Új hozzászólás Aktív témák
-
agyrágóbogár
csendes tag
Civil 3D 2025-ben a MAP parancsok nagy része csak parancssor alatt fut, nem jelennek meg a párbeszédablakok.
Találkozott valaki ilyesmivel? Megoldás?
Köszi előre is! -
agyrágóbogár
csendes tag
A fenti hibaüzenetet kapon, ha a Civil 3D Hungary felületet nyitom meg. Valaki találkozott már ilyennel? Újra kell telepíteni a magyar tartalmat?
[ Szerkesztve ]
-
agyrágóbogár
csendes tag
Sziasztok!
Egy rendszerváltozóra lenne szükségem, amely eltünteti ezeket az előnézeteket, amit bekarikáztam a képen. (Roppant idegesítőek.)
Valaki tud segíteni?[ Szerkesztve ]
-
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
gepesz13 #4816 üzenetére
Szia!
Amelyik rétegen van valami (akár blokkon belül), azt nem tudod törölni.
Javaslom a tisztítás (_PURGE) parancsot, ott a beágyazott objektumok törlését bepipálni, és úgy elindítani. Ekkor az összes rajzban lévő blokkot kitöröl, ami nincs beillesztve a rajzba, vele együtt a fóliáit is.
Ki-be kapcsolni a fóliákat a következőképpen lehet: fóliatulajdonság kezelőben jobb klikk valamelyik fólián, "összes kijelölése" és utána egy lámpára ráklikkelni. -
agyrágóbogár
csendes tag
Szia!
Nekem olyankor szokott ilyen lenni, amikor a dxf hibás. A "folytatáshoz nyomja meg az ENTER billentyűt" felirat előtt kiírja, hogy melyik sorban van a hiba.
Egy helyrehozással (_RECORVER) is megnyithatod a rajzot, majd mented. Esetleg próbáld meg blokkként beilleszteni egy új rajzba (ez akkor nem működik, ha hiba van a fájlban). -
agyrágóbogár
csendes tag
Sziasztok!
Tudtok e valami megoldást az alábbi problémára?
Ha egy Civil 3D 2018-as verzióval készült rajzot alacsonyabb verziószámúra mentek, majd megnyitom pl. Civil 3D 2014-vel, akkor nem tudom menteni, ha nem tartalmaz különleges Civil objektumot akkor sem.
Az alábbi ablak ugrik fel: -
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
sabrinho #4700 üzenetére
1. Érdemes e-mailen felkeresned a kérdéses közmű-üzemeltetőt. És úgy elkérni az adatot. (Bár ez jogszabályellenes.) Vagy (ha engedélyes tervről van szó) feltételezett nyomvonalként a WMS adatot rárakni, azzal, hogy a pontos nyomvonalat a kivitelezéskor (kiviteli terv elkészítésekor) egyeztetni kell, vagy kutatóárokkal feltárandó .
2. A 324/2013. Korm. rendelet világosan leírja, hogy: "A közművezeték-üzemeltetői téves adatszolgáltatáson vagy adathiányon alapuló terv vagy kivitelezési károkozás esetén az abból származó felelősség - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - a közművezeték-üzemeltetőt terheli." (8.B.§ (2))Érdemes végigfutni a e-közműtől levett log fájt. Ebben nekem már volt olyan írva, hogy az XY szolgáltatótól az adatokat nem sikerült levenni.
-
agyrágóbogár
csendes tag
A sok vonalat egy vonallánccá fűzd össze, majd a PLEDIT parancsnál válaszd a Görbe funkciót. Ha kellően sűrűn lekövette a rajzot, akkor a szögletesség eltűnik, olyan helyen, ahol éles törés van (pl. kehyely szélei), azokat utólag korrigálhatod, pl. metsz és oda újrarajzolod egyenesekkel és hozzáfűzöd.
-
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
lumpy92 #4676 üzenetére
Valamiféle házi szabványt be kell vezetni egy cégnél, ezt egy céges dwt sablonfájlban elmenteni és azzal indítani minden új rajzot. A mástól kapott rajzoknál mérlegelni kell, hogy azt elegendő xrefként alávetítve, vagy blokkként beszúrva a rajzba, vagy szerkeszteni is kell. Mi főleg közművekkel foglalkozunk, arra van réteg, szín, vonaltípus kiosztásunk egységes. De pl. a kapott földhivatali alaptérképet hagyom az eredeti rétegeken (vagy esetleg DAT_ előtaggal ellátom őket) és mindegyiket valami halvány szürkére állítom. A geodézia már más kérdés, ott is érdemes egy előtaggal ellátni a kapott fájl fóliáit (pl. GEOD_dátum_) és utána beilleszteni a helyszínrajzba. + ha terepmodellt csinálsz, akkor a rétegkiosztás se mindegy egy esetleges pont leválogatásnál (pontcsoport definiálásnál), főleg, ha utána kiegészítik azt. Az építészektől, gépészektől szoktunk furcsa rétegkiosztásokat kapni (főleg, ha nem AutoCAD alapú programmal dolgoznak). Ezeknél a szükségtelen rétegeket (sraff, kotta stb.) kitörlöm, vagy kikapcsolom és utána beillesztem a rajzomba.
-
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
Korcselmelet #4635 üzenetére
Itt van rá egy videó (ne zavarjon, hogy AutoCAD Civil3D-s, az alap parancsok ugyanazok):
https://www.youtube.com/watch?v=LkaqtyecKIs -
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
lumpy92 #4623 üzenetére
Egy elérhető segédlet, oktaási anyag AutoLISP-hez:
http://www.sze.hu/~halbritt/CAD/AutoLISP/ALISP2.DOC
De ehhez a konvertáló programhoz nem kell nagy lisp programozó tudás. A programrészekhez nem kell nyúlni csak a két (vonalakra és blokkokra vonatkozó) listát kell változtatni, bővíteni.
Pl.:
(list (list "el1" (list '("v_elhmod" 2) '("v_szallmod" 1)) "Kozmu_Vill_Kof_Foldkabel")) -ben megadod, hogy milyen lekérdezési feltétel kell az elektromos vezetéknél (el1) hogy a "Kozmu_Vill_Kof_Foldkabel" rétegre kerüljön. Jelen esetben a v_elhmod értéke 2 (azaz földkábel), és v_szallmod értéke 1 (azaz középfeszültség). Az értékek az attribútumos pdf-es táblázatban megtalálhatók. -
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
lumpy92 #4620 üzenetére
Ha a progi indítása után a "hiba: rossz ssget mód karakterlánc" szöveget írja ki, akkor az a gond, hogy magyar az AutoCAD. Ezt könnyen orvosolhatod, csak egy alsó aláhúzást kell beraknod: a lispben rákeresel az "ALL" szóra és kijavítod "_ALL"-ra. Majd elmented és újra betöltöd.
Ez csak egy alap lisp, javaslom, mindenkinek aki használja, hogy bővítse, javítsa saját és a közműszolgáltatók kénye-kedve szerint. Pl. a távközlési vezetékeket már úgy kérik, hogy külön jelenítsük meg szolgáltató szerint. Én már csináltam külön egy távközlési lispet, amiben a főbb távközlési társaságok benne vannak, azokat külön rétegre leválogatja, külön vonaltípussal. De ha az ország másik felénél van egy másik szolgáltató amivel még nem találkoztam, akkor azzal ki kell egészítenem a lispet.
Azt tudom mondani, hogy ezzel egy e-közműves állományból kb. 3-6 óra alatt lehet olyan térképet készíteni, ami elfogadható (feliratok nélkül).
A átmérők, anyagminőségek sajnos amúgy is elég hiányosak, vagy nem elég pontosak (pl. csak műanyag van megkülönböztetve, ami pl. vízvezetéknél elég kevés, jó lenne tudni, hogy az PVC, vagy PE).
A másik gond a távközlési alépítmény - földkábel dologgal van. Ahány szolgáltató, annyi féle képpen értelmezi, hogy melyik rétegre rakja a nyomvonalakat (hi1/hi2, vagy elh_mod: földkábel /alépítmény). Ezt sajnos külön meg kell nézni az adatokban és úgy módosítani a lispet. -
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
lumpy92 #4599 üzenetére
Tudsz csinálni:
Hossz-szelvény tulajdonságok fej- és láblécek fülén kell.
Fej- és lábléc típus: vízszintes geometria.
Fej- és láblécstílusnál pedig létre kell hozni egy pl. részhossz nevezetű stílust. Pl. az ívviszonyok stílusból ki lehet indulni (azt másolni). A felesleget kitörölni, kikapcsolni, egyedül az egyenesek hossza kell, hogy megjelenítődjön.
Ezt követően hozzáadás, majd ha több nyomvonal van, akkor meg kell adni az a nyomvonalat aminek a vízszintes töréspontjait figyelembe akarod venni. -
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
lumpy92 #4584 üzenetére
A legegyszerűbb módja, hogy a meglévő terepedet másolod, majd felület szerkesztésnél felület emelése/süllyesztése parancsot választva -0,30 m-rel lejjebb viszed. Ezt követően a térfogatok műszerfallal tudsz két felület közötti térfogatot számolni. Ha nem a teljes felületen kell a 30 cm eltávolítás, akkor azt egy zárt vonallánccal körbekeríted, és felveszed felület peremeként. Akkor csak addig számol.
Van ennél "elegánsabb", de bonyolultabb eljárás is, "felső réteg eltávolítása" alkotóelem használata, de ahhoz mintakeresztszelvény, nyomvonal, hossz-szelvény szüksége és így lehet nyomtervet készíteni. -
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
sabrinho #4583 üzenetére
Azt jelenti, hogy be kell hoznod a rajzba. Blokkbeillesztéssel, vagy ctrl+c; ctrl+v-vel. A lényeg, hogy azok a blokkok benne legyenek a rajzban, mert akkor tudja a pontok helyére rakni a szimbólumokat (műtárgyjeleket). Sajnos a szimbólumok 0 elforgatással lesznek beillesztve.
Az applikáció saját rétegre rakja a különböző közműveket, aminek a színét könnyen megváltoztathatod. Csinálhatsz, vagy ha van saját rétegkiosztásod a közművekre akkor azt is használhatod, csak a lispben kell átírni egy-egy sort (idézőjelben lévő szöveg adja a fólianevet).
Pl.:
(list (list "hi1" (list '("v_halofunk" 1) '("v_elhmod" 1)) "Kozmu_Tavkozles_Orszagos_Legvezetek")) helyett:
(list (list "hi1" (list '("v_halofunk" 1) '("v_elhmod" 1)) "kmű_ml_távk_lv"))
Ha vannak saját blokkjaid, akkor a lisp-et hasonló módon átírva beillesztheted, csak a lényeg, hogy a blokk a rajzban legyen.Hrsz és telekhatárt az e-közmű nem szolgáltat, azt más módon kell beszerezned, pl. földhivatal, vagy geoshop.
-
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
sabrinho #4579 üzenetére
A MAPIMPORT parancsnál be lehet állítani, hogy a poligonokat zárt vonalláncként importálja. Ekkor nem lesz kitöltés, csak a körvonal.
Érdemes a shp fájlokat használni, mert abban több (rejtett) információ van, mint a dxf-ben.
Egy kis ingyenes okosság a többletinformációk kinyeréséhez:
És van fizetős e-közmű konvertáló is:
http://www.seri2000.hu/help/shapeinstall/su1_index.html -
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
-ZeeZee- #4548 üzenetére
Ha jól értem, akkor a ferde sík és egy rézsű metszésvonalát keresnéd. Erre egy videó: https://www.youtube.com/watch?v=mq3Z13mB3OY
A térfogatokat érdemes kétféle módon kiszámolni:
- térfogat műszerfallal két felület között,
- nyomvonal mentén mintavonalak alapján.Ha a két módszer közti eltérés kicsi, akkor megnyugodhatsz.
-
agyrágóbogár
csendes tag
Szia!
Akkor az nem EOV-ban készült, vagy a koordináta beállítása van eltolva, elforgatva. Ez uitóbbit az UCS (FKR) paranccsal tudod visszaállítani (viLÁgot választva).
A pontok koordinátáinak exportálásához használható a _DATAEXTRACTION parancs, amelynél txt fájlba ki tudod menteni a rajzi objektumok koordinátáit. -
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
hidaipetya #4478 üzenetére
A hála a lisp készítőt illeti. én is csak felhasználó vagyok.
Nisida
Teljesen egyet értek veled. A legnagyobb baj, hogy aki az e-közmű kiírást készítette annak idején soha nem készített egy tervet sem, és csak (tér)informatikai alapon fogta meg a kérdést.
Ha nincs -
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
hidaipetya #4475 üzenetére
Igen, sajnos a dxf-ek nem tartalmazzák a vonal attribútumokat, amelyek további hasznos információkat tartalmaznak a közművekről.
Az egyik kollégánk csinált erre egy lispet, ami szabadon terjeszthető, módosítható. Ez a MAP alatt (MAPIMPORT paranccsal) beimportált vonalakból és pontokból kiveszi a szükséges attribútuminformációt és annak megfelelően átrakja az általad jól megszokott fóliakiosztásra, ill. a pontoknál a megfelelő blokkot beilleszti.
Ezt a lispet írtam át, bővítettem én is a saját rétegeimre, blokkjaimra. Tartozik hozzá egy leírás, ami egyszerűen elmagyarázza hogy kell használni, mit kell átírni. Ezzel lényegesen lerövidül a konvertálás.A lispet ide feltöltöttem:
https://we.tl/t-p4soZ46xLu -
agyrágóbogár
csendes tag
-
agyrágóbogár
csendes tag
válasz
kriszpontaz #4391 üzenetére
Köszi, sikerült!
Nem találtam volna meg ezt a pipát az életem végéig sem. -
agyrágóbogár
csendes tag
Sziasztok!
Az alábbi problémával fordulok hozzátok:
Van egy AutoCAD fájlom, ahol színesnek (fólia színűnek) kellene lenni a vonalaknak, de mégsem azok. Az alábbi ábrán látszik, hogy fólia tulajdonságú a színe a vonalnak, de nem jeleníti azt meg. Amikor betölti a fájt, akkor egy pillanatra megjelenik fóliaszínű vonalakkal, majd átvált szürkére. Ha módosítok egy vonalat a fogópontjával, akkor is átvált a fólia színére egészen ameddig nem regenerálok.
Valószínű valamelyik rendszerváltozó állítódott át, csak nem jövök rá melyik (és miért)?
Új hozzászólás Aktív témák
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- TCL LCD és LED TV-k
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Mesterséges intelligencia topik
- Apple Music
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Egy döntés története, avagy az S24 FE Pro és kontra érvei!
- Új design és okosabb AI: megjött a Galaxy S25 készülékcsalád
- Elektromos cigaretta 🔞
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- További aktív témák...