Új hozzászólás Aktív témák

  • axioma
    veterán

    Vagy ha van esőjelződ, és motoros ablakod, akkor akár be is csukja, ha elkezd esni az eső, stb.

    es meg ram mondjak hogy tulterveztem a hazat:-) jo, gondolom tetoablak, azt ugy kb. 5 szempontbol kerulom, a nyithatatlan verziot is elvetettuk, pedig lett volna celja
    de fancy erkelyatjaro gigaajtonk sincs

  • vkp
    aktív tag

    Ablaknyitás nem csak vagyonvédelem miatt hasznos.
    pl riaszt ha nyitva hagytad az ablakot télen hosszabb ideig, vagy annak függvényében módosít a fűtés hűtés rendszereken, vagy roaszt ha nyitva van s eső várható pl.
    ha szellőztetőgépetek lesz, akkor valóban lényegtelen kb hiszen javarészt folyamat zárva lesznek

    Vagy ha van esőjelződ, és motoros ablakod, akkor akár be is csukja, ha elkezd esni az eső, stb.

  • Madwe
    nagyúr

    nem baj ha latszik, de tudtommal a helye belul megvan, csak a vezetek nem lett berakva (internorm kf520-bol a keskenyebb keretes) - ellenorizni kell, majd ha rakerul a kilincs akkor tudom
    oszinte leszek, itt az uzembiztossagot nem erzem annyira relevansnak, mert mozgaserzekelo lesz, egyes erzekelok 75x50 ablakra kerulnenek ott plane minek, a tobbin aluredony ejjel lehuzva, az ablak maga rc-akarmennyi - csak a ferjem ilyen biztonsag-manias, tehat legyen

    Ablaknyitás nem csak vagyonvédelem miatt hasznos.
    pl riaszt ha nyitva hagytad az ablakot télen hosszabb ideig, vagy annak függvényében módosít a fűtés hűtés rendszereken, vagy roaszt ha nyitva van s eső várható pl.
    ha szellőztetőgépetek lesz, akkor valóban lényegtelen kb hiszen javarészt folyamat zárva lesznek

  • axioma
    veterán

    Nem vagyok szakértője az ablaktémának, de szerintem a vezetékeket az ablak telepítésekor kellett volna behelyezni, nehéz elképzelni, hogy ez utólag is meg lehet csinálni úgy, hogy funkcionálisan és esztétikailag is rendben legyen.

    Nem csak a biztonság miatt van/ lehet szükség nyitásérzékelőre. Egy rakás use-case-t el fel lehet vázolni, amikor automatizációk triggere lehet. Pl. ablaknyitásra/ zárásra hűtés/fűtés/légkondi/szellőztetés állítás, redőnymozgatás, stb. Nyilván ez persze mind egyéni igény és ötlet függvénye.

    A Home Assistant "központ" kérdésedre: A Home Assistant-ot futtató eszközhöz közvetlenül nem kell kábelezni semmit, A HA-t futtató hardver bárhol lehet a házban és kisebb megkötésekkel ugyan, de bármikor, bárhova át is helyezhető ahol rá tudod kötni a hálózatra.

    vezeteknek tudottan nincs elokeszitese, az erzekelonek van elvben kimaras (vez.nelk sajatjuk letezik , csak felteszem heroin arban van)
    passziv hazban, nag6 hotomegnel az ablaknyitas ritka, es akkor sem igenyel altalaban lekovetest - a legaramlas eleve a szelloztetorendszer miatt van, futes meg kb. csak abban van

  • nem baj ha latszik, de tudtommal a helye belul megvan, csak a vezetek nem lett berakva (internorm kf520-bol a keskenyebb keretes) - ellenorizni kell, majd ha rakerul a kilincs akkor tudom
    oszinte leszek, itt az uzembiztossagot nem erzem annyira relevansnak, mert mozgaserzekelo lesz, egyes erzekelok 75x50 ablakra kerulnenek ott plane minek, a tobbin aluredony ejjel lehuzva, az ablak maga rc-akarmennyi - csak a ferjem ilyen biztonsag-manias, tehat legyen

    Nem vagyok szakértője az ablaktémának, de szerintem a vezetékeket az ablak telepítésekor kellett volna behelyezni, nehéz elképzelni, hogy ez utólag is meg lehet csinálni úgy, hogy funkcionálisan és esztétikailag is rendben legyen.

    Nem csak a biztonság miatt van/ lehet szükség nyitásérzékelőre. Egy rakás use-case-t el fel lehet vázolni, amikor automatizációk triggere lehet. Pl. ablaknyitásra/ zárásra hűtés/fűtés/légkondi/szellőztetés állítás, redőnymozgatás, stb. Nyilván ez persze mind egyéni igény és ötlet függvénye.

    A Home Assistant "központ" kérdésedre: A Home Assistant-ot futtató eszközhöz közvetlenül nem kell kábelezni semmit, A HA-t futtató hardver bárhol lehet a házban és kisebb megkötésekkel ugyan, de bármikor, bárhova át is helyezhető ahol rá tudod kötni a hálózatra.

  • axioma
    veterán

    A vezetékes ablaknyitás érzékelő hajója már elment, hiszen az ablakok legyártásra, és beszerelésre kerültek enélkül. Ez akkor működött volna a légtömörség megtartásával, ha eleve úgy gyártják az ablakot, hogy megvan a helye az érzékelőnek és a vezetékeinek. Úgyhogy ez most már nem opció, ezt le is húzhatod a listáról... :) Marad a vezeték nélküli/ látszó megoldás.

    nem baj ha latszik, de tudtommal a helye belul megvan, csak a vezetek nem lett berakva (internorm kf520-bol a keskenyebb keretes) - ellenorizni kell, majd ha rakerul a kilincs akkor tudom
    oszinte leszek, itt az uzembiztossagot nem erzem annyira relevansnak, mert mozgaserzekelo lesz, egyes erzekelok 75x50 ablakra kerulnenek ott plane minek, a tobbin aluredony ejjel lehuzva, az ablak maga rc-akarmennyi - csak a ferjem ilyen biztonsag-manias, tehat legyen

  • legtomorsegi szalaghoz nem nyulunk, azert nem lehet vezeteket a tok belsejebe vinni mar, es varhatoan igen ritkan lesz ablak nyitva, kiveve persze az ajto funkciot (ezert nem jo a kilincsmukodesbol toltodo sajatja, gondolom...) Design kompromisszum es vezetek veses (a kis ablakok kivetelevel a redonymozgatohoz ugyis van) nem gond.

    A vezetékes ablaknyitás érzékelő hajója már elment, hiszen az ablakok legyártásra, és beszerelésre kerültek enélkül. Ez akkor működött volna a légtömörség megtartásával, ha eleve úgy gyártják az ablakot, hogy megvan a helye az érzékelőnek és a vezetékeinek. Úgyhogy ez most már nem opció, ezt le is húzhatod a listáról... :) Marad a vezeték nélküli/ látszó megoldás.

  • axioma
    veterán

    a modbus az kb két érpár lesz

    nyitásérzékelő azért jó ha előre vezetékezett, mert akkor nem kell elemeket cserélgetni bennük - mondjuk egy zigbees nyitásérzékelő évekig el tud lenni.
    ha az ablakba bemélyített, az azért előny mert nincs szem elött, nem látod. attól függetlenül hogy nem ilyet választasz (azaz nincs az ablakban előkészítve a helye) még választhatsz vezetékest, ha végigvésik a falat hozzá pl.

    De ugyanúgy, attól függetlenül hogy elemes s nem vezetékes, még lehet az ablakba süllyesztett zsebben :)

    ezek alapján szerintem el tudjátok dönteni, hogy szempont e hogy előre készített helyen legyen (zavar e ha látod) és hogy vezetékes legyen e (zavar e ha elemet kell néha cserélgetni ha jelez hogy itt az ideje).

    Annyi előnye van a vezetékesnek az elemessel szemben, hogy sokkal kisebb, kevésbé ormótlan, kevésbé látszik.

    legtomorsegi szalaghoz nem nyulunk, azert nem lehet vezeteket a tok belsejebe vinni mar, es varhatoan igen ritkan lesz ablak nyitva, kiveve persze az ajto funkciot (ezert nem jo a kilincsmukodesbol toltodo sajatja, gondolom...) Design kompromisszum es vezetek veses (a kis ablakok kivetelevel a redonymozgatohoz ugyis van) nem gond.

  • Bocs ritkán járok erre s vissza se szoktam olvasni, de szerencsére ezt pont elkaptam :D
    Fotókról félek sokminden nem jön át, mert kaotikus s zsúfolt...
    Leágaztunk külön táppal s szünetmentessel az EP proknak:

    Az eredeti központból (mert a sima tápja a paradox központnak nem bírta volna el)

    De a kábelezésbe ezen túl nem nyúltunk bele:
    eddig is 6 érpár ment a riasztókhoz a központból (2 táp, 2 alarm, 2 tamper)
    Ha csak 4 érpár van az se gond, ott ugye 2 táp 2 alarm s nincs tamper észlelés.
    A 2 alarm és a 2 tamper az értelemszerűen továbbra is a központba ment.
    A 2 táp az pedig lekerült a központról s külön forrást kapott - azért, hogy elbírja.

    Azaz így az EP pro továbbra is a paradoxba van bekötve, viszont a 2 táp érpárt a központnál nem magába a paradoxba kötöttük be (nem onnan veszi az áramot) hanem kapott külön forrást.

    Amikre figyelni kell:
    - NO vagy NC jelet vár e a központ (azaz nyugalmi helyzetben zárjon e az alarm jel vagy nyitva legyen) - ezt az EP PRO tudja, azaz kiválasztható melyik legyen
    - mekkora az ellenállás az adott ágon. nekünk pl kellett még kis ellenállást beforrasztani az alarm ágra hogy a paradox az elvárt értékeket kapja. ezt a riasztósod tudni fogja mit kell csinálni (eleve kell ilyet csinálni más és más pir szenzor esetén.

    Innentől kezdve amit kapsz: a központi riasztórendszered továbbra is látja az EP PROt mint pir sensor s működik vele, tamper is, vezetékkel
    Viszont az ep pro a home assistantban is benne van, s működik minden amit az ep pro tud, 2 féle jelenlétérzékelő, pir, minden.

    Nagyon köszönöm a fotókat és a leírást!

    Írtam, hogy egy EP Pro-t már én is betettem, annyit elbír a DSC tápja is (de többet nem fog), szóval a konfiguráció és működés már megvan rendben nálam is, de a tápellátást és annak elhelyezését még ki kell találnom ahhoz, hogy a többit is fel tudjam rakni, ehhez kérdeztem inspirációként, hogy Te hogy csináltad.

    Egyelőre úgy tervezem, hogy magam csinálom, nem hívok ezért riasztóst. Az ellenállással úgy vagyok, hogy ahol van a mostani PIR-hez, ott maradni fog és akkor úgy működnie kell.

    Ja, hogy felraktál egy külön dobozt a plusz tápnak és az akkunak, így már szebb és könnyebb az elhelyezés :)

    ...viszont ami a tápvezetékek összekötése a plusz táp tápellátási vezetékével valóban nem látszik teljesen jól a képen. Ha jól értem, akkor a két Wago osztja a 12V-ot és a GND-ot, de úgy tűnik, mintha a Wago-ba érkező zóna tápvezetékek "vastagabbak" lennének a normál riasztókábelek 6 eres vezetékeinél. Van benne még forrasztással is egy hosszabbítás? Tehát rá kellett forassztani egy vezetékdarabot minden zónatápvezeékre, mert nem értek el, aztán annak a másik végét kötötted a Wago-kba? Vagy csak rosszul látom és a Wago-kba kötött vezetékek az eredeti riasztókábel vezetékei és elértek Nálad odáig?

  • LouiS22
    veterán

    OK, annyit segitesz me'g, hogy az elobb ugy ertettem, a home assistant-nal nincsenek ilyen kozponti eszkozok, most meg azt hogy kossunk mindent oda a kozpontba, es akkor mar az is rateheto, akkor melyik az igazi? Vagy az eredeti felvazolasbol csak az nem igaz, hogy etherneten ele'g bevinni a jelet (zart vagy nem), hanem a 1.5-es megy a kapcsolobol is a kozpontba?

    Igazabol a nullat mindenhova az kb. minden kapcsoloban 2 szal helyett 3 az abszolute nem gond. Mondjuk a melyitett doboz par helyen jo lenne inkabb 2. doboz a kozelben, ahol nehezen megmunkalhato falra (pl. betonpiller is van par) esik valamiert, ez me'g megy? [Es innen az en matekos agyam siman absztrahalja, hogy ez a kicsit mellette mennyire lehet tavol (egesz a kozpontig).]

    A celom az, hogy amit most me'g buntetlenul meg lehet csinalni a vezetekezessel, az meglegyen. De ehhez annyit tudnia kell a villanyszerelonek, hogy melyik pontok kozott milyen kabelek kellenek.
    Ethernet lesz minden szoba tipusu helyisegben, meg gondolom kell olyan helyre, ahol adatot szeretnek osszeszedni (bar mar ebben is elbizonytalanodtam, pl. a nilan szellozteto - aka futesrendszer - az modbusos, az ethernet kabel fizikailag? bar ezt gondolom a hasznalatija mutatja).

    Nyitaserzekelo amugy van vezetek nelkuli, ami nem barmolja szet az ablakot utolag (pontosabban a legtomor beepiteset)? Az ablakos azt mondta, az raer, majd amit a riasztos ceg ad, aztan kiderult hogy a legtomorseg innen mar ha't, minimum maceras (a napokban bekerultek az ablakok).

    Tisztázzuk: mit értesz "központ" alatt. Szerintem itt megy félre a beszélgetésünk :)

    Nulla: tök jó így.

    Kötődoboz/mélyítés: a mélyítés azért hasznos, hogy egy hagyományos (buta) kapcsolószerelvény mögött elférjen egy bármilyen relé és maradjon hely a vezetékeknek is (hagyományos kötődobozba azért sokszor kihívás beimádkozni őket :D). Semmi nem tiltja, hogy legyen neked egy másik kötődoboz is közelben (mellette, alatta, igazából vezetékelés kérdése) - de utólag "rejteni", takarni ezt a plusz kötődobozt macerás lehet (vagy nem lesz szép). Ha nem zavar mondjuk egy plusz vakfedél, akkor ez is pipa.

    Vezeték nélküli nyitásérzékelő: Az ablak tokjába te csak úgy nem tudod betenni, mindenképpen ki fog lógni a síkból, de egyébként a legtöbb annyira pici, hogy nem fogod őket látni (meg takarja a függöny is).

  • Madwe
    nagyúr

    OK, annyit segitesz me'g, hogy az elobb ugy ertettem, a home assistant-nal nincsenek ilyen kozponti eszkozok, most meg azt hogy kossunk mindent oda a kozpontba, es akkor mar az is rateheto, akkor melyik az igazi? Vagy az eredeti felvazolasbol csak az nem igaz, hogy etherneten ele'g bevinni a jelet (zart vagy nem), hanem a 1.5-es megy a kapcsolobol is a kozpontba?

    Igazabol a nullat mindenhova az kb. minden kapcsoloban 2 szal helyett 3 az abszolute nem gond. Mondjuk a melyitett doboz par helyen jo lenne inkabb 2. doboz a kozelben, ahol nehezen megmunkalhato falra (pl. betonpiller is van par) esik valamiert, ez me'g megy? [Es innen az en matekos agyam siman absztrahalja, hogy ez a kicsit mellette mennyire lehet tavol (egesz a kozpontig).]

    A celom az, hogy amit most me'g buntetlenul meg lehet csinalni a vezetekezessel, az meglegyen. De ehhez annyit tudnia kell a villanyszerelonek, hogy melyik pontok kozott milyen kabelek kellenek.
    Ethernet lesz minden szoba tipusu helyisegben, meg gondolom kell olyan helyre, ahol adatot szeretnek osszeszedni (bar mar ebben is elbizonytalanodtam, pl. a nilan szellozteto - aka futesrendszer - az modbusos, az ethernet kabel fizikailag? bar ezt gondolom a hasznalatija mutatja).

    Nyitaserzekelo amugy van vezetek nelkuli, ami nem barmolja szet az ablakot utolag (pontosabban a legtomor beepiteset)? Az ablakos azt mondta, az raer, majd amit a riasztos ceg ad, aztan kiderult hogy a legtomorseg innen mar ha't, minimum maceras (a napokban bekerultek az ablakok).

    a modbus az kb két érpár lesz

    nyitásérzékelő azért jó ha előre vezetékezett, mert akkor nem kell elemeket cserélgetni bennük - mondjuk egy zigbees nyitásérzékelő évekig el tud lenni.
    ha az ablakba bemélyített, az azért előny mert nincs szem elött, nem látod. attól függetlenül hogy nem ilyet választasz (azaz nincs az ablakban előkészítve a helye) még választhatsz vezetékest, ha végigvésik a falat hozzá pl.

    De ugyanúgy, attól függetlenül hogy elemes s nem vezetékes, még lehet az ablakba süllyesztett zsebben :)

    ezek alapján szerintem el tudjátok dönteni, hogy szempont e hogy előre készített helyen legyen (zavar e ha látod) és hogy vezetékes legyen e (zavar e ha elemet kell néha cserélgetni ha jelez hogy itt az ideje).

    Annyi előnye van a vezetékesnek az elemessel szemben, hogy sokkal kisebb, kevésbé ormótlan, kevésbé látszik.

  • axioma
    veterán

    Ha van pénz, semmi nem tiltja meg, hogy mindenhova kihúzz ethernetet és legalább a kiállás(ok) ott legyenek, bent a falban meg a madzag :) Ha másra nem, wifire szükséged lesz és mennyivel elegánsabb a plafonra szerelt diszkrét AP, ami aztán madzagon szalad egy rackszekrényhez.
    A z-wave/zigbee/thread csodája meg éppen a mesh, egy koordinátor (hub) kell, az átfedést megoldják útközben az eszközök (némi megkötéssel - főszabályként legyen fix áramforrású).
    De ha tényleg most épül csak és még van lehetőség szinte bármire, akkor: minden szerelvénydoboz mélyített, nulla legalább előkészítés szintjén legyen ott mindenhol (gondolva a jövőre), ugyanez ethernet kiállásokra és a centralizálást abban a formában megtarthatod, hogy egy helyre vezetsz mindent (rackszekrény). És itt még mindig dönthetsz kb bármi mellett: Loxone, Home Assistant, Homey, stb.

    OK, annyit segitesz me'g, hogy az elobb ugy ertettem, a home assistant-nal nincsenek ilyen kozponti eszkozok, most meg azt hogy kossunk mindent oda a kozpontba, es akkor mar az is rateheto, akkor melyik az igazi? Vagy az eredeti felvazolasbol csak az nem igaz, hogy etherneten ele'g bevinni a jelet (zart vagy nem), hanem a 1.5-es megy a kapcsolobol is a kozpontba?

    Igazabol a nullat mindenhova az kb. minden kapcsoloban 2 szal helyett 3 az abszolute nem gond. Mondjuk a melyitett doboz par helyen jo lenne inkabb 2. doboz a kozelben, ahol nehezen megmunkalhato falra (pl. betonpiller is van par) esik valamiert, ez me'g megy? [Es innen az en matekos agyam siman absztrahalja, hogy ez a kicsit mellette mennyire lehet tavol (egesz a kozpontig).]

    A celom az, hogy amit most me'g buntetlenul meg lehet csinalni a vezetekezessel, az meglegyen. De ehhez annyit tudnia kell a villanyszerelonek, hogy melyik pontok kozott milyen kabelek kellenek.
    Ethernet lesz minden szoba tipusu helyisegben, meg gondolom kell olyan helyre, ahol adatot szeretnek osszeszedni (bar mar ebben is elbizonytalanodtam, pl. a nilan szellozteto - aka futesrendszer - az modbusos, az ethernet kabel fizikailag? bar ezt gondolom a hasznalatija mutatja).

    Nyitaserzekelo amugy van vezetek nelkuli, ami nem barmolja szet az ablakot utolag (pontosabban a legtomor beepiteset)? Az ablakos azt mondta, az raer, majd amit a riasztos ceg ad, aztan kiderult hogy a legtomorseg innen mar ha't, minimum maceras (a napokban bekerultek az ablakok).

  • LouiS22
    veterán

    Persze, nem a HA sara, ettől függetlenül HACS nélkül be se tudnád kötni, s maga a platform az HA...

    viszont ez egy jó tanács, amikor valaki új kiépítésben és HA-ban gondolkozik s pont témába vág: ha van rá mód, natívan támogatott eszközt vegyen, ami sokszor eléggé szákíti a lehetőségeket.

    Igazad van, nem fogalmaztam pontosan.
    A másikkal maximálisan egyetértek. Talán mostanra lett akkora név a HA, hogy egyre több gyártó felismeri: hozzáadott érték, ha a saját marketingjében ki tudja emelni: támogatom a HA-t.

  • Madwe
    nagyúr

    Kis kiegészítés: az általad említett integrációk 99%-ban HACS integrációk - 3. feles fejlesztések, a működésük/nem működésük nem a HA "sara" és pont emiatt nem lett a HACS a HA integráns része (a francnak se hiányozna az anyázás, hogy nem megy ez és az :D). A HA Core issue trackerjében is látszik, hogy ez az "'apróság" nagyon sok felhasználónak "nem ment át" és rendszeresen reklamálnak olyan integráció miatt, ami amúgy nem a "kánon" része.

    Persze, nem a HA sara, ettől függetlenül HACS nélkül be se tudnád kötni, s maga a platform az HA...

    viszont ez egy jó tanács, amikor valaki új kiépítésben és HA-ban gondolkozik s pont témába vág: ha van rá mód, natívan támogatott eszközt vegyen, ami sokszor eléggé szákíti a lehetőségeket.

  • LouiS22
    veterán

    Nem a konkrét kérdésedre válaszolok, mert arra csak elméleti válaszom van nulla tapasztalattal, uh. ezt inkább kihagyom - elméleti tudást már amúgy is szereztél llm-ektől :D

    Egy dolog ami meglepett: vannak okosotthon kivitelező cégek, de ők konzultációt nem vállalnak? kész elképzelések alapján dolgoznak csak? van hova fejlődnie a piacnak...

    Ami viszont szerintem kimaradt a fentebbi listádból, az a biztonság és jelenlét - bár lehet tervezed, csak nem volt róla szó.

    Ha lehet, minden külső nyílás (ajtó, ablak) rendelkezzen bedrótozott nyitásérzékelővel, ami akkor a központosított helyre megy.

    Ha lehet minden szobába kerüljön riasztó+jelenlétérzékelőnek kábelezés - ez lehet akár poe is ha nem központosított a rendszer, de lehet 4/6 eres riasztókábel is. Szoba formától függően lehet olyan szoba ahova több is kelleni fog.

    Home assistant: nem tudom mennyire fog mindent is vezérelni, de ha fűtéstől kezdve mindenért csak ő felel, azt azért fontold meg. Itt van pár alapvetésem, ezt lehet érdemes figyelembe venni:
    - Ha az internet kiesik, az semelyik integrációdat ne érintse. Sajnos rengeteg olyan van ami alapból csak netes integrációval megy (legtöbb kazán, legtöbb klíma) amikhez kis modulokat utólag beépítve, kódot körbetáncolva oldható csak meg a lokális működés
    - Ha a home assitant kiesik, akkor is működhessen minden. Pl villanykapcsolókkal tudj lámpákat kapcsolni mindenféle rendszer nélkül. A fűtést tudd vezérelni mezei termosztátokkal, lehessen alap ütemezési funkcióval üzemeltetni akkor is ha a Home Assistant kiesik
    - Home Assistantról ne csak rendszeres, napi szintű backup legyen, hanem bizonyos szint felett legyen High Available, pl fusson 3 proxmox server ha-ban, s legyen kb egy gombnyomás vagy teljesen automatikus a failover.

    Kis kiegészítés: az általad említett integrációk 99%-ban HACS integrációk - 3. feles fejlesztések, a működésük/nem működésük nem a HA "sara" és pont emiatt nem lett a HACS a HA integráns része (a francnak se hiányozna az anyázás, hogy nem megy ez és az :D). A HA Core issue trackerjében is látszik, hogy ez az "'apróság" nagyon sok felhasználónak "nem ment át" és rendszeresen reklamálnak olyan integráció miatt, ami amúgy nem a "kánon" része.

  • Madwe
    nagyúr

    Hát, téged rendesen félrevitt a mindenható AI és felvázolt egy KNX/Loxone logikát, majd a biztonság kedvéért odarakta neked azt is, hogy HA. Nem csoda, hogy teljes káosz van.

    Mivel az tényleg nem derült ki, hogy valójában mit is szeretnél, de az se, hogy, az elektromos tervező odarakott mindenhova egy Shellyt miért baj, én azt mondanám nagy tisztelettel: ülj le, gondold át, hogy mit szeretnél (és ne akarj mindent egyszerre! Vázolj fel most kell, később kell, jó, ha van tervet is).

    Járható út a mindent vezetékre kötök is, csak akkor nem feltétlenül Home Assistant (és Homey, hogy Aszpirin is nyugodt legyen :) ) lesz a vége, hanem Loxone, de akkor a végösszeg soknullás (értsd: legalább hat nulla lesz a végén).

    Vélhetően a következő 40 évre (azért ez erős túlzás, de szerintem te is annak szántad :D) a vezeték tökéletes lehet, de talán nem véletlen, hogy az IOT és smart home jórészt a wireless megoldások irányába indult el és fejlődött (z-wave, zigbee). Ha a HA marad, hamar rá fogsz jönni, hogy mennyire minimális lesz a vezetékes z-wave és zigbee eszközök száma.

    Az "odatette a Shellyt és kész" mit jelent? Van-e például minden ponton nulla a kötődobozban, ami ebben a témakörben igen erős bónuszt jelent a jövőre nézve azért, mert a okos eszköz általában igényli a meglétét (természetesen van nulla nélküli megoldás is, de általánosságban funkcióról mondasz le ezért).

    Lehet, hogy jobban járnál, ha a fellelt cégekeknek küldenél egy megkeresést, a válaszukból ki kell derüljön, hogy értik-e a problémád vagy csak "le akarnak húzni" (nem rontanám senki bizniszét).

    Azért HA szépen lekezeli a vezetékes megoldásokat is. Nyilván azok nem thread/zigbeek és z-wave-ek jellemzően, hiszen azok vezeték nélküli szabványok. De van rengeteg vezetékes megoldás is, ilyenkor én úgy tudom home assistant esetén az a szokás, hogy vezeték mindenhonnan bemegy a központba s ott shellyk meg egyén okos relék vannak (btw ezek meg wifisek többnyire) amik kapcsolgatnak.

    Legfőbb hátránya a más által kiépített home assistantnak szerintem maga a karbantartása: persze ha minden local s soha semmit se frissítesz, akkor elméletben örök élet. De ha van bármi ami netes kapcsolatot igényel, képbe kerülnek a frissítések. Amint ők képbe kerülnek, jönnek a problémák, legalábbis a figyelmet igénylő teendők, nem sok de akad, s azért havi szinten is akár. Ilyen esetben vagy tényleg 100% offline működő, soha nem bolygatott rendszer működhet, vagy más, nagyságrendekkel drágább megoldások.

    Szerintem egy komplett ház home assistanttal való megoldása is bőven milliós tétel (jelenlétérzékelők, lámpák, redőnyök, fűtés, kertkapu, garázskapu mozgatása, hw, kábelezés, stb) de loxone s egyebeknél sok-sok milliós a tétel ekkora léptékben.

  • LouiS22
    veterán

    Nagyon koszonom a helyreigazitast! Az elmelet ezek szerint nem rossz, csak erre nem epul home assistant megoldas.
    Vezetekezes sincs a terven, csak vegeszkozok jelolve... ezert mondom, hogy semmi nincs kitalalva, es szerinte kesz.
    Az eleve vilagos, hogy millios a nagysagrend. Ujepitesu haz (es legtomorsegre vizsgalt, majdnem passziv), igy mindenkepp most kell foleg a kulso falra kerulo dolgokat kitalalni, minden kesobbi barkacs az tobbe faj, mint atlagos hazban. Ezert inkabb sporolok a design-on, mint a muszaki szinvonalon (pasik szoktak meglepodni).
    A 40 evet arra ertettem, hogy maga a vezetek nelkuli szabvany, pontosabban annak a fizikai hordozoretege, nem csak a csomagok bitkepe ha valtozik, akkor az eszkozpark kuka (vagy egy hazon belul az otodiket is egy hub-bal ra kell kotni) az nem tunik egeszseges megoldasnak.

    Ha van pénz, semmi nem tiltja meg, hogy mindenhova kihúzz ethernetet és legalább a kiállás(ok) ott legyenek, bent a falban meg a madzag :) Ha másra nem, wifire szükséged lesz és mennyivel elegánsabb a plafonra szerelt diszkrét AP, ami aztán madzagon szalad egy rackszekrényhez.
    A z-wave/zigbee/thread csodája meg éppen a mesh, egy koordinátor (hub) kell, az átfedést megoldják útközben az eszközök (némi megkötéssel - főszabályként legyen fix áramforrású).
    De ha tényleg most épül csak és még van lehetőség szinte bármire, akkor: minden szerelvénydoboz mélyített, nulla legalább előkészítés szintjén legyen ott mindenhol (gondolva a jövőre), ugyanez ethernet kiállásokra és a centralizálást abban a formában megtarthatod, hogy egy helyre vezetsz mindent (rackszekrény). És itt még mindig dönthetsz kb bármi mellett: Loxone, Home Assistant, Homey, stb.

  • Madwe
    nagyúr

    Sziasztok! Egyszer mar voltam a topikban, de se mennyisegben se tudasban nem tudtam lekovetni. Most viszont olyan szintre kerult az epitkezesunk, hogy muszaj vagyok kerdezni (okosotthon tervezeset is beigero elektromos tervezo fele melot vegezte el, majd mindenhez odacseszett egy shelly-t es ezzel o kesz...)
    Elore is bocsanat, iszonyu pongyola leszek, kicsit szandekosan, hogy ne azon legyen a problema hogy rossz szakszot hasznalok.

    Szoval: tudom, hogy az a dragabb, es tudom, hogy kesobb ugyis akarni fogok uj eszkozoket, de a kozpontositott home assistant rendszer melle tennem le a voksomat. Igen, sokkal tobb vezetek (de jobban bizom benne mint a valtakozo vezetek nelkuli szabvanyokban - az is jo ha cafoljatok a kov. 40 evre), es azt is hogy nagy lesz a kapcsolotabla, hely is van ra. Jobb hijan Geminivel beszelgettem rola, de nyilvan azt csak kb. hiszem el.
    Segitsetek legy szives, hogy jol latom-e ezt a fajta kiepitest.
    1. minden vezerelni akart fogyaszto 230-as (led sor eseten 24V) vezeteke kozvetlen a kozpontba fut (1.5-es mind?)
    2. minden fizikai villany/redony kapcsolo egy ethernet kabelen (egy reszen) log, amelyiknek egy ere az "altalanos hurok", a masik 7 meg kapcsolhato, a kozpontba kotve, ahol azt fogja erzekelni a megfelelo kontakt, hogy ha a neki dedikalt szal es a hurok ossze van kotve, akkor az oda rendelt eszkozon legyen 24/230, amugy nincs - kerdes no.1. ez allitolag me'g csak elektronika, okosotthon nelkul amig aram van elmukodik magaban
    (valto- es keresz5kapcsolokat egyelore jotekonyan hagyjuk ki)
    3. az okosotthon meg ugy kapcsolodik be, hogy a hurokra rarelezi a programjatol fuggoen a zarast (parhuzamos kotes) vagy nyitast (soros) - ha jol ertem, a kettobol csak az egyik lehet, vagyis mindennek van egy "nyugi" allasa, ha nincs aktiv HA jel, akkor csak a kapcsolo allasa szamit

    Nem is megyek elsore tovabb, elobb ezt validaljuk...
    Szivesen befizetek egy konzultaciora (online v. Bp es kornyeke) rendes mernoki aron, ha a hulye kerdeseim feltehetem. Vagy tovabbra is johet ceg, aki szolgaltataskent tudja (3 cegnevet talaltam), de mindenki azzal kezdi hogy tudjam hogy mit akarok, en meg nehezen mondom ra amig nem ertem pontosan, h mirol dontok.

    Nem a konkrét kérdésedre válaszolok, mert arra csak elméleti válaszom van nulla tapasztalattal, uh. ezt inkább kihagyom - elméleti tudást már amúgy is szereztél llm-ektől :D

    Egy dolog ami meglepett: vannak okosotthon kivitelező cégek, de ők konzultációt nem vállalnak? kész elképzelések alapján dolgoznak csak? van hova fejlődnie a piacnak...

    Ami viszont szerintem kimaradt a fentebbi listádból, az a biztonság és jelenlét - bár lehet tervezed, csak nem volt róla szó.

    Ha lehet, minden külső nyílás (ajtó, ablak) rendelkezzen bedrótozott nyitásérzékelővel, ami akkor a központosított helyre megy.

    Ha lehet minden szobába kerüljön riasztó+jelenlétérzékelőnek kábelezés - ez lehet akár poe is ha nem központosított a rendszer, de lehet 4/6 eres riasztókábel is. Szoba formától függően lehet olyan szoba ahova több is kelleni fog.

    Home assistant: nem tudom mennyire fog mindent is vezérelni, de ha fűtéstől kezdve mindenért csak ő felel, azt azért fontold meg. Itt van pár alapvetésem, ezt lehet érdemes figyelembe venni:
    - Ha az internet kiesik, az semelyik integrációdat ne érintse. Sajnos rengeteg olyan van ami alapból csak netes integrációval megy (legtöbb kazán, legtöbb klíma) amikhez kis modulokat utólag beépítve, kódot körbetáncolva oldható csak meg a lokális működés
    - Ha a home assitant kiesik, akkor is működhessen minden. Pl villanykapcsolókkal tudj lámpákat kapcsolni mindenféle rendszer nélkül. A fűtést tudd vezérelni mezei termosztátokkal, lehessen alap ütemezési funkcióval üzemeltetni akkor is ha a Home Assistant kiesik
    - Home Assistantról ne csak rendszeres, napi szintű backup legyen, hanem bizonyos szint felett legyen High Available, pl fusson 3 proxmox server ha-ban, s legyen kb egy gombnyomás vagy teljesen automatikus a failover.

  • Madwe
    nagyúr

    "A meglévő vezetékeket használtuk,. de a paradoxnál nem a központról kapja a feszültséget, hanem kapott egy segéd 12v tápot (külön akkuval) ami ellátja őket."

    Na, közben nálam is bekötésre került a DSC-re, de egyelőre csak egy. Arról tudnál küldeni egy fényképet, hogy hogy oldottad meg a külön tápot, külön akkuval, hogy hogy fért el? Illetve a szenzorok tápvezetékeit hogyan hosszabbítottad ki a külön táphoz? Forrasztással hosszabbítottál minden vezetéket? Vagy Wago-ztad? (Bár ha küldesz képet, akkor ez úgy is látszik :) ).

    Bocs ritkán járok erre s vissza se szoktam olvasni, de szerencsére ezt pont elkaptam :D
    Fotókról félek sokminden nem jön át, mert kaotikus s zsúfolt...
    Leágaztunk külön táppal s szünetmentessel az EP proknak:

    Az eredeti központból (mert a sima tápja a paradox központnak nem bírta volna el)

    De a kábelezésbe ezen túl nem nyúltunk bele:
    eddig is 6 érpár ment a riasztókhoz a központból (2 táp, 2 alarm, 2 tamper)
    Ha csak 4 érpár van az se gond, ott ugye 2 táp 2 alarm s nincs tamper észlelés.
    A 2 alarm és a 2 tamper az értelemszerűen továbbra is a központba ment.
    A 2 táp az pedig lekerült a központról s külön forrást kapott - azért, hogy elbírja.

    Azaz így az EP pro továbbra is a paradoxba van bekötve, viszont a 2 táp érpárt a központnál nem magába a paradoxba kötöttük be (nem onnan veszi az áramot) hanem kapott külön forrást.

    Amikre figyelni kell:
    - NO vagy NC jelet vár e a központ (azaz nyugalmi helyzetben zárjon e az alarm jel vagy nyitva legyen) - ezt az EP PRO tudja, azaz kiválasztható melyik legyen
    - mekkora az ellenállás az adott ágon. nekünk pl kellett még kis ellenállást beforrasztani az alarm ágra hogy a paradox az elvárt értékeket kapja. ezt a riasztósod tudni fogja mit kell csinálni (eleve kell ilyet csinálni más és más pir szenzor esetén.

    Innentől kezdve amit kapsz: a központi riasztórendszered továbbra is látja az EP PROt mint pir sensor s működik vele, tamper is, vezetékkel
    Viszont az ep pro a home assistantban is benne van, s működik minden amit az ep pro tud, 2 féle jelenlétérzékelő, pir, minden.

  • axioma
    veterán

    Hát, téged rendesen félrevitt a mindenható AI és felvázolt egy KNX/Loxone logikát, majd a biztonság kedvéért odarakta neked azt is, hogy HA. Nem csoda, hogy teljes káosz van.

    Mivel az tényleg nem derült ki, hogy valójában mit is szeretnél, de az se, hogy, az elektromos tervező odarakott mindenhova egy Shellyt miért baj, én azt mondanám nagy tisztelettel: ülj le, gondold át, hogy mit szeretnél (és ne akarj mindent egyszerre! Vázolj fel most kell, később kell, jó, ha van tervet is).

    Járható út a mindent vezetékre kötök is, csak akkor nem feltétlenül Home Assistant (és Homey, hogy Aszpirin is nyugodt legyen :) ) lesz a vége, hanem Loxone, de akkor a végösszeg soknullás (értsd: legalább hat nulla lesz a végén).

    Vélhetően a következő 40 évre (azért ez erős túlzás, de szerintem te is annak szántad :D) a vezeték tökéletes lehet, de talán nem véletlen, hogy az IOT és smart home jórészt a wireless megoldások irányába indult el és fejlődött (z-wave, zigbee). Ha a HA marad, hamar rá fogsz jönni, hogy mennyire minimális lesz a vezetékes z-wave és zigbee eszközök száma.

    Az "odatette a Shellyt és kész" mit jelent? Van-e például minden ponton nulla a kötődobozban, ami ebben a témakörben igen erős bónuszt jelent a jövőre nézve azért, mert a okos eszköz általában igényli a meglétét (természetesen van nulla nélküli megoldás is, de általánosságban funkcióról mondasz le ezért).

    Lehet, hogy jobban járnál, ha a fellelt cégekeknek küldenél egy megkeresést, a válaszukból ki kell derüljön, hogy értik-e a problémád vagy csak "le akarnak húzni" (nem rontanám senki bizniszét).

    Nagyon koszonom a helyreigazitast! Az elmelet ezek szerint nem rossz, csak erre nem epul home assistant megoldas.
    Vezetekezes sincs a terven, csak vegeszkozok jelolve... ezert mondom, hogy semmi nincs kitalalva, es szerinte kesz.
    Az eleve vilagos, hogy millios a nagysagrend. Ujepitesu haz (es legtomorsegre vizsgalt, majdnem passziv), igy mindenkepp most kell foleg a kulso falra kerulo dolgokat kitalalni, minden kesobbi barkacs az tobbe faj, mint atlagos hazban. Ezert inkabb sporolok a design-on, mint a muszaki szinvonalon (pasik szoktak meglepodni).
    A 40 evet arra ertettem, hogy maga a vezetek nelkuli szabvany, pontosabban annak a fizikai hordozoretege, nem csak a csomagok bitkepe ha valtozik, akkor az eszkozpark kuka (vagy egy hazon belul az otodiket is egy hub-bal ra kell kotni) az nem tunik egeszseges megoldasnak.

  • LouiS22
    veterán

    Sziasztok! Egyszer mar voltam a topikban, de se mennyisegben se tudasban nem tudtam lekovetni. Most viszont olyan szintre kerult az epitkezesunk, hogy muszaj vagyok kerdezni (okosotthon tervezeset is beigero elektromos tervezo fele melot vegezte el, majd mindenhez odacseszett egy shelly-t es ezzel o kesz...)
    Elore is bocsanat, iszonyu pongyola leszek, kicsit szandekosan, hogy ne azon legyen a problema hogy rossz szakszot hasznalok.

    Szoval: tudom, hogy az a dragabb, es tudom, hogy kesobb ugyis akarni fogok uj eszkozoket, de a kozpontositott home assistant rendszer melle tennem le a voksomat. Igen, sokkal tobb vezetek (de jobban bizom benne mint a valtakozo vezetek nelkuli szabvanyokban - az is jo ha cafoljatok a kov. 40 evre), es azt is hogy nagy lesz a kapcsolotabla, hely is van ra. Jobb hijan Geminivel beszelgettem rola, de nyilvan azt csak kb. hiszem el.
    Segitsetek legy szives, hogy jol latom-e ezt a fajta kiepitest.
    1. minden vezerelni akart fogyaszto 230-as (led sor eseten 24V) vezeteke kozvetlen a kozpontba fut (1.5-es mind?)
    2. minden fizikai villany/redony kapcsolo egy ethernet kabelen (egy reszen) log, amelyiknek egy ere az "altalanos hurok", a masik 7 meg kapcsolhato, a kozpontba kotve, ahol azt fogja erzekelni a megfelelo kontakt, hogy ha a neki dedikalt szal es a hurok ossze van kotve, akkor az oda rendelt eszkozon legyen 24/230, amugy nincs - kerdes no.1. ez allitolag me'g csak elektronika, okosotthon nelkul amig aram van elmukodik magaban
    (valto- es keresz5kapcsolokat egyelore jotekonyan hagyjuk ki)
    3. az okosotthon meg ugy kapcsolodik be, hogy a hurokra rarelezi a programjatol fuggoen a zarast (parhuzamos kotes) vagy nyitast (soros) - ha jol ertem, a kettobol csak az egyik lehet, vagyis mindennek van egy "nyugi" allasa, ha nincs aktiv HA jel, akkor csak a kapcsolo allasa szamit

    Nem is megyek elsore tovabb, elobb ezt validaljuk...
    Szivesen befizetek egy konzultaciora (online v. Bp es kornyeke) rendes mernoki aron, ha a hulye kerdeseim feltehetem. Vagy tovabbra is johet ceg, aki szolgaltataskent tudja (3 cegnevet talaltam), de mindenki azzal kezdi hogy tudjam hogy mit akarok, en meg nehezen mondom ra amig nem ertem pontosan, h mirol dontok.

    Hát, téged rendesen félrevitt a mindenható AI és felvázolt egy KNX/Loxone logikát, majd a biztonság kedvéért odarakta neked azt is, hogy HA. Nem csoda, hogy teljes káosz van.

    Mivel az tényleg nem derült ki, hogy valójában mit is szeretnél, de az se, hogy, az elektromos tervező odarakott mindenhova egy Shellyt miért baj, én azt mondanám nagy tisztelettel: ülj le, gondold át, hogy mit szeretnél (és ne akarj mindent egyszerre! Vázolj fel most kell, később kell, jó, ha van tervet is).

    Járható út a mindent vezetékre kötök is, csak akkor nem feltétlenül Home Assistant (és Homey, hogy Aszpirin is nyugodt legyen :) ) lesz a vége, hanem Loxone, de akkor a végösszeg soknullás (értsd: legalább hat nulla lesz a végén).

    Vélhetően a következő 40 évre (azért ez erős túlzás, de szerintem te is annak szántad :D) a vezeték tökéletes lehet, de talán nem véletlen, hogy az IOT és smart home jórészt a wireless megoldások irányába indult el és fejlődött (z-wave, zigbee). Ha a HA marad, hamar rá fogsz jönni, hogy mennyire minimális lesz a vezetékes z-wave és zigbee eszközök száma.

    Az "odatette a Shellyt és kész" mit jelent? Van-e például minden ponton nulla a kötődobozban, ami ebben a témakörben igen erős bónuszt jelent a jövőre nézve azért, mert a okos eszköz általában igényli a meglétét (természetesen van nulla nélküli megoldás is, de általánosságban funkcióról mondasz le ezért).

    Lehet, hogy jobban járnál, ha a fellelt cégekeknek küldenél egy megkeresést, a válaszukból ki kell derüljön, hogy értik-e a problémád vagy csak "le akarnak húzni" (nem rontanám senki bizniszét).

  • axioma
    veterán

    Sziasztok! Egyszer mar voltam a topikban, de se mennyisegben se tudasban nem tudtam lekovetni. Most viszont olyan szintre kerult az epitkezesunk, hogy muszaj vagyok kerdezni (okosotthon tervezeset is beigero elektromos tervezo fele melot vegezte el, majd mindenhez odacseszett egy shelly-t es ezzel o kesz...)
    Elore is bocsanat, iszonyu pongyola leszek, kicsit szandekosan, hogy ne azon legyen a problema hogy rossz szakszot hasznalok.

    Szoval: tudom, hogy az a dragabb, es tudom, hogy kesobb ugyis akarni fogok uj eszkozoket, de a kozpontositott home assistant rendszer melle tennem le a voksomat. Igen, sokkal tobb vezetek (de jobban bizom benne mint a valtakozo vezetek nelkuli szabvanyokban - az is jo ha cafoljatok a kov. 40 evre), es azt is hogy nagy lesz a kapcsolotabla, hely is van ra. Jobb hijan Geminivel beszelgettem rola, de nyilvan azt csak kb. hiszem el.
    Segitsetek legy szives, hogy jol latom-e ezt a fajta kiepitest.
    1. minden vezerelni akart fogyaszto 230-as (led sor eseten 24V) vezeteke kozvetlen a kozpontba fut (1.5-es mind?)
    2. minden fizikai villany/redony kapcsolo egy ethernet kabelen (egy reszen) log, amelyiknek egy ere az "altalanos hurok", a masik 7 meg kapcsolhato, a kozpontba kotve, ahol azt fogja erzekelni a megfelelo kontakt, hogy ha a neki dedikalt szal es a hurok ossze van kotve, akkor az oda rendelt eszkozon legyen 24/230, amugy nincs - kerdes no.1. ez allitolag me'g csak elektronika, okosotthon nelkul amig aram van elmukodik magaban
    (valto- es keresz5kapcsolokat egyelore jotekonyan hagyjuk ki)
    3. az okosotthon meg ugy kapcsolodik be, hogy a hurokra rarelezi a programjatol fuggoen a zarast (parhuzamos kotes) vagy nyitast (soros) - ha jol ertem, a kettobol csak az egyik lehet, vagyis mindennek van egy "nyugi" allasa, ha nincs aktiv HA jel, akkor csak a kapcsolo allasa szamit

    Nem is megyek elsore tovabb, elobb ezt validaljuk...
    Szivesen befizetek egy konzultaciora (online v. Bp es kornyeke) rendes mernoki aron, ha a hulye kerdeseim feltehetem. Vagy tovabbra is johet ceg, aki szolgaltataskent tudja (3 cegnevet talaltam), de mindenki azzal kezdi hogy tudjam hogy mit akarok, en meg nehezen mondom ra amig nem ertem pontosan, h mirol dontok.

  • A droidos app pár napja frissült, azóta az advanced camera card-tól lefagy néha (pl. kamera váltás) és kilépéskor megnyitja a HA URL-t böngészőben... :U
    Más is tapasztalt ilyet? Reinstall vagy várni javításra az segíthet?

  • hl225
    tag

    Nagyon köszi a segítségeteket ismét, sikerült beüzemelnek életem első Shelly reléjét a leírásotok alapján! :C
    Szerencsémre a nullás kék is a redőnykapcsoló mögött lapult és a doboz is elég mély volt, hogy a relé beférjen, úgyhogy csak a vezetékezést kellett gyakorolnom.
    Van még további 6 db redőnyöm, remélem hasonló körülmények lesznek mindnél.

    Párosítottam Shelly app-al, átállítottam cover módba, kiválasztottam a kapcsoló típusát (nyomós) illetve lefutattam a kalibrálást.

    Van még valamilyen ajánlott beállítás, amit elvégezzek - akár biztonsági akár kényelmi szempontból?

    Be tudod állítani a működés idejét, illetve hogy mekkora teljesítményfelvétel felet kapcsoljon le. Az elsőhöz megméred hogy mennyi idő alatt megy fel illetve le és arra picit ráhagysz, a másodiknál pedig megnézed mekkora a legnagyobb teljesítményfelvétel és szintén kicsit ráhagysz.

  • Taibi11
    újonc

    Neked, "jbnd-007"-nek és Aszpririnnek is nagyon köszönöm a segítséget. :R
    A tanácsok alapján megpróbálom a hétvégén a műveletet, remélem, hogy kék vezetékkel találkozok.
    Beszámolok majd, illetve biztos lesznek további kérdéseim. :)

    Nagyon köszi a segítségeteket ismét, sikerült beüzemelnek életem első Shelly reléjét a leírásotok alapján! :C
    Szerencsémre a nullás kék is a redőnykapcsoló mögött lapult és a doboz is elég mély volt, hogy a relé beférjen, úgyhogy csak a vezetékezést kellett gyakorolnom.
    Van még további 6 db redőnyöm, remélem hasonló körülmények lesznek mindnél.

    Párosítottam Shelly app-al, átállítottam cover módba, kiválasztottam a kapcsoló típusát (nyomós) illetve lefutattam a kalibrálást.

    Van még valamilyen ajánlott beállítás, amit elvégezzek - akár biztonsági akár kényelmi szempontból?

  • korfa
    aktív tag

    Hi, köszi az infót, bocs hogy ennyivel később írtam. :R

    Egyenlőre marad nálam is a Reolink Video Doorbell mint nálad, csak nálam a Wifi-s nálad ugye a PoE változat.

    ez a reolinkhez van valami app és neten keresztül ki tud csörögni ha megnyomják a gombot?

  • stigma
    addikt

    A Zigbee és a Thread sávszélessége nem elég videóhoz, szóval marad a Wi-Fi vagy az ethernet, és az utóbbit te már kizártad.

    Nálam egy Reolink Video Doorbell PoE van, de inkább kameraként használom, mint csengőként. A ház belső, kerten belüli bejárati ajtajánál van. A kertkapuig, ahol a csengő funkciónak igazán értelme lenne, még én sem vittem az ethernetet.

    Jól működik, a Home Assistant integráció is rendben van (ez az egyetlen Reolink eszközöm, egyébiránt nem szeretem/ ajánlom különösebben a márkát).

    Hi, köszi az infót, bocs hogy ennyivel később írtam. :R

    Egyenlőre marad nálam is a Reolink Video Doorbell mint nálad, csak nálam a Wifi-s nálad ugye a PoE változat.

  • Aszpirin
    támogató

    AirDot forrás már elérhető: [link] már flightradar is van benne :)

    Nemrég vettem én is egy Sensirion SEN65-öt. [link] Nem rossz, csak fura hogy a ventillátor nonstop megy, és azért van némi hangja.

    Flightradar, na az nagyon hasznos feature, bizony. ;]

    Viszont úgy láttam, a demó videón, hogy lehet HA-ból üzeneteket küldeni a képernyőjére, akár hangjelzéssel is, na az tényleg hasznos lehet.

    Azt kellene megoldani, hogy a légnyomást stb ne internetről vegye, hanem mondjuk a saját időjárás-állomásomról.

  • Gabail
    csendes tag

    AirDot forrás már elérhető: [link] már flightradar is van benne :)

    Nemrég vettem én is egy Sensirion SEN65-öt. [link] Nem rossz, csak fura hogy a ventillátor nonstop megy, és azért van némi hangja.

  • LouiS22
    veterán

    Nnna: [kép] Fél órája érkezett e-mailban. Úgy tűnik, belefértem a "first batch"-be. És a jún. 8-14-be is :) Így gondolom a jövő héten már meg is kapom az AirDot-jaimat.

    A türelem nagy erény tud lenni ;)

  • Aszpirin
    támogató

    Meg fogod kapni. De írj rá discordon és megmondja, hogy mikor adja postára.

    Nnna: [kép] Fél órája érkezett e-mailban. Úgy tűnik, belefértem a "first batch"-be. És a jún. 8-14-be is :) Így gondolom a jövő héten már meg is kapom az AirDot-jaimat.

  • JMP
    csendes tag

    Csináljak egy automatizmust ami elindít egy Shortcuts folyamatot amiben csinálok egy folyamatot amit eddig megcsinált a HA is

    Erre reagáltam, hogy nem, mert olyan dolgokat tudsz megcsinálni az adott Apple eszközön, amit a HA (eddig, enélkül) nem tudott megcsinálni. Azért a Shortcuts-ban többszáz action van, nem csak a Focus mód, az csak egy példa volt. Csináltathatsz fényképet, vagy a zseblámpát is bekapcsolhatod HA-val automatizmusból... :) Eddig ezt nem lehetett.

    Lehet azért értelmes dolgokat kitalálni gondolom. Pl. aki úgy gondolja, hogy a gyerekének a telefontól ég ki az agya az kikapcsolhatja rajta a wifi-t, a mobil internettel együtt. Én nem tartozom ezen iskola hívői közé, de volt már, hogy le akartam kapcsolni a fiam minden Internet elérését, de a mobil Internetbe beletört a bicskám. (bár ez ezután sem fog menni, mert Androidot használ :)).

    Értem, stím :) ott a pont :)

  • Szia!

    Igen, olvastam, csak próbálok belegondolni mihez nem fértem eddig hozzá Apple szisztémába és mit nem tudtam eddig is állítani. Zene eddig is ment, rádió is ment rajta HA alól tudtam eddig is vezérelni. Focus módot adom, bár én nem használom és az örületbe kerget a sok eszköz közűl valamelyik bekapcsolja.

    Nem vita miatt írtam, hogy jó vagy sem, csak próbálom megérteni mit nem tudtam eddig megtenni amit akartam volna.

    Csináljak egy automatizmust ami elindít egy Shortcuts folyamatot amiben csinálok egy folyamatot amit eddig megcsinált a HA is

    Erre reagáltam, hogy nem, mert olyan dolgokat tudsz megcsinálni az adott Apple eszközön, amit a HA (eddig, enélkül) nem tudott megcsinálni. Azért a Shortcuts-ban többszáz action van, nem csak a Focus mód, az csak egy példa volt. Csináltathatsz fényképet, vagy a zseblámpát is bekapcsolhatod HA-val automatizmusból... :) Eddig ezt nem lehetett.

    Lehet azért értelmes dolgokat kitalálni gondolom. Pl. aki úgy gondolja, hogy a gyerekének a telefontól ég ki az agya az kikapcsolhatja rajta a wifi-t, a mobil internettel együtt. Én nem tartozom ezen iskola hívői közé, de volt már, hogy le akartam kapcsolni a fiam minden Internet elérését, de a mobil Internetbe beletört a bicskám. (bár ez ezután sem fog menni, mert Androidot használ :)).

  • Aszpirin
    támogató

    Meg fogod kapni. De írj rá discordon és megmondja, hogy mikor adja postára.

    Nem kétlem, hogy meg fogom kapni, és nem is kételkedtem eddig sem. A folyamat az, ami elég zavaros, ennél még az Ali is sokkal átláthatóbb. Küld üzenetet, hogy 5.-14. között postázza, majd semmi, de közben megvehető, készleten van, de elfogyott, 2-5 munkanap alatt küldik de mégis 7-10 munkanapon belül küldik, stb. stb. hát őszintén, nem süt le róla a profizmus, remélem maga a cucc sokkal jobb lesz, mint rz az egész mizéria.
    Discord accountom nincs, és a múltkor, mikor próbáltam egyet csinálni, nem jutottam túl a "Wait! Are you a human"? kérdésen. Megoldottam tökéleersen a "húzd az ábrát a helyére"-típusú "rejtvényeket", de mégis midnig visszadobott erre a kérdésre. A 10. póbálkozás után feladtam. Fuck Discord.

  • JMP
    csendes tag

    Nem, olyan dolgokról van szó, amit eddig a HA nem tudott megcsinálni...

    Az iOS 27-tel megnyílik az az irány, ami eddig nem volt: a Shortcuts app új automatizmus-triggert kapott, ami képes egy alkalmazás notificationjét parse-olni, és ez alapján tetszőleges Shortcut akciósort lefuttatni. Konkrétan ez azt jelenti, hogy a HA companion app egy sima értesítésével mostantól magát az Apple eszközt tudjuk vezérelni, nem csak fordítva (Shortcut to HA), ami eddig is ment. Így a HA olyan eszközszintű dolgokhoz fér hozzá, amikhez korábban sehogy: Focus mód váltás (pl. Sleep be/ki), eszközbeállítások, médialejátszás, képernyőkezelés, gyakorlatilag bármi, amit a Shortcuts tud, és mindez akkor is lefut, ha az eszköz le van zárva.

    Szia!

    Igen, olvastam, csak próbálok belegondolni mihez nem fértem eddig hozzá Apple szisztémába és mit nem tudtam eddig is állítani. Zene eddig is ment, rádió is ment rajta HA alól tudtam eddig is vezérelni. Focus módot adom, bár én nem használom és az örületbe kerget a sok eszköz közűl valamelyik bekapcsolja.

    Nem vita miatt írtam, hogy jó vagy sem, csak próbálom megérteni mit nem tudtam eddig megtenni amit akartam volna.

  • LouiS22
    veterán

    Igen, de valami elkerülte a figyelmedet, nézd meg, mi van ott zölddel kiemelve.

    Ez így eléggé ellentmondásos (szerinted melyiket könnyebb nem-észrevenni?), de hajlamos vagyok (egyelőre) azt hinni, hogy ez csak egy botladozás, egy (egyszemlyes?) miikrocégtől.

    Meg fogod kapni. De írj rá discordon és megmondja, hogy mikor adja postára.

  • Aszpirin
    támogató

    Ez a screenshot is a saját oldalukról van, ha belekattintasz az AirDot-ba. Gondolom a 2-5 nap akkor él, ha raktáron van a kütyü. Gondolom a 2. batch még csak érkezés alatt van/ vagy épp megérkezett hozzájuk is és még processzálniuk kell.

    Egyébként én arra leszek nagyon kíváncsi, hogy le lehet-e majd teljesen kapcsolni a kijelzőjét (pl. hálószobában éjszakára).

    Igen, de valami elkerülte a figyelmedet, nézd meg, mi van ott zölddel kiemelve.

    Ez így eléggé ellentmondásos (szerinted melyiket könnyebb nem-észrevenni?), de hajlamos vagyok (egyelőre) azt hinni, hogy ez csak egy botladozás, egy (egyszemlyes?) miikrocégtől.

  • A meglévő vezetékeket használtuk,. de a paradoxnál nem a központról kapja a feszültséget, hanem kapott egy segéd 12v tápot (külön akkuval) ami ellátja őket.

    Mit jelent az, hogy a nappaliban a static mmwave "jobban" tartja a jelenlétet? Azt jelenti, hogy nem tartja jól/ 100%-osan?
    Az EP Lite azért volt hogy elvesztett minket (nyilván timeout értékkel ez finomhangolható volt) az EP Pro static sensorja egyszer sem vesztett el minket, még az 5s timeouttal se!

    A riasztót nem zavarja, hogy a jelenlét szenzorokból folyamatos jelet kap jelenlét alatt a korábbi mozgásérzékelő impulzusszerű jeleihez képest?
    Nem kap jelet. A relé kimenete (azaz a fizikai relé) állítható hogy NC vagy NO legyen (normally open vagy closed) ahogy az is hogy mikor jelezzen, nálam csak akkor zár ha motiont érez:

    "A meglévő vezetékeket használtuk,. de a paradoxnál nem a központról kapja a feszültséget, hanem kapott egy segéd 12v tápot (külön akkuval) ami ellátja őket."

    Na, közben nálam is bekötésre került a DSC-re, de egyelőre csak egy. Arról tudnál küldeni egy fényképet, hogy hogy oldottad meg a külön tápot, külön akkuval, hogy hogy fért el? Illetve a szenzorok tápvezetékeit hogyan hosszabbítottad ki a külön táphoz? Forrasztással hosszabbítottál minden vezetéket? Vagy Wago-ztad? (Bár ha küldesz képet, akkor ez úgy is látszik :) ).

  • Akkor mi a sz.ért írt név szerint nekem ködösen fogalmazva ugyan, de amit úgy tudtam értelmezni, hogy 8-14 között küldik?
    A saját oldalukon 2-5 nap "delivery time" szerepel az EU célirányba, ami ezek szerint nem korrekt...
    Amúgy a "First bsstch sold out" is értelmezhető többféleképpen, a "First batch shipped" ezek közül csak az egyik :) Vagyis igen, lehet, hogy belekerültem, de még nem küldte el. Lehet az sem segít, hogy Magarországra kell küldenie...
    Oké, várok.

    Ez a screenshot is a saját oldalukról van, ha belekattintasz az AirDot-ba. Gondolom a 2-5 nap akkor él, ha raktáron van a kütyü. Gondolom a 2. batch még csak érkezés alatt van/ vagy épp megérkezett hozzájuk is és még processzálniuk kell.

    Egyébként én arra leszek nagyon kíváncsi, hogy le lehet-e majd teljesen kapcsolni a kijelzőjét (pl. hálószobában éjszakára).

  • Aszpirin
    támogató

    Ezt én úgy értelmeztem, hogy a first batch már ki is ment, de ezek szerint akkor nem (vagy nem kerültél be a first batch-be...):

    ...de ezek szerint akkor, ha valaki most rendel, akkor szinte ugyanakkor fogja megkapni, mint Te, aki előrendeltél. Igaz, jóval drágábban.

    Akkor mi a sz.ért írt név szerint nekem ködösen fogalmazva ugyan, de amit úgy tudtam értelmezni, hogy 8-14 között küldik?
    A saját oldalukon 2-5 nap "delivery time" szerepel az EU célirányba, ami ezek szerint nem korrekt...
    Amúgy a "First bsstch sold out" is értelmezhető többféleképpen, a "First batch shipped" ezek közül csak az egyik :) Vagyis igen, lehet, hogy belekerültem, de még nem küldte el. Lehet az sem segít, hogy Magarországra kell küldenie...
    Oké, várok.

  • Szia.Még nem jöttek meg az Airdot-ok, és egy május 28.-i levélen kívül, amiben örömmel tájékoztattak, hogy ez első kiszállítások június 8-14 között történnek meg, semmi frisebb hír. Meglátjuk. Az én rendelésemet május 16.-án adtam le (2 darabra, 298€ értékben), a shopban jelenleg az állapota azóta is "confirmed. We prepare this order for shipping".
    Remélem hamarosan beszámolhatok róluk.

    Ezt én úgy értelmeztem, hogy a first batch már ki is ment, de ezek szerint akkor nem (vagy nem kerültél be a first batch-be...):

    ...de ezek szerint akkor, ha valaki most rendel, akkor szinte ugyanakkor fogja megkapni, mint Te, aki előrendeltél. Igaz, jóval drágábban.

  • szat8
    tag

    Siker, most úgy tűnik stabilan teszi, amit kell!
    Köszi mindenkinek a segítséget! :R
    Azért kellett hozzá kábelezgetni kicsit.

  • Aszpirin
    támogató

    Szia.Még nem jöttek meg az Airdot-ok, és egy május 28.-i levélen kívül, amiben örömmel tájékoztattak, hogy ez első kiszállítások június 8-14 között történnek meg, semmi frisebb hír. Meglátjuk. Az én rendelésemet május 16.-án adtam le (2 darabra, 298€ értékben), a shopban jelenleg az állapota azóta is "confirmed. We prepare this order for shipping".
    Remélem hamarosan beszámolhatok róluk.

    Ja, most már tényleg van videó is róluk a Youtube-on, én kerestem rá (nem értesítettek róla).

  • Aszpirin
    támogató

    @Aszpirin

    Megérkeztek már az AirDot-ok? Kíváncsi lennék az élménybeszámolódra.

    Szia.Még nem jöttek meg az Airdot-ok, és egy május 28.-i levélen kívül, amiben örömmel tájékoztattak, hogy ez első kiszállítások június 8-14 között történnek meg, semmi frisebb hír. Meglátjuk. Az én rendelésemet május 16.-án adtam le (2 darabra, 298€ értékben), a shopban jelenleg az állapota azóta is "confirmed. We prepare this order for shipping".
    Remélem hamarosan beszámolhatok róluk.

  • Köszönöm a választ neked is és ViZionnak is!
    A kapunyitó leírása itt található, ez egy Ditec LCU30H. A leírás szerint az LP és LK csatikhoz van ilyen opció:
    "07 - fix kapu nyitva jelzőlámpa (automatika nincs zárva)"
    Ez akkor ad le áramot, ha nem zárt a kapu.
    Kb. ezek körül keresgélek amiket írtatok, a végállásokat szakember állította be, úgyhogy abban nem vagyok biztos. De annyi féle optocsatoló, relé, finder jelfogó és stepdown konverter van, hogy teljesen el vagyok veszve közöttük, ötletem sincs melyik lenne jó a feladatra.
    Se a shelly-t, se a motorvezérlőt nem akarom veszélyeztetni, annyit nem ér az egész, ezért nem kötnék be vakon valami hülyeséget, amiben nem vagyok biztos. Ezért jöttem segítségért, kicsit konkretizálni a lehetőségeket. :)

    elég konkrét az optocsatoló. Galvanikusan leválaszt, mehet a kapu nyitva és a shelly sw közé. Látatlanba nem szeretek bekötést mondani, de röviden: opto led oldala polaritásos, a vezérlődhöz illeszteni kell feszültségileg és kell áram korlátozó ellenállás is. Másik oldal mindegy, az csak kapcsol. Ott is van max fesz és amper amit bír, nem sok mert ez nem kontaktor, de az sw bemenetre elég.

  • szat8
    tag

    Köszönöm a választ neked is és ViZionnak is!
    A kapunyitó leírása itt található, ez egy Ditec LCU30H. A leírás szerint az LP és LK csatikhoz van ilyen opció:
    "07 - fix kapu nyitva jelzőlámpa (automatika nincs zárva)"
    Ez akkor ad le áramot, ha nem zárt a kapu.
    Kb. ezek körül keresgélek amiket írtatok, a végállásokat szakember állította be, úgyhogy abban nem vagyok biztos. De annyi féle optocsatoló, relé, finder jelfogó és stepdown konverter van, hogy teljesen el vagyok veszve közöttük, ötletem sincs melyik lenne jó a feladatra.
    Se a shelly-t, se a motorvezérlőt nem akarom veszélyeztetni, annyit nem ér az egész, ezért nem kötnék be vakon valami hülyeséget, amiben nem vagyok biztos. Ezért jöttem segítségért, kicsit konkretizálni a lehetőségeket. :)

    Talán megoldódik a dolog. Villanyász boltba beugrottam, mondták az csak terheletlenül lesz 37v, és igazuk volt. Raktam rá egy 24V DC findert, és lement 20,5V-ra rögtön, ami úgy tűnik behúzza a tekercset.

  • Sziasztok.

    Abban kérném a segítségeteket, hogy szeretnék okoscsengőt venni kerítésünkre, viszont bizonytalan vagyok melyiket vegyem, kérlek segítsetek:

    Ami fontos:
    - 2.4Ghz-s wifi jel elér a csengőig az biztos
    - PoE csatis nem lehet, minden más igen : pl: villanyt kivittem, elemes /akksis is jöhet
    - HA integrációt jó ha tudná, de ha nem nem baj
    - Kerítésnél semmi nem fogja nem védni, ezért IP65 védett mindenképp legyen
    - beépített kamera is legyen benne, minimum fullHD
    - Zigbee /Matter /Thread támogatottság
    - max: 40k

    Amiket néztem hogy szóba jöhet:
    vezetékes(220V)
    - Reolink Video Doorbell WiFi :
    - Aqara G400:
    akksis / elemes:
    - TP-Link Tapo D210
    - TP-Link Tapo D205
    - Aqara G410

    Elemes / akksis megoldást azért hagytam benn, mert ha gond lenne a 220W kivezetéssel legyen B tervem. :DDD

    Ahogy néztem Aqara / Reolink / Tp-Link integráció van HA-hoz.
    HP Prodesk 600 G3 minipc-n( 6500T + 8 GB ram) Proxmox-on fog futni HAOS, SMLIGHT SLZB-MR4U vagy HA Connect-ZBT-2 lesz a vezérlő amit hamarosan beszerzek.
    Ki melyikre szavaz, vagy épp mit használ?

    Segítséget előre is köszi. :R

    A Zigbee és a Thread sávszélessége nem elég videóhoz, szóval marad a Wi-Fi vagy az ethernet, és az utóbbit te már kizártad.

    Nálam egy Reolink Video Doorbell PoE van, de inkább kameraként használom, mint csengőként. A ház belső, kerten belüli bejárati ajtajánál van. A kertkapuig, ahol a csengő funkciónak igazán értelme lenne, még én sem vittem az ethernetet.

    Jól működik, a Home Assistant integráció is rendben van (ez az egyetlen Reolink eszközöm, egyébiránt nem szeretem/ ajánlom különösebben a márkát).

  • szat8
    tag

    Bocsánat, 1-2 dolgot tisztáznék:
    a harmadik opcióban ugyanúgy kelleni fog egy kontaktor miután már meg lett regulázva az a 24VDC.

    A negyedik opció meg ugye költséges, mert a 16k körüli sima fesz figyelő relé-k a fő betápjukat figyelik, így gyakorlatilag ki-be kapcsolgatnád kompletten az egészet ami nem biztos hogy jó hosszú távon.

    A drágább verziók között van ami megkapja a 230V AC fázis-nulla tápot, majd másik kapcsokon figyeli a + és - közti értéket, amihez tudsz alsó-felső határt állítani hogy mire reagáljon a váltókapcsolója.

    Köszönöm a választ neked is és ViZionnak is!
    A kapunyitó leírása itt található, ez egy Ditec LCU30H. A leírás szerint az LP és LK csatikhoz van ilyen opció:
    "07 - fix kapu nyitva jelzőlámpa (automatika nincs zárva)"
    Ez akkor ad le áramot, ha nem zárt a kapu.
    Kb. ezek körül keresgélek amiket írtatok, a végállásokat szakember állította be, úgyhogy abban nem vagyok biztos. De annyi féle optocsatoló, relé, finder jelfogó és stepdown konverter van, hogy teljesen el vagyok veszve közöttük, ötletem sincs melyik lenne jó a feladatra.
    Se a shelly-t, se a motorvezérlőt nem akarom veszélyeztetni, annyit nem ér az egész, ezért nem kötnék be vakon valami hülyeséget, amiben nem vagyok biztos. Ezért jöttem segítségért, kicsit konkretizálni a lehetőségeket. :)

  • Próbálok rájönni mire lesz jó ez?
    Csináljak egy automatizmust ami elindít egy Shortcuts folyamatot amiben csinálok egy folyamatot amit eddig megcsinált a HA is, lehet csak én nem értem ezt..

    Nem, olyan dolgokról van szó, amit eddig a HA nem tudott megcsinálni...

    Az iOS 27-tel megnyílik az az irány, ami eddig nem volt: a Shortcuts app új automatizmus-triggert kapott, ami képes egy alkalmazás notificationjét parse-olni, és ez alapján tetszőleges Shortcut akciósort lefuttatni. Konkrétan ez azt jelenti, hogy a HA companion app egy sima értesítésével mostantól magát az Apple eszközt tudjuk vezérelni, nem csak fordítva (Shortcut to HA), ami eddig is ment. Így a HA olyan eszközszintű dolgokhoz fér hozzá, amikhez korábban sehogy: Focus mód váltás (pl. Sleep be/ki), eszközbeállítások, médialejátszás, képernyőkezelés, gyakorlatilag bármi, amit a Shortcuts tud, és mindez akkor is lefut, ha az eszköz le van zárva.

  • Egy elektromos kapunyitóhoz kérnék tanácsot.
    Shelly-vel nyitom az impulzus bemenetre kötve, de gondoltam megoldom azt is, hogy lássam a kapu állapotát HA-ban.
    A kapunyitót be lehet úgy állítani, hogy az egyik kimenetén adjon le egyenáramot, ami papíron 24V DC (egy másik kimenetén 12V AC lenne elvileg) ha a kapu nincs zárva, de rámértem, és valójában 24V helyett 37,5V-ot ad le.
    Arra már rájöttem, hogy direktbe hülye ötlet lett volna a shelly SW benetre kötni (csak állapotjelzésre detached módban, nem kapcsolásra), mert az ugyanazt az áramot várja vissza, amivel meg van táplálva. De erre a 37,5V-ra nem tudom mit kéne kötni, ami feszültségmentesen összezárna, hogy ráküldhessem potenciál különbség mentesen a táp áramát.
    Van erre valami egyszerű kis jelfogó vagy optomittudoménmi, ami tud ilyet, és elfér kis helyen? Vagy felejtsem el ezt a megoldást?

    Ez milyen motor? Van vegallas kapcsoloja?

    Wik

  • Nem kötözködni próbálok (tedd vagy ne tedd), hanem csak át szeretném látni a helyzeted.
    Tehát a kapunyitón van egy kimenet, aminek van saját + és - (GND)-je és szigorúan ezen két saját pont között mérték 37.5V-ot?
    A kapunyitó védővezetője rendesen be van kötve? Csak azért kérdezem, mert sok helyen előferdül véletlenül, hogy nincs rendesen bekötve a védőföldbe minden elem és emiatt a GND nem stimmel, olyankor lehetnek "lebegő" értékek...

    A kapunyitóról 2 eres vezetékezéssel elmennék a kapcsolandó eszközig:
    -kontaktort vagy relé-t raknék a vezetékezés végére és azzal szakítanám a shelly-nek szükséges vezérlő jelet az SW bemenetre;

    Egyik verzió:
    ha tényleg 37.5 VDC van, akkor egy nagyobb feszültség tartományú DC kontaktort vagy relét alkalmaznék, utána kell járni melyiknek mennyire rugalmas a mágneskapcsolója a beérkező fesz esetén, mert pl az ELKO-EP kontaktorok szigorúan 24VDC-t kérnek, 26-nál már túlmelegszenek...;

    Másik opció:
    ellenőrizni a 12V-AC kimenetet hogy ott pontos-e az érték, ha igen, akkor inkább 12V-AC kontaktort vagy relét használni;

    harmadik verzió:
    DC-DC step down konverterrel (2-3k huf) a kapunyitó 37.5VDC-t lekorlátozni 24 VDC-re...ezeken van kis poti, meg kell multiméter hogy be tudd állítani;

    negyedik változat:
    vannak 230V-os tápot(fázis nulla) igénylő feszültségfigyelő kompakt relék, amiből olyan kell keresni hogy már akkor váltson a váltókapcsolójával ha 0-tól eltérő fesz-t érzékel, ELKO-EP magyar honlapján lehet pl bogarászni ilyeneket...mert vannak köztük olyanok amiknek a tűrésmező nagyobb tartományban állítható...

    Nekem ezek ugrottak be mint gondolkodást nem igénylő megoldási javaslatok...

    optocsatoló, egy előtét ellenállással.
    Ez is egyfajta dry contact relé: a led oldalon ha kap áramot, akkor a fotoresistor oldalon zár. Galvanikusan leválasztva,nincs bonyesz alkatrész, stb.
    Hestore, posta több, mint ez a bizbasz. :D

  • JMP
    csendes tag

    Próbálok rájönni mire lesz jó ez?
    Csináljak egy automatizmust ami elindít egy Shortcuts folyamatot amiben csinálok egy folyamatot amit eddig megcsinált a HA is, lehet csak én nem értem ezt..

  • PROTRON
    addikt

    Nem kötözködni próbálok (tedd vagy ne tedd), hanem csak át szeretném látni a helyzeted.
    Tehát a kapunyitón van egy kimenet, aminek van saját + és - (GND)-je és szigorúan ezen két saját pont között mérték 37.5V-ot?
    A kapunyitó védővezetője rendesen be van kötve? Csak azért kérdezem, mert sok helyen előferdül véletlenül, hogy nincs rendesen bekötve a védőföldbe minden elem és emiatt a GND nem stimmel, olyankor lehetnek "lebegő" értékek...

    A kapunyitóról 2 eres vezetékezéssel elmennék a kapcsolandó eszközig:
    -kontaktort vagy relé-t raknék a vezetékezés végére és azzal szakítanám a shelly-nek szükséges vezérlő jelet az SW bemenetre;

    Egyik verzió:
    ha tényleg 37.5 VDC van, akkor egy nagyobb feszültség tartományú DC kontaktort vagy relét alkalmaznék, utána kell járni melyiknek mennyire rugalmas a mágneskapcsolója a beérkező fesz esetén, mert pl az ELKO-EP kontaktorok szigorúan 24VDC-t kérnek, 26-nál már túlmelegszenek...;

    Másik opció:
    ellenőrizni a 12V-AC kimenetet hogy ott pontos-e az érték, ha igen, akkor inkább 12V-AC kontaktort vagy relét használni;

    harmadik verzió:
    DC-DC step down konverterrel (2-3k huf) a kapunyitó 37.5VDC-t lekorlátozni 24 VDC-re...ezeken van kis poti, meg kell multiméter hogy be tudd állítani;

    negyedik változat:
    vannak 230V-os tápot(fázis nulla) igénylő feszültségfigyelő kompakt relék, amiből olyan kell keresni hogy már akkor váltson a váltókapcsolójával ha 0-tól eltérő fesz-t érzékel, ELKO-EP magyar honlapján lehet pl bogarászni ilyeneket...mert vannak köztük olyanok amiknek a tűrésmező nagyobb tartományban állítható...

    Nekem ezek ugrottak be mint gondolkodást nem igénylő megoldási javaslatok...

    Bocsánat, 1-2 dolgot tisztáznék:
    a harmadik opcióban ugyanúgy kelleni fog egy kontaktor miután már meg lett regulázva az a 24VDC.

    A negyedik opció meg ugye költséges, mert a 16k körüli sima fesz figyelő relé-k a fő betápjukat figyelik, így gyakorlatilag ki-be kapcsolgatnád kompletten az egészet ami nem biztos hogy jó hosszú távon.

    A drágább verziók között van ami megkapja a 230V AC fázis-nulla tápot, majd másik kapcsokon figyeli a + és - közti értéket, amihez tudsz alsó-felső határt állítani hogy mire reagáljon a váltókapcsolója.

  • PROTRON
    addikt

    Egy elektromos kapunyitóhoz kérnék tanácsot.
    Shelly-vel nyitom az impulzus bemenetre kötve, de gondoltam megoldom azt is, hogy lássam a kapu állapotát HA-ban.
    A kapunyitót be lehet úgy állítani, hogy az egyik kimenetén adjon le egyenáramot, ami papíron 24V DC (egy másik kimenetén 12V AC lenne elvileg) ha a kapu nincs zárva, de rámértem, és valójában 24V helyett 37,5V-ot ad le.
    Arra már rájöttem, hogy direktbe hülye ötlet lett volna a shelly SW benetre kötni (csak állapotjelzésre detached módban, nem kapcsolásra), mert az ugyanazt az áramot várja vissza, amivel meg van táplálva. De erre a 37,5V-ra nem tudom mit kéne kötni, ami feszültségmentesen összezárna, hogy ráküldhessem potenciál különbség mentesen a táp áramát.
    Van erre valami egyszerű kis jelfogó vagy optomittudoménmi, ami tud ilyet, és elfér kis helyen? Vagy felejtsem el ezt a megoldást?

    Nem kötözködni próbálok (tedd vagy ne tedd), hanem csak át szeretném látni a helyzeted.
    Tehát a kapunyitón van egy kimenet, aminek van saját + és - (GND)-je és szigorúan ezen két saját pont között mérték 37.5V-ot?
    A kapunyitó védővezetője rendesen be van kötve? Csak azért kérdezem, mert sok helyen előferdül véletlenül, hogy nincs rendesen bekötve a védőföldbe minden elem és emiatt a GND nem stimmel, olyankor lehetnek "lebegő" értékek...

    A kapunyitóról 2 eres vezetékezéssel elmennék a kapcsolandó eszközig:
    -kontaktort vagy relé-t raknék a vezetékezés végére és azzal szakítanám a shelly-nek szükséges vezérlő jelet az SW bemenetre;

    Egyik verzió:
    ha tényleg 37.5 VDC van, akkor egy nagyobb feszültség tartományú DC kontaktort vagy relét alkalmaznék, utána kell járni melyiknek mennyire rugalmas a mágneskapcsolója a beérkező fesz esetén, mert pl az ELKO-EP kontaktorok szigorúan 24VDC-t kérnek, 26-nál már túlmelegszenek...;

    Másik opció:
    ellenőrizni a 12V-AC kimenetet hogy ott pontos-e az érték, ha igen, akkor inkább 12V-AC kontaktort vagy relét használni;

    harmadik verzió:
    DC-DC step down konverterrel (2-3k huf) a kapunyitó 37.5VDC-t lekorlátozni 24 VDC-re...ezeken van kis poti, meg kell multiméter hogy be tudd állítani;

    negyedik változat:
    vannak 230V-os tápot(fázis nulla) igénylő feszültségfigyelő kompakt relék, amiből olyan kell keresni hogy már akkor váltson a váltókapcsolójával ha 0-tól eltérő fesz-t érzékel, ELKO-EP magyar honlapján lehet pl bogarászni ilyeneket...mert vannak köztük olyanok amiknek a tűrésmező nagyobb tartományban állítható...

    Nekem ezek ugrottak be mint gondolkodást nem igénylő megoldási javaslatok...

  • stigma
    addikt

    Sziasztok.

    Abban kérném a segítségeteket, hogy szeretnék okoscsengőt venni kerítésünkre, viszont bizonytalan vagyok melyiket vegyem, kérlek segítsetek:

    Ami fontos:
    - 2.4Ghz-s wifi jel elér a csengőig az biztos
    - PoE csatis nem lehet, minden más igen : pl: villanyt kivittem, elemes /akksis is jöhet
    - HA integrációt jó ha tudná, de ha nem nem baj
    - Kerítésnél semmi nem fogja nem védni, ezért IP65 védett mindenképp legyen
    - beépített kamera is legyen benne, minimum fullHD
    - Zigbee /Matter /Thread támogatottság
    - max: 40k

    Amiket néztem hogy szóba jöhet:
    vezetékes(220V)
    - Reolink Video Doorbell WiFi :
    - Aqara G400:
    akksis / elemes:
    - TP-Link Tapo D210
    - TP-Link Tapo D205
    - Aqara G410

    Elemes / akksis megoldást azért hagytam benn, mert ha gond lenne a 220W kivezetéssel legyen B tervem. :DDD

    Ahogy néztem Aqara / Reolink / Tp-Link integráció van HA-hoz.
    HP Prodesk 600 G3 minipc-n( 6500T + 8 GB ram) Proxmox-on fog futni HAOS, SMLIGHT SLZB-MR4U vagy HA Connect-ZBT-2 lesz a vezérlő amit hamarosan beszerzek.
    Ki melyikre szavaz, vagy épp mit használ?

    Segítséget előre is köszi. :R

Új hozzászólás Aktív témák