Új hozzászólás Aktív témák
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #3029 üzenetére
Annyira azert nem mas, mivel azert az Optane legalabb annyira a micron gyermeke mint az intele
[link]
"HSE can also take advantage of multiple classes of media concurrently, such as flash and 3D XPoint technology. When a Micron X100 NVMe SSD, the world’s fastest SSD, is added to a set of four Micron 5210 QLC SSDs, throughput more than doubles and read latency improves nearly four times."
Nekem inkabb tunik egy StoreMI (annal gondolom intelligensebb) megoldasnak. -
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2992 üzenetére
De ez is csak ilyen onallo, komplett gep, amit bele tudok dugni PCIe-be, de minek dolog? sajat rammal, vrm-mel mindennel? mert annak oszinten streamelos gepeken kivul (amit mar egy 8+ magos CPU is egyben kiszolgal) semmi ertelmet nem latom.
Amit el tudnek kepzelni, hogy a foglalatokon keresztul, de nem pci-on keresztul, hanem valami fabricon at (ami memoria koherens es gyorsabb mint a RAM) tetszoleges szamu CPU-t es GPU-t dughassunk, amik aztan egyutt dolgoznak es nem kulon-kulon egysegenkent. Jelenleg ez meg GPU-k eseteben se mukodik tul jol, prociknal is csak trobb socketes lapoknal lattam, szoval ettol meg asztali konfiguracioknal szerintem kicsit messze vagyunk :/ -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2971 üzenetére
Linus az utobbi idoben mindig nagyon lelkes az AMD-ert. Mar 2017ben is "temette" az intelt, pedig azert a 1st gen ryzen nem volt olyan eros.
-
Cathulhu
addikt
-
Cathulhu
addikt
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2837 üzenetére
Tudtommal a legtobb intel sebezhetoseg megtalalasat is az intel szponzoralta (marmint fizetett a megtalalonak). Tulajdonkeppen ez nem olyan szornyu dolog, mert a lyuk ott van, akkor is ha nem talaljak meg/publikaljak, igy viszont legalabb van lehetoseg javitani. Mas kerdes, hogy az intel most par generacioig szivni fog veluk, de hosszabb tavon szerintem jobb nekik. Csak azt nem tudom eldonteni ezzel vegul bizalmat nyernek vagy vesztenek
-
Cathulhu
addikt
válasz
joysefke #2817 üzenetére
"Az hogy hogyan növekedett a teljesítmény az elmúlt években nem sokat mond el arról, hogy mi lesz ezután. Alacsonyról könnyű fejlődni. Azonos gyártástechnológián nagyjából ugyanott lesz ezeknek vége."
Pontosan, jol latszik az Amperen is, hogy ugyanazon a node-on, ugyanabbol a TDP-bol kb ugyanannyi teljesitmenyt lehet kihozni.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2799 üzenetére
Persze mindenki orul a versenynek. Csak penzt nem fognak ra aldozni. Megveregetik az Ampere vallat, hogy csak igy tovabb, ha ugyes leszel, akkor majd 5 ev mulva ujra beszelgetunk.
Vesznek par vasat sideprojektnek, majd nezegetik, probalgatjak. Kiraknak parat vm-nek, hagy probalgassa az is, aki meg annyit se akar ra kolteni. Epyc1 se volt igazan versenykepes, nem is ert el ennel tobbet.
Szerintem (remelem) a meltdownbol viszont megtanultak azt, hogy mindig kell lenni egy B tervnek is, ott kell az egesz kornyezetnek barmikor deployolhatonak lenni az intel konkurensein is, mert kulonben megint az lesz, hogy ha lefelezodik a teljesitmeny, es tegnapra kell potolni a kiesest, akkor megint rohanhatnak az intelhez venni 2x annyit ugyanabbol a selejtbol, ami miatt eleve az egesz balhe elkezdodott, az intel meg azt se tudja mit kezdjen a szarnyalo bevetelekkel. Ezert mondom (ismet csak remelem), hogy a meltdown es tarsai nem most ereztetik a hatasukat, hanem majd 5-10 ev mulva, mikor csere erett lesz minden, es jobb esetben nem intelre. Egy szo mint szaz, en is orulok a versenynek, mint ahogy a Microsoft is, csak a hazugsagot nem toleralom jol -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2792 üzenetére
"What we will note is that Ampere de-rated both the AMD EPYC 7742 and Xeon Platinum 8280 results by 16.5% and 24% respectively. This was done to adjust for using GCC versus AOCC2.0 and ICC 19.0.1.144."
Na itt van a kutya elasva. Fogtak es beszoroztak a valos erteket AMD eseteben 0.835-tel, intel eseteben 0.76-tal, hogy kompenzaljanak a fordito optimalizalatlansagan. Egyreszt ezt a vasarlot nem kellene erdekelje, a legjobb elerheto opciot kellene hasznalni (Hamiltonnak se nyomjak ki az egyik szemet es a Mercedesebol se szednek ki egy hengert, csak mert jobb az auto mint a tobbi...). Masreszt ezek a szamok se valoban igazak, a GCC nem feltetlen lassabb az AOCC-nel, ami llvm alapu, es altalaban a gcc eleve jobban optimalizal az clang/llvmnel, mostanaban kezd egyaltalan kiegyenlitodni a verseny.
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2789 üzenetére
Ha 80 magon hoz specialis esetben hasonlo teljesitmenyt es fogyasztast mint a 64 magos Epyc, az nem tul biztato. Az AMD se volt igazan versenykepes, amig magonkent nem tudta hozni az intelt, hiaba volt 2x annyi magja. Sot, lehet meg most sem szamolnak vele igazan, a szerver es HPC piac pont nem a kiserletezo kedverol hires. Na most ha x86-rol x86-ra nem hajlandok valtani, akkor ARMra meg kevesbe fognak.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2765 üzenetére
Hetente 1-2x mindig bejelentenek egy-egy ujabb parszaz millios cray szuperszamitogep megbizast AMD-vel. sok kicsi sokra megy, es ez egyre inkabb mutatja az iparagi bizalmat az AMD fele. Igaz ezek jo resze kozbeszerzes es idealis esetben annak pont az a celja, hogy a legjobb ar/ertek aranyu gepre koltsek a kozpenzt, de egy egy ilyen gepet nem 2 evre epitenek, hanem mondjuk 10+-ra, ami hosszu tavon fog kihatni a mindshare-re. Es elobb utobb ez az AMD penzugyi jelentesein is meg fog latszani, mikor ezek elkezdenek realizalodni. Szoval ha szurkolunk az AMD-nek, akkor orulunk az ilyen kis 100 millioknak is
(meg mindig kivancsi vagyok ki fogja elnyerni a brit meteorologiai szuperszamitogep ~1 mrd dollaros tenderet)
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2720 üzenetére
Az AMD tul kishal a HPC piacon, hogy lehetosege legyen a CUDA ellen tenni, raadasul az sem segit, hogy par evente iranyt valt. Akkor lesz itt erdemi valtozas, ha az intel kartyai erdemi teljesitmenyt tudnak felmutatni, mert akkor hirtelen az intelnek is erdeke lesz a CUDA-t levaltani, mert tud majd egy olyan platformot nyujtani, amit az AMD is akart a HSA-val (OneAPI khm). A helyukben osszefognek es nyilt szabvany melle tennem le a voksot, mert az idovel ugyis gyozedelmeskedik/het es ha eleg nagy a nyomas, akkor az nVidianak is be kell allnia moge, lasd freesync pl. De nyilvan ez utobbinak nem erdeke, ezert tenyleg nagy nyomas kell hozza, amihez az AMD es a Frontier egyedul nagyon keves.
szerk:
"Hogy bánhatja szegény AMD, hogy ehhez nem tud még Arcturust kínálni."
Szerintem ha tudna se erdekelte volna a megrendelot. Nekem az aranyokbol az jon le, hogy viszonylag keves GPU-n futo projekt lehet, azokat meg ugyis CUDA alapon irjak, szerintem. -
Cathulhu
addikt
[link]
Újabb Epyc win. Ha nem elírás a ~100 db V100, akkor ez egy elég CPU heavy szuperszámítógép lesz.Épp melyik nap hagytak jóvá egy majd 1milliárd fontos angol szuperszámítógép beszerzést, arra is kíváncsi lennék ki nyeri
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2630 üzenetére
En sem ertek hozza, de a srac sem, aki irta cikket.
Eleve a screenshotja szerint nem 1db 12 magos peldanyrol beszelunk, hanem 2db 6 magosrol, masreszt geekbench4-et nezunk, nem az 5-ot, es 4-ben ezt a scoret egy 3900X is rohogve hozza, de a az idezett Intel Xeon Gold 6226 is boszen duplajat hozza, mint amit o irt.Klikkvadaszat?
-
Cathulhu
addikt
válasz
joysefke #2623 üzenetére
Az unrolling nem azt jelenti amire gondolsz ezekszerint, masreszt nem arrol szol az egesz, hogy a standard lib-ben mi hogy van elore megirva.
Epp ezert szeretik sokan az icc-t, mert az relativ ugyesen veszi eszre a vektorizalhato muveleteket es optimalisabb kodot fordit (intelre) mint a tobbi fordito. -
Cathulhu
addikt
válasz
joysefke #2619 üzenetére
Az az MKL "hibajabol" ered, es nem azert mert ha nincs AVX-512, akkor semmilyen AVX-et nem hasznal. Az MKL az intel sajat, zart forrasu kodja, kb termeszetes, hogy bunteti a nem intel procikat, de ennek semmi koze az 512-hoz, hiszen a legtobb intel proci se tamogatja azt. A matlab ott kovetett el hibat, hogy dobta az OpenBLAS es Lapack tamogatast es exkluziv modon allt at MKL-re ugy 10 evvel ezelott. De az MKL-t is at lehet verni az altalad linkelt modon es rogton AVX utat kezd el hasznalni AMD-n is. Open source libeknel ezzel nincs (nem feltetlen van) gond mint ahogy open source vagy gyarto fuggetlen forditokkal sem. Nemelyik fordito kepes skalar kodot automatikusan vektorizalt kodra optimalizalni, es ehhez nincs szukseg a programozonak explicit SIMD kodot irnia, a forditonak kell eleg intelligensnek lennie (es itt megint felmerul az ICC partatlansaga).
Ha az AVX 512 elterjed a kovetkezo generacios intelek miatt, majd megoldja az AMD ugy mint a Zen1-nel a 256-ot, emulalva. A magszambol eredo elonye miatt nem fog nagy hatranyba kerulni amig nem kap majd vegleges nativ megoldast.
-
Cathulhu
addikt
Arra jutottam ez a VMWare huzas jelenleg (es elore lathatolag 1-2 evig biztos) jobban szivatja az intelt mint az AMD-t. 1 liszensznel talan meg mindegy, hogy 28 vagy 32 mag, de 2 liszensznel mar nem annyira mindegy, hogy azt 56 magos vagy 64 magos CPU-hoz vetted, es minel tobb a socket annal tobb kifizetett de nem letezo mag lesz intel oldalon. Azaz nem eleg, hogy az intel dragabb, kevesebb magot ad, de meg a liszensz is dragabb fajlagosan.
-
Cathulhu
addikt
$200 Picasso laptop, SSD-vel
[link] -
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2510 üzenetére
Ha Q4-et nezzuk, a YoY szamok nagyon impresszivek, de ha az egesz evet, akkor viszont "csak" egy stabilan pozitiv merleg, enyhe novekedessel. Ezekszerint vagy a tavalyi Q4 volt gyenge vagy az idei eros, de a tobbi negyed osszessegeben kompenzalta (elobbi esetben a tobbi volt eros, utobbi esetben a tobbi gyenge, most ennek nem neztem utana).
Erdekes mindenesetre.Meg egy erdekesseg:
A tavaly ev vegihez kepest a keszpenzallomany ~350 millioval nott (~1.5 mrd), az adossag pedig ~750 millioval csokkent (~0.5 mrd), azaz az addosag nagy reszet egy ev alatt visszafizettek mikozben "felretenni" is tudtak, es jelenleg 3x annyi kp (vagy kp jellegu) vagyon van mint adossag. A befektetok es hitelezok egy ideje igen nyugodtak lehetnek, 3 eve meg mar kb temettek a penzuket remenykedve a csodaban -
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2486 üzenetére
A vicc az, hogy 5 evvel ezelott, az Altera felvasarlasa korul jottek az elso pletykak, csak akkor az AMD meg epp a beka segge alatt volt, es a Xilinxet tippeltek vevonek, csak ugye ha jol sejtem az x86 liszenszek helyzete miatt nem mukodhetett volna, ott max egyesules johetett volna letre, de ahhoz meg tul nagy volt a kulonbseg a ket vallalat erteke kozott. Most meg pont a forditottja a helyzet. Raadasul ha jol remlik, az ATI hitel is lejart mar, illetve az AMD keszpenz allomanya nagyobb mint a hitelallomanya, azaz most lehetoseg lenne ujabb nagy beruhazast inditani, ami mondjuk kb pont akkora pofon lenne mint az ATI felvasarlasa. De az is vasarlas volt es nem egyesules. Most jol megy az AMD-nek, es meg ugy erzem 5-6 ev biztos van Zen-ben, ha nagyon gyengelkedik az intel, akar meg tobb is, de utana megint uj architektura kell, es nem biztos hogy lesz akkor is egy Jim Keller. Nagyon egy labon all most az AMD, valamerre szerintem bovulniuk kellene.
#2487: azert az intel felvezeto gyartasa a vilag egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb ilyen jellegu vallalkozasa, nem osszemerhetoek a lehetosegeik a GloFo-eval. A versenynek meg kifejezetten jot tenne az ijesztoen ketszereplosre szukult piacra hirtelen egy harmadik belepese. Igeny lenne ra, ezt remekul mutatja, hogy mekkora a TSMC elojegyzese.
Azt meg sose fogjuk megtudni hogy mennyire volt rossz az eredeti 10nm naluk. Az intel fele monolitikus designoknak nagyon nem fekudt, de lehet egyszerubb chipeket, modemeket vagy memoriakat mar tudtak volna joval korabban is piackepesen termelni es nem vesztettek volna el a 2-3 eves elonyuket a tobbi bergyartoval szemben. Persze ez egy nagy HA, egy talalgatas reszemrol, de ami biztosan latszik, hogy mindket uzletag szenved a masikkal valo kapcsolatatol. -
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2479 üzenetére
Ezt kb 2-3 eve pedzegetik, amikor eloszor nyilvanvalova valt, hogy a 10 nano bukta, hogy az AMD-hez hasonloan kulon kellene valni. Szvsz mindket uzletagnak elonyere valna, a gyartas szerezhetne kulsos ugyfeleket, uj tapasztalatokat, TSMC-nek lenne egy eros kihivoja, a tervezes meg nem lenne megkotve (az AMD-t azert a GloFo meg evekig kisertette ugye). Aztan az eletkepes megmarad (lehet mindketto, lehet egyikse).
Ha tenyleg igaz, hogy a Xe megy kulsoshoz, akkor az sok mindent elarul a jelenlegi allapotokrol es a valtozo szemleletmodrol.Mas: szerintetek van alapja az AMD + Xilinx pletykaknak? A pozicio most idealis, az erosodo AMD market cap-ja mar a duplaja a Xilinxenek, az meg eleg stabilan hozza a bevetelt es a nyereseget. Raadasul az intel + altera parosnak igy lenne egy eros konkurenciaja.
-
Cathulhu
addikt
-
Cathulhu
addikt
Amit viszont elkezdtem kivesezni az a i7-1065G7 vs 4800U osszehasonlitas. Ugye az intel 18% IPC gaint igert az elozo generaciohoz kepest, a Zen2 13%-ot, de eddig nem nagyon volt mod osszehasonlitani oket (vagy nagyon lemaradtam valamirol). Single core tesztben 4% az elonye a Zen2-nek, cserebe a boost orajele 4.2 vs 3.9 (es feltetelezem single core tesztben mindketto tudja is ezt tartani stabilan). Itt ugye a zen-nek van 7.5% orajel elonye, ezt tudta vegul 4%-ra valtani, azaz IPC-ben sem all olyan rosszul az ice lake-hez kepest, cserebe utobbi az orajelben es fogyasztasban nagyon el van maradva, all core nagyobb orajelet (1.8 vs 1.3) tudott 15W-ba belepreselni az AMD 8 magon mint az intel 4-en! Szerintem ha a Zen3 csak a standardot hozna, mint a Zen+, minimalis IPC es orajel novelessel, akkor se kell felnie egyelore az asztali 10 nanos intelektol.
-
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2325 üzenetére
a kvantum processzort nem ugy kell elkepzelni, hogy 50 ev mulva a telefont is az hajtja. Az marad a specialis gyorsito specialis reszfeladatokra, mint mondjuk egy GPU. Erosen ketlem, hogy arra barki oprendszert irna. Programokat majd, amiket egy hagyomanyos, altalanos celu processzor majd lefuttat a kvantum izen aztan visszakapja az eredmenyt.
A google bejelentese meg sok sebbol verzik, kellett a marketing, mert maig nem sikerult semmi hasznalhatot osszerakni par evtized alatt. -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2297 üzenetére
Ebbe epp nem, de a cikk szerint van 64 magos szerver kiszerelese a procinak, arra gondoltam
"The Kunpeng desktop motherboard supports dual- and quad-core 920's, but the Kunpeng product stack extends up to 64 core server chips that run at 2.6 GHz and support up to 1TB of eight-channel memory. These chips come armed with 20 billion transistors spread over three dies in a multi-chip module, indicating there is scalability, and support up to DDR4-3200 and 40 lanes of the PCIe 4.0 interface, not to mention support for the CCIX protocol, meaning these chips rival AMD's market-leading desktop silicon in terms of connectivity. And they feature the same 7nm process as AMD's chips, too, which brings about performance and efficiency advantages. For instance, the full-featured 64-core chips have a relatively tame 180W TDP. Those server-focused processors can also scale up to four sockets."
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2295 üzenetére
Kíváncsi leszek, hogy a 7nm vs 7nm, 64 mag vs 64 mag, 180W vs 180W, 8 ch RAM vs 8 ch RAM szituációban hogy viszonyul egymáshoz az ARM és az x86, most hogy mindkettő képviselteti magát.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2285 üzenetére
"Vagyis hiába tett volna le az asztalra az RTG egy versenyképes gput."
Ezt diktalna a mind share, de nem ez latszik az intel/AMD aranyon, amint van ertelmes konkurencia, kialakul szepen az 50-50%, ugyanez mukodne szerintem GPU-nal is, de ahhoz egy Zen szintu megoldas kellene, azaz nem lenyegesen rosszabb teljesitmeny, valamivel alacsonyabb aron par extra tulajdonsaggal, ami indokolhatna a vasarlast. Jelenleg egyik sincs az RTG-nel. -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2282 üzenetére
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2271 üzenetére
Meg eleve nem kell PCIe switch sem, mert van elég szabad sáv ezért is ideális a teslák alá is. Más kérdés, hogy valószínűleg az Intel nem engedne olyan konfigot hivatalosan, mert az hatalmas blama lenne. Viszont nem hiszem hogy van bármi létjogosultsága az egész nervana projektnek, így valószínű nem sokakat fog érinteni az egész. A mai CUDAval szaturált világban kb mindennel szopás van ami nem nVidia. Így épeszű döntéshozó ilyen rendszerbe úgyse fektet be, csak ha nagyon speciális feladatokra használja, az még réteg igény
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2268 üzenetére
Elnezted kicsit szerintem, az nVidias szerver Epyc alapu, az inteles termeszetesen Xeon
"Supermicro has a dual Intel Xeon Scalable server with 8x Intel Nervana NNP-T AI training accelerators onboard. [...] You can see the yellow and black covering for the PCIe switches on the Intel solution, so this is a great way to contrast the Intel and AMD systems and show the differences" -
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2203 üzenetére
nVidia nem veheti meg a VIA-t (vagyis megteheti, csak penz kerdese) de azonnal bukjak az x86 liszenszt, igy kb erdektelen az egesz, akkor mar inkabb ARM. Forditott helyzet vagy valamilyen egyesules pedig egyszeruen a ket cege meretkulonbsege miatt szerintem nem realis.
Azt sem tudom egyelore a VIA x86 liszenszenek jogi kerdese mennyire tisztazott, par eve ugyanis lejart. -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2198 üzenetére
Kicsit meglepodnek (de ez nyilvan semmit se zar ki) ha egy teljesen uj arch jonne AM4-be de annak a pofozott valtozata mar csak AM5-be menne bele. Mondjuk abban sem vagyok biztos mi indokolna foglalat valtast, PCIe4-hez sem kellett, max a DDR5 miatt kellhet uj labkiosztas, azt meg egy I/O chip cserevel le lehet tudni.
-
Cathulhu
addikt
Az jo, hogy AVX2, de abbol nem a 256 bites utasitasok, az is zicher. Mondom, akkor a Zen2-nek a Zen/Zen+ duplajat kellene hoznia.
"The floating-point unit underwent major modifications in Zen 2. In Zen, AVX2 256 bit single and double precision vector floating-point data types were supported through the use of two 128 bit micro-ops per instruction. Likewise, the floating-point load and store operations were 128 bits wide. In Zen 2, the datapath and the execution units were widened to 256 bits, doubling the vector throughput of the core."
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2174 üzenetére
Ez a teszt sántít, mivel a Zen2 natívan támogatja a 256 bites AVX utasításokat, addig a Zen+ ugyan támogatja, de csak 2 128 bites utasítás végrehajtásával. Azaz egy 2x ugrás kellene legyen a kettő között, ehelyett csak az órajelből eredő különbségeket látunk. Feltételezem a program vagy 512es AVXet használ vagy annak hiányában 128ra, talán szimpla SSEre fallbackkel. Valójában a Zen2-nek félúton kellene lennie, nincs 4x-es különbség.
-
Cathulhu
addikt
Uj zombieload varians
[link]
erdemes megenezni a linkeket #5 kommentben, kicsit ijeszto."It is recommended to disable Hyper Threading while Cyberus ultimately recommends running trusted/untrusted applications on separate physical systems."
Ez meg kulonosen vicces. Untrusted applikaciok meg mondjuk fussanak AMD-n?
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2086 üzenetére
Tudnám kit hitegetnek ezzel. Bízom benne, hogy aki olyan döntést hoz, ahol nodeonként ott kell hagyni egy kisebb vagyont, az nem marketing anyagok alapján hoz döntést, aki meg ezt nézi, annak úgy sincs pénze ilyen döntést hozni. A releváns szaksajtónak meg így is azonnal feltűnik.
-
Cathulhu
addikt
[link]
Ha ez bekerül a hivatalos driverbe 3950 előtt, nagyot szólhat teszteken -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2062 üzenetére
Szerintem latnak meg annyi szuk keresztmetszetet a Zen designban, hogy par evig lehet tisztesseges IPC-t nyerni nagyobb mennyisegu tranzisztor bealdozasa nelkul (egysegesitett L3, SMT4, HBM/L4 pl), igy addig ez mukodhet. Optane-nel kapcsolatban meg szinten par ev, es jon szabvanyositott megoldas perzisztens memoraik DIMM slotba helyezhetosegere (DDR5 korul talan?). Es raadasul most elkezdte a Micron is vegre az inteltol fuggetlen XPoint memoriak gyartasat, igy lehet elegendo egy uj IO chip ehhez Zen3-ba vagy 4-be.
-
Cathulhu
addikt
A semi custom nem csoda hogy visszesett, szerintem konzoloknal mar raktart uritenek, az uj megrendelesek meg meg nem futottak be. Az Epyc meg csak nem megy olyan jol, bar kerdes, hogy mennyit kellett kompenzalnia a semi custom kiesesbol, meg mennyire volt elerheto. Mindenesetre a tesztek nagyon pozitivak, meg az intel cherry-picked tesztjeiben is boven veri a konkurenciat, lehet ez okozza a Q4-es optimizmust (meg lehet ugy vettek TSMC-tol kapacitast hogy akkor realizalodjon es ezt mar be is kalkulaltak). Ketlem, hogy unnepi szezon ide vagy oda, de a Ryzen es a Navi eladasok ennyre megugorjanak Q4-ben.
Csak egy tipp, de a computing es graphicsnal most nem az uj mac pro segitett? Abba biztos nem fillerekert osztogatjak az a bohom nagy vegat. -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2010 üzenetére
Egy szo mint szaz, azt mondod most a jelentes elott kell reszvenyt venni, mert utana elszall?
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #1984 üzenetére
Azon gondolkodtam, hogy nem-e az új konzolok miatt jön ilyen apró fejlesztésekkel a Zen3? AMDnek majdnem mindegy +1 év, de Sonyéknak hosszú távra jól jöhet pl az egyesített cache
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #1972 üzenetére
HBM a GPU felett verzioval az a bajom, hogy igy pont a forrofeju GPU chipletek nem kapnanak hutest, cserebe viszont kis meleg HBM stackekekkel burkolozhatnak, ami egyiknek se tesz jot. Az intel eziranyu tervei is ezert hulyesegek szerintem,
-
Cathulhu
addikt
De nem szeretem az ilyen besavanyodott embereket, akik szerint valaki azért ne csináljon valamit, amit szeret, mert nincs helye a kultúránkban, mintha az valami kőbe vésett valami lenne. Ha nincs helye, hát csinál az ember, és az lesz a kultúra. Ha a gyerek szeret beöltözni, az apja tököt faragni az anyja meg buliba járni, miért fáj ez neked?
Másrészt a Halloween nem indián, hanem európai, közelebbről kelta eredetű szokás, a tök lámpás faragás meg konkrétan régi magyar szokás is.
Szvsz a Halloween sokkal kevésbé üzleti alapú ünnep, mint mondjuk a Valentin nap, de utóbbival sincs bajom, aki örömöt lel benne, ünnepelje. -
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #1959 üzenetére
Igen, ez is csak spekulacio :/
De azt kizartnak tartom, hogy a TSMC az appletol vagy a qualcommtol venne el kapacitast az AMD kedveert.A TSMC 7 nano gozerovel gyart, nagyon sok wafert szallit le egy-egy honapban, sok minden oka lehet, hogy ennek ellenere hiany van Ryzenekbol, hangosan gondolkodok itt egy kicsit, egeszitsetek ki, ha valamit kihagynek
- Nagyon rossz a kihozatal, nem mukodo Navik/Zen2-t keszulnek. Ezt kizartnak tartom, senki se gyartat millio szamra hibas termeket, akkor inkabb Vega2-t gyartatnanak es nem lett volna olyan gyorsan EoL
- Nagyon keves a top Ryzen, sok a defekt, azaz mondjuk 3800-3900-bol hiany van, de 3600-tol roskadozik a padlas. Ez gyorsan ki fog derulni a negyedeves jelentesbol, ha no az inventory, annak ellenere hogy latszolag hiany van, akkor ez lehet
- Kell a Sonynak/Microsoftnak par millio SoC rajtra, de ez szerintem fel ev mulva jelentkezik majd, ez viszont lehet annak az oka, hogy a TSMC mar csak egy evre elore vesz fel rendelest, mert a ket nagy befoglalta
- Varatlanul nagy az erdeklodes az Epyc irant. Vegul is egyetlen Epyc 8 chipletet felemeszt, es egyre tobb helyen bukkannak fel Epyc alapu supercomputerek is. Ez is gyorsan kiderul majd a negyedeves jelentesbol
- Az apple megnovekedett A13 igenyet priorizalja a TSMC, arra reagal inkabb. Ez meg viszonylag friss, nem most jelentkezne hianyban, hanem 2-3 honap mulva -
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #1939 üzenetére
A geekbench az minden csak nem megbizhato, igy osszevetesnek nem feltetlen jo alap, masreszt az A13-ban pl tobb mint dupla annyi tranzisztor van kevesebb maggal, mint egy Zen2 CCD-ben, ami ha levonjuk az IGP-t, akkor is latszik, hogy boduletesen sok tranzisztorral fizetnek a teljesitmenyert. Orajelben nem szalhatnak el a limitalt fogyasztasi keretek miatt. Ezert is olyan fontos nekik mindig a legujabb gyartastechnologia, maskepp nem tudnak a versenyt tartani. Viszont az osszes ARM-os szerverprobalkozas eddig mind hamvaba holt, hiaba az alacsony TDP es emiatt a tonnanyi mag, bar ketsegtelen, hogy szepen fejlodnek, de van honnan, es van meg hova. Nem veletlen dobta el az AMD is az ARM terveket, pedig 3-4 eve meg nagyon tema volt.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #1932 üzenetére
Azert 8% IPC egyaltalan nem rossz, erre meg 5% orajelbol, es akkor mar az Ice Lake is retteghet a 18%-os IPC novekedesevel, hiszen azon mar a Zen2 is csokkentett. Nagyobb novekedes ez mint a Zen+, es szerintem elegendo is. Egyreszt intel ellen elore lathatoan elegendo, alig tobb mint egy evvel a Zen2 utan jon, sokkal gyorsabban nincs is ertelme, raadasul meg a Zen2 paletta is hianyos. Cserebe a kapacitas es a penzugyi keretek is eleg limitaltak az AMD-nel. Szvsz utobbiak a fo bunosok, pont egybe esik ez a pletyka azzal, hogy egy evre elore kell a TSMC-nel foglalni most, ami pont 2020Q4.
-
Cathulhu
addikt
AMD Zen 3 Based 3rd Generation EPYC ‘Milan’ CPUs To Offer Higher Performance Per Watt Than Intel’s 10nm Ice Lake-SP CPUs
[link]Kíváncsi leszek ez is késve jön-e majd mobilban...
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #1667 üzenetére
Ezekszerint a 3800X eddig a legjobb gamer CPU OC-ra.
Szerintem nem feltetlen az orajelek eleresevel van a gond, hanem szukos az a gyartokapacitas a TSMC-nel meg ugy is, hogy tavasszal egy csomoan visszamondtak. De itt megis uj CPU-krol beszelunk, amibol van hogy 8-at is felszerelnek egy-egy Epycre es meg GPU-t is most inditott az AMD, szvsz ezt nagyon rosszul idozitettek. Kerdes, hogy az uj XBox es PS5 chipeket is most kell-e gyartani, vagy raer jovore, mikor mar a Ryzen atmegy 7+-ra. -
Cathulhu
addikt
válasz
wwenigma #1627 üzenetére
az az igazsag, hogy ezek az ertekek semmit se jelentenek, mert igy throughputot mer, ami minel nagyobb az orajel, annal jobb, azaz nyilvan nem lesz jobb alacsonyabb orajelen. Vannak olyan feladatok, ahol ez a jo, de a jatekok altalaban nem ilyenek. Ami nekem feltunt, ha osszenezzuk a 4:07 es a 4:57 korul kezdodo ertekeket, akkor a vegletekig kitekert 2133 korulbelul a 3600 ertekeit hozza, annak ellenere, hogy orajelben eg es fold.
Szoval Zen2-tol kezdve szerintem kijelenthetjuk, hogy nem kell feltetlenul 3000+-os RAMra kolteni gamingre, egy jo minosegu 2133 is megteheti.
Te esetedben amugy nem a 2133-at vizsgalnam, hanem hogy tudsz-e jelentosen jobb idozitest 3000-en vagy 3200-on. -
Cathulhu
addikt
eleg tanulsagos teszt a RAM/ IF orajelekrol es idozitesekrol
Tl;DW:
- Zen2 sokkal finnyasabb az idozitesre mint az orajelre, raadasul mivel fuggetleniteni lehet az IF orajelet az RAM-tol, igy akar jarhato ut, hogy 2133-as RAMokat feszesre idozitve es IF-et OC-va sporoljon penzt az ember, nem kell meregrdaga 3600+-os RAMokat venni. (4:07)
- Celszeru kicentizni az idozitest, ket szamjegyu %-okat lehet nyerni vele azonos orajelnel is (6:12)Szvsz nagyon kellenek az AMD-nek most kitesztelt, stabil
XAMP/DOCP/EOCP-vel kioptimalizalt idozitessel, inkabb mint nagy orajelekkel. Nameg lehet jobban megeri a gyors RAMot is alacsonyabb orajelekkel de feszesebb idozitessel hajtani -
Cathulhu
addikt
válasz
solfilo #1607 üzenetére
A steam hardware survey egy raklap sz*r, ezt mondom evek ota, hemzseg a sampling errortol. Mar az AMD is magyarazkodik emiatt.
[link]Az a baj vele, hogy total ellentmond az amugy barhol mashol megfigyelheto trendeknek, igy gyanus, hogy a steamben van a hiba es nem mindenhol mashol.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #1535 üzenetére
Ez CCXekről beszél egy chipleten belül
lehet két egyforma chiplet ettől még a 3950-ben
Ettől függetlenül látom a rációt az érvelésedben. Jó lenne ha felfutna végre a gyártás, mert a Windows scheduler (meg bármelyik másik is) bele fog ebbe hülyülni aztán jönnek a felemás eredmények.
Következő generációnál meg kezdjük elölről, lehet megérné kicsit lassítani az AMDnek és kiforrottabb gyártást használniSzerk: úgy látom ők keverik a CCX és a chiplet fogalmát, így az első mondatom storno
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #1511 üzenetére
Ertem amit mondtal, de ezekszerint te nem amit en. Szoval az egy dolog, hogy ha meglett volna mostanra a 10 nano meg a 18% IPC, de akkor sem 5GHz-en, mivel az 14 nanon is evekbe tellett az intelnek. Ha minden idealisan alakul nekik akkor is olyan 4, 4 egesz valamennyin lennenek, mint a Zen2, es a Zen2 is erosebb IPC-ben, szoval clock-to-clock nem lehet nagyobb kulonbseg koztuk mint mondjuk egy Coffee es Zen+ kozott. A nagy volumenu 10 nano tervekben volt mostanra, de szerintem 5GHz-rol meg ok sem almodoztak, csak esetleg meg 2015-ben....
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #1508 üzenetére
Nem olyan rossz a Zen2, IPCben erős, órajelben az Intel se tud még értelmes asztali procit csinálni. 14 nanon is kellett 3-4 év mire elérte az 5GHzet stabilan, ha ezt nézzük az AMDnek bőven van ideje. Ha fél-egy éven belül akár sikerülne emészthető órajelet elérni az intelnek, akkor is már a következő Zennel kell már versenyeznie, ahol úgyis lesz kis IPC és órajel gain, ami elég lehet szerintem.
Laptop 7nm-rel kellene nagyon igyekezne az AMDnek, mert ott tett nagyon keresztbe az Intel IPC a reszelgetett Zen+ -nak....
Lehet amúgy megérni tovább maradni 7nanon az AMDnek, és nem ugrani mindig az újra, lehet megérné az órajeleket reszelgetni pár generáción át -
Cathulhu
addikt
Félreértés ne essék, nekem Jimmel semmi bajom se volt, sokat néztem a videóit, még az se zavart, hogy nem jöttek be a tippjei, megesik, velem is gyakran. A CES utáni arrogáns és passzív agresszív magatartása viszont annál inkább, aki képtelen beismerni hogy ezt elkúrta. Így azt mondom megérdemli és kicsit röhög is a májam.
Az hogy mi jött be és mi nem, azt utólag bárhogy lehet magyarázni, de ami bejött, hogy a számozás 3X00 lett, ami azért várható volt (egyedüli kivétel az 50-es széria, ami engem is meglepett, de végül 3850 helyett 3950 lett),
Az hogy a fotókon látszott, hogy minimum 1 maximum 2 chiplet lesz az adta a 6-8-2x6-2x8 magos kiépítést, ahhoz nem kellett prófétának lenni, az árak úgyis x99 esetleg x49 dollárok szvsz mióta világ a világ, az órajel meg biztos hogy >4.35GHz a 2700X után. Egyik sem sokkoló hír, viszont a boost órajelek, főleg az 5GHz körüliek azok nagyon fake news voltak, és fél évvel ezelőtt ezt már egy valódi leaker látta volna.
Összesítve inkább mondanám azt, hogy a valósággal való bármilyen egyezés pusztán a véletlen műve, mint a filmek végén.
Szóval educated guessnek egész jó volt, leaknek viszont minősíthetetlenül rossz, és az a gond utóbbiként volt kezelve, még Jim által is, akit akkor még megbízhatónak is tartottak, millióan lehozták, felesleges hypeot generálva (még az én közvetlen környezetemben is), ami utólag ártott az AMDnek szerintem -
Cathulhu
addikt
Never forget
Bocs, hogy doglott lovat utogetek, de most jutott eszembe utananezni, mi is jott be Jim-nek
(kep nem az enyem)
-
Cathulhu
addikt
Chipleten belul is osztalyozva vannak a magok, mint ahogy a 2-es szerianal is lehet latni ryzen masterben, szoval persze lehet barmelyik chipletben 1-2 tokeletesen sikerult mag, amiket az XFR ki tud hajtani. De itt most all core OC-rol beszelunk, amiket meg a leggyengebb mag huz vissza ugyis.
-
Cathulhu
addikt
válasz
Hannibhál #1450 üzenetére
nem hinnem, hogy a magok szama ezt befolyasolna. Ha egy chipleten nem birja az osszes mag a 4.7-et, akkor mindegy, hogy 12 vagy 16 vagy eppen csak 8 van belole. Raadasul a 16 magosak az orajeleket is nezve magasabb grade chipletek mint a 12-esek, szoval erosen ketlem, hogy a 12-es jobban birna az OC-t.
A 8 magosak meg plane, azok meg alacsonyabb turboval jonnek, azaz meg inkabb selejt chipletek. Kihagyott ziccernek erzem a hianyzo high grade 8 magosakat, egy 3950 helyett ketto 3800 johetett volna, kb ugyanakkora marginnal, de meglett volna az abszolut nepproci. -
Cathulhu
addikt
válasz
#82819712 #1430 üzenetére
1-es Ryzeneknel eleg durva volt az areses 2-3 honappal indulas utan is, de a 2-eseknel gyakorlatilag kaptal egy 1800X-nel jobb procit az 1700X aranal is olcsobban. emlekszem alig kellett rafizetnem mikor csereltem. Azutan viszont jott az intel keszlethiany es ezzel egyutt az emeles, igy az AMD arcsokkentes helyett a versenykepesseget meg tudta tartani azzal, hogy nem emel arat, nekik ez win-win. Ezert nehez josolni hogy most a 3. szerianal hogy lesz, mert ugyan meg mindig problemas az intel ellatasa de annyira mar nem, olyan ez, mintha banyaszlaz alatti GPU artendenciakkal probalnank josolni a banyaszlaz utani idoszakot.
Csak arra probaltam ramutatni, hogy az eredeti hozzaszolasban linkelt arukeresos ar inkabb a nagyon kezdeti idoszakbani keszlethiany miatti itt-ott magas kiskereskedoi arakat tukrozi, mintsem a valosagot, mivel aki tudta, 100 korul is be tudta szerezni a 2700X-et mar az elso napon is. -
Cathulhu
addikt
válasz
zhagyma #1386 üzenetére
A kozponti I/O es az indirekt memoria eleres miatt lehet rossz a latency, ezt mar beszelgettuk itt parszor, ezen nem akadok most fenn, a dupla L3 is ezert kellett, illetve az L4-en is emiatt vitatkoztunk. De ha az L3 miatt amugy hasznalat kozben ez nem latszik, akkor nem fontos, ennyi aldozatot meg meg kellett hozni a chiplet design oltaran. Aztan ha tudnak javitani rajta, akkor annal jobb, de legrosszabb esetben marad ez, es teljesitmenyben nem tunik egyelore kritikusnak
-
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #1381 üzenetére
Itt talan a legerdekesebb a 2700X vs 3600 monohilo tesztek, mert ott az orajel kb azonos (de azert van +100-150MHz a 2700X javara), de igy lehet az IPC-re kovetkeztetni valamennyire. Jatektesztek sajnos haszontalanok, mert nincs megegy azonos magszamu azonos orajelu ellenfele, igy aztan az FPS-t barmi befolyasolhatja
Ami engem kifejezetten erdekelne, az az X370-X470-X570 osszehasonlitas (hazabeszelek, mert nalam ez dontene el a vasarlast)
Szerk: monohilo tesztek alapjan megvan boven a 10+% IPC a Zen+hoz kepest, de lehet az alacsonyabb fogyasztas miatt tovabb tud boostolni...
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #1269 üzenetére
Pontosan. Es akkor az AMD AM4-es igerete is teljesulne, miszerint 2020-ig marad, es a Zen3-at mar nem limitalna az, hogy mindenkepp AM4-es foglalalattal kellene jonnie.
-
Cathulhu
addikt
válasz
#82819712 #1265 üzenetére
Nem kell itt félni amint felfut a termelés stabilabban szivárgásmentesebben gyártanak majd lesz egy 3950 meg 3850 +200 órajellel
Sokan ezért vártuk a 2800X-et 4.5 körüli boosttal, de semmi nem lett belőle, még limitált példányszámú 50 éves variáns sem, pedig gyanúsan ki volt hagyva a számozás is neki. Őszintén meglepődnek ha utólag ebben a generációban kijönne ilyen xx50-es példány, nagyon idegen az eddigi gyakorlattól. Kell puskapor is a következőre.
Amúgy tudom nem ez a mondás, de jövő év elején egy gyors tock lépésben szerintem jönni fog egy Zen2+. Zen+ se volt eleinte tervezve. -
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #1247 üzenetére
A near memory szvsz csak akkor opcio, ha vagy nagyon egybemindent akarnak csinalni kis form factorral ultrabook jellegu gepekbe vagy ha maga a near memory nagyon nagy. Azt hiszem az intelnel volt problema, hogy a CPU es a GPU kozos cache teruletet a GPU pillanatok alatt teleszemetelte, mert sokkal nagyobb adatokkal dolgozik, a CPU meg fuldoklott a cache hianyban.
Az biztos, hogy 3D stackelni a cachet es igy novelni jo irany, intel is erre igyekszik, AMD-nel is el tudnam kepzelni, hogy a CCX-ek alatt egy HBM vezerlo, alatta pedig egy koteg HBM legyen.
Új hozzászólás Aktív témák
- Dell Latitude 7410 Strapabíró Ütésálló Profi Ultrabook Laptop 14" -80% i7-10610U 16/512 FHD IPS MATT
- Eladó Lian Li O11D MINI-X gépház
- Lenovo ThinkPad P17 Tervező Vágó Laptop -50% 17,3" i7-10750H 32/512 QUADRO T1000 4GB
- FSP DAGGER PRO ATX3.0(PCIe5.0) 850W Sfx tápegység
- Eladó PNY GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16GB OC XLR8
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest