Aktív témák
-
WN31RD
addikt
Nyilván úgy értetted, hogy neten keresztül kaphatsz-e (mert más forrásból: rackben idegen vinyó, floppy, pendrive, CD-ROM, stb. nyilvánvalóan kaphatsz).
Ha nincsen hálózati kapcsolat, akkor a hálózatról nem kaphatsz vírust, és nem is támadható a géped hálózatról. A gond akkor van, ha van hálózati kapcsolat, de mégsem látszik az ikonja. Ilyesmi ritkán, de előfordulhat, pl. ha meghal a shell (explorer), és újrainduláskor nem találja meg az összes régi tálca ikont (Win 98/ME-re jellemző, 2K/XP-re nem). Előfordulhat az is, hogy a hálózati kapcsolattal babrálsz valamit (pl. ki-be kapcsolgatod), és ennek hatására tűnik el az ikon, de a kapcsolat valójában megmarad (nekem sikerült egyszer ezt összehozni W2K alatt, de már nem tudom, hogyan). Végül pedig lehetséges az is, hogy már megfertőzte a gépedet valamilyen rosszindulatú program, és az tünteti el a hálózati kapcsolat ikonját.
A fentebb vázoltak azonban (kivéve az újrainduló, de ikonokat nem találó 98/ME shellt) elég valószínűtlen lehetőségek, tehát nem elsősorban ezektől érdemes tartani. -
WN31RD
addikt
Legjobb tudomásom szerint magától nem csinál ilyet a Windows.
Csakhogy mi számít magátólnak?
Mondok egy érdekes példát:
A Windows XP shelljében (Explorer) volt egy hiba, amely azt eredményezte, hogy ha valaki egy speciálisan hibás .mp3 file fölé vitte a kurzort, akkor az .mp3 file adatait azonnal megjelenítő rutin egy hibája miatt az .mp3 file-ban levő rosszindulatú kód (vírus) átvehette az irányítást a rendszer fölött. (Ez az egyetlen példa arra, hogy .mp3-ak vírust tartalmazhattak - jellemzően a Microsoft platformon történt meg...)
No most ezt a Windows magától csinálta vagy nem? Sok ember szerint igen, pedig az ilyen hiba azért elkerülhető (tehát mégsem egészen magától történik)... :)
Az ilyesmik miatt mondom azt, hogy nem kevés tudás kell már csak ahhoz is, hogy az ember óvatosan tudjon bánni egy potenciálisan fertőzött partícióval.
Egyébként igazad van abban, hogy az óvatlan vagy felkészületlen felhasználó kezében a Windows magától is veszélyes, és úgymond ''magától'' is csinál hülyeségeket. -
WN31RD
addikt
A vírusok megszüntetése és az új, biztonságos(abb) rendszer felépítése a gyakorlatban pl. így nézhet ki:
- Egy partíció teljes legyalulása (újraformázás) pl. az XP (2K) telepítőjével.
- Az XP (2K) telepítése előtt (tehát ha azzal formázunk, akkor első lépésként) a biztonság kedvéért az összes többi partíció letiltása egy erre alkalmas programmal. Ha elsődleges FAT32/16 partíciók vannak, akkor DiskEditor (és komoly felkészültség) szükséges, egyébként az összes logikai partíciót le lehet tiltani egy szokásos partíciómanagerrel olyan módon, hogy a logikai partíciókat tartalmazó elsődleges partíciót tiltjuk le.
- XP (2K) telepítése, hálózat nélkül
- Az esetlegesen CD-ROM-on levő tuti biztonságos Service Pack-ek és egyéb hotfixek telepítése
- Vírusirtó telepítése
- Legújabb vírusdefiníciós file-ok telepítése
(Ha ehhez hálózat szükséges, akkor előzőleg egy tűzfalat is fel kell rakni és beállítani.)
- Elrejtett partíciók visszakapcsolása
- Vírusellenőrzés az összes partíción a legdurvább beállításokkal
- Ha korábban nem történt meg, akkor tűzfal telepítése és beállítása
- Az esetlegesen még hiányzó Service Pack-ek és hotfixek telepítése, most már netről
(Sokat dob a biztonságon, ha az egész rendszer egy különálló gépen levő jól beállított Linux/*BSD tűzfal mögött van.) -
WN31RD
addikt
Attól, hogy az XP/2K látja a FAT-ot, még nem kerülhet vírus a gépére. A veszélyt az jelentheti, ha a felhasználó, vagy egy általa (vagy esetleg a rendszer által automatikusan) elindított nem biztonságos program hozzáfér a FAT partíción levő adatokhoz.
Pont erről beszéltem egyébként. Emiatt szükséges az elővigyázatosság. -
WN31RD
addikt
Ne gondold azt, hogy ezzel automatikusan teljes biztonságban tudhatod az 1-es oprendszeredet. Hacsak nem tiltod ebben le a hálókáryát (modemet), akkor ez is támadható lesz netről. Továbbá mivel hozzáfér a 2-es (nem biztonságos) oprendszer adataihoz, innen is átkerülhet bele egy vírus, féreg, trójai, vagy egyéb kártékony dolog. Nagyon elővigyázatosnak kell lenned ahhoz, hogy az utóbbi lehetőséget elkerüld. (Abból, hogy ilyen kérdést tettél föl, az következik, hogy feltehetően nincsen még elegendő szaktudásod ahhoz, hogy minden esetben a szükséges mértékben körültekintő tudj lenni... Úgyhogy csak óvatosan!)
-
WN31RD
addikt
Egy viszonylag egyszerű megoldás:
Az 1-es (biztonságos) oprendszered legyen Windows XP (esetleg Windows 2000), amit NTFS partícióra telepítesz. A 2-es (nem biztonságos, netezésre való) oprendszered pedig legyen egy Windows 98 SE (esetleg ME vagy sima 98). A Windows 98/ME csak a FAT típusú partíciókat látja, ezért (hacsak nem raksz fel külön erre való progit) nem tud hozzáférni az NTFS-en levő XP-hez, míg az XP természetesen korlátozás nélkül fogja tudni használni a FAT partíciót.
A két oprendszer közötti váltáshoz használhatod az XP ''bootmanagerét'', de sokkal kényelmesebb egy direkt erre való programot feltenni, pl. az XOSL-t ([L]http://www.xosl.org/[/L]).
Sok sikert!
Aktív témák
- MSI Gaming Thin 15 - 15.6"FHD 144Hz - Ryzen 7 7735HS - 16GB - 1TB - Win11 - RTX 4060 - 2,5 év gari
- Akció! Acer Nitro 5 AN515-55! I7 10750H / RTX 3050Ti / 16GB DDR4 / 512GB Nvme SSD!
- Ryzen7 5700G/ 32GB DDR4/ 1TB m.2 alapú mini PC/ garancia
- AKCIÓ! iMac Pro Intel Xeon W2150B 64GB 1TB VEGA 64 16GB!!! 1 év garancia!
- Dell Latitude 5591 i7/500GB M2 SSD/ 32GB DDR4
- Apple MacBook Air 13 (2020) M1 8GB/256GB használt, szép állapot 87% akku (317 ciklus)
- Apple iPad Air 5 13' 128GB (2029.02.09-ig Garancia) Csak kibontva volt, Aktiválatlan!
- AKCIÓ! Dell Latitude 5455 14 FHD+ üzleti notebook - Qualcomm X Plus X1 16GB DDR5 512GB SSD W11
- Samsung Galaxy S20 Ultra / 12/128GB / Kártyafüggetlen / 12Hó Garancia
- Dell Precision 5750 17" UHD+ touch, i7 10850H, 16-64GB RAM, 6GB VGA, 512GB SSD, jó akku, számla, gar
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest
