Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #40553216

    törölt tag

    válasz Donki Hóte #59641 üzenetére

    Az aszúhoz nem adnak cukrot, az aszúban benne van a cukor, ez az egyik lényege. Az aszú(tésztá)t adják a borhoz. De cukrot a borhoz sem adnak.
    Lehet, nem teszi ihatatlanná a pálinkát, de nekem ez ugyanolyan csalás, mint a jégbor. Ha jó alapanyagból szakértő módon főzöl pálinkát, abba nem kell semmi kiegészítő.

    #59643 pjen
    Akkor mi bénák vagyunk, mert külön cukor nélkül főztünk pálinkát. Szar is lett.
    „de a törvény megjelenése előtt is volt pálinka”
    Tudod, sokan szó szerint minden szart beledobnak a cefrébe, nehogy kárba menjen a földes, tyúkszaros, penészes, gombás „gyümölcs”, aztán ami kijön a csövön, azt is pálinkának hívják, de ez inkább a kerítésszaggató, fosvahányós kategória.

  • Piftuka

    veterán

    válasz Donki Hóte #59641 üzenetére

    "Ahogy a Tokaji Aszúnál is tulajdonképpen utólag hozzáadott (szőlő) cukor van a borban, ugyanúgy egy jó házi ágyas pálinkánál is van a pálinkában utólag (a belerakott gyümölcsből belekerülő gyümölcs) cukor."

    Kedves Búsképű Lovag Úr! Ne tessék ilyen butaságokat írni! :N

    A Tokaji Aszú 2013 óta hungarikum, és emellett nagyon rég óta meglehetősen szigorú követelmények mellett készített bor. (A "Mádi Kör Eredetvédelmi Egyesület" még tovább is ment, mert csak olyan évben készítenek aszú bort, amelyben az elvárt minőséget képesek produkálni.)

    Semmilyen hozzáadott cukrot nem tartalmaz, ahogyan elméletben egyetlen más bor sem.

    Az egyetlen eset, amikor a borhoz szabad cukrot adni, az a pezsgőgyártás. A tirázs-likőr, és az expedíciós likőr is tartalmaz cukrot. Ez szükséges, az eljárás része. (Erjesztés, ill. utólagos cukortartalom beállítás.)

    Az tény, hogy a (természetes) maradékcukor-tartalom számos borfajta szerves és fontos része. Aszúbor és jégbor esetében pedig alapvetően az, ez nem is kérdés. Hiszen az ezekre jellemző magas savtartalmat az hozza egyensúlyba.

    Az édes portói cukortartalma is természetes. Ott az erjedést korán, borpárlat musthoz hozzáadásával megállítják, és azáltal gondoskodnak a megfelelő cukortartalomról.

    A spanyol sherry volt az egyik olyan elismert, védett (likőr)bor, amelyet utólag édesítettek, de azt is édes borral végezték, egyébként pedig 2012-től már ez is tilos. Ha édesítik, más néven kell forgalomba hozni.

    A "Madeira" és "Marsala" likőrborok esetében engedélyezett a saját mustjával édesítés.

    (De ezek már ugyebár a készítés módja, az alkoholtartalmuk, és karakterük miatt nem a szó klasszikus értelmében vett "hagyományos" borok, hanem "likőrborok".)

    A pálinka ugyan nem hungarikum, de eredetvédett, és törvény szabályozza, hogyan készül az ital, amit "pálinkának" szabad hívni.

    A lényeg, hogy csak magyarországi termőterületen termett, feldolgozott (cefrézett, érlelt, lepárolt és palackozott) gyümölcsből, vagy törkölyből, cukor, vagy bármilyen más adalékanyag hozzáadása nélkül, a hagyományos lepárlási eljárásokkal készült ital. (Nem mellesleg min. 37,5°az alkoholtartalma.)

    Ha "ágyon" érlelik, az aszalt gyümölcs elhanyagolható mértékben növeli meg a cukortartalmát. Ezt még hívhatják "ágyas pálinkának".

    Ha már édesítik - például mézzel -, akkor maximum "Mézes ágyas" néven hozható kereskedelmi forgalomba. (Vagy bármilyen más, bármilyen fantázianéven.)

    Elég szomorú, hogy vannak még vonatkozó rossz beidegződések, főleg azért, amit a szocializmusban a borral és a pálinkával műveltek a gazdaságokban, és ami még most is dívik a lakosság - fejét bor- és pálinkakészítésre adó - egy része körében.

    Amikor a földre hullott, rohadt, bogaras, stb. gyümölcsöt mindenestül belelapátolják a talicskába, majd a hordóba, a "cefrének jó lesz ez" felkiáltással... :U

    Pedig jó pálinka csak válogatott, a fáról szedett, érett, ép, egészséges gyümölcsből készülhet. Az az alap. A legfontosabb. És ha jó minőségű a pálinka, akkor természetesen abból kiváló "mézes ágyas" is készíthető. Amihez egyébként kiváló minőségű méz is szükségeltetik. Ha mindez adott, akkor a végeredmény egy kiváló likőr. :)

    Én is kedvelem. Ahogyan a kiváló félédes, édes borokat is. Nincsen azzal semmi baj, ha valaki ezeket is fogyasztja. Sőt! A gasztronómiában mindegyiknek megvan a megfelelő helye.

    A fentebb említett fogalmakkal és gyártási eljárásokkal azonban nem árt tisztában lenni.

    Hogy ki milyen minőségű italt iszik, az pedig a saját döntése. :)

    "Aquila non captat muscas."

Új hozzászólás Aktív témák