-
Fototrend
GYAKORI KÉRDÉSEK ÉS ALKALMAZÁS AJÁNLÓ
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
Stauffenberg
nagyúr
Nem baj ha bevált, annál jobb, mert a Mac-es natív játék még mindig gyerekcipő. Nekem is vannak barátaim akik megelégedéssel használják a GeForce Now-t, bár már ráborították lassan egy gamer PC árát, de egy PS5-öt már duplán is.
Amúgy én néha úgy játszok streamelt játékot MacBookon, hogy az otthoni PS5-ről megy.
De szinte csak arra használom, hogy Red Dead Redemption 2-ben fel-alá lovaglok a tájon meditatív jelleggel.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
markknight #127548 üzenetére
Nem mondtam semmit a képminőségről. Próbáltam a fizetőset, de abban is éreztem annyi késleltetést, ami engem már zavar és ünnepek alatt abban is volt akkora várólista a bejelentkezésnél, hogy nem értettem miért kell nekem 2-3 percet várnom mielőtt bármi történne (értem én, hogy 40-60 percet rövidítettem le az ingyeneshez képest, de akkor is). A többi leírt nyűgről nem is beszélve, ez attól még PC-vel játszósdi, hogy nem helyben fut. Megkérdeztem magamtól akarok-e évente 110 ezer forintot fizetni ezért és inkább nem.
Akkor inkább vettem egy lemezes PS5-öt 170-ért, tesómmal cserélgetünk játékokat, néha veszek ezt-azt leárazáson, de amúgy egy PS Plus Extra előfizetés is 50k egy évre és abban van közel 400 játék ami offline játszható akkor is ha a szolgáltató éppen szerencsétlenkedik a hálózattal.
-
Stauffenberg
nagyúr
Nekem gamer PC helyett bőven megteszi egy PS5 is, ugyanazon az íróasztalon van, ahova a MacBookot is dokkolom és az asztali monitoromon játszok. Néha a MacBookra streamelem helyi hálózaton, de sajnos az átlagnál érzékenyebb vagyok a latency-re, még ennek is van.
Nem tudtam megszokni a GeForce Now-ban a latency-t meg a várólistát mire beenged. A fullos előfizetés meg 22 € / hó és ezen felül meg kell venni a játékokat, így 1,5 évnyi előfizetésnyi pénzből vettem egy PS5-öt. Arról nem beszélve, hogy sok játék nem megy vele. Régieket (pláne ahol a játékon kívül kell beállítani a felbontást) nem mindig lehet rávenni a 800x600-nál nagyobb felbontásra.
De az is felcseszett, hogy amikor már bent voltam a távoli szerveren futó virtualizált Windowsan, akkor Mac-en nem tudom beírni a jelszavaim speciális karaktereit, mert Win-es billentyű kiosztásra számít (még a copy & paste sem működött), ezért át kellett volna írnom a jelszavaimat olyanra, amiket Mac-en is be lehet ütni, megpróbáltam, de erre kiderült az is, hogy US kiosztásra is figyelni kell, megpróbáltam újra, de aztán szólt az Epic Store, hogy nem lehet 24 órán belül ennyiszer jelszót váltani, ezért lockolta a fiókom.
Na itt adtam fel végleg. Régen nagy PC-s voltam, de szerintem jó 15 éve annyira elindult a lejtőn ez az egész, hogy mára egy kellemetlen nemibetegségre emlékeztet és nem akarom még streamelve sem ennek kitenni az idegrendszerem.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
csabiks #127540 üzenetére
Nem kell végignyomkodni, időrendben visszafelé haladva listázza az ablakokat, amik között gyakran váltasz oda-vissza, azok mindig 1-2 gombnyomásra vannak.
A Mission Controlt nem szeretem, ahhoz le kell nyúlni a trackpadhez vagy az egérhez. Próbáltam neki esélyt adni, fél év után sem ment a megszokása, folyton azt éreztem, hogy lomha. Amikor 2-3 ablak között ugrálok, akkor azt sem nézem mit jelez ki az AltTab plugin, tudom hányszor kell megnyomnom a Tab-ot, hogy oda érkezzek ahova terveztem.
(Meg amúgy a Mission Control is aktív marad, bármikor használhatom ha kell, de az esetek 99,999%-ban nem kell).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
sparks #127538 üzenetére
Én 23 év Windows után váltottam 3 éve, egyelőre gondolat szintjén sem merült fel, hogy visszamenjek.
Egyedül az AltTab plugint raktam fel (a neve magyarázza a működését), mert szerintem a macOS gyári megoldása elképesztően rossz. CMD + Tab csak az appok között vált és egy másik billentyűkombóval kell váltani az appon belüli ablakok között. Ha sok ablakkal dolgozol és gyorsan és effektíven akarsz váltani közöttük, akkor nem kell újra feltalálni a melegvizet, Windows már megoldotta évtizedekkel ezelőtt.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Victory99 #127529 üzenetére
Azt írja magas fényerőn nem zavarja, szerintem az sem segített volna ha előre megnézni egy teljesen kivilágított boltban magas fényerőn.
Vannak nehezen kivédhető dolgok, én is megnéztem személyesen a 14 Pro Max-em, csak azzal nem számoltam, hogy amint rárakok egy tokot, már nehezen érem át a túloldalt a vissza swipe mozdulathoz.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
markknight #127517 üzenetére
Másik böngészővel is ezt műveli?
Nálam a Safari legnagyobb hátránya, hogy mindig jön valami random bug/anomália, ami megfejthetetlen miért kezdi el és magától tűnik el és más böngészők nem produkálják.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
markknight #127515 üzenetére
Nekem simán vált sötét módra (automatára van állítva a rendszerben, naplemente körül vált sötétre és vele együtt a böngészős tartalmak is).
-
-
Stauffenberg
nagyúr
Más is tapasztalja, hogy Safariban nem működik jól a Facebook Messenger? Sokadik nekifutásom már annak, hogy megszeressem ezt a böngészőt, de mindig van valami ami visszatérít Edge-re.
Pár napja használom megint fő böngészőként, már az elején is kiírta a Facebook, hogy nem támogatott böngésző, de eddig működött.
Ma kezdte, hogy a Messenger.com-on már belépni sem enged, mert "Ez a tartalom jelenleg nem érhető el" üzenet fogad (az URL szerint a kétfaktoros hitelesítésnél akad el). Csak a Facebook.com/messages oldalon tudok "full screen" Messengert használni. Viszont sokszor az üzeneteket sem küldi el, matekozik rajtuk, majd dob egy "Ezt az üzenetet nem sikerült elküldeni" üzenetet. De a bejövő üzenetek sem jönnek meg az esetek 90%-ban (vagy extrém lassan), csak ha CMD + R-el ráfrissítek az oldalra és akkor is nagyon lassú mire képes lesz betölteni magát az üzenetet.
Minden más böngészőben tökéletesen működik. Már túl vagyok egy teljes kiléptetés, újra belépés és E2EE PIN újra megadáson.
(Elébe megyek: NEM fogom a natív Messenger appot felrakni)
-
Stauffenberg
nagyúr
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Virag.h #127383 üzenetére
De mind a 100 lapot a RAM-ban akarod tárolni? Probléma ha a régebbiekre várni kell 1-2 másodpercet mire visszahozza a swapból?
Súlyos százezrekben mérhető ha mindet RAM-ban akarod tartani és nem is biztos, hogy sok RAM esetén nem fogja hibernálni őket energiagazdálkodási okokból.
Menj rá egy 16 GB-os példányra és nem lesz vele gondod. Csak netezéste overkill a 32 GB, ezért kérdeztem végzel-e még valamit a géppel amihez indokolt ennyi memória.
-
Stauffenberg
nagyúr
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Virag.h #127374 üzenetére
Persze mert swapba teszi a lapokat ha kezd elfogyni a rendelkezésre álló RAM és onnan hívja vissza mikor rámész a lapra, ilyenkor kiszürkülve látod a weboldalt 1-2 másodpercre (ha erre gondolsz megakadás alatt). Ezen csak a több RAM tud segíteni. Ha ez bosszant, akkor minden 8GB-os gépen bosszantani fog. Az M2-nél annyival még rosszabb a helyzet a többihez képest, hogy az alap 256 GB-os SSD borzasztó lassú lett, így a swapolásnál rendesen földbe is tud állni a teljesítmény. Ha valamit, akkor ezt a konfigot végképp nem ajánlom neked.
Személyes vélemény, de szerintem simán élhető a netezési élmény 8GB-tal ha elég gyors az SSD a swap kezeléshez. De azt is elfogadom ha valakit ez bosszant. Olyat ritkán látok, hogy aktívan használt lapokat tenne swapba, mindig a legrégebb óta inaktívval kezdi.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Stauffenberg #127371 üzenetére
Még egy gondolat:
Ha az 1TB SSD-hez is ragaszkodsz, semmiképpen nem az Air lesz a jó megoldás.
MB Air M4 15" / 32GB / 1 TB = 999.990 Ft
MB Pro M4 14" / 32GB / 1 TB = 1.099.990 FtUtóbbi aktív hűtéssel és jelentősen jobb kijelzővel, több csatlakozóval, kártyaolvasóval egy sokkal jobb vétel. Ez a 100 ezres különbség amúgy minden azonos RAM/SSD konfiguráció esetén megmarad (16/512GB-nál is). Sajnos az Air-nél már önmagában a 15" kijelző is egy jelentős árfelhajtó tényező, ami csukja az ollót a Pro modellekhez képest (ahol meg az SSD alapból 512 GB-ról indul, így abban egy upgrade lépcső megúszható).
Ha dolgozol a géppel valami komolyabban terhelős dolgot (gondolom eddig sem netezésre volt i9-es konfigod 32 GB RAM-mal), akkor némi kompromisszumot benyelve a 13" modellel lehet érdemben spórolni (ha a munka jellege nem folyamatos terhelést jelent, hanem csak időszakosat, én például videót szerkesztek meg Lightroomban szerkesztek sok fotót egyszerre, de ami fokozottan terhel az csak a legvégén az export, nem zavar).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Virag.h #127370 üzenetére
Nincs már 8GB-os modell a jelenlegi generációs gépeken. Szóval ha az M4-es modelleket nézed, ott már alapból 16 GB konfigurációk vannak (+100k a 24 GB és újabb +100k a 32 GB RAM, pofátlan rablás, kétszer is érdemes meggondolni).
Mire kellett eddig a 32GB RAM? Kihasználtad egyáltalán?
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
csaba1203 #127349 üzenetére
Annyi faktor van az akku degradációban, hogy nehéz egy igazságot felemelni mind fölé. A legjobb elfogadni, hogy az akku egy kopó-fogyó alkatrész és csak azzal tudod egy kicsit megnövelni az élettartamát, ha nem tartod non-stop 100%-on és nem teszed ki fokozott hőhatásnak.
Ha non-stop az íróasztalodon van, akkor lehet jobb választás helyette egy Mac Mini és akkor nem kell babysitterkedni az akku felett. Ha csak néha kell laptop, arra nehéz okosat mondani. Ha nekem csak néha kell kombi autó, arra nem veszek kombit, mert azért a néhai alkalomért cserébe minden nap idegbajt kapok parkolóhelyet keresve, akkor majd megoldom valahogy és idegeskedjek rajta évente pár napot, mint fordítva.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
csaba1203 #127342 üzenetére
"A HUB nélkül nem tudnám a jelet átvinni a monitorra...."
De nem az volt a kérdés van-e HUB-od, hanem abba be van-e dugva valami, ami áramot vesz fel és jobb híján (mert lekapcsolod az elosztódat) a MacBookból fogja ezt megkapni.
"Ha viszont állandóan töltőn hagyom, akkor garantáltan kinyírom az akkumat."
Ez tévhit. Merítsd le azért havonta 1-2 alkalommal, de nem lesz baja tőle. De használhatod az AlDente-t is a töltéslimitálásra (pl: max 80%-ig töltse).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
csaba1203 #127340 üzenetére
Ha áramtalanítottad az elosztót, amibe a töltőadapter is dugva van, akkor technikailag ugyanaz, mintha a gépből is kihúznád a kábelt.
Ott inkább valami felébresztette a gépet és futott a háttérben.
Szerk: Még az jut eszembe, hogy van-e erre a rendszerre kötve (akár a monitor HUB-jába) olyan eszköz, ami külső áramforrás hiányában a MacBookból szipkázta ki az áramot? Olyanokra gondolok, mint külső HDD dokkoló vagy hasonló.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Zozzer888 #127329 üzenetére
Én anno iPad-et akartam venni az asztali Windows PC mellé, de PC-t is fejleszteni kellett volna. Éppen horror áron voltak a VGA-k a bányász láz miatt, egy mezítlábas RTX 3060 is többe került az M1 Air-nél és vadászni is kellett, nem csak úgy megrendeled valahonnan.
Berágtam és rendeltem egy M1 Air-t és másnap a kezembe nyomta a GLS.
Azóta eszembe sem jutott, hogy kéne egy iPad és a régi Windows PC is nyugdíjba ment. Hurcolom, szerkesztek fotókat ölben, nézek Youtube-ot a kanapén és amikor kell egyetlen USB-C kábellel bedokkolom desktop módba (külső monitor, hangfalak, billentyűzet, egér, kártyaolvasó, stb) és megy rajta a DaVinci Resolve meg a Lightroom és Caputre One. Ennek már három éve. Csak mostanában kezdett mozgatni, hogy talán lecserélem egy M4-re.
Én annak idején 150-200 ezres levetett üzleti HP és Dell gépeket használtam arra, hogy legyen egy hurcolós szövegszerkesztős gépem az asztali PC mellé, most meg lehet ilyet is venni ennyiért, amin egy kávézóban vágok videót ha kell és három év kínzással is kibír egy munkanapot akkuról.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
NavySeal #127179 üzenetére
A 13-ashoz is ha veszel több RAM-ot vagy nagyobb SSD-t.
Ha lecserélném az M1-em, akkor is maradnék a 13-as mellett és több RAM-ot pakolnék bele, akkor is ha sokszor elmondtam már mennyire rettenetesen undorító amit az Apple művel az upgrade árakkal és opciókkal (akkor is húznám a szám, ha 16-ról 32 GB-a lenne az upgrade +100 rongy, de nem, megoldották, hogy az első lépcső még mindig csak +8GB legyen, hogy szakadna rájuk az égbolt).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Ctrl+Alt~Del #127173 üzenetére
Kötve hiszem, hogy egy DaVinci Resolve nagyobb élmény a 15-ös kijelzőn, de még nem próbáltam. Vágni a kicsin is lehet, de a color grade már problémásabb, amikor a node tree-t kell átlátni, vectorscope meg IRE szinteket monitorozni és közben a kezelőszerveket nyaktatni.
De ezzel ellentétben fotószerkesztésnél a Lightroom (az új) teljesen jól használható még a 13-as kijelzőn is. Ez erősen felhasználásfüggő, de én minden szerkesztési munkához a külső monitort javaslom. Nekem a 13-as főleg a mérete miatt vonzó, sokkal könnyebb cipelni és ha eleve van külső monitorom, nem igazán ad előnyt a 15-ös. -
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Ctrl+Alt~Del #127170 üzenetére
"Én bevallom, nem értem, hogy a 13-ast egyáltalán miért veszik, kivéve, ha valaki külső monitorral használja. Ha videót vágsz, egyáltalán nem mindegy, mekkora méretben látod."
Hát meg nem csak az, hogy mekkora méretben látod. A legtöbb vágószoftver használhatatlan ezen a méreten, egy csomó kezelőszervet nem érsz el rendesen, mert nem fér ki. Néha út közben vágok videót, de sírni tudnék, hogy végre az íróasztalomnál ülhessek a nagy monitorom előtt. Mindenképpen javaslom mellé.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
NavySeal #127169 üzenetére
Gondolom az akciókamerádból is valami sima lakossági 4K30p / 4K60p esik ki 100-200 Mbps mellett H264/H265 formátumban. Ezekkel nemhogy ez az M4-es konfig birkózik meg könnyedén, de már az alap M1-es is (8/256GB), nem lesz vele gond.
Az eladásnál szerintem ne legyen szempont, hogy 256 vagy 512 GB az SSD benne, sosem fogod viszont látni a 100 ezres felárat, talán a töredékét. Akkor vegyél nagyobb tárhelyet, ha tényleg kell. Nekem 3 éve van meg az M1-es (256 GB) és még sosem ment 160 GB fölé a tárhely foglaltságom, mert a nagy fájlokat mindig külső meghajtón tartom. Ha 512-es modellem lenne, akkor a semmire locsoltam volna rá 100 rongyot, hogy aztán az eladásnál ez érjen 15-20 ezer forint előnyt. Nem kössz.
-
Stauffenberg
nagyúr
Nem MacBook hanem macOS kérdés (nem is értem miért nincs önálló macOS topik, de nem baj).
Finderben nem találom a lehetőséget arra, hogy a fájlok sorrendje beállítható legyen "Content Created" szerint. Csak a "Date Created" és a "Date Modified" választható, de nekem egy egyedi jelenség miatt ez nem jó. Amikor a fényképezőgépemen kijelölök fotókat vezeték nélküli fájlküldésre, akkor megváltozik a Date Created dátum az átküldés időpontjára, de az EXIF adatokban továbbra is ott van helyesen a Content Created dátum.
Na most ugye ha a tényleges elkészítés időpontja szerint listáznám a fotóimat, akkor sajnos erre semmilyen lehetőséget nem látok, mert nem tudok "Content Created" dátum szerint listázni. Vagy csak én nem találom. Van erre valahol lehetőség, hogy beállíthassam ennek megfelelően?
Így látszik a probléma:
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
mattheus #127025 üzenetére
Az Apple kezdhetne ezzel végre valamit. Sajnos ha olyan a bőrtípusod, hogy az izzadságod/ujjaidon lévő zsír PH értéket a szerencsétlen tartományban van, akkor nagyon nehéz nem rábaszni. Meg ennek egy használati tárgynak kellene lennie, nem antik múzeumi műtárgynak, amit csak kesztyűben lehet megfogni és lepellel kell takargatni használaton kívül.
Nekem szerencsére eddig nem jött elő.
Én elég trehány vagyok hozzátok képest, nem tudom letakarítani minden alkalommal a billentyűzetet amint lecsukom a fedelet (ezt napjában 2-3 alkalom), kendőt sem használok, de az elmúlt 3 évet kibírta staingate nélkül. Bár lehet előbb vennék rá valami vékony védőfóliát, minthogy kendővel szarakodjak.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
-Ben- #127022 üzenetére
Erre 8 GB RAM is elég tud lenni, de akkor gyakrabban swapol SSD-re. Ez a gyakorlatban leginkább azt jelenti, hogy a megnyitott weboldalaknál előfordul, hogy 1-2 másodpercig matekozik mire visszahozza, Youtube lehet akár 3-4 másodperc egy félbehagyott videóval. Az idő előrehaladtával ez jobb nem lesz, inkább rosszabb.
Jelen pillanatban egyáltalán nem élhetetlen, nekem is 8/256GB gépem van (M1), de 2025-ben már szerintem érdemes inkább min. 16 GB RAM-ban gondolkozni, egészen biztosan fürgébb lesz az élmény. Az első M1-es gépek ~5 éve jelentek meg, nehezen tudnám elképzelni, hogy ma ezek életképes modellek lennének például 4GB RAM-mal. Az még iPhone-ban is kevés (a 6GB-os 14 PM-em a kelleténél többször basz fel, hogy egy appot teljesen újratölt és bukok mindent amit addig csináltam benne, igaz az nem is swapol a belső tárhelyre).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
NavySeal #126952 üzenetére
Ha karcsú neked, akkor nincs mese, kell a nagyobb. Senki sem mondhatja meg helyetted mi az elég.
Én fotót és videót is szerkesztek és a 256 GB-ból jó ha 140 GB foglalt (3 éve van meg a gép), mert amit tudok azt a felhőben és/vagy külső tárhelyen tartok.
Ha most az M1-et lecserélném M4-re, előbb költenék több RAM-ra, mint SSD-re, de lehet te meg pont a több memóriával nem lennél beljebb. Ez nagyon egyedi kinek-mennyi az elég.
-
Stauffenberg
nagyúr
Ma jöttem haza és a Find My bejelezett, hogy az M1 Air-em az irodában felejtettem, de közben velem volt. Jelezte is, hogy kb 3 órája volt vele utoljára kapcsolat (tényleg akkor nyúltam hozzá utoljára), többször is nézegettem, de a pozíciója nem frissült.
Amint hazaértem, már frissült és ismét a helyes pozíciót mutatta és volt vele kapcsolat. Nem volt lemerülve közben.
Lehet én értem félre, de az Airtag-hez hasonló módon valamilyen közeli Apple eszköznek fel kellett volna vennie a jelét, ahogy jöttem keresztül fél Budapesten, nemde? Ha más nem, akkor legalább a saját iPhone-omnak.
Valami esetleg rosszul lenne beállítva vagy csak simán elaludt? Eddig mindig jól működött.
-
Stauffenberg
nagyúr
ExFAT fájlrendszerre formázd, de ez csak és kizárólag erre a célra jó, hosszútávú adattárolásra vagy archiválásra nem ideális, mivel sérülékeny és nem naplózó fájlrendszer, ha beüt a szar, adatvesztés lehet a vége. De ha csak mutogatni akarsz róla videókat amikről van másolatod más helyen, akkor hajrá.
Hozzáteszem ha csak mutogatni akarsz róla Mac-en, akkor az NTFS is oké, olvasni tudja Paragon nélkül is, csak írni nem.
Nem tudom mekkora fájlokról beszélünk, de amúgy még 4K anyagokat is könnyű elég apróra összenyomni (mondjuk egy H265, 4K, 20-40 Mbps VBR beállítással elég takarékos), nem biztos, hogy megéri ezért egy HDD-t is cipelni, ha bőséggel elfér a laptopodon is.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
NavySeal #126854 üzenetére
Meg Windows esetén még így 5 évvel az Apple Silicon procik indulása után sem jár közel sem ezen a szinten az ARM támogatás. Ott is vannak passzív hűtésű ARM-os gépek, de azok a kanyarban sincsenek teljesítményben ehhez képest.
Jó választás lesz az Air. Kicsi, könnyű, erős, hangtalan.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
-Ben- #126829 üzenetére
MBP M4 (16/512GB) Space Black a német Amazonon 1619€, de ha közvetlenül Magyarországra rendeled, akkor is 1727€-ra jön ki (687k mai árfolyamon). A különbség abból adódik, hogy utóbbi esetben a magyar áfával számol.
Visszaküldés és gariztatás kacsán érdeklődj az Amazon topikban.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
-Ben- #126826 üzenetére
2 év a kötelező kereskedői jótállás Németországban (Magyarországon 3 év 250 ezer forint felett).
Megnéztem az Otto weboldalát és például egy M4 Air-re 69€ volt a garancia kiterjesztés 3 évre.
De azzal tisztában kell lenned, hogy ha gariztatnod kell, akkor oda kell visszaküldened a gépet, szóval hatalmas árkülönbségnek kell lennie, hogy megérje (szerintem).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
mattheus #126823 üzenetére
Sehogy, dugd be a hálózatba. Egy Retina kijelző mellett még meg kell hajtania egy másodikat is (ráadásul minél nagyobb felbontással, annál nagyobb terhelés). Nyilván ettől gyorsabban merül.
Az én monitorom eleve Type-C, szóval egyszerre tölti a laptopot és fogadja a képet. Ha nem ilyened van, akkor csak dugd be a MagSafe töltőt. Ha nem akarod folyton 100%-on tartani az akkut, AlDente pluginnal be tudod állítani a 80%-os töltés limitet (a MacOS is elvileg megtanulja, de nekem inkább össze-vissza csinálta).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Ombi5 #126819 üzenetére
Az XDR ProMotion kijelző még mindig a Pro modellek kiváltsága és szerintem jól is van ez így, valahol költséget kell csökkenteni, hogy olcsóbb lehessen.
Esetleg próbálj egy korábbi generációs Pro modellre benevezni hasonló árban (bár nem lesz könnyű dolgod újonnan, de használtan lehetnek még garis példányok). -
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Ombi5 #126815 üzenetére
Kicsit fényesebb a kijelző (400 helyett 500 nit) és a tesztek szerint a hangszóró egy hangyányit testesebb, de cserébe kicsit halkabb. Ha csak ezek miatt cserélnél, nem biztos, hogy megér több százezer forintot, de te tudod. A többlet teljesítmény és több RAM miatt érheti meg a csere inkább (meg ha már elhasznált az akkud, azt is ide lehet sorolni, annak a cseréjének is van egy bő 80 ezres költsége gyári akkuval).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
hdanesz #126797 üzenetére
A Fotók csak akkor jelenít meg bármit, ha importálod bele, onnantól pont olyan lesz, mint ahogy az iPhone-on megszoktad (sőt, szinkronizálja őket egymással ha azonos az Apple ID).
A külső meghajtókat a Finderben (a MacOS fájlkezelője) tudod kezelni, de annak a képnézegetője eléggé nyomorék (nem véletlenül, azt akarja, hogy a Fotókat használd és költsd a zsét minél nagyobb iCloud előfizetésre).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
llacee #126782 üzenetére
Milyen gépet akarsz? A Pro modelleket már lehet matt ("nanotexturált" marketinges süketelés dialektusban) kijelzővel is rendelni (+75.000 Ft), de el kell fogadni, hogy azt kevésbé fogod kontrasztosnak vagy élesnek érezni (de ha eleve nagy felbontású matt kijelzőkhöz vagy szokva, nem lesz fura).
Engem azért nem zavar a fényes, mert ritkán dolgozom fel a fotóimat a belső kijelzőn. A nagy monitorom matt és úgy van az íróasztalom kialakítva, hogy a legkevésbé zavarjanak a környezeti fények.
-
Stauffenberg
nagyúr
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
llacee #126727 üzenetére
Az Air nem igazán jó játékra a passzív hűtés miatt, de a Civ-et nem próbáltam (én is nagy rajongója vagyok, de nekem megvan más platformra is). Amikor elér egy kellően magas hőfokot, akkor elkezd leszabályozni a teljesítményből. Én videót szerkesztek rajta, ott csak akkor terheli nyélen, mikor export megy, de a jellemző export idő nálam 5-15 perc között alakul, de nem főzném 90 fokon a gépet órákig.
Mit értesz az alatt, hogy a Pro nem jöhet szóba a szemed miatt? A ProMotion adaptív 120 Hz kikapcsolható és mehet azon is a 60 Hz. A HDR-t sem kötelező használni, ha a nagy fényerő bántó (az asztali monitorom nekem is HDR, de nem tudom huzamosabb ideig elviselni én sem, egyszerűen zavar).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
-Ben- #126703 üzenetére
"még 1-2 év és talán már az alap Air is 512-es lesz"
Kizárt dolognak tartom, marha jó pénz +100 ezer forintot elkérni ezért az upgrade-ért. Vagy ha lesz is 512 GB-os Air alapmodell, akkor az 1 TB felé vezető útra iktatnak be egy 768 GB-os változatot.
Az sem kevésbé genyóság, hogy régen +100 ezer forint volt a RAM duplázása (ami így is extrém mértékű túlárazás volt) és amikor felemelték a minimumot 16 GB-ra, akkor bevezették ezt a kibaszott 24 GB-os kivitelt, hogy továbbra is +200 ezerbe fájjon ha 32 GB RAM-ot akarsz, pont úgy, mint régen, amikor csak 8 GB-ról indultunk.
Sőt, akkor mondjuk +200 ezerért +24 GB RAM járt, most már csak +16 GB, ugyanannyi felárért, szóval most még annál is jobban át vagyunk baszva, mint régen.
-
Stauffenberg
nagyúr
Tud valaki olyan vékony, belebújtatós, plüssel bélelt tokot ajánlani MacBook Air 13”-hoz, amin vannak zsebek olyanoknak mint USB átalakító?
Több hátizsákot is használok, néha csak kikapom a laptopot az egyikből és átrakom a másikba és simán elfelejtem a többi kis kacatot (ritkán kellenek, de tegnap pont megszívtam, hogy nincs nálam az USB C - USB A átalakítóm).
De ha túl drága egy ilyen tok (nemtom, mondjuk 15k felett), akkor lehet inkább veszek minden táskámba egy-egy adaptert. -
Stauffenberg
nagyúr
válasz
csaba1203 #126624 üzenetére
Nekem 8 GB-os M1-em van és a RAM miatt megérheti a váltás. Sima böngészés közben is előfordul, hogy egy weboldalt újratölt, mert kidobta a RAM-ból az SSD swapba. Persze amíg a tartalmat (pl: kitöltött űrlapot) vissza tud tölteni nincs gond, de például a Youtube videókat sokszor máshol kezdi újra lejátszani, mint ahol tényleg tartottál, de csak mert a Youtube maga megjegyzi a nagyjábóli pozíciót, máskülönben elölről kezdené az egészet.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Smiley #126501 üzenetére
A barátaim kb 50%-ka zenész gyerek, ők is sokszor még világító logós MacBook-kal mennek fel a színpadra (10 éve nem gyárt ilyet az Apple), de onnan csak WAV sávok lejátszása megy. Otthon mindegyik már jóval modernebb Apple Silicon géppel csinálja a stúdiózást.
A pózoláson kívül túl sok jelentősége nincs ezeknek a régi vasaknak, sajnos ez nem olyan, mint egy régi erősítő vagy szintetizátor, egy öreg Mac-nek nincs hozzáadott értéke a valóságban, legfeljebb érzelmi.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Smiley #126496 üzenetére
"Amugy 20 ev mulva meg rohogunk, hogy hogyan lehetett 512GB-bal barmi erdemi melot vegezni."
De az 20 év múlva számít majd kevésnek, most pedig (pláne az arcpirító Apple felárral) csak ablakon kidobotott pénz a legtöbb felhasználási területen (videózásban egészen biztosan). Amúgy egy vállalkozás sem tervez 20 évre egy számítógéppel, három év alatt kipörög leírható költségként, utána minden év csak ajándék.
"A mai napig latni meg mindig studiokat, ahol valoszinuleg 20 eve a kimaxolt verzioban hozzak az igat."
Ezt erősen kétlem. Nem fut modern MacOS a 20 éves vasakon, még a munka szoftvereidet sem tudod feltelepíteni. Ezért sem érdekes, hogy mi lesz 20 év múlva.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Smiley #126493 üzenetére
'"A videovagas csak egy pelda volt"
Én (meg mások is) csak annyit mondtunk, hogy nem jó példa, nagyon nem nekünk készült (szakmabeli vagyok, ezért a többes szám egyes személy).
"legyen az barmifele vallalkozas, ki fogja matekolni hogy mi hogyan eri meg neki"
Tudnék mesélni egy csomó videósról, akik multi cégektől jöttek el egy szabadabb élet reményében, felélték minden tartalékukat és kevesebbet keresnek, mint valaha.
Én nem vagyok annyira biztos a vállalkozók fejlett matematikai képességeiben.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Smiley #126480 üzenetére
Feltételezem szabadúszó videósokról beszélsz és nem azokról, akiknek a stúdió teszi a segge alá. Ez nem egy videovágós konfig, ahhoz overkill (nem kicsit, hanem nagyon, még 6,5K vagy 8K-ra is), de ha belép a képbe a VFX vagy 3D render (ami viszont nem videóvágás), akkor is megkérdőjelezhető néhány komponens kimaxolása (pl: 16TB SSD helyett 4TB majdnem 2 milliót a zsebedben hagy, úgyis 10G Ethernet NAS-okon tárolunk és biztonságosabb is). A kisebbik M3 Ultra + 96GB RAM és 4TB SSD amúgy 2,5 millióból megvan, az közel 4,5 millióval kevesebb és még az is kegyetlenül erős videóvágásra.
Így nem lehet vállalkozást csinálni, hogy ellocsolsz 4,5 milliót teljesen feleslegesen, mert akkor 4,5 milliót ki kell termelned valamire, amit meg sem kellett volna venni (és ahol ilyen mentalitás tombol, ott másra is elfolyik a pénz feleslegesen).
Nagyon jó lenne ha így menne a szakmában ahogy leírtad, de ez egy irreális kép. Sajnos.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
bollokcs80 #126455 üzenetére
iPhone vonalon már ez megy egy ideje. Az alap iPhone-ok kapják a szivárványszínű házakat, meg egy egyenfeketét arra az esetre, ha egyik sem tetszene, míg a Pro vonalon meg dúskálunk a nagyon menő, de egyben elegáns "színekben" (pl: natúr titán).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
bollokcs80 #126453 üzenetére
Vagy csak annyira jól néz ki az asztro-grafit-akármilyen-szürke, hogy ezt fenn akarják tartani Pro privilégiumnak.
De amíg a klasszikus ezüst kapható, addig engem nem különösebben érdekel. Gondolkoztam, hogy a következő sötétebb (de nem fekete) legyen, de nem dőlök kardomba ha megint klasszikus ezüst lesz.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
NavySeal #126448 üzenetére
Én egy M1-en vágok videókat, jelenleg 141,96 GB foglalt a belső SSD-n és pár éve megvan már. Amit tudok külső SSD-n és felhőben tárolok. A szoftverek nyilván a belsőre vannak telepítve.
Elkérni 100 ezer forintot +256 GB-ért a pofátlan rablás kategória.
Jelenleg 115 ezerért lehet Alzán lőni egy 4 TB-os Samsung T7 külső SSD-t, ami egy elég jó hírű darab (nálam is szolgál egy kisebb méretű amióta megvan a MacBook). Csak szólok.
Ha már rá akarsz költeni többet, akkor inkább több RAM legyen, automatikusan jár vele az erősebb M4 (8 helyett 10 GPU maggal), videó vágásnál ezzel többet nyersz.
Ha nem akarsz (mindig) rádugott SSD-vel videót szerkeszteni (ahogy én sem), akkor csinálj a belsőre a klipekből kis méretű 1080p proxy fájlokat. Én egy 100 GB-os 4K H265 200 Mbps anyagból könnyedén csinálok 5-10 GB-os proxyt és az elfér a belsőn is, aztán mikor a nagy monitor elé ülök color gradelni meg a végső exportot csinálni, csak visszadugom a külsőt SSD-t és mehet a teljes felbontásúval tovább.
Szerk: Persze várjuk meg a 256 GB-os belső SSD-ről a benchmarkokat, mert az M2-nél eljátszotta az Apple, hogy simán lefelezte az alapmodell sebességét, ami swapolás esetén földbe döngölt teljesítményt okozott.
-
Stauffenberg
nagyúr
Az előttem szólóhoz még hozzátennék +1 javaslatot, az pedig a Google Photos, ott is lehet közösen szerkeszteni albumokat és el tudják menteni a többiek is (könnyebb visszakeresni, mert az albumaik közé odakerülnek).
Ha a nagyszülők, rokonok esetleg zömmel Androidosak, akkor ez lehet egy jobb megoldás, mert a Google Photos van mindkét platformra, iCloud viszont nem.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Stauffenberg #121485 üzenetére
Tárgytalan, megvan. TIL: Nem a normál jelszókezelő kell hozzá, hanem a Keychain Access.
-
Stauffenberg
nagyúr
Van egy titkosított külső SSD-m és most fordulna elő először, hogy másik géphez (szintén Mac) csatlakoztatnám. Fingom sincs már hova írtam fel a jelszavát, de a saját gépem mindig megismeri (FAQ-ból az derül ki, hogy azért, mert a Keychain-en van eltárolva). Honnan tudom előkukázni ezt a jelszót? Simán a MacOS jelszókezelőjében nem találok ilyet.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
nbwpv9 #121273 üzenetére
Az optimalizált töltés lényege (lenne, ha következetesen működne, de ehhez atomóra pontosan kiszámolt használati szokások kellenek), hogy nem engedi teljesen feltölteni akkor, ha feltételezi, hogy nincs szükséged a teljes töltöttségre.
iPhone esetén például éjszaka csak 80%-ig tölt, majd reggelre belecsurgatja a maradék 20%-ot.
-
Stauffenberg
nagyúr
Nem csak a vásárlót, de a kereskedőt is védik törvények, nem véletlenül írtam, hogy nem kaptad volna meg ennyiért, mindegy mennyire gyorsan teszed kosárba. A piaci átlagártól jelentős mértékben eltérő árat a törvény is hibás árazásként ismeri el. Nincs rá egzakt szám, hogy mi számít jelentősnek, de egy 400 ezres terméknél az 5 ezres ár egyértelműen az.
Amiről te beszélsz az a megtévesztő árazás, például akciósnak tűnik vagy kint felejtettek egy korábbi árat.
-
Stauffenberg
nagyúr
Most melyikre gondolsz? A PCX-nél nyilvánvalóan hibás az ár (és a törvény szerint sem köteles a kereskedő ennyiért odaadni, hibás árnak számít a piaci átlagártól nagy mértékben eltérő ár). Javították, de az Árukereső nem azonnal, hanem bizonyos időközönként indexel és frissíti az árakat.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
markknight #121208 üzenetére
Nézd, szólj ha soha el nem hangzó kijelentésekkel akarsz érvelni, mert akkor nem túráztatom magam. Adhatod itt a sértődött gyereket, de egyáltalán nem hangzott el semmi olyan, amit manipulatívan a szánkba akarsz adni.
Ellenben te letagadni próbáltad a saját szavaidat és amikor idéztem őket, akkor ellentámadásba lendültél. Más emberek pénzével játszol, amikor vásárlási tanácsokat osztogatsz és azért van a nyílt fórum, hogy egymás gondolatait, tippjeit, tanácsait eltérő tapasztalatokkal kiegészíthessük. Ha te erre földhöz baszod magad és hisztizni kezdesz, meg minket vádolsz a te megtámadásoddal, akkor lehet nem való a fórum neked.
Bocs. Legyél egy kicsit felelősebb ha már mások pénznek elköltésébe bele akarsz szólni.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
markknight #121204 üzenetére
"Te egy újságíró vagy?"
Igen.
"Akkor sem írtam ilyet"
Akkor nem írtál ilyet. Akkor ezt nem idézem tőled:
"Android mellé nem biztos, hogy Macbookot vennék"
Lehet én értettem félre.
"A megoldás nem egyenlő nekem a kényelemmel."
A saját kényelmi preferenciáidat előtérbe tolva mondod, hogy vegyen inkább Windows gépet, pedig azzal semmivel nem lesz kényelmesebb az élete, ezért ez egy erősen megkérdőjelezhető értelmű tanács. Nem baj ha nem tudod milyen az Android - Windows vagy az Android - MacOS együttélés, de én mindkettőt ismerem. A legtöbb dologban tök ugyanolyan, amelyik pontokban valamelyik erősebb, az pedig éppen a MacOS (pl: Calendar vagy névjegy szinkron).
"Persze, szinte mindent meg lehet oldani, de jobb droid mellé egy Windows"
Tényleg nem mondtad.
",meg akkor tudna játszani is."
A játék fel sem merült igényként.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
markknight #121201 üzenetére
Te mondtad, hogy ne vegyen Android mellé MacBookot, hanem inkább Windows laptopot. Tekintve, hogy mindkettőre klienseket kell telepíteni, hogy iOS-MacOS szerű átjárás legyen, nem látom, hogy mitől lenne beljebb egy Windows géppel, ott sincs csettintésre átjárás. Mac-et nem szokás játékra venni, ezért feltételezném (és a későbbi hozzászólásból be is igazolódik), hogy ez nem szempont.
Ami meg szempont, hogy egyetemi felhasználásra a MacBook Air egyszerűen verhetetlen. Kijelzőben, üzemidőben, trackpadben, sebességben, stabilitásban, gyárilag mellékelt productivity szoftverekben egy baromi jó csomag.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
markknight #121198 üzenetére
"Mégis iphone oldalon kötöttél ki
Erről ennyit."
Zéró szerepe volt ebben annak, hogy MacBookot már régebb óta használok. Légyszi ne tudd jobban nálam.
Akinek teljes Apple/iCloud integráció kell, annak iPhone kell mellé. Aki eddig sem volt része ennek az ökoszisztémának, az meg tudja hozni magával a meglévőt és semmi lényegeset nem veszít vele.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Alexios #121195 üzenetére
Airdropra is ott van az Airdroid, aminek az ingyenes verziója pont elég arra, hogy fájlokat küldözgess helyi hálózaton (ha távolról is akarsz, az már fizetős).
Még egy jópofa funkció az Apple ökoszisztémában az eszközök között megosztott clipboard. Csak milyen kár, hogy éppen nem működik nálam hetek óta.
De az Airdrop is köhög néha.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
markknight #121185 üzenetére
Nagyon nem értek egyet ezzel, fél éve van iPhone-om, előtte Android és egyáltalán nem éreztem nagyobbnak a szakadékot, mint Windows irányába, én semmiképpen nem tántorítnám el ezzel!
Van Airdrop alternatíva, van Google Drive integráció a Finderbe és így tovább, lehetne sorolni a példákat. Windowson is klienseket kell ezekhez telepíteni.
Sok sikert olyan Windows laptopot találni, ami teljesen csendes és elmegy 10+ órákat egy feltöltéssel és közben baromi hordozható tömegű.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
markknight #121128 üzenetére
Emlékszem az iCentre MOM-ban pár éve kérdeztem milyen dokkolókat árulnak, hát nem volt sok minden, de megpróbálta rámmelegíteni az egyik olyat, amiben van beépített 128 GB-os SSD, természetesen arany áron. Mondom ember, 2 TB-os külső SSD-t akarok rádugni más egyéb eszközökkel egyetemben. Azt mondta igazam van, erre visszatette a 128 GB-os változatot és levett egy 512-est valami 150 ezer forintos árcédulával és azt mondta ez jobban illik a 2 TB mellé.
Ennél ostobább interakcióm eladóval még sosem volt, köszöntem és kisétáltam.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
blakey #121116 üzenetére
Pont így. Az iStyle nekem is a bögyömben van, de ha adtak egy határidőt, ami közel sem járt le, nem értem minek keresni az ügyfélszolgálatot, hogy mondjanak valamit. Az Apple
saját trackingje is maximum akkor mozdul meg, ha már csomagolják a cuccot, nem lesz ott részletezve, hogy szerdán forrasztják a RAM-ot, pénteken meg a nagyobb SSD-t. -
Stauffenberg
nagyúr
válasz
bollokcs80 #121101 üzenetére
A BlackMagic egy videós eszközöket gyártó cég, az ő benchmarkjuk leginkább csak szekvenciális teljesítményt mér, mert ez az ami jellemzően fontos egy videósnak, szóval nem összemérhető az Amorphussal.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
herdsman12 #121098 üzenetére
Igen ez meg a másik, van az elején trial, szóval ha az SSD paramétereit kell előtúrni, ez jobb is, mert az Amorphus inkább benchmark.
Hivatalos weboldalról is tölthető: [link]
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
bollokcs80 #121096 üzenetére
Szerintem az AmorphousDiskMark letölthető máshonnan is, nem csak az AppStore-ból, nézz utána. Ez a Windowson népszerű CrystalDiskMark Mac-es alternatívája.
-
Stauffenberg
nagyúr
Nekem nem jött be a Numbers, kaptam egy aránylag komplex módon szanaszéjjel makrózott XLS-t ami egy kutatáshoz tartozott és eléggé sántítós élmény volt. Feldobtam Google felhőbe és simán lekezelte, formázásokat rendesen áthozta. De próbáld ki, neked lehet más élményed lesz vele.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
qnadam #121083 üzenetére
Ezért lenne jó, ha jól működne a MacOS saját töltés limitálása pont ilyen esetekre, de nálam nagyon ritkán kapcsol be és ha este rajta felejted a töltőn, akkor reggelre feltolja 100%-ig. De volt amikor nem és csak reggel kezdte el amikor hozzányúltam. Az elmúlt 2 évben folyamatosan be volt kapcsolva ez a funkció, talán háromszor fordult elő, hogy eltalálta mikor van rá szükség, inkább feltolja mindig 100%-ig.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
CharlieDrop #121081 üzenetére
Ha használod a géped ígyis-úgyis, szóval nem konstans módon van bedugva, akkor felesleges az AlDentével szórakozni, mert kap az akku lemerítést is. Én is csak akkor állítok be egy 70%-os limitet, amikor hetekig rajta van a monitoromon (Type-C és az tölti is).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
CharlieDrop #121074 üzenetére
Ezeken menj végig:
1. Kapcsold be a HDR-t a külső monitorra
2. Állítsd be a monitor gyári színprofilját (nekem LG van, annak "LG Ultrafine" a neve), enélkül nem tudja hova kell mappelni a tónusokat
3. Frissítsd a Youtube oldalt, hogy immár a HDR verziót töltse beHa van kalibrált színprofilod (HDR-re is külön!), akkor a 2-es pontnál azt válaszd, az fogja a legjobb színeket/kontrasztot/stb adni, nem pedig a gyári generic profil. Ha nincs a listában a gyári profil, elképzelhető, hogy a monitorhoz tartozó szoftver/driver fogja felrakni.
Kis szakmázás: Nekem például a HDR mód azonnal kikapcsolja a monitor legtöbb beállítását, ide értve az egyedi RGB értékeket és elmászik a fehérpont is, ezért hiába van SDR módra egy jó natív színterű profilom, az nem lesz jó HDR módhoz. Szóval mindegy, hogy SDR vagy HDR módban hajtom, mindig kiválasztom mellé az oda való színprofilt. Ha nincsenek ilyenjeid, akkor maradj a gyárinál.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
kivlov #121064 üzenetére
"Tönkre nem vágja, csak minél gyorsabban töltesz egy akkumulátort, annál hamarabb fog degradálódni."
Gyakori tévhit, de féligazság. Az akkumulátort nem a gyorstöltés, hanem a hő gyilkolja, de erre a célra szolgál az, hogy az akkumulátorok cellákra vannak osztva és azokat párhuzamosan tölti és emellett nagyon fontos a jó hőmenedzsment.
Az iPhone topikban is folyton ezen megy a rettegtetés, amikor beesik valaki Androidról és hiányolja a 120W-os töltést, csakhogy az 4 cellába tölt cellánként 30W-al, ami ugyanaz a teljesítmény, mint egy iPhone esetén.
Mellesleg a legtöbb Androidos telefon hűvösebb 120W-os töltés közben, mint az iPhone 30W-on (személyes tapasztalat is).
De a MacBookra visszatérve, nekem a teljesen passzív hűtésű M1 Air-em akkuja (CoconutBatteryvel mérve) még 100W-os töltés mellett sem melegszik abnormálisan (ennyivel tölt a Type-C monitorom), elég szépen elvezeti a házra a hőt, itt van hozzá hely.
-
-
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
moleculez #120996 üzenetére
Az IINA és az Elmedia (és még néhány másik) is ugyanarra az open source motorra épül, de valamiért félremegy bennük valami a színmenedzsmentnél és mindegyiknél más módon. Nem tudom, hogy már a színtér metaadatok értelmezésével gond van, vagy az interpretáció hibás, de az IINA maradt meg nekem, mert az a legkevésbé rossz.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
moleculez #120992 üzenetére
Én is QuickTime-ban nézem vissza az anyagaimat, akárcsak madgie, mert az korrekt színeket ad. Színek helyességében az Apple lejátszói hibátlanok, de sajnos buták. Én legalábbis nem találtam még kényelmes és jó módot arra, hogy egy könyvtárnyi klipet normálisan lejátsszon libasorban.
Illetve olyan van, hogy többet kijelölsz és akkor Space-t leütve a Preview többet is mutat, de kézzel kell léptetni és nem mindegy milyen sorrendben jelölöd ki őket, mert fordítottan fogja listázni őket...
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Stauffenberg #120986 üzenetére
Akkor már inkább mutatom is mire gondolok. Az Elmedia és a VLC van a legtávolabb attól, ami Resolve alatt megjelenik.
Bal felső: Finder előnézete
Jobb felső: Elmedia
Bal alsó: IINA
Jobb alsó: VLC
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
madgie #120985 üzenetére
Az Elmediában, hogyan oldottad meg, hogy korrekt színmenedzsmenttel játssza le a fájlokat? Igaz én csak SDR tartalommal etetném.
Nekem csak a QuickTime/Preview adja azt, amit mondjuk Resolve-ban látok, az IINA-t sikerült 90%-ig olyanra beállítani (a monitor ICC betöltés on/off kapcsolót kell pöckölgetni), míg az Elmedia mind gammában, mind pedig színekben mellélövi az egészet és csak a hardveres gyorsítás kapcsolgatására történik valami (még rosszabb lesz).
Persze csak médiatartalom fogyasztásnál nem vagyok én sem ennyire szigorú, de a Fujifilm és a Panasonic fájlokat is rosszul jelenítik meg a külsős lejátszók (VLC a legrosszabb).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
CharlieDrop #120954 üzenetére
Van a környezetemben egy pár MacBook, még a klasszikus ezüstön is látszanak az ujjlenyomatok, de a többi igazi ujjlenyomat mágnes. Döntsd el mennyire zavar (én nem ezért vettem a klasszikus ezüstöt, hanem mert az tetszik a legjobban).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
moleculez #120902 üzenetére
A munkahelyi gépemen sima Win 10 Pro van (lusta voltam 11-re frissíteni, de most már csakazértis megvárom az utolsó napot amíg még támogatva van), de még ezen is nyaktat minden nagyobb frissítés után egy 15 perces műsorral arról, hogy kéne nekem Office 365, meg állítsam át a böngésző preferenciáimat (az Edge a default böngészőm, de azért megkér újra), meg el kell utasítanom minden telemetriai meg reklám nyomkövetős baromságot és nekem ez kisujjból megy, hogy fél évente átverekedem magam rajta, de például apám ilyenkor kétségbeesetten hív, hogy a Windows a bankkártyáját kéri (csak egy Office-t akar rámelegíteni), meg felugrálnak hírek az értesítések között (ez a MSN-es hírolvasó marhaság).
Na itt ilyen nincs. Ez sem egy tökéletes operációs rendszer, utálom amikor glorifikálják, de tökéletesen értem miért szeretik. Köztük vagyok én is.
Amit meg fotósként nem tudok a Windowsnak megbocsátani az a színmenedzsment, illetve annak teljes hiánya. A MacOS ezen a téren teljesen állva hagyja őket és a Microsoft szégyene, hogy ők az utolsó oprendszer ezen a téren, még az iOS és az Android is simán natívan kezelik a színprofilokat.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
#48138511 #120886 üzenetére
Na most teszteltem, mert emlékeztem, hogy valami agyalágyult dolog van ezzel:
1. Csak drag & drop fájlművelettel van Merge (nem szeretem, de oké) és már előre le kell nyomni az Option gombot hozzá (szemben azzal, amikor csak a fájlokat mozgatod és a felugró kérdésnél utólag is nyomhatod az Option gombot a Skip előcsalásához).
2. A Merge felülír minden meglévő fájlt és mindig azt tartja meg, ami időben később lett létrehozva (esetemben nem probléma).
3. Ha van Merge, akkor nincs Skip, szóval olyan opció ilyenkor nincs, mint Windowson, hogy a fájlnév egyezés esetén ne tegyen az adott fájlokkal semmit.
4. Ha van Skip, nincs Merge, de Skip csak akkor van, ha nem könyvtárat, hanem annak tartalmát másolod a forrás könyvtárból a cél könyvtárba.
5. A Replace törli a cél könyvtárat és a forrást könyvtárat teszi a helyére és visszaállíthatatlanul törlődik annak a tartalma, mivel a kukából arra hivatkozva nem tudja visszaállítani a fájlokat, hogy névazonosság ide vagy oda, de már nem létezik a könyvtár, ahonnan törlődtek! A cél könyvtárban van A, B, C fájlod és a forrás könyvtárban pedig B, C, D, akkor a Replace miatt el fog veszni az A nevű fájlod.
Magánvélemény, de szerintem a Replace erőltetése és a Merge eldugdosása veszélyesebb a felhasználóra nézve. Anno ezt szoptam be egyszer én is kezdő csikó koromban.
Lehet itt tök sok dolog miatt (pl: bloatware hegyek és Microsoft termék reklámok) jogosan fikázni a Windowst, de egyszer belenéznék egy Apple vezető mérnök fejébe, amikor azt mondta, hogy ez logikusabb, mint feldobni ilyen esetben egy ablakot, ahol választani tudsz az összes lehetséges opció közül, hogy mit tegyen a fájlkezelő a könyvtárban lévő fájlokkal, szemben azzal, hogy a titkos kézfogás szintjén lévő gombkombinációkat kelljen bemagolni.
Mindegy, innentől megleszek, csak közben meg ilyenkor kiütközik, hogy valami nemhogy megvédi a felhasználót, hanem képes veszélybe sodorni. Amikor a túlféltés már inkább kontraproduktív.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
qnadam #120898 üzenetére
Tedd fel az AltTab plugint. Nekem semmi más nem hiányzik a Windowsból úgy igazán. Ekkor a CMD+Tab már ablakok között vált, nem appok között (és van window preview is). Alapesetben a CMD+Tab csak az appot váltja és az appon belüli ablakokat meg a CMD+Í (magyar billentyűzeten) és kizárólag nyakatekert vagy lassú más egyéb módszerek vannak (például Option+Lefelé nyíl vagy három ujjal felfelé suhintasz a trackpaden).
Amúgy kismillió "windowzosító" plugin létezik még, nézz be a topik összefoglalóba, de szerintem jobb megszokni a MacOS eltérő logikáját. Menni fog, nekem ugyan nem 30, csak 24 év után volt a váltás, de ma már nem mennék vissza (amúgy nem utálom, munkahelyi gépem máig Windows, fintorgás nélkül hozzá tudok nyúlni).
Egyedül ez a szerencsétlen AltTab amire azt mondom, hogy ha UI-ban nem is, de UX-ben picsára veri a MacOS összes próbálkozását a gyors ablakváltásra, de az Apple 2 évente kitalál egy új alternatív baromságot (pl: Stage Manager), csak ne kelljen gatyába rázni a gyors ablakváltást.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
peugeotmate #120881 üzenetére
Annyi a megkötés, hogy csak Apple appokban működik a Private Relay. Csak ezért nem éri meg iCloudra előfizetni, mert vannak fizetős VPN szolgáltatók olcsó havidíjért és azok sokkal többet tudnak.
Én nem Safarit használok, de ha kell, akkor előveszem.
-
Stauffenberg
nagyúr
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
#48138511 #120866 üzenetére
Köszi, de itt is leírja a problémámat:
"Note that you’ll only see an option to merge folders if one of them contains files that aren’t present in the other. If both folders have the same files you won’t be given the option to merge them."Szóval ha a forrás és a cél helyen lévő könyvtár is tartalmaz azonos nevű elemeket, akkor nem lehet összeolvasztani a könyvtárakat, csak a Replace marad, ami viszont törli azokat az elemeket, amik a forrás könyvtárban nincsenek (a keményebb úton tanultam ezt meg).
Kézzel kell nyitogatni a könyvtárakat és úgy indítani a másolást, akkor meg tudja ugorni a feladatot, hogy fájlnév ütközés esetén Skip legyen. Ha 15 könyvtárat mozgatsz, akkor 15x nyitod a forrást és 15x nyitod a cél könyvtárat és 15x indítasz másolást. Távol álljon tőlem a "bezzeg Windows" (ezzel együtt is jobban szeretem a MacOS-t), de az 20 éve tudja azt, hogy ilyen esetekben rákérdez arra, hogy a könyvtárak tartalmával mi legyen.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
Stauffenberg #120856 üzenetére
Ide kapcsolódik valamennyire:
Nekem ami hiányzik a Finderből az a könyvtár merge.
Ha egy könyvtárat másolsz másik helyre, ahol az már létezik, akkor nem lehet őket összeolvasztani ha van már bennük azonos nevű fájl. A Windows ilyenkor feldobja a kérdést mit akarsz a könyvtárban lévő fájlokkal csinálni (felülírod, kihagyod, duplikálod, stb), de a MacOS nem és csak a Stop és Replace opciók vannak, utóbbi viszont kicseréli a régi könyvtárat az újra (értsd: törli a cél helyen lévő könyvtárat minden tartalmával). Csak akkor jön fel a Merge opció, ha az adott könyvtárak tartalmában nincs átfedés.
Erre megoldás, hogy meg kell nyitni a forrás és a cél helyen lévő könyvtárakat, kijelölöd a forrás könyvtár teljes tartalmát, elindítod a másolást a cél könyvtárba és akkor már láss csodát, meg tudja kérdezni mit tegyen az azonos néven már létező fájlokkal (duplikálja, felülírja vagy kihagyja). Ez nálam a legnagyobb érthetetlen faszságok egyike és semmi logikát nem látok benne, hogy ezt ennyire bonyolulttá kell tenni.
Ez nálam akkor idegesítő, ha mondjuk fényképezőgépből kivett memóriakártyáról másolok több könyvtárat is, de egyesével minden forrás könyvtárat és minden cél könyvtárat nyitogatni kell és külön-külön indítani a másolásokat.
De ha tud valaki jobb megoldást, ne tartsa magában.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
kleinguru #120855 üzenetére
Ezek nem rendszerszinten hiányoznak, hanem a MacOS-nek több dologban más a logikája. Például nincs a fájlkezelőben Cut & Paste sem biztonsági okokból, helyette van Move (Option + CMD + V), ami gyakorlatilag egy Copy & Paste és a végén törli a régi helyről. De billentyűparancsoknál a Home, Delete és hasonlók is kiválthatók, érdemes az Option + Nyilak vagy a CMD + Nyilak kombóval játszani (lehet szavakat vagy egész sorokat ugrálni a kurzorral, Shiftet nyomva tartva közben ki is jelöli).
Őszintén szólva szerintem ezek a legkönnyebben megszokható dolgok.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz
qnadam #120846 üzenetére
24 év Windows után nekem is szoknom kellett a billentyűzet kiosztást, de ma már simán használom tandemben őket (az irodai gépem Windows, saját laptopom pedig Mac).
A Keyboard Viewer jó barátod lesz még egy darabig, de ki is tudod tenni fentre az óra mellé a shortcutot hozzá. A Delete pedig az Fn+Delete kombóval működik úgy, mint Windows-on.
Új hozzászólás Aktív témák
- Facebook és Messenger
- Reklámblokkolók topikja
- Google Pixel 9a - a lapos munka
- TCL LCD és LED TV-k
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- OLED TV topic
- Házimozi belépő szinten
- Windows 11
- t72killer: Fürdőkád kontra elektromosság: XXI.század
- Kerékpárosok, bringások ide!
- További aktív témák...
- Lenovo ThinkPad X395 - Ryzen 5 PRO 3500U - 8GB - 256GB
- ASUS ROG Strix G16/i9-13980HX/1920x1200/165Hz/32GB/1TB/Geforce RTX 4070 8GB
- HIHETETLEN! DE ÚJ DOBOZOS LAPTOPOK AKÁR FÉLPÉNZÉRT FÉLÁRON !!! ///////// FÉLPÉNZES LAPTOP //////////
- ÚJ ÁLLAPOT, 97% AKKUMULÁTOR Macbook Air M1 8/256 Asztroszürke
- Dell Precision 3551 - i5 10300H ,16GB RAM, SSD, Quadro 4GB vga, szép állapot, számla, 6 hó gar
- Xiaomi Redmi Note 10 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! Asus ROG B450-F R5 5600X 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 12GB CM MasterBox NR600 650W
- LG 48C4 - 48" OLED evo - 4K 144Hz - 0.1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync - HDMI 2.1 - A9 Gen7 CPU
- Fedezd fel az erőt: GIGABYTE B450 AORUS ELITE v2! Kèszletről azonnal vihető!
- HP ProBook 430 G3 laptop Pentium 4405U CPU (hibás)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest