Új hozzászólás Aktív témák

  • concret_hp
    addikt

    Celszeru lenne olvasgatnod tobb elemzest a berekrol...

    [link]

    nagyot-koppannak-a-magyar-it-sok-a-berplafonon-befellegzett-a-vegtelen-bernovekedesnek-tapinthato-a-feszultseg-a-munkaeropiacon-842942%3famp

    Komolyabb a helyzet mint hinned... Nagyon vagyvezerelt vagy hidd el a buborekodban.

    Magas realkamat szint, arstopok, eros forint, novekvo import, zero kozeli gdp novekedes, beruhazas alacsony, magas es taetos koltsegvetesi hianyt okozo intezkedesek, tulertekelt ingatlanpiac...

    Az ugye megvan, hogy a magyarnal sokkal jobban fizeto multik szemeben (ssc, exportra orientalt) 14%os berkoltseg novekedes tortent a valasztasok ota...

    Azt tudod h nyugaton jo esetben 2-3%os növekedés a jellemzo evente... Ez 5-6 evnyi bernovekedes🙂 ugy, hogy iden mar emeltek 4-6%ot...

    Ismeroseim akik ingaznak, mar kertek a ceget, hogy kompenzaljak nekik a ft erosodes miatti beevsokkenest, mert utikoltseggel es a ft erosodessel mar nem feltetlen eri meg az alapberert kijarni.
    Egy mosolyt kaptak :DDD

    ez a bérplafon mindig létezett, csak időről időre feljebb került ;)
    viszont el tudom képzelni, hogy az IT-s relatív fizetési előny szép lassan csökkenni fog a következő években (kisebb növekedés / stagnálás formájában)

  • Ai drága lenne? Havi 1000 usd felett azért meg a legdrágább modellekkel is nehéz menni, vagyhát nagyon intenzív használat kell hozzá. S bőven x2 produktivitást eredményez, egy senior/staff engineer bére meg messze nem havi 1000 usd. Ráadásul superbruttot illene itt nézni ugye…

    Nálunk annyira drága, hogy a fejlesztők nem tudják annyit használni amennyit szeretnék. (limites az access) Ugyanis az agyuk (munkaidejük) kiszipolyozása olcsóbb, mint az AI, amire elő vagyunk fizetve.

  • tototos
    addikt

    Ai drága lenne? Havi 1000 usd felett azért meg a legdrágább modellekkel is nehéz menni, vagyhát nagyon intenzív használat kell hozzá. S bőven x2 produktivitást eredményez, egy senior/staff engineer bére meg messze nem havi 1000 usd. Ráadásul superbruttot illene itt nézni ugye…

    Szerintem ott a gond, hogy a cégek azt hitték hogy majd 2x annyi terméket tudnak előállítani AI segítségével, pedig legtöbbször hiába van 2x annyi munkásod nem lesz több product, mert biztosan más hátráltató tényező a folyamatban

  • Madwe
    nagyúr

    Lofaszt csokkenti azt.
    AI-tól is mindneki odavolt, aztán azt elfelejtik, hogy mocskosul drága ;).
    Igen biztos vagyok, látom a siteok kozotti viszonyokat.
    Lengyelek SOKKAL többet keresnek.
    Indiaiak NEM keresnek kevesebbet azonos poziciokban, csak a kiszervezett kulsos nagyon egyszeru munkasok.
    Kínaiak TÖBBET kapnak.
    Nyugatiak nyilván TÖBBSZÖRÖSET.
    USA: hagyjuk is…

    Ai drága lenne? Havi 1000 usd felett azért meg a legdrágább modellekkel is nehéz menni, vagyhát nagyon intenzív használat kell hozzá. S bőven x2 produktivitást eredményez, egy senior/staff engineer bére meg messze nem havi 1000 usd. Ráadásul superbruttot illene itt nézni ugye…

  • Akkor meg egyszer leirom. Van adatod?

    A szlovak penzugyi szektor 2700 euro. Az itteni alaphangon 3600 euro...
    Jelenleg az audi berszint gyorben magasabb mint a szlovak...

    A lengyel berszint is a magyar alatt van euroban szamolva most...
    .
    Vege az eddig ismert vilagnak ha nem gyengitik a ftot... Tudom nehez feldolgozni, de felfogja mindenki...

    Stabil arfolyammal a 3% fizuemeles lehet a max...

    Ezt hivjak versenynek...

    Nem teljesen ertettetek a Tisza gazdasagi programjat.

    Ortodox

    Igen van, ez is a munkakorom resze.
    Nyilvan nem fogom ide kiirni, vagy elhiszed vagy nem.
    Ezek IT bérek, többit nem tudom.
    Hat en 3%-ra felmondanek de mindegy. :D

  • FireKeeper
    nagyúr

    Amikor 430 volt, kaptátok a 10% os béremeléseket, van aki évi 2 szer.
    Pedig de. Ha tovább erősődik a forint igen az it seknek kánaán van. Mert a rezsi, autófenntartás stb csak egy kis töredéke a nyugati áraknak, a béretek meg már ott van, sőt meg is tudja haladni.

    igaz én nem ITs vagyok, "csak" engineering, de nálunk rohadtul senki nem kapott EUR/HUF árfolyamromlást követő fizuemelést, inflakövetőt is csak ímmel ámmal. szerintem az a tipikus, nem pedig hogy lekövetik az ilyesmit a bérekkel.

  • OPiiPO
    veterán

    Akkor meg egyszer leirom. Van adatod?

    A szlovak penzugyi szektor 2700 euro. Az itteni alaphangon 3600 euro...
    Jelenleg az audi berszint gyorben magasabb mint a szlovak...

    A lengyel berszint is a magyar alatt van euroban szamolva most...
    .
    Vege az eddig ismert vilagnak ha nem gyengitik a ftot... Tudom nehez feldolgozni, de felfogja mindenki...

    Stabil arfolyammal a 3% fizuemeles lehet a max...

    Ezt hivjak versenynek...

    Nem teljesen ertettetek a Tisza gazdasagi programjat.

    Ortodox

    AZ EUR-ban fizetett kollégáknak már hosszú évek óta a 3% a max, rendszeresen alatta.

  • sakal83
    addikt

    Lofaszt csokkenti azt.
    AI-tól is mindneki odavolt, aztán azt elfelejtik, hogy mocskosul drága ;).
    Igen biztos vagyok, látom a siteok kozotti viszonyokat.
    Lengyelek SOKKAL többet keresnek.
    Indiaiak NEM keresnek kevesebbet azonos poziciokban, csak a kiszervezett kulsos nagyon egyszeru munkasok.
    Kínaiak TÖBBET kapnak.
    Nyugatiak nyilván TÖBBSZÖRÖSET.
    USA: hagyjuk is…

    Akkor meg egyszer leirom. Van adatod?

    A szlovak penzugyi szektor 2700 euro. Az itteni alaphangon 3600 euro...
    Jelenleg az audi berszint gyorben magasabb mint a szlovak...

    A lengyel berszint is a magyar alatt van euroban szamolva most...
    .
    Vege az eddig ismert vilagnak ha nem gyengitik a ftot... Tudom nehez feldolgozni, de felfogja mindenki...

    Stabil arfolyammal a 3% fizuemeles lehet a max...

    Ezt hivjak versenynek...

    Nem teljesen ertettetek a Tisza gazdasagi programjat.

    Ortodox

  • Vision
    veterán

    Nekem? Tökéletes, a megtakarítás nagyrésze forintban van, és van eladó ingatlan is. Ami így euroban többet ér. De az, hogy jelenleg az IT s bérszinten nyavalyógni ilyen árfolyam mellett az groteszk.

    Amúgy senki sem beszélt IT-s bérszintről rajtad kívül. Az ingatlanos topicban vagyunk, a piacot a teljes lakosság bérszínvonala mozgatja. Az pedig 10000%, hogy nőni fog a jövőben.

  • Ebben biztos vagy? Van statisztika vagy megerzes?

    A szlovakokat kenterbe verjuk, en a lengyelbe sem lennek annyira biztos...

    Nem kell megkerniajd a fonokot hidd el... Lecsokkentik ok...

    Lofaszt csokkenti azt.
    AI-tól is mindneki odavolt, aztán azt elfelejtik, hogy mocskosul drága ;).
    Igen biztos vagyok, látom a siteok kozotti viszonyokat.
    Lengyelek SOKKAL többet keresnek.
    Indiaiak NEM keresnek kevesebbet azonos poziciokban, csak a kiszervezett kulsos nagyon egyszeru munkasok.
    Kínaiak TÖBBET kapnak.
    Nyugatiak nyilván TÖBBSZÖRÖSET.
    USA: hagyjuk is…

  • sakal83
    addikt

    Rohadtul nem groteszk, amig mi vagyunk a legolcsobbak . ;)

    Ebben biztos vagy? Van statisztika vagy megerzes?

    A szlovakokat kenterbe verjuk, en a lengyelbe sem lennek annyira biztos...

    Nem kell megkerniajd a fonokot hidd el... Lecsokkentik ok...

  • Nekem? Tökéletes, a megtakarítás nagyrésze forintban van, és van eladó ingatlan is. Ami így euroban többet ér. De az, hogy jelenleg az IT s bérszinten nyavalyógni ilyen árfolyam mellett az groteszk.

    Rohadtul nem groteszk, amig mi vagyunk a legolcsobbak . ;)

  • Dareiosss
    senior tag

    Jól érzem hogy neked most nagyon fáj, hogy nem tudom hány évtized leértékelődés után 1 hónapja kicsit jobb? Komédiás!

    Nekem? Tökéletes, a megtakarítás nagyrésze forintban van, és van eladó ingatlan is. Ami így euroban többet ér. De az, hogy jelenleg az IT s bérszinten nyavalyógni ilyen árfolyam mellett az groteszk.

  • Amikor 430 volt, kaptátok a 10% os béremeléseket, van aki évi 2 szer.
    Pedig de. Ha tovább erősődik a forint igen az it seknek kánaán van. Mert a rezsi, autófenntartás stb csak egy kis töredéke a nyugati áraknak, a béretek meg már ott van, sőt meg is tudja haladni.

    Jól érzem hogy neked most nagyon fáj, hogy nem tudom hány évtized leértékelődés után 1 hónapja kicsit jobb? Komédiás!

  • Most komolyan az van hogy 1 honapja erosebb a forint es akkor itten világi béremelkedés volt emiatt????? :DDD
    Szerintem komolyan menjetek és kérjetek meg a főnökötök, hogy gyorsan csökkentse a fizut, így a korrekt. :D

  • Dareiosss
    senior tag

    No offense, de ez nonszensz. Amikor meg 430 volt az EUR, akkor 30%-ot csökkent. :)

    Megelőzi vagy pariban van a lengyel, szlovén, cseh bérekkel.

    Ezt azért ne, ok? :) Még a végén kiderül, hogy itt tejjel-mézzel folyó kánaán van, és az emberek nem vették észre a kurva nagy jólétet.

    Amikor 430 volt, kaptátok a 10% os béremeléseket, van aki évi 2 szer.
    Pedig de. Ha tovább erősődik a forint igen az it seknek kánaán van. Mert a rezsi, autófenntartás stb csak egy kis töredéke a nyugati áraknak, a béretek meg már ott van, sőt meg is tudja haladni.

  • Vision
    veterán

    Tavalyhoz képest a fizu emeléssel közel 20% ot nőtt a béretek, euroban számolva. Megelőzi vagy pariban van a lengyel, szlovén, cseh bérekkel. Hova tovább akarod még? Ha Usa bért akarsz költözz ki.
    Csak jelzem nálunk Ausztriában 1-3% az éves béremelés. Nálunk a cégnél konkrétan 1,2% volt.. és jövőre is ennyi lesz.

    No offense, de ez nonszensz. Amikor meg 430 volt az EUR, akkor 30%-ot csökkent. :)

    Megelőzi vagy pariban van a lengyel, szlovén, cseh bérekkel.

    Ezt azért ne, ok? :) Még a végén kiderül, hogy itt tejjel-mézzel folyó kánaán van, és az emberek nem vették észre a kurva nagy jólétet.

  • sakal83
    addikt

    Magyarisztán már alig drágább Indiánál (valami 20%?). Biztos lehetsz benne, hogy az AI-t először az USA/UK fejlesztőre fogják ráengedni, nem a csöves magyarra.

    Ja es az india - 20%ra azert reflektalnek :DDD

    Az azt jelenti h a magyar 20%al dragabb :DDD

    Lehet versenyezni. Ha nem esett volna le, a kormany itt el akarta fedni, hogy a vilag megvaltozott. A vagyott kinai mindenhatosagnak meg lettek a kovetkezmenyei. Sokan tamadtak a globalizmust, es vmi furcsa kejjel szurkoltak kinanak, hogy legyozze az erkorcsosult nyugatot. Mindezt nyugatrol. Erdekes volt vegignezni az onsorsrontast:DDD
    . Eredmeny. VW csoport mar a legolcsobb autokat adja itthon, a kinaiak mar nem akarnak versenyezni az araival! Epp a Nio nyilatkozta le a napokban.

    Van-e ara? Van, mar 20%al levitte a vw csoport a mukodesi koltseget 24 ota! Es folytatja. Elkezdett versenyezni, ami azt jelenti munkero szinten, hogy te is versenyezni fogsz a keleti berekkel.
    Ebbol a szemszogbol nezd a - 20%ot :DDD

  • Dareiosss
    senior tag

    Magyarisztán már alig drágább Indiánál (valami 20%?). Biztos lehetsz benne, hogy az AI-t először az USA/UK fejlesztőre fogják ráengedni, nem a csöves magyarra.

    Tavalyhoz képest a fizu emeléssel közel 20% ot nőtt a béretek, euroban számolva. Megelőzi vagy pariban van a lengyel, szlovén, cseh bérekkel. Hova tovább akarod még? Ha Usa bért akarsz költözz ki.
    Csak jelzem nálunk Ausztriában 1-3% az éves béremelés. Nálunk a cégnél konkrétan 1,2% volt.. és jövőre is ennyi lesz.

  • sakal83
    addikt

    Magyarisztán már alig drágább Indiánál (valami 20%?). Biztos lehetsz benne, hogy az AI-t először az USA/UK fejlesztőre fogják ráengedni, nem a csöves magyarra.

    Celszeru lenne olvasgatnod tobb elemzest a berekrol...

    [link]

    nagyot-koppannak-a-magyar-it-sok-a-berplafonon-befellegzett-a-vegtelen-bernovekedesnek-tapinthato-a-feszultseg-a-munkaeropiacon-842942%3famp

    Komolyabb a helyzet mint hinned... Nagyon vagyvezerelt vagy hidd el a buborekodban.

    Magas realkamat szint, arstopok, eros forint, novekvo import, zero kozeli gdp novekedes, beruhazas alacsony, magas es taetos koltsegvetesi hianyt okozo intezkedesek, tulertekelt ingatlanpiac...

    Az ugye megvan, hogy a magyarnal sokkal jobban fizeto multik szemeben (ssc, exportra orientalt) 14%os berkoltseg novekedes tortent a valasztasok ota...

    Azt tudod h nyugaton jo esetben 2-3%os növekedés a jellemzo evente... Ez 5-6 evnyi bernovekedes🙂 ugy, hogy iden mar emeltek 4-6%ot...

    Ismeroseim akik ingaznak, mar kertek a ceget, hogy kompenzaljak nekik a ft erosodes miatti beevsokkenest, mert utikoltseggel es a ft erosodessel mar nem feltetlen eri meg az alapberert kijarni.
    Egy mosolyt kaptak :DDD

  • Vision
    veterán

    Ahhoz nagy fantázia kell, hogy csomó területen az ai lenyomja a béreket? (programozás,grafiakai media munkák,hirdetések,könyvelés,fordítás és még sorolhatnám) a cégek kezdenek költséget csökkenteni/nem emelnek úgy béreket ahogy eddig ,akár még le is építenek. Más területek ami nem érintett kezdenek feltöltődni, nagyobb verseny lesz..alapvetően ez egy infláció mérséklő hatás, mert a megszokott növekedés kicsit megakad. A hatékonyság növekszik de ez a cégeknél csapódik le. Sok cég elvérzik, lásd Adobe,Duolingo stb.. Most perpill kamatemelés is volt EKB, FED is belebegteti..bár ebben én se hiszek h tartós lenne. De egy ilyen környezetben, amikor a labor market rizikós lehet,biztos megéri fullba nyomni az ingatlan spekulációt.
    Más országokban volt egy konszolidáció vagy legalábbis lassabb növekedés 2022 óta...kivéve itt. Itt mindenidők rallyja volt, cserébe most a forint kicsit erősebb is. Most a külföldi vásárlóknak se a legvonzóbb az ország. És akkor innen kéne még tovább nőni. De ha beköhög a világgazdaság akkor azt itt is érezni fogjuk. Az EU-s pénzek hozhatnak fellendülést, de az is inkább az elmaradt fejlesztésekre fog elmenni, és még lehet bérlakás építés lesz, ami nem annyira az ingatlan megtérüléseket fogja támogatni. És akkor még emellé belehet hozni, hogy Ukrajnába ha béke lesz, oda megy a befektetési fókusz, azt a piacot akarják bevonni akkor a mi amúgy se acélos bérfelzárkozásunknak megint csak integetni lehet...és szépen elkészült a közepesen fejlett ország csapdája. Drága lesz minden, de növekedésünk korlátozott. Ha erre jön egy visszaesés, akkor mi adna neki támaszt, ha nem szórnak minden pénzt tovább a piacra? Ha csak az nincs hogy a mostani árakban van annyi tartalék, hogy még egy hosszabb konszolidációt is áttud vészelni és később az alacsony kamatszint mellett tovább tud nőni.
    És még egy adalék...kinek a legnagyobb kicseszés az ai? A pályakezdő fiataloknak...csomó entry,junior melót kivált...így már kezdésnek szar helyzetben lesznek. Na de mind1 is..én így látom most a helyzetet, hogy minden pozitív hírt beárazott a piac és kb 0 negatívat. A zuhanáshoz kell a kényszer, ami nincs...de amikor az kezd el terjedni, hogy az ingatlan már nem akkora buli, meg nem éri meg stb. Akkor marad az örökség,csere tranzackiók meg kevés új vásárló és a spekuláció,tőkeáttétesek eltünnnek egyszercsak, most lehetünk ennek a közelébe...és már nem azok a számok jönnek havonta...és akkor ezzel lesz tele a média, lassuló eladási idők és stb.

    Magyarisztán már alig drágább Indiánál (valami 20%?). Biztos lehetsz benne, hogy az AI-t először az USA/UK fejlesztőre fogják ráengedni, nem a csöves magyarra.

  • lionhearted
    őstag

    Ahhoz nagy fantázia kell, hogy csomó területen az ai lenyomja a béreket? (programozás,grafiakai media munkák,hirdetések,könyvelés,fordítás és még sorolhatnám) a cégek kezdenek költséget csökkenteni/nem emelnek úgy béreket ahogy eddig ,akár még le is építenek. Más területek ami nem érintett kezdenek feltöltődni, nagyobb verseny lesz..alapvetően ez egy infláció mérséklő hatás, mert a megszokott növekedés kicsit megakad. A hatékonyság növekszik de ez a cégeknél csapódik le. Sok cég elvérzik, lásd Adobe,Duolingo stb.. Most perpill kamatemelés is volt EKB, FED is belebegteti..bár ebben én se hiszek h tartós lenne. De egy ilyen környezetben, amikor a labor market rizikós lehet,biztos megéri fullba nyomni az ingatlan spekulációt.
    Más országokban volt egy konszolidáció vagy legalábbis lassabb növekedés 2022 óta...kivéve itt. Itt mindenidők rallyja volt, cserébe most a forint kicsit erősebb is. Most a külföldi vásárlóknak se a legvonzóbb az ország. És akkor innen kéne még tovább nőni. De ha beköhög a világgazdaság akkor azt itt is érezni fogjuk. Az EU-s pénzek hozhatnak fellendülést, de az is inkább az elmaradt fejlesztésekre fog elmenni, és még lehet bérlakás építés lesz, ami nem annyira az ingatlan megtérüléseket fogja támogatni. És akkor még emellé belehet hozni, hogy Ukrajnába ha béke lesz, oda megy a befektetési fókusz, azt a piacot akarják bevonni akkor a mi amúgy se acélos bérfelzárkozásunknak megint csak integetni lehet...és szépen elkészült a közepesen fejlett ország csapdája. Drága lesz minden, de növekedésünk korlátozott. Ha erre jön egy visszaesés, akkor mi adna neki támaszt, ha nem szórnak minden pénzt tovább a piacra? Ha csak az nincs hogy a mostani árakban van annyi tartalék, hogy még egy hosszabb konszolidációt is áttud vészelni és később az alacsony kamatszint mellett tovább tud nőni.
    És még egy adalék...kinek a legnagyobb kicseszés az ai? A pályakezdő fiataloknak...csomó entry,junior melót kivált...így már kezdésnek szar helyzetben lesznek. Na de mind1 is..én így látom most a helyzetet, hogy minden pozitív hírt beárazott a piac és kb 0 negatívat. A zuhanáshoz kell a kényszer, ami nincs...de amikor az kezd el terjedni, hogy az ingatlan már nem akkora buli, meg nem éri meg stb. Akkor marad az örökség,csere tranzackiók meg kevés új vásárló és a spekuláció,tőkeáttétesek eltünnnek egyszercsak, most lehetünk ennek a közelébe...és már nem azok a számok jönnek havonta...és akkor ezzel lesz tele a média, lassuló eladási idők és stb.

    Most már épp azon sírnak, hogy túl drága az AI csekk, ennyiért van munkaerő is...
    Amúgy sem szabad összekeverni a nyugatot velünk.

  • axioma
    Topikgazda

    Ahhoz nagy fantázia kell, hogy csomó területen az ai lenyomja a béreket? (programozás,grafiakai media munkák,hirdetések,könyvelés,fordítás és még sorolhatnám) a cégek kezdenek költséget csökkenteni/nem emelnek úgy béreket ahogy eddig ,akár még le is építenek. Más területek ami nem érintett kezdenek feltöltődni, nagyobb verseny lesz..alapvetően ez egy infláció mérséklő hatás, mert a megszokott növekedés kicsit megakad. A hatékonyság növekszik de ez a cégeknél csapódik le. Sok cég elvérzik, lásd Adobe,Duolingo stb.. Most perpill kamatemelés is volt EKB, FED is belebegteti..bár ebben én se hiszek h tartós lenne. De egy ilyen környezetben, amikor a labor market rizikós lehet,biztos megéri fullba nyomni az ingatlan spekulációt.
    Más országokban volt egy konszolidáció vagy legalábbis lassabb növekedés 2022 óta...kivéve itt. Itt mindenidők rallyja volt, cserébe most a forint kicsit erősebb is. Most a külföldi vásárlóknak se a legvonzóbb az ország. És akkor innen kéne még tovább nőni. De ha beköhög a világgazdaság akkor azt itt is érezni fogjuk. Az EU-s pénzek hozhatnak fellendülést, de az is inkább az elmaradt fejlesztésekre fog elmenni, és még lehet bérlakás építés lesz, ami nem annyira az ingatlan megtérüléseket fogja támogatni. És akkor még emellé belehet hozni, hogy Ukrajnába ha béke lesz, oda megy a befektetési fókusz, azt a piacot akarják bevonni akkor a mi amúgy se acélos bérfelzárkozásunknak megint csak integetni lehet...és szépen elkészült a közepesen fejlett ország csapdája. Drága lesz minden, de növekedésünk korlátozott. Ha erre jön egy visszaesés, akkor mi adna neki támaszt, ha nem szórnak minden pénzt tovább a piacra? Ha csak az nincs hogy a mostani árakban van annyi tartalék, hogy még egy hosszabb konszolidációt is áttud vészelni és később az alacsony kamatszint mellett tovább tud nőni.
    És még egy adalék...kinek a legnagyobb kicseszés az ai? A pályakezdő fiataloknak...csomó entry,junior melót kivált...így már kezdésnek szar helyzetben lesznek. Na de mind1 is..én így látom most a helyzetet, hogy minden pozitív hírt beárazott a piac és kb 0 negatívat. A zuhanáshoz kell a kényszer, ami nincs...de amikor az kezd el terjedni, hogy az ingatlan már nem akkora buli, meg nem éri meg stb. Akkor marad az örökség,csere tranzackiók meg kevés új vásárló és a spekuláció,tőkeáttétesek eltünnnek egyszercsak, most lehetünk ennek a közelébe...és már nem azok a számok jönnek havonta...és akkor ezzel lesz tele a média, lassuló eladási idők és stb.

    az elmeletedhez az is kell, hogy nem eri meg uj feladatokat megoldani (uj ceget inditani), mert az hogy kevesebb munkaero kell, az csak fix munkamennyisegnel jelent tulkinalatot
    (nem allitom, hogy lesz is tobb elvegzendo feladat, marmint van, de hogy monetizalhato, csak az ervelesi lyukra akartam ravilagitani)

  • gg07
    tag

    Szerintem nézzünk rá a piacra 1-2-3 év múlva. Komolyan mondom, az én fantáziámba nem fér bele az, hogy érdemi korrekció legyen a teljes piacon középtávon.

    Ahhoz nagy fantázia kell, hogy csomó területen az ai lenyomja a béreket? (programozás,grafiakai media munkák,hirdetések,könyvelés,fordítás és még sorolhatnám) a cégek kezdenek költséget csökkenteni/nem emelnek úgy béreket ahogy eddig ,akár még le is építenek. Más területek ami nem érintett kezdenek feltöltődni, nagyobb verseny lesz..alapvetően ez egy infláció mérséklő hatás, mert a megszokott növekedés kicsit megakad. A hatékonyság növekszik de ez a cégeknél csapódik le. Sok cég elvérzik, lásd Adobe,Duolingo stb.. Most perpill kamatemelés is volt EKB, FED is belebegteti..bár ebben én se hiszek h tartós lenne. De egy ilyen környezetben, amikor a labor market rizikós lehet,biztos megéri fullba nyomni az ingatlan spekulációt.
    Más országokban volt egy konszolidáció vagy legalábbis lassabb növekedés 2022 óta...kivéve itt. Itt mindenidők rallyja volt, cserébe most a forint kicsit erősebb is. Most a külföldi vásárlóknak se a legvonzóbb az ország. És akkor innen kéne még tovább nőni. De ha beköhög a világgazdaság akkor azt itt is érezni fogjuk. Az EU-s pénzek hozhatnak fellendülést, de az is inkább az elmaradt fejlesztésekre fog elmenni, és még lehet bérlakás építés lesz, ami nem annyira az ingatlan megtérüléseket fogja támogatni. És akkor még emellé belehet hozni, hogy Ukrajnába ha béke lesz, oda megy a befektetési fókusz, azt a piacot akarják bevonni akkor a mi amúgy se acélos bérfelzárkozásunknak megint csak integetni lehet...és szépen elkészült a közepesen fejlett ország csapdája. Drága lesz minden, de növekedésünk korlátozott. Ha erre jön egy visszaesés, akkor mi adna neki támaszt, ha nem szórnak minden pénzt tovább a piacra? Ha csak az nincs hogy a mostani árakban van annyi tartalék, hogy még egy hosszabb konszolidációt is áttud vészelni és később az alacsony kamatszint mellett tovább tud nőni.
    És még egy adalék...kinek a legnagyobb kicseszés az ai? A pályakezdő fiataloknak...csomó entry,junior melót kivált...így már kezdésnek szar helyzetben lesznek. Na de mind1 is..én így látom most a helyzetet, hogy minden pozitív hírt beárazott a piac és kb 0 negatívat. A zuhanáshoz kell a kényszer, ami nincs...de amikor az kezd el terjedni, hogy az ingatlan már nem akkora buli, meg nem éri meg stb. Akkor marad az örökség,csere tranzackiók meg kevés új vásárló és a spekuláció,tőkeáttétesek eltünnnek egyszercsak, most lehetünk ennek a közelébe...és már nem azok a számok jönnek havonta...és akkor ezzel lesz tele a média, lassuló eladási idők és stb.

  • Vision
    veterán

    :DDD

    22-40% a tulertekeltsegi mutato. Nem erted ezt. A túlértékeltségben a berszint is figyelembe van veve. Tehat ha a gazdasag no es igy a kivanalmad szerintvaz ingatlanar is, akkor a tulertekeltseg nem csokken!

    De vegy egy nagy levegőt, en megtettem. :B Tegnap raneztem a teruletre ahol epitkezek, a kinalat 40%ot nott, es 5-20m közötti hirdetesi ar csokkenes van az ujszeru hazak piacan.

    Nem megy at neked ez a sztori. 19.5% realarnovekedest csinalt az osp. Es ez nem a mostani hirdetesi aral adatai alapjan keszult. Az meg durvabb.

    Az nem lehet hogy falukban 500-600e euro egy csaladi haz.

    Egy ilyen program harmada akkora zurt csinalt a legyel piacon hogy even belul kivezettek.

    Most neztem meg. Nem lataltam nagyon 4% alatti fix lakashitelt az EUban..

    Szerintem nézzünk rá a piacra 1-2-3 év múlva. Komolyan mondom, az én fantáziámba nem fér bele az, hogy érdemi korrekció legyen a teljes piacon középtávon.

  • sakal83
    addikt

    :DDD

    22-40% a tulertekeltsegi mutato. Nem erted ezt. A túlértékeltségben a berszint is figyelembe van veve. Tehat ha a gazdasag no es igy a kivanalmad szerintvaz ingatlanar is, akkor a tulertekeltseg nem csokken!

    De vegy egy nagy levegőt, en megtettem. :B Tegnap raneztem a teruletre ahol epitkezek, a kinalat 40%ot nott, es 5-20m közötti hirdetesi ar csokkenes van az ujszeru hazak piacan.

    Nem megy at neked ez a sztori. 19.5% realarnovekedest csinalt az osp. Es ez nem a mostani hirdetesi aral adatai alapjan keszult. Az meg durvabb.

    Az nem lehet hogy falukban 500-600e euro egy csaladi haz.

    Egy ilyen program harmada akkora zurt csinalt a legyel piacon hogy even belul kivezettek.

    Most neztem meg. Nem lataltam nagyon 4% alatti fix lakashitelt az EUban..

    Cikkek a haverok programjarol, ami sokkal gyengebb volt.

    [link]
    [link]

    Mindez a magas arnovekedes akkor, amikor egesz euban csokkent vagy stagnalt a nominalis ar. Ott hozott 16.5%ot pluszba :DDD

  • sakal83
    addikt

    Oksi, ezt elfogadom. Viszont minden abba az irányba mutat, hogy a gazdaság nőni fog, a kamatszintek pedig csökkenni. Ez a tapasztat szerint növeli az ingatlanárakat.

    :DDD

    22-40% a tulertekeltsegi mutato. Nem erted ezt. A túlértékeltségben a berszint is figyelembe van veve. Tehat ha a gazdasag no es igy a kivanalmad szerintvaz ingatlanar is, akkor a tulertekeltseg nem csokken!

    De vegy egy nagy levegőt, en megtettem. :B Tegnap raneztem a teruletre ahol epitkezek, a kinalat 40%ot nott, es 5-20m közötti hirdetesi ar csokkenes van az ujszeru hazak piacan.

    Nem megy at neked ez a sztori. 19.5% realarnovekedest csinalt az osp. Es ez nem a mostani hirdetesi aral adatai alapjan keszult. Az meg durvabb.

    Az nem lehet hogy falukban 500-600e euro egy csaladi haz.

    Egy ilyen program harmada akkora zurt csinalt a legyel piacon hogy even belul kivezettek.

    Most neztem meg. Nem lataltam nagyon 4% alatti fix lakashitelt az EUban..

  • Vision
    veterán

    Oksi, ezt elfogadom. Viszont minden abba az irányba mutat, hogy a gazdaság nőni fog, a kamatszintek pedig csökkenni. Ez a tapasztat szerint növeli az ingatlanárakat.

  • Vision
    veterán

    Miert, szerinted ezek a szervezetek mihez kepest allapitanak meg alul, vagy tulertekeltseget? A makrogazdasagi fundamentumokhoz kepest.

    Szerintem simán csak a jövedelmekhez képest. Vagy van egy hiteles forrásod a módszertanukról? Linkelhetnéd, mert én nem ismerem.

  • Drizzt
    nagyúr

    Én a makrogazdasági fundamentumokról beszéltem.

    Miert, szerinted ezek a szervezetek mihez kepest allapitanak meg alul, vagy tulertekeltseget? A makrogazdasagi fundamentumokhoz kepest.

  • Vision
    veterán

    A fundamentumok nehany szereplo szerint:
    - Mnb: 22.5% tulertekeltseg, 10-30% kozotti szelsoertekkel Budapesten.
    - EKb: 15-40% tulertekeltseg, Europaban csak Portugalia rosszabb.
    - Kbc szerint 30%.

    Forras: [link] , illetve Mnb 2026. 1. feleves jelentese.

    Én a makrogazdasági fundamentumokról beszéltem.

  • gg07
    tag

    A fundamentumok nehany szereplo szerint:
    - Mnb: 22.5% tulertekeltseg, 10-30% kozotti szelsoertekkel Budapesten.
    - EKb: 15-40% tulertekeltseg, Europaban csak Portugalia rosszabb.
    - Kbc szerint 30%.

    Forras: [link] , illetve Mnb 2026. 1. feleves jelentese.

    Meg amikor nincs fizetett forgalom :D Ez is hiányozni fog a piacról, ez a sok közpénzen való ösztönző reklám, siker propagandának biztosan volt hatása...a mostani kurzus valószínűleg nem ezt fogja tovább vinni.

  • Drizzt
    nagyúr

    A linkelt cikkben benne van a lényeg, és én is ezt forszíroztam (
    Tartós lesz az árcsökkenés?). Most van egy gyenge korrekció a korábbi irreális árazásokon, de ez nem lesz tartós, és vissza fog térni a kereslet.

    - Olajar 100 usd es felette - Perpill 83 dolláron áll, és jön az iráni béke
    - tegnap emelt kamatot az ekb - biztosan nem lesz tartós, ráadásul még mindig magas a forint kamatprémiuma. Ez drasztikusan csökkenni fog az alacsony inflának és az erős forintnak köszönhetően. Hamarosan elindul a csökkentési ciklus.
    - forint erosodes 352 - Ez pont a kamatcsökkentés felé hat.
    - alig van novekedes a vilagban, nyugat EU stagnal ipar leepitesek. - Magyarország ebből még profitálhat is. Ráadásul nálunk sok-sok évnyi depresszió után most optimizmus van a gazdasági/politikai szcénában. Ez fel fog pörgetni egy csomó mindent. Ráadásul ránk zúdul egy rakás EU forrás is, aminek egy jó része az építőiparban csapódik majd ki.

    Szó nincs vágyvezérelt dologról, én a fundamentumokból indulok ki. Sőt, személy szerint örülnék neki, ha az építési árak csökkennének.

    #37333

    Hát, értem én, hogy 30-alatt ez van, de fészket rakni mindenki sajátba akar. Illetve a Ny-EU felmérések nem igazán relevánsak a Kelet-EU régióra.

    A fundamentumok nehany szereplo szerint:
    - Mnb: 22.5% tulertekeltseg, 10-30% kozotti szelsoertekkel Budapesten.
    - EKb: 15-40% tulertekeltseg, Europaban csak Portugalia rosszabb.
    - Kbc szerint 30%.

    Forras: [link] , illetve Mnb 2026. 1. feleves jelentese.

  • AxBattler
    félisten

    A linkelt cikkben benne van a lényeg, és én is ezt forszíroztam (
    Tartós lesz az árcsökkenés?). Most van egy gyenge korrekció a korábbi irreális árazásokon, de ez nem lesz tartós, és vissza fog térni a kereslet.

    - Olajar 100 usd es felette - Perpill 83 dolláron áll, és jön az iráni béke
    - tegnap emelt kamatot az ekb - biztosan nem lesz tartós, ráadásul még mindig magas a forint kamatprémiuma. Ez drasztikusan csökkenni fog az alacsony inflának és az erős forintnak köszönhetően. Hamarosan elindul a csökkentési ciklus.
    - forint erosodes 352 - Ez pont a kamatcsökkentés felé hat.
    - alig van novekedes a vilagban, nyugat EU stagnal ipar leepitesek. - Magyarország ebből még profitálhat is. Ráadásul nálunk sok-sok évnyi depresszió után most optimizmus van a gazdasági/politikai szcénában. Ez fel fog pörgetni egy csomó mindent. Ráadásul ránk zúdul egy rakás EU forrás is, aminek egy jó része az építőiparban csapódik majd ki.

    Szó nincs vágyvezérelt dologról, én a fundamentumokból indulok ki. Sőt, személy szerint örülnék neki, ha az építési árak csökkennének.

    #37333

    Hát, értem én, hogy 30-alatt ez van, de fészket rakni mindenki sajátba akar. Illetve a Ny-EU felmérések nem igazán relevánsak a Kelet-EU régióra.

    +1, most kell bevásárolni, akárcsak aranyból.

  • sakal83
    addikt

    A linkelt cikkben benne van a lényeg, és én is ezt forszíroztam (
    Tartós lesz az árcsökkenés?). Most van egy gyenge korrekció a korábbi irreális árazásokon, de ez nem lesz tartós, és vissza fog térni a kereslet.

    - Olajar 100 usd es felette - Perpill 83 dolláron áll, és jön az iráni béke
    - tegnap emelt kamatot az ekb - biztosan nem lesz tartós, ráadásul még mindig magas a forint kamatprémiuma. Ez drasztikusan csökkenni fog az alacsony inflának és az erős forintnak köszönhetően. Hamarosan elindul a csökkentési ciklus.
    - forint erosodes 352 - Ez pont a kamatcsökkentés felé hat.
    - alig van novekedes a vilagban, nyugat EU stagnal ipar leepitesek. - Magyarország ebből még profitálhat is. Ráadásul nálunk sok-sok évnyi depresszió után most optimizmus van a gazdasági/politikai szcénában. Ez fel fog pörgetni egy csomó mindent. Ráadásul ránk zúdul egy rakás EU forrás is, aminek egy jó része az építőiparban csapódik majd ki.

    Szó nincs vágyvezérelt dologról, én a fundamentumokból indulok ki. Sőt, személy szerint örülnék neki, ha az építési árak csökkennének.

    #37333

    Hát, értem én, hogy 30-alatt ez van, de fészket rakni mindenki sajátba akar. Illetve a Ny-EU felmérések nem igazán relevánsak a Kelet-EU régióra.

    Oke. Te igy latod, en mashogy.

    Nem akarom a pontjaidat darabokra szedni, mert kotekedesnek tunne.

    De az ekb emel, az inflacionk az arstopokkal van ott ahol van, az olajar 50% plusz minimum, ami inflat fog novelni, mi csokkentunk kamatot, ezert gyengul a ft, mert csokken a realkamat, no tole az infla. Kozben gyengulna kulkereskedelmi merlegunk, es koltsegvetesi visszafogas miatt csokkeni fog a fogyasztas. Ez valoban 5ds sakk...

    Jelenleg a mostani allapot atmenetin az biztos, de nincs olyan forgatokonyv - kivéve qe -, hogy az ingatlanarak realarban nőjenek. A szinten maradas is csoda lenne.

    Részemről zarom a témát :R

  • Vision
    veterán

    Nem tartod vszinunek a tobbit?

    Tenyek:
    - Olajar 100 usd es felette
    - tegnap emelt kamatot az ekb
    - forint erosodes 352
    - alig van novekedes a vilagban, nyugat EU stagnal ipar leepitesek.

    Az MNB lakaspiaci jelentes meg egyertelmuen cafolja a kps veteleket.

    Ha jol emlekszem harmadara csokkent a sajat ero az osszes adasvetelben 1 ev alatt. Kotve hiszem hogy ezek alapjan kps vevok jellemzoek lennenek. Vagy az MNB teved hatalmasat, vagy a te megerzesed nem egyezik a valosaggal.

    Friss cikk zenga:

    Évek óta nem történt olyan a lakáspiacon, mint idén májusban, amikor a hirdetési átlagárak nominálisan is csökkenni kezdtek

    Erdemes vagyvezerelt uzemmodbol adatvezereltbe kapcsolni🙂

    Akkor is ha faj. Nekem sem volt kellemes, hogy a 3 honapja vett telkem helyett ott vannak 8-10mval olcsobbak... 3 honap...az qva sok penz :W

    A linkelt cikkben benne van a lényeg, és én is ezt forszíroztam (
    Tartós lesz az árcsökkenés?). Most van egy gyenge korrekció a korábbi irreális árazásokon, de ez nem lesz tartós, és vissza fog térni a kereslet.

    - Olajar 100 usd es felette - Perpill 83 dolláron áll, és jön az iráni béke
    - tegnap emelt kamatot az ekb - biztosan nem lesz tartós, ráadásul még mindig magas a forint kamatprémiuma. Ez drasztikusan csökkenni fog az alacsony inflának és az erős forintnak köszönhetően. Hamarosan elindul a csökkentési ciklus.
    - forint erosodes 352 - Ez pont a kamatcsökkentés felé hat.
    - alig van novekedes a vilagban, nyugat EU stagnal ipar leepitesek. - Magyarország ebből még profitálhat is. Ráadásul nálunk sok-sok évnyi depresszió után most optimizmus van a gazdasági/politikai szcénában. Ez fel fog pörgetni egy csomó mindent. Ráadásul ránk zúdul egy rakás EU forrás is, aminek egy jó része az építőiparban csapódik majd ki.

    Szó nincs vágyvezérelt dologról, én a fundamentumokból indulok ki. Sőt, személy szerint örülnék neki, ha az építési árak csökkennének.

    #37333

    Hát, értem én, hogy 30-alatt ez van, de fészket rakni mindenki sajátba akar. Illetve a Ny-EU felmérések nem igazán relevánsak a Kelet-EU régióra.

  • + ne feledkezzünk meg, hogy a mostani fiatalabb generáció a jelen árak mellett abszolút nem gondolkodik vásárlásban, elképzelhetetlennek tartják és nem is erre akarnak berendezkedni, nem egy közvéleménykutatást olvastam mostanában, franc tudja mennyire valósak és mennyire fog ez kihatni a jövőbeni a piacra de azért ezt is számításba lehet venni.

    Ez hülyeség, mindenki szeretne sajátot, és erre is törekszik.

  • lm83
    őstag

    + ne feledkezzünk meg, hogy a mostani fiatalabb generáció a jelen árak mellett abszolút nem gondolkodik vásárlásban, elképzelhetetlennek tartják és nem is erre akarnak berendezkedni, nem egy közvéleménykutatást olvastam mostanában, franc tudja mennyire valósak és mennyire fog ez kihatni a jövőbeni a piacra de azért ezt is számításba lehet venni.

    Ahogy az idei piacról jönnek az elemzések egyértelmű, hogy az OSP 1,5m határ pesten már fogja az árakat idén, teljes stagnálás.
    Vidéken még húzza fel erre a szintre.
    Meghát a vevők sem hülyék, hogy ilyen áron vegyék 11. kerületi panelt, ha ennyiért lesz majd új építésű is.

  • sakal83
    addikt

    Árnyalnám. Akkor is volt szocpol, hitel, egyebek is. Persze jóval alacsonyabb tranzakciószám, alacsonyabb infla mellett.

    Viszont volt mellé egy hatalmas depresszió a piacon. Most meg az elmúlt évtizedben optimizmus. Amit sokan elfelejtenek, hogy a piacot a várakozások mozgatják, és a közhangulat. Az OSP dobott némi likviditást a piacra, de sokkal fontosabb a FOMO, amit gerjesztett. Rengetegen szaladtak már előtte a piacra vásárolni, és mire igényelni lehetett, már fel is verték az árakat.

    Erre mondom én azt, hogy volt pénz az embereknél, hiszen rengetegen kp-ra vettek, esetleg piaci hitelre. Persze ez a hullám lecsengett, most meg jön a nagy hullaszag. De hogy ebből érdemi generál esés nem lesz, arra azért nagyok sokan mernénk fogadni.

    ...berek nőni nem fognak, a kamatszint lejebb nem megy, megszoritasok lesznek, es feltehetoleg az osp kiherelese, es extra magas energiaar, forint erosodes, kulso kornyezet sem elonyos...

    Ezek közül én az OSP kiherélését tartom reális scenarionak, az összes többit nem.

    Nem tartod vszinunek a tobbit?

    Tenyek:
    - Olajar 100 usd es felette
    - tegnap emelt kamatot az ekb
    - forint erosodes 352
    - alig van novekedes a vilagban, nyugat EU stagnal ipar leepitesek.

    Az MNB lakaspiaci jelentes meg egyertelmuen cafolja a kps veteleket.

    Ha jol emlekszem harmadara csokkent a sajat ero az osszes adasvetelben 1 ev alatt. Kotve hiszem hogy ezek alapjan kps vevok jellemzoek lennenek. Vagy az MNB teved hatalmasat, vagy a te megerzesed nem egyezik a valosaggal.

    Friss cikk zenga:

    Évek óta nem történt olyan a lakáspiacon, mint idén májusban, amikor a hirdetési átlagárak nominálisan is csökkenni kezdtek

    Erdemes vagyvezerelt uzemmodbol adatvezereltbe kapcsolni🙂

    Akkor is ha faj. Nekem sem volt kellemes, hogy a 3 honapja vett telkem helyett ott vannak 8-10mval olcsobbak... 3 honap...az qva sok penz :W

  • Fox Mulder
    senior tag

    Árnyalnám. Akkor is volt szocpol, hitel, egyebek is. Persze jóval alacsonyabb tranzakciószám, alacsonyabb infla mellett.

    Viszont volt mellé egy hatalmas depresszió a piacon. Most meg az elmúlt évtizedben optimizmus. Amit sokan elfelejtenek, hogy a piacot a várakozások mozgatják, és a közhangulat. Az OSP dobott némi likviditást a piacra, de sokkal fontosabb a FOMO, amit gerjesztett. Rengetegen szaladtak már előtte a piacra vásárolni, és mire igényelni lehetett, már fel is verték az árakat.

    Erre mondom én azt, hogy volt pénz az embereknél, hiszen rengetegen kp-ra vettek, esetleg piaci hitelre. Persze ez a hullám lecsengett, most meg jön a nagy hullaszag. De hogy ebből érdemi generál esés nem lesz, arra azért nagyok sokan mernénk fogadni.

    ...berek nőni nem fognak, a kamatszint lejebb nem megy, megszoritasok lesznek, es feltehetoleg az osp kiherelese, es extra magas energiaar, forint erosodes, kulso kornyezet sem elonyos...

    Ezek közül én az OSP kiherélését tartom reális scenarionak, az összes többit nem.

    + ne feledkezzünk meg, hogy a mostani fiatalabb generáció a jelen árak mellett abszolút nem gondolkodik vásárlásban, elképzelhetetlennek tartják és nem is erre akarnak berendezkedni, nem egy közvéleménykutatást olvastam mostanában, franc tudja mennyire valósak és mennyire fog ez kihatni a jövőbeni a piacra de azért ezt is számításba lehet venni.

  • Vision
    veterán

    Realban. De 2008tol 2013ig nominal 20% volt. 22 2 felevtol 2023 ev vegeig 2024 ev elejeig siman volt realban - 15-20% csokkenes. 32%os inflacio volt akkor ennyi ido alatt. Tobb embernek irtam akkor h vegyen, mert evek ota a legjobb vetelek voltak akkor.

    2023ban a a balance gardenben n+3 ujepitesu 70m ft volt! Panelek voltak bekason 30m ftert. 6 evnyi berert voltak panelek a 15ben is! (aki akkor vett, mai helyi beren szamolva 4.5 evnyi berert vette!)

    Hitelt nem lehetett felvenni, csok kihuzva, nagy infla.

    Az epitkezes ara is padlon volt.

    Jol lehulyeztek akkor (is) :D

    Most ami van: - magas tulertekeltseg, berek nőni nem fognak, a kamatszint lejebb nem megy, megszoritasok lesznek, es feltehetoleg az osp kiherelese, es extra magas energiaar, forint erosodes, kulso kornyezet sem elonyos...

    Csak lefele mutato kockazatok.
    Siman 2011 utani gazdasagi helyzet alakulhat ki az olaj es a magas koltsegvetesi hiany miatt.

    Jelzem annyira valos ez, hogy vettem egy telket novemberi arin, azota a kinalat 10-15mot ratett, most megjelent a kornyeken meg 2 db -(egyik arat csokkentve) , ami az en bekerulesi aram ala ment 7-10mval....

    Árnyalnám. Akkor is volt szocpol, hitel, egyebek is. Persze jóval alacsonyabb tranzakciószám, alacsonyabb infla mellett.

    Viszont volt mellé egy hatalmas depresszió a piacon. Most meg az elmúlt évtizedben optimizmus. Amit sokan elfelejtenek, hogy a piacot a várakozások mozgatják, és a közhangulat. Az OSP dobott némi likviditást a piacra, de sokkal fontosabb a FOMO, amit gerjesztett. Rengetegen szaladtak már előtte a piacra vásárolni, és mire igényelni lehetett, már fel is verték az árakat.

    Erre mondom én azt, hogy volt pénz az embereknél, hiszen rengetegen kp-ra vettek, esetleg piaci hitelre. Persze ez a hullám lecsengett, most meg jön a nagy hullaszag. De hogy ebből érdemi generál esés nem lesz, arra azért nagyok sokan mernénk fogadni.

    ...berek nőni nem fognak, a kamatszint lejebb nem megy, megszoritasok lesznek, es feltehetoleg az osp kiherelese, es extra magas energiaar, forint erosodes, kulso kornyezet sem elonyos...

    Ezek közül én az OSP kiherélését tartom reális scenarionak, az összes többit nem.

  • sakal83
    addikt

    En egy osp kivezetesnel a hirdetesi arakban lehetsegesnek latok ket even belul - 10-20%ot realban.

    Csak a kontextus kedvéért: ez kb. a 2008 utáni csökkenéssel lehet pariban. Most ez tényleg scifinek tűnik nekem a teljes piacra vetítve.

    Egy jó ábra: [link]

    Realban. De 2008tol 2013ig nominal 20% volt. 22 2 felevtol 2023 ev vegeig 2024 ev elejeig siman volt realban - 15-20% csokkenes. 32%os inflacio volt akkor ennyi ido alatt. Tobb embernek irtam akkor h vegyen, mert evek ota a legjobb vetelek voltak akkor.

    2023ban a a balance gardenben n+3 ujepitesu 70m ft volt! Panelek voltak bekason 30m ftert. 6 evnyi berert voltak panelek a 15ben is! (aki akkor vett, mai helyi beren szamolva 4.5 evnyi berert vette!)

    Hitelt nem lehetett felvenni, csok kihuzva, nagy infla.

    Az epitkezes ara is padlon volt.

    Jol lehulyeztek akkor (is) :D

    Most ami van: - magas tulertekeltseg, berek nőni nem fognak, a kamatszint lejebb nem megy, megszoritasok lesznek, es feltehetoleg az osp kiherelese, es extra magas energiaar, forint erosodes, kulso kornyezet sem elonyos...

    Csak lefele mutato kockazatok.
    Siman 2011 utani gazdasagi helyzet alakulhat ki az olaj es a magas koltsegvetesi hiany miatt.

    Jelzem annyira valos ez, hogy vettem egy telket novemberi arin, azota a kinalat 10-15mot ratett, most megjelent a kornyeken meg 2 db -(egyik arat csokkentve) , ami az en bekerulesi aram ala ment 7-10mval....

  • Értem és ez igaz. De akkor mégis a helyi sajátosságok viszik fel az árakat. Munkalehetőség,kamatok, kereslet.
    Így már csak annyi a kérdés, hogy azok az állítások hogy itt több munka van,jobban fizet,jobbak a kamatok, nagyobb a kereslet az mennyire és meddig állja meg a helyét.
    Érzem h aki itt akar venni az nem hasonlít mással...de lehet akkor itt van egy kamuba tartva...mint aki folyamat rettegett a háborútól az utóbbi 4 évben...itt lehetet..hogy valós volt e..az más kérdés.

    Az ugye megvan hogy a tengerparton a holland meg sved orvos veszi a lakast, nem a helyi…

  • Vision
    veterán

    Magyarországon akkor lesz hatalmas szívás, ha az ukránok megnyerik a háborút. Márpedig megnyerik. Hirtelen egy új ország fog europához csatlakozni, szűz piac, rengeteg olcsó munkaerő. Mindenki oda fogja telepíteni a gyárat. A maffiafidesz is pontosan tudta ezt, ezért gátolták őket ahogy csak lehetett.
    Mo azért fogja beszívni mert nagyon kevés, kb nincs olyan magyar multi aki a pénzt hazacsatornázná.

    Ukrajna EU csatlakozása évtizedes léptékben mérhető. Nagyon sokan meghaltak, rengetegen elmenekültek onnan. A föld igen nagy része végleg elszennyeződött, évszázadokig használhatatlan lesz még. Ezek a spekulációk, amikről beszélsz nélkülöznek szinte minden gazdasági realitást.

    Másrészt Németország, Ausztria, stb. gazdasága se omlott össze attól, hogy a keleti tagállamok csatlakoztak. Sőt, rengeteget profitáltak belőle.

  • Dareiosss
    senior tag

    Magyarországon akkor lesz hatalmas szívás, ha az ukránok megnyerik a háborút. Márpedig megnyerik. Hirtelen egy új ország fog europához csatlakozni, szűz piac, rengeteg olcsó munkaerő. Mindenki oda fogja telepíteni a gyárat. A maffiafidesz is pontosan tudta ezt, ezért gátolták őket ahogy csak lehetett.
    Mo azért fogja beszívni mert nagyon kevés, kb nincs olyan magyar multi aki a pénzt hazacsatornázná.

  • favagoJoska
    aktív tag

    En egy osp kivezetesnel a hirdetesi arakban lehetsegesnek latok ket even belul - 10-20%ot realban.

    A tapasztalataim szerint az osp elotti nelkuli piac tobb mint erdekes volt...

    De abban teljesen igazad van, hogy az eladok nagy resze nem fogja eladni a portekat egy jo ideig. 2022 vegere es 23ra ez jellemzo volt.

    Az lehet egy erdekes helyzet, ha olyan szukites lenne az ospnel, hogy egy jelentosen szukebb kornek megmaradna, viszont a tobbi jogosultnak teljesen off. Az egy erdekes szitu lenne, mert az eladoknak szent hituk alakulna ki, hogy naluk fog a szuk reteg megjelenni, ezert indokoltnak tartana a vetelarat fenntartani.

    "Az egy erdekes szitu lenne, mert az eladoknak szent hituk alakulna ki, hogy naluk fog a szuk reteg megjelenni, ezert indokoltnak tartana a vetelarat fenntartani."

    Ez pontosan így van. Amíg nincs eladási kényszer addig csodavárás van és mindenki az államilag megtömött zsebekre pályázik. De ha ki is vezetnék az otthon startot akkor sem esnének nagyon az árak, mert nincs eladási kényszer.
    Véleményem szerint ez az ami miatt annyira hatékonyan be tudtak épülni ezek a keresletösztönző támogatások az árakba. Az eladási kényszert mindenáron igyekezett megakadályozni az előző kormány, legyen az hiteltörtlesztési moratórium, kamatstop (mindenkinek a képzeletére bízom mi történt volna ha a tizenpár százalékos alapkamat begyűrűzött volna a hitelekbe...), nem teljesítő csok és babavárósok büntetéseinek a kvázi eltörlése. Jah és a legjobbat el is felejtettem, Nemzeti Eszközkezelő Zrt ami közpénzen vásárolta fel a piacról a bedőlt hitelesek ingatlanjait, hogy aztán azok kedvező áron visszabérelhessék vagy vásárolhassák... Igen, erre adófizetői pénzek mentek...
    Aztán meg csodálkozunk hogy nem tud korrigálni a piac...

  • gg07
    tag

    Olaszországban 60M ért tengerparti lakást lehet venni. Az a lényeg hogy a húgyszagú pesti lakótelepen érjen 90M et az 50 éves panel :DDD óriási kognitív disszonancia van itt xD
    Azt nem veszed figyelembe, hogy annak teljesen irreleváns, hogy mennyi a lakás ára Spanyolországban egy tengerparton, aki itt akar élni, itt van a munkája, a családja. Ő meg fogja venni a spanyol 60 millás tengerparti cucc helyett Újpest központban a 10es panelben a lakást 75 milláért, mert nem tud mást tenni, itt lakik és valamiben laknia kell. Valahogy nem találkoztam mèg a panellakások alkualapja között azzal, hogy de hát ennyiért tengerparti nyaralót veszek. :DDD

    Teljesen viccesek ezek a tengerparti hasonlítások. Ennyi erővel mondhatná az ember azt is, hogy minek a 60 millás spanyol kégli, Vietnámban vagy Kubában sokkal jobb áron vehetsz tengerparti lakást.

    Értem és ez igaz. De akkor mégis a helyi sajátosságok viszik fel az árakat. Munkalehetőség,kamatok, kereslet.
    Így már csak annyi a kérdés, hogy azok az állítások hogy itt több munka van,jobban fizet,jobbak a kamatok, nagyobb a kereslet az mennyire és meddig állja meg a helyét.
    Érzem h aki itt akar venni az nem hasonlít mással...de lehet akkor itt van egy kamuba tartva...mint aki folyamat rettegett a háborútól az utóbbi 4 évben...itt lehetet..hogy valós volt e..az más kérdés.

  • Vision
    veterán

    En egy osp kivezetesnel a hirdetesi arakban lehetsegesnek latok ket even belul - 10-20%ot realban.

    A tapasztalataim szerint az osp elotti nelkuli piac tobb mint erdekes volt...

    De abban teljesen igazad van, hogy az eladok nagy resze nem fogja eladni a portekat egy jo ideig. 2022 vegere es 23ra ez jellemzo volt.

    Az lehet egy erdekes helyzet, ha olyan szukites lenne az ospnel, hogy egy jelentosen szukebb kornek megmaradna, viszont a tobbi jogosultnak teljesen off. Az egy erdekes szitu lenne, mert az eladoknak szent hituk alakulna ki, hogy naluk fog a szuk reteg megjelenni, ezert indokoltnak tartana a vetelarat fenntartani.

    En egy osp kivezetesnel a hirdetesi arakban lehetsegesnek latok ket even belul - 10-20%ot realban.

    Csak a kontextus kedvéért: ez kb. a 2008 utáni csökkenéssel lehet pariban. Most ez tényleg scifinek tűnik nekem a teljes piacra vetítve.

    Egy jó ábra: [link]

  • tototos
    addikt

    En egy osp kivezetesnel a hirdetesi arakban lehetsegesnek latok ket even belul - 10-20%ot realban.

    A tapasztalataim szerint az osp elotti nelkuli piac tobb mint erdekes volt...

    De abban teljesen igazad van, hogy az eladok nagy resze nem fogja eladni a portekat egy jo ideig. 2022 vegere es 23ra ez jellemzo volt.

    Az lehet egy erdekes helyzet, ha olyan szukites lenne az ospnel, hogy egy jelentosen szukebb kornek megmaradna, viszont a tobbi jogosultnak teljesen off. Az egy erdekes szitu lenne, mert az eladoknak szent hituk alakulna ki, hogy naluk fog a szuk reteg megjelenni, ezert indokoltnak tartana a vetelarat fenntartani.

    Én egyedül akkor látok csökkenést ha tényleg elkezdenek épülni a bérlakások és azokat alacsonyabb áron adják.

  • sakal83
    addikt

    Én nem várok nagy árcsökkenést. Nem hajtja senki az eladókat akik inkább kivárnak.

    En egy osp kivezetesnel a hirdetesi arakban lehetsegesnek latok ket even belul - 10-20%ot realban.

    A tapasztalataim szerint az osp elotti nelkuli piac tobb mint erdekes volt...

    De abban teljesen igazad van, hogy az eladok nagy resze nem fogja eladni a portekat egy jo ideig. 2022 vegere es 23ra ez jellemzo volt.

    Az lehet egy erdekes helyzet, ha olyan szukites lenne az ospnel, hogy egy jelentosen szukebb kornek megmaradna, viszont a tobbi jogosultnak teljesen off. Az egy erdekes szitu lenne, mert az eladoknak szent hituk alakulna ki, hogy naluk fog a szuk reteg megjelenni, ezert indokoltnak tartana a vetelarat fenntartani.

  • Qtya123
    őstag

    Így van..."Ha egy szar panelért ennyit elkérnek akkor az én hazám legalább ér ennyit"... erőssen egymást figyelve áraznak az emberek. Persze azt nem nézik ha Spanyolországban , Olaszországban 60M ért tengerparti lakást lehet venni. Az a lényeg hogy a húgyszagú pesti lakótelepen érjen 90M et az 50 éves panel :DDD óriási kognitív disszonancia van itt xD

    Olaszországban 60M ért tengerparti lakást lehet venni. Az a lényeg hogy a húgyszagú pesti lakótelepen érjen 90M et az 50 éves panel :DDD óriási kognitív disszonancia van itt xD
    Azt nem veszed figyelembe, hogy annak teljesen irreleváns, hogy mennyi a lakás ára Spanyolországban egy tengerparton, aki itt akar élni, itt van a munkája, a családja. Ő meg fogja venni a spanyol 60 millás tengerparti cucc helyett Újpest központban a 10es panelben a lakást 75 milláért, mert nem tud mást tenni, itt lakik és valamiben laknia kell. Valahogy nem találkoztam mèg a panellakások alkualapja között azzal, hogy de hát ennyiért tengerparti nyaralót veszek. :DDD

    Teljesen viccesek ezek a tengerparti hasonlítások. Ennyi erővel mondhatná az ember azt is, hogy minek a 60 millás spanyol kégli, Vietnámban vagy Kubában sokkal jobb áron vehetsz tengerparti lakást.

  • Vision
    veterán

    Oh. Tehat. Volt s piac magaban. Setalgatott, oldalazott, majd fuggetlenul az osp megjelenesetol pont azon a heten felrobban a kereslet es egy ev alatt majd 30%ot nonek az arak.

    Természetesen ennek nincs koze az osphez, ahogy annak sem, hogy az adasvetelek 70%a osp hitellel vsn finanszirozva :DDD

    Kozben elotte a 1.5m felett aru szegmens szaguldott, es mondjuk az 1.6m ftos arat nem befolyasolta az, hogy szobszedos panel 1.5mra nott🙂

    Kis off: "OSP limit feletti ingatlanok... csökkent az áruk"

    "Ha az emberek nem tudnák kifizetni, akkor nem kerülne 2 millió / m2-be egy új lakás."

    Egyeztess kerlek magaddal, hogy akkor most mi a helyzet :B

    Azert szolok, hogy jelenleg szembemesz az MNB es a KSH statisztikaival, az osszes ingatlanos tapasztalataval es a banki adatokkal is.

    De tudod mit? Ha esetleg kioffoljak az ospt, akkor mivel magyarazod majd az esetleges forgalom es arcsokkenest?

    Oké, még egyszer: az OSP megnyomott bizonyos szegmenseket (Bp-n panel, vidéken a bármi), másokra meg alig hatott. Ezért van az, hogy összeér a panelek és akár az új lakások ára is. Ezt már megbeszéltük 5x, hogy nyilván nem fenntartható, és nyilván lesz korrekció bizonyos szegmensben. De a teljes piac nem fog beszakadni, főleg, ha beindul a gazdaság a következő években.

  • tototos
    addikt

    Oh. Tehat. Volt s piac magaban. Setalgatott, oldalazott, majd fuggetlenul az osp megjelenesetol pont azon a heten felrobban a kereslet es egy ev alatt majd 30%ot nonek az arak.

    Természetesen ennek nincs koze az osphez, ahogy annak sem, hogy az adasvetelek 70%a osp hitellel vsn finanszirozva :DDD

    Kozben elotte a 1.5m felett aru szegmens szaguldott, es mondjuk az 1.6m ftos arat nem befolyasolta az, hogy szobszedos panel 1.5mra nott🙂

    Kis off: "OSP limit feletti ingatlanok... csökkent az áruk"

    "Ha az emberek nem tudnák kifizetni, akkor nem kerülne 2 millió / m2-be egy új lakás."

    Egyeztess kerlek magaddal, hogy akkor most mi a helyzet :B

    Azert szolok, hogy jelenleg szembemesz az MNB es a KSH statisztikaival, az osszes ingatlanos tapasztalataval es a banki adatokkal is.

    De tudod mit? Ha esetleg kioffoljak az ospt, akkor mivel magyarazod majd az esetleges forgalom es arcsokkenest?

    Én nem várok nagy árcsökkenést. Nem hajtja senki az eladókat akik inkább kivárnak.

  • sakal83
    addikt

    Ahhj, nemár! Tök egyértelmű, hogy az OSP a piac bizonyos részén csapódott csak ki (alsó szegmens), más részén meg eleve olyanok vásároltak, akiknél ez sose volt releváns. Hozhatok most én is személyes példát a vevőimről, akik kp-ban kiperkálták a lóvét bármiféle hitel nélkül. Hja, nem adtak el semmit hozzá.

    És persze, volt cserepótló vétel, ahova áttételesen befutott a plusz pénz (pl. a te esetedben), de ez irreleváns a nagy egész szempontjából. Látszik is, hogy az OSP limit feletti ingatlanok messze nem drágultak úgy / csökkent az áruk, mint pl. a panelek.

    A másik, hogy próbáld meg a piacot egészében nézni, ne ragadj le egyetlen intézkedésnél.

    #37309

    Hát, az állami beavatkozás általában akkor jött, amikor a piac már konszolidálódott volna. Szóval fűtötték szépen tovább a politikai haszon érdekében.

    Oh. Tehat. Volt s piac magaban. Setalgatott, oldalazott, majd fuggetlenul az osp megjelenesetol pont azon a heten felrobban a kereslet es egy ev alatt majd 30%ot nonek az arak.

    Természetesen ennek nincs koze az osphez, ahogy annak sem, hogy az adasvetelek 70%a osp hitellel vsn finanszirozva :DDD

    Kozben elotte a 1.5m felett aru szegmens szaguldott, es mondjuk az 1.6m ftos arat nem befolyasolta az, hogy szobszedos panel 1.5mra nott🙂

    Kis off: "OSP limit feletti ingatlanok... csökkent az áruk"

    "Ha az emberek nem tudnák kifizetni, akkor nem kerülne 2 millió / m2-be egy új lakás."

    Egyeztess kerlek magaddal, hogy akkor most mi a helyzet :B

    Azert szolok, hogy jelenleg szembemesz az MNB es a KSH statisztikaival, az osszes ingatlanos tapasztalataval es a banki adatokkal is.

    De tudod mit? Ha esetleg kioffoljak az ospt, akkor mivel magyarazod majd az esetleges forgalom es arcsokkenest?

  • Így van..."Ha egy szar panelért ennyit elkérnek akkor az én hazám legalább ér ennyit"... erőssen egymást figyelve áraznak az emberek. Persze azt nem nézik ha Spanyolországban , Olaszországban 60M ért tengerparti lakást lehet venni. Az a lényeg hogy a húgyszagú pesti lakótelepen érjen 90M et az 50 éves panel :DDD óriási kognitív disszonancia van itt xD

    Az olasz meg a spanyol tengerparton mivel keresed meg a pénzt a lakásra? Mert munka ott nem lesz…. Amúgy nagyon egyszeru, en is dragalltam a hugyszagu paneleket, mar amikor 30 millioert mentek majdnem 10 eve, hat nem is vettem, mert szerintem is undoritoak, es emberi bennlakasra nem meltoak. ;]

  • gg07
    tag

    Szerintem meg nincs ilyen vákuum. Ha valaki a panelt 50 helyett 70 millióért tudja eladni az OSP miatt, mert mondjuk családi házba menne tovább, akkor ez valamilyen szinten a családi ház árába is továbbgyűrűzik, mert nem hülye annak az eladója sem.

    Ez kicsit olyan, mint a minimálbéremelés, ami tolja felfele a többi bért is

    Így van..."Ha egy szar panelért ennyit elkérnek akkor az én hazám legalább ér ennyit"... erőssen egymást figyelve áraznak az emberek. Persze azt nem nézik ha Spanyolországban , Olaszországban 60M ért tengerparti lakást lehet venni. Az a lényeg hogy a húgyszagú pesti lakótelepen érjen 90M et az 50 éves panel :DDD óriási kognitív disszonancia van itt xD

  • j0k3r!
    őstag

    Látjuk, hogy nem így van, nem tud korlátlanul ez tovább gyűrűzni. Főleg, hogy nagyon sokan ezt nem pótlásra használták, és a plusz pénz nem került vissza az ingatlanpiacra.

  • Vision
    veterán

    Szerintem meg nincs ilyen vákuum. Ha valaki a panelt 50 helyett 70 millióért tudja eladni az OSP miatt, mert mondjuk családi házba menne tovább, akkor ez valamilyen szinten a családi ház árába is továbbgyűrűzik, mert nem hülye annak az eladója sem.

    Ez kicsit olyan, mint a minimálbéremelés, ami tolja felfele a többi bért is

    Látjuk, hogy nem így van, nem tud korlátlanul ez tovább gyűrűzni. Főleg, hogy nagyon sokan ezt nem pótlásra használták, és a plusz pénz nem került vissza az ingatlanpiacra.

  • j0k3r!
    őstag

    Nem faluban vásárolt. Vett még egy panelt magának. Mert más már nem jött ki belőle.

    fyi: nem jövedelemi kategóriáról beszéltem, hanem ingatlanpiacról. Az OSP a paneleket lökte meg nagyon, mást nem tudott.

    Szerintem meg nincs ilyen vákuum. Ha valaki a panelt 50 helyett 70 millióért tudja eladni az OSP miatt, mert mondjuk családi házba menne tovább, akkor ez valamilyen szinten a családi ház árába is továbbgyűrűzik, mert nem hülye annak az eladója sem.

    Ez kicsit olyan, mint a minimálbéremelés, ami tolja felfele a többi bért is

  • Vision
    veterán

    "Tök egyértelmű, hogy az OSP a piac bizonyos részén csapódott csak ki (alsó szegmens)"

    Ez alapján szerintem nem, legalábbis meg lennék lepve ha a felső két jövedelmi tized kisvárosokban meg falvakban vásárolt volna.

    Nem faluban vásárolt. Vett még egy panelt magának. Mert más már nem jött ki belőle.

    fyi: nem jövedelemi kategóriáról beszéltem, hanem ingatlanpiacról. Az OSP a paneleket lökte meg nagyon, mást nem tudott.

  • j0k3r!
    őstag

    Ahhj, nemár! Tök egyértelmű, hogy az OSP a piac bizonyos részén csapódott csak ki (alsó szegmens), más részén meg eleve olyanok vásároltak, akiknél ez sose volt releváns. Hozhatok most én is személyes példát a vevőimről, akik kp-ban kiperkálták a lóvét bármiféle hitel nélkül. Hja, nem adtak el semmit hozzá.

    És persze, volt cserepótló vétel, ahova áttételesen befutott a plusz pénz (pl. a te esetedben), de ez irreleváns a nagy egész szempontjából. Látszik is, hogy az OSP limit feletti ingatlanok messze nem drágultak úgy / csökkent az áruk, mint pl. a panelek.

    A másik, hogy próbáld meg a piacot egészében nézni, ne ragadj le egyetlen intézkedésnél.

    #37309

    Hát, az állami beavatkozás általában akkor jött, amikor a piac már konszolidálódott volna. Szóval fűtötték szépen tovább a politikai haszon érdekében.

    "Tök egyértelmű, hogy az OSP a piac bizonyos részén csapódott csak ki (alsó szegmens)"

    Ez alapján szerintem nem, legalábbis meg lennék lepve ha a felső két jövedelmi tized kisvárosokban meg falvakban vásárolt volna.

  • Vision
    veterán

    Az emberek azert tudjak nagyreszt kifizetni, mert meglocsoltak a piacot az adofizetoi penzen a bankokat is megtamogatva 3%os hitellel. Ha nem igy lett volna akkor nem lett volna 19.5%os realarnovekedes.

    Felesleges a szokasos makro 1 kereslet kinalat gorbet idehoznod, es ezzel ervelned :D

    Ha erted a piacgazdasagot, akkor nem irnal ilyen 1x1 ervelest.

    Az en vevom 2 db lakast adott el osps hiteleseknek es abbol vette meg azt a csaladi hazamat 26m fttal tobbert, mint az osp elotti legjobb ajanlatom volt... Ami 1 ev alatt 1 volt... Az osp elso heteben 3 db ajanlat jott ra...

    Ahhj, nemár! Tök egyértelmű, hogy az OSP a piac bizonyos részén csapódott csak ki (alsó szegmens), más részén meg eleve olyanok vásároltak, akiknél ez sose volt releváns. Hozhatok most én is személyes példát a vevőimről, akik kp-ban kiperkálták a lóvét bármiféle hitel nélkül. Hja, nem adtak el semmit hozzá.

    És persze, volt cserepótló vétel, ahova áttételesen befutott a plusz pénz (pl. a te esetedben), de ez irreleváns a nagy egész szempontjából. Látszik is, hogy az OSP limit feletti ingatlanok messze nem drágultak úgy / csökkent az áruk, mint pl. a panelek.

    A másik, hogy próbáld meg a piacot egészében nézni, ne ragadj le egyetlen intézkedésnél.

    #37309

    Hát, az állami beavatkozás általában akkor jött, amikor a piac már konszolidálódott volna. Szóval fűtötték szépen tovább a politikai haszon érdekében.

  • gg07
    tag

    ...ahogy meghallották, hogy lesz ilyen és hasonló azonnal reagáltak és árat emeltek, az, hogy ki mire költötte az nem igazán számít.

    Azért tudtak árat emelni, mert tartozott hozzá fizetőképes kereslet. Szerintem sokan itt nem értik a piacgazdaság működését. Ha az emberek nem tudnák kifizetni, akkor nem kerülne 2 millió / m2-be egy új lakás.

    #37305

    ...és a teljes összefogás hiánya, mindenki csak a saját jólétét akarja.

    Ez megint egy ilyen nesze semmi fogd meg jól dolog. A javak szűkösek, az ingatlanvagyon főleg. Az összefogás értelmezhetetlen. A nap végén mindenki önérdek követő, a saját hasznát akarja maximalizálni.

    Pont hogy nem szűkösek azok a javak..csak azzá lettek téve. Ha szarrá építettük volna magunk ingatlannal.. lásd Kína..akkor még mindenkinek is jutna. De mivel nem építettünk a pénzt meg nyomtattuk, szórtuk akinek meg volt mindent beletolt és mindenki felvásárolta az utolsó lyukat is.. így szűkösek lettek. Valahol ez növeli a vagyont...de valahol növeli a társadalmi különbséget...de lehet ez az érdek. Akinek van még több legyen a csóró sokaság meg gürizzen végeláthatatlanul...csak akkor lesz baj ha nem vesszük észre h fordult az érdek.. és a gurizést kiváltja majd az ai meg a robot. A kapitalizmus utolsó évtizedeit élhetjük a megszokott módon. Valami változni fog. Az erőforrásaink nem végtelenek, a feszültség is egyre nő a világban...valami lesz.

  • pit stop
    addikt

    ...ahogy meghallották, hogy lesz ilyen és hasonló azonnal reagáltak és árat emeltek, az, hogy ki mire költötte az nem igazán számít.

    Azért tudtak árat emelni, mert tartozott hozzá fizetőképes kereslet. Szerintem sokan itt nem értik a piacgazdaság működését. Ha az emberek nem tudnák kifizetni, akkor nem kerülne 2 millió / m2-be egy új lakás.

    #37305

    ...és a teljes összefogás hiánya, mindenki csak a saját jólétét akarja.

    Ez megint egy ilyen nesze semmi fogd meg jól dolog. A javak szűkösek, az ingatlanvagyon főleg. Az összefogás értelmezhetetlen. A nap végén mindenki önérdek követő, a saját hasznát akarja maximalizálni.

    Jó, de az államnak kellene beavatkozni olyan szinten, amit a piac magától nem tenne.
    Az egész gazdaságpolitikánk meg az volt, hogy amikor pörgött még raktunk a tűzre, amikor még leállt üres volt a gatya - és nem fordítva.

  • sakal83
    addikt

    Az emberek azert tudjak nagyreszt kifizetni, mert meglocsoltak a piacot az adofizetoi penzen a bankokat is megtamogatva 3%os hitellel. Ha nem igy lett volna akkor nem lett volna 19.5%os realarnovekedes.

    Felesleges a szokasos makro 1 kereslet kinalat gorbet idehoznod, es ezzel ervelned :D

    Ha erted a piacgazdasagot, akkor nem irnal ilyen 1x1 ervelest.

    Az en vevom 2 db lakast adott el osps hiteleseknek es abbol vette meg azt a csaladi hazamat 26m fttal tobbert, mint az osp elotti legjobb ajanlatom volt... Ami 1 ev alatt 1 volt... Az osp elso heteben 3 db ajanlat jott ra...

  • Vision
    veterán

    Az árakban ezek a támogatások nem feltétlen vevői oldalról jelentek meg hanem eladóiról, ahogy meghallották, hogy lesz ilyen és hasonló azonnal reagáltak és árat emeltek, az, hogy ki mire költötte az nem igazán számít.

    ...ahogy meghallották, hogy lesz ilyen és hasonló azonnal reagáltak és árat emeltek, az, hogy ki mire költötte az nem igazán számít.

    Azért tudtak árat emelni, mert tartozott hozzá fizetőképes kereslet. Szerintem sokan itt nem értik a piacgazdaság működését. Ha az emberek nem tudnák kifizetni, akkor nem kerülne 2 millió / m2-be egy új lakás.

    #37305

    ...és a teljes összefogás hiánya, mindenki csak a saját jólétét akarja.

    Ez megint egy ilyen nesze semmi fogd meg jól dolog. A javak szűkösek, az ingatlanvagyon főleg. Az összefogás értelmezhetetlen. A nap végén mindenki önérdek követő, a saját hasznát akarja maximalizálni.

  • updog
    őstag

    Összeírtam az elmúlt évekből a kommentjeimet a környékbeli (Bp Örs) 68m2-es (miénkkel ekvivalens) lakások árairól. A leírt árak bár általában a hirdetési oldal rendezve legnagyobb árai voltak, de egy épeszű 10% alkut beleszámolva is látható a trend.

    A panaszkodást most elhagyom, amit akartam korábban már leírtam (vagy olvastam mástól :D).

    2016 16M 230k/m2 (ez valós, mert ezt vettük meg, pár évvel korábban 10M alatt mentek ezek)
    2018 35M 514k/m2
    2019 40M 580k/m2
    2021 45M 660k/m2
    2022(feb) 47M 691k/m2
    2022(jul) 52M 764k/m2
    2022(dec) 60M 882k/m2
    2024 74M (>1M/m2! igazából ez az apropó hogy eszembe jutott) de van már egy hirdetés 83M-ért is, ahol szuperül átvezették a panelon keresztül a vizet/csatornát, és a nappaliban alakították ki a konyhát, a konyhából pedig (kivétel nélkül és megszüntethetetlenül ott megy keresztül a gázcső, és a strangot egy 4cm-es fal választja le) kisszobát csináltak :Y :U

    "TELJES KÖRŰEN és MAGAS MINŐSÉGBEN FELÚJÍTOTT" (sic!) miközben a képen látszik hogy a jó kis Romantik radiátor meg lett hagyva :D Ja, és 10. emeleti, köztudott a környéken hogy a legtöbb zárószinti lakás beázik még akkor is ha a tető szigetelve van... Na. Wilkommen 2025.

    Apró érdekes update, ha másnak nem akkor magamnak :D

    Egy év alatt eljutottunk oda, hogy a környéken (XIV. Füredi) a 80-85M lett az alaphang a hirdetési áraknál az itteni (panel) nagylakásoknál (68m2 ez a típus), tehát ~1.2M/m2), de van több olyan szégyentelen is aki a 90-95M-t karcolja (1.35M/m2).

    Ha nem lakni akarnék benne, hanem befektetésnek vettem volna, akkor azért dörzsölném a mancsomat, mert 10 év alatt ez konkrét 5x :Y, ha reális 10-15% alkut nézek akkor is 4.5x. Mondjuk pont nincs hova költözni (illetve feleségem pedzegeti hogy menjünk "haza" (Heves megye :D ), és akkor ott kacsalábon forgó palotát lehetne venni az eladási ár feléből).

  • tototos
    addikt

    Az árakban ezek a támogatások nem feltétlen vevői oldalról jelentek meg hanem eladóiról, ahogy meghallották, hogy lesz ilyen és hasonló azonnal reagáltak és árat emeltek, az, hogy ki mire költötte az nem igazán számít.

    Ezzel nem vitatkozom, látszik az OSP is milyen hatást generált a piacon. Nyilván ehhez kell egy társadalom aki foggal körömmel ragaszkodik a saját ingatlanhoz(tudom az itthoni bérbeadás is egy szabályozatlan fos dolog) és a teljes összefogás hiánya, mindenki csak a saját jólétét akarja.

  • Fox Mulder
    senior tag

    Arra gondoltam, hogy a babaváró kevésbé jelent meg az ingatlan árakban, tekintve hogy szabadon felhasználhattad. Adjunk pénzt az embereknek, de valahogy korlátozzuk ki kaphat, de úgy hogy az ne legyen nagyon támadható.
    Amúgy egyszerűbb lett volna azt mondani, hogy a friss házasok igénybe vehetik, aztán ha válás van a hitel időtartamán belül akkor büntető kamat.

    Az árakban ezek a támogatások nem feltétlen vevői oldalról jelentek meg hanem eladóiról, ahogy meghallották, hogy lesz ilyen és hasonló azonnal reagáltak és árat emeltek, az, hogy ki mire költötte az nem igazán számít.

  • tototos
    addikt

    azért a babavállaláshoz majdnem ugyanannyira szorosan kötődik az autó, mint az ingatlan. persze lehet tömeggel is gyereket kórházba óvodába cipelni, vidéken mondjuk óránkénti járattal neccesebb. Ahogy meglévő kisvárosi autó se feltétlen a leginkább praktikus, amikor babakocsi + fél házat magaddal kell cipelni.

    Felújítás is tipikusan olyan, amit tud halogatni az ember, de azért gyerek érkezése elött fél évvel már jobb nem belevágni, s pár éves koráig hozzá se fogni.

    Arra gondoltam, hogy a babaváró kevésbé jelent meg az ingatlan árakban, tekintve hogy szabadon felhasználhattad. Adjunk pénzt az embereknek, de valahogy korlátozzuk ki kaphat, de úgy hogy az ne legyen nagyon támadható.
    Amúgy egyszerűbb lett volna azt mondani, hogy a friss házasok igénybe vehetik, aztán ha válás van a hitel időtartamán belül akkor büntető kamat.

  • Madwe
    nagyúr

    Nem tudok számokat, de ismerősi körben a babavárót inkább költötték autóra, felújításra stb mint ingatlanra. Ahogy sok más intézkedés is gazdaság hajtásra volt tervezve leginkább és ezt csomagolták egy családi köntösbe.

    azért a babavállaláshoz majdnem ugyanannyira szorosan kötődik az autó, mint az ingatlan. persze lehet tömeggel is gyereket kórházba óvodába cipelni, vidéken mondjuk óránkénti járattal neccesebb. Ahogy meglévő kisvárosi autó se feltétlen a leginkább praktikus, amikor babakocsi + fél házat magaddal kell cipelni.

    Felújítás is tipikusan olyan, amit tud halogatni az ember, de azért gyerek érkezése elött fél évvel már jobb nem belevágni, s pár éves koráig hozzá se fogni.

  • blt-blog
    junior tag

    De ez évek alatt megdőlt, egyrészről nem hozta a kívánt célt

    Ez már többször elhangzott, de szerintem totális fail. Egyrészt: mi volt a cél? Ha az, hogy a támogatásért "cserébe" szülessenek gyerekek, akkor nem olyan rosszak a számok. Elvileg 22% nem teljesítette még a vállalást, tehát 78% igen. Ez nem rossz arány.

    "Ha az, hogy a támogatásért "cserébe" szülessenek gyerekek, akkor nem olyan rosszak a számok. "

    Ha magunkbol indulok ki, hogy egyebkent is akartunk, utban is volt, akkor a tamogatasnak nulla rahatasa volt a szuletesszamunkra. Annyira, hogy minden papir rendben volt, mar csak ala kellett volna irni a szerzodest es vegul ala se irtuk, mert ugy dontottunk, hogy nem akarjuk a szerzodes negativ kovetkezmenyeit (mint peldaul a kulfoldre tavozas tilalma).

Új hozzászólás Aktív témák