-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
sh4d0w
félisten
válasz batai15 #83769 üzenetére
Egy dolgot még most az elején érdemes megtanulni: a Linux nem Windows, nem ingyenes Windows, nem Google kereső találataiból töltünk le és telepítünk programokat (csak a legvégső esetben). Más filozófia, más megközelítést, más mindsetet igényel.
Ha hajlandó vagy belerakni a tanulás idejét, nem lesz bajod vele, de ha nem, neki se állj.
https://www.coreinfinity.tech
-
válasz batai15 #83772 üzenetére
Jó az alap Ubuntu(Gnome), de szerintem kevés hozzá a gép (nem írtál se CPU-t, se RAM-ot, se VGA-t), de ha neked megfelel akkor maradhat.
Ezt a widget-es dolgot nem vágom, majd más megírja a tutit. Nekem a Gnome Extensions ugrott be róla.
Régebbi gyenguska gépre, kevés RAM-al inkább az Ubuntu Mate-t ajánlanám, esetleg az XFCE változatot.[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
-
Silent_Bob47
tag
válasz batai15 #83769 üzenetére
Erre bármelyik..
Én használtam Ubuntut, Debiant Fedorát, OpenSUSE -t Arch Linuxot(Most az van) Mind alkalmas arra, amit írsz. Amire feltehető egy Gnome, vagy egy KDE, az megfelel a kívánalmaidnak.
Arch alatt van egy tipikus összeomlás tünet frissítés után. Ha az már ujjgyakorlattá válik, akkor gyors, kezes, és problémamentes rendszert kapsz hibák és disztro specifikus moddok, és fogyatékosságok, és sallangok nélkül. A Fedora nekem Bevált. Az Ubuntuval a lila téma/Unity óta szakítottam. A Debian alatt egyik-másik program hiányos funkciókkal terhelt félkész cucc. Az OpenSUSE jó, de elég kövérre van hízlalva. Arch, Fedora, Debian a leginkább alkalmas arra hogy csak a legszükségesebb dolgokat telepítsem fel netinstallból és csak a tényleg szükséges renszerszolgáltatások fussanak. Eredmény: GYors boot, kevés hibalehetőség, gyors frissítés.
Ez mind-mind személyes benyomás, és hóbort. -
King Unique
titán
válasz batai15 #59054 üzenetére
Az előző válaszokat nem tudom mennyire olvastad el és nézted át, de azokban eleve benne van, hogy egyes rendszereknél simán fel lehet csatolni grafikus felületen a fájlkezelőben. Valamint egy másikban az is, hogy milyen egyéb módon lehet még megoldani, beleértve pl. terminálban is.
[ Szerkesztve ]
-
0xmilan
addikt
válasz batai15 #59054 üzenetére
Nem kell kicsomagolni, mountolni kell ahogy a linkelt leirasban is irjak:
Mount the Windows 7 ISO
Create or use an existing directory to mount the Windows 7 ISO:sudo mkdir -p /mnt/iso
sudo mount -o loop /tmp/en_windows_7_professional_x64_dvd_X15-65805.iso /mnt/isoUtana tudod cp-vel masolni az iso tartalmat a USB drivera.
sudo cp -av /mnt/iso/* /mnt/usb/
[ Szerkesztve ]
-
-
-
csixy
addikt
válasz batai15 #58634 üzenetére
Egere válogatja. Próbáld meg az egéren a DPI értéket változtatni. Ha túl sokat ugrik a görgetésre , akkor oldalt tudod a csúszkát az egérrel megfogván lassabban húzigáli, de ez elég fárasztó.
[ Szerkesztve ]
Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.
-
lev258
veterán
válasz batai15 #58595 üzenetére
Megjegyzés.
Én mindig úgy telepítek, hogy netkábel kihúz, wifi kikapcsol. Mert sajnos én is tapasztaltam már, hogy a telepítés közben leszedett frissítések meg tudják kavarni a dolgokat, megakadályozni a telepítés sikerességét. Ráér frissíteni az ember akkor, ha már van egy működő rendszere.Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
Dave™
nagyúr
válasz batai15 #58593 üzenetére
Bár nem nekem válaszoltál, gondolom nekem címezted. Én teljesen megértem, sőt, teljesen hidegen is hagy, mert nem az én számítógépem és nem is az én problémám. Mindkettő a tiéd. A jutalom is a tiéd, ha az első akadálynál nem adod fel, gondolom főzésnél sem sikerül minden elsőre. Anno amikor az Ubuntut telepítettem először a Surface Pro-ra csontra fagyott, amint volt hálózati forgalom. Hamarosan rájöttem, hogy a wifi driver a problémás, amit akkor kikerültem, majd nemsokára újabb kernelben javítottak. Ha hisztiztem volna mint te, akkor most lehet a Windows 10-zel szívnék, ami miatt pont alternatívát kerestem eredetileg. Kitartás nélkül nincs siker, ez kb. az élet minden területére igaz.
-
Flowtation
őstag
válasz batai15 #58592 üzenetére
Ennyire könnyen ne add fel azért. Én múlt héten ugyanerre a gépre, ugyanezzel a pennel nem tudtam telepíteni, valami EDD hibára hivatkozott...végül is kiirtam újra, ugyanazt az img-et, most meg ment. Ne gondold, hogy a win probléma mentesebb, csak már fel sem tűnik. Egyébként nagy hiba egy ilyen probléma miatt általánosítani a linuxra. Mit jelent a könnyen? Csak next,next finish? Miért szeretnél linuxot? Kíváncsi vagy, vagy unod a wint, bármi más? Nem kötekedni akarok tényleg.
Van más disztró ezer, amit ki lehet (sőt szerintem kell is) próbálni, ahhoz, hogy el tudj indulni ezen az úton. Nem győzik elégszer leírni a szakik, hogy a linux nem win, ezt észben kell tartani. Sokan azt is elfelejtik, hogy a másikat használják régóta, volt idejük megtanulni, de most meg rögtön érteni szeretnénekk egy tök más rendszerhez is, na ez az ami nincs így. Igenis tanulni kell, használni, kiismerni. Jogos, hogy ha még fel sem települ, akkor hogyan. Azért van a sok-sok alternatíva. Nekem is volt bajom a manjaroval először. Sőt most is van, de keresek, olvasok, aztán vagy sikerül megoldani vagy másik megoldást találni. Ja, és rengeteget kérdezek, van ezért egy jó nagy közösség.
Egy szó mint száz, ne akadj meg az első - remélhetően kicsi - problémánál. A legtöbbször van megoldás.
Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.
-
batai15
félisten
válasz batai15 #58592 üzenetére
2 munka helyem van, melette még szakács suliba is járok pihenni is kellene meg edzeni is. Tehát kevés a szabad időm.
Mivel az amúgy is kevés időből már eleve többet vett el mint terveztem, nem kívánok vele szívni remélem ezt meg érted. Nem hiszen hogy olyan nagy igény a vlc chrome meg torrent, egy stabil biztonságos gépen. de még fel sem akar települni. Remélem meg érted ezt. -
Dave™
nagyúr
válasz batai15 #58590 üzenetére
Nekem 4 különböző gépre simán felment, abból az egyik egy Microsoft Surface Pro 2 volt, ami azért nem egy szokványos hardver, a leggyengébb meg egy 2011-es T4500-as Acer. Egyiken sem tartott eddig, mint neked. Live USB alól telepít szerintem szinte mindenki, tehát az nyilván nem gond.
Windows mellé vagy önmagában telepíted?
szerk: A fosozással biztosan sokkal előrébb leszel, de te tudod.
[ Szerkesztve ]
-
Flowtation
őstag
válasz batai15 #58588 üzenetére
Épp most telepítettem egy KDE-t, céges gépre, sima vinyóra, eccerű hardverrel, de nem tartott 20 percig sem. Kb elolvastam 2-3 topicnál az új hozzászólásokat meg egy cikket. Szvsz lesz ott valami, de azért hörpints egy kávét még.
szerk: Ha megszakad a net attól miért áll le? Netinstallt csinálsz? Otthon nekem a live úgy indult, hogy nem volt net, de azért simán felment.
[ Szerkesztve ]
Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.
-
-
Frawly
veterán
válasz batai15 #58565 üzenetére
Bittorrent-kliensek között szerintem torony magasan a qBittorrent a legjobb. Total Commander-klón fájlkezelők közül meg a Double Commander.
Vírusvédelem nem kell.
(#58568) agy73p: pedig jól csinálod, így kell kiírni. Milyen módban tudsz róla bootolni? UEFI vagy normál boot?
[ Szerkesztve ]
-
0xmilan
addikt
válasz batai15 #58565 üzenetére
Mint-ben Transmission a default, igy en egy ideje azt hasznaltam - bar nem vagyok nagy torrentes - , de nemreg talaltak benne sebezhetoseget, meg amugy sem a legjobb: #57609
Qbittorrent-et ajanlotta itt valaki korabban.(#58568) agy73p
bs=4M - itt 512k ajanlott, hogy szep nyugodtan tudjon masolni. Nemreg igy irtam ki Mint 18.3-t, illetve sync szerintem nem kell.[ Szerkesztve ]
-
Dave™
nagyúr
válasz batai15 #58451 üzenetére
Meggyőzni nem akarlak, azt sem állítom hogy ez biztosan jó lesz neked, csak annyit mondok, hogy mindenképpen érdemes kipróbálni és simán ajánlható teljesen kezdőknek is. Ezeket minden további nélkül fenntartom (minden más viszont szubjektív és csak azután tudod eldönteni, hogy jó lesz-e ha kipróbáltad és használtad is legalább egy kicsit).
-
Dave™
nagyúr
válasz batai15 #58446 üzenetére
Gyakorlati megközelítés: egy rolling rendszert egyszer telepítesz csak, utána mindig csak frissíted, állandóan naprakész. Ubuntu meg a hasonló, kiadásokra épülő rendszereknél mindig az adott verzióhoz elérhető csomagokat tudod csak telepíteni a tárolókból és ez akkor probléma igazán ha pl. LTS verziót használnál és abban elég régi szoftverek vannak, de problémát jelenthet az elavult külső tároló is, vagy a még nem elérhető új. Disztribúciófrissítésnél ráadásul könnyen problémákba lehet ütközni, főleg ha komolyabb módosításokat csináltál itt-ott. Rolling esetében ilyenek nincsenek, ott mindig csak a legfrisebb van. Elvileg ott lehet probléma rolling vonalon, hogy a sokkal frissebb csomagok miatt több bug lehet, de megnyugtatlak, az LTS verziókban is vannak bugok. Az Arch tényleg eléggé bleeding edge, ott nagyon hamar stabil ágra kerülnek a csomagok, a Manjaro saját tárolókat használ, az Arch stabil ága a Manjaro tesztelős ága. Tud magyarul persze, de a KDE-s változatban van egy-két menüpont ami angol, mert annyi van (beállítási lehetőség) hogy nem győznek lépést tartani a fordítók a funkciókkal
CPT.Pirk: nem olvasok híreket, ha jön frissítés telepítem (nehéz is lenne nem észrevenni a piros ugráló Octopit), rolling rendszer esetén nincs nagyon értelme nem frissíteni szerintem.
[ Szerkesztve ]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz batai15 #58448 üzenetére
Nem tudok olyan disztrót mondani, ami ne tudna magyarul.
lev258: annyit tennék hozzá, hogy a rolling annak jó, aki hajlandó is frissíteni rendszeresen a gépét, meg elolvasni a disztró ezzel kapcsolatos híreit. Aki lusta erre az inkább ne rolling disztrót használjon, mert esetleg pórul járhat egy-egy nagyobb frissítés kihagyása miatt.
[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
lev258
veterán
válasz batai15 #58446 üzenetére
Ubuntu vonalon egy adott időben kiadott rendszerre a bebetonozott csomagok jellemzőek (driverek, szoftverek, ...). Rolling vonalon (pl. Arch) pedig a kiadott rendszer bizonyos időközönként új csomagokat kap, lépésenként "lecserélődik" újra.
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
lev258
veterán
válasz batai15 #58437 üzenetére
A fogalmakat helyre kellene tenni nálad.
A Mint és a többi Ubuntu változat más kezelőfelülettel rendelkezik (van Windows-szerű is), de pl. a Manjaro egy tőlük jelentősen eltérő rendszer, más csomagkezeléssel, más felhasználói tudásszinttel.
Kezdőnek Ubuntu vonal ajánlott (a Mint is ide tartozik).Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
-
Dave™
nagyúr
-
Rimuru
veterán
válasz batai15 #51991 üzenetére
Mind a ketto stabil igazabol ugy kellett volna irnom hogy LTS/legujabb nem LTS.
Az LTS az sokaig tamogatott, 2 evente jon belole uj verzio (elvileg stabilabb, stb).
A nem LTS-be kerulnek be uj featureok (ami kesobb megjelenhet a kesobbi LTS-ben), fel evente jon uj verzio, stabilitassal itt se kene gondban lenni.Vigyázat, csalok!
-
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Elite: Dangerous
- Magisk
- Autós topik
- 20 milliárd kameraszenzornál jár a Sony
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- OpenWRT topic
- Forza sorozat (Horizon/Motorsport)
- Vodafone mobilszolgáltatások
- További aktív témák...
- AKCIÓ! Microsoft szoftverek, vírusírtó szoftverek, egyéb szoftverek széles választéka!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Karácsonyi akció: ESET termékek hivatalos forgalmazója / NOD32 / Internet Security / stb.
- Indiana Jones and the Great Circle - Digital Premium Edition - beváltás: 2025.1.30 - RTX 40XX
- Új, bontatlan World of Warcraft gyűjtői kiadások
- Diablo IV! Battlenet GIFT! + Vessels of Hatred
- Office Professional Plus 2013, 2016, 2019, 2021, 2024 licenckulcsok - MEGA Akció!
- Új Windows 7, 8.1, 10, 11 telepítő pendrive-ok, pendrájvok és telepítőlemezek, DVD-k
- Surfshark Starter VPN 1 év / Végtelen eszköz / Előfizetés hosszabbításra is alkalnas Kupon
- Retró játékok eladóak
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest