-
Fototrend
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Akármi van, matathatok csipesszel az sd után.
Akkor a dobozolással kéne kezdeni valamit, az összes Pi ház úgy van tervezve, hogy az SD kártyát körömmel benyomva simán ki lehet belőle szedni. Lehet te csinálsz rosszul valamit.
A Volumio megnyilatkozásr nem értem, most hogy jött ude
Sehogy. A volumio szónál abbahagytam a hsz olvasását, mert se nem használom, se nem ismerem, így nem tudok rá válaszolni.
-
-
cigam
titán
Nem, pont hogy HW-es. A Pi4 GPU-jába épített egység képes a H.265 (4Kp 60Hz-ig) és H.264 (1080p 60Hz-ig)-ben kódolt videót kicsomagolni.
Vagyis a GPU-n belül van egy olyan "doboz", amibe belemegy a fájlból kicsomagolt (h.264, vagy h.265) videó adatfolyam, és a másik oldalon kijön a teljes képernyős kép.
Így a CPU-nak csak annyi dolga van, hogy a fájt kicsomagolja, és a videóstreamet folyamatosan tolja a GPU megfelelő dekóderérbe. Így már csak a hang dekódolásával kell foglalkoznia, és ráküldeni a HDMI és/vagy audio jack kimenetre.Ennek szöges ellentéte, a szoftveres megoldás, hogy a videó adatfolyamot egy programmal számoltatják ki, ami a CPU-t igencsak igénybe veszi. A CPU által kiszámolt képkocka pixeleit a grafikus felületkezelőn keresztül szintén a CPU rajzolja ki pixelenként. Jellemzően nem telejs képernyőn jelenik meg a videó, hanem egy ablakban vagy az ablak egy bizonyos részén, ezért még át is kell méretezni a képet. Mivel itt minden feladat a CPU-ra van bízva, gyakran előfordul, hogy 1-2 képkocka kiszámítása, kirajzolása nem fejeződik be, kimarad. Ezért van az, hogy panaszkodnak a videólejátszásra, legyen az egy mezei videófájl, vagy youtube video.
wassermann
Csak egy másik SD kártyán, mert elég sok vért izzadtunk, hogy működjön nála a Volumio -
cigam
titán
Nagyon nem mindegy, hogy egy desktopon, böngészőből nyitod meg, vagy játszod le az adott videót, vagy KODI-n keresztül (GUI desktop bélkül!), vagy a TV/médiajátszón keresztül nézed a dlna megosztással.
A desktop-on minden pixelt a CPU számol ki, nincs GPU rásegítés pl. HW-es videó dekóder úgy, ahogy az x86-os PC-knél már évtizedek óta. Ezért szoknak a youtube, és más videókra panaszkodni, hogy még 1080p-ben is akadozik, dobálja a frameket desktopon.
De!
Ha elindul a KODI, ott nincs desktop(ablakkezelő), csak egy grafikus menürendszer, és a lejátszás teljesképernyős módban, a HW dekóderrel működik. Feltéve hogy a GPU ismeri azt a kódeket, amivel a videó készült.
Ha pedig DLNA szerverként funkcionál a Pi, akkor csak kiszolgálja a lejátszót, és a TV-n/médialejátszón múlik milyen fájlokat képes lejátszani problémamentesen. (Itt is ketté kell választani, hogy a DLNA szerver csak át küldi a kért fájlt, vagy megpróbálja valós időben átkódolni, hogy olyan formátumot küldjön amit a lejátszó ismer. Utóbbi esetben megint lehetnek problémák)Arról nem is beszélve, hogy az mkv csak egy konténer dormátum, bellül bármilyen kóderrel készült (videó)stream lehet (mpeg2,h.264, h.265,...)
Szóval elég bonyolult a kérdés, nem lehet egyértelmű igennel, vagy nemm felelni, inkább csak egy "attól függ"el. Sokkal pontosabb kérdés feltétele szükséges. Pl. a fenti variációk pontosítása, hogy biztosabb választ lehessen adni.
-
-
0519
senior tag
Itt vannak a kiadások:
[eeprom/releases a githubon] -
0519
senior tag
sudo rpi-eeprom-update
paranccsal tudod lekérdezni az aktuális telepített verziót, és a legfrissebb elérhetőt.
Használd bátran a keresőt. Ingyenes.A kakaó igényt nem kell elképzelned. Lejátszás közben belépsz SSH-n és atop vagy htop programmal megnézed mennyire van leterhelve a CPU.
-
sonar
addikt
Valamit nem jól adtál meg a volumio-ban.
A mount parancs szintaktikája full rossz. Először IP-cim majd ott a gépnév is. Illetve nfs-t akar csatolni és nem is smb-t
Ahogy nézem az utolsó képen az útvonalat adtad meg rosszúl. Oda csak annyit írják, hogy dikk
Meg ha android is smb-t használt akkor volumio-ban is smb-t válaszd ki. -
cigam
titán
Az smb1-et kapcsold ki. Vagy rosszat akar aki ezt mondja, vagy nem ért hozzá. Olyan biztonsági kockázatnak teszed ki a géped, amit nem szeretnél megélni. [link]
Szerintem már a Volumio is eljutott arra a szintre, hogy smb2 vagy smb3 al is tudjon kommunikálni.
Van másik pc vagy Android mobil a közelben? -
sonar
addikt
Én speciel smb1-et én már rég nem használok.
Már rég megtanultam, hogy el kell engedni a régi technológiákat mert csak a bajom lesz velük
Ha ki akarod debuggolni akkor adok pár tippet.
Első körben szétnéznék, hogy van-e valahol tűzfal. (win-en vagy volumio-n, akár egy wireshark-ot feldobsz a win-re, szűrsz volumio ip-re és megnézed, hogy jön-e egyáltalán bármi)
Másod sorban, a win11-es megosztást hogyan csináltad? (user/jelszo van? illetve ha új user-t kreáltál akkor annak a usernek van a mappára egyáltalán jogosultsága)
Harmad sorban logokat érdemes átnézni mindkét oldalon.Én kb ezeken mennék végig.
-
cigam
titán
Wi11 fájlmegosztás
Ha valahol elakadsz, a W11 topikban folytassuk.A Volumion belül pedig van rá menüpont ha jól láttam, nem használtam:
-
cigam
titán
Ennek az elejét olvasd el. Itt leírom hogyan derítheted ki az IP címét, és másik op.rendszer alól, hogyan tudsz bejelentkezni ssh-val. Amivel kapsz egy terminál ablakot. Ez olyan mintha a Pi-re kötttött monitor és billentyűzet lenne egy karakteres felületen. Innen már kiadhatsz terminál parancsokat, amik a Pi-n hajtódnak végre.
Ha a winscp-vel jelentkezel be SSH-n, akkor pedig kapsz egy kétablakos fájlkezelőt. Az egyik ablakban a géped fájlrendszerét látod, a másikban pedig a Pi fájlrendszerét. Így könnyen tudsz ide-oda másolni/szerkeszteni fájlokat.UberMutant pedig már linkelte, hogyan tudod bekapcsolni az SSH szolgáltatás a a Volumio alatt.
Én 53 vagyok és nap mint nap tanulok valami új meglepő dolgot, aztán koromnál fogva el is felejtem hamar
-
UberMutant
őstag
nekem egyszerű ugreen sata usb 3-as külső házaim vannak. de szerintem már nem kaphatók.
max veszel párat online és visszaküldöd, amielyik nem jó. vagy olvasgatsz a külső házas topikban, ahol hetente esik erről szó.
https://prohardver.hu/tema/kulso_2_5_mobil_rack-ek_topikja/hsz_1-50.htmlssd meg kb mindegy, csak ne A400as kingston legyen.
-
-
onagyi
csendes tag
Csak az 1.-re.
Nano-val (D1 Mini-vel) vezérelve (relével) kapcsolom be és ki a Volumio-t.
A Nano(D1 Mini) egyébként közben külső és RPI4 hőmérsékletet is mér és ha az
RPI4 hőmérséklete nagyobb 55C, akkor indít egy ventillátort is amivel visszahűti az RPI4-et 50C alá.Gomb megnyomásra elindítja a Volumio-t (RPI4 tápfeszt kapcsolja a relé-t (kb 80 sec mire RPI4 +Volumi 3 rendesen elindul)).
Kikapcsolás.
Volumio-ra telepítve a gpio_button. Ott megadva melyik gpio-ra kapcsoljon ki.
Gombot megnyomva a megadott gpio lábat adott időre (100ms) tápfeszre húzva a Volumio elindítja a leállását (kb 20sec) majd összesen 30 sec múlva a relé bontja a RPI4 tápfeszt. -
0519
senior tag
-
-
0519
senior tag
Ha egy helyről akarod venni, akkor szerintem csak amazon jöhet szóba.
Én a pi-t és kiegészítőit itthon venném, a dac-ot és audio kábeleket az [audiophonics] -tól, a kijelzőt talán az amazontól. -
turho
addikt
Még ehhez kérdés: Volumio-t használ.valaki rpi4-esen? Valóban megy már a DSD USB kimeneten (külső DAC-ra)?
Szeretnék építeni RP4 vagy RP5 alapon, SPDIF out+ USB out streamert, 8.8, vagy 11.9 collos "csík" kijelzővel, azaz egy teli előlapos kijelzős streamert. Volumio, TIDAL, illetve laptop, telefon zeneállományai, a vezérlés a mobilomról menne. Hogy induljak neki? (Pl. megbízható hely, ahonnan jó áron egy helyen megvan minden. Kell egy alaplap, egy digi IO kártya, egy pl. waveshare csíkkijelző, táp?).
Új hozzászólás Aktív témák
- Red Dead Redemption 2 (PC)
- Star Wars: The Old Republic - MMORPG
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Milyen TV-t vegyek?
- Az új vezér szerint már nincs a legjobb tíz chipgyártó között az Intel
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Proxmox VE
- VR topik
- További aktív témák...
- ÚJ CORE I7 12700 Z690 RIPTIDE GAMER MAX PC 32Gb RAM 1.0TB SSD GEFORCE RTX 3070TI 8GB DDR7 2ÉV GAR!
- Gamer PC - R5 5500, RTX 3060 és 16gb RAM + GARANCIA
- Asztali PC , R7 8700F , RTX 3070 Ti , 32GB DDR5 , 512GB NVME , 1TB HDD
- Asztali PC , i7 6700K , 1080 Ti 11GB , 32GB DDR4 , 500GB NVME , 500GB HDD
- Asztali PC , R5 8400F , RTX 3070 , 32GB DDR5 , 500GB NVME , 2TB HDD
- Quadro FX 570 eladó
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! I5 14400F / RTX 3080 / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- BESZÁMÍTÁS! ASUS TUF Z390-PRO GAMING alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Eladó nem szép állapotban levő Apple iPhone 12 128GB / AKKU 100% / 12 hónap jótállás
- Bomba Ár! Lenovo ThinkPad L14 - Ryzen 5 I 16GB I 256SSD I 14" FHD Touch I HDMI I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest