-
Fototrend
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
madrac #46077 üzenetére
Szerintem nem arról van szó, hogy valaki "önálló disztróként" vagy "szkriptként" használja-e. Egyszerűen erról van szó, hogy lényegében ugyanaz, csak máshogy konfigurálva, máshogy öltöztetve.
A DietPi egyik nagy húzása szerintem a listás telepítési lehetőség (aminek magához a rendszerhez ugye nem sok köze van), ami a magamfajta dilettáns számára érdemi segítség.
OFF:
Legutóbb most télen volt szerencsém szórakozni RPI-k üzembe hergelésével, és a DietPi-n valahogy mindig elakadtam, a RaspberryOS Lite viszont ugyanazt gond nélkül vitte. Ez persze nyilván az én hiányosságaim következménye, de legalább ötödször járok így a z2m/Mosquitto/NodeRed kultúrkörben.MaCS
-
cigam
titán
válasz
madrac #46068 üzenetére
A dietpi nem egy önálló distro, csak egy script gyűjtemény.
Install DietPi on any Debian system
#------------------------------------------------------------------------------------------------ # REQUIREMENTS
# - Currently running Debian Buster or above, ideally minimal, e.g. Raspberry Pi OS Lite-ish =))
# - systemd as system/init/service manager
# - Either Ethernet connection or local (non-SSH) terminal accessVagy pl.
### DietPi Source
- Source: https://github.com/MichaIng/DietPi
- Build: Not applicable, as DietPi uses Bash scripts only, no building or compiling is required.De beidézhetem akár ezt is:
### 3rd Party Sources/Credits
Links to hardware and software manufacturers, sources and build instructions used in DietPi:
- [Linux kernel](https://github.com/torvalds/linux)
- [GNU operating system](https://www.gnu.org/)
- [Bash](https://git.savannah.gnu.org/cgit/bash.git)
- [Debian distribution](https://salsa.debian.org/)
- [Raspberry](https://github.com/raspberrypi) [Pi](https://github.com/RPi-Distro)Ha ennyi nem lenne elég, hát itt van két fotó
Telepítéskor a raspberypi.org-ról tölti/frissíti a kernelt, a forráslistában nem szerepel egyetlen dietpi forrás sem.
Szóval mesélj, hallgatlak. Mitől önálló disztribúció, mikor egy működő op.rendszer a futásának feltétele?!
Ez csak egy ügyes pimp, ami az alap rendszerekre épül rá. Ettől nem lesz önálló distro, még csak forknak se nevezném.
Értem én hogy egy komplett lemezképként is elérhető, ami már be van lőve a futtatáshoz, de ettől sem lesz önálló distro. Ugyanazokat a binárisokat (programok, könyvtárak) tartalmazza amit Raspberry Pi OS (aminek a debian az alapja, onnan veszi a csomagokat)Szóval igen, ugyanaz a kernel, ugyanaz a csomagtároló. Pár beállítás (amit az eredetin is be lehet lőni) és pár plusz program/script amivel több.
De várom a cáfolatot, mert elég rövideket kontrázol, és semmivel nem támasztod alá. -
Gabesz87
veterán
válasz
madrac #45744 üzenetére
Köszi, na így már egyel közelebb vagyok, betöltött a fw valóban! De a csatornákat nem a Channels fül alatt kéne látni? Mert az üres. A DVB Inputs Services fülén jelennek meg, de csak 25 db. Nem tudom, pontosan hogy is kéne működnie a tvheadend-nek, mivel nem használtam ezelőtt, de itt a Play-re kattintva letölt egy m3u file-t, és azt indítva bejön az adás.
-
Gabesz87
veterán
válasz
madrac #45744 üzenetére
Ja, bocs, nem voltam elég figyelmes. Csak megláttam a linket, és kattintottam is rá, nem olvastam el figyelmesen az egész üzit. Jó, hát tudom, hogy hiányosak a Linux ismereteim, de használok már OMV-t is jó ideje, néha ott is kell, úgyhogy lassacskán, de tanulgatok.
Hm, akkor rosszul gondoltam. Azt hittem a Pi-n van egy alap belső tárhely, de akkor tévedtem.
mc megvan, azt használom néha OMV alatt. -
Gabesz87
veterán
válasz
madrac #45592 üzenetére
Alin találtam nagy nehezen 13-ért T230C-t. Gondolkodtam is rajta, hogy biztos ami biztos rendelek egyet. Nem olcsó mondjuk, de azért nem ettől fogok tönkremenni. Azt azért nem étrem, hogy lehet drágább, mint egy Xbox kiegészítő (a Tuner).
Ami érdekes infó, azt olvastam az oldalán a Q&A résznél, hogy aktív USB HUB-ba kellett dugni, mert a Pi nem adott elég kakót neki.
Akkor egy ilyet T230C-t érdemes volna rendelnem? Amíg még van. -
cigam
titán
válasz
madrac #45499 üzenetére
Remek! Megtennéd hogy mellé rakod a homeassistantot, és még pár plugin-t?
For basic use, yes, 2GB should be fine. If you have a lot of add-ons or are trying to run something like frigate, then you may benefit from more.
If it makes you feel any better, they are shipping the Home Assistant Yellow with a 2GB Raspberry CM4, so the devs should be targeting a basic Pi 2GB environment for quite a while. -
Nerazim
őstag
-
Sidorovich
senior tag
válasz
madrac #45021 üzenetére
Alapvetően egy otthoni kis hobbi szervert szeretnék, amire kitelepíthetek hobbi projekteket containerekben, amik LAN-on 24 órában elérhetőek lennének a fő gépemről. Kipróbálnám hogyan kell Kubernetes clustert telepíteni és konfigolni, egy csomó ötletem van. Viszont ezekre szeretnék egy olcsó dedikált gépet, amin bátran nyitogathatnék portokat meg szórakoznék a hálózati/tűzfal beállításokkal, meg ha olyanom van akár 2 naponta újrahúzhatom, mert erre van.
Memória tekintetében szerintem a 4GB mindenképp érdemes, az OS-nek hagynék azért legalább 1 gigát, míg pl. egy MySQL vagy .NET6 containernek legalább 256MB RAM kéne, és servicekből többet is szeretnék futtatni. Egyébként az kifejezetten érdekel, hogy ilyen szűkösebb memória és CPU keretek között hogy teljesítenének. Pl. ha az egyik .NET6-os projektemet megírom Go-ban, az többet bírna-e egy loadtest alatt pl.
De jobban végiggondolva, lehet jobban járok ha ezt a pénzt inkább elköltöm AWS-en vagy Google Cloudon egy Kubernetes clusterre vagy a legkisebb virtuális gépekre, szerintem 1 év alatt nem menne el költségekre a Pi 4 ára és amikor hetekig épp nincs kedvem dolgozni rajtuk, átmenetileg lelőhetem őket.
A pénz annyira nem éget, 50-60ból szeretném megúszni ezt, ebbe a Pi 4 még beleférne 1-2 kiegészítővel.
-
wassermann
Topikgazda
válasz
madrac #41606 üzenetére
Igen, ki akartam kerülni a Pi3-on az USB keskeny keresztmetszetét, ezért vettem egy aránylag nagy és gyors Sandisk kártyát (a kártya vezérlőt is lehet tuningolni).
Nekem is TVheadend-el megy: az OSMC alatt fut a háttérben a TVheadend szerver és van helyi-kliens is rajta, ha esetleg a Pi-n akarnánk nézni. Régen így TV-ztünk, de ma már senki sem nézi, csak néha felveszek vele. A kész felvételt pedig hálózaton átmásolom máshová, hogy a kártyán mindig legyen szabad hely. -
_q
addikt
válasz
madrac #41203 üzenetére
Nekem is 32 bites Rasberry OS van fent, csak fura ez a hiba, 2-en jelezték, hogy 64 biten nem jött elő. OMV5-öt használok, nem tudom honnan tölti a dockert.
#41205fntastic
Szerintem dedikált NAS-nak RPi árszinten nincs értelme. Lassú, sokat fogyaszt, korlátos használatú. NAS-nak magasabb árszinten kezd értelme lenni, rendes hardverrel, minimum 2 HDD tárral. Pi4 amire akarod használni bőven jó. -
_q
addikt
Új hozzászólás Aktív témák
- Asztali PC , R5 8400F , RTX 3070 Ti , 32GB DDR5 , 512GB NVME , 1TB HDD
- Új, Gamer - ASRock Z690 PG Riptide + Intel I9 14900K + TeamGroup 2x16GB DDR4 3200MHz CL16
- Lenovo Thinkcentre M700 MiniPC (i5-6500T/8GB/256SSD)
- Csere-Beszámítás! Számítógép PC Játékra! Intel I7 6700/ RX 580 8GB / 32GB DDR4 / 500GB SSD
- i7-9700K + BeQuiet + 10 venti Stabil, halk, brutál erős gép!
- LG 55C4 - 48" OLED evo - 4K 144Hz - 0.1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync - HDMI 2.1 - A9 Gen7 CPU
- Apple iPhone 14 Pro 128GB, Kártyafüggetlen,
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B650M R7 7700 32GB DDR5 1TB SSD RTX 5070 12GB BE QUIET! Pure Base 500DX 650W
- Bomba ár! MacBook PRO 13" Early 2015 - i7 I 16GB I 1TBSSD I 13,3" Retina I OS X Monterey I Cam I Gar
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad P43s - i7-8G I 8GB I 256GB SSD I Nvidia I 14" FHD I Cam I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest