Új hozzászólás Aktív témák
-
ddekany
nagyúr
válasz
paprobert
#133
üzenetére
Nem tudom, nem game developer vagyok, hanem másmilyen, de azért egy game engine-nek viszonylag gyorsan is kell lennie, különben nem fog jól kinézni amit írnak rajta, és az azért nem megkerülhető gond. Egy chat vagy random ügyviteli programnál viszont senkit nem érdekel, ha szó szerint 1000x annyi RAM-ot és CPU-t eszik, mint lehetne, tehát ott tényleg csak a fejlesztés gyorsasága számít... Illetve csak számítana! Mert már valójában az is csak a megszokások/divatok/"vallások" (pl. mindent kb. weboldalként kell megvalósítani) kielégítése után jön. Szóval eleve egy adott rossz helyzetből kiindulva próbálnak hatékonyabb eszközt adni, ezzel persze sokszor csak dovább dagasztva az absztrakciós dzsungelt.
-
ddekany
nagyúr
Game Enigne-ket nem ismerem gyakorlatban, de az pont egy olyan terület, ahol a jó teljesítmény egy fontos versenyelőny. Szóval talán ott azért optimalizálnak (főleg aki olyan szinten van, hogy game engine-t ír), ha még biztos vannak gondok is, akár csak adott játék szintjén. Én főleg olyan területekre gondolok, mint ügyviteli alkalmazások, random szutyok candy crush klón, stb. Tehát amihez bőven elég erős volt egy PC már 20 éve is. Na, mivel azok is beledagadnak a mostani vasba, ott van aztán elmebeteg pazarlás! Ez az, amikor Crysis tépett egy ma már réginek számító gépen, de egy Roblox-os fapad FPS (semmi fizikai, semmi AI) akadozik, vagy egy akármi egyszerű webes 2D vacak is szaggat, CPU limittel! (Még ha a grafikai API támogatás lett volna a gond, de nem, mert elég modern kártya volt bent.) Most elektronos CPU és RAM evő kommunikációs és egyéb szutykokról ne is beszéljünk.
Van rakás gép körülöttem, ami működik, játszani senki nem akar rajtuk, de kb. semmire sem használhatók többé, azért amit fentebb írok.
-
ddekany
nagyúr
Nem tudnád eladni a terméket, ha nem fut a legtöbb ember gépén, úgyhogy mint régen, nem enne annyit a szoftver. És fogadjunk, hogy ugyan azt az "üzleti" funkciót tudná, egyszerűen mert arra van szükség, és nagyságrendileg reális megvalósítani az hétköznapi vason. Csak most nem ebbe az irányba hat a szelekciós nyomás.
Ez az "optimalizálás" meg kicsit ilyen legenda kategória. Programozók többsége olyan dologra ír megoldást, ahol inkább csak a már amúgy is bugnak számító teljesítmény gondokat kell elkerülni (pl. vmi cache nem szuperál, vagy véletlenül valamit exponenciális időben oldasz meg). A gond nem ez. Hanem hogy olyan keretrendszereket halmozunk egymásra, amik eleve rettentő pazarlóak. Önmagunknak építün csillagrombólókat csillagrombólókra, hogy a végén kiírja, hogy "Hello world!". Totál elszaladtunk abba az irányba, ahol a rétegek komplexitása már drágábbá teszi a fejlesztést. De az győz, amiből sikert divatot csinálni, tehát nem működik a természetes szelekció. Ez egyben munkateremtő is amúgy... hiszen, ha 50%-ban a végfelhasználónak szükséges feladatra helyett a X technológiákkal bírkózól, akkor 2x annyi fejlesztőt kell fizetni. De a fejlesztők java része ezt nem is látja... hanem tanulja az N+1. technológiát, vagy mivel reálisan nincs rá kapacitása, csak próbál elvergődni a tetején. Ja, és mivel reálisan szinte senki nem tudja, hogy mi fog történni, mikor X magic feature-t meghívod x100 egymás után, itt újra becsúsznak a teljesítmény "hibák".
-
ddekany
nagyúr
Talán úgy lehet megfogni leginkább a lényeget, hogy rendszer jelenleg rövid távú célokra optimalizál. Mennyi lesz ebben az éven a cégem haszna, tudok-e nőni, stb. Ha nem teszed, egyszerűen eltűnsz a konkurencia miatt. Valahogy a játékszabályokon kell változtatni (többek közt ez lenne az állami szabályozás feladata). De amúgy az egyed is maximum pár évtizedre tervez, és az is már a tudatosabb kisebbség (vagy esetleg aki azt hiszi, hogy újraszületik).
Sokan reménykednek, hogy a technikai fejlődés egyre hatékonyabbá tesz, és így megment minket. Pl. hogy lesz fúziós energiatermelés, stb. Csak ezekre kéne időt hagyni, mert egy már bedőlt civilizációval aligha lesz erőforrás ilyen high-tech fejlesztésekre. Most két végén égetjük a gyertyát, és ahogy kifogyunk a akkori technikai szinten hatékonyan elérhető erőforrásokból/nyersanyagokból, azt hiszem nagyon meg fogjuk bánni, ahogy előtte csináltuk.
-
ddekany
nagyúr
A pénztárcával szavazásnak két lépése van. Az 1. és legfontosabb, hogy amíg csak lehet tartózkodj a szavazástól, azaz, ne vegyél semmit, amíg nem muszáj. A 2., hogy kitől és mit veszel, amikor nem tartózkodtál. A fő gond, hogy az emberek többsége, amíg van pénze, csak a 2. pontot használja. Egy cég pedig... tudjuk miféle gépezet. Egyrészt nyilván szeretné, hogy ne tartózkodj (ezért nem is akarnak túl időtállóra csinálni semmit), másrészt mikor a 2. pontba érsz, természetesen jön a sok ferdítés, hogy ki a zöldebb, mert mint mondod, ott elég könnyű nem lebukni. De azért, ha összevetsz egy mai zöldséggel hetvenkető, és egy 30 évvel ezelőtti tipikus terméket, remélhetően jelentős különbség lesz.
-
ddekany
nagyúr
Azért pl. van a "pénztárcáddal szavazol" jelenség is, legalább is ha most számítógép és egyéb kütyü vásárlásról beszélünk. Persze az emberek gondolkodását erősen befolyásolja, hogy az állam és a cégek mivel árasztják el a médiát, versus mit mondanak azok az értelmes emberek, akiknek más (sokkal kevésbé önző) az érdeke. De ha pl. az embereknek kis-környezeti-terhelést-jelentő PC fétise lenne, arra reagálnának a gyártók, és teljesen máshogy nézne ki a kínálat. Illetve jóval kevesebb kütyüt adnának el, mert mindenki a végletekig sajnálna kidobni mindent, és valószínűleg egyszerűen kevesebb gyár lenne.
-
ddekany
nagyúr
Ez erős túlzás... Pornó és "gaming" game nélkül is elképesztően hasznos a Net és a számítógépek. Ugyan úgy mindenhol jelen lennének, ahol most. Lehet, hogy most érnénk el a Core 2 szintjére sebességben, meg 1G lenne a gépekben 8 helyett, de igazából ott már nem maradsz le szinte semmi érdemiről. Csak drágább a szoftverfejlesztés, valamivel. Még az se biztos hogy olyan sokkal amúgy, mert rakás dolog ami miatt most hatékonyabb valójában "életbölcsesség" (mint jobb nyelvek) ami visszaportolható kisebb vasakra is.
-
ddekany
nagyúr
válasz
fatpingvin
#95
üzenetére
Ekkora diktatúrát nem lenne érdemes fenntartani, ez kb. észak koreai jellegű rendszerben lenne kivitelezhető. Illetve ez nem lenne már műszakilag sem racionális, ugyan is az, hogy tisztán kliens oldalon le lehet rendezni, amihez nem kell a szerveren lévő adat, sokkal reszponzívabbá, és összességében takarékosabbá teszi a rendszert (pl. hálózatot kapásból kevésbé terheli úgy). Csak persze az a gond, hogy a kliens oldal horror pazarlóan van általában megoldva.
-
ddekany
nagyúr
válasz
fatpingvin
#92
üzenetére
Nem kell betiltani amúgy (meg nyilván valóságban kb. lehetetlen, mert mégis milyen alapon). Teljesen jó játékokat lehet csinálni, amik elfutnak IGP-n. Főleg a mostaniakon. A játéjfejlesztők is jobban járnának, mert sokkal több potenciális vásárló lenne. De hát ugye, ha az emberek vevők a látványra, akkor adódik a gazdasági mechanizmus, ami ide vezet, ahol vagyunk.
-
ddekany
nagyúr
Akinek kell a kanapéban használat (vagy egyéb mobilitás), akkor nincs mese, notebook lesz. Csak arra reagáltam eredetileg, hogy a notebook zöldebb, mert kevesebbet fogyaszt. Valószínűleg még azzal együtt is messze kevésbé zöldre jön ki, az említett okokból. (Plusz valójában csak "kulturális" oka van, hogy kevesebbet fogyaszt, nem technikai.)
Afrikában/Indiában milyen szoftver használnak rajta?
Vagy csak türelmesebbek... -
ddekany
nagyúr
EU felléphetne... a sok túltolt baromság mellett néha hoz értelmes rendelkezéseket is. Mint az egységes töltő. Simán tiltanám, hogy ne legyen cserélhető az akku notebook méretű eszközben. Sőt, hogy opcionális legyen az akku megvásárlása, és ha aki csak asztalra veszi a notebookot, az ne vegyen, vagy csak a tárgyalóba ingázásra elégséges kisebbet. Illetve kötelezővé tenném a felhasználónak könnyen kapcsolható akku kímélő töltést (amikor csak kb. 50%-ig tőlt az akku), és azon kell lennie alapértelmezésben. Ha valaki ügyfélhez rohangálos, no problem, beállítja magának 100%-osra töltősre, vagy ami ideális neki (lehet 80% is elég, és sokkal tovább él az akku).
-
ddekany
nagyúr
válasz
#72042496
#80
üzenetére
Igen, csak NUC az ilyen prémium/drága kategória, az AIO is kicsit, meg javíthatóságban/bővíthetőségben eléggé hasonlít egy notebook-ra. Az egy jó irány lenne, ha a monitor hátuljára felpattintható mini gépek jobban terjednének, és nem lennének felárasok (mikor a gyártásuk olcsóbb). Esetleg a szabványosságuk terén kell javítani, őszintén ezt nem tudom mennyire gond jelenleg. De többek közt a teljesítmény hajhászás miatt (azaz hogy nagy kiterjedésű gépek elvárható teljesítményéhez lassult software-el kell lépést tartania) ez nehezen megy.
-
ddekany
nagyúr
"azaz mire bovitened kene, addigra egy desktopnal is uj alaplapot es memoriat jelent a dolog, tehat kb. ugyanott tartasz."
A notebook áll még sok minden másból is, mint CPU+alaplap+RAM, és a komponensek természetes elévülési ideje nem azonos (pl. egy (jobb) PC ház kb. örökös darab). Illetve életszituációbol adódóan se feltétlenül egyszerre cserélnéd őket. De egy notebook esetén a gyakorlatban kínosan cserélhető külön, szóval jobbára az egész notebook egyszerre ki lesz dobva.
"Amugy pedig a hasznalt laptop sem a kukaba megy, hanem talal uj gazdat."
Ugyan az a szitu. Ha nehezen használhatóvá válik, akkor jó részük használtan se fog gazdára lelni, vagy onnan lesz rövid idő után immár a kukába továbbítva.
-
ddekany
nagyúr
"yt 4k-t azért régi gépek nem fogják tudni"
A 4K YT elvesztése történetesen elfogadható a többségnek, a monitoruk se tudja. De ami igazán gond, hogy a 720p 60 fps is leöli a régi gépeket. Viszont, ez pont az elvárások miatti probléma. Megtehetnék, hogy olyan kódeket használnak ilyen esetben, amivel már elbírja a gép. (Kicsit több sávszélesség, igen.) Vagy, hogy legyen 30 fps-re fallback értelmes felbontással kombinálva (jelenleg 480p-re esik vissza). De nincs ilyen, mert minek, ha úgy is szinte mindenki lecserélte már az annyira régi gépeket. -
ddekany
nagyúr
Az van, hogy a gépek sebessége az emberek 90-sok %-ának tevékenységére (akik nem végeznek eredendően sok számítást igénylő mérnöki/matemataikai/művészi stb tevékenységet) már tizen-pár éve bőven elégséges. Csak mint mondtam, szoftver oldalon telehízzuk pazarlással ami van, ezért hiszik az emberek, hogy ez nem így van, és technikailag szükségszerű, hogy egy Pentium 4-en lassúak a mai irodai és kommunikációs szoftverek. Ha valami csoda folytán szinte akármi drákói max fogyasztás hatályba lépne (nem fog, nem kivitelezhető "szociálisan", szóval ez csak gondolat kísérlet), ami így visszafogja a sebességet is, akkor kicsivel többe kerülne a szoftver (mert nem lehet gépkínzó keretrendszerekkel összedobni olcsóbban dolgokat), de amúgy mindenki hasonlóan végezné a dolgát a gépen az átlagemberek közül. (Kivéve játékosokat, bár talán nekik se ártana, ha kevesebb fókusz lenne a grafikán, és a több a játékmeneten.) Amúgy úgy 1998 óta foglalkozom fejlesztéssel (váltakozó intenzitással), szóval van némi alapom a meredek kijelentésimre.
-
ddekany
nagyúr
A laptop anti-zöld koncepció, mivel nehezebb a bővítése és javítása, gyakorlatban nem lehet újrahasználni semmilyen alkatrészét új konfigurációhoz, és akku is kell bele (amit nem ritkán le is cserélünk az életciklus alatt, vagy épp felesleges mert csak asztalon használják). Viszont valójában semmi akadálya, hogy egy desktop is annyit fogyasszon. Gondolj bele, a laptop belét belecsavarozhatod egy gépházba... és még könnyebb lenne hűteni is, sok esetben ventilátor se kéne hozzá. A táp is lehet valami hatékonyabb, amit több konfighoz is felhasználsz idők folyamán.
-
ddekany
nagyúr
"azért ilyen max 100w-os táp az egész gépbe jelen állás szerint elég elképzelhetetlen"
Az üzleti mechanizmusok miatt, mint mondtad, reménytelen. Műszakilag viszont 30-40W és passzív hűtés, plusz a monitor fogyasztása, szinte mindenkinek simán élhető kompromisszum lenne. Mert akér egy mai Pentium Silver, ami csak max 10W-ot eszik, mire ne lenne elég (amíg nem throttlingol mert kb. egy rézlemezt raktak rá a notebookban...)? Nyilván, ha valaki modern játékokat néz, amik most olyan környezetbe nőttek ki, ahol a sok 100W-ot fogyasztó konfigok normálisak, oda nagyon nem elég, de azokkal felesleges kapkodni, 10 év múlva meg lenne ugyan az a grafika kis fogyasztásból is. Vagy ha valaki extrém pocsékló modern cuccokat néz, mint Teams, vagy egyes baromállat módon készült webodalak... de azok akkor nem így készülnének, ha az a teljesítmény szint lenne a norma. Meg persze vannak igazi HEDT vonalra való alkalmazások, de az más téma. Azok így más kateógira, cégeknek való dolgok lennének.
-
ddekany
nagyúr
"Ez pedig a szoftver fejlesztő felelőssége. Ők miért nem akarnak zöldülni?!"
Mert nem ők döntik el, hogy miért fizet a vevő, és így, hogy fejlesztőként mire használhatod fel a munkaidődet, azaz lényegében a munkáltató pénzét. Így ha többet tud az átlagos gép, pár év késleltetéssel az a plusz ki lesz töltve pocséklással. Hardver gyártók is örülnek ennek persze. Nem igazán látom mi ebből a kiút... OK, a kultúra változásával lehet ezt enyhíteni. Azaz, hogy divat legyen a minél hatékonyabb framework választása legalább, és kb. cancel-ezve legyen az a cég aki pl. valami Electron-szerűséggel fejlesztet (MS és a borzalmai, mint az újra írt Skype, meg a Teams), mert karbon-akrámi. (Totál haszontalan területeken is összetörik magukat igyekezetükben a cégek hasonló félelmek miatt, mint diverzitás stb. Főleg a szoftveres cégek, ugye, Silicon Valley kultúra ott jobban hat. Szóval ezt a terrort lehetne valami hasznosabbra is irányítani.)
-
ddekany
nagyúr
Amúgy szarnak az alacsony fogyasztásba desktop téren. Az IDLE fogyasztásnak nem igaz, hogy 4-6x annyinak kell lennie, mint egy notebook esetén. Pedig azt számít talán a legtöbbet a napi össz fogyasztásban.
A másik fő fogyasztás csökkentő az lenne, ha az emberek a monitorok fényerejét lecsökkentenék. Amúgy sem komfortos/egészséges, ahogy a 95%-unak be van állítva (és aztán sötét témával próbálják ellensúlyozzni, hogy kiég szemük). Szóval ezt tudatosítani kéne, és alap kéne legyen, hogy könnyen tudj állítani a fényerőt (nem a monitorok menüjében vergődva). Pl. hogy alap legyen Windows-ban, hogy vannak kint ikonok a start-ban "olvasás", "multiméda" stb profilok közti váltásra. Nevelés.
-
ddekany
nagyúr
Nyilván, az Intelnek fontos, hogy minél gyakrabban cseréljenek az emberek gépet, ami rohadtúl nem zöld, tehát ezt próbálják ilyenekkel egyensúlyozni, hogy óóó de hát annyira zöld maga termék. De majd azt is tegyék hozzá, hogy konkrétan mennyi használt alkatrész lett újrahasznosítva, és milyen energia/nyersanyag felhasználás árán (azaz, egyáltalán mennyit takarítottunk meg).
-
ddekany
nagyúr
"A többi meg egyébként is cserélhető"... még! Figyelni kell, hogy amint az SSD-t vagy a RAM-ot beforrasztják egy termékbe, a vásárlók azt ne vegyék meg. Persze általában vágynak annyir adott kütyüre, hogy szemet húnynak az ilyenek felett, már ha egyáltalán tudatosult bennük a gond.
Új hozzászólás Aktív témák
- Erőpróbán a Samsung Galaxy A57, és úgy tűnik, visszatér az A70-es sorozat
- Konkrét moderációval kapcsolatos kérdések
- Melyik tápegységet vegyem?
- Tesla topik
- Horgász topik
- Black Friday november 29. / Cyber Monday december 2.
- Milyen légkondit a lakásba?
- Arany-fekete színben is elérhető a profi dínó
- Mini PC
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- További aktív témák...
- Dell OptiPlex 5050 számítógép (I5/8gb/240 NVMe SSD)
- Új i5 12400F/G.byte B760M.DS3H/32GB DDR4,3200MHz.ARGB/1TB M.2/750GOLD/RTX5070 OC 12GB DLSS4/WIN11PRO
- Eladó Ryzen 5 + RTX 2060 Super - 8 GB RAM - B450m
- 96GB DDR5/ RTX4080/ Ryzen7 8700F alapú konfig/ garancia/ ingyen foxpost
- Kezdő Gamer PC / Számítógép! Csere-Beszámítás!R7 1700X /GTX 1060 6GB /16GB DDR4 / 250SSD + 1TB HDD
- Xiaomi Redmi Note 9 / 4/128GB / Kártyafüggetlen / 12 Hó Garancia
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 32/64GB RAM RX 9070 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 32/64GB RAM RTX 5060 Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- iPhone XS Max 256GB Black -1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS3997, 100% Akkumulátor
- Bomba ár! HP ProBook 450 G1 - i3-4GEN I 4GB I 500GB I HDMI I 15,6" HD I Cam I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest
Cég: ATW Internet Kft.
Város: Budapest
Vagy csak türelmesebbek...

