Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • peppe79

    senior tag

    válasz #40553216 #52156 üzenetére

    "Mert te kifogásoltad a mértékegységet. És persze nem a Mielének, hanem az IQAirnek."

    Jaaa, hogy te a mérőeszközre gondoltál! :) Akkor itt valami félreértés lesz: én tökéletesen tisztában vagyok vele, hogy mit mutat: az említett videó az USA-ban készült, tehát kézenfekvő, hogy a mértékegység: részecske/köbláb.
    Nem azt kifogásoltam, hogy a mérőeszköz nem mutatja a mértékegységet, hanem azt, hogy nem érted, hogy mit látsz, és hogy a készülék mit mér, mindössze csak számokat vetsz össze egymással.

    "A linkelt oldal egyik képén van egy mértékegység: particle per minute. A számok nagyságrendje összevethető a kézi számlálóéval, így lehet, utóbbinál is ez a mértékegység."

    Na, látod, pont erre gondolok: te csak számokat látsz, de nem érted, hogy mit mérnek. A két teszt baromira nem összevethető, több okból sem:
    1. Az IQAir particlescan lite egy egycsatornás mérőeszköz! Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy az összes, 0.3 mikronnál nagyobb részecskeszámot egy kalap alá veszi, vagyis summa mér! Az IBR laborban többcsatornás készülékeket használnak, és a linkelt tesztben pedig kifejezetten, csak a tüdőből nehezen -, vagy egyáltalán nem távozó; komoly egészségügyi kockázatátot jelentő, 0.3-0.5 mikron közötti részecskeszámot mérték.

    2. Az IQAir készülék 2 másodpercenként vesz mintát, és egy pillanatnyi értéket mutat (részecske/köbláb). Az IBR tesztnél viszont az áramlást figyelembe véve mérnek, azért adták meg a percenkénti részecskeszámot.

    3. Az IQAir készülékkel történő mérés egy nagyobb légtérben történik, temészetes körülmények között. Az IBR laborteszt viszont egy 1008 köbláb méretű (~28,5 m3) kamrában történik, adott mennyiségű tesztpor alkalmazásával. Így biztosíthatóak csak az azonos feltételek.
    Ha érdekel, hogy néz ki egy ilyen kamra, és milyen mérőszeközöket használnak, itt van például a brit Which tesztmagazin videója, amiben bemutatják a tesztkörülményeket (lásd: 1:00-tól)

    4. Az IQAir készülék egy belső szivattyú segítségével vesz mintát, aminek az áramlási sebessége: 0.025 köbláb/perc, azaz cca. 0.0007 m3/óra. Az ilyen lassú, és ciklikus mintavételezés akkor előnyös, ha szélcsendben, vagy minimális légmozgás mellett mérnek vele. A Miele porszívó max. légárama, szűrőkkel és porzsákkal ~120 cfm (cubic feet/minute), vagyis cca. 200 m3/óra. Na, egy ilyen légáramba, vagyik a porszívó közvetlen kilépő nyílásába "tolja bele" az ember ezt a mobil mérőeszközt.
    Labor körülmények között viszont, a mérőkamrába áramló részecskeszámot mérik.

    "Mindössze" ennyi a különbség a két mérés között. :)

  • peppe79

    senior tag

    válasz #40553216 #52156 üzenetére

    "A mérés célja szempontjából bazira mindegy, milyen a gép felépítése és szűrési technológiája. A végeredmény számít: mennyi por jön ki."

    Ez megint csak egyénfüggő dolog. Ha így vesszük, akkor az is bazira mindegy, ha egy kis városi autó, alacsony fogyasztását hasonlítom SUV modellekhez.

    "...a HEPA-szűrés annyit ér, amennyi a tömítés, ami elzárja a szűrni valót."
    Stimm.

    "Itt ennek okán megkérnélek, fejtsd ki, az állóporszívók melyik műszaki megoldása teszi lehetetlenné a Mielénél mért HEPA-szűrés és tömítés szintjét."

    Nem azt írtam, hogy lehetetlenné teszi, hanem azt, hogy nem a legkorrektebb egy hagyományos porszívót állóporszívókkal összevetni.
    Személy szerint, nekem közvetlenül csak a Vorwerkkel van tapasztalatom, abból használtam már mindkét kivitelt.
    A hagyományos porszívó ott jobban szűr. A burkolat kivitele, és a működési elve ugye, elég egyértelmű: adott egy nyitható fedéllel ellátott gyűjtőkamra, ahová a porszívócső csatlakozik, a cső csonkjára meg megy közvetlenül a porzsák. Itt jut be a levegő. Aztán van egy elkülönülő, "zárt" motortér, ahová egy motorszűrőn keresztül továbbáramlik, majd további szűrést követően kilép a levegő. Elég egyszerű. A légáram egyenes vonalú, csak a HEPA szűrőnél törik meg.
    Ezzel szemben az álló kivetelűnél, a helyszűke, és a súlykiegyenlítés miatt picit bonyolultabb a helyzet. Az én régebbi Vorwerk porszívómnál, a burkolaton belül, "körbe" áramlik a levegő. A csonk után az egyik oldalsó csatornában áramik a gyűjtőkamrában elhelyezett porzsákba, majd mellette "visszakanyarodva", a gyűjtőkamrából kilépve, a motortér alsó részében elhelyezett HEPA szűrőnél távozik. Álló kivitelről lévén szó, itt a burkolatra ható erők miatt, a tömítés nem olyan tökéletes, mint a hagyományos porszívóknál. És ez nem csak a burkolat tömítésére van kihatással, hanem a gyűjtőkamrába belépő csatorna, és a rá csatlakozó porzsák tömítésére is. Persze biztosan létezik ettől hatékonyabb megoldás is (az újabb Vorwerk állóporszívó például már más kivitelű), de azért nagy általánosságban elmondható (főleg, ha adott márkán belül vizsgáljuk), hogy az állóporszívók ebből a szempontból egy picit gyengébbek.

    "Másrészt a Miele is csinál pont ilyen felépítésű álló porszívót."

    Pont ezért lett volna korrekt, ha állóporszívót hasonlítanak össze állóporszívóval! Vagy nem? :) És akkor itt jön a lényeg, amit a Miele USA már annyira nem vert nagy dobra: korábban, nem csak a konkurens gyártók állóporszívóinak tesztjére adtak megbízást, hanem Miele állóporszívóra is. Csak hát az eredmény, egyes konkurens modellekhez képest, egy picit elmaradt:
    Ez egy klasszikus Miele porszívó teszteredménye.
    Ez meg egy Miele állóporszívóé.
    És akkor a konkurens állóporszívók: Dyson DC65, Hoover, Shark

    Erről már nem cikkeztek. :) Na, ennyit a korrektségről...

    [ Szerkesztve ]

  • peppe79

    senior tag

    válasz #40553216 #52156 üzenetére

    "Hogy egy laborteszten nem nulla a Miele, csak neked meglepő."

    Egyáltalán nem lepett meg, hogy a laborban nem nulla részecskeszámot mértek. :) Az viszont annál inkább, hogy az a srác téged meggyőzőtt azzal a kis mobil eszközzel, hogy a Miele porszívóból kilépő levegőben a részecskeszám 0.3 mikron méretig valóban nulla.

    "A videókon látható teszteken rajtatok kívül senki nem gondolja, hogy az a kis kézi számláló a technológia csúcsa"

    Mégis te hoztad fel mindig referenciaként az általa mért nullás értéket. Lásd:
    "Ehhez a 110000 körüli értékhez képest a 8-30000-es érték jó, de a nullához képest kevésbé"
    "A három, teljesen eltérő felépítésű modell egyike sem produkál nulla értéket."

    Egyébként nincs azzal az IQAir kütyüvel semmi gond, csak a mérésnél volt egy kis user error. Aki megelégszik egy egycsatornás mérőeszközzel, annak tökéletesen megfelel.

    "...az csak annyit mutat, hogy a Miele alacsonyabb kategória elvárásainak biztosan megfelelő szűrője, akár szűrési rendszere felülteljesít a Sebo magasabb kategóriába sorolt rendszeréhez képest."

    Ez tévedés! Az S-Class nem magasabb "kategóriájú" szűrő.

Új hozzászólás Aktív témák