-
Fototrend
Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
vTamas35
csendes tag
Talán ez a link működik is...
-
vTamas35
csendes tag
Hát az első összehasonlításban kisebb a különbség mint gondoltam. WDT és bármi vudu nélkül, csak a kínai egyengetővel, minimálisan egyenetlenül indult a kioldás és gyorsabb volt a lefolyás picit, de itt is összeállt középen és nem volt csatornásodás sem, WDT-vel szebb, szabályosabb volt a kioldás. Majd próbálgatom, hogy hosszú távon mit mutat. Ha minden alkalommal tud ilyet, akkor adok még egy esélyt az egyengetők létjogosultságának...
-
vTamas35
csendes tag
válasz
vTamas35
#59230
üzenetére
Na megvagyok az első [videóval] WDT+egyengető kategóriában. Délután csinálok egy összehasonlítást WDT nélkül. A kávé PY Colombia lesz mindkét esetben. 17g/40g.
-
vTamas35
csendes tag
válasz
Bazsee71
#59229
üzenetére
Akkor én elkezdem tesztelgetni tartósabban a különbségeket. Nálam sem a daráló lesz a szűk keresztmetszet (3 fázisos major, frekiváltóval), a roto pumpa már kényesebb, de pont ezért van benne előáztatás tuning, hogy a gyorsan felépülő nyomás miatt ne csatornásodjon. Az egyengető lehet ludas, nekem nem a Keresztapper féle van
, de az elv hasonló, azt még érdemes lehet összevetni. Fragola féle PalmTamp van nálam is. Mondjuk nekem pont nem fáj az a +5 másodperc a WDT-re, de nyilván minnél kevesebb vudu kell, annál jobb. Nagy mágus nem vagyok videoszerkesztésben, de próbálok lőni párat, hátha kiderül valami... -
vTamas35
csendes tag
válasz
sortiefish
#59219
üzenetére
Na itt azért én is kíváncsi vagyok az őszinte tapasztalatokra. Én pl. nem tudtam elhagyni a WDT-t az egyengető (OCD klón) + palmtamp kombóval. Engem még mindíg nem győzött meg egyik kütyü sem, hogy mélységben is egyenletes lesz az elosztás, nem csak a tetejét simítja el. WDT + egyengetővel viszont hibátlanokat csapolok nyitott karral (persze ez így volt egyengető nélkül is).
Ha valaki érez késztetést, csinálhatna összehasonlító videókat WDT, WDT+egyengető, csak egyengető variációkra, esetleg megtámogatni a vizuális eredményeket refraktométerrel.
-
vTamas35
csendes tag
-
vTamas35
csendes tag
WTF
most már láttam mindent... [forever miss combi duo] Cappuccino 2:12-től. -
vTamas35
csendes tag
válasz
jveres
#58510
üzenetére
Azt nem fogom tudni reprodukálni, csak az előáztatás nyomását és időtartamát tudom szabályozni, utána már 9 báron megy a csapolás, nem tudok teljesen nyomásprofilozni. De így már értem az okát és hogy hogy sikerülhet neked. Alap gépparkkal azért gyanús lett volna 9 baron a crema mentes kávé.
Ha egyszer elkap az őrület lehet beszerzek egy karost is és letesztelem... -
vTamas35
csendes tag
válasz
jveres
#58505
üzenetére
Abban akkor valóban nincs

Majd rápróbálok ezekre a beállításokra. Én 9 másodperc előáztatást (2-3bar) szoktam használni, addig amíg az első cseppek megjelennek a szűrő alján és 35-40 s kivonatolást. Meg nem kis karoson... Őket nem ismerem úgyhogy elengedtem a témát. Lehet ott az is jó ha nincs crema.
-
vTamas35
csendes tag
válasz
jveres
#58500
üzenetére
"Én filter pörkölésű kávéból készítek rövid italt, 1:2.5 aránnyal. Na most ezen nulla (azaz nulla) a krema"
Én is szoktam, de azon van, ha vékonyabb is egyes kávéknál. Mivel készíted? Mennyi idő a lefolyás? Persze, ha neked finom akkor hajrá, de ott azért lehet valami hiba a rendszerben.
Darálóknál sem azért veszünk nagyobb gépeket, vagy szabályozunk fordulatszámot, hogy jó gyorsan adja ki azt az egy adagot, hanem mert ezeknél a gépeknél jellemzően nagyobb a szemcsék homogenitása, valamint kevesebb hő éri az őrleményt... A +- 2-3 másodperc otthon valóban nem érdekel senkit.
-
vTamas35
csendes tag
válasz
sortiefish
#58499
üzenetére
Azért az nem mindegy, hogy egy jól elkészített espessoról lekanalazod a cremat, vagy olyan kávét kóstolunk aminél alapanyag, vagy elkészítési hiba miatt nem is képződik crema.
Szerintem azért meddő ez a vita, mert nem arról van szó, hogy éppen melyik irányzat jön be valakinek, hanem hogy jól, vagy rosszul van elkészítve a kávé.
-
vTamas35
csendes tag
válasz
jveres
#58497
üzenetére
Azt próbálják itt megértetni a srácok, hogy a crema állaga a kávé és kivonatolás minőségének legjobb indikátora. A crema nem "menő", vagy egy divat ami majd elmúlik,
(hacsak nem jön divatba a rosszul elkészített, döglött kávé)... Azt is garantálom, hogy az alatta megbújó kávé íze is hibás lesz, ha nincs crema. Ha meg nem ízlik az espresso azzal a fránya, rosszízű cremával a tetején, akkor tessék filterezni.
-
vTamas35
csendes tag
válasz
Frawly
#58263
üzenetére
Keress rá a neten, hogy a közeledben hol van valami helyi kávépörkölő, minden bizonnyal angliában is találsz 20 kilóméteren belül vagy ötöt, aztán lehet próbálgatni őket.
Tárolásra az itt bevált módszer a kis mézesüvegekben (47-60ml) adagonként kiporciózva fagyasztás. Így nem kell bontogatnod a zacsit, nem csapódik le a pára minden alkalommal, és csak egyszer kell mérlegelned.
Kérdés, hogy mennyire akarsz vele vacakolni, mennyire fontos az íz, és a minőség? Ha csak a koffein számít, akkor vegyél valami keményen robusztás, sötét pörkölésű blendet és hajrá... azok tovább elvannak minden varázslás nélkül is és ha frissen pörköltet veszel belőle így is jobb lesz mint a bolti. Nálunk a komolyabb gépparkra, adagonkénti tárolásra, fagyasztásra, egyéb őrületekre azért van csak szükség, mert a világos pörkölésű single origin kávék érzékenyebben reagálnak az "elemekre" és nagyobb odafigyelést igényel, hogy kihozd belőlük a maximumot, itt fontosabb az íz, mint a koffein (bár azért egy jó dupla ristretto fel tud ébreszteni
) -
vTamas35
csendes tag
válasz
paljoc
#57894
üzenetére
Hát az átlag kávézóknál ez még ülhet is (és ezzel nem az automatákat dícsérem)
Legtöbb helyen még mindíg reggel teletolják a dózert, hogy biztosra menjenek, ha estleg a kávélánctól kapott bolti kávé valami csoda folytán nem lenne döglött alapból, tömörítés max a darálóra erősített csodával, majd áttolnak 80ml-t a 7 grammon...
Ennél simán jobbra lehet belőni az asszony automata Jura F50 csodáját. Az irodában is körbeszólt a titkárnő, hogy vigyázzunk, mert erősebb lett a kávé, finomabbra állították az őrlést, így már majdnem 10 másodperc alatt jött le a dupla 
Egyébként a fenti köröket én is bejártam. Kotyogós, Poemia, Jura ... és mindíg tök büszke voltam magamra, hogy mekkorát léptem előre minőségben. Aztán elkezdtem utánaolvasni a témának, meg megkóstolni pár tényleg jó kávét és hirtelen, valahogy lett a konyhapulton plussz 60 kiló vas

-
vTamas35
csendes tag
Na kipróbáltam én is a PY Columbiat. Mostanában próbálgattam sok kávét, de rég volt ilyen, ami ennyire bejött. Espressonak nagyon jó volt (Majoron 28hz jött be, de még próbálgatom), flat white-nak (dupla 17g-ból, max 1 dl tejjel) reggel iszonyat finom.
Reméljük bespájzolt belőle a mester... -
vTamas35
csendes tag
Én is ezért várok a bátrabb kísérletezőkre. A ZM-et alapból filter őrlőként reklámozzák, a kés jele is 151F, kíváncsi leszek espressora mit mutat. De meglepne ha egy mindenre jobb univerzális bicska lenne. Legalábbis bízok benne, mert még a 151B-n is csak egy kiló ment át, egyszer jó lenne bejáratni legalább egy kést mire kijön az új őrület
Osszátok a tapasztalatokat. 
-
vTamas35
csendes tag
Nem mértem, de 1-2mm egy osztás a tárcsa kerületén, sokkal apróbbakat a Majoron se tudok tekergetni (mert béna vagyok). Nekem az eszpesszó tartomány világos pöriknél, ugyanakkora adagokkal kb. 5-6 osztáson belül mozgott. Nem mértem, hogy hány másodpercet jelent egy osztás, de 5 alatt az tuti.
Majorban így minden együtt érdekelt. Egyrészt ki akartam próbálni más darálót is, az SM92 volt az első. A fokozatmentes állíthatóság érdekelt, de nem volt para az LSM sem, inkább a dózertől akartam megválni, meg a fordulatszám szabályozás csigázott fel, meg hogy Mazzer

De ha ezek a negatívumok kicsit is zavarnak, akkor érdemesebb egy SJ-ra beruházni, azt könnyebb átalakítani is ha kedved támad, meg ugynannyiért eladod két év múlva is.
-
vTamas35
csendes tag
Ezt cáfolnám, az enyémen pl épp hogy érzékelhetően tudtad mozgatni, talán néhány tized mm holtjáték volt és nem tudott ugrálni fokozatok között, nem mozgott darálás közben. Nem is volt szívem még eladni, hátha nem jön be a Major. Nem olyan rossz vas az ... Persze mindezt csak arra tudom alapozni, hogy az én konkrét gépem, nekem mennyire vált be. Mindenkinek más az igénye és minden vasnak más az előélete.
-
vTamas35
csendes tag
Én ugyanilyet használtam az elmúlt másfél évben, csak SJ késekkel turbózva. A finomság állítás ugye itt fokzatos, ami egyrészt jó, az ismételhetősége, egyszerűsége miatt, másrészt rossz, mert előfordulhat, hogy két fokozat között lenne tökéletes. Engem speciel nem zavart, nem érzek ki 1-2 másodperc különbséget a lefolyásban
, nagyon jókat húztam vele. Összehasonlítási alapom viszont nem volt, max most a Majorral. Ha nincs szétütve akár jó is lehet. Az enyém 4 éves és az előző gazdája is otthon használta, tehát van még benne tartalék
A dózer jól kitakarítható, a garatot is könnyű seperni, sokkal szélesebb mint a Mazzereké, villa nem tetszik rajta, a tálca a dózer alatt műanyag, nem túl szép de baromi praktikus. Ha nem vagy maximalista a finomhangolásban akkor jó lehet, de lehet érdemesebb kipótolni egy fragola féle SJ-ra. -
vTamas35
csendes tag
válasz
Bazsee71
#57207
üzenetére
Egyenlőre küzdök mint malac a jégen. Valami miatt rendszresen csatornásodik a csapolás. Új a daráló, új a tamper, most váltottam kávét is, úgyhogy egyenlőre próbálom belőni a szűk keresztmetszetet...
El fog tartani egy darabig, mire kipróbálgatok mindent, majd szerintem egy-két hónap tesztelgetés után mondok véleményt. Ami pozitívum, hogy megszabadultam a dózertől, és sokkal szebb az őrlemény, nem rögösít. Próbálok pár jól bevált PY kávét, kiszűröm a hibákat, aztán meglátjuk mire jutok.
-
vTamas35
csendes tag
válasz
Bazsee71
#57200
üzenetére
Az jó program, én is most szivatom magam, mert nem volt elég változó... A major egy fokozatos LSM92-t váltott, szóval kicsit össze kellett szokni, aztán elkezdtem játszani a fordulatszámokkal, természetesen itt is utána kellet állítani a finomságon, ráadásul most jött meg fragolától a PalmTamp, szóval lehet játszani azzal is

Majd oszd meg a tapasztalatokat, kíváncsi vagyok, hogy nálad mi lesz a "joker" állás fordulatszámban, illetve érdekel a ZM késes mizéria is. Jó szorakozást hozzá

-
vTamas35
csendes tag
válasz
fragola.6035
#56883
üzenetére
Szia. Ment privát.
-
vTamas35
csendes tag
válasz
Bazsee71
#56759
üzenetére
Egyébként én is Yirgán kezdtem a Spicy Italy mellett. Mielőtt megvettem a "kezdő szettet" (ECM Veneziano/LSM92) széttúrtam a fórumokat, megnéztem 3.765.472 db Youtube videót, így viszonylag kellő információval felvértezve vágtam bele és kezdeti néhány (vagy kicsit több) kudarc után egész vállalhatókat húztam belőle. Az azért tény, hogy a régi PY yirga nem volt a leg bolondbiztosabb kávé, de az íze nagyon betalált.
-
vTamas35
csendes tag
Érdekes amit írtok és nem is szeretnék vitatkozni veletek, mert igazából nem használtam mást tartósan, de nekem speciel teljesen jó a vízterítés az E61-en IMS szűrővel. Gondolom itt is gépe válogatja, vagy csak nem próbáltam még igazán jót
Mondjuk az előáztatás mod segít, nekem az dobott az egyik legnagyobbat minőségben.Projektre visszatérve, ha mindenki egyetért, én azért elvetném a fekete megoldást. Szerintem keresni kellene egy szakit aki legyártja a kütyüket az összes anyagból, meglepne, ha készen nem lenne gazdájuk egy hét alatt a fórumon.
-
vTamas35
csendes tag
Az első tapasztalatok a Majorral baromi pozitívak. Nem voltam biztos benne, hogy mennyit jelent, mennyire fogom kiérzeni a különbséget a különböző fordulatszámok között, de meglepő módon nagyon érezhető. Mióta megoldódott a sztatikusság problémaja az őrleménnyel is nagyon boldog vagyok, a LSM-hez képest egyértelmű előrelépés, nulla rög, homogén őrlemény, nulla csatornásodás. Az egyetlen negatív oldala, hogy hajt a kísérletező szellem és kicsit több kávét ittam a kelleténél, mert hát össze kell hasonlítani...

Most egy Honduras El Izote van csapon, de lassan rá kell csörögnöm Paljocra, hogy kipróbáljam a bevált ízeket is az új szerzeménnyel. Van most valami "csókos" kávéja ami nincs a honlapon?

-
vTamas35
csendes tag
Azért legyünk igazságosak a gyártókkal is. Amire ki van találva a profi ipari, vagy a gagyi otthoni daráló, azt tökéletesen tudja is. Nem arra tervezték a Mazzereket, hogy otthon adagonként daráljak vele, egy kávézóban nem jelentenek gondot azok a hiányosságok, amik otthoni használatnál jelentkeznek. Azt naív lenne elvárni, hogy akármelyik gyártónak megérné kifejleszteni, gyártókapacitásra beruházni stb. egy olyan termékcsoportra, amit csak egy (jelenleg még) nagyon-nagyon szűk réteg igényel. Pont ezért van az is, hogy a különböző, ennek a kis rétegnek szánt kiegészítőket készítő vállalkozások horror árakon kénytelenek adni a termékeiket az alacsony szériaszám miatt, vagy az életben nem fognak minimális profitot sem termelni.
Amíg nem lesz minden harmadik ember "home barista", addig sajnos maradnak a brutális árak, vagy a (például esetemben jogosan megmosolyogható) szükségmegoldások. Mindenki maga dönti el, hogy mennyi macerát ér meg neki, hogy a kívánt minőséget elérje. Engem speciel nem zavar az sem ha 10 percig molyolok egy kávéval, ha csak a kényelem és a gyorsaság érdekelne akkor használnám az asszony Jura-ját. Nekem inkább az számít, hogy a lehető legjobb minőséget tudjam otthon elérni.
-
vTamas35
csendes tag
válasz
weinmaker
#56551
üzenetére
Lehet ez lesz az ULTIMATE eszköz, ami forradalmasítja a kávés szakmát???

[nemwcpumpa]
-
vTamas35
csendes tag
-
vTamas35
csendes tag
válasz
pacuha69
#56523
üzenetére
"De kíváncsi leszek vTamas35 tapasztalataira is. Ha jól sejtem, akkor hozzá került simi 3 fázisú Majorja"
Jók a sejtéseid, hozzám került
Most szerintem néhány hónap intenzív kísérletezgetés következik különböző kávékkal, különböző fordulatszámokon. Természetesen megosztom majd a tapasztalatokat.Addig is elkelne egy kis segítség a tapasztaltaktól. Sztatikusságra van valami tuti tippetek? Fix rácsot nem szeretnék, mert akkor nem tudom kisöpörni, sín heggesztéssel azért nem próbálkoznék a tölcsér oldalára, hogy gyorsan kikapható rácsot szereljek be, leginkább valami egyszerű de felettéb praktikus megoldás érdekelne
Most egy drótot applikáltam a garat közepére, így még seperhető is, de hátha nektek van valami jobb tippetek.Előre is köszi!
-
vTamas35
csendes tag
"nem tudom, de talán Laci (fragola), te mondtad, hogy ha teljesítmény szabályzóval, freki váltóval lecsökken a motor fordulatszáma, a teljesítménye is lecsökken.
ergó nem fogja tudni kidobni az őrleményt."Hát, nálam pont most került a családba egy frekiváltós Major, jelentem eddig alacsony fordulatszámon (20-25 hz) sem maradt benne az őrlemény

-
vTamas35
csendes tag
Ha már oldjuk a feszültséget, lőttem egy borzalmas minőségű, telefonnal készített, lassított videót a legújabb egyengető prototípusommal végzett előkészítőmunka utáni csapolás eredményéről. Kilenc másodperces előáztatás után szinte azonnal összeáll, nem táncol, nincs csatornásodás, ha lenne refraktométerem tuti kiakadna annyira jó lenne a kioldás

Rendelhető

-
vTamas35
csendes tag
válasz
fragola.6035
#56412
üzenetére
Jó ötlet, támogatom
Ment privát. -
vTamas35
csendes tag
Szerintem is több értelme és szimpatikusabb marketing lenne a tényeket bemutatnod, pl. csinálhatnál összehasonlító videókat a konkurencia termékeivel, hogy a tiéd X másodperccel gyorsabb, ennyivel egyenletesebb a kioldás (refraktométer adatok stb.) ráadásul harmadáért adod...
Az "ULTIMATE" eszköz, forradalmi találmány, jobbá teszi a világot, megszünteti az éhezést Afrikában, sőt ha mindenki ezt veszi akkor minden bizonnyal elhozza a világbékét szöveget hagyd meg a laikusoknak, ha a mainstream piacra kerül a termék. Persze átjön a lelkesedésed, de pont ettől veszítheti hitelét egy potenciálisan teljesen jó termék.
Azért sok sikert, támogatunk minden magyar kezdeményezést!!!
-
-
vTamas35
csendes tag
válasz
fragola.6035
#56032
üzenetére
Ment privát, ha van időd nézz rá.
-
vTamas35
csendes tag
válasz
mdav88
#53439
üzenetére
Ja, az aricha yirga egyszerűbb volt. Nekem is kb. harmadikra lett jó (sőtt hónapok óta először annyira mellélőttem elsőre, hogy az a mosogatóban végezte...) ahogy bontottam, a szemek mérete alapján egyből plussz egy grammot porcióztam szét. Ez is (és a Yirga is) hosszúra engedve a legjobb. Gyorsabb kivonatolásnál nekem gyorsan szőkült és a crema sem volt az igazi, de várom én is az ötleteket.
Az új Kenyát próbálta valaki?
-
vTamas35
csendes tag
Én második éve használok E61 HX-et, hülyére tuningoltattam, de a PID szerintem is lényegtelen. Kb. 1X állítottam be a boiler nyomást, hogy jó legyen a hőstabilitás és a gőz, a hőmérséklet szabályozását pedig kizárólag a hűtőcsapolás hosszával oldom meg, amihez elengedhetetlen a fejhőmérő. Nélküle szerintem PID-el, vagy nélküle, de csak vaktában lövöldözés lenne, mert a boiler hőmérsékletén túl azt is meg kellene jósolni, hogy mióta van bekapcsolva, hány fokos az a pici 4 kilós fej stb. Szűkítőzve, programozható előáztatással, fejhőmérővel, rotopumpával viszont szerintem ver elég sok nagy DB gépet, (főleg ár-érték arányban) ha nem akadsz fenn a hűtőcspolás (30 másodperces) maceráján. Nálam a hőstabilitás egy dupla alatt 0.2-0.4 fok...
-
vTamas35
csendes tag
válasz
Gravity1234
#51836
üzenetére
"A Nespresso 2008 óta a Bocuse d’Or kávépartnere, 2015 novemberétől pedig a Magyar Bocuse d’Or Akadémia arany fokozatú támogatója."
Ez mit bizonyít azon kívül, hogy ezt is megvette? Az veri ki csak a biztosítékot, hogy egy kávés honlapon is ezt reklámozzák, nem csak a Baratok Közt alatt a reklám szünetben. Az pedig, hogy a luxuscikkek világába emelik a Nespresso által képviselt minőséget, téves képet adhat az avatatlanoknak az igazi kávéról, ezáltal alkalmas a megtévesztésre. Nem az ízéről, vagy egyes emberek ízléséről van szó, hanem arról, hogy az általuk forgalmazott valamit próbálják eladni a minőségi kávézás abszolút csúcsaként.
A marketing nem meglepő, de szerintem érdemes terjeszteni az ember ismeretét a mainstream média által javasolt termékeken túlra is. A fórumnak és egyes tematikus oldalaknak is ez lenne, lehetne a feladata hamár a kávékultúrálól beszélgetünk. Nyilván viszont az adott oldalaknak hamar hamar felkopna az álla a multik szponzorálása nélkül, egy csekély réteget megszólítva, így viszont pont a téma iránt érdeklődőknél vesztik hitelüket. Szóval értem én a rendszert csak nem tetszik, hogy a "szakma" is lefekszik nekik ha meg akar élni.
-
vTamas35
csendes tag
Na nálam ez veri ki a biztosítékot nem a hőhiányos Catler
"Találkozik a csúcsgasztronómia és Nespresso kávéélmény"
[link] Ez az igazi pofátlan, parasztvakító marketing... Van az a pénz amiért találnak 8 Michelin-csillagos séfet, akiket meghilet a Nepresso kávékülönlegesség, speciality, COE luxusélmény.A csendes ellenállás nevében húzok egy aricha yirgát a lecsó után

-
vTamas35
csendes tag
válasz
ronin s8
#51267
üzenetére
Ott mennyi gőzt kapsz??? Szerintem az már brutálisan kevés. Én 1.0-1.3 közé tenném. Alacsonyabb nyomáson nem fűti úgy túl a fejet (szűkítő ezen is segít), de sokkal gyengébb a gőz, nagyobb nyomáson jobb a gőz, de a fej is jobban melegszik. Nekem, szűkítőzve 1.2 baron a legstabilabb az egyensúly a hőmérséklet / gőzminőség között. Persze a fejhőmérő alap felszereltég, ha pontosan akarod csinálni a hűtőcsapolást, anélkül vaktában lövöldözöl.
-
vTamas35
csendes tag
válasz
gpbenedek
#51259
üzenetére
Na ha itt tartunk, ti hogy szoktátok hozzáönteni a tejhabot? A legtöbb videón egy kis tejjel elkeverik a cremát, hogy a "vászon" egyenletesebb legyen. Visznont én arra szoktam rá, hogy mindet a crema alá küldöm, nem keverem, csak a minta marad felül. Nem olyan egynletes, viszont sokkal kontrasztosabb és sokkal intenzívebben jön át a kávé íze (meg amúgysem vagyok nagy latte artista
, ezért legalább az íze legyen jó)
-
vTamas35
csendes tag
válasz
sz.zs.
#51200
üzenetére
Ha van rá mód, akkor csinálj egy videót, hogy lássuk mi a hiba. Youtube-on meg találsz sok videót, ahol elmagyarázzák. Pl.: [link] , vagy a gyakori hibákat [link]
Single boiler gépeknél talán még egyszerűbb is lehet, mert több időd van játszani, de ebben nem adnék tanácsot.
SzuMe: próbáld ki úgy, ahogy majdnem neked írtam reggel
Egyszerűbb ha leteszed a kiöntőt a csepptálcára és elmeríted a gőzcső fejét. Mikor megnyitod a gőzt elég hangos lesz, szép lassan elkezded felemelni a csövet, amíg el nem halkul és elkezd "sziszegni", ekkor adod hozzá a levegőt. Ezt óvatosan kell csinálnod, mert ha fentebb húzod a kelleténél, akkor kapsz egy csomó nagy buborékot, vagy ha túl lassan csinálod, akkor megmelegszik a tej mielőtt hozzákevernéd a levegőt és nem lesz belőle hab. Ahogy jön fel a hab, úgy kövesd a gőzcsővel, hogy mindíg ugyanannyira merüljön el a tejben. Egyszóval tök egyszerű
Neked is ajánlom a videókat, van millió. A hangra figyelj és azt a pozíciót igyekezz reprodukálni. Csinálj te is videót és elemezzük.Vagy tartsunk egy kezdő latte art tanfolyamot a macskakőben

-
vTamas35
csendes tag
válasz
Bazsee71
#51162
üzenetére
"de legalább erős a marketing"
Na minden ellenérzésemet félretéve megnéztem a Nespresso oldalát...
A marketing ténylég nagyon komoly, én majdnem elhittem, hogy kizárólag CoE SO arabikákkal dolgoznak és etiópiában a farmerek Range Roverrel járnak szüretelni annyira jól élnek 
Gyanítom, hogya Selection Vintage 2014 úgy született, hogy megtalálták egy román raktár kulcsát, ahol 3 éve állt 2000 tonna zöld és megkérdezték a főnököt, hogy kidobják-e... Marketing osztály megoldása: nem, emeljünk árat és hívjuk Selection Vintage 2014-nek

Amúgy biztos, hogy kényelmes megoldás annak akinek mindegy a minőség, de azért én nem vágom még ki az ECM-et, kávéban meg maradok a Józsinál

-
vTamas35
csendes tag
válasz
sz.zs.
#51149
üzenetére
Jó arra a tartós tej is... Csinálj egy videót és megszakértjük. Ha ezt már az új géppel csinálod, akkor ott azért újra kell tanulni a szakmát, egy HX sokkal gyorsabban megvan a gőzöléssel, csak pár másodperced van az elején arra, hogy a levegőt hozzáadd.
Nekem az elején az vált be, hogy nem tartom a kiöntőt, hanem lerakom a csepptálcára, elmerítem benne a fejet, indítom a gőzt és húzom fel a gőzkart amíg meghallom a "sziszegést" majd a gőzkarral együtt picit húzom magam felé a kiöntőt. Így szinte mindíg jó lesz. Lásd tegnapi flat white:

-
vTamas35
csendes tag
válasz
kaligula
#51015
üzenetére
Jók ezek a tematikus programok, egyszer csinálhatnátok egy minden kategóriát felkaroló rendezvényt is, ahol ki lehet próbálni és összehasonlítani a vasakat (GC, E61HX, DB, karos stb.), plusz a kiegészítőket (palmtamp, egyengető...) Az újaknak, vagy akik cserét terveznek tök jó lenne előtte kipróbálgatni a gépeket. Meg mindenki gazdagodna egy kis hands-on tapasztalattal mielőtt leírjuk egyik másik kategóriát.
Tényleg tök jó amit csináltok, remélem idővel megjön a forgalom is hozzá, ha járok felétek tuti benézek.
-
vTamas35
csendes tag
Én kérek elnézést, azt hittem egyértelműbb volt az irónikus felhang. Ez a fórum a minőségi kávékészítést és fogyasztás hivatott népszerűsíteni. Neked nem tudunk segíteni. Nem tudom mivel szeretnéd elkészíteni a nagyon finomra őrölt robusztát... Ha ezt megosztod az segít a pontosabb tanácsadásban. Vagy csak magában fogyasztanád, mert amint írtad a förtelmes kávé, valamint kávékészítés nem érdekel...

Viccet félretéve, egyszer kóstolj meg egy igazi kávét valami speciality kávézóban, hátha megváltozik a véleményed (max tolj mellé egy redbullt
) és akkor hasznos lesz számodra is ez a fórum. -
vTamas35
csendes tag
válasz
mdav88
#50749
üzenetére
Áááá ebbe a vitába nem megyek bele, havonta előjön
Igen a DB jobb, ha van rá keret
, de a HX sem bonyolult és nem hiszem, hogy az az egy perc hűtőcsapolás/hőmérséklet stabilizálódás nagy dráma (nekem nem). Az a rengeteg tapasztalat meg azért egy tök kezdőnek (mint én voltam) is meg van egy pár nap alatt (ha van fejhőmérő), csapolás közben nézed a hőmérőt, nálam egy fokkal a kívánt érték felett megállítom, várok fél percet (addig van mit csinálni) és kész, onnan pedig a dupla csapolása alatt 0,2-0,4 fokot mászik csak el. Nekem inkább az előáztatás szabályozhatósága hiányzott, de Simi azt is megoldotta 
-
vTamas35
csendes tag
Ui.: ennek megfelelően nem kell várni semmire, mindkét esetben mehet a gőzölés és a csapolás egyszerre, egymás után többször is, ha több kávét csinálsz (nekem pl. a 2,5 literes kazánba, az a csapolás után beérkező 0,5-1 dl víz nem csinál nagy problémát a hőmérséklettel, illetve a kazán nyomással), mert egyik esetben sem közvetlenül a (gőz)kazánban lévő forró vizet használja, hanem vagy a külön brewboiler vizét (DB), vagy a gőzkazánon utaztatja át a hideg vizet (HX).
De javítsatok, ha tévedek...
-
vTamas35
csendes tag
válasz
fragola.6035
#50562
üzenetére
Jelentem mielőtt ide tévedtem, pár éven keresztül végig próbáltam a felsorolt kínálatot... Nitrogénnel emlékeim szerint pl. az alu tégelyes Illyt csomagolják. Azt gondoltam, hogy ebben azért egységes a fórum véleménye, mivel szerintem a fiss kávé nem valami extra sokadik lépés, hanem a kiindulópont. Persze lehet tévedek, elnézést kérek a forgalmazóktól

-
vTamas35
csendes tag
válasz
avirid
#50510
üzenetére
Szerintem mielőtt a PID beépítésbe, hőmérőzgetésbe belekezdesz, kezd azzal, hogy lecseréled a bolti kávékat valami frissre. Addig felesleges hőfokról, meg csatornásodásról beszélgetni, amíg az alapanyag döglött. Ez a legolcsóbb beruházás és el tudod dönteni, hogy mennyire szeretnél elmerülni a témában. Bolti kávéból a legjobb barista, csilliós gépparkkal sem fog jót húzni....
-
vTamas35
csendes tag
válasz
killerjohn
#50334
üzenetére
Omniához nem kell semmi, csak egy jó Szarvasi

- OCD csak a felszínt egyengeti
- Precíziós tamper azért kell, hogy szűrő peremén is egyenletes legyen a tömörítés, ne csatornásodjon
- Egyengető az elosztás miatt kell, hogy a pogácsa "ellenállása", sűrűsége, homogenitása megfelelő legyen, szintén a csatornásodás elkerülésére, és a kivonatolás egyenletessége miatt (WDT upgrade)
- fragola féle precíziós tamper nem csak a fent leírtakat éri el, de mindíg vízszintes is lesz a pogiNagyjából ennyi, tehát kell mind

-
vTamas35
csendes tag
válasz
fragola.6035
#50130
üzenetére
Én is egy hete cseréltem ki késeket az LSM SM92-n eredeti Mazzer SJ-ra. Már csak a doserless tuning marad, esetleg egy kis felszabályozás. De tényleg szebb az őrlemény és a rögösödés kb megszűnt. Kíváncsi leszek mennyit változik ahogy bejáratódik.
Fragola: írok privátban
-
vTamas35
csendes tag
Nekem ezek jöttek be: [link]
Anno lehetett kapni a Whittard-nál, most nem találok csak a gyártótól, de onnan elég veszett a szállítási költség...
Ha valaki tud alternatív forrást Loveramics csészékhez az ne tartsa magában
-
vTamas35
csendes tag
BUÉK!!!
és tele van a fagyó tavalyi pörikkel... 
-
vTamas35
csendes tag
válasz
paljoc
#49852
üzenetére
Na igen, a 250-es zacsi csak egyszer van bolygatva, a kilós meg min. 4x, ez lehet para. De gondolom a többség frissen pörkölt kávét vesz, általában 200-250-es zacsiban.
Már gondoltam arra, hogy én is elrontom a fűtést itthon és akkor nincs gond a párakicsapódással (télen)

-
vTamas35
csendes tag
válasz
paljoc
#49823
üzenetére
Én 4 (250g-os) zacsit szoktam fagyasztani, abból mindíg csak az aktuálisan bontott megy üvegekbe. Engem is aggasztott a párakicsapódás, de már hónapok óta így csinálom és nem volt gond, egyesével, ahogy kimértem pakolom vissza a fagyóba és nem volt látható kicsapódás, vagy érezhető minőségromlás. Pont most van a fagyóban egy jó másfél hónapos pöri (Siminél volt a gépem) de az is stabil, nem érzehető rajta semmi probléma. Ízre, lefolyásra ugyanaz mint frissen, a másik indikátor, hogy jól működik a trükk, hogy a darálót sem kell állítanom az üvegcsés módszerrel. Mielőtt ezt használtam, ahogy öregedett a kávé, úgy kellett utána állítanom. Természetesen ez csak az én tapasztalatom, tudományos okfejtésbe nem mennék bele...
-
vTamas35
csendes tag
Azzal óvatosan. Nekem nem bírta a gépet, eldurrant egy hónap után pedig kb. 600 wattal a max terhelhetőség alatt van a gép. Megreklamáltam, vissza adták a pénzt azzal a lendülettel már nem is árulta tovább az üzlet. Most vettem egy sima programozhatót 3.000-ért, az tökéletes, a wifi-s funkciókat pedig szinte soha nem hiányolom. Érdemes kicsit drágábban mást nézni...
-
vTamas35
csendes tag
válasz
Bazsee71
#49036
üzenetére
Nagyon így van. Szerintem sem az lenne a cél, hogy azokat győzzük meg az igazunkról, akik amúgy teljesen elégedettek a bolti kávéval és a tesós gépekkel, hanem inkább, hogy azokat tereljük a megfelelő irányba, akik elégedetlenek, jobbra, többre vágynak kávéban mint az átlag fogyasztó.
A kezdőknek, akiknél már beindult a vezérhangya, viszont egy remek hely ahonnan mindnen szükséges infot, tanácsot be tudnak szerezni. Innen mindenki maga dönti el, hogy hol húzza meg a határt. Nekem óriási segítség volt (nem is olyan régen), hogy a géppark vásárlása előtt be tudtam szerezni az alapvető ismereteket, és az igényeknek megfelelő gépet, darálót vettem elsőre, amit azonnal tudtam, hogy kihez vigyek, milyen tuningra, honnan vehetek jó kávét stb. Persze mint minden hobbynál, innen már tud drága lenni az upgrade mánia...
Csak javasolni tudom minden érdeklődőnek, hogy mielőtt vérre menő vitákba bonyolódna, tájékozódjon az alap fogalmakról, így el lehet kerülni a kínos hozzászólásokat, sértődéseket. (Pl. fogadjuk el, hogy a kávé frissen pörkölve és őrölve az igazi, a bolti kávé akkor is döglött ha drága, a reklámokban néha túloznak, a darálót tényleg nem lehet lespórolni, sz@rból csak sz@rvárat lehet építeni, és már az is sejthető, hogy nem a föld az univerzum középpontja).
-
vTamas35
csendes tag
válasz
kisza25
#49021
üzenetére
Nagyon ne vedd magadra. Azért az általánosítás, mert a vendéglátóhelyek, kávézók 99%-nál franchise rendszerben üzemel a kávégép, valami "nevesebb" kávé forgalmazása mellett biztosítják a gépparkot. Az újhullámos kávézókon kívül viszonylag kevés helyet ismerek ahol frissen pörkölt kávét használnak.
Az pedig, hogy látatlanban is leszólunk kávémárkákat (ezt vtechun-nak is), az nem azt a konkrét márkát minősíti, hanem azt az egyszerű tényt tükrözi, hogy a kereskedelmi forgalomban kapható összes kávé döglött már csak amiatt az idő miatt is ami eltelik a pörkölés napjától, addig a napig amíg leveszed a bolt polcáról, ez érvényes lenne egy világbajnok pörkölő legjobb kávéjára is. Nem véltelenül szenvedünk itt sokan a frissesség megőrzésével, mézesüveges adagonkénti fagyasztással, egyéb beteg dolgokkal... és itt max pörköléstől számított 2-4 hetes tárolásról beszélünk, nem pedig arról, hogy 1-2 évig áll a polcon a csomag.
Az általad említett gépek kialakítása egyébként pont ezeket a kávékat szolgálja ki, azért van benne nyomásfokozós kar, hogy a döglött kávéból hozza ki ami ki lehet hozni belőle, mű cremával stb. Ezzel ellentétben, a a fórumosok által használt géppark lényege (értékhatártól függetlenül), hogy a nyomást te hozd létre a pogácsával, amihez elengedhetetlen a friss alapanyag, a megfeleő szemcseméretű őrlemény, annak egyenletes elosztása, tömörítése annak érdekében, hogy a kioldás megfelelő nyomáson, megfeleő hőmérsékleten, megfelelő idő alatt és egylenletsen történjen.
Itt a vita nem a gépek, vagy a kávék áráról, minőségéről szól, hanem a kávé elkészítésének két gyökeresen különböző módszeréről. Mindkettőnek van létjogosultsága, az egyik a tömegeket szolgálja ki, a másik pedig azokat akik itt irogatnak...

-
vTamas35
csendes tag
válasz
fragola.6035
#48964
üzenetére
Az jól hangzik. Írtam privátot.
-
vTamas35
csendes tag
Én nem is értem sokszor ezt a sok negatív hozzászólást a HX gépekre. Talán azért, mert a sok tejes ital miatt én már alapból egy roto pumpás E61 HX-en szocializálódtam. Kapott az első nap szűkítőt, fejhőmérőt, legutóbb programozható előáztatást, rá van kötve egy időzíthető aljzatra és csókolom, mire felébredek készen vár. Ha valaki beépíti a "munkafolyamatba", akkor a hűtőcsapolás sem bonyolultabb, vagy kényelmetlenebb mint mondjuk a tamperelés. Még azt sem modhatnám, hogy plusz egy gombnyomás, mert a felsőszűrőt úgyis öblítené az ember, annyi a különbség, hogy itt egy picit tovább pacsálsz. A hőmérsékletet egy hét gyakorlás után fokra belövöd, a hőstabilitás pedig még a duplánál is egy fokon belül marad. Lehet, hogy ez csak én vagyok, de szerintem egyáltalán nem macerás. Amúgy meg az egész esőtánc macerás amit mi mind csinálunk egy külső szemlélő számára...

-
vTamas35
csendes tag
Minden érdem Simié, én csak a feladatokat tudom kitalálni neki

A technikai kérdésekre majd ő válaszol... Egyébkén az OPV-t állítottuk volna egy csappal csapolás közben, de ott sokat kellett volna tekergetni, megfúrni a házat stb. Így maradt ez a megoldás, de eddig teljesen jó, nyilván bővebbet majd később. -
vTamas35
csendes tag
Ha már a fejlesztésnél tartunk...
Pár hónapja ígértem, hogy beszámolok a programozható előáztatás projektről, Simi mester most lett kész vele, elkezdtem a tartós teszteket...Az alap problémám az volt, hogy a gépemen (ECM Veneziano A1, roto pumpás, programozható gombos HX) még a karos E61-es gépeken megszokott (félig felemelni a kart, de a pumpa még nem indul) előáztatás sem játszott, továbbá nem is hálózatról használom, így a nyomás szinte azonnal felépült, ami miatt gyakran lett hibás a kioldás. Gondolkodtunk manuális nyomás profilozáson, de azt elvetettük a kényelmetlensége és a reprodukálhatóság hiánya miatt. Simi másik megoldása a plusz OPV és időrelé bépítésével szabályozható előáztatás volt, ez lett kész most.
2 napja tesztelhetem csak, de zongorázni lehet a különbséget. Eddig minden csapolás szépen sikerült. Egy hónap múlva bővebben, addig hátha hoz a mikulás egy új darálót...

Itt a beállítás 9 másodperc volt 3 baron az első cseppek megjelenéséig, utána nyomja fel 9 barra.
[link] -
-
vTamas35
csendes tag
válasz
vtechun
#48224
üzenetére
"Kávét csak sok tejjel iszom."
Az nem lehet, hogy megromlott a tej, azért savanyú?
Én sem vagyok brikka fan, de nagyon sok fórumtárs használja második, utazós, vagy alap felszerelésként. Rajtad kívül nincs baja senkinek vele, hozza amire ki van találva. Félrevezető lehet a kezdők számára, hogy ipari hulladékként állítasz be egy amúgy kultikus kávékészítő eszközt... Mielőtt nyilvánosan lehúzol egy készüléket, javaslom először győződj meg róla, hogy nem máshol van a hiba...
-
vTamas35
csendes tag
válasz
Gravity1234
#47315
üzenetére
Abban egyetértünk, hogy az átlagfelhasználót nem érdekli a gép tuningolása, abban is, hogy ők többen vannak, viszont az átlag felhasználók nem is annyira olvasgatják ezt a fórumot. Az itt megfordulók között szerintem többen vagyunk akik előbb utóbb (előbb...) fejlesztenek a gépükön, szűrőket próbálgatnak stb. Ha a tiéd tökéletes a gyári állapotában, nem érdekel és nem is tervezel semmi módosítást, akkor mit nyújt neked ez a fórum, azon kívül, hogy "délre" értékesítesz?
-
vTamas35
csendes tag
válasz
weinmaker
#46894
üzenetére
Nagyon jó ötletnek tartom a szavazást (a fentiektől függetlenül), viszont lenne pár kérdésem, javaslatom. A kereskedelmi forgalomban kapható kávék alatt, csak a boltok polcain is elérhető kávémárkákat értjük, vagy a mikropörkölők kínálatára is lehet szavazni? (Aki szerintem itthon komolyan foglalkozik a kávéval, az pont nem fogyaszt boltit). Lehetséges-e csak adott pontokra szavazni? Én például szívesen szavaznék kávéra, pörkölőre, de pl. nem járok kávézóba, ezért nem is tudnék véleményt alkotni azokról, vagy a baristákról (a kedvenc kávézóm otthon van és a barista is elég király
) Ha ezekre a válasz le volt írva valahol, akkor én kérek elnézést 
-
vTamas35
csendes tag
válasz
demars
#46191
üzenetére
Na ja. Szerintem a társadalom 99%-a tökéletesen elégedett a bolti kávéjával és esze ágában sincs többet költeni, nagyobb energiát ráfordítani mint amit muszály. Én is ezért tartottam meg a Jurát. Az asszony kávékultúrája addig terjed, hogy lefőz egy espressot, kiveszi a hűtőből a tejet és felönti vele hidegen... pont hidegen hagyja a speciality kávém (ami belakta a konyhapultját
). Persze ezek az emberek nem is nézegetik ezt a fórumot 
pacuha69: nálam is fut a teszt egy hete, kb egy hónap múlva lesznek "részeredmények"... Egy kérdés van még bennem, egyszerre kb 4 zacsit szoktam rendelni, de csak egyet fagyasztok adagonként. Mennyire lehet probléma a kondenzáció, amikor kinyitom a már fagyasztott zacsit és kiméregetem, újrafagyasztom?
Új hozzászólás Aktív témák

A topikban szabad hirdetni ezen szabályokkal.
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Mesterséges intelligencia topik
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Okos Otthon / Smart Home
- E-roller topik
- Tőzsde és gazdaság
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- RETRO beárazás (mobil, PC, konzol)
- Bittorrent topik
- További aktív témák...
- DJI Mavic 2 Pro Fly More Combo drón - nagyon megkímélt, újszerű állapotban
- Casio G-Shock GBA-950-7AER Férfi Karóra
- Venusaur, Charizard és Blastoise 72153 , 40892 Kanto régiói jelvény gyűjtemény
- Vadonatúj, sosem használt DJI NEO 2 alapszett eladó! DJI NEO2 - 2 év DJI garancia
- DJI FPV Fly More Combo + extrák + hátizsák makulátlan állapot
- Dell Precision 7550 i7-10850H 32GB 512GB Nvidia RTX5000 16GB 1 év garancia
- iPhone 17 Pro Max 256GB 100% (1év Garancia)
- Dell Precision 5530 15,6" FHD, i7 8850H, 16GB RAM, Quadro 4GB VGA, 512GB SSD, jó akku, számla, gar
- Lenovo 40AH és 40A1 dokkoló, töltő is.
- Xbox Game Pass Ultimate előfizetések kedvező áron
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest
, de az elv hasonló, azt még érdemes lehet összevetni. Fragola féle PalmTamp van nálam is. Mondjuk nekem pont nem fáj az a +5 másodperc a WDT-re, de nyilván minnél kevesebb vudu kell, annál jobb. Nagy mágus nem vagyok videoszerkesztésben, de próbálok lőni párat, hátha kiderül valami...
most már láttam mindent... 
:
(hacsak nem jön divatba a rosszul elkészített, döglött kávé)... Azt is garantálom, hogy az alatta megbújó kávé íze is hibás lesz, ha nincs crema. Ha meg nem ízlik az espresso azzal a fránya, rosszízű cremával a tetején, akkor tessék filterezni.
Ennél simán jobbra lehet belőni az asszony automata Jura F50 csodáját. Az irodában is körbeszólt a titkárnő, hogy vigyázzunk, mert erősebb lett a kávé, finomabbra állították az őrlést, így már majdnem 10 másodperc alatt jött le a dupla
Reméljük bespájzolt belőle a mester...
, nagyon jókat húztam vele. Összehasonlítási alapom viszont nem volt, max most a Majorral. Ha nincs szétütve akár jó is lehet. Az enyém 4 éves és az előző gazdája is otthon használta, tehát van még benne tartalék 



Egyszerűbb ha leteszed a kiöntőt a csepptálcára és elmeríted a gőzcső fejét. Mikor megnyitod a gőzt elég hangos lesz, szép lassan elkezded felemelni a csövet, amíg el nem halkul és elkezd "sziszegni", ekkor adod hozzá a levegőt. Ezt óvatosan kell csinálnod, mert ha fentebb húzod a kelleténél, akkor kapsz egy csomó nagy buborékot, vagy ha túl lassan csinálod, akkor megmelegszik a tej mielőtt hozzákevernéd a levegőt és nem lesz belőle hab. Ahogy jön fel a hab, úgy kövesd a gőzcsővel, hogy mindíg ugyanannyira merüljön el a tejben. Egyszóval tök egyszerű
Neked is ajánlom a videókat, van millió. A hangra figyelj és azt a pozíciót igyekezz reprodukálni. Csinálj te is videót és elemezzük.
és tele van a fagyó tavalyi pörikkel...
