-
Fototrend
Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz.
Új hozzászólás Aktív témák
-
TKL
tag
Ha a bulb mód mellett van time mód is a gépedben használd azt. Ott nem kell lenyomva tartani a gombot, csak lenyomni, majd ha már nem akarsz tovább exponálni újra lenyomni. Ez persze úgy a legjobb ha van egy vezetéknélküli távkioldód, mert akkor nincs benne rezgés a nyomás miatt. Vezetékeseken általában amúgy is meg lehet adni az exponálás hosszát, ha olyan. Még talán azt tudod megcsinálni, hogy állítasz time módban egy késleltetett kioldást, és akkor csak egyszer, a végén kell megnyomni a gombot (nem tudom ez így tud-e működni, de szerintem miért ne...)
Én is várom, hogy újra eltűnjön a hold, csak kvára nem tudom hová kellene menni fotózni ahol elég sötét is van, meg van is valami érdekes látnivaló Eddig még csak a kert végéből lőttem ,de azért azon látszik a város fénye, egyébiránt faszagányos így trackinggel...
[ Szerkesztve ]
-
Matska
senior tag
Köszi, max rákötök egy jégakkut a kihajtható kijelző és a váz közé
Ha meg már házi barkács, lehet úgy oldom meg a Bulb módban, hogy teszek az expó gombra egy súlyosabb csapágy golyót, ami lenyomva tartja, mert nem igazán találok távkioldót. Úgyis vízszintes állásban lövöm az előteret.
https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/
-
Matska
senior tag
Tejútfotó kapcsán érdeklődnék, hogyha az előteret szeretném szépen kiexponálni, akkor érdemes-e extra hosszú záridőt használni, pl 5 percet iso400-on a zajtenger elkerülése miatt? Maga a hosszú expó önmagában is generál zajt ha jól tudom?!
https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/
-
ati3x
Topikgazda
válasz f(x)=exp(x) #4591 üzenetére
Nem tudom, nem ismerem. Én pl amiota fotózok, nem is nézek távcsőbe. Azaz nagyon ritkán. Persze az asztrofotózásnak is vannak különböző ágai: Asztrotájkép, vagy nagyobb látószögű fotózás, maximum valami kistelével mondjuk 300-ig. Erre bőven elég egy SW star adventurer, ami full kiépítésben 100 felett van, de szerintem nagyon jól használható. ÉS egész frenkón felszerelhető, akár vezetett képekhez is: https://www.youtube.com/watch?v=tEfw2tD94Hg Ezzel a cuccal szerintem elég jó belépőt kapsz az asztrofotózás területére. Elég gyorsan ki tud derülni, hogy érdemes e tovább lépni. És ha esetleg kiderülne, hogy igen, akkor is maradhat a cucc, mert van egy hatalmas előnye az Eq3 hoz képes: Jóval könnyebb kompaktabb. (EQ3-ra sem érdemes komolyabb cuccot rakni, mint az adventurer-re, pláne ha alulábas. Acéllábbal persze stabilabb, de ott még többet vesztenél a hordozhatóségnál, és ott meg más problémái jönnének elő az EQ3-nak, szóval én személy szerint az EQ3-at zsákuccának tartom)
Az Eq5 már jóval masszivabb, de mire asztrofotóta alkalmasá teszed (Goto, vagy 2 tengelyes vezérlés már bőven 200 vagy felette vagy. Van aki eq5-re 200-as newtont szeretne pakolni, ugye ez az elvi max terhelhetősége, de én személy szerint nem javaslom. Max egy 150-es newton.Mármint asztrófotózásra.. Én kb ezt az utat követem, de egy 80-as ED-el, amivel atom stabil. (késöbb egy valamilyen 150-es newtont tervezek, nekem ennyi elég). De az eq5-öt sem árt kicsit tuningolni. Én megcsináltam, jobb lett tőle. Anno én szimpla EQ5-el kezdtem, óragéppel, 600mm fókusszal (ED80) a max 60-80s-es expókat lehetett elérni. Ezzel már lehetett valmit "kezdeni" Fényesbb objektumok esetén. De nagyon hamar ki lehet nőni. Aztán GOTO-t vettem, Astrodevices.net-ről. Ez a szett árban kb 2/3-a az SW GOTO szetnek, de léptetőmotoros, bordásszíjas meghajtással. Ugye kézivezérlő nincs hozzá, de van rajta port, emi kompatibilis az SW vezérlővel, én vettem egy SW wifis adaptert, emi jóval olcsóbb mint a kézivezérlő magában, de mobilról frankón lehet irányítani. Igaz kb 2X ha használtam..Szóval ez nem annyira olcsó hobbi, Egy "potens" szet, megfelelő állvánnyal/távcsővel autoguidingel kb 400 ezer alaphangon. Ebben még nincs benne a kamera (itt elég széles a spektrum Használt 450-500-550-xxxd-től a spec csillagászati hűtött CCD/CMOS-ig lehet "temetni" a lóvét. Nincs benne a laptop. (kell a guidinghez, vagy/és a kamera vezérléshez pl canonnál az astrobackyard) Ha ki akarod váltani a laptopot, akkor MGEN, + valami canon gép és akkor a fotók SD-re mennek).
Szóval 1 szónak is 100 a vége, helyedben SW star tracker, valami használt EOS 450 vagy afeletti canon. Erre rá lehet adpterezni valami régebbi de jó manuál obit(mondjuk vmi 200-300-as telét) és hajrá!
-
f.lorand
Topikgazda
Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu
-
tvamos
nagyúr
válasz f(x)=exp(x) #4583 üzenetére
"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János
-
kovisoft
őstag
válasz f(x)=exp(x) #4587 üzenetére
Ha csak ennyi a kereted, abból maximum egy használt eq3 jön ki, de akkor fotózás csak egy max 2-300-as telével fog menni. Ha elengeded a fotózást, akkor rátehetsz az eq3-ra egy könnyű tubust. Vizuálisan az óragép sem létszükséglet, sőt az ekvatoriális mechanika sem, pl. lehet egy dobsonod, amit neked kell odébbtaszigatni, ahogy kimozdulnak az objektumok a képmezőből (viszont így lehet a legolcsóbban a legnagyobb távcsöved). Ha nem akarod elengedni a fotózást, akkor sem muszáj a vizuális észlelést ugyanazzal végezni, mint a fotózást, pl. vehetsz egy használt óragépes eq3-at egy könnyű tubussal szabad szemes megfigyeléshez, plusz hozzá egy olcsó fix teleobjektívet (pl. egy Pentacon 2.8/135 vagy 4/200 telét M42-es menettel) fotózáshoz.
Komolyabb mechanika esetén önmagában a mechanika is jóval többe fog kerülni, mint a kereted. Ha viszont hosszű távra tervezel és komolyan gondolod, valamint a lehetőségeid is engedik, akkor érdemes beruházni egy stabil mechanikára, pl. az ati3x által is említett eq5-re. -
ati3x
Topikgazda
válasz f(x)=exp(x) #4587 üzenetére
100 alatt az sw star tracker van. Az megbirkozik egy dslr-el, meg egy teleobjektivvel.
-
f(x)=exp(x)
őstag
Köszönöm szépen a segítséget úgy látom bőven alásaccoltam az árat...
-
kovisoft
őstag
válasz f(x)=exp(x) #4583 üzenetére
Használt távcsöveket a Makszutov bazárban vagy a tavcso.hu aprókban érdemes keresni, szoktak jó ajánlatok lenni. Ha fotózni is szeretnél, akkor óragépes ekvatoriális mechanikára lesz szükséged, aminek a teherbírása elegendő az adott tubus stabil megtartásához, és fotózáshoz stabilabb mechanika kell, mint vizuális észleléshez, mert az apró rezgéseket a szem még valamennyire tolerálja, de a fotón egy nagy paca lesz minden csillag. Az is fontos, hogy alapvetően miket szeretnél észlelni/fotózni. Mélyegekhez nagyobb fényerő kell, és nem kell hosszú gyújtótávolság (leszámítva az apró objektumokat). Bolygókhoz, Holdhoz nem kell nagy fényerő, de nem árt a nagy nagyítás (= hosszú gyújtótávolság). Fotózásnál viszont könnyebb dolgod van a rövid gyújtótávolságokkal, nem kell annyira stabil és pontos mechanika a kisebb nagyítás miatt.
-
f(x)=exp(x)
őstag
Sziasztok!
Már egy ideje követem a topicot, de most nagy kedvet kaptam ahhoz, hogy én is elkezdjem fürkészni az égboltot. Később majd szeretnék fotózni is, így egy olyan távcsövet szeretnék venni, ami jó lehet majd később, amikor szerzek gépet is.
Árban 100ezer Ft környékére gondoltam első körben, tudnátok ajánlani valamit?
________
Szerk.: természetesen lehet használt, mechanikával együtt még jobb lenne...[ Szerkesztve ]
-
.mf
veterán
Így keletkeznek az urban legendek
Pontosítsunk: az A6000, nyáron, 4k videófelvétel közben, a processzor videókódolás terhelése melletti túlmelegedése miatt.
A helyzet itt: A7, télinek is beillő időben, állóképek, a processzornak még zajszűrést se kell végeznie, mert ki van kapcsolva Szóval a két helyzetnek nem sok köze van egymáshoz. Mi több, a linken a videó mindössze 70-valahány képből van, és már az elsőknél kezdődik, és végig megmarad ez a színzaj-váltakozás...
De ezen most már hiába rugózunk, inkább valami megoldási javaslat érdekelne, ha van valakinek...Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/
-
TKL
tag
Köszi az infót! Szeretem a várromokat, első sorban én is ilyen helyeken próbálok tejutat fotózni. Ha egyszer úgy adódik ellátogatok ide is, annyira nincs is messze tőlem A vibrálással kapcsolatban meg úgy értettem a túlzott felmelegedést hogy esetleg a szenzornak van valami baja és ezért a normálisnál is jobban bemelegszik.
[ Szerkesztve ]
-
.mf
veterán
Ez pont ezekkel a modern Sony szenzorokkal kezdett eltűnni, régen még gyakori volt, hogy a hosszú expó alatt hő által gerjesztett olvasási zaj miatt télen, hidegben, vagy akár hűtött szenzorral fotóztak emberek, mert nyáron / melegben láthatóan rosszabb lett a zaj. És most se volt meleg, egészen 4 fokig hűlt a levegő, e képek készítésekor se lehetett több 8-10-nél...
Gondoltam a folder és a fájl neve árulkodik Csábrág (Cabrad), a határtól légvonalban nem is messze, igaz az arra vezető jobb útért nagyot kell kerülni (Hontianske Nemce / Hontnémeti és Bzovik / Bozók felé - ott is van egy várrom, az út hurokban meg is kerüli, de az a faluban van), így Bp-től ~150 km. Legközelebbi lakott település Csábrágvarbók, egészen Konské tanyáig van betonút, ott egy parkoló, mert onnan 3-4 km sziklás-köves saras lejtős út a várhegyig (én terepmotorral mentem, talán nagyobb hasmagasságú személyautóval is abszolválható, óvatosan, ha nincs nagy sár). A várat egy alapítvány újítgatja fel, de nincs lezárva, szabadon fel lehet menni.
Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/
-
TKL
tag
Nekem Nikonom van, de Sony szenzoros, viszont ilyesmit még nem láttam. alap esetben ha kiegyengeted a WB-t akkor jónak kellene lennie, de ez valóban színzaj szerűség. Valami olyasmit tudnék elképzelni amatőrként hogy amikor a képeket csinálja a gép nagyon megugrik a hőmérséklet bent, aztán visszahűl gyorsan, és ez ismétlődik, de lehet hogy ez hülyeség. Azt megkérdezhetem hogy a képek hol készültek?
-
.mf
veterán
Hali skacok!
A'sszem ez a legrelevánsabb topic a help-kérésemnek:
A hétvégén elmentem Lyridákat fényképezni, pöpec kis helyet néztem ki a Felvidéken: kevéssé ismert várrom, ami csak 1812-ben pusztult el, így sok magas fala áll; a faluja kihalt, legközelebbi lakott település km-ekre van hegygerincen túl, fényszennyezés-térképek sötétnek mutatják. A kiruccanás egy kicsit viszontagságos lett (főleg amiatt, hogy 10 fok környékére számítottam a sátrazással, de 4 fok volt, aludni se tudtam, úgy dideregtem; és a vacsorának és reggelinek való otthon maradt...), de az ég egész tiszta volt, miután a Hold nagy lassan lement 1 körül, egész jól lehetett látni a Tejutat is; hullócsillagokból sajnos már kevesebb jutott, és azok is kicsik voltak, ami 1-2 nagyobb (enyhe-közepes) volt, azok is pont akkor vagy olyan irányba, amikor / amerre nem fotóztam...Amivel most szenvedek, hogy a sorozatokból timelapse-eket csinálok, de a Hold lemente utáni képeknél, amikor már igazán sötét volt, kockánként változnak a színek... Raw, fix 10s expók, fix ISO3200, Sony A7 (FF), aminek ezt még simán bírnia kéne, mégis, már a raw-knál látszik, hogy a színzaj helyenként képenként változik, hol kékes, hol vöröses, hol bíbor, hol sárgás a domináns zaj-szín... Utómunkában hiába állítottam fix custom WB-t, a képek megdolgozásával csak felerősödött és vibráló lett ez a szín-váltakozás.
Ide feltettem az egyik még csak összedobott videót, ami egyik legerősebben mutatja ezt a vibrálást.
Utánanéztem neten is, ott annyit találtam, hogy néhány Sony szenzoros gépnél bizonyos esetekben előfordulhat ilyen vibrálás asztro-TL-nél.
Valaki esetleg járt már ilyen cipőben, látott-e olyan programot, ami ezt kiszűri? Ha más nem, marad a fekete-fehér, ami azért nagy kár lenne, amikor végre jól kirajzolódott a Tejút...Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/
-
föccer
nagyúr
Ilyen is tervben van, ahogy az aksik is, meg meg csilliasd masik dolog is. De most masra koltok.
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
-
föccer
nagyúr
Ez nalam ugy nez most ki, hogy beallitottam a vazat 30 sec, folyamatos kioldasra as a tavkiolod beakasztottam. igy amig ki nem akasztom a tavkioldot, addig folyamatosan, egymas utan csinlaja a 30 masodperces kepeket. Kiralysag. Hajnali 1-ig jo volna kint lenni, bar msot hogy kitisztult egy kicsit az eg, feltamadt a szel. remelem ezt meg megfogha a mechanika.
A nyugodtsaggal egyebkent nincs nagy baj, de az atlatszosag az pocsek. A kisgoncolt alig tudom kivenni szabad szemmel.
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
-
Matska
senior tag
-
föccer
nagyúr
Itt Szolnok alatt pocsek az eg. Talan most egy kicsit tisztultak a fatyolfelhok, de nem az igazi. Szolnok os nagyon vilagit, de azert elinditottam a gepet. A poluara allas eleg jol sikerult, Eqv960 mm-en 2 perc alig mozdult el. Persze igy us aak 30 sec-es kepeket tudok kesziteni, mert a vaz 30 sec utan csak folyamatost tud csak, az onkioldo pediglen csak analog, nem elektronikus.
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
-
Matska
senior tag
Én is szombat hajnalban terveztem kimenni. Hajnali 2-kor illene a helyszínre érnem, 4-kor csillagászati szürkület. 2 helyet is kinézetem egymástól 10-15 percnyi autózásra, az egyik egy repceföld melletti mellékút távoli erdősávval egy völgyben, a másik pedig egy szőlőhegy.
https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/
-
föccer
nagyúr
Kint vagyok Szolnokon, hatha ma nagyobb szerencsem lesz, mint tegnap.
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
-
Matska
senior tag
Ahogy nézem lesz most 2-3 tiszta este. Valaki kitelepül? Utána eső meg hold
https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/
-
TKL
tag
GoTo nélkül elég nehéz ugyanúgy pozicionálni, de egyébként szerintem nem számít maga a hely ha nem takar ki semmi.
Ajánlom nézz Aliexpressen vagy Ebay-en egy portrémarkolatot (battery grip) meg egy utángyártott akksit. Nekem is onnan van, és az utángyártott még nagyobb kapacitású, a kettő együtt meg iszonyat sokat bír, főleg hogy nekem önmagában is bír vagy 800 lövést. $20 körül van a markolat, az akksi meg vagy $10-12 szerintem, súlyt nem nagyon ad összességében a setuphoz.
A másik lehetőség a "dummy battery", ami egy akksi alakú kamu akksi, amiből kijön egy vezeték és külső áramforrásra csatolhatod. Ennél meg csak a csillagos ég a határ ha van powerbank / akksi / stb. Annyi hogy ez drágább móka ha jól emlékszem.
-
föccer
nagyúr
14 perc jutott...
Az mennyire gáz, hogy ha nem pont ugyan oda megyek vissza? Mármint fizikálisan a Földfelszínen sem, illetve a távcsővel sem pont ugyan oda pozícionálaok? Na nem mintha nagy kár lenne ezért a 14 percért, de majd ha egyszer 12 órát akarok egy képbe belerakni...
üdv, föccer
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
-
föccer
nagyúr
Nekem ultra katasztrófa volt az este. Már így múlt időben, mert már haza is értem.
Kezdődött ott, hogy amit kinéztem helyet kb megközelíthetetlen volt számomra. Még nincs kész a hordtáskám, kézbe meg nem akartam kapni a felszerelést és kutyagolni 5 km-ert. Így kénytelen voltam megállni egy olyan helyen, amit alább felraktam. A falu elég erősen bevilágított, 7-800 méterre lehetett. Szerencsére nem abba az irányba fotóztam (volna). Második lépésként szembesültem vele, hogy a lézert megint sikerült otthon hagyni, így kicsit macerásabb volt a pólust is keresgetni, meg az objektumom is. Persze ezen jól felhúztam magamat, kellett vagy fél óra amíg megnyugodjak egy kicsit. A harmadik, hogy nem volt feltöltve a fényképezőgép aksija, múltkor elfelejtettem feltenni töltőre. Persze lézer nélkül még macerásabb volt a pozícionálás, de mindegy. Elment vele vagy egy óra, amikor nekiálltam a fotózásnak már alig volt szufla a gépben. Gyorsan csináltam 5 darkot, osztán hagytam készítsen annyi lighot, amíg bírja az aksi.
Konklúzió: a lézert is beteszem a mechanikának a dobozába, elfér. Összesen kb 4 órát bír aksiról a fényképezőgép és meg kell tanulnom gyorsan pólusra állni, mert természetesen az sem volt pontos. 20 másodperces képeket tudtam készíteni. Mondjuk már ez is bőven több, mint amit mechanika nélkül ment.
üdv, föccer
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
-
föccer
nagyúr
-
föccer
nagyúr
Ma este a Börzsönyben valaki?
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
-
föccer
nagyúr
Koszi, hogy foglalkoztal vele.
A best pixels kapcsolot nem hasznaltam eddig. Este ranezek.
Fg
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
-
TKL
tag
Na szóval, nem tudom neked hogy jön össze az a stack amit beraktál, de ha csak annyit állítasz be hogy a stackelés "Select best pixels"-el menjen, meg bekapcsolod a "Remove dynamic noises"-t, akkor én ezt kapom (bele van téve a dark is, de a bias nincs, mert annak nincs helye a Sequatorban):
A helyzet az, hogy már maga az exponálás sem "elég", ha megnézed a histogramot:
A jelnek a histogram 25 és 50%-a között kellene lennie (elméletben az a jó), tehát jóval jobbra, mert így azt jelenti hogy alig fogott be fotont. Ezen vagy úgy tudsz javítani hogy hosszabb ideig exponálsz, vagy növeled sz iso-t. Utóbbinál nőhet a zaj is, tehát inkább pontosabb pólusra állásra törekedj és hosszabb expokra. Ha ez nem megy akkor vegyél vissza a gyújtótávolságból, és úgy exponálj hosszabban.
Itt van a stack felvilágosítva kicsit, ebből is látni hogy amit te akartál fotózni az nagyon halvány. Emiatt is kell a jobb exponálás, meg ha egyébként is egy halvány objektumról van szó, akkor meg még azon felül, hogy jól exponálsz jóval több integrálási idő is szükséges.
Szóval jobb exponálás, több integrálási idő, és simán csinálhatsz jó képeket!
Az meg hogy neked miért úgy néz ki a stack azt nem tudom :/
-
TKL
tag
A Sequator nagyon jól stackel, és külön királyság, hogy képes az előteret is rendesen elérakni ha bekapcsolod ezt a funkciót, de a többi extra dolog mint pl a fényszennyezés csökkentés stb azok nem igazán működőképesek. Én általában csak annyit állítok be, hogy milyen módon stackeljen, meg ha van előtér kijelölöm az eget, és ennyi. Bizonyos esetekben az auto brightness még jól jöhet, de a többi funkció felesleges (a fényszennyezés csökkentés bizonyos esetekben működhet, de csak ha nincs előtér, de elég durva megoldás). De persze utána tovább kell menni Ps-ba vagy bármi más képszerkesztőbe, é tovább mókolni.
Én egyébként azért kezdtem el a Sequatort használni, mert a DSS sokszor nem volt hajlandó összerakni a képeket.
Azt megpróbálhatod még, hogy kétszer stackeled össze az egész kép halmot, egyszer az előtérnek, egyszer az égnek, és PS-ban merge.
[ Szerkesztve ]
-
Matska
senior tag
A sequatort próbálgatom mostanság különböző beállításokkal tejút fotón. Arra jutottam, hogy alap beállítások és nagy fényszennyezés mellett az ég elfogadható, de összességében nem túl jó eredményt ad, viszont az előtér jól felhúzható. Ha benyomom a fényszennyezés csökkentést, és az enhance star light-ot, akkor nagyon szép eredményt ad az égre, de menthetetlenül bebukik az előtér.
Végeredményben muszáj lesz a PS-be beletanulni és a két képet összedolgozni, hogy az egyikből az előteret használom fel, másikból az égboltot.
https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/
-
föccer
nagyúr
Kint voltam mókázni egy kicsit. Nyilván a friss levegő és a madárcsicsergés volt a fő szempont, nem a fotózás, de ha már.
87x32 sec - ISO1600-on sikeredett, 600mm-en (eq 960mm), a Sigma 150-600-as teleobival (90mm körüli átmérő).
Sequatorrat eresztettem reája, hátha ad valamit. A lenti sarokban a megcélzott M82, ami a sikertelen (nem elég pontos) pólusra állás miatt sem igazán látszódik, max egy elmosódott kis pacaként.
Nem is ezzel lenne a kérdésem, hanem az, hogy mi a pékért van az, hogy ha csak a light képeket stackelem, akkor jobb eredményt kapok, mintha hozzáadom a dark képeket?
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
-
dzz
aktív tag
Csak egy kósza kérdés: stabilizátorral vagy anélkül?
A kérdéshez: A követők mozgással és esetleg remegéssel járnak. A léptetőmotorosok mindenképp! Alapon állványon kikapcsolt stabival fényképezek, de eddig nem volt követőm (nem kifejezetten asztrofotó a célom, de ha már azt is lehet, kipróbálnám) és nem tudom, hogy miként szoktátok Hozzám kerül (még nem tudom mikor és mennyi időre és azt sem, hogy milyen és mi a pontos baja, de bevállaltam ) egy javítandó eszköz, ha életet tudok bele lehelni, akkor kipróbálnám, aztán megy vissza a gazdának. Szóval mint a gyerekszáj viccben, nincs időm a problémákra
ERROR: '--failure' is not an option. Aborting... ---goo.gl/BFtD86
-
Matska
senior tag
A legutóbbi képemet felettem egy Fb csoportba, ahol szóltak, hogy az M27 nem színhelyes. Mi az az M27, hol találom a képen, és milyen színűnek kellene lennie?
Bocs a láma kérdésért, de asztro tájképelni szoktam, a részleteket nem ismerem
https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/
-
f.lorand
Topikgazda
Nem ismertem az általad említett ember munkáját, megnéztem. A fotói nem különösebben tetszenek, túl vannak húzva, de el nem tudom képzelni, hogy miért gond, ha a tudomány népszerűsíti. Én támogatom.
Jó út szerintem nincsen. Vannak jó utak. Én pl azt az utat szeretem, ami kb 2013-ig divat volt itthon: a visszafogott, természetesebb, fotósabb hatású képeket, nem a nagyon szaturált, szétgörbézett képeket. Egy időben egyszerűen a divat követése miatt én is így dolgoztam fel, de rájöttem, hogy értelmetlen. Miért követnék másokat, ha amúgy nem értek egyet az iránnyal? Ezért visszaálltam a számomra hitelesnek tűnő irány felé és közben persze látom, hogy nagyon megy a digitális képalkotás mostanában. De én nem afele megyek. Nekem fontos, hogy fotós hatású legyen a kép, nem grafikus hatású. Ugyanakkor nem zavar, ha más másképp jár el. A mostani galaxis fotóm is eszerint az elv szerint készült el és a jövőbeliek is ilyenek lesznek
Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu
-
TKL
tag
Én azt szeretném elérni idén hogy legyen egy jó szettem, legalább 3-4 óra light-al tele objektívvel, mert ha az megvan akkor elmondhatom hogy megy rendesen a pólusra állás, tudok rendesen exponálni (bár azt tudok), és akkor végre egy jó szetten tudom gyakorolni az utómunkát, amiben harmat gyenge vagyok még
Erre a célra a kiszemelt célpontom a Rho Ophiuchi komplex lenne, meg esetleg az Androméda.
Jó lenne elérni azt a szintű tudást utómunkában amivel azokat az igazán tiszta és éles, élénk színű képeket össze lehet hozni, azok nagyon le tudnak nyűgözni. Mondjuk nem biztos hogy egy egy DSLR-el megolható...
[ Szerkesztve ]
-
TKL
tag
válasz f.lorand #4536 üzenetére
Ja vagy úgy. Az elmúlt héten itt volt pár alkalom amikor ki tudtam menni próbálgatni a dolgokat, remélhetőleg sok tiszta éjszaka lesz idén. A feldolgozásnál meg két lehetőség van, legalábbis amit én eddig tapasztaltam: a tudományos, és a művészi. Nekem is a tudományos, vagy természetes ami tetszik. Annak, hogy ne úgy mutassunk meg valamit amilyen, nem látom értelmét. Sokat nézegettem Roger Clark oldalát, na Ő aztán a nyakadba önti a tudományt a feldolgozásnál úgy hogy a szemed kifolyik Sokan le is hurrogják érte, de szerintem Ő pl a "jó" utat járja.
-
TKL
tag
válasz f.lorand #4534 üzenetére
Lőnék én ilyet és büszke is lennék rá De valóban mintha ködös lenne kicsit.
Én még küszködök a mechanikával, be kell majd érnem kb 2 perces képekkel szerintem telével, de jó lenne azért valami összehozni vele normális minőségben, bár a nyersek úgy néznek ki hogy kb fogalmam sincs hogy kellene neki állnom. Biztos az is, hogy több időt kellene ölnöm egy-egy képbe, eddig még nem voltam kint másfél óránál többet egyben. Tanulás tanulás, nem lehet egyből minden jó...
[ Szerkesztve ]
-
f.lorand
Topikgazda
[ Szerkesztve ]
Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu
-
TKL
tag
Sziasztok!
Tudna valaki segíteni pólustávcső hibával / beállítással kapcsolatban?
A lényeg, hogy próbálgattam a tele obimat a Star Adventurer-el, és olyan 1 perc után már érezhető volt hogy csíkot húz, de mivel mások simán lőnek vele 3 perces képeket is így próbáltam finomítani a pólusra álláson, és közben észrevettem, hogy a sarkcsillag nem követi rendesen azt az útvonalat amit a PA app alapján kellene.
Utánanéztem a neten, és rájöttem, hogy valószínűleg az a gond, hogy nincs jól beállítva a pólustávcső. Megnéztem napfénynél, és valóban, nem maradt egy helyben a célkereszt közepe 180 fokos fordítás után. Semmi tapasztalatom nincs távcsövekkel, főleg nem kollimálással, de mivel nem tűnt túl vészesnek, ezért elkezdtem igazgatni, és jó pár óra "szájmunka" után ránézésre javult a helyzet.
Kivittem tegnap este próbálgatni, 35mm-en 3 perces képeket hozza (bár a halványabb, kisebb csillagok húznak, de a nagyok és fényesebbek teljesen kerekek). Ezután akartam volna feltenni a tele obit, de közben figyeltem a pólustávcsövet és nem volt rendben.
"3 óra fölött egy vonallal" indult a követés, és idővel szépen haladt, 3 óra fölött 2 vonallal, 3 vonallal stb. De csak az app-ban, magában a távcsőben a sarkcsillag megragadt 3 óra fölött 2 vonallal, és nem mozdult tovább.
Ez miért van? Van egy olyan sejtésem, hogy nem jól állítottam be a távcsövet, de ez csak sejtés. Bármilyen ötletet örömmel vennék :/
Előre is köszi!
-
ati3x
Topikgazda
Tegnap kiderült, és ugye a hold se zavart már. Gondoltam lövök M81-82-öt. Mostmár csak olyan 10 órára sötédedik be, és ez rohamosan roszabb lesz. Szal M81-82, pont a meridián környékén dekkol, akkor gyorsan valamit, próbából. Megakad a szemem az M110-en. Pont frankó poyicióban van. Rálőttem 5 perces iso1600-on. Szűrő nélkül. Egész frankó! Akkor gondoltam nem vesztegetem az időt, nyomjuk. MErt elvileg 11 körülre már felhőket írtak. Szerencsére csak éjjel 1-re érkeztek meg.. addig majdnem 2 órát sikerült rálőnöm. Egész elégedett vagyok az eredménnyel:
-
TKL
tag
Hétfőn kifejezetten jó volt az ég, kb 9re sötétedett be teljesen, 9:15re pedig már a horizont fölé emelkedett a hold, de úgy voltam vele, hogy csak kimegyek, kipróbálni a tele obit, gyakorolni a pólusraállást, meg fókuszt (amit a bahtinov maszk nagyon de nagyon megkönnyít mint kiderült). Mindent előkészítettem, beállítottam stb már délután, így olyan fél9 fele csak megfogtam az egész cuccost, kimentem, vízbe állítottam az állványt, és pólusra álltam tök jól, amit persze elcsesztem amikor ráálltam a kamerával a célterületre (hiába súlyoztam le az állványt, raktam alá masszív ytong elemeket stb). Lényeg a lényeg, elsütöttem az első képet, jónak tűnt, bár azt láttam hogy másfél percnél már nem voltak kerekek a csillagok, de más nem tűnt fel igazából. Lőttem vagy 15 képet, aztán bementem, ahol ilyen képek fogadtak:
Vakargattam a fejem, hogy ez sehogyse jó, aztán végignéztem minden beállítást és rájöttem, hogy délután felhőket próbáltam lövöldözgetni... F/22.
-
föccer
nagyúr
Úg ynéz ki ma végre felhőtlen lesz az éjszaka nagy része. Bár a Hold végig fent lesz és most volt telehold, így tuti esély sincs mást fotózni, de lenne kedve valakinek 1-2 órára kimenni a közelbe?
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
-
radi8tor
MODERÁTOR
belülről kifelé, alulról fölfelé haladva:
- 22 fokos haló a Nap körül
- két fényes melléknap
- parhélikus kör (a napon és a két melléknapon áthaladó fehér ív)
- fölső érintő ív (a 22 fokos halót fölülről érintő madárszárnyhoz hasonlatos ív)
- Parry-ív (az érintő ívhez simuló halványabb ív)
- fölső oldalív (a 22 fokos halóval koncentrikus, attól kintebb lévő színes fényív)
- zenitkörüli ív (a fölső oldalívhez tapadó ahhoz képes fordított állású szivárványos ív)⭐ Stella
-
TKL
tag
Állítólag... 212 órányi expo van a képben... Van is rajta részlet mondjuk.
-
TKL
tag
Van különbség... Ez hold + led utcai lámpa (természetesen nem pajzsos...) mellett készült, nagyváros felé nézve, szóval hogyha a lehető legjobb körülmények között használja az ember akkor a beszűrődő városi és hasonló fényeket ki fogja teljesen szedni. Kifejezetten jó még ilyen körülmények között is.
-
TKL
tag
Eddigi tapasztalataim alapján legyen bármekkora, és bármennyire is a horizont fölött van, vagy akár alatta de közel, belezavar a képbe, ugyanúgy mint egy tejút képnél. Nyilván profibb felszereléssel, mondjuk narrowband-ben szinte teljesen kizárható a hatása, de az nem az én kategóriám egyelőre
Egyébként közben megjött a szűrő, úgyhogy ma ki is próbálom. A hét további részében / jövő héten, ha végre lesz valamikor jó idő kiviszem a tele obit is és azzal is kipróbálom. Most már van megfelelő méretű Bahtinov maszkom is hozzá, úgyhogy tényleg csak a jó idő hiányzik.
[ Szerkesztve ]
-
ati3x
Topikgazda
Itt valami csoda folytán a napokban 3x is der+lt idö volt. Szombaton különösen jó átlátszósággal. A nyugodság olyan közepes lehetett. Akkor löttem a Rozettáról ezt a majd 6 órát. Az Orionról is kicsit több mint egy órát, de még nem dolgoztam fel. Egy kicsit kisérleti jellegü lesz, mert 5 db 5 perces iso400-as képböl, és 15 db 1 perces szintén iso400-asb´l akarok összehozni valamit. Tegnap, és szombaton löttem 20 db 10 percest az M81-82-röl. Szóval még az is hátra van. Van fél órám a Markarian láncról is. Ezt majf még folytatnom kell. Ha április közepég tudnék még hozzádobni még 3 órát és mondjuk a Leo tripletröl is tudnék gyüjteni 3 óát, akkor már elégedett lennék a "szezonnal". Április végétöl itt már sok értelme nincs a dolognak. Nyáron meg pár gömbhalmaz, meg ilyenek magyarországról/ausytriából..
-
föccer
nagyúr
Október óta 2-3 nap volt amikor felszakadozott éjszaka a felhőzet. Teljesen kiesik a téli szezon. Andromédát még meg akarta csípni, de abból már nem lesz semmi.
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
-
Matska
senior tag
Nem tudom máshol mi újság, de itt teljesen tiszta az ég és rég láttam ennyi csillagot. Csütörtök hajnalban ismét nekirugaszkodok egy tejút fotózásnak ha nem lesznek felhők
https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/
-
ati3x
Topikgazda
Üdv srácok!
Volt egy kis derült idő, úgyhogy meglett a rozim! Küzdelmes volt. 14-én csináltam 16 db képet iso 800-on 600s-el. Mint kiderült nem ment a bolygatásom. NEm lett beccsekkolva a phd-ben. Az astrobackyard, pedig csak az apró betűs részben jelezte.. Szóval kicsit szomorú voltam, amikor a stackelés után 3 óra expon megjelent 45 fokban a zajmintázat.. Ki nem akartam dobni 3-órét, gondoltam "meghigítom" lőttem még majd 3 órát, és már ment a bolygatás.. Ekkor pedig a vezetéssel gyűltek meg a gondjaim. Elvileg az lehetett a gond, hogy -16-17 fok volt. És a dec etngelyemen alég jó kis holtjátékot éreztem. Mindez nem lenne elég, az ellensúly tengely is kilazult, szintén a különbözö hőtágulási eggyüthatók miatt, és az 5kg-s ellensúly igencsak "lötyögött" Ettöl függetlenül nagyjából okésak lettek a képek.. Szóval nem olyan egyszerű buli ez. Itt a kép:
-
menin
tag
válasz grabber #4506 üzenetére
Igazából az időjárás a legnagyobb lutri főleg télen. Ha elsősorban az északi fény miatt mennél akkor min 1 hetet javasolok hogy több esélyed legyen még kedvezőtlen időjárás mellett is. Én azért mentem télen mert elsősorban gleccser mászás és jégbarlang fotózás volt a turánk célja.
-
föccer
nagyúr
Ezt műveltem fél délután. Vagy 10 különböző variációt kipróbáltam, de nem hozta a várt eredményt.
Ezt az auto brightnesst lezongorázom megint, hátha csak figyelmetlen voltam.
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
-
TKL
tag
Biztos, hogy a Sequatorban nem volt bekapcsolva pl az auto brightness? Az tud ilyesmit okozni bizonyos esetekben.
Csináld azt, hogy bepakolsz mindent és lefuttatod, megnézed milyen. Ha nem az igazi változtatsz a beállításokon és újra futtatod. Én is ezt szoktam csinálni. Próbálgasd végig a beállításokat és mindig figyeld, hogy az új beállítás javít-e vagy ront a képen, attól függően kapcsold ki vagy hagyd bekapcsolva. Biztos, hogy valami beállítás bekapcsolódott ha a nyersek ugyanazok..
-
föccer
nagyúr
Nem nyúltam egyik nyershez sem. Pénteken nálam volt a lányom, így csak behajítottam a sequatorba és alapbeállításokkal rányomtam a startra. Ma meg nem tudtam ugyanazt még egyszer megcsinálni. Bosszant, pláne, mert sokkal rosszabb lett az eredmény. Elvileg tök ugyan azokkal a beállításokkal, ugyan azokkal a darkokkal és ugyan azokkal a lightokkal ment az összefűzés.
üdv, föccer
Építésztechnikus. Építőmérnök. Ingatlan adás-vétel vevő oldali támogatása. Mérnök tanácsadás, felújításhoz, átépítéshez. Excel feladatok megoldása. Lézergravírozás. Mindent IS csinálok: www.jatekosfejlodes.hu
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest