-
Fototrend
A legtöbb kérdésre (igen, talán arra is amit éppen feltenni készülsz) már jó eséllyel megtalálható a válasz valahol a topikban. Mielőtt írnál, lapozz vagy tekerj kicsit visszább, és/vagy használd bátran a keresőt a kérdésed kulcsszavaival!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Alogonomus
őstag
" Nálad jobb troll tuti nincs."
Iparkodnia is kell, hogy "bászter" vagy például Albus_D/Emilió/Sbig_x aktuális megjelenési formája nehogy leszorítsa a dobogó legfelsőbb fokáról.
-
Alogonomus
őstag
válasz huskydog17 #67498 üzenetére
"Ha mondjuk én vettem volna 1000 dolláros 7900 XTX-et és egy évre rá az 500 dolláros RDNA4 sokkal sokkal jobb képminőséget hoz, hát lehet hogy igencsak idegese lennék finoman fogalmazva, főleg annak fényében, hogy korábban mindig azzal reklámozta az AMD az FSR-t, hogy mindennel kompatibilis."
Ez szinte minden generációváltáskor jelentkező helyzet, és eddig is jól túltették magukat az emberek azon, hogy a 700 dolláros 1080 Ti szintjét hozta az 500 dolláros 2070, az 1000 dolláros 2080 Ti szintjét hozta az 500 dolláros 3070, a 2000 dolláros 3090 Ti szintjét hozta a 800 dolláros 4070 Ti, és így tovább. Aki csúcskategóriát vesz, az számoljon azzal, hogy intenzív lesz az értékvesztése, de addig is élvezheti a csúcsteljesítményt biztosító csúcskategóriát, és a későbbiekben is hasznára válik majd a csúcsmodellel járó több VRAM előnyös hatása.
-
Alogonomus
őstag
válasz Raymond #67486 üzenetére
Arra gondolok, hogy a DLSS3 framegen az Nvidia állítása szerint kizárólag a 4000-es kártyákon tudott működni, aztán kiderült, hogy megy korábbi kártyán is.
Na az FSR4 esetén is valószínűleg lesz funkció, ami simán megy majd korábbi kártyán is, lesz funkció, ami korábbi kártyán nyögvenyelősen megy, és talán lesz olyan funkció is, ami tényleg csak 9000-es kártyával lesz elérhető.
Amennyiben ez nem így lenne, akkor a keynote után nem azt mondta volna David a meghívott szakújságíróknak, hogy semmi olyan nincs az FSR4-ben, ami egy típuson kívül minden más számára elérhetetlenné tenné a használatát. Valamint a friss interjú kérdésére is egyszerűen annyit válaszolt volna Frank, hogy az FSR bármelyik funkciója szigorúan megköveteli egy RDNA4 kártya rendelkezésre állását. -
Alogonomus
őstag
Csak ködösítenek, mert addig is folyamatosan új cikkek születnek az FSR4-ről, ami nekik tiszta haszon.
Korábban is csak úgy fogalmazott az AMD-s ember, hogy bár az FSR4 az RDNA4 képességeihez lett fejlesztve, de attól még nem kizárólag csak azon a típuson tud működni. "David stated that there’s nothing about FSR4 that makes it exclusive to a specific model - the RDNA4 updates include better MLOps that makes technology like FSR4 a lot better than it would have been."
A mostani nyilatkozat sem egy egyértelmű "nem" volt, mert nem azt válaszolta a cikk szerint Frank Azor, hogy az FSR4 semmilyen mértékben nem lesz elérhető, ha nem RDNA4 kártya van a gépben. Most is a machine learning képességek kapcsán mondta csak, hogy azért szükséges az FSR4 technológia kiaknázásához az RDNA4. Ahogy a DLSS3 is elment egyes 3000-es kártyákon, csak kevésbé hatékonyan, néhány funkciót kihagyva, úgy az FSR4 is el fog menni mondjuk egyes 7000-es kártyákon, csak szintén csökkentett funkcionalitással. -
Alogonomus
őstag
válasz Cyberboy42 #67441 üzenetére
Csalóka ezt úgy nézni, hogy 300-400-500 MHz. Régen, amikor még 1500 MHz környékén mozgott a kártyák gyári frekvenciája, akkor tényleg sok volt az a 300-400-500 MHz, hiszen 20-30% tartalékot jelentett.
Most viszont az állítólag alapból is 2,8 GHz-en induló 9070 XT számára az a 300-400-500 MHz "csak" bő 10-15% tartalék, ami annyira nem extra.
A gyárilag 2,5 GHz-es 7900 XTX is simán elmegy a komolyabb AIB kártyákban 3 GHz fölé, néha akár jóval azon is túl, ha éppen olyanja van. És még csak vízhűtés, vagy hasonló sem kell neki hozzá. -
Alogonomus
őstag
válasz Yutani #67383 üzenetére
Tekintve, hogy január 23-án alighanem elindul a 9070-ek árusítása, így a "kell meg nekik az a 2 hónap, hogy ténylegesen legyen mit bemutatni" a valódi BS, hiszen mindkét gyártó már eleve őszről tolta át januárra az új generáció útnak indítását.
Közben MLiD azt mondta, hogy állítólag január 15-e környékén lesz a különálló RDNA4 bemutató. Az egyébként nem is nagy kockázatú tipp, hogy a jövő hét közepe magasságában lehet a bemutató, ha az utána következő héten már indul a preorder. -
Alogonomus
őstag
válasz Busterftw #67376 üzenetére
Hol nem világos számodra, hogy a CES nyitóelőadása maximum 45 percig tarthat?
Az AMD döntött, és azért a privilégiumért, hogy ők tarthatják a CES nyitóelőadását, bevállalták a 45 perces limitet. Az Nvidia-nak vagy fel sem lett ajánlva a nyitóelőadás megtartásának a lehetősége, vagy lemondtak a lehetőségről, és így már szabadon nyújthatták akármilyen hosszúra az eseményüket, mert már csak egy esemény volt a CES programjában a tucatnyi, talán százas nagyságrendű egyéb program között.
-
Alogonomus
őstag
válasz ggbuffon1897 #67363 üzenetére
Az emberek legalább 95%-nak bőven elég lenne a most induló generációban egy 4080 szintű kártya, amit ha a 7800 XT 500 dolláros árán kínálnak, akkor még az esetleg minimálisan erősebb 750 dolláros 5070 Ti eladásait is jelentősen eltérítheti, az 550 dolláros 5070 pedig nagyjából azonnal DOA lenne.
Anno az 580, meg az 5600 és 5700 is komoly eladásokat generált, ahogy a 7800 XT pedig azokban a generációban nem az AMD-é volt a legerősebb architektúra, viszont jó áron tudta adni a felső-középkategóriás teljesítményt, ami a vásárlók túlnyomó része számára bőven elég is volt.Gondolj abba bele, hogy a Toyota sem a legerősebb autókat árulta, mégis talán évtizedeken is keresztül ő volt a vezető autógyártó, nem a Ferrari-s Fiat, de még csak nem is a Porsche-s VW.
Ráadásul a csúcskategóriás processzorok nélküli jelenleg botladozó Intel hiányában a valamennyire komolyabb gaming setupba már fixen valami X3D processzort kell tenni a következő 1-2 évben, ami nem csak többet tud kihozni egy Radeon kártyából, de akár az AMD számára is lehetőséget biztosít mondjuk egy CPU-GPU bundle kialakítására, amivel az AMD az eddig "kék" processzorokkal és "zöld" kártyákkal szerelték a gépeiket, de a vérszegény Arrow Lake miatt az már nem opció, ha versenyképes gépet akarnak összeállítani.
-
Alogonomus
őstag
válasz Devid_81 #67360 üzenetére
Az is elképzelhető, hogy csak az Abu által már megemlített korábban szétküldött NDA-s adatok és megrendezett online zártkörű bemutató alapján fog minden techoldal egy cikket írni, és úgy van vele az AMD, hogy az NDA feloldásakor és az elemző cikkek élesedésekor, vagy utána 1-2 nappal érkező 3rd party tesztek úgyis többet érnek annál, mint hogy egy a chippajzsos Jensenhez hasonló performanszot rendezzenek ők is az RDNA4 bemutatására ugyanúgy FSR3-as 7000-es eredményeket FSR4-es 9000-es eredményekkel összehasonlítva duplázódást meghaladó teljesítményt kamuzva.
Ha azok a leakek igazolódnak be, hogy 4080 szintű a 9070 XT 500 dollárért, akkor úgyis hatalmasat fog menni, ha pedig a 4070 Super szintjét éri csak el, akkor is fölösleges lenne nagy csinnadrattával bejelenteni egy külön eseményen, mert azon sokat nem lehetne büszkélkedni még úgy sem, ha esetleg 400 dollárért indítanák útnak.
-
Alogonomus
őstag
válasz atesz999 #67296 üzenetére
A 2024-ben megjelent játékok is beletartoznak az elmúlt 10 évben megjelent játékokba, de csak a tavaly megjelent játékok kis hányadában érhető el a DLSS, míg a tavaly megjelent lényegében összes játékhoz elérhető az AFMF2, valamint a 2023-as játékokhoz, és így tovább minimum az elmúlt 10-15 év játékai esetén.
És persze a következő években megjelenő szinte mindegyik játékban is komoly előnyt jelent majd az AFMF2, valamint az AMD driverből eredő többi teljesítményjavító képesség, amiken felül persze a játékban magában is lehet még saját FSR/TSR és társaik. -
Alogonomus
őstag
Az AFMF2 valódi előnye az, hogy minden egyes OpenGL, Vulkan és DX11/12-es alkalmazással működik. Ettől pedig még beláthatatlanul messze van az Nvidia ajánlata.
Hatalmas különbség, hogy nem csak százas nagyságrendű alkalmazásban biztosít extra képkockákat, hanem nagyjából minden 10 évesnél nem öregebb alkalmazásban, de rengeteg 15 évesnél régebbiben is.A DLSS4 rendelkezésre állását továbbra is csak 75 alkalmazásban ígérte az Nvidia, nem "minden egyes OpenGL, Vulkan és DX11/12-es alkalmazás" kapcsán. Az alkalmazások legalább 95 százalékában továbbra is az AFMF2 marad csak alkalmas a megjelenő képkockák számának növelésére. Ráadásul nem is sokkal rosszabb minőségben, mint amit a DLSS/FSR biztosítani tud célzott szoftveres integráción keresztül.
-
Alogonomus
őstag
válasz Micsurin #67266 üzenetére
Kuka valószínűleg nem lesz, de a 9000-es szérián futhat majd optimálisan.
"David stated that there’s nothing about FSR4 that makes it exclusive to a specific model - the RDNA4 updates include better MLOps that makes technology like FSR4 a lot better than it would have been."Korábbi generációs kártyán valószínűleg nem hoz majd akkora javulást, de az XESS fiaskónál remélhetőleg kevésbé lesz gázos.
Nagyjából olyan lehet a helyzet, mint az FSR1-ről FSR2-re váltás kapcsán volt, hogy a Polaris és Pascal kártyák már többet veszítettek az FSR2 nagyobb számítási igénye miatt, mint amennyit az FSR2 hatékonyabb algoritmusa hozott. A gyengébb RDNA3 és Lovelace kártyákon valószínűleg összességében még jobb eredményt ad majd az FSR3, míg az erősebb jelenlegi kártyák már elég számítási teljesítménnyel rendelkeznek ahhoz, hogy az FSR4 extra képességei többet hozzanak, mint amennyit az FSR4 komolyabb számítási igénye elvisz.[ Szerkesztve ]
-
Alogonomus
őstag
A most induló generáció talán legnagyobb kérdése az lesz, hogy a várhatóan nagyjából RTX 4080-as teljesítményszintre érkező, de annál állítólag lényegesen olcsóbb 500-700 dolláros árszintre érkező RTX 5070 Ti és RX 9070 XT mire nem lesz elég egy gamer setupban, és ráadásul annyira nem lenne elég, hogy a következő szinteket képviselő RTX 5080 és RTX 5090 kártyák állítólagos 1500 és 3000 dolláros árát is kicsengetik inkább a játékosok százezrei/milliói a teljes látványvilágért.
Valamennyi RTX 5080 biztosan elkel majd, de a gazdasági szektor már inkább akkor az RTX 5090-et veszi meg, mert aki munkára keres kártyát, az az extra 1500 dollárt is gyorsan kitermeli a lényegesen erősebb kártyával. Viszont ezek az eladási számok biztosan messze elmaradnak majd a fél/harmad árú RTX 5070 Ti és RX 9070 XT eladási számaitól.
-
-
Alogonomus
őstag
válasz ReSeTer #67005 üzenetére
200 ezer alatt ha lesz is valami, az leghamarabb jövő év végén érkezhet majd, mert jelenleg még bőven van készleten mind 4060 Ti, mint 77700 XT. Sőt itt-ott még 6800 is. Ráadásul erősebb valószínűleg nem lesz az 5060 és 9600 sem, csak az új generációs funkciókat fogják esetleg támogatni, meg valószínűleg kicsit takarékosabbak is lesznek.
Minimum jövő nyárig egy 200 ezres, de jelenlegieknél jobban megérős kártyára a legjobb esélyt az új generációra váltók használt 7800 XT/7900 GRE, vagy 4070/Super/Ti kártyái jelenthetik. -
Alogonomus
őstag
A vásárlók általában szívesen részt vettek a béta teszten, mivel ők kaptak érte 20-30%-kal jobb ár-érték arányú kártyát, az AMD pedig sok tapasztalatot, amit a már kiemelkedő nyereségarányú MI3xx kártyákhoz felhasználhatott.
Eközben az Nvidia a nulláról épített multichip B200-ak első pár konténernyi adagját le is írhatta gyártási veszteségként tapasztalat hiányában elkövetett tervezési hiba miatt.
-
Alogonomus
őstag
A ComputerBase szerzője szerint a kiszivárgott órajel és a feldolgozó egységek kiszivárgott értéke együtt nem passzolna ahhoz a kiszivárgott állításhoz, hogy a 9070 XT éppen csak a 7900 GRE teljesítményét érheti majd el.
Bármilyen megfejtés is alakul ki jövő év januárja végéig, némelyik szivárogtató hitelessége biztosan komolyan csorbul majd, és azt évekig fel fogják neki emlegetni... -
Alogonomus
őstag
válasz paprobert #66810 üzenetére
A B580 érkezése óta inkább arról szólnak a hírek, hogy az első 250 dolláros kártyaszállítmány óta nem nagyon érkezik újabb MSRP-szállítmány, helyette legfeljebb a 270 dollártól induló custom kártyák érhetőek el, amik annyiért viszont már kevésbé csábítóak, mint a kicsit erősebb és nagyjából hasonló ár-érték arányú 6750 XT.
A hamar elapadó 250 dolláros B580 szállítmányok alapján erős alapon nyugszik az az elterjedt feltételezés,, hogy a kimondottan nagy 5 nm-es chip és a 12 GB VRAM 250 dollár mellett nem igazán éri meg az Intelnek, és jelenleg nagyon nincs pénze az Intelnek dömpingáron kínált termékkel piacot elhódítani.
-
Alogonomus
őstag
MLiD híreszteli. Tudom, hogy őt sokatok nem érzi hiteles forrásnak.
-
Alogonomus
őstag
Az eddig sem volt kérdés, hogy a legalább 1200 dolláron érkező 5080-nak nem lesz ellenfele a januárban bemutatásra kerülő 500-600 dollár környékén érkező csúcs RDNA 4. A csúcs RDNA 4 várhatóan a valahol 800 dollár környékén majd érkező 5070 Ti ellenfele lesz.
Egyes híresztelések szerint az Nvidia már az 5080 kapcsán is azt javasolja a boltoknak kiküldött marketinganyagokban, hogy már az 5080 kapcsán is hangsúlyozzák majd ki az érdeklődők irányába a kártya "professzionális" jellegét, amivel az 5070 Ti és az RDNA 4 kártyához képest határozottan gyengébb ár/érték arányát remélhetőleg meg tudják majd indokolni, és 5080 vagy akár 5090 mellett dönt az ügyfél. -
Alogonomus
őstag
Felmerült egy olyan pletyka, hogy a az új Radeon esetleg ugyanúgy ugrik egyet a számozásban, mint a Ryzen, és 9000-es számozással érkeznek a kártyák. Ebben az esetben a Strix Halo verziói lehetnek a 8000-esek.
-
Alogonomus
őstag
A vásárlók szempontjából igazából teljesen mindegy, hogy hivatalosan milyen árat kapnak majd az egyes kártyák, mert a boltban megvásárolni úgyis annyiért lehet majd, amennyit a vásárlók még hajlandóak kifizetni érte.
Nagyon szépen hangzik az, hogy az RDNA 4 "4080/Super teljesitmenyu raszter/RT" verzióját esetleg 500 dolláros áron jelentenék be, de a valóság az, hogy a boltokban akkor is legalább 600-700 dollárért lenne majd megvehető, hiszen a szintjében alternatíva csak a 800-900 dolláros XTX, vagy az 1200 dolláros 4080 Super lenne, illetve a valószínűleg szintén minimum 800 dolláros 5070 Ti.
-
Alogonomus
őstag
250 dollárért persze mindenki vinné, de annyiért pedig az Intel nem akarja tömegesen adni. A custom kártyákat 270-300 dollárért pedig már a vásárlók nem szeretnék annyira megvenni.
Az persze teljesen igaz, hogy az AMD az RDNA4 esetében remélhetőleg nem a még kellemes haszonkulcsnál is akár 25%-kal magasabb induló árat határoz majd meg, amivel az első napi teszteken is gyenge értékelést kapnak a kártyák, valamint a vásárlók is sokáig kivárnak, hogy beálljon a reális árszintre az adott Radeon kártya. Mondjuk a 7800 XT már látszólag eleve normális áron indult csatába, és csak a teljesen domináns pozícióból induló Zen5 kapcsán került elő megint az irreális árazás, de annál ugyanannyira szabadon árazhattak, mint az Nvidia a 4090 esetében.
-
Alogonomus
őstag
válasz Callisto #66694 üzenetére
Az AMD-nek főleg az a gondja, hogy hiába ér el a Radeon kártyákkal akár jelentős piaci részesedést a DIY területen, ha a laptopokat abszolút csak készre szerelten veszik a emberek, de az asztali számítógépek közül is legfeljebb 10%-nyit rak össze maga a felhasználó. A prebuilt gyártók pedig a minél kedvezőbb inteles processzor-listaár érdekében követték az Intel kérését, hogy ne a konkurens AMD kártyáival, hanem lehetőleg az AMD számára konkurens Nvidia kártyáival kínálják a prebuilt gépeiket.
A ténylegesen alulteljesítő idei Arrow Lake processzorok kapcsán talán változás állhat majd be a prebuilt gyártók által kínált AMD-s rendszerek mennyiségében, de amíg a prebuilt pc-k túlnyomó része Intel platformra épül, addig a mellé kínált kártya is általában valamilyen Nvidia lesz. -
Alogonomus
őstag
Azért az "AMD-nek és az NVIDIA-nak most már ehhez kell áraznia" kijelentéssel legalább a jövő évi CES prezentációkig várjunk, hogy addigra a piacra kerül-e 1-2 millió példány a B580-as kártyákból nagyjából 250 dolláros egységáron.
A GPU az eggyel magasabb kategóriájú (N32/AD104) kártyák mérettartományába tartozik, és a másik két szereplő 400-800 dolláros kártyáin üzemelő GPU-kkal azonosan a TSMC 5 nm-én készül. Tehát vagy az Intel árusítja a kártyát lényegében bekerülési áron, vagy a másik két szereplő a jelenleg 400-800 dolláros kártyáikat piacra küldhetnék talán még 250-500 dolláros áron is egészséges haszon mellett.
-
Alogonomus
őstag
A TSMC-vel szemben valóban sokkal jobban lemaradt az Intel a gyártástechnológia terén, mint amennyi előnye az AMD-nek van a chipek és chiprendszerek tervezése kapcsán.
Viszont az amerikai kormányzatnak stratégiai célja az országon belüli amerikai tulajdonú chipgyártás biztosítása. Az Intel gyárait – azok eredményességétől függetlenül – valószínűleg rengeteg pénzzel fogják támogatni a jövőben is a CHIPS Act és ahhoz hasonló támogatási rendszereken keresztül, míg a chiptervezésből ugyanúgy megfelelhet az amerikai kormányzatnak, ha az AMD chipek maradnak a csúcson, hiszen az AMD is amerikai központú gyártó.
-
Alogonomus
őstag
válasz Hellwhatever #66676 üzenetére
Konkrétan persze nem Lisa Su vitte a földre az Intelt, de egyértelműen a Lisa Su vezette AMD sikerei hajszolták bele Pat Gelsingert az Intel kivéreztetését eredményező döntések sorozatába.
Mindenesetre Gelsinger még jobban meglepett volna a címlapon. -
Alogonomus
őstag
válasz S_x96x_S #66671 üzenetére
Na ez meg is lepett, hogy a több billió dolláros cégértéket elérő Jensen helyett a "csak" 200 milliárd dolláros cégértéket szállító Lisa lett az év cégvezetője. A Time döntéshozói valószínűleg többre értékelték azt, hogy az AMD az idei év végére lényegében "megfojtotta" az Intel-t, míg az Nvidia AI-fronton elért sikereit továbbra is egy bányászlázhoz hasonlóan bármikor kipukkanásra képes lufinak érzik.
-
Alogonomus
őstag
válasz yarsley #66670 üzenetére
A felsorolással azt mutattam be, hogy valójában nagyjából milyen teljesítményszint képviseli alsó kategóriát. A felsorolt RT-s kártyák közül pedig jelenleg egyedül a már tényleg koros RTX 2070 nem kapható, a többit akár most is megvásárolhatja bárki, több boltban is kaphatóak. Az RT nélküli kártyák közül pedig nehéz nem régit említeni, hiszen legalább 2 generáció óta már mindkét gyártó kártyái RT-s kártyák.
Hát nem is a POA 2 vagy a BG3 képviseli a csúcsot a jelenlegi játékgenerációban látványvilág szempontjából, és például az új Indiana Jones játék gépigénye igencsak az általam felsorolt kategóriába esik. Persze mindig lesznek kevésbé hardverigényes játékok is.
-
Alogonomus
őstag
Még a kiadásáig is van pár hónap, hiszen 2025 Q2-t írnak. Addig bőven javítanak a driveren.
Az RX 7600 és RTX 4060 pedig nem igazán tekinthetőek alsó kategóriásnak. Persze a jelenlegi generáció legalsóbb ajánlatai, de valójában minimum a középkategória alját képviselik, hiszen a legújabb játékokat is elfuttatják legalább 1080p med-high 60 fps mellett, ha nem üt be a 8GB VRAM korlátozó hatása.
A jelenlegi alsó kategória nagyjából az RTX 3050, RTX 2070, RX 6600 és RTX 3060.
Hardveres RT egység nélküli kártyák esetén pedig az 5700 XT és 1080 Ti. -
Alogonomus
őstag
Sokan elfelejtik, hogy eredetileg a 7800 XT is 500 dollárért jött ki, aztán a piac beárazta majdnem 600 dollárra; valamint a 7800X3D is 450 dolláron indult, most pedig örül, aki 600 dollár alatt kap egyet.
Az, hogy a 7800 XT-hez hasonlóan a 8800 XT is 500 dolláros MSRP-vel kerülne bevezetésre, még nem jelenti, hogy 500 dollárért meg is lehet majd vásárolni. Minden annyiba kerül, amennyit a vásárló hajlandó fizetni érte.
Az AMD nyíltan bejelentette, hogy piaci részesedést szeretne növelni a következő generációban, vagyis papíron biztosan nagyon kedvező ár/érték arányú kártyákat dob majd piacra.
Az alacsony MSRP értéke már csak azért sem jelent gondot az AMD számára, mert a boltokban úgyis annyi lesz az ára a kártyáknak, amennyiért eladhatóak lesznek, szóval még ha a hivatalosan 500 dolláros MSRP áron is érkezik 8800 XT, akkor is a valós bolti árához igazodó áron tudja majd eladni az AMD a kártya készítéséhez szükséges BOM-kitet az AIB gyártóknak, szóval veszíteni nem fog rajta az AMD, ha az MSRP ár fölött veszik majd a kártyát, sőt az a pénzügyi jelentésekben is jobban mutat, ha a hivatalos árat meghaladja egy termék tényleges "utcai" ára. -
Alogonomus
őstag
válasz Busterftw #66448 üzenetére
Hát ha az Intelnek nem okozott ez gondot, akkor az AMD sem izgatja nagyon magát emiatt. Ráadásul a Ryzen vonalon előbb merül majd föl ez a kérdés.
Egyébként ha az RDNA4 után valóban átváltanak az UDNA architektúrára, akkor még meg is indokolhatnak egy ugyanolyan számozási újrakezdést, amit már megtettek sokszor ők is, és az Nvidia is.
-
Alogonomus
őstag
válasz Robi BALBOA #66376 üzenetére
Az AMD valószínűleg sokkal nagyobb haszont termelve tudja elhasználni a gyorsítókártyákhoz szükséges chiplet összeszerelő kapacitását az MI300-as kártyasorozat valamelyik tagjához.
-
Alogonomus
őstag
válasz Robi BALBOA #66374 üzenetére
A chiplet technológiát nem dobta el az AMD, hiszen a szerverekbe szánt gyorsítóiban folyamatosan használja, csak asztali szinten az eddigi infók alapján visszaáll a monolitikus kialakításra.
Aztán persze van olyan spekuláció is, hogy a nagyobbik Navi48 chip valójában két összefordított Navi44. Ahogy egyes spekulációk szerint zöld oldalon a GB202 is valójában két összefordított GB203-ból épül fel. -
Alogonomus
őstag
Lévén a kriptoőrület alatt is megvették sokan 300-350 ezerért a 3060-at, és 400-450 ezerért a 3070-et, hogy az erősebb kártyákról ne is beszéljünk, így a társadalmi ingerküszöb határa még valószínűleg eléggé messze van. Ráadásul van több játéktípus is, amit konzolra általában nem is adnak ki, csak pc-re.
-
Alogonomus
őstag
A pletykák többsége úgy szólt, hogy az 5080 raszterben talán csak eléri a 4090-et, RT-ben viszont nagy valószínűséggel legalább hibahatáron túli mértékben lehagyja. És ebben még nincs benne sem a DLSS 4, sem az 5080 egyértelműen kedvezőbb fogyasztása, pedig mindkettő az 5080 megítélésén csak javítani fog.
Szóval a 4090 nagy valószínűséggel az élboly (5080, 5090) mögötti mezőny éllovasának a pozíciójába fog csúszni. Az már egyéni kérdés, hogy ki hol húzza meg a különböző kategóriák képzeletbeli határvonalát, de egy harmadik legerősebb kártya szerintem már nem fér bele az első kettővel azonos kategóriába. -
Alogonomus
őstag
Az durvább, hogy ha a pletykák megerősítést nyernek a tesztek során, akkor a 2000 dollár körüli 4090 is legfeljebb tiszteletbeli felsőkategóriás lesz, de valójában ugyanúgy csak a felsőkategóriából már éppen kicsúszott versenyző lesz, mint most a 4080, hiszen annyival lenne előtte az 5080, mint amennyivel most van a 4070 Ti előtt a 4080.
-
Alogonomus
őstag
"A legkisebb VGA mindig minimum ~2x erősebb, mint a legerősebb IGP."
A "beszántás" ott mutatkozott meg, hogy először a GT 1010 különböző verzióinak a gyártása vált értelmetlenné, aztán a GT 1030, majd már a GTX 1050. Bár a kriptoőrület idején volt próbálkozás a GTX 1630, az RTX 3050, az RX 6400 és RX 6500 formájában, de a kriptoőrület lecsengése óta se RTX 4010/30/50, se RX 7400/500 nem jelent meg az asztali piacon.
A "legkisebb VGA" már egy az aktuális generációban 1080p mellé alkalmas teljesítményű chip, ami a kikopott korábbi kártyakategóriákról már az eredeti idejükben sem igazán volt elmondható.
-
Alogonomus
őstag
MLiD szerint egy kb. 40 CU-s Navi32 lesz, ami egyébként is logikusabb lépés lenne, mert a két év alatt biztosan felhalmozódott már érdemi mennyiségű alapanyag kicsit hibás Navi32 összerakásához, és így egyszerre tudna az AMD megszabadulni a kicsit hibás chipektől, és egyúttal a nagyon sikerese 6750XT is utódot kapna.
A 7600XT már a teljes Navi33-as chipet használja, és legfeljebb valami tuningolt golden sample kiadással lehetne még párt százalék extra teljesítményt kicsikarni belőle.
-
Alogonomus
őstag
Kezdetben 2017/18 magasságában valóban egálban volt teljesítmény szempontjából az RX 580 és a GTX 1060. Aztán 2021 magasságában már - jelentős részben a DX11-es játékok helyett már DX12-es játékok terjedésének köszönhetően - érezhetően az RX 580 volt az erősebb, és főleg az új vagy rendszeresen karbantartott címekben.
-
Alogonomus
őstag
válasz FLATRONW #66077 üzenetére
Azért:
- a 16 nm-es Pascal esetén a 200 mm²-es GP106-os GTX 1060 egyértelműen a 14 nm-es és 232 mm²-es Polaris20-as RX 580 alatt teljesített, míg a 314 mm²-es GP104-es GTX 1070 eleinte erősebb volt, ami 2020 környékén az új játékokban már inkább egál lett az AMD-féle "fine wine" effektus hatására.
- a 12 nm-es Turing esetén pedig a 445 mm²-es TU106-os RTX 2070 és az 545 mm²-es TU104-es RTX 2070S között volt teljesítményben a 7 nm-es és 251 mm²-es Navi10-es 5700 XT. Persze az RTX esetén az RT-magok is elfoglaltak jelentős területet, azért akkora a méretbeli különbség.Mindenesetre az AMD általában a modernebb node esetén cserébe kisebb chipméretből is érte el ugyanazt a teljesítményszintet.
-
Alogonomus
őstag
válasz DaVE-1 #65889 üzenetére
Bukóval aligha adja, az viszont valószínű, hogy a konzolok fejlesztési költségeit jelentős mértékben az MS/Sony is finanszírozta, vagyis az AMD a fejlesztés költségeiből tud sokat megspórolni, mert a konzolokban használt technológiákból sok mindent át tud emelni főleg az asztali APU egységekbe, de a különálló CPU és GPU vonalra is.
Valamint a konzolok évi extra 10-25 milliós volumenének is köszönhetően tudnak a TSMC kiemelt ügyfele maradni, amiből következik a kedvezőbb node-árlista és a TSMC fejlesztési irányára való ráhatás lehetősége. Ja és persze a játékfejlesztőket is könnyebben meg lehet győzni egy bizonyos Zen és RDNA architektúra egyedi képességeinek támogatásáról, ha a készülő játékuk egyébként is potenciálisan 50-100 millió AMD hardvert felvonultató konzolon is meg tud/fog jelenni. -
Alogonomus
őstag
válasz S_x96x_S #65882 üzenetére
Pedig mekkorát szólt volna, ha 2022-ben nagyon nyomott áron végül elviszi az Intel a PS6-os lehetőséget az AMD elől, hogy Gelsinger az IFS-t megrendelésekhez segítse, viszont a komoly technológiai lemaradása és szűkülő anyagi lehetőségei miatt az Intelnek nem sikerült volna tartania a határidőket, és végül a Sony visszakényszerült volna az AMD-hez, de akkor már az AMD diktálhatott volna a szerződési feltételeket illetően.
Nagyjából mint ahogy a Samsungos Ampere-sztori után a TSMC a Lovelace esetén. -
Alogonomus
őstag
Azért a videó elején beígért 20 játékot felvonultató tesztet várd még meg a konklúzió levonása előtt, mert azt eddig is tudtuk, hogy a CP:2077 a zöldek hardveréhez készült a zöldek jelentős támogatása mellett. Az XTX a jelentős tartalékainak köszönhetően 4K-ban már a 4080 elé tudott kerülni, de a 1080p és 1440p még megvan a 4080-nak. Közben a 7900 XT már 4K-ban sem tud elég pluszt nyújtani a szembe szél leküzdéséhez.
[ Szerkesztve ]
-
Alogonomus
őstag
válasz S_x96x_S #65446 üzenetére
Valamivel el kell adni az új AM5-ös alaplapokat.
A lényeg pont az, hogy a 8800XT-vel nem az új AM5-ös alaplapok eladását szeretnék megtolni, hanem a jelenleg PCIe4-es lapokban 4070Ti és az alatti teljesítményű kártyáról feljebb váltani szándékozókat próbálják megszólítani egy 200-250 ezres kártyával, ami a 400+ ezres 4080 teljesítményét biztosítja talán még takarékosabban is.
-
Alogonomus
őstag
válasz S_x96x_S #65431 üzenetére
- PCIe Gen5 ?
Azzal csak bekorlátoznák a piacukat, pedig ebből a felső-középkategóriás kártyából sokat szeretnének eladni. PCIe 5 kártyahely még csak kevés lapon érhető el.
- Lesz-e belőle 24 GB -os kártya
256 biten aligha, de ha sikeres lesz az RDNA 4, akkor korábbi állítások alapján érkezhet akár a 384 bites 24 GB-os változat is, hiszen állítólag létezik, csak jegelte az AMD.
- Milyen lesz a szoftveres támogatás ( és driverek minősége ) ?
Azzal már jellemzően nem volt gond az utóbbi generáció alatt.
- Mit reagál erre az nVidia ?
Erre nagyon nem tudna mit reagálni, mert a jelenlegi kártyái árát nyilván nem vághatja vissza a felére, mert azzal nagyon kihúzná a gyufát a korábbi teljes áron vásárlóknál. Amennyiben 500-600 dollár közötti összegért valóban 4080S teljesítményt nyújt majd a 8800XT, akkor az NV egyszerűen nem hozza ki az 5080 alatti kártyákat. Ez a forgatókönyv régóta kering is a techközösségekben. Az 5080 pedig állítólag már valahol a 4090 környékén lesz, vagyis a 8800XT fölött, szóval azt már árazhatják drágán, hiszen a 4090-et is megveszik az annál kicsit gyengébb XTX árának duplájáért.
Az NV abban bízhat még, hogy még ha a kártya hivatalos ára tényleg ennyi is lesz, a boltok úgyis a hivatalos árán felül fogják kínálni, ahogy az korábban a 7800XT esetén is történt a nagy keresletre reagálásként. -
Alogonomus
őstag
válasz Gainka #65369 üzenetére
Teljesen egyetértek veled. Az Nvidia a rugalmatlanul kezelhető DXR-t azért erőlteti bele a játékokba, mert a raszteres fronton csak jelentősen drágább termékekkel tudja a z AMD termékeinek a teljesítményét elérni, illetve a radikálisan drágább csúcskártyájával tudta megőrizni a dobogó legfelsőbb fokát.
Az UE 5-tel érkezett a Lumen nagyon belekavart az Nvidia terveibe, ezért bedobták a path tracing lehetőségét, és minden arra hajlandó influenszerrel azt próbálják a csúcs RT-érzésnek beállítani. Lehetőleg minden komolyabb UE5 játékba is bevásárolják a path tracing opcióját, hogy az infuenszereiken keresztül azt hirdethessék be felsőbb szintűnek a Lumen helyett. -
Alogonomus
őstag
Valószínűleg a 12 GB-os felső-középkategóriás kártyákra tekintettel próbáltak nagyon spórolni a VRAM igényen. Lefuttattam a tesztet, és látványban eléggé messze van az Avatar-tól. Oké, hogy maximumon az Avatar megette azt a 17 GB-ot, de ott a játéktér tele is volt vegetációval és élőlényekkel, míg a Wukong látszólag zavaróan üres terekkel operál.
-
Alogonomus
őstag
válasz Yutani #65207 üzenetére
A PCI-Express akkor jelent komolyabb korlátozást, ha a VRAM kevés. 4 GB-os csak nem lesz még a 7300 sem, 6 GB-ig pedig a legtöbb játék "lebutítható".
Navi 34-ről nem olvastam híreket, így a 7300/7400 is valami Navi 33 kártya lehet majd, csak csökkentett teljesítményű változatban. A csökkentés oka lehet majd pár CUP "egység" letiltása, de lehet inkább minden CUP "egység" alacsonyabb – még stabil – órajelen üzemelése.
A legvalószínűbbnek azt érzem, hogy a 7300 és 7400 a mobilpiacon végül annyira nem kelendő 7600S , 7600M, 7600M XT és 7700S asztali verziós válozata lesz. -
Alogonomus
őstag
válasz Petykemano #65203 üzenetére
Az RX 6400/6500(4-8GB)-ok, valamint az RTX 3050/3060(6-8GB)-ok helyett remélhetőleg jobb lesz, és akkor lesz újra 80 ezer forint alatt olyan kártya, ami az aktuálisan legfrissebb képességekkel rendelkezik.
8700G-nél erősebb kell legyen, vagy nincs értelme. Úgy pedig lesz egy kártya, ami még normálisnak számító mértékű felskálázás esetén a friss játékokban képes lehet a 1080p medium 60+ fps-re, ami sokaknak elég is lehet. -
Alogonomus
őstag
válasz pRoject22 #65167 üzenetére
Petykamano kifejtett válaszát kicsit átfogalmazva főleg abban reménykedhetsz, hogy a szivárgások ígérete szerint a 4080 szintű 16 GB-os RDNA4 árban is azért középkategóriásként érkezik, vagyis 500-600 dollár lesz. Úgy pedig a szivárgások szerint 4090 környékére érkező 16 GB-os 5080 sem lehet majd 1200 dollár, vagyis a 4080-at olcsóbban tudhatod majd 5080-ra cserélni, ha erősebb kártyára szeretnél váltani.
Az Intel elmúlt pár hét során kiteljesedett problémája láttán az AMD valószínűlg akkor sem hozná ki a nagyobb RDNA4-eket 2025 elején, ha eddig teljes titokban azokat is fejlesztette. Amelyik szilíciumlapkából nem valamilyen MI300-as chipet készít az AMD, abból lehetőleg Zen5-ös chipet kell készítenie, hogy a problémás Raptor Lake processzorok miatt a 9000-es Ryzenek iránti várhatóan még tovább fokozódott igényt minél teljesebben ki tudja majd szolgálni 2024 hátralevő szakaszában.
Szóval 4080-nál erősebb RDNA4 aligha fog érkezni, viszont a majd valamikor érkező 5080 valószínűleg $1000 alatt fog biztosítani játékban 4090 szintű teljesítményt, vagyis 4080 Super árán – a VRAM kapacitását nem nézve – kaphatsz egy 4090-et.
-
Alogonomus
őstag
A tiltás nem csak Kínára vonatkozik. Persze Kína a legnépesebb érintett ország, de a kb 40 tiltás alá került ország közé tartozik például nyilvánvalóan az Oroszország/Irán/Észak-Korea hármasa, de például Pakisztán is, ahogy az Öböl-menti államok, az ázsiai posztszovjet államok és Belarusz, valamint sok Kínával szomszédos ország.
-
Alogonomus
őstag
Közben azért felmerült egy olyan magyarázat is, amiben vegyesen van benne a b által is említett "játékok sem nagyon vannak amihez annyira kell a kakaó", valamint a szintén nagyon logikus "maximum a 4090D teljesítményű kártyákat lehet eladni korlátozások nélkül". Komoly fogyasztói igény sincs 4090-nél erősebb asztali kártyára, de az USA korlátozásai miatt a Föld vásárlóinak minimum a negyedét el sem tudnák érni a 4090D-nél erősebb kártyákkal.
Másik oldalról nézve pedig az AI chipek mindkét szereplő számára fontosabbak, valamint az AMD számára a laptop/desktop/worstation/szerver CPU-k is sokkal fontosabbak, mint az erős dGPU-k piacán való versengés.
Az 5/4/3 nm-es wafer gyártósorok teljesen kiterheltek, szóval minél több az optimális pénzügyi megtérülést, vagy a cégérték növekedését biztosító terméket kell gyártatniuk azokon a gyártósorokon. -
Alogonomus
őstag
válasz Lord Amper #64818 üzenetére
Az érintkező nem mozog. Azért van a 360 fokos érintkező felület, hogy a ventilátort bármilyen állásban be lehessen tenni.
"This inner part (with the contacts and sticker) does not move when the fans are turning, so there's no risk of scraping off the contact area." -
Alogonomus
őstag
Szóval a Tiny Corp "hajlandó lenne" letesztelni az Mi300X-et, de cserébe igényt tart 1 millió dollárnyi fizetségre, plusz 2 darab ingyen rájuk átruházott MI300X-re. Ez nagyon nem pártatlan tesztelési körülményt vetít előre, hanem "paid content" lenne.
Szinte pont erről az újabban előkerült hozzáállásról bosszankodott egy sort Bog az egyik bejelentkezésekor. A tesztelők már nem az olvasóik/nézőik tájékoztatása érdekében foglalkoznának egy termékkel, hanem mert megfizette őket a termék forgalmazója. -
Alogonomus
őstag
válasz S_x96x_S #64605 üzenetére
Nagy húzás lenne ez, de én is erősen kétkedő vagyok.
Mondjuk az a chiplet kialakítás diadalát is jelenthetné, ha a Navi4x sorozat csak Navi44-es elemek egymás mellé pakolásáról szólna.
Belépő szint egy Navi44:
X
Középszint két Navi44 egymás mellett:
XX
Felsőkategória négy Navi44 2*2 elrendezésben:
XX
XX
Csúcskategória pedig 9 Navi44 3*3 elrendezésben:
XXX
XXX
XXXElvileg 3*3-nak készült a csúcskategóriás verzió. Persze a 2*2 és 3*3 kialakítással valószínűleg az AMD is beleütközött volna az exporttilalmi korlátba.
-
Alogonomus
őstag
Na egy RX 7650 XT tényleg nem hiányzik a piacra...
-
Alogonomus
őstag
A 3070 és 3080 variánsok sem az erőhiányuk miatt szorultak ki a piacról, hanem mert az árszintjükben a 8/10/12 GB már "gáz" volt. A 3060 az egyetlen Ampere kártya, aminek a memóriakapacitása eléri (meghaladja) az árszintjében elvárt szintet.
A 3090 esetén pedig az abnormális mértékű fogyasztása a kizáró ok.
Az Ampere kártyák közül egyedül a 3060 12 GB versenyképes a piacon, a többi kártyát pedig vagy szétbontották már az alkatrészeik visszanyeréséhez, vagy jelenleg is egy raktár sarkában pihennek. -
Alogonomus
őstag
válasz t72killer #64519 üzenetére
Egyetlen bolt pillanatnyi kínálata sosem mérvadó.
Legolcsóbb nem B-grade 4080 Super: 1000 dollár
Legolcsóbb nem B-grade 7900 XTX: 900 dollárLegolcsóbb nem B-grade 4070 TI Super: 800 dollár
Legolcsóbb nem B-grade 7900 XT: 690 dollárItthon:
- 464k a Gigabyte 4080 Super, míg 410k a Sapphire 7900 XTX,
- 364k az MSI 4070 Ti Super, míg 305k a Sapphire 7900 XT. -
Alogonomus
őstag
válasz Devid_81 #64410 üzenetére
Ára kissé magas. Biztosan erős, de azért a további 1-2 százalékért már tényleg fölösleges volt kiadni kb 1100 dollárért, ha bő 900 dollárért ott van a Speedster Merc, bő 1000 dollárért pedig a Nitro+ szinte ugyanolyan teljesítményű tuningkártyákként.
Egyedül akkor lehet értelme ennek a kártyának, ha valami "golden sample" Navi31 és GDDR6 kerül rá, amivel 5+% gyorsulás jelentkezhet.
-
Alogonomus
őstag
Inkább a grafikai részletességben lehet a különbség. A HUB tesztben például sokszor csak high szinten tesztelik a kisebb kártyákat arra hivatkozva, hogy 60 vagy 90 fps alá nem akarnak lemenni a maximális beállítások esetén. Például a CP2077 esetén is a HUB teszben 98 fps volt az eredmény 1440p high beállítás esetén, míg Fabio tesztjében 1440p ultra esetén volt 102 és 110 fps? Valami nem stimmel azzal, hogy a magasabb grafika még erősebb értékeket is hoz azonos processzorral. Maximum abban lehet reménykedni, hogy egy adott tesztelő ugyanazokat a beállításokat használja az összes tesztelt kártyánál, így tesztelőnként a kártyák eredményei egymáshoz viszonyítva mérvadóak.
[ Szerkesztve ]
-
Alogonomus
őstag
A 17,4%-ot az új Compute Unit Pair elrendezés előnyei között sorolta fel az AMD, vagyis amennyiben a 2 új egymástól függetlenül működő "SIMD motorhoz" igazodik már az adott alkalmazás grafikus motorjának a működése. És itt kerül elő az a fő kérdés, hogy melyik alkalmazás tudja már kihasználni az új dupla motor képességeit.
A 7900 GRE bizonyos játékok esetén hozza azt a 17,4%-os előnyt, sőt akár többet is a 6900 XT-hez képest, vagyis a Starfield és Alan Wake, de főleg a CP esetén abszolút ott lehet a 17,4% a 6900 XT-nél csak 5 %-kal erősebb 6950 XT-vel szemben is. Könnyű lenne rámondani, hogy na azoknak a játékoknak már kompatibilis a grafikus motorja az új Compute Unit Pair elrendezéssel. Persze ez csak vágyelvű hozzáállás lenne, mert sok egyéb ok is állhat a kedvező eredmények mögött.Azt nem mondta az AMD, hogy az RDNA 3 architektúra mindent 17,4 %-kal kedvezőbb IPC-vel tud futtatni. Ez a szokásos "up to" eset, mint ahogy minden teljesítményígéretet ezzel a kitétellel kell kezelni a számítástechnikában.
-
Alogonomus
őstag
Igen, átlagosan hasonló órajelen fut a 6950XT és a 7900GRE is, de míg a 6950XT esetén az az órajel közel van a Navi21 chip órajelkorlátjához, addig a 7900GRE-ben a kedvezőbb fogyasztás érdekében a Navi31 chip az órajelkorlátjának csak nagyjából 70%-án üzemel.
A 3DMark adatbázisa alapján a Navi21 (6950XT) az átlagos 2,4-2,5 GHz-ről nagyjából 2,8 GHz-ig tuningolható, míg a Navi31 (7900XTX) az átlagos 2,7 GHz-ről nagyjából 3,5 GHz-ig tuningolható.A TechPowerUp "Watt per Frame" grafikonja alapján is ki lehet jelenteni, hogy a Navi31 a 7900GRE-ben határozottan a működési optimumán kívül üzemel, mert míg egy 7900XTX-ben 4,4 Wattból kiszámol egy képkockát, addig a 7900XT-ben már 4,7 Wattot igényel hozzá, a 7900GRE-ben pedig 5,1 Watt kell ehhez.
-
Alogonomus
őstag
De az egyik architektúra a teszthez is használt 2,4 GHz-es üzemelési frekvenciatartomány követelményeihez illeszkedően is került megalkotásra, míg a másik architektúra állítólag a 3 GHz fölötti tartományt szem előtt tartva készült, amiből a valóságban általában csak 2,6-2,8 GHz valósul meg, de a komolyabb kártyák gyakran mégis benéznek tartósabban 3 GHz fölé is, ha a hőmérsékleti értékeik azt lehetővé teszik.
Ez az összehasonlítás olyan, mint ha a Ryzen processzort az Epyc processzor frekvenciájára korlátoznák be, és abból vonnának le következtetéseket. -
Alogonomus
őstag
A gond ott van, hogy almát körtével hasonlít össze. Előző csúcskategóriás kártyát mér össze aktuális felső-középkategóriás kártyával. Csúcsot csúccsal, középkategóriát középkategóriával kell összehasonlítani. Mesterségesen nyilván be lehet állítani olyan értékeket, amin az egyik termék látszólag sokkal előnyösebb eredményeket produkál.
Az RDNA3 már az optimalizálatlan kezdeti szakaszában is lényegesen kevesebb energiát igényelt egy frame előállításához, mint az RDNA2. A driveres optimalizálás eredményeként pedig még tovább nőtt az előnye.
-
Alogonomus
őstag
válasz Devid_81 #64313 üzenetére
Hát igazából a pletykák is csak homályosan fogalmaztak. Nem elkaszálásról volt szó, csak hogy az RDNA4 csúcstermékek fejlesztését "jegelték", mert túl sok mérnöki kapacitást igényelt.
Később pedig olyan pletykák kezdtek érkezni, hogy bár első eresztésként csak a monolitikus chipek érkeznek az új generáció felső-középkategóriájáig kinyújtva, de amennyiben sikeres lesz az RDNA4, akkor érkezhetnek majd a csúcsra szánt chipletes verziók is, csak nem az idei első eresztésben.
Abszolút elképzelhető, hogy a Navi40/41/50 fejlesztése csak azért lett felfüggesztve, mert a chipletes témakörben erős mérnököket inkább átpakolták az MI300, MI350, MI400 fejlesztésére, hogy ott is felvehessék a versenyt az Ampere, Hopper, Blackwell 100/200-as termékekkel, mert abból a szektorból rengeteg pénz várható. -
Alogonomus
őstag
Amennyiben helyes az elhintett információ, akkor sajnálom a Navi 36 elkaszálását. Valószínűleg az volt az, amire válaszként készült az RTX 4090.
A Navi 44 és Navi 48 közötti duplázódás nagy teljesítménykülönbséget sejtet, ahova bőven befér majd a teljes Navi 32 termékskála, szóval azokat talán gyártásban is tartják majd.
Az állítólag elkaszált Navi 40 fölé tervezett "nyilazott" Navi 50 viszont új információ nekem. Talán a golden sample Navi 40 lett volna kiadva Navi 50 elnevezéssel? Amolyan kártyás KS megoldásként? -
Alogonomus
őstag
válasz #36531588 #64279 üzenetére
Reagálás előtt legalább arra figyelj oda, hogy a "bizonyítékod" alapvető hibákat ne tartalmazzon. Hogyan jelenthetné az a kördiagram a teljes kártyapiacot, ha nem is csak a már említett Zotac hiányzik róla, de a jelentősebb szereplők közül a PowerColor, Sapphire és XFX is. Meg persze a Galax/Inno3D/KFA2/Palit/PNY/Yeston és társaik.
-
Alogonomus
őstag
válasz #36531588 #64271 üzenetére
Majd ha a Sapphire lépne le, az lenne olyan, mint ami az EVGA esete volt. Ha már beszólogatni próbálsz, legalább legyél tisztában a viszonyokkal...
Persze egy cikket lehet majd erről is írni, de az MSI döntése sokkal kevésbé megdöbbentő fordulat, mint amilyen az EVGA totális leköszönése volt.
-
Alogonomus
őstag
Mondjuk amit a 4070 Ti Super kártyával összehozott az MSI, ami még a sokadik frissített BIOS után is elmaradt az elvárt értékektől, azt elnézve nem feltétlenül akkora veszteség, hogy pont az MSI fordított hátat a Radeon vonalnak.
-
Alogonomus
őstag
Nagyon valószínű, hogy az MSI teljesen felhagy a Radeon kártyák gyártásával.
-
Alogonomus
őstag
Kérdéses a Blackwell és akár az Nvidia kapcsán a chiplet design helyzete, mert a B100/200 esetét is inkább csak chip "összepárosításnak" tekinthetjük, amilyet már az M1 Ultra kapcsán is láttunk. Az NVLink Switch lapka biztosítja közöttük a kommunikációs felületet, de még mindig csak kerülgeti a valódi chiplet kialakítást az Nvidia, és inkább a "largest chip physically possible" irányba ment el végül 858 mm²-es egybefüggő chipet tervezve több kis chip helyett.
-
Alogonomus
őstag
Az régóta nyilvánvaló, hogy az RDNA4 a Blackwell termékekkel szemben kiemelkedően épít majd a perf/$ mutatóra, hiszen a 4080 szintet ígéri 500 dollárért, míg a 4070 Ti szintet 400 dollárért. Ez még annál is nagyobb ugrás lenne, mint amit a 3070 hozott az 500 dolláros árával az 1000 dolláros 2080 Ti szintjét hozva, csak ott sajnos kevés lett a VRAM.
Az RDNA4 vagy jelentős bukás lesz, mert az Infinity Cache idei verziója esetleg mégsem tudja majd kompenzálni a 256 bit és 18 Gbps alapján kijövő 576 GB/s hátrányát a 4080 esetén rendelkezésre álló 717, 7900 XT esetén 800, 7900 XTX esetén 960 GB/s lehetőségekhez képest.
Amennyiben viszont a memóriasebesség nem lesz gond a csúcskártyánál, akkor az RDNA4 nagyon sikeres lehet, mert az 5070 állítólag 600 dollárért valahol a 400 dolláros kisebb N48 és az 500 dolláros nagyobb N48 között lesz, míg az 5080 már 1000 dollárért - a nagy N48-as duplájáért - nyújthat nagyjából 20% sebességelőnyt. Az 5090 pedig orbitális árú lesz az orbitális teljesítményével. Egy működő RDNA4 a 200-300 ezer forint közötti mainstream piacon nagyon sikeres lehet. -
Alogonomus
őstag
válasz Lacccca87 #64194 üzenetére
A Super változatok vagy a normál gyengébb változatok árszintjére érkeztek, vagy annál is olcsóbb szintre, miközben egyértelműen erősebb kártyák voltak.
A felgyülemlett chipeket el kell használni valamire, de ideális esetben úgy kell elhasználni, ahogy az előző generációban a Ti kártyáknál történt, hogy erősebbet adnak, de drágábban is árulják. -
Alogonomus
őstag
Nyilván jobban nézne ki, ha legalább a csúcskártyán chipletes GPU lenne.
Az viszont eléggé valószínű, hogy a jelenlegi generációban a chiplet eredményezte azt az költségelőnyt az AMD számára, amire alapozva kényelmes nyereség mellett is bőven alá tudott vágni a Geforce kártyák árainak. Ezt annyira sikeres lett, hogy végül az Nvidia a nem igazán veszélyeztetett 4090 kivételével minden olyan kártyájából 15-25 százalékkal kedvezőbb perf/$ mutatójú Super variánst kellett készítsen, amelyik valamelyik chipletes Radeonnal versenyez. Szóval a chiplet nem volt tévedés. RDNA3-hoz az kellett.Amennyiben a 240 mm²-es Navi 48 valóban hozza az 50 TFLOPS teljesítményt - RTX 4080 48.74 TFLOPS -, és mindezt valóban 500 dollárból, akkor chiplet nélkül is rendben lesz az RDNA4 a komoly eladásokat képviselő szegmensben. Ráadásul úgy az MI300, 400 és akárhányszázak is gond nélkül készülhetnek.
-
Alogonomus
őstag
válasz Busterftw #64181 üzenetére
Csak mire ez megjelenik, teljesen mást fog jelenteni a high end.
A 4080 (S) és a 7900 XTX jelenleg ultra high end besorolású, míg a 4090 enthusiast. A high end az most a 6950 XT, 3090 Ti, 4070 Ti (S), 7900 XT.
---
A 4090-nél állítólag 50-70%-kal erősebb 5090 minimum a mostani 4090 1600 dollárján indul, de ismerve Jensent lesz az 2000 dollár is, ha nem még annál is több az AMD-s konkurencia teljes hiánya miatt. A 4090-nél állítólag 10%-kal erősebb 5080 is lesz legalább 1000 dollár, de inkább 1200.Az 500 dolláros N48 (8800 XT?) ott lesz 4080 szintje környékén, vagyis az 5080 alatt 20-30%-kal, de az 5080-hoz képest féláron. Az 5090 pedig minimum tripla áron lesz, ha nem négyszeresen a mondjuk dupla teljesítményével. Ezek alapján aki nem kimondottan path tracing címhez keres majd kártyát, annak a mostani high end fölé érkező N48 ideális választás lesz, mert erőben már komoly szintet képvisel, de az ára egy mostani upper midrange 4070 vagy 7800 XT szintjén lesz.
-
Alogonomus
őstag
válasz Petykemano #64179 üzenetére
Az N48 igazán nagy értékét az állítólagos 500 dolláros ára jelentheti, ami az állítólagos XT és XTX közötti erejével sokak számára elérhetővé tenné 200-250 ezerért nak elhozhatná a high end életérzést.
-
-
Alogonomus
őstag
válasz Raymond #64160 üzenetére
Rangok az itteni prohardveres fórumon vannak. Az előző hozzászólásomban külön mondatban is foglalkoztam az itteni fórum helyzetének a problematikájával, és külön mondatban tekintettem ki a nemzetközi viszonyokra.
A nemzetközi közösségi felületeken hozzászólásszám és megjelenési gyakoriság van. Az fórumunkban tapasztalható helyzethez hasonlóan viszont a felhozott reddit esetében sem bizonyíték a hozzászóló kompetenciáját illetően az, hogy darabszámra hány hozzászólást írt már meg, illetve mióta ír hozzászólásokat.Tömören összefoglalva, a leghangosabban vitatkozónak nincs feltétlenül igaza.
-
Alogonomus
őstag
válasz Raymond #64154 üzenetére
Itt a fórumokban is már többször felmerült problémaként, hogy nem a hozzászólások mennyisége, hanem azok minősége számít egy hozzászóló értékessége szempontjából, viszont a hozzászóló rangját mégis a hozzászólásainak a száma és a fiók regisztrációjának az időpontja határozza meg.
A nemzetközi közösségi média felületein sem a regisztráció időpontja és a hozzászólások száma határozza meg egy személy értékét/hitelességét. -
Alogonomus
őstag
Na végre sikerült megfogalmaznod, hogy miért nem tudtad megérteni a helyzetet. Nem voltál tisztában a 4060 adataival, és a linkelt csatornán sem néztél utána kevesebb időt rászánva, mint amennyit a válasz megírására szántál. Tessék a videó a 4060 eredményeiről.
-
Alogonomus
őstag
De válaszoltam a kérdésedre, csak ezek szerint nem magyaráztam el számodra eléggé érthetően.
A frametime folyamatos ugrálása jelzi a 4060 esetében, hogy a kártya memóriájából gyakran hiányzik valami adat, amire várnia kell, és ettől a frametime folyamatosan beesik. Amelyik kártyák memóriájába befér az összes szükséges adat, azoknak a frametime vonala sima egyenes vonal, mert a GPU mindig minden adatot be tud tölteni a VRAM-ból.Remélem így már számodra is érthető.
-
Alogonomus
őstag
A 4060 esetén a frametime graph olyan, mint egy hernyó, míg a 4070 Super, 4080 Super és 6700 XT, de még a 1080 Ti is mind cérnányi vastagságú frametime graph mellett tudnak működni. A 4060-nal viszont külön feladat a 8 GB-ba beférni, és amikor az éppen szükséges textúra nincs a kártya memóriájában, akkor azt vissza kell tölteni az alapi memóriából a kártya memóriájába, ami sokszorosra növeli a frametime "vastagságát".
A 11-és 12 GB-os kártyák esetén az a kártya memóriájába betöltött (benthagyott) 9,2-9,7 GB-nyi adat biztosítja, hogy a program számára minden esetben közvetlenül a kártya memóriájában rendelkezésre álljon minden adat, így "cérna" lehessen az a frametime, ne "hernyó". A videón is látszik, hogy néha csökken a memóriahasználat, szóval időnként törlésre is kerülnek a már szükségtelen adatok, nem csak állandóan bemásolódnak az egyre újabb adatok, hogy végül a VRAM fele érdektelen adatokkal legyen tele, ha már úgyis van elég tárolási kapacitás.
[ Szerkesztve ]
-
Alogonomus
őstag
válasz huskydog17 #64119 üzenetére
Kár, hogy a két hozzászólással később linkelt 4070 Super eredményeket már nem nézted meg, mert akkor nem írtál volna téves megállapítást. Már a linkelt időpontban is némileg 8 GB fölé fut a 4070 Super memóriahasználata, de később a 9 GB-ot is meghaladja FullHD felbontáson. Na az a valós memóriaigénye a játéknak FullHD esetén, és amikor elég saját memóriával rendelkezik akár a Lovelace, akár az RDNA2-es kártya, akkor a DLAA sem lép közbe a Lovelace kártya memóriahasználatának a korlátozása érdekében.
-
Alogonomus
őstag
válasz #36531588 #64115 üzenetére
Intel piaci értéke 186,1 Mrd, míg az AMD piaci értéke 291,95 Mrd. Eközben az Intel több terméket is ad el, mint az AMD, valamint az AMD-vel szemben ki tudta bulizni Washingtonban, hogy ott maradhasson a kínai piacon a szerverszintű termékeivel is. Talán megérted ennyiből is, hogy mennyire nem egy cég pillanatnyi piaci értéke határozza meg az adott cég tényleges erejét.
-
Alogonomus
őstag
válasz Busterftw #64112 üzenetére
Tényleg nem crashel, játszható, de valószínűleg a Hogwart's Legacy, Lou1, Halo, és egyéb olyan helyzetekre kidolgozott texture swapping, illetve intelligensen bevetett low res texture módszerét használják a 8 GB-os kártyákon, hiszen a 12 GB-os kártyán ugyanúgy túlfut a 8 GB-on a felhasznált memória, mint a másik kettő még említett DLAA-ra nem képes kártya, vagy a legfrissebb esetben is.
A DLAA megmenti a helyzetet, de attól még a 8 GB kevés, csak van kidolgozott megoldás a probléma elfedésére. -
Alogonomus
őstag
válasz huskydog17 #64105 üzenetére
DLAA bekapcsolásával fér bele a FullHD a 8 GB-ba. Azzal tényleg belefér, viszont DLAA nélkül a FullHD medium+high textures is sokszor túlfut a 8 GB-os határon, a very high pedig közelíti a 10 GB-ot.
-
Alogonomus
őstag
Radeon kártyák esetén a chipletet átmenetileg jegelte az AMD, az már több irányból is megerősítést nyert. Esetleg ha ezek a monolitikus kártyák nagyon jól mennének, plusz az FSR megítélése is sokat javulna, akkor talán felmelegíthetik a chiplet technológiát ebben a generációban a Radeon kártyák esetén is.
Régebbi játékokhoz, amik a 8 GB-os limithez lettek belőve, azokhoz azért jó lehet egy új képességekkel felruházott takarékos 8 GB-os kártya.
A 8 GB-os Blackwell kártyával kapcsolatban MLiD úgy tudja, hogy azok nem igazán érkezik. Az 5060 is 12 GB-os lesz. Most hogy ez 192 bites memóriabuszt jelent 2 GB-os modulokkal, vagy 128 bitest de 3 GB-os modulokkal, az még kérdés.
[ Szerkesztve ]
-
Alogonomus
őstag
Hogy visszakanyarodjunk a fórum fő irányvonalához:
MLiD összeállított egy listát az információi szerinti várható erőviszonyokról. Bő fél év múlva kiderül, hogy mennyire voltak jók az információi.
500 dollárért 4080 szintű teljesítmény túl jónak hangzik, 400 dollárért 4070 Ti Super is erős ajánlat lenne, de a 4070-et 350 dollárért mindenben kényelmesen túlteljesítő kártya sem lenne rossz ajánlat.
Csak a 280 és 250 dolláros verziókban nem érzek akkora átütő erőt, mert a 8 GB VRAM idén év vége felé már FHD mellett is tényleg nagyon szűk keresztmetszet lehet. MLiD állítása szerint az Nvidia is 12 GB-os modellként hozza majd az 5060-at, bár árban 350 dollárért, amivel már a 16 GB-os 8600 XT lesz a versenytársa. -
Alogonomus
őstag
válasz Busterftw #64042 üzenetére
Ez a fórumfolyam pont a spekulálgatásoknak és a szivárgásoknak a megvitatásáról szól.
Eredetileg ugyanúgy realitásnak tűnt, hogy a csúcs RDNA3 ellen szükség lesz a 600 wattos Lovelace kártyára, ahogy a 3 nm-es Blackwell is biztosra volt véve. Végül egyik verzió sem igazolódott be.
Új hozzászólás Aktív témák
A topikban az OFF és minden egyéb, nem a témához kapcsolódó hozzászólás gyártása TILOS!
MIELŐTT LINKELNÉL VAGY KÉRDEZNÉL, MINDIG OLVASS KICSIT VISSZA!!
A topik témája:
Az AMD éppen érkező, vagy jövőbeni új grafikus processzorainak kivesézése, lehetőleg minél inkább szakmai keretek között maradva. Architektúra, esélylatolgatás, érdekességek, spekulációk, stb.