-
Fototrend
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
Penguin95
senior tag
válasz
sh4d0w #31496 üzenetére
Normál esetben ezt nem szoktam használni, viszont most kénytelen voltam, hogy képet tudjak készíteni arról, mik kerülnének törlésre ha jóváhagynám. GUI módban a GDebi csak így jeleníti meg a listát (nem átméretezhető), ez pedig nem segítene sokat abban, hogy megmutassam a pontos problémát.
-
-
Penguin95
senior tag
válasz
bambano #31494 üzenetére
Köszönöm!
A Teamviewer itthoni használatra kellene csak, hogy ne kelljen mindig ahhoz a géphez ülnöm amivel dolgom van. Én sem igazán szeretem, mivel millió és egy baja van, de eddig még nem találtam olyan alternatívát, ami ingyenes, tud magyarul (nekem megfelelne az angol, de a család többi tagja minimálisan se beszéli), könnyen kezelhető, és elérhető linuxon, illetve Windowson is. Megpróbálok akkor egy nem Debian verziót is.
A Firefoxos tippet is köszönöm, annyit még kérdezhetek, ezt hogyan lenne ajánlott frissíteni? Ha kell, le tudom tölteni, és fel tudom tenni az oldalukon elérhető tar csomagot, csak nem tudom, hogy van-e ettől jobb megoldás.
Kernelből nem ragaszkodom a legújabbhoz, jó nekem ez is, csak ha már felmerült a másik topikban, gondoltam rákérdezek erre is. Ez úgy is csak egy harmadlagos gép, aminek annyi a célja, hogy szükség esetén tudjam használni egyszerűbb dolgokra, plusz ezen tudok próbálkozni és tanulni.
-
bambano
titán
válasz
Penguin95 #31493 üzenetére
a 78-as esr firefoxban egy rakás hiba van.
ne használd.
ha a debianos teamviewert akarod felrakni devuanra, az kb. az egész devuant le akarja cserélni debianra. nem fog menni. szerintem felejtsd el, rakd fel a natív teamviewert, már ha egyébként bármiféle ésszerű indok is volna a teamviewer használatára.a devuanos kernelekkel egyébként nincs komoly gond, csak azért, hogy 5-ös legyen, kár másikat felrakni. de ha 5-öst akarsz, akkor 5.12 alatt ne, mert bugos volt az ütemezője (elvileg beismerten csak amd-n).
-
Penguin95
senior tag
Sziasztok!
Miután sikeresen megritkítottam CPT.Pirk idegeit a Linux kezdőknek topikban, most a ti segítségeteket szeretném kérni két problémámmal kapcsolatosan. Előre szeretném leszögezni, hogy csak a probléma haladó szintű, én nem vagyok az. Alapvető parancsokkal boldogulok, kisebb problémákat képes vagyok magamtól megoldani, viszont önállóan nem tudok paramétereket használni, és nem biztos, hogy ismerem az esetlegesen javasolt parancsokat, megoldásokat. Ha ez nem fér bele a csoport kereteibe, kérlek jelezzétek.
Amit a környezetről tudni érdemes:
Lenovo ThinkPad T61 laptop (Intel Core 2 Duo T9300, 2*2 GB RAM, Nvidia Quadro NVS 140M)
Devuan Linux 3.1 (Beowulf), 4.19.0-16-amd64 kernel, SysVinit, Nvidia 340.108 legacy driver, XFCE 4.12.2
Az első problémám a Teamviewer telepítésével akadt. Letöltöttem a hivatalos oldalról a deb csomagot, de amikor telepíteném, akkor 63 csomagot szeretne eltávolítani, köztük az egyetlen kernellel, vagy épp az Nvidia driverrel. Próbálkoztam többféle módon is, de mindig előjött ez a probléma, amelyről itt egy kép is (a csomagot én neveztem át az egyszerűség kedvéért). Az lenne a kérdésem, hogy ezzel mit tudnék kezdeni?
A második problémám az online videólejátszással volna. Más disztrókon (pl. Linux Mint 20.1) gond nélkül mennek akár a 1080p-s videók is h264ify segítségével, viszont ez a Devuan esetén valamiért nem akar sikerülni. A kép folyamatosan röcög még 720p esetén is, viszont többek között a YouTube beépített statisztikája sem jelez dobott képkockákat. Normál esetben elfogadnám ezt, hisz egy igen régi gépről van szó, viszont így, hogy más disztribúciók esetén nincs gond, nem hiszem, hogy a géppel lenne baj. Túlmelegedésről szó sincs, 65 fok fölé semmi nem megy terhelés mellett sem, és a hardverben is van még tartalék, mivel a CPU ritkán megy lejátszás közben 70% fölé, és ez igaz a GPU-ra is. Egyedül a 128 MB VRAM az, ami már a böngésző megnyitásakor elfogy, viszont ez más rendszereknél is adott, ahol nincs gond a lejátszással. A böngésző a Firefox 78.11.0esr verziója, a grafikus gyorsítás engedélyezve van (OpenGL), és a h264ify is aktív.
A második problémára először egy olyan javaslatot kaptam, miszerint lehet nem ártana egy frissebb kernel és Firefox, ám az alapból a sources.list-ben lévő tárolókon nincs egyikből sem frissebb. Épp ezért megpróbáltam a beowulf-backports tárolóját használni frissebb csomagok eléréséhez, ami részben sikerült is, viszont valamiért nagyon nem akar működni az 5.9-es és 10-es kernel, illetve az Nvidia driver. Mivel itt már viszonylag elvesztettem a fonalat, így inkább linkelném a kezdő topikban elhangzottakat, nehogy valamit rosszul írjak le (az említett probléma a hozzászólások második felében lett kitárgyalva).
Ha esetleg valamit kihagytam, jelezzétek nyugodtan, és tudásomhoz mérten igyekszem pótolni! -
Használ vki friss kernelt nouveau-val? Mik a tapasztalatok?
-
felora:)
tag
Sziasztok!
uname -a
Linux wrouter.srv 4.14.212-ipfire #1 SMP Tue May 4 09:02:54 GMT 2021 x86_64 Intel(R) Core(TM) i7-4860EQ CPU @ 1.80GHz GenuineIntel GNU/Linux
A rendszer ipfire. Nevezzük "szervernek" ezt a kis gépet. Csak a belső hálózattal van gondom. A belső hálózatot ez a kártya működteti:01:00.0 Ethernet controller: QLogic Corp. cLOM8214 1/10GbE Controller (rev 54)
01:00.1 Ethernet controller: QLogic Corp. cLOM8214 1/10GbE Controller (rev 54)
Ez egy TP-Link TL-SG3428X switchbe csatlakozik optikai kábellel, a kliensgépek pedig gigabites hálózati kábellel a switchbe. A kliensgépek egymással oda-vissza stabilan gigabites sebességgel (95-115 MB/s) kommunikálnak, másolnak. A szerverről történő fájlátvitel viszont nyűgös. iperf-el is teszteltem, de most a gyakorlati részt írom. Amikor a szerverről akarok valamit lerántani, az stabilan 95-115MB/s -al jön, viszont amikor feltölteni akarok rá valamit, az jó, ha 50MB/s -al megy. Kábelek biztos jók, switch szintén, egy Mikrotik css326-24g-2s+rm -el is teszteltem, ezen túl vagyok, optikai kábel és SFP modulok szintén lepróbálva másikokkal, azok is jók.
Samba megosztást használok. Milyen beállítási lehetőség lehet, amit kihagyhattam és ezt okozhatja?Ja! Igen!
A rendszer egy SSD -n van, a megosztás pedig 2x6tb winyón. A 2 winyó RAID0 -ba van. Az SSD és a RAID0 között az átvitel stabil 450-500 MB/s. (Már csináltam az SSD -n is egy megosztást tesztre, de ugyanazokat a sebességeket produkálta a hálózati másolásnál...) -
-
kraftxld
félisten
Közben a PAE kernel-re is megcsináltam ezt a parancsot:
mkinitrd -f -v /boot/initrd-2.6.18-371.el5.img 2.6.18-371.el5Utána be is indult a rendszer, VMware tools feltelpült, most migrálódik a 7.0-s host-ra.
Még gatyába kell rázni pár vmware-s dolgot, mentést, hálózatot aztán le is lőhetem a fizikai gépet.Köszi mindenkinek
-
válasz
kraftxld #31477 üzenetére
Azám, ez valószínű az, hogy nem úgy hívják a /-t tartalmazó eszközt, mint a fizikai gépen.
Nem dob be egy dracut shellbe/ initrd shellbe, hogy esetleg ott javítsd ki?
Meg bootolj be valamiről, és nézd meg, hogy a /etc/fstab-ban mi a / helye, és egy lsblk -val vagy ls /dev/ -el megnézni, hogy tényleg ott kéne-e lennie. Ahogyan @Lenry mondja.
Ha nem létezik, akkor meg @f_sanyee -nek van igaza, de az meg talán átugorható úgy is, hogy pl. másik diszkcsatolót állítasz a Vmware-n, mondjuk most lehet, hogy SATA-n van, és IDE-re kéne. -
f_sanyee
senior tag
a képen az látszik, hogy még a switch root előtt megáll, ezért az fstab itt még nem játszik. A probléma valószinüleg az, hogy a vmware disk controllerhez nincs megfelelő driver az initramfs-ben, ezért kell egy újat csinálni, amiben már benne lesz. a rootvg azért nem létezik, mert nem látja a disket sem.
-
válasz
kraftxld #31479 üzenetére
passz, nincs ezzel tapasztalatom, csak a kiírt hibaüzenet alapján úgy gondolom, hogy a grubon már túljutott, csatolná fel a root meghajtót, csak a megadott /dev/vg_root nem létezik, ahogy az a screenshoton is látszik, hogy nem látszik.
ha tudsz, adj ki egy
lsblk
parancsot, az kilistázza, hogy milyen meghajtókat és partíciókat lát a rendszer, abból be kell, hogy tudd azonosítani hogy melyik lehet a rendszerpartíció, aztán az/etc/fstab
fájlban módosítsd a/
-re vonatkozó sort
vagy ha biztosra akarsz menni, akkorblkid
parancs (vagy ha az nem létezik, akkorls -l /dev/disk/by-uuid/
), és az ott visszakapott UUID-t másolod be az fstabba, mert az biztosan nem változik, míg a/dev/sda
,/dev/sdb
, stb nem garantálható, hogy mindig ugyanazt a meghajtót jelölik -
-
-
kraftxld
félisten
Közben kellett egy ideiglenes ESXi 5.5 host, mert a régi converter nem tudott kapcsolódni a 7.0 U2-höz
A P2V konverzió lefutott, ez a cikk alapján csináltam: [link]
De boot-kor belefutok ebbe a hibába, még az után is, hogy az mkinitrd-t lefuttattam.
Itt mit kellene csinálni? -
-
Használ valaki netconsole-t? Ha olyan receiver van beállítva neki GRUB-ból, ami nem létezik, akkor mit csinál?
Gondoltam beállítom, de látom, hogy statikusan kell neki MAC-et, IP-t megadni. -
-
vicze
félisten
válasz
#68216320 #31463 üzenetére
Hát igen azt is szettnéd, hogy valaki meg is kapja a levelek és ne csak úgy az éterbe menjenek, akkor egy kicsit bonyolultabb. Jobb esetben megy spam-be rosszabban meg se kapja senki meg elég rövid idő alatt blokkolják az IP-t.
Kulcsszavak: MX, SPF, DKIM, DMARC
Még számít, domained kategorizálása / domain reputation, persze a fentiek függenek, hogy hova akarsz e-maileket küldeni.
Most a különböző mail fejlécek odabiggyesztésébe nem megyek bele.Amit hcl leírt az az egyszerűbb sokkal, bár ott is lehetnek buktatók, a Gmailed biztonsági szintjétől függően. Gamil amúgy napi 500-as napi limittel rendelkezik(sima nem üzleti) és asszem van /perc limit is.
-
-
#68216320
törölt tag
Sziasztok.
Szeretnék a szerveremről email-eket küldeni php, java programokból.
Ezt postfix-el tudom megoldani? Kell a domain-hez mx beállítás is ilyenkor?
Nem fogják az email fiókok spam-nek érzékelni?
Ha pár szóban a főbb teendőket elmondanátok, azt nagyon megköszönném.(Vagy egyszerűbb volna valami gmail vagy hasonlót használni smtp-nek?)
-
-
vicze
félisten
válasz
kraftxld #31458 üzenetére
Csak, hogy értsd. Linuxnak nagyjából mindegy mi fut alatta, hacsak az alkalmazásnak nem kell valami nagyon speciális a HW-ból(USB kulcs pl.).
Lényegében, ahogy bambano írta boot valamiről, át synceled a fájlrendszert a virtuálisba és gond nélkül kéne bootoljon, mint itt.
Pontosan ezt csinálják a backup alkalmazások csak jelen esetben manuálisan kell csináld. -
bambano
titán
válasz
kraftxld #31458 üzenetére
szépen leállítod a fizikai vasat, beledugsz egy boot cd-t valami live mentő os-sel és azzal kimented.
ha nincs jobb (nem tudom, hogy a vmware-hoz tartozik-e ilyen, de illene), akkor letöltöd a ghost for linuxot (g4l) és azzal mented.futó os-t szektor szinten menteni nem jelent jót az álmoskönyvek szerint
-
kraftxld
félisten
Van egy CentOS 5.11 egy HP G7-es szerveren.
GE HealthCare csodálatos cucca fut rajta, se mentés, de DR, se semmi.Ezt szeretném virtualizálni VMware alá, valaki csinált már ilyet?
VMware converter? Milyen más image alapú mentőcuccok futnak CentOS 5.11 alatt? Először Veeam-re gondoltam, de annak túl régi -
-
bambano
titán
nekem akkor volt csak szükségem a szervereimen monitorra, amikor nagyon összedőlt rajtuk minden. még hálózat se volt rajtuk.
ilyenkor arra számítani, hogy rádugsz valamit és lesz benne hálózat, szerintem nem hatékony.
ha meg megy a hálózat, akkor van ssh, akkor nem kell monitor. -
válasz
bambano #31448 üzenetére
Ja, a serial console jó megoldás lenne, csak meg lehet azt csinálni, hogy az Android soros konzolként működik vajon? Mondjuk ha kell közé két RS232 TTL chip, akkor eret vágok, de még az is működhetne. Igazából arra gondoltam, hogy az Android cuccot kijelzőnek használom, nem szükséges, hogy a boot-ot is lássam.
@emvy : Megy SSH-n USB tetheringgel, de azért az kissé overkill
Mondjuk pont egy olyan Android eszközt használnék kijelzőnek, amiben nincs se USB tether, se wifi, se semmi
-
-
Van arra valami módszer, hogy egy Android telefont használjon az ember Linux terminálnak?
Úgy értve, van egy monitormentes szerverem, rádugok egy telefont USB-n, és voilá, kapok egy terminált.
Ha nincs, akkor kénytelen leszek fejleszteni egyet... -
gregory91
senior tag
válasz
togvau #31411 üzenetére
Amúgy milyen fájlrendszeren ment a linux mikor elment az áram?
Ez valószínűleg csomag-függőség. Megkellene nézni hogy mysql server nevű csodában milyen függőségei lehetnek.
Itt megnézheted hogy milyen "függések" társulnak a csomaghoz. -
-
togvau
senior tag
válasz
bambano #31442 üzenetére
Én is leírom mégegyszer, nem is kell kiadni, ha meglenne a megoldás ami volt a frissítés előtt. Nem is lehet kiadni, mert nincs ilyen. Csak akkor van, ha külön elindítom az x servert, és forwarding nélkül közvetlenül csatlakozom rá, beadva az ip címét a szervernek, és a többi sallang.
Frissítés előtt ennyi volt: nem volt xhost, se xauth, se szerver címezés, csak elindítottam egy grafikus alkalmazást, és a mobaxterm automatikus feldobott egy ablakot vele. Akárhonnan, lanon, mobilneten, mucsaröcsögéről is.
-
togvau
senior tag
válasz
bambano #31439 üzenetére
oké értem, de ez nem érdekel. Az érdekel, hogy ezt az authentikációs marhaságot ami nem volt 18.04-nél még, hogy iktassam ki. Merthogy a mobaxtermben van egy beépített x server, x11 forwardinghoz
Ugyan ezzel az SSH klienssel 18.04-ben simán elindult minden. 20.04 frissítés óta van ez a xhost: unable to open display "localhost:10.0"
-
bambano
titán
válasz
togvau #31436 üzenetére
akkor valamit félreértettél, hogy localhost:10.0-ra kapsz hibát.
kezdjük az alapoknál.
ülsz egy gép előtt. van benne egy videokártya, rajta egy monitor. ez a szerver. ismétlem: a SZERVER.
van valahol a neten egy gép, amin futtatni akarsz egy grafikus programot. az a kliens. mégegyszer: a KLIENS. a magyarázat egyszerűsítése kedvéért egyen a program egy gparted.nyitsz egy xtermet a szerveren. kiadod benne az xhost + utasítást.
erre kizárt, hogy localhost:10.0-s hibaüzenetet kapj.
a terminálból ssh-val bemész a kliensre, és nagy erőkkel nem írod bele az ssh-ba a -X-et. tehát az ssh-tól nem kérsz x forwardot.
a kliensen kiadod az export DISPLAY=szerverip:0 parancsot
utána indítod a kliensen a gpartedet.fentiek akkor igazak, ha mindkét gép linux.
-
-
-
bambano
titán
válasz
togvau #31431 üzenetére
először is meg kellene nézni, hogy az X használ-e tcp socketet.
ps ax|grep X
és megnézni, hogy van-e nolisten tcp kapcsoló a kimenetben.
másodszor nem elbonyolítani az X kapcsolatot ssh tunnelinggel.
a szerveren beírod, hogy xhost +
a kliensen, ahol a programot akarod futtatni, ott
export DISPLAY=xszerver_ip_cime:0
és elindítani a programot. ha így fut, akkor az ssh X forwarding konfigja rossz. -
togvau
senior tag
új kérdések az X11 forwardinggal, és a gpu gyorsítással kapcsolatban:
ubuntu server 18.04-ről 20.04-re frissítettem, azóta a gtk-s alkalmazások mint pl gparted, minden ssh sessionnál ezzel kezd:Unable to init server: Could not connect: Connection refused
(gpartedbin:179137): Gtk-WARNING **: 21:36:08.248: cannot open display: localhost:10.0
Amit rootnál xauth add $(xauth -f .Xauthority list|tail -1)
-al oldok fel, ha a normál userem homejában vagyok. Minden sessionnál kell ez. Normál userrel nem tudom ezt a hibát elkerülni.GPU képességeket használó alkalmazásoknál pedig pl ilyen hibák vannak:
[GFX1-]: glxtest: libEGL initialize failed
(ettől elindul, de láthatóan jobban laggol a felület)glxgears:
libGL error: No matching fbConfigs or visuals found
libGL error: failed to load driver: swrast
ez is elindul, de állnak a fogaskerekek.Ezek előtte mind szépen mentek, hókuszpókusz nélkül. Intel IGP (bay trail)-s a gép.
Mit kéne csinálni? Azt szeretném, hogy bárki bármikor x11 forwardolhasson főleg. -
togvau
senior tag
válasz
gregory91 #31428 üzenetére
nem tudom kiír e valamit, nincs rákötve monitor. Mindenesetre az írtakat megcsinálva, kikapcsolva a gépet, kihúzva az sd kártyás rendszert, hagyva az ssd-t, indítva bebootolt, és 5 másodperc múlva már tudtam ssh-n csatlakozni, úgy tűnik minden oké
Futó rendszer lett klónozva. -
vargalex
félisten
Azt csak halkan jegyzem meg, hogy az extroot esetén éppen a JFFS2 partíciót másolod a HDD-re. A squashfs a flash-ban marad továbbra is. Régen volt egy olyan lehetőség is, ahol a squashfs is a külső meghajtóra került, de akkor is másolta a JFFS2 partíciót is. Igaz, másolás közben valószínűleg erre sem történik írás (hacsak más nem jelentkezik be párhuzamosan és módosít config-ot/telepít valamit), mert logolás, stb. a ramdrive-ra történik.
-
-
-
-
togvau
senior tag
Mert miért?
A régi meghajtó, az sdb, és az új az sda, mind2 GPT. A régi meghajtón van egy boot partició, és egy rendszer partició, az újon ugyan ezt szeretném, csak ott van már egy LUKS adattároló partició is. A particiók ki vannak alakítva, az átvitel a kérdés.
sda 8:0 0 670.7G 0 disk
├─sda1 8:1 0 63.5G 0 part /share/tars
├─sda2 8:2 0 606.7G 0 part
│ └─tar 253:0 0 606.7G 0 crypt /share/tar
└─sda3 8:3 0 512M 0 part /share/tars/boot/efi
sdb 8:16 1 29.5G 0 disk
├─sdb1 8:17 1 512M 0 part /boot/efi
└─sdb2 8:18 1 28G 0 part /
kezdtem: dd if=/dev/sdb2 of=/dev/sda1 bs=64K conv=noerror,sync
mountoltam ezt, belemountoltam a boot/efi-jébe a bootnak szánt particiót is, mountoltam a dev,sys,proc-t, chrootoltam az új meghajtóba, ott grub-install --recheck update-grub grub-install --recheck, unmount dev,sys,proc.az új rendszer partició /etc/fstab-ba beraktam az új particiók UUID-jeit.
Hogy teszem bootolhatóvá az új lemezt, hogy csinálok bootot az sda3-ra (az az első partició, csak mivel utolsónak hoztam létre, azért lett 3)?
parted-ben boot, esp flageket adtam rá. Bootok FAT32-k, a többi meg ext4, kivéve a titkosított mert az btrfsMi kell még? Mi maradt ki?
-
-
-
togvau
senior tag
válasz
bambano #31417 üzenetére
van diszk, csak át kéne rakni rá a rendszert, lehetőleg online, hogy ne kelljen hdmit dugdosnom.
Az SD kártya ezek szerint kevésbé bírta
Az SSD-n van hely szabadon hagyva a rendszernek, egy LUKS partició mellett, na de nem tudom hogy hogy mozgassam át úgy 1-1-ben, hagyva a luks particiót -
-
togvau
senior tag
Ez mi? (iotop)
TID PRIO USER DISK READ DISK WRITE SWAPIN IO COMMAND
649212 be/4 root 0.00 B/s 0.00 B/s 0.00 % 99.99 % [kworker/u4:0+flush-8:16]
340219 be/4 postfix 0.00 B/s 0.00 B/s 0.00 % 99.99 % pickup -l -t unix -u -c
650403 be/4 _apt 0.00 B/s 0.00 B/s 0.00 % 80.92 % httpFolyamatos 100% közeli cpu használat (IOWAIT). Nem fut semmi különös ami bármire igényes lenne.
-
gregory91
senior tag
Sziasztok!
Egy gyors kérdés: milyen csomaggal(lehetőleg hivatalos,nem ilyen 3rd party-kra gondolok) lehet *.deb(vagy *.rpm) fájlokat létrehozni? -
togvau
senior tag
Bugbuntu (de úgy látom bugbian alapú) problémám van.
A hulladék mysql egy áramszünetnél szétesett, a service soha nem indult el, a logba csak 0-k és F-ek tömegét írta megállás nélkül amíg nem volt stopolva, a fix leírásoknál meg mind olyanokra hivatkozik, amik futó service-nél használhatóak, ami ugye nem futott...Ezért apt remove-el leszedtem az egészet, de visszarakni már nem tudom, mert:
The following packages have unmet dependencies:
mysql-server : Depends: mysql-server-8.0 but it is not going to be installed
E: Unable to correct problems, you have held broken packages.
ez van.
apt update/clean/autoremove
apt -f install
dpkg --get-selections | grep hold
sudo dpkg --configure -amind semmi, vagy 0 minden rendben eredményt hoznak.
(és közben még mindig megvan a fantom CPU terhelés probléma, ami belassítja a gépet, mobaxterm system monitorján látszik, de set top, se htop, se iotopban nincs nagy terhelés, rootból sem.)
-
janos666
nagyúr
válasz
janos666 #31408 üzenetére
Á! Valamiért elindult egy scrub minden Btrfs filerendszeren május 4.-én, és a HDD-s RAID-5 olyan lassan dolgozik ezen, hogy még ma is csak 84% körül jár. Ettől lassú. Pedig tudtommal nincs rendszeresen automatizálva. Talán crash-elt egyet a gép (kernel panic?), magától reboot-olt, aztán elindította a scrub-ot.
Szóval rejtély megoldva, de most már azért érdekelne, hogy lehet-e teljes block device-t Bcache-elni adatvesztés és teljes adat körbemozgatós zsonglőrködés nélkül. -
-
janos666
nagyúr
Ez azóta is így megy. Az sdg egy SSD USB 3.0 csatlakozóval (régen egy HDD volt, de az szektorhibákat kezdett dobálni, és hirtelen ez volt kéznél lecserélni), szóval nem az limitál. [kép]
Az még rendben lenne, hogy az írás lassú, mert ~90%-ig tele van, de az olvasásá úgy, hogy minden este lefut egy defrag és balance is...?U.i.: Most már én is tudnék RAID-5-ről boot-olni, ha frissíteném a mod-olt MB firmware-t újabb Btrfs driver-el.
De nincs kedvem.
("Ami működik, azt ne nagyon piszkáld". A compile task-ok miatt szerintem jobb Gentoo alá az SSD...)
-
válasz
janos666 #31405 üzenetére
Nekem annyival nagyobb szívatás, hogy a RAID-ről is bootol
5 SATA-s olcsó lapot is nehéz találni, nem hogy 6...
A 25Mb/s tényleg fura, az olvasás nekem is több sokkal (AthlonII X2 2GHz fölött, 4GB RAM)
Írás megy 25 körül, és ez is 4 laptopwinyó + 1 asztali, de sima ext4 mdraid-en. -
janos666
nagyúr
válasz
janos666 #31405 üzenetére
Pontosítok: nem ~20 perc, hanem sokkal több, mert közben lőttem egy snapshot-ot (nincs felhalmozva több, csak a rott és egyetlen snapshot van, amit backup-ra használok) és elkezdtem másolni egy SSD-re, és még most is ~5 Mb/s az rsync sebessége (főként nagy file-okkal megy a transfer). Szóval valami nagyon nem kerek.
Most 5.12.0-gentoo kernel fut (a CPU-t nem zabálja fel, de ~25 Mb/s senességgel olvas az összes 7200RPM HDD-ről). Ez mi...? -
janos666
nagyúr
Már sok éve viszonylag szépen teszi a dolgát ez a kiépítés. Egyszer volt csak gond, de az is hardware eredetű okból (egy fizikailag hibás SATA kábel és az UEFI Setup-ban engedélyezett SATA HotPlug együttese okán, mikor többször is eltűnt, majd újra megjelent egy HDD, és visszakerült a filerendszerbe "lemaradva", de nem degradáltként) és még úgy is le lehetett menteni dolgokat rescue-val (de új filerendszert kellett létrehozni, nem volt menthető a régi, a hibátlan HDD+kábel csokor oldalon is sérült a szakadást követő írásoktól a filerendszer). De azóta (1-2 éve?) azt hiszem már erre is fel lett készítve (ma már nem omlana össze ettől sem teljesen, mint régen).
Alapvetően hozza a RAID-0 sebességét, és van némi redundancia, ami szerintem számomra optimális. És 5 HDD fér a gépbe, mert a 6. a rendszer SSD (és nincs se több SATA port, se üres PCI-E slot a hálókártyák miatt).
Noha végül is alternatíva lehetne, hogy a PCI-E M.2 SSD-t, amit az aprón találtam véletlenül (16Gb-os Optane drive, amire mindig kíváncsi voltam, hogy mit tud, és most futottam bele olcsón) használom az OS-nek (de nem tudom, hogy hozzá tudnám-e adni, mint EFI boot entry, mert elég háklis erre az alaplap így, hogy custom mod-olt firmware van rajta, ami közvetlenül Btrfs-ről tud boot-olni!), és akkor vadászhatnék még egy 6. HDD-t (beeszkábálva az ODD foglalatba), de szerintem nem nagyon lenne gyorsabb, mert elsősorban szekvenciális műveletekre használom (de nem kizárólag, és a nagy file-okkal végzett művelet is generál random jellegű írást/olvasást*).
Egész pontosan a System és a Metadata az RAID-1, csak a Data a RAID-5 profil (a Reserve az Single).
*Lehet, hogy az új kernelben van valami regresszió, de lehet, hogy azért lassult most meg, mert csak ~10%-át hagyom szabadon (kicsit elfajult a gyűjtögetési mániám).
De ma töröltem ~120Gb-nyi adatot, többségében 200-300 Mb-os file-ok formájában, és legalább 20 percre irdatlanul belassult. Néztem nmon-ban, és rengeteget olvasott még (a sebesség és kihasználtság értékből ítélve inkább random jelleggel), miután véget ért az eleve lassú törlés (~20 file/sec), aztán kezdett még írni (gondolom rengeteg metadata blokkon rágta át magát és frissítette őket). Ilyekor a szekvenciális olvasás is nagyon lassú.Minden este fut rajta egy on-demand defrag és filterezett balance, és mégis ilyen most.
BFQ-mq az ütemező.
-
-
janos666
nagyúr
Ha particiók nélkül lett létrehozva 5 HDD-n egy Btrfs RAID-5 filerendszer, azt lehetséges valami értelmes módon cache-elni Bcache-el (vagy hasonlóval)?
Vagy legfeljebb csak úgy lehetne, hogy egyesével kirántok egy-egy HDD-t a filerendszerből, (mint ha lecserélném őket pl. meghibásodás okán), teszek rájuk partíciókat, és mindig újraépítgetem a RAID-5 kialakítást?
Ezzel a legnagyobb baj az lenne, hogy iszonyat lassú a scrub és convert RAID-5/6 módokban (olyan ~25Mb/s a ~160Mb/s helyett, amit egy-egy lemez tudna, szóval még "kínozza" is a lemezeket, ezért nem is szoktam on-demand scrub-olni sem az 5x4Tb-t).Valahol olvastam, hogy lehetséges partícionálatlan lemezt Bcache-elni, de ott csak annyit írtak, hogy "but it's out of the scope of this...", máshol pedig olyan leírásokat dob a google, ahol kapásból adatvesztős még a particiónált állapot is.
-
Új hozzászólás Aktív témák
- Mini PC
- Tesla topik
- Bittorrent topik
- Egyesítené a ChromeOS-t és az Androidot a Google
- Telekom mobilszolgáltatások
- Formula-1
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Iszonyatos mennyiségű hulladékkal járhat a Windows 10 terméktámogatásának vége
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- További aktív témák...
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- BESZÁMÍTÁS! ASUS ROG STRIX B550-F GAMING alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Bomba ár! HP ProBook 450 G6 - i7-8GEN I 16GB I 256SSD I HDMI I 15,6" FHD I Cam I W10 I Gari!
- ÁRCSÖKKENTÉS Dell Latitude E6320 notebook eladó
- BESZÁMÍTÁS! SAPPHIRE Pulse OC RX 9060 XT 16GB GDDR6 videokártya 27% áfa 3 év garancia
- Azonnali készpénzes Apple Macbook Air felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest