Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • theuprising

    tag

    randras:
    Szia!

    Melyik Swift tanfolyammal végzel?
    Ez a stanfordi kurzus elég jó, és még ingyenes is, megéri végigmenni rajta. jó alapot ad.

    OFF - Egyéni vélemény:
    Bár csodákat nem kell várni ezektől, programozni sajnos nem tanítanak meg, max csak néhány kicsi szegmensére mutatnak rá épp a Swift-re izolálva. Kicsit olyan, mintha megmutatnának pár saját megoldást és utána azok alapján "ollózz össze egy appot". Azt sem tudjuk miért csináljuk azt amit, sokszor nincs mögötte épkézláb magyarázat, csak utánozzuk őket és az esetleges eredmény láttán elhisszük, hogy tényleg programozni tanulunk. Bullshit. Tanultam én is Udemy-s és Lynda-s kurzus alapján, sőt rengeteg free (általában youtube) tutorial alapján is, sajnos tapasztalatból beszélek, hiába a nagy marketing meg hírverés ezek mögött, megismerésen és egy valamennyire fix alapon kívül többet nem adnak, nem tesznek fejlesztővé.

    Amire azt mondom, hogy megéri az Amit Bijlani kurzusa (ha jól emlékszem ő teamtreehouse-os) mert ő tényleg azzal kezdi, hogy mi az a class, struct, hogyan használd őket, hogy működik az öröklődés, mi az a példányosítás, parent class, subclass, konstruktor... Nem azzal indít, hogy "itt egy button, húzd be a kódba Action-ként, és állíts át valami 20mp alatt leguglizható értéket és kész milyen szép ügyes voltál mostantól iOS fejlesztő vagy".
    Alapnak, indulásnak jók az ilyen Udemy-s nagyot mondó kurzusok, mint pl amit Rob Percival is csinál, de azokra támaszkodni nem érdemes, inkább csak megismerteti velünk az iOS/Swift lehetőségeit. Ott kap el általában az agyhalál amikor kinyögik, hogy nem kell programozói előtanulmány, valamint a kurzus végén megmondják, hogyan keress 10ezer dollárt és legyél AppStore ász :)

    A lényeg annyi a véleményem szerint, hogy egyéni akaraterő és elszántság kell ahhoz, hogy valakiből fejlesztő váljon. Szomjazni kell az információt, utána kell nézni rengeteg programozói szemszögből vett definíciónak és azt megtanulni, értelmezni, felfogni, megérteni; pl mi a különbség a struct és a class között? mit jelent az, hogy az egyik copy type, a másik reference type? miért jó ez? mikor tudjuk ezt kihasználni/felhasználni? - ezt kb semelyik ilyen "10ezer dolláros divatkurzus"-ban nem mondják el, de ha egy állásinterjún ezt nem tudjuk akkor szemetebb helyeken kiröhögnek (sajnos valahol azért jogosan). Ha elkapja az embert az a gondolkodási mód, hogy programtervezői szemmel nézzen az XCode-ra, a saját megoldását implementálja, debuggolja, tesztelje és optimalizálja, az az igazi fejlesztő. Ez a másolgatós ollózás nem az.

    Senkit nem akarok elrettenteni ezektől a kurzusoktól, ne értsetek félre, csak saját élettapasztalataim írom le, hogy nektek ne kelljen belezuhanni ezekbe és átélni őket, sok hónapot belefektetve, hogy a végén azt érezzétek, "nem is tudok semmit, mégis mit képzeltem?". Összességében én azt ajánlom, hogy ezeket a kurzusokat vigyétek végig, ezzel párhuzamosan tanuljatok programozás elméletet, érezzetek rá a gondolatmenetére (szabadon elérhetőek pl az ELTE proginfós előadásai, honlapjai, de a neten millió számra vannak elérhető doksik), és ezután jöhet az érdemi része, hogy saját elképzelés alapján írjatok tesztjelleggel appokat, használjátok-olvassátok-értelmezzétek mások opensource kódjait, osszátok meg másokkal pl githubon a sajátjaitokat, kommunikáljatok más fejlesztőkkel, kérjetek tanácsot az IT közösségi fórumokon, és szó szerint minden nap csináljátok ezt, ez a tanulás, így lehettek fejlesztők. Kitartó munkával (és némi előtanulmánnyal pl egyetemről) fél év alatt elég tudás gyűlhet össze egy junior fejlesztői állásra (ami ezekből állhat: szakmai elbeszélgetés, szóbeli teszt, aztán tesztapp írása). Ez egy nehéz, komplex agymenetet igénylő munka, ne gondoljuk azt, hogy pl a Udemy kurzusa elég lesz. Inkább ahhoz hasonlítanám, amikor valaki feltelepít egy Win7-et a gépére és utána bejelenti, hogy rendszergazda. :)

    Köszi, ha elolvasta bárki, személy szerint senkinek nem szólt ez az összefoglaló, csak úgy kiadtam magamból, hátha tudok segíteni legalább ezzel egy leendő iOS fejlesztő kollégának. Ha kérdésetek van, csak nyugodtan, én is junior iOS fejlesztő vagyok.

Új hozzászólás Aktív témák