5500 / RX 5700XT / 32GB DDR4 / 256SSD+1TB HDD
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- DELL T40 EMC Szerver
- Eredeti Windows 10 / 11 Pro aktiválókulcs AZONNALI SZÁLLÍTÁSSAL!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest