Új hozzászólás Aktív témák
-
And
veterán
Hát, motoros joy meg pár mA, biztos ez? Mekkora terhelhetőségű volt az az elpukkant táp? Amúgy számtalan step-up (boost) DC-konverter áramkör létezik, de ha valóban alacsony áramra kell, akkor jó lehet pl. a filléres árú MC34063 is (példakapcsolás az 5. oldalon). A kimenőfeszültség az R2/R1 aránytól függ, tehát közel 24V-ot kapsz, ha az R2-est 39 kΩ-ra cseréled.
-
04ahgy
nagyúr
Osztom shtml mindegyik ide vonatkozó hozzászólásában leírtakat. Úgy látszik, ő meg is értette a mondandómat.
A vonatkozó sodrott rézhuzal egyes tápoknál olyan vékony, és olyan silányul van a csatlakozóra krimpelve, hogy én 10A esetén is féltem.
Továbbá te korábban a táp leégetéséről beszéltél, azért is részleteztük ennyire, hogy NEM ég le. Védelem beavatkozás =/= leégés.
"Éljen soká a rövidrezárás"
Hát, itt meg ki beszélt rövidrezárásról...?
HGyu
-
shtml
őstag
Én nem avatkoztam bele a vitába, már csak azért sem, mert nem ismerem a kérdéses kártyát, ami táplálni akarsz - anélkül meg minek pofázzak? Kizárólag az egy ág vs. két ág ill. a független ág vs. virtuális ág témában szóltam hozzá.
két ágnál a dupla keresztmetszet csökkentia feszültségesést ugyan (bár a csatik átmeneti ellenállása miatt ebben nem vok teljesen bizos)
Egy ágnál is van a csatlakozón átmeneti ellenállás, két pérhuzamosan kötött ágnál ez is csökken eredőben.
-
shtml
őstag
Vedd észre, hogy az egyes ágak a feszültségszabályozás oldaláról nézve egyetlen ágnak számítanak, a túláramvédelem oldaláról nézve viszont külön ágaknak (hiszen minden ágon külön túláramvédelem van). A fogyasztón két okból is csökkenhet a feszültség: az egyik a szabályozás hibájából (ez minden ágon jelentkezik), a másik az egyes ágak vezetékén az adott ágon folyó áram hatására eső feszültség miatt, ami hozzáadódik az előbbihez. Ez utóbbi a két ág azonos, kiegyensúlyozott terhelése miatt is lényeges, ha ugyanazt a fogyasztót látják el (a4ahgy erre is utalt).
Ne feledd, 04ahgy ezt írta (kiemelés tőlem):
[B]kevésbé éles beavatkozású védelemmel rendelkező tápok egy virtuális ágakon az adott ágra megszabott terhelés felett terhelhetők, ha másik ág meg alul van.[/B]
És valóban, sok olyan tápról olvastam már - bár most megnevezni nem tudom őket -, amelyeknél az egyes ágak védelme bizony az adatlapot megadottnál jóval többet megenged, azaz kevésbé éles a védelem beavatkozása.
Na meg 04ahgy azt is írta - én is utaltam rá -, hogy nem mindegy a tápellátó vezetékek keresztmetszete sem. Két külön ág használata automatikusan nagyobb keresztmetszetet, ezáltal kisebb feszültségesést jelent.
-
shtml
őstag
Na-na, ez nincs egészen így. A vezetékeken eső feszültség a hőmérséklettől valóban csak minimálisan változik, de a kártya áramfogyasztásától erősen függ, ui. nincs a kártyától a tápba visszamenő szenzorvezeték, amelynek jele alapján kompenzálni lehetne.
Edit: Na meg általában nem is kell, mert a grafikus kártyán úgyis szokott lenni saját stabilizátor/konverter a GPU számára.
Az egész persze csak a vezetékek összesített keresztmetszetétől függ, az ágak számától már nem (feltéve, hogy egy ág is képes ellátni a fogyasztót). Viszont az összesített keresztmetszetbe beletartozik a földvezetékeké is.
-
04ahgy
nagyúr
A 3D terhelés felénk is áramerősségben jelentkezik – elsősorban. Viszont látszik is, hogy az általános iskolás fizikaanyaggal tisztában vagy, fél jópont! De az egyetemi, szakosított középiskolai nem igazán megy...
A táp a +12V sínt a vezetékek tövében feszültséggenerátorosan táplálja. (Azaz a feszültséget tartja stabilan.) A te áramfelvételed a vezeték ohmikus ellenállásán U = I*R feszültségesést okoz, ergo a vezeték végén U' = U(0) - I(VGA) * R(vezeték) feszültség jelenik meg. Ami bizony változik, ha az áramfelvétel változik. Méghozzá azzal fázisban! Erre a feszültségingadozásra gondoltam, és ez bizony nem árt a merevlemezeknek. Mértéke viszont nagy áramoknál (15-25A) számottevő.
A kodegány, trust (Egészségemre!
), merkjuri, dír, stb. tápok még mindig a "dögöljön meg a szomszéd tehene is" elvet követik.
HGyu
-
04ahgy
nagyúr
Úgy látom, mindketten kifejtettük a véleményünket. Ez alapján, ismét visszaolvasva a legelső hsz-em, láthatod, hogy a jézusom az a GX2 tápellátását körülvevő hype/mítoszvilágra vonatkozott. Egy rövidzár a +2 pinre. Egy ágból PCIe 6pin csati az itt fennmaradó 6 lukba, egy másik ágból a normál hatos csati a megfelelő helyre. A vonatkozó logout cikk kissé ennél misztikusabban írja le, pedig nem így van. Te is írod: egy átalakító, amit két perc alatt összedobok. A GX2 csak a rövidzár meglétét nézi, ezután ha áramot eleget kap, édesmindegy neki, hogy a testek függőek, avagy függetlenek-e.
Pontosan ezt mondtam, logikailag ez következik: csak tápspecifikusan igaz, azaz némely tápnál. Ahol gyors beavatkozású, kicentizett a védelem, ott nem. Egy hirtelen poweroff (védelem beavatkozásra értve) biztonságát te hol kérdőjelezed meg? Fizikailag / elektromosan semmi nem biztonságos nincs benne. Logikailag, ergo adatvédelmet figyelembe véve természetesen már jóval árnyaltabb a kép. De megfelelően beállított OS, fájlrendszer, naplózás, autosave esetén ez gyakorlatilag nulla, attól a kellemetlenségtől eltekintve, hogy bizony lekapcsolt a gép.
A specifikáció szerinti +/- 5%-on belüli 12V-os ingadozásra egy merevlemez nem érzékeny. A kontakthiba okozta erősebb ingásokra, a határértéket meghaladó impulzusra viszont nagyon, ez tény. A 3D terhelés max. 100mV feszültségingadozást okozhat egy táp kategóriába eső tápegységnél. Ipari hulladék kategória most nem játszik természetesen.
Remélem, az álláspontunk rohamosan közeledik.
HGyu
-
04ahgy
nagyúr
A forgalomban lévő tápok 99%-ának nem függetlenek az ágai. Ugyanúgy egyetlen közös főtrafóról, egyetlen közös egyenirányítóról, szűrőről jönnek. Az ágakra bontás csak az ATX2.0 szabvány aktuális, 20A-es ágankénti terhelés leadásának maximalizálására van. ergo, csak a védelmek vannak külön áganként.
Ha elosztottan terheled, akkor semmi gond. Ha egy ágon túlterheled, akkor csak a védelem avatkozik közbe, a táp főáramköre semmiképpen sem érez túlterhelést, hiszen egy elektromos áramkör. Neki mindegy, hogy te kívülről 2*16A-t, vagy 1*32A-t látsz, ő ezt 1*32A-nak érzékeli. Ha a védelem nem jól méretezett, akkor pedig vígan táplálja a kártyád.
Az a táp, melynek minden 12V-os ágra külön főáramköre van, iszonyat drága, de létezik. nem sok választja el a redundáns tápoktól.
Ajánlott olvasmány: tápos mélyvizes topik, elektronikai áramkörök méretezése, stb.Az, hogy két nagyáramú csatlakozót (PCIe) egy ágra tesznek, mely 16A felett kapcsol le, az már a mérnöki tevékenység megszégyenítése. VGA táplálást valóban nem lehet rábízni, kettőt pedig főleg. De a tápod elpukkanni a fentebb részletezettek miatt nem fog!
HGyu
-
Új hozzászólás Aktív témák
- EK-Vardar / Lian Li UNI Fan SL120 V2 / Lepa BOL.Quiet / EK-Meltemi - Ventilátorok, Fiók kisöprés
- Chieftec Elox Midi ATX ház (AS-01B-OP)
- Aluminium hűtőborda 105 x 52 x 10 mm - VGA backplate hűtés - ELADÓ
- Arctic liquid freezer 360 II ARGB Black AM4, AM5-ös CPU-khoz!
- 0 perces Cooler Master MasterBox MB600L V2 Tempered Glass! SZÁMLA (Te nevedre kiállítva)! ÁRON ALUL!
- Azonnali kézbesítés az év bármely pillanatában
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RTX 5070Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! Dell Latitude 5430 - i7-1255U I 16GB I 512SSD I HDMI I 14" FHD I Cam I W11 I NBD Garancia!
- LG 27GP95RP - 27" Nano IPS - UHD 4K - 160Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium PRO - HDR 600
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T15 G1 - i5-10GEN I 16GB I 256GB SSD I 15,6" FHD Touch I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest