Új hozzászólás Aktív témák
-
Silentfrog
Topikgazda
Belegondolva 40 éve már volt akváriumom, egy 200 literes. Hát ami abba került az nem bírta sajnos sokáig. Kivéve aranyhalakat.
Gyerekek voltunk etettük mindennel, túlélték.
Pedig szegény kapott almát, virslit , rizsescsokit.
Majd elajándékoztuk egy nagyobb helyre mert már nem fért el abba az akváriumba.
Nagyon sokáig élt.
Neonhal, betta, szifo, és guppi volt itt ami elérhető volt, más halat nem ismerünk.
A víz mindig büdös ,zavaros volt mindenhol úgy emlékszek. Nem egy szép emlék maga az akvárium. -
pjen
félisten
válasz
Silentfrog #36298 üzenetére
Abban az időben, ha bementél a halashoz 10x annyi hal volt egy akvában mint most, már az felüdülés volt a halnak, ha kikerült onnan. Voltak boltok ahonnan ha vettem halat mindíg megdöglött( Luther u) de kispesten volt a villanytelepnél egy halas azokkal sose volt baj.
-
Atis45
aktív tag
Sziasztok!
Ha már RO szűrő a téma, akkor lenne egy kérdésem. A csapvízből a szilikátot is kiszűri?
-
Whynot?
aktív tag
válasz
Silentfrog #36288 üzenetére
BTW nekem 85 óta van akváriumom. Abban az időben szar levegőpumpa hajtotta, kicsi szivacsszűrőnk volt, 2 db 40-es izzó volt egy hasított alumínium csőbe szerelve mint világítás egy 50 cm oszlopmagasságú 160 literes akváriumban, az ablaktól 1 méterre. És nem volt algám. Se zöld, se barna. Pedig az a szűrés aztán minden volt, csak szűrés nem...
-
Whynot?
aktív tag
válasz
Silentfrog #36290 üzenetére
Átsiklottam rajta, bocs!
-
Whynot?
aktív tag
válasz
Silentfrog #36288 üzenetére
Elhiszem, hogy vannak speciális esetek, de direkt napfényre tett aksiban inkább zöld alga lesz jellemző. És itt nem az volt a kérdés, hogy néhány speciális esetben lehet-e, hogy semmilyen alga nincs, hanem az, hogy nála van barna alga... De ennyi erővel akár neki is segíthetnél, hogy mi a problémája gyökér oka...
-
Silentfrog
Topikgazda
-
Whynot?
aktív tag
válasz
sicc_innen #36276 üzenetére
A több fénytől nem barna alga szokott burjánzani, hanem a zöld. Barna éppen a kevés fény jele.
-
-NoVa-
addikt
válasz
sicc_innen #36285 üzenetére
-
sicc_innen
tag
válasz
Silentfrog #36277 üzenetére
Köszönöm a tippeket!
7 db 3-4 cm nagyságú tetra és 10 db kisebb endler guppi van a kb 50 l-es akváriumban. Néhány közepes méretű gyökeres és néhány hínárszerű úszónövény. Világítást nem használok most itt az alga miatt
Aquael 500 szűrő megy, ami a szellőztetést is végzi. Korábban két szivacsszűrő volt, (egyik aktívszenes) légpumpáról, plusz a világítás. Akkor alig volt algásodás.
Most, hogy egy erősebb, kétfázisú (aktívszenes szivacs + kerámia) filter van, gyorsan jön a barnaalga.
A moszatevő márna túl nagyra nőne meg ebben a kis akvában.
Sötétítsem be jobban a szoba azon részét? -
Kristof93
senior tag
RO szűrőhöz ajánlott egy nagy nyomású pumpa, sokkal jobban működik úgy. Külön is lehet kapni és elég egyszerű felszerelni.
-
fecke78
senior tag
válasz
Warton #36279 üzenetére
Nálam szuperül bevált 115 Literhez vettem a legkisebb ozmó-t 45 perc alatt megtelik a 10 Literes kanácskám , ahoz még egy 5 literest szoktam csinálni , és megvagyok a heti párolgás viszapotlására . Azért fogok csak nagyobbat venni , és nem pedig patront cserélni 1 év után , mert a havi vízcserénél azért jó lenne ha hamarabb lejőnne , vannak növényeim amik ilyenkor kilognak , először nem voltam figyelmes , elszáradtak a kilogó részek ....
-
Kristof93
senior tag
válasz
sicc_innen #36276 üzenetére
Növessz úszó és házinövényt, azok a levegőből jutnak hozzá co2-hoz, úgyhogy gyorsabban nőnek mint az alga és elfogyasztják a vízből a tápanyagot. Ezeknek valamennyi fény is fog kelleni.
A szűrő nem csökkenti a nitrátot ha csak nem használsz valami kémiai elnyelőt amit kell cserélgetni.
-
-NoVa-
addikt
válasz
Warton #36279 üzenetére
Nem túl alacson felétek a víznyomás? Akkor szokott ez nagyobb gond lenni.
220 ft most itt egy köbméter víz, meg 300 ft a csatornadíj utána, ha nem a kerti csapról járatom a szűrőt. Így 520 pénz egy köbméter. Abból készül kb 200 liter RO, ha nem rosszak a körülmények, extrém rossz esetben 1:9 víz / szennyvíz aránynál meg 100.
Forintosítva a környéken 800 - 1000 ft az 5 literes akváriumba is raktható logós ioncserélt, azaz literenként 160-200ft, míg RO szűrővel a kiöntött hulladékvízzel együtt (amit itt a kerti locsolás azért jórészt felvesz nálam) 5.2ft. 30 literrel számolva 156ft vs 4800. Tudom, hogy területfüggően akár a duplája is lehet a vízdíj, vagy több, akkor az 300ft vs 4800. Persze ha fele-fele előkezelt csapvíz - ioncserélt vagy RO víz arányban megy, akkor heti 4500 helyett csak 2250ft spórolás a szűrő, és akkor 3 hónap is eltelhet, mire megtérül az ára.
A tempó persze rákészülős, 190l / nap áteresztőképességű szűrővel 6 óra 20 perc kinyerni 30 liter vizet, avagy 3 óra 15-öt. Ügyesebbeknek házi feladat rPI vezérelt kapcsolható öntözőrendszercsapokkal összedobni egy automata vízelőkészítő rendszert, én szerintem elküzdök vele manuálisan.
-
Warton
őstag
válasz
-NoVa- #36278 üzenetére
Nagyon szkeptikus vagyok az ozmóvíz megtérülésével kapcsolatosan, mivel nagyon sok víz pocsékba megy miatta. Nekem is van és míg a lefolyó ágon ömlik a víz, addig a lágy víz részen csöppen kettőt. Órák alatt jön össze belőle értelmezhető mennyiségű víz, miközben a másik oldalon meg folyamatosan folyik el.
-
-NoVa-
addikt
Kis update, a hónapokkal ezelőtti kezelés után szépen eseménytelenül zajlik az akváriumban az élet.
A csapvizet egy időre teljesen elhagyva, tisztán akváriumi felhasználásra alkalmas halas 5 literes ioncserélt vizekkel töltögettem után, és cseréltem heti 15-20%-ot most a nyáron, a párolgás további 10%-ot rátett kb. A halak jól érzik magukat, ahogy a vízértékek is. Külön meglepődtem, amikor rámértem a részecskesűrűségre is, és 150ppm-et mutatott a műszer. Rosszabbra számítottam volna.
Vettem ozmo víz készítéshez mindent, a héten beszerelem, hogy ne forgassak meg annyi műanyag palackot a szelektív körben, az sem mellékes, hogy megtérül az ára kb 3 hónap alatt.
Ami még kialakulóban, a vízfelszín. Kb 3 hét alatt belepi a békalencse, ami ellen úszó terelőgyűrűket csináltam, hogy legyen vegyesen árnyék és szabad felület is, ezt meg fogom fordítani. Valami kicsit mélyebbre lenyúló, és pár mm-el magasabb peremű megoldást akarok, hogy a halak se hordják át a gyűrű peremén vagy alatta a békalencsét.
Amellett, hogy sok fölösleges tápanyagot szív fel hatékonyan, és ennyivel is talán kevésbé algásodik az egész, a felszín alatti gyökérerdőből rendszeresen előkerülnek egész kifejlett guppikölykök, anélkül, hogy bölcsődével kéne vesződni.
Ha már guppi, beszereztem pár Endler nőstényt, és a szivárványos hímek színvariációját is kicsit feldobtam:
A beömlőcső nyomásával hajtott skimmer ugyan szép tisztán tartja a felszínt, de a lily pipe túl mélyen van miatta, így a felszín simább, mint szeretném. Ha egy külön skimmert rakok, akkor talán elhagyhatom a buborékoltatást, teljesen, de ez még csak egy kezdődő gondolat. -
Silentfrog
Topikgazda
válasz
sicc_innen #36276 üzenetére
Az akvárium pontos leírásának hiánya miatt nehéz megmondani, de szerintem gyenge az akváriumod szűrése , magas lehet a nitrát, foszfát szinted. Amikor megváltoztattad a helyét az akváriumnak akkor a fény annak az algatípusnak kedvezett.
Ha leírod ,milyen szűrés világítást használsz, mennyi hal van a medencébe úgy könnyebb lenne a válasz.
Általában ilyenkor hatékonyabb szűrés , vízcsere ciklus betartása kezelt vízzel, hatásos módszer lehet .
A aymonieri (moszatevő márna ) hatékonyan takarítja a barna algát. Vigyázni kell vele, a nagyobb méretűek szeretnek kötekedni, nálam a sügérek között is jól elvolt.
Vannak csigák is amik megeszik ezt a fajta algát, a többiek tuti tudni fogják melyik a legjobb barnaalgatakarítók. -
sicc_innen
tag
Sziasztok!
Szekrénysor helyett új bútorzatot kapott a nappali szobánk kb. egy éve. A 60 l-es akváriumunk így 1,5 m-rel közelebb került az ablakhoz. Látszólag csak egy kicsivel több kinti fényt kap, mint az előző helyén. Mégis egy hónap alatt "megeszi" a barnaalga.
Az előző helyén fél évente elegendő volt pucolni. Most havonta kell, pedig már a világítását sem kapcsolom be a plusz fény miatt. A berendezés, a halállomány nem változott. Vannak "kúpházas" akváriumi csigák is. Az algaevő - ha lenne - meg csak a zöldalgát enné, úgy tudom.
Mit lehetne tenni a túlzott barnaalga-burjánzás ellen? (Másik helyre átteni nem tudjuk.)
Köszönöm a tippeket előre is! -
bringasisti
őstag
válasz
Silentfrog #36274 üzenetére
Klion 800 mg/100l 3 nap, teljes vízcsere, klion 800 mg/100l 3 nap teljes vízcsere. Klorocid esetén nem kell vízcsere. Sose volt veszteség. Én mikor vettem halat akkor az egészséges halon mindig megcsináltam. Ugyanis egy egészséges hal jobban bírja a kezelést mint egy legyengült példány. Mikor megy ki a szeme akkor azonnal kezelve meggyógyul. Viszont ha nagyon beteg akkor a bélrendszernek vége. Ezért van a fej lyukasodás mert nem szívódik fel a kaja a sok varrasodás miatt.
-
Silentfrog
Topikgazda
válasz
bringasisti #36273 üzenetére
Próbáltam ennél kisebb adagolást is, nálam egyetlen egyszer hozott eredményt, a kezelt halak minden eseteben elhullottak, egyértelműen a gyógyszertől.
Nálad milyen gyógyulási siker a már beteg halaknál? -
JoinR
őstag
Sziasztok, egy régebbi cikkben láttam ajánlást a JBL Ektol bac Pond Plus termékre, ami már mindenhol kifutott, esetleg tudtok rá alternatívát?
Egy kis kerti tóban pár koinak dülled a szeme, elsőre talán ilyesmivel próbálkoznék. -
K4jusz
tag
Ma megépítettem az első akvariumom.
Low-tech, 36liter+Tidal35 akasztós szűrő+chihiros c361 lámpa.
Persze elfelejtettem lesúlyozni a fát, szóval a lávakövek most azon vannak a rendes helyük helyett.
Két dologban nem vagyok biztos:
A lámpa nem ér végig, de azt mondták jó. 8000k-1850lum. Kicsit túl rideg fényű, illetve most olyan 1000-1200lum közé szabályoztam le.
A szűrőt full lecsavartam (20%), így csendes, picit mozog a felszín..
A fórum nagyon hasznos, sokat inspirálódtam belőle. -
Dzsosy
senior tag
válasz
Silentfrog #36267 üzenetére
El van zárva a szűrő egy szekrénybe, plusz a szüleim házában van az akvárium, akik nem panaszkodtak, hogy hangos lenne. De amúgy én sem halottam zajosnak, csak fura volt, hogy hol megy, hol nem. Azt hittem el van tömődve, mert már az éves nagytakarítás előtt volt.
Szétszedtem, de semmi rendelleneset nem láttam a rotoron. Mikor nem indult el, újra megnéztem, de semmi.
Amikor a rotor adja meg magát, akkor ennyire néma lesz a szűrő? Semmi jele annak, hogy egyáltalán bedugtam a konnektroba. Mondjuk pumpálva se kapta fel a vizet igazán. -
Dzsosy
senior tag
Sziasztok!
Van egy JBL e701-es szűrőm. Nem mai darab, de eddig nem volt gondom vele. A nyáron elkezdett szakaszosan üzemelni, majd meg is állt. Kitakarítottam, de összerakás után sincs semmi életjel. Teljesen néma.
Van erre megoldás? Érdemes ezekkel foglalkozni, vagy kuka?
Előre is köszönöm a válaszokat! -
Kameleon5
csendes tag
-
Kameleon5
csendes tag
Köszönöm a tippeket. Az építés sem kizárt, meglátjuk hogy alakul. A méretei azért így alakultak, mert ennyit enged a bútor hosszban, meg elölről nézve talán nagyobbat mutat így, hogy magasabb, mintha hátrafelé lenne nagyobb. De lehet idővel kiderül, hogy tévedek.
eleve úgy indult, hogy elég a kicsi akvárium, majd kiderült, hogy azzal több baj lehet. Sajnos később olvastam utána, mint kellett volna.
-
Kristof93
senior tag
Az elég fontos, hogy legyen víz mozgás, főleg nagyobb akváriumban - oxigén, tápanyag eloszlás, de magát a szűrőt teljesen le lehet cserélni növényekre. Persze nagyon sok növényre, a víz alatt és fölött is.
-
szat8
tag
válasz
Kameleon5 #36258 üzenetére
A szűrő mérete sok tényezőtől függ igazából az akvárium méretén kívül is. Mennyi/mekkora halállomány lesz, mennyi és milyen gyorsan növő növényzet, milyen gyakori vízcsere, mennyi talaj...
Lehet csinálni szűrő nélkül is akváriumot, de ahhoz jól át kell látni az arányokat, és hogy mit miért csinál az ember. Túlszűrni nehéz, nagyobb gond, ha alul van méretezve a szűrő.
De szerintem az akvarisztika szabályai elég rugalmasak, a kulcsa a jó biológiai egyensúly eltalálása. Ezt pedig ki kell tapasztalni. -
Kristof93
senior tag
Kicsit tévhit az, hogy bejáratott szűrővel nem lesz ammónia/nitrit emelkedés egy új akváriummal. Az elsősorban onnan jön, hogy az új talaj tápanyagot enged magából, a fa elkezd lebomlani, a növények is részlegesen elhalnak amíg hozzászoknak az új környezethez. Át lehet egyből tenni a halakat, főleg molly-t, de 1-2 naponta kell tesztelni a vizet.
Külső szűrő szerintem minden ismert gyártótól jó. Oase-be lehet melegítőt tenni.
A tetőket én nem szeretem, mind csúfok az üvegen kívül. Ha nem ugrálós hal akkor nem muszáj tenni. Fényből legyen legalább 30w ha növényeket is szeretnél. Én ezt használom, a pont fényforrások csillámló hatást keltenek. https://www.amazon.co.uk/Lominie-Aquarium-Light-Gooseneck-Freshwater/dp/B0CBJH1Z4R/
-
Alg
veterán
válasz
Kameleon5 #36258 üzenetére
Oase Biomaster 250.
Tető nem kell.
Világítást legjobb építeni, nagyon egyszerű. 90+CRI V-TAC LED 5730 szalag természetes fehér/hideg fehér ízlés szerint keverve, low tech-ben szerintem 3 sor elég. Egy SOLIS lapos alu profilba pont belemegy - gyári csilivili parasztvakító RGB diszkólámpák árának töredékéért lesz hasonlóan minőségi kinézetű és természetes színeket jobban visszaadó lámpád.30 széles és 40 magas az azért elég szűk lehet karbantartás szempontjából, meg az arányok is furák kicsit... ha van hely én inkább hosszabb laposabb akvát ajánlok - bár egyéni ízlés, de szerintem látványosabbak az ilyenek, egyszerűbb szépre építeni, könnyebb megvilágítani és karbantartani is. Mondjuk ha már megrendelted akkor mindegy.
-
Kameleon5
csendes tag
Köszönöm. Ahol rendeltem az akváriumot, belső szűrőt ajánlottak, mert hogy felesleges a külső 100 liter alatt. Videókat amiket néztem, meg olvasgattam, mindenki a külsőre esküszik. Van konkrét bevált típus?
Világításon is agyalok, mi lenne jó. 60x30 cm alapterületű lesz, ami valamennyire szabvány méret is talán, csak a magassága lesz több, mint az 54 literes szettakváriumoké. Érdemes tetővel együtt venni világítást? -
szat8
tag
válasz
Kameleon5 #36256 üzenetére
Szia!
Ekkora akvára már érdemes külső szűrőt rakni. Én az Eheim márkát tudom javasolni, megbízható, de nincs annyira elszállva az ára. (Azért olcsónak sem mondanám, de szerintem megéri.)
Hagyd bent a régi szűrőt is, és rakd mellé az újat bejáratni. Kicsit vissza kell majd fojtani a csapjával, hogy ne legyen túl nagy a sodrás a pici akváriumban.
A víz nem olyan sokat számít, a bacik a szűrőben, a talajban, és a porózus kövekben tenyésznek. De ártani nem fog, ha átkerül az új akváriumba a víz is, aztán szép lassan töltöd fel a többit, mert akkor a halak könnyebben hozzászoknak, nem kapnak sokkot a hirtelen változástól. -
Kameleon5
csendes tag
Sziasztok!
Új vagyok az akvarisztika világában, egy 30 literes akvával kezdtem amolyan szettakvárium. Fénye egész jó 6 Watt LED, alakul a dzsungel is szépen, de a szűrő nem egy acélos szerintem. Teljesítménye elég, de szűrő anyag semmi. Egy cserélhető szövet zacskóban van szén, meg előtte egy pici szivacs szerű vékony vacak és ennyi. Készül az új 73 literes akvárium, de szeretném, hogy mire elkészül tudjam is költöztetni a meglévőt. Az járható út, hogy a mostani szűrőt lecserélem, "érlelem" az új szűrőt a mostani akváriumban és az új szűrőt az akvárium vizével és teljes tartalmával átrakom a nagy akváriumba ha elkészült? 3 molly van jelenleg 15db egy hete született aranymolly meg egy anci.
Ugyanitt milyen szűrőt ajánlanátok nem túl drága kategóriában? -
Kristof93
senior tag
válasz
tomszli11 #36252 üzenetére
Márna biztos hogy nem fér el benne. 1db betta / 2-3 sparkling gourami / ~8-12 chilli/axelrodi rasbora, esetleg galaxy rasbora szerintem elmegy, persze nem mind egyszerre. Ezek elég kényes halak tudnak lenni, vigyázni kell a paraméterekre és legyen úszó vagy víz fölötti növény. Sajnos magyarul nem tudom a nevüket.
+ még lehet csigát és rákot tenni melléjük. -
szat8
tag
válasz
tomszli11 #36252 üzenetére
Ha nem ragaszkodsz a halakhoz, nagyon szép cseresznye garnélákat vehetnél bele, azoknak szuper méret a 25 liter, és nem nehéz őket tartani, sőt akár szaporodhatnak is.
Vagy akár pár picike békés hal mehet a garnélák mellé, mint pl a chili razbóra.
De összességében könnyebb egy kicsit nagyobb akváriumot fenntartani, inkább olyan 50-60 liter körülit, mert az nem olyan érzékeny, és akkor nagyobb a hal választék is. (Tudom, nem ez volt a kérdés, de kezdőként is könnyebb 60 literrel boldogulni, mint 25-tel.)Szerk.: kolléga megelőzött a chili razbórával.
Nekem a habrosus-szal nem volt szerencsém, másfél év alatt mind a 6 elpusztult egyesével, de lehet, hogy csak én szúrtam el valamit. Amúgy aranyos kis halak. De ha talajlakó halat választasz, figyelj rá, hogy az aljzat ne éles szemcsékből legyen, mert akkor megsérül a bajszuk és elpusztulnak. -
Alg
veterán
válasz
tomszli11 #36252 üzenetére
Azoknak inkább 100-150 liter körül lenne jó...
Esetleg pár chili razbóra vagy hasonló nanohal, pár törpe pácélosharca (corydoras habrosus, pygmaeus) vagy egy db betta.
De egy ilyen pici akváriumot szépre megcsinálni és szépen is tartani nem könnyű, jóval nehezebb mint egy 60-100l körülit.
-
tomszli11
tag
Sziasztok!
Nemrég találtam meg a régi akváriumumat, amit szeretnék kicsit helyre pofozni és nem olyan "gyerekesre" megcsinálni mint annó.
Elég kicsi, 25 literes akváriumról van szó és a napokban láttam meg a Zöld szumátrai díszmárnát. Láttam hogy őket főleg 8-10 fős rajban érdemes, viszont jól gondolom hogy a 25 liter igen csekély nekik?
Esetleg tudtok ajánlani olyan halakat amik jól éreznék magukat ekkora területen. Növényzetet tervezek bele, de nagy sziklákat nem, így nagyjából a 25 liter valós terület lenne.
Köszi előre is! -
stifi82
aktív tag
Kannibalizmus ellen, hogy lehet védekezni mit tegyek? Tegnap is megettek 1 arany halat, este kerestük nincs sehol. Ma meg ennek mentek neki pedig lélegzett meg az uszonya is mozgott.
Új hozzászólás Aktív témák
- LG 55G3 - 55" OLED evo - 4K 120Hz 0.1ms - MLA - 2000 Nits - NVIDIA G-Sync - AMD FreeSync - HDMI 2.1
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 9700X 32/64GB RAM RX 9070 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Konzol felvásárlás!! Nintendo Switch
- Tablet felvásárlás!! Apple iPad, iPad Mini, iPad Air, iPad Pro
- Csere-Beszámítás! Asus Tuf Gamer laptop! R5 3550H / GTX 1650 / 8GB DDR4 / 500GB SSD
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest