Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kobe

    veterán

    üdv

    gondolkozom a magánnyugdíjpénztáram leváltásán (jelenleg az Allianznál vagyok, de nem dobtam egy hátast a teljesítmnytől)
    De nem igazán tudok dönteni. A korábban linkelt portfolios cikket átbogarászva az ING-t és a Generalit néztem ki, a Generali a 2008as alakulása óta egész szép számokat produkált, azonban a 2010-es első félévben már kifulladni látszott az ütem és elmaradtak a referenciértéktől, legalábbis az engem érintő kockázati portfolioban. Az Ing viszont rendre hozza az első helyet, és ha a hosszabbtávú működését nézem, akkor ott is rendre előkelő helyet kap, melehetősen stabil alapnak tűnik
    Mellette szól még hogy a magánnyugdíj mellé kedvezményes önkéntes pénztári tagságot is igényelhetnék az ingnél céges támogatással.
    Viszont érdekelne, hogy mindezen előnyök ellenére van e olyan ok ami miatt esetleg a generalit érdemes választani ? Vagy érdemes megvárni míg kijönnek a 2010-es teljes évi adatok ?

    ui: mivel fiatal vagyok így nem lenne rossz ha a saját számlám egyenlegét nyomon tudnám követni neten, nem tom erre a kettőnél hol van lehetőség

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz Integra #196 üzenetére

    azt én is erősen várom....nem kicsit felháborít, bár tudtam hogy húdesokat nem kamatozik a pénz az MNYP-be, de legalább tudtam, hogy van, és az enyém....hiába papolnak későbbi visszaosztásról, nem lesz lehetséges mert az állami rendszer nem egyéni számlás, nem tudják nyomon követni mennyit nyomtál be, én sejtem előre h a bedörgölt összeg felét sem kapom vissza ha visszaadják egyáltalán, mert majd biztos "átlagolnak"

    ekkora parasztvakítást azért még az mszp sem csinált, mert megcsinálni, kiszámoltam, a jövö évi egykulcsos bértáblával az átlagon felüli fizetésemmel nyerek havi 3 ezret, de bukok 60-70-et mert gyermektelen fiatal vagyok (ugye a másik nagy családtámogatásos tréfa, mert ugye arra gondolni nem tudnak, hogy a családtámogatás nem ott kezdődik, hog felcsinálod asszonyt azt dől a lé, ez csak egy bizonyos kisebbségnél működik, hanem esetleg kamattámogatásos lakásitel, állami támogatás, szocpol visszaállítása, hogy a kölköt ne albérletbe kelljen szülni és bkv-val járatni a dokihoz, stb)...és akkor még lenyúják a havi magánbefizetésemet, ez nálam eddig kb havi 100 ezer minusz....magyarország, én így szeretlek....megint a gazdag jól jár, a csóróról meg még mindig az utolsó bőrt akarják lehúzni...ahhoz képest hogy azt mondták, nem az egyszerű polgáron verik el a port, megint 10 pontból 9 miatt azon csattan az ostor.....

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz Integra #198 üzenetére

    ezzel kb azt érik el, hogy a mostani generációnak egyszeri 50-80 ezer forint közötti összeget kell kifizetni / vagy természetbeni juttatásként megadni a nyugdíjkorhatár elérésekor....kicsit világosabban, odaadhatják a pisztolyt magát is azzal az 1 töltétnnyel, vagy adhatnak annyit amennyiből meg tudod venni, mert a nyugdíjkorhatárt elérve kb jobb ha fejbe lövöd magad, az gyorsabb, mint 1-2 hónap alatt a létminimum alatti rétegbe klasszifikálódva éhenhalni.

    És ez csak azért szomorú, mert ugye most jött ki a felmérés, miszerint egy átlagembernek havi 45 ezret kéne félretenni ahhoz, hogy a nyugdíja elérje a mostani fizetése 70%-át....na most mnyp kiütve, átlagmagyar nemhogy 45 ezret de 45 forintot sem tud havonta félrerakni, akkor mi lesz itt, msotani fizetésed kb 30%-át fogod nyugdíjként megkapni ? úgy hogy a dolgozók nagyrésze minimálbéres ?

    az meg más kérdés, hogy már most 25 évesen sem tudok abban bízni, hogy az emos, raj, facebookon pózoló IQ blaster korosztály engem tisztességgel el tudna tartani nyugdíjasként.....mi sem voltunk szentek, viszont ki kell mondjam, valahol 2005 körül volt egy olyan szakadás a fiatalságban, ami csak hosszútávon rázódik helyre, és azóta olyan elbaxott nemzedékekkel találkozok csak, akikre 2 fillért nem bíznék...4 szóban jellemezhető a mai fiatalság: igénytelen, buta (szerintem 5-10 év alatt emgduplázódott a funkcionális analfabéták száma, nem vicc) manipulálható és egoista...sajnos ilyen popkultúrában nevelkedett kölkökre hosszútávon építeni nem nagyon lehet

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz amargo #201 üzenetére

    többek között ezért vizsgálja a nyugdíjpénztárak szövetsége, hogy alkotmányos-e ez a megoldás, illetve az EU mit reagál rá. Az mnyp-k bevezetése eus követelmény volt, fenntartása és műkdtetése eus előírás, ha nagyon komolyan veszi az Eu akkor durva szankciók következhetnek belőle - és remélhetőleg fog is következni.
    Kb olyan a jelenlegi helyzet, mintha az államnak előírják hogy legyen KRESZ szabálzata, azt mégis mindenki szabadon vezethetne jogsi nélkül.

    Én személy szerint leszarnám, hogy hova megy a pénzem helyileg, állambácsi vagy mnyp - bár tény, hogy ennek durva kumulatiiv hatásai is vannak jövő évtől ugyanis durván emgcsappan az államkötvények iránti kereslet mert a magánnyugdijpénztáraknak nem lesz miből venni - én csak azt szeretném, hogy legyen egy olyan (akár webes) felület, pénzügyi szervezet, ahol mindig mindenkor meg tudják mondani az aktuális egyenlegemet ami alapján majd kapom a nyugdíjat. És ezen a számlán adjanak lehetőséget portfoliot választanom mint az MNYP-knél, onnantól kezdve meg a kockázat és a felelősség az enyém. De ez hogy havonta 100 ezreket adózok le, és talán majd kapok 30-40 nyugdíjat, ez nemgyerebe. Nem a közöst akarom fenntartani, hanem magamat. Persze ezzel az is együtt jár, hogy mások elsüllyednek.

    És akkor a mostani rendszerről nem is bezséltem aol az apehnak amugy is 3-4 hónapba kerül teljesíteni egy átutalást, onnantól kezdve arra az öszegre egy negyedéves teljes negyedéves kamatot bukok. Gyakorlatilag ha fogok ezer eurót, és gyalog nekiindulok spanyolországból budapestre, előbb hazaérek az ezer eurómmal, mint ahogy az APEH 2 országon belüli számla között megcsinál egy átvezetst.....vicc

  • Kobe

    veterán

    válasz Kobe #204 üzenetére

    ja, a portfolios cikkben is emlitik, hogy gyak a nyugdijelvonásból fedezik az egykulsos SZJA-t. Érdemes elgondolkozni, hogy az új szja törvény emgint az amúgy sem szegény embernek kedvez, akkor a szegényebb, vagy átlagos jövedelmű réteg még a nyugdíját is áldozza be a burzsoá yuppiek kedvéért ? na neee...én baromira nem vagyok kisegítve havi 2-3 ezerrel (minimálbérnél kb 500-1000 forinttal havonta? röhej), legalábbis messze nem ér annyit hogy több évi nyugdíjamat áldozzam be érte....dilettáns barmok, komolyan mondom

  • Kobe

    veterán

    válasz FF23 #208 üzenetére

    a magánnyugdijpénztár nem más mint egy hosszutávú kamatozó lekötött betét, aminek a nagyrésze államkötvényekben van. Nincs sok előnye, ellenben tudod, hogy mennyi pénzt tartasz rajta és mennyit kamatozik, és ha nem tetszik, viheted máshova a pénzed. Tény hogy nem működik azzal a hatékonysággal ahogy kéne, ellenben állambácsi 40 év mulva nyugodtan mondhatja hogy figyi, elfogyott a lóvé, te msot nem kapsz nyugdijat vay felét kapod vagy ötödét, vagy tizedét, mert hát kiürült a kassza
    egy magánnyugdijpénztár ezt nem csinálhatja meg emrt nem nyúlhat a pénzedhez, max a kezelési költséget veheti le róla, a többit a piac és a tőzsde diktálja.....
    ez kb olyan mint a befektetési bank, annak is biztositania kell a mindenkori befektetésedet, nem hazárdírozhat vele
    ezzel a lépéssel kvázi annyit tettek, hogy kimondták : elveszem a nem túl kamatozó, de biztos járulékodat, és cserébe nem kapsz mást mint az adott szavamat hogy én azt majd talán ha lesz kedvem visszatérítem valamilyen formában...vagy sem. Azért ez ciki nem ? mert mig egy mnypvel irott szerződéses viszonyban vagy addig röhej hogy az állam csak egy szóbeli ígéretet tud kicsikarni magából

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz FF23 #218 üzenetére

    egy államkötvény írásbeli kötelezettség arra vonatkozólag, hogy a kötvény kibocsájtója a futamidő lejártakor megéríti a kötvény névértékét s az írásban foglalt kamatot.
    A magánnyugdíjpénztárral szintén szerződéses viszonyban vagy.

    A fenti kettő közül ha bármelyikkel probléma van, megfelelő fórumokon lehet hangot adni és szankciókat, jogorvoslást kérni.
    Azt meg meg sem jegyzem hogy hosszútávú befektetéseknél nem megy ritkaságszámba a tőkevédett, hozamgarantált alap, ergo igen, a tőzsdei befektetés bizonyos köülmények között mérsékelhető kockázattal bírnak. Csak míg a hazai tőzsdei kultúra kimerül a brokernetben, addig nincs miről érdemben beszélni.

    Furcsamód az állami kasszába fizetett járulékokról te az állam felől 1 db elszámolást nem kapsz, 1 db szerződést nem írtál alá arról, hogy amikor munkába álltál, onnantól kezdve a fizetett járulék csak és kizárólag nyugdíjcélokra megy és te X és Y feltételnek megfelelően fogsz részesülni belőle.

    Nekem ez a legnagyobb problémám, mert ez így kb annyira legális vagy legalábbis morálisan elfogadható és nyomon követhető, mint a kurvafuttatás kb.
    Ha te neadjisten eléred a nyugdíjkorhatárt, és kapsz egy levelet h bocs, neked idén nem jutott nyugdíj, te megkérdezed miért nem, és ők rávágáják hogy hát mert elment a józsi nyaralójára, akkor te azzal a levéllel max a seggedet törölheted ki, mást nem, mert nem volt mögötte semmilyen jogviszonyt megtestesítő okirat, és elszámolás.

    A minap volt a naplóba egy cikk egy pilótajátékról, hogy fizess be X összeget és nyerhetsz, aztn következő hónapban megint és akkor tuti nyersz, cska lécci a postán add fel nekünk postán a befizetést igazoló szelvényt is....na, a nyugdíjrendszer jelenlegi formájában kb ugyanez csak állami szinten.

    És ezek csak azok a struktúrális problémák, amik anélkül jutottak eszembe hogy figyelembe venném a demográfiai válságot, ami a felosztó kirovó rendszert megint csak az alapjaiban vágja haza, illetve ha ezt kezelni szeretnénk és nem 8 millió nugdíjas országa lenni 10-20 éven belül, akkor talán a családtámogatást nem úgy kéne alakítani, hogy az a többgyerekes gazdag / többgyerekes kisebbségiek körét támogassa, hanem a gyermekvállalás előtt állókat is ösztönözze némiképp. Mert hát tök jól hangzik ez, hogy ha van 3 kölköd, kapsz 100 ezer kedvezményt, csak anyni a bibi hogy a dolgozók kb 0,5%-ának van olyan keresete, hogy maximálisan ki tudja használni, nomeg a gyerekvállaláshoz szükséges egzisztenciális feltételek megteremtése jóval túlmutat azon havi 10-20 közötti összegen amit 1, illetve 50-60 körüli összegnél, amit 2 után kapsz. Magyarul költsél milliókat, kapsz vissza filléreket alapon fog menni a dolog. Nem akarom hasonlítgatni, de ennél kb a Tesco hétvégi akciói is arányosabbak, kecsegtetőbbek.

    ui: azt, hogy mennyire díjazza a piac a bejelentéseket, hűen tükrözi a reggeli CHF és EUR árfolyam. Megint a 210, 280 forint felé tendálnak az értékek.

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz Atlantis #233 üzenetére

    a 2/3 ad egy nagyon jó lehetőség lenne, ha hozzáértők használnák ki. Orbán sajnos majd 1 évtizedet töltött az aktív politikán kívül - mert ugye ellenzékiként annyi volt a szerepe, hogy javasolt valamit, leugatták, elküldték a francba, de mélyebb betekintést kvázi semmilyen területről nem tudott szerezni az elmúlt 2 ciklus alatt. Kiesett a pixisből, de nagyon.
    Ez abból is látszik, hogy a robin hood adó bevezetésekor azzal érvelt, hogy az energetikai szektor egy az egybe át fogja nyomni a lakosságra, most meg ő az, aki ezt be akarja vezetni...pálfordulás ezerrel. Komolyan azt hitte, hogy ezt majd a multik, emg az Eu lenyeli ? Hónapokon belül megint 10 évvel ezelőtti mobil és net árak lesznek itt, annak ellenére hogy ma is mi vagyunk az egyik legelmaradottabb és legdrágább régió telekommunikáció terén.

    A nyugdíjpénztárakkal van probléma, ez tény. Alacsony a hozam, kicsi az oda befolyó összeg, magas a kezelési költség. Viszont az sem járható út, hogy visszcsapják az egészet a közösbe, mert ugye most a közösön osztozik hasraütve 4 millió ember, 20-30 év múlva meg ugyanennyi közösön fog osztozni írd és mond 6-7 millió nyugger, ha a mostani demográfiai tendenciát követjük. Ergo 2x annyi ember ellátásra fog ugyanannyi jutni mai reálértéken, de közben bejátszik még 20-30 év infláció....

    A családtámogatás meg egy vicc, ami nekem kibaszottul böki a csőröm. Családalapítás 2-3 éven befigyelne, legalábbis illene befigyelnie (feltéve ha nem akarok a kölköm diplomaosztójára lélegeztetőgéppel és tolószékkel menni), de lakást, kocsit miből ? Ősök vidéki lakásának a teljes értéke annyi mint itt pesten egy lakáshoz az önerő bakker...10-15 millió meg nem terem zsebből, 100 ezres törlesztőt meg nem vállalnék be, és mivel mobilis vagyok saját lakáshoz sem ragaszkodom - önkormányzati, állami bérlakás program persze meg sehol. Ja de, van szociális bérlakás, ha barnabőrű vagy és ellettél 10 purdét. Nyugaton furcsamód nincs ekkora keletje a saját röghöz való ragaszkodásnak, a fiatal értelmiségiek 30-40%-a lakik saját lakásban. Idehaza viszont még az albérlet, tartós bérlet kategóriáját sem tudják rendezni, nem hogy a bérlakásokét. Pedig havonta szerintem 100 milliárdok mennek el az albérletek után feketén kifizetett pénzekre, annak az áfája is milliárdos tétel, ha valamin spórolni kellene, akkor tán az irdatlan méretű fekete gzdaság kifehérítésével kellene kezdeni, nem pedig egy újabb családi adózásnak nevezett romaprogrammal....

  • Kobe

    veterán

    válasz amargo #245 üzenetére

    ez igen erdekes valasztasi lehetoseg, vegulis csak a nyugdijad 75%-a kellene hogy az allami pillerbol jojjon...egyre erdekesebb nyilatkozatok, egyre radikalisabbak, furcsallom hogy az EU erre nem reagal semmit.
    Mert ez mar nem a magannyugdijpenztarak megszuntetese, egy ilyen nyilatkozattal gyakorlatilag a teljes tarsadalombiztositasi rendszert vagja kette ez az idiota. Milyen jogallamisag, alkotmanyossag az ahol igy ki meri mondani hogy ugy futyulsz ahogy mi mondjuk vagy ehen leszel veszejtve ?

    Bar teny, hogy erdekes felvetes, mikor jarnal jobban - ha nem fizeted a nyugdijat hanem teljes egeszeben magadnak rakod felre, vagy ha allambacsi garantalta joletre epitesz ;] sztem egy tozsdet a budos eletben nem latott ember is hatekonyabban tudna kezelni a portfoliojat mint az mnyp es allam

    ezek a f*sztarisznyak eloszor oldottak volna meg az egyeni szamlas dolgot az allami pillerben, es utana fenyegetoznenek ilyenekkel, akkor valoszinuleg tobb ember lenne ra kaphato
    de egy olyan orszagban, ahol orszaggyulesi kepviseloknek bemondasos alapon megy a koltsegterites, szamla nelkul, ahol a par honapja olcsobban kivitelezett projektet ujra emgpalyaztatjak es mily meglepo 2x annyiert az allamtitkar cege nyeri meg (ertsd: olyan melot, ami alapjaiban penzkidobas es egyszer sem kene megcsinalni, 2x kivitelezik es 3x kifizetik), ilyen orszagban en mar nem tudok meglepodni....csak azt nem ertem hogy egy ilyen orszagot az eu hogy engedett a tagjai koze....

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz fordfairlane #259 üzenetére

    az lesz, hogy benyelik most a lóvét aztán 1-2 éven belül kitalálják a svéd egyéni számlás modellt, addig pedig a benyelt pénzen buksz mint állat.
    Nem lenne baj az átalakításokkal, de egy nyugdijrendszernek nem úgy kell nekiállni hogy hétvégén kitalálják sörözés közben hogy na akkor hétfőn nyugdíjreformálunk azt ahogy esik úgy puffan...

    Ha előbb lett volna áttérés svéd modellre - pl jövő januártól és onnantól kezdve kezdtek volna nyomást gyakorolni az mnypkre, oké. Csak perpillanat reális esély van arra, hogy két szcenárió közöt választhatsz:

    1, átlépsz az államiba, és buksz valamennyit az egyéni elszámolás hiánya miatt
    2, nem lépsz át időben mert nem tisztázott az új rendszer, és kivársz. ezt az állam szankciókkal hálálja meg, és ráadásul mivel későn léptél, valószínű hogy addigra beindult a tőkekivételi hullám és biztos lesz olyan mnyp ami csődközelbe jut -> sanszos hogy bukod az egész addigi megtakaritásod a csőd miatt

    én akárhogy nézem, de caeteris paribus a jelenlegi infók tükrében nem látom, hogyan nyerhetne ezen bárki.

  • Kobe

    veterán

    válasz fordfairlane #261 üzenetére

    baromi magas arányú a kezelési költség, rengeteg ember dolgozik a szektorban így egy befizetés 4-5 % a el is megy a kezelésre - szal havonta kb 1,5 mrd a rendszer fenntartása (30 mrd os havi kifizetéssel számolva), illetve 0,8% a teljes összegnek az éves tőzsdei kezelésre vagy mi...ez idén 2800 milliárdos alapnál 2,5 milliárd kb...szal csak a rendszer fenntartása évente 20 mrdban van....vagyis van mit elbukni, elég szépen.
    Nincs új belépő, csökken az állomány, a kezelési költség ugyanannyi marad, plusz még el is kezdik kivenni a pénzt, azt hosszu lejáratu cuccoknál idő előtt kell visszaváltani, bukod a kamatot, gyak még a névértéket sem kapod vissza érte, megint buktál a pénzeden, illetve ha egy pénztárt megrohamoznak a kilépők, olyan kínálati túlsúly lesz a befektetett eszközökből hogy a kutyának nem kell a részvén névértéken sem, megint buktál....

    TŐkevédett a fenéket, épp ebből van a balhé hogy nem....szerinted miért kellett visszaléptetni a korosokat az államiba 2008-ban-9ben ? mert a válság egy éve elvitte kb a felét a megtakaritásainak, volt aki kb 2 milliós megtakaritásból egy év alatt 900 ezret bukott....és ez még nem volt extrém helyzet

  • Kobe

    veterán

    válasz MaciG #275 üzenetére

    én meg pont ING-hez akartam menni az Allianztól :D önkéntessel kiegészítve persze...
    kivárni érdemes, mert nyilatkozatokra nem, törvényekre már annál inkább lehet építeni.

    Flashcash: örökölhetőség van a msotani rendszerben is, illetve ha jól tudom, az egyéni számlákon gőzerővel dolgoznak...legalábbis állításuk szerint....

  • Kobe

    veterán

    válasz Flashcash #279 üzenetére

    azért ennek nagyon könnyen megálljt lehetne parancsolni....csak furcsamód amikor viktor egy hátsórettenetbeli médiának elhintette, hogy államosítás lesz, az EU-nak kb 2 db mpercébe került nyilatkozatot kiadni, hogy meg ne merje csinálni.

    Most kb 2 hete megy az aktív kommunikáció, illetve már a parlament előtt van a törvényjavaslat, országos médiák ettől hangosak, az EU furcsamód semmilyen közleményt vagy állásfoglalást nem adott ki

  • Kobe

    veterán

    válasz Integra #283 üzenetére

    untam a régi gyászos színvilágút :) valami viccesebbet színesebbet szerettem volna, ennyi :)

    amugy ha ugy csinálják meg a dolgot ahogy az index és selmeczi mondta, akkor egész jól is elsülhet a dolog...kvázi nekem a legutobbi hirek alapján az jött le hogy nem lesz kötelező átlépni, aki átlép, az egyéni számlát visz magával és amíg be nem vezetik az egyéni számlát addig valamiféle "általányt" fognak számolni neki (gondolom azért a 14 hónapos periódus alatt be akarják vezetni), aki marad az mnyp-ben 14 hónap után megkapja a magánba a pénzét és akár maradhat is ha akar...vagyis elvileg azt is lehet csinálni hogy maradsz még az mnyp-ben 1-2 évet amig a svéd egyéni számlás modellt be nem vezetik, és csak utána lépsz vissza az államiba ha már látod hogy alakul ott a hozam....szóval van lehetőség a kivárásra is

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz Ivan15 #313 üzenetére

    ez a Dr Tóth a közgazdasági téziseivel inkább standup comedybe való, semmint véleményformálói szerepbe (a csóka pl kiszámította és szentül hiszi, hogy ha 10 évig albérletben laksz és fizeted az albérlet díját a hitel helyett, akkor 10 év alatt 6 db 10 milliós lakás árát takarítod meg....no comment)....a könyvelős hozzászólás szintén egy vicc

    idézem:

    "Könyvelőként tapasztaltam, hogy az idén nyugdíjba vonult magánfuvarozó egyéni vállalkozó ügyfelem 32.000Ft nyugdíjat
    kap. Hitetlenkedett, hogy ez nem lesz több? - Bizony nem.
    40 év szolgálati idővel, minimálbér után ennyi jár."

    Egyéni vállalkozó. Vagyis kb lófax járulékot nem fizetett be, 40 évig élt mint Marci hevesen, számlát csak havonta 1x adott, 40 évig elsumákolta a minimálbér feletti részt. Nem csoda hogy ennyi a nyugdíja.
    Az összes vállalkozónak - fodrásznak, pedikűrösnek, kőművesnek, szobafestőnek, masszőrnek és még a tököm tudja kinek - ennyi lesz a nyugdíja. Nem azért, mert a rendszerben van a hiba, hanem azért, mert 40 évig lenyúlták a minimálbér feletti részt.

    Ez kb olyan hogy összedobjuk haver szülinapi tortájára, mindenki belead egy ezrest, én adok 100 ftot de a bulin nekiállok húzni a szám, hogy miért nekem jutott a legkisebb szelet....a minimálbéres magánvállalkozó meg tekintse úgy, hogy a 40 évi sumákolásnak most lesz 20 év böjtje :) Szerintem abszolút igazságos, bár kétlem, hogy így nemzetgazdasági szinten visszajönne az amit az ipse 40 év alatt elnyalt.....és igen, ilyenkor jön ki a dolog, hogy megéri bejelentett, inkább kisebb bérű, de teljesen leadózott melót csinálni....miért ? hát pont az ilyenek miatt :)

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    [link]

    magyarul arra kell a mostani fiatalság magánnyugdíjpénztári lóvéja, hogy a mostani amúgy sem szegény nyugdíjasokat (nagyon nagy arányú azoknak a száma, akiknek a nyugdíja jóval magasabb mint a fizetése volt) még jobban megtömjék, és tovább "hízlalják". Elvégre a nyugger eléldegél még 10-20 évig, az 3-5 választási ciklus, addig dobják nekik a jutalomfalatokat, csak jó helyre szavazzon. 20-30 év múlva mi lesz, az már Viktort sem érdekli, mert addigra már kb lélegeztetőgépen lesz ő is.....
    Amit sok generáció, kb 4 millió ember összegyűjtött 13 év alatt, annak az ötödét elverik 1 év alatt, párszázan.

    Szerintem ez mögött már inkább az van, hogy a szocik szavazóbázisának legnagyobb részét, a nyuggereket magukhoz csábítsák, hozzávéve a határon túli magyarság szavazójogának ötletét, kb arról szól az egész, hogy 20-30 évre bebetonozni magát a politikába, bármi áron....akár 2-3 fiatal nemzedék élete árán is. Szószerint. Így épül a demokratikus diktatúra közép-európai módra, 2010-ben. Az EU meg csendben nézi.....tisztára mint 56 kb.....

    érdemes kiemelni a cikk egyik sorát : a nyugdíjak infláción felüli mértékben fognak növekedni. Én a munkahelyemen kb az éves átlagos fizetésemelést és az SZJA változásokat összevonva sem tudok infláció feletti növekedést elérni. Komolyan a legnagyobb biznisz ma nyugdíjasnak lenni, nem csinált semmit de legalább folyamatosan egyre többért nem kell semmit cisnálnod.....

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz biker #323 üzenetére

    az mnyp-k a 2008as mélyrepülést idénre korrigálni tudták, vagyis keményen 1 évben volt vesztesége az embernek....azt is 1-2 év alatt korrigálták, és emgjegyzem, nem a rendszerből eredő mozgás volt hanem a válság legkeményebb éve, azért az se mindegy.....szóval van ott reálhozam azért....

    Motion_Blur: ha te mondod, akkor az bittos úgyis van....lol....

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz biker #338 üzenetére

    Szerintem benned nem egészen tisztázódott az elmúlt pár év válságának fogalma. Ha igen, akkor örülnél, hogy csak ennyit buktál. Számos olyan tényezője van a depressziónak, ami még ma is rohadt lassan képes visszaállni a konjunktúra idején való pályára - ingatlanpiac, devizaértékek, munkanélküliség, reál GDP növekedés, fogyasztás, stb. Baromi nagy mák, hogy a magánnyugdíjpénztárak egyből vissza tudtak ülni a lóra. Elárulom, nem sok szektor volt ilyen. Nevezetesen 2. Az MNYP-k és a gyógyszergyártók (bár ők meg sem érezték a válságot).

    ha te olyan befektetést keresel, ami folyamatosan képes csak növekedni, javaslom próbálkozz egy másik bolygón mert itt a földön olyat nem találsz... :) vagy találj ki hozzá egy új gazdasági rendszert, mert a mostani kapitalizmusban rendszerszinten van benne a 15-20 éves időtávokban kialakuló krízisek nagy valószínűsége. Ez kb azt jelenti, hogy számolni kell azzal, hogy ha te 40 évig takarítasz meg, akkor abból 2-3 évi befizetésed kapásból ugrik a kialakuló krízisek miatt. Ilyen a rendszer, ennyi.

    a bankbetétek talán ilyen biztonságos befektetések amiket keresel, de mivel mindenhol nevetséges 3 hónapos akciós kamat van és az is többmilliós (5-10) megtakarítás mellett hoznak látható eredmény, plusz figyelembe véve, hogy évente 3-4x kell bankot váltanod vagy megmozgatnod a pénzed, számlát nyitnod, stb.....nem nevezném azért a befektetések nonplusultrajanak, ami azt illeti épp hogy az egyik leggyengébb és legstandardebb formája.

    Szerinted egy tíz éves időtáv alatt ezek a költségek (idő + járulékos ktsgek - átutalás, befizetés, számlavezetés, számlanyitás, stb) mennyibe fognak kerülni ? Elég sokba.

    Ahogy olvasom te az a félig üres-félig tele a pohár ember lehetsz. Te azt mondod, "basszus, veszteség. tökmindegy, most realizálom, vagy X év múlva, ez egy veszteség." Amit az MNYP-k miatt realizáltál.
    Én azt mondom, a 14 havi befizetésem lenyúlása ugyanilyen veszteség, tök mindegy mikor realizálom, maximum egy karácsonyi üdvözlőlapot fogok belőle viszontlátni, és ugye az állami rendszer miatt realizálom, amihez formálisan még semmi közöm....csak az szerintem egy fokkal durvább, hogy én egy olyan rendszer miatt realizálok nemkicsi veszteséget, aminek formálisan mégcsak a tagja sem vagyok.....
    azt meg sem merem említeni, hogy amikor a birkákat visszaterelik az állami rendszerbe, na az mekkora veszteség lesz, onnantól ugrott a pénzed nyomon követhetősége, te mondhatod állambácsinak hogy de hiszen te bcsülettel fizettél 30 ezer forintot havonta, ő mondhatja, hogy nem fiam, te csak 5 forintot fizettél havonta....kb ezt is meg lehet csinálni a mai keretek között, plusz ha hozzáveszem hogy mire a mi generációnk eljut a nyugdíjas korig addig annyiszor változik a nyugdíjak kalkulálásának módja, és annyival rosszabbul jársz majd, hogy ott az egyéni számla sem segít.....

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz MaUser #342 üzenetére

    javíts ki ha tévedek, de az Eu-s országokban kötelező volt bevezetni a magánnyugdíjrendszer pillérét egy nyugdíjreform keretében :F többek között épp azért lobbiztak az országok, hogy a kötelezően előírt magánnyugdíj-reformok miatt keletkező költségvetési hiányt leírhassák, javítva a költségvetésüket....

  • Kobe

    veterán

    válasz MaUser #347 üzenetére

    az mnyp-k működési költsége a befizetések növekedésével és az idő előrehaladtával csökken, illetve előírások vannak arra, hogy a következő 3-4 éven belül gyakorlatilag el kellett volna érniük az állami nyugdíjrendszer működésének szintjét. Vagyis az 5% pár éven belül lement volna max 2-re, a 0,8% vagyonkezelési költség meg asszem 0,4-re. De ez a scenario most ugrott ugye....

    "Egy német kitérne a hitéből, ha meghallaná, hogy a saját állama nem lenne képes legalább minimális szinten biztosítani nyugdíjas éveit."

    egy magyar ezen meg sem lepődik, ismervén a német precizitás és a hazai mutyizás közötti különbségeket. Ha egy németnek elmeséled az itteni rendszer felépítését, körberöhög. Szerintem a ráerőltetésben részben benne volt az is hogy a közép- és kelet-európai országok évről évre lejjebb csúsznak a korrupciós mutatók és költségvetési hiány listáján, így azt gondolhatták, a valamivel drágább magánrendszer legalább attól megvédi az embereket, hogy ellopják. Hát nem.

    Én csak azt nem értem, ha gazdasági szakértők nyilatkoznak az ügyben, meg minden más ország képviselői, hogy ez így rossz úgy rossz, ha Orbán az unió vezérkara előtt a teljes mnyp rendszer megszüntetéséről mer beszélni, amikor direkt olyan költségvetést alakítanak ki, amiben nem tartják a túlzott-deficit eljárás megszüntetésére vonatkozó 2,8%-os hiánycélt (40 mrd hiányzik hozzá, ktgvetési szinten ez pite) akkor mi a fenét csinál az EU ?

    Ezek csatlakozási, vállalási szerződésekben vannak rögzítve, ez egyoldalú szerződésmódosítás ha úgy nézem, de az EU meg csak ül ölbe tett kézzel. Nem az volt, hogy egy kávé mellett elbeszélgettek, hogy na, mi lenne ha lenne mnyp és 3% alatti deficit, ezeket aláírták, rögzítették, akkor a 2 szerződő fél közül az egyik miért nem kéri számon a másikat hogy miért nem tartja be amit ígért ?
    Félreértés ne essék, nem Barroso-t várom, mint a Messiást, hogy majd megment minket, csak kiváncsi volnék, hogy lehet az, hogy az Eu nem lép semmit a saját érdekei és fiskális politikájának megvédése érdekében ?
    Kb mintha a gyerek tombolna, törne zúzna a lakásban anyuci meg vigyorogva ül a kanapén és bólogat hozzá.

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz Flashcash #393 üzenetére

    azt nem is teszem hozzá, hogy a gázártámogatást direkt érvényesítették pl a villanyszámlában....legalábbis eonos villanyszámláknak van egy olyan (jelentős, nem jelentős, ki ki döntse el) tétele, ami valójában a gázártámogatást jelenti. Vagyis aki villanyt használ, de gázt nem, az (is) fizeti mások gázát.....ami nonszensz kicsit :)

  • Kobe

    veterán

    válasz biker #399 üzenetére

    tökmindegy, mert 33 évesen még téged sem fog érinteni egy 2-3 évre előrevetített kalkuláció, mivel 2013 és pl 2043 között még legalább 30x változtathatnak a szabályokon....

  • Kobe

    veterán

    válasz Flashcash #424 üzenetére

    ha én valami eus nagykutya lennék, kb egy mondatot intéznék viktokához: nyugodtan, viktor, de akkor készüljetek fel léccives az eus támogatások megvonására és a már folyósítottak visszafizetésére....

    hülye lennék hagyni, hogy a lekvár tegye el a nagymamát, úgy befenyítenék (főleg ugye úgy hogy a németek nagyon lobiznak a költségvetési szigorítások mellett) hogy viktornak fél életre elmenne a kedve a partizánakcióktól.

    Érdemes emgnézni a forintot, minden valuta szárnyal, olyan rush van a tőkepiacokon, már rég 190-es vagy olcsóbb svájci frankunk lehetne, de az egész világon mi vagyunk az egyetlen ország kb akik lejtmenetben vannak és megint 200 felett a frank. Köszönjük, idén harmadszor sikerült beborítani a valutánkat, fél év alatt.....

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz Flashcash #426 üzenetére

    ez engem nem nagyon mozgat, akkor is maradok a maganban ameddig csak lehetosegem lesz (mar csak pl az Integra altal linkelt cikk miatt is)

    arra gondoltam h korabban kiveseztuk, hogy a maganpenztar eus kotelezo eloiras volt, amit most magyarorszag az euval valo egyeztetes nelkul felrug. En kivancsi lennek Viktor mennyire sapadna el, ha az EU is ilyen szabatosan ertelmezne a szerzodesekben foglaltakat, azt pl elfelejtene / nemakarna fizetni a 4-es metroert, esetleg a mar kifizetett osszegeket is visszakeri...van egy sejtesem hogy par almatlan ejszakat tudnanak okozni a kabinetnek.

    Asszem erre szoktak mondani, hogy "hulye vagy? kest veszel elo mikor lovoldozes lesz?". Csak eppen viktornal a kes, az eunal a shotgun ebben a szituban....

  • Kobe

    veterán

    válasz philoxenia #431 üzenetére

    ez már ki lett vesézve, hogy csak a kelet-európai országokra kényszerítették rá, ami nem is csoda, tekintve a orrupciós mutatókat és az öregedő társadalmakat, én sem bíztam volna kecskére a káposztát.

  • Kobe

    veterán

    azért ez egy elég merész kijelentés volt, a zindexes cikkben is benne volt, hog akárhogy csűrik csavarják, az minimum jogállamiságot sértő - ugye befizetés és a járadék kifizetése többé nem függ össze - de ha változtatnak rajta és adónak nevezik, az pedig emberi jogokat sértő, diszkriminatív. Mindét esetben van az AB-nek (még) mozgástere, utóbbi esetben pedig EU-s bíróságoknak is lesz min pattognia

  • Kobe

    veterán

    válasz bobsys #492 üzenetére

    ezzel az a gáz, hogy pont olyan formában fogadták el a törvényjavaslatot, amit az AB még a létező jogkörei mellett is ott támad emg, ahol akar. És ha van egy kis eszük és tartásuk, a korábbi korlátozás után darabokra cincálják a javaslatot. Ha meg nem, akkor is lehet menni az európai Emberi Jogi Bírósághoz, alkotmányos alapérdekek sérülése miatt

  • Kobe

    veterán

    elolvasgattam én is a legfrissebb cikkeket, és alkotmányjogászok véleményét.
    Ha valakinek van valami jogi múltja, tényleg érdekelne a járadék és adó közötti jogi különbség. Sok alkotmányjogász arra hivatkozik, hogy 2 külön jogi kategória - előbbi jogot testesít meg, utóbbi nem - így ha a kormány nyugdíj adónak nevezi a beszedni kivánt pénzt, az sérti az egyenlőség elvét, amely viszont alkotmányos alapjog - amit még nem vettek ki az alkotmányból...ez támadható megfelelő szinten, lehet esélye a pénztárszövetségnek strasbourgban erre apellálva ?

  • Kobe

    veterán

    válasz Ivan15 #693 üzenetére

    nem érted jól, de nem a te hibád, hogy nem érted. Elvileg nyugdíjaskorában majd 14 hónapra jogosult lenne az illető a 70%-os részre is, de egy összegben nem fogják visszaadni neki számlapénzben.

    és akkor a napi aktualitás: [és a faxom nem kéne még pluszba?]

    a cikk pikantériája: "A jogászok azonban felhívták a figyelmet arra, hogy ez nem lehetséges, illetve igazságtalan lenne, ezért a többi tőkejövedelemhez hasonlóan fog adózni, vagyis a 16 százalékos, egykulcsos személyi jövedelemadó alá fog esni"

    a drága jogászok arra esetleg nem hívták fel a figyelmüket, hogy egy alanyi jogon járó (tehát elidegeníthetetlen) jogot megvonó, diszkriminatív törvénytervezetről van itt szó, ami a büdös életbe nem lesz alkotmányhoz illeszkedő, de uniós alapdokuentumokat - ami ugye kötelező érvényű és hatályon kívül nem helyezhető, max ha kilépsz az unióból - is sért?

    kiváncsi leszek hétfő reggel a devizák árfolyamára. Kvázi szabadesésben lesz a forint az fix. Ezek az emberek egyszerűen elfelejtették, vagy nem akarják tudomásul venni, hogy a befektetők kb 1 nap alatt kimondják a halálos ítéletet, nem kell az Eu véleménynyilvánítására (nem rendelkezésre, véleményre) hónapokat várni, a piac dönt 1-2 nap alatt. Most olvastam, hogy a legújabb agymenés a költségvetési tanács teljes felszámolása, ami múlt hét szerint még csak ellehetetlenítés lett volna....de ugyanez az mnypknél, 1 héten 20 variáció jön ki, ez aztán a konzekvens dolog.,

    Multiknál, bankszektornál különösen a többmilliárdos befektetések megtérülési ideje 3-4 év, 5. évben már pluszban vannak. Ezek a cégek, akik 1000-2000 fős központokat üzemeltetnek itt pár éve, olyan szó nélkül fognak kivonulni, hogy csak porzik utánuk az út Hegyeshalomnál....

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz tkazmer #699 üzenetére

    de, az. Erős indirekt kitételekkel ugyan, de az. Javaslom nézd meg a valahol korábban linkelt alkotmányjogászi riportot Kolláth Györggyel - elég sokat szerepel mindenhol, elég nagy szaktekintély alkotmány témában, nem rövid a riport, de a témában minden szava aranyat ér.

    Ő szépen levezette, hogy a szociális biztonság (és az uniós dokumentumban a szolidaritás is, a magyarban asszem nincs ez benne) alkotmányos alapjognak számít, és az hogy tőled elvesznek és kitiltanak a szociális biztonságot megtestesítő rendszerből (azt most hagyjuk, milyen hatásfokú ez a rendszer) az sérti ezt az alapjogot. De ha még ebben a formában el is fogadják, a következő passzus, ahol a szolidaritásra hivatkoznak, szintén semmissé tehető, mert a szolidaritás 2 oldalú az állam és állampolgár között, olyan nincs hogy az állam azt mondja vállalj szolidaritást, de neki, az államnak magának nem kell. Továbbmenve pedig ugye a "hozzájárulásra" keresztelés problematikája is fenn áll - korábban volt róla szó, hogy az adó nem keletkeztet jogot, a járadék/járulék igen - viszont az adó nem lehet diszkriminatív és egyenlőségsértő - vagyis ha így elfogadják, akkor holnap azt is bevezethetik, hogy a barna szeműeknek a különadót, holnap után a balkezeseknek, stb.
    Lehet direkt nincs leírva az alkotmányban a nyugdíjrendszer vagy egyéb szó, de a benne levő alapjogok minden mást felülírnak, még ha csak indirekt utalás is van rá, amint az az alapjog bármilyen formában megtestesül abban a törvényben-törvényjavaslatban, onnantól kezdve az alapjog érvényes és nem a törvény szószerinti szövege. Hacsak át nem írják úgy, hogy minden szava az alapjognak megfeleljen

  • Kobe

    veterán

    válasz aphra2 #707 üzenetére

    ez így nonszensz, már megbocsáss.
    Volna rá mód, hogy finanszírozzák máshonnan. Ha bizonyos tételeket - neadjisten többet egyszerre - kicsit emelnének, akkor nem 30%-os hiány lenne a nyugdíjkasszában. Gondolok itt pl gépjármű vagy ingatlan vásárlásakor fizetendő illetékre, neadjisten az SZJA-t nem lenyomni ilyen módon hogy kiesést generál de voltaképp senki nem jár vele jól, cska az amúgy is pénzes, a nyugdíjjárulék kis emelése, esetleg jegyezhető állami kölcsön, netán a nyugdíjasoknak nem infláció feletti emelést beígérni, amikor sok nyugdíjasnak az átlagdolgozó fizetésénél amúgy is amgasabb nyugdíja van,talán nem kéne full ingyen közlekedniük az egész országban, stb.

    A lényeg az, hogy az évi ezermilliárd forint alatti hiány (asszem 8-900 mrd/év) fedezésére nem 2800 mrd lenyúlása a megoldás, mert az max 3 évig elég - jé, a ciklus végéig kitart ha cak erre fordítják, milyen emglepő - de utána ott van mindenki hogy a hiány megmarad és a pénz is elúszott. Meg lehetett volna oldani úgy, hogy az mind a 10 millió embernek egy kicsit fájjon, ne 3 milliónak, de annak baromira.

    A rokkantnyugdíj egy vicc, tudom hogy feleslegesen sok van belőle, de pl nekem közeli - és nyugdíjközeli - hozzátartozóm törött csigolyával, kiterjedt gerincmeszesedéssel és állandó izületi panaszokkal, valamint alig használható lábbal (egy elvileg 1 napos és 1 hét pihenést igénylő műtét után a kórházban elkapott majdnem középkori fertőzés miatt csökkent járóképesség) nem kapta meg a megfelelő mértékű leszázalékolást, dolgozni nem tud, nyugdíjbefizetése nincs, képzeld el mit kap mikor eléri a korhatárt...egy meleg kézfogást szerintem..... a katonák, akik háborút 1945 óta nem láttak és 80%-uk irodában ül manapság, azok meg 45 évesen elmehetnek kedvezménnyel teljes nyugdíjba...a 35 éves, munkát életében nem látott egyénekről, akik meg lejattoltak, nem is beszélek inkább....

    tkazmer: a baj csak az, hogy ahhoz megint 2/3-os többség kéne. Szerinted ha valami balul sül el, ki fogja még egyszer megszavazni azt a bizalmat bárkinek is ? Van egy sejtésem, hogy a tulajdonhoz való jog kivételét az alkotmányból nem mostanában fogják helyrepofozni

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    most akkor mi a fakk lesz ezzel a örvényjavaslattal? jöttek itt alkotmányjogászok, stb, azt amikor halad előre a dolog és közeleg a jóváhagyás, akkor azt hllani, hogy az eu lexarja, az alkotmányjogászok meg hallgatnak mint a sír. Fel fogja egyáltlaán emelni valaki a szavát, vagy simán átmegy a rostán?

  • Kobe

    veterán

    valaki magyarázzon meg nekem valamit

    milyen logika alapján sikerült úgy összerakni ezt a törvényt, hogy átlépésről január 31-ig kell dönteni, de nyugdíjadó csak 2011 decemberben lesz belőle ?
    szal nekem meg kell hoznom egy döntést januárban, ami az akkori állapot szerint aggályos - hiszen én ha maradok, lemondok az állami nyugdíjról, úgy, hogy akkor és azután még jódarabig a munkaadóm járulékot (jogot keletkeztető hozzájárulást) fizet, ami után kötelező ugye kapnom valamit, majd egyszercsak decemberben ez változik át nyugdíjadóvá. Szóval milyen alapon vesztek én el egy jogot januárban, amikor a jogvesztés csak decembertől érvényes ?

    Nem tom értitek e az időbeli dilemmámat...... Ez ilyen sokkal előbb ütünk, aztán talán kérdezünk mentalitás, amiről nem tudom elhinni, hogy normakontrollon és AB-n keresztülmehet.
    Azt nem tudom elhinni, hogy tényleg ilyen jogrendszerünk van, ahol nekem, mint jogot a büdös életben nem tanult embernek is feltűnik az alapvető logika hiánya a jorendszerben. Kb a betyárbecsület és a börtönszleng szervezettebb alapokra épül, mint nálunk a társadalombiztosítási rendszer, bakker

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz amargo #1154 üzenetére

    az egy dolog, hogy decemberben veszik el, de nekem miért kell akkor arról nyilatkoznom januárban, hogy átlépek és márciusban már el is veszik a megtakaritásom, és már most is oda fizetem a lóvém, ha csak decembertől él a törvény ezen passzusa?
    Akkor miért nem december a döntési határidő és neadjisten még realizálni tudjak 1 évnyi hozamot az mnypben, vagy neadjisten jól meggondolhassam, esetleg megvárhassam az AB véleményét ?
    Gondoltam rá, hogy van valami köze a kisemmizéshez, ugye a járulék-adó közötti szemantikai hercehurca miatt, de az én értelmezésemben még így is fordítva sül el a puska, ugyanis ha most benne hagyják járulékként, akkor a döntés pillanatában tuti alkotmány ellenes a fennmaradó jog miatt....szal én itt arra következtetek hogy jövő decemberre az AB tagjai már a Duna mélyén lesznek betoncsizmában

    Ez a kemény, nem a faláb.

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz Integra #1205 üzenetére

    muhahaha....

    nem tudom az elmúlt 1-2 évben voltál e kint a munkaerőpiacon, több diplomával.....én igen. Azokra a tapasztalatokra, és munkámbeli ismereteimre építve nyugodt szívvel mondom, hogy a legtöbb cégnél nagyon jól ki tudják számolni, hogy mi az az összeg, amiért a tanult ember is elmegy dolgozni és kényelmesen megél belőle (ugyan félretenni nem tud), minthogy otthon üljön (és nyugi, nem éppen szarral gurítós cégeknél szereztem ezeket az infókat) és nem törik magukat, hogy akár 1 fttal többet is felkínáljanak annál az összegnél.

    Na ezt az összeget nyugodt szívvel felajánlják, aztán ha 1-2 év után nem tetszik hogy a fizud nem emelkdett de a rezsid 20%-kal + 10-12% inflációval, a legnagyobb nyugalommal vágják rá a fletós mondatot: ha nem teccik, el lehet menni.
    Pontosan tisztában vannak vele, hogy a magyar már annak örül, ha munkája van.

    Lajafixnek annyiban igaza van, hogy hiába matekozol, hiába keresel 2-3x annyit pl pesten, mint vidéken, albérlet, neadjisten utazás mellett kb ugyanott vagy mint egy saját lakás + nettó 80-as melóval vidéken kb....persze, van akinek összejön (1000-ből 1 kb), de az inkább olyan mint a csiga és az úttest túloldala : oda születni kell. Nem mindenkiből lesz Csipak Péter, aki 25 éves korában kezdett vállalkozni és már az első évben megkeresett 1 mrdot....kérdés persze, hogy hogyan, mert tisztán lehetetlen...hacsak nem egy lottó 5össel indított.....

    lényeg a lényeg, ugye minimálbérről beszélünk amit a nem túl képzett egyénekhez társítunk és hajlamosak vagyunk lenézni őket, meg ráfogni hogy biztos nem tanult, stb, csak amikor éppenséggel a képzettségednek megfelelő multinál helyezkedsz el, rájössz hogy te is minimálbéres vagy, voltaképp diplomás minimálbéres....

  • Kobe

    veterán

    válasz tildy #1211 üzenetére

    igen, csak ez volt hány éve ?

    Azóta egy normális (nem luxus, nem elit környéken, de nem is a nagyanyó lelakott bútoraival rohadó zuhanytálcával szerelt) 1 szobás lakás átlag bérleti díja felment 70 ezer forintra + rezsire + gázár emelkedett 10%-ot idén, jövőre a csatornázási díj 20%-kal. Vagyis a 70-ből lett 100-110 idénre gyakorlatilag kevesebb, mint 1 év alatt....

    Emlékszel, amikor kb olyan 14-15 hónappal ezelőtt kérdezgettem pont tőled privátban a pesti lakás és megélhetési költségeket ? Akkor lehetett 45-50 ért lakást találni. Fél évvel később vettem ki egy lakást ettől 20 ezerrel drágábban és még így is úgy éreztem, hogy jót fogtam ki....Ennyire taccson van az ingatlanpiac, az albérleteket kapkodják mint állat mert nincs pénz saját lakás önerőre és senki nem vesz ingatlant,ezért nőttek az albi árak, gyakorlatilag egy törlesztő olcsóbb lenne.....

    Azt meg nem említem, hogy nem minden pár áll 2 diplomásból (ahogy a többség, úgy mi sem, de pl asszony is felsőfokú végzettségű (amiből 1 év munkával lehetne diploma), mégis kényszermelóban van egyelőre majd 1 éve, de ezért lecserélni még nem fogom :)

    Szóval az a nettó 400 lehetséges,de ahhoz azért már kellenek bizonyos körülmények amik nem mindenkinél adottak.
    Így szerintem érdemesebb inkább 300-al számolni, az már hívebben tükrözi a valóságot. Na ebből a 300-ból elmegy 100 lakásra, olyan 60-80 megélhetésre (kaja, tisztálkodási szerek, vegyiárú, bevásárlások, stb), 2 emberre kb 6-10e telefonra, havi 20 ezer bkvra + még legalább 20 ezer egyéb utazásra, neadjisten havi 10-15 jut ruházkodásra (kocsival nem kalkulálok, lehet még ugy drágább lenne).

    Saccperkb azt mondom, ha 300-ból 50-et félretud tenni az a 2 ember, akkor már jól / jobban járt. Persze ez éppen 50 ezerrel több, mint amennyit vidéken tudna félretenni, de pl számold ki mire elég......pl az említett 15 millás lakás 30%-os önerőjének 10 év alatti összekuporgatására úgy, hogy egy 1-2 millás használt autót, vagy egy 200 ezres plazmát még bele sem vettem a kalkulációba....mert akkor a 10 éves kuporgatásból lesz 15-20 éves kuporgatás pl.....high expectations, mondhatom :)

  • Kobe

    veterán

    válasz fordfairlane #1212 üzenetére

    lejárt a szerkesztési idő....
    szerintem ez nem feltétlenül szakmafüggő - persze részben az is, de inkább annak függvénye, hogy aki pl pesti születésű, az észre sem veszi, micsoda előnyben van egy vidékivel szemben. A fővárosban valahogy minden szinten megtalálhatod a boldogulásod. És ez alatt nem a kacsalábon forgót értem, hanem a vidékinél jobb helyzetet. Nekem pl elég nagy meglepetést okozott, hogy elég sok szakmunkánál - fizikai melónál van fővárosi pótlék. Ami azt jelenti, hogy kapsz havi plusz X ezer ftot csak azért, mert Bp-en csinálod ugyanazt, mint gipszjakab 2 megyével odébb....ez milyen már. Ha mondjuk a tajgára helyeznének ki, aszondom oké, de ilyen miatt...

    Pl frissdiplomás egyén pestről vagy az agglomerációból, megkapja a bruttó 300 körüli diplomás minimálbért, az majdnem 200 nettó, felét elbulizza, kicsit belead ősöknek a rezsibe, és 1-2 évig még otthon lakik....Máris összeszedett minimum 2 milkát 1-2 év alatt....ha neadjisten összeszed egy szintén diplomás csajt magának, hasonló felállásban, ketten kb 2 év alatt minden egyéb támogatás nélkül képesek összeszedni egy lakás 30%-át.
    Na ugyanezt vidékről indulva kb 5-6x hosszabb időbe telik meglépni.

    Feltéve ha nem akarsz hitelt hitel hátára felvenni (nekem pl ne legyen saját lakásom, de ne legyen 1 hitelem se)

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz tildy #1217 üzenetére

    ó, épp erről beszélek......, 2009 novemberében még én is laktam még 43K-ért a deáktéren, illetve több ismerős 1-1,5 szobás lakásban max 50 K ért jó helyen, aztán 2010 tavaszára felment úgy jó 15-20 ezerrel az átlagár.....lakható 1 szobás lakást ma 65+ rezsi alatt tuti nem találsz....vagy ha igen akkor ahhoz csókosnak kell lenni, de nagyon.
    Persze egyetemisták előnyben, 2 szobást lakást szerényebb felszereltséggel ki lehet fogni 60+ rezsi körül, és ha vagytok 3-an akkor hawaii van, csak ugye egy dolgozó pár nem biztos h tolerálja azokat az állapotokat amin egy egyetemista még röhögve átlép, mer buli van....és ezt nagyon jól tudják a kiadók is, hogy erősebb lett azoknak a fiatal pároknak a bázisa akik nem mernek belevágni a sjaátba ilyen gazdasági helyzetben, ezért pont ezeknek a lakásoknak ugrott emg legjobban az ára

    amargo: Integra ebből a szempontból álomvilágban él. Ketten együtt két kezünkön nem tudnánk megszámolni a végzettségeinket és tapasztalatainkat....(nekem 2 felsőfokú, asszonynak 3, plusz nyelvvizsgák, stb), ilyenkor hova tanuljon már az ember ? főleg úgy, hogy közelebb van a 30-hoz, mint a 20-hoz. Arról nem is beszélve, hogy a tanulás sem ingyé van, egy főiskola-egyetem, levelezőn sokszázezer félévente, ezt vmiből ki kell termelni (akár kulimunkából), persze meg lehet oldani, de azzal kb elment minden megtakarításod adott hónapban.

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz Integra #1223 üzenetére

    van benne valami, de maximum akkor, ha elfogadod azt a tézist, hogy a család / származás és a többi külső körülmény zéró mértékben befolyásolja az egyéniséged, a döntési szabadságod, és a lehetőségeid. Amúgy meg túlzottan idealista nézőpont. Mi a sikeresség ? Magyarországon 2010 végén az számít sikernek amit európában minimális életszínvonalnak tartanak (hogy gyereked legyen, hogy ki tudd fieztni a benzint a kocsiba amit jórészt csak bevásárláshoz használsz, haosnló alap dolgok) ?
    Sajnos igen. Mert oké, azt megértem, nem lesz mindenkiből Csányi Sándor, de hogy már ahhoz is 8 diploma 10 nyelvvizsga 20 év tapasztalat és 10 év simlisség kelljen ha a szüleid már támogatni nem tudnak, hogy a hálapénzre valót félretehesd amit 40 évesen a kölköd születésekor a doki zsebébe nyomsz....ez már nagyon balkáni állapot.

    Hidd el, nem kell messzire szaladnom azokért a példákért, amikor az illető elszántságát röhögve töri ketté egy külső körülmény, amire zéró ráhatása van. Ettől a kitartása és elszántsága az illetőnek nem lesz kevesebb, csak éppen időt - pénzt gyártani ő sem tud, és belekerül egy olyan ciklusba amiből elég nehéz előrefele mozdulni.

    De nem panaszképp mondom, mert nekem 80%-ban bejöttek a számításaim (főleg mivel soha nem akartam egy törtető köcsög lenni, nálam a 60nm + 4 kerék már a teljes boldogság lenne ahhoz képest amit megéltem) de pl asszonyt sajnálom - hasonló cipőben van, mint amargoé, elvégzett valamit, amit szeretett, amiről külön a szakma mondta, hogy ezt kell elvégezni, mert ezt kérik, csak amióta kilépett az iskolakapun, szóba sem állnak vele, mondván ez kevés. Így jobb híján olyan melót végez aminél többre érdemes, amit utál, ami nem éppen fiatal nőnek való, stb, és amiből persze nem jön össze annyi hogy 200ezer HUF / félév - könyvekkel kb fél milla per év-es áron megmutathassa ezeknek, hogy ennél igenis többre való

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz tildy #1252 üzenetére

    elmondtam, leírtam, én pont ebbe a kategóriába tartozok kb, és nem is egyedül élek, de fizetés felét elrakni még nem nagyon sikerült (igaz, olyan sem volt, hogy semmit nem sikerült,)
    Nem kötekedésképp írom, cska ha jól tudom több, mint 1 éve nem tartózkodsz idehaza, leírtam h 1 év alatt kb 25%-al lett drágább a megélhetés így a 2009-es adat minden, csak nem mérvadó.

  • Kobe

    veterán

    válasz fokukac #1272 üzenetére

    de közben a benzin ugye 1 ftot sem emelkedett, ami az élelmiszerben nem jelent megy, a svájci frank véletlenül sem tartózkodott hosszú hónapokig rekordmagasságban ( ugye az albérletek 60%nál ugye a törlesztőt is te fizeted ha lakást bérelsz hiszen nagyrésze részletre ment) és most sem jelentettek be közüzemi díj emelkedést jan 1től ? illetve tavasszal volt valami jelentősebb gázáremelkedés, arra emlékszem.....

  • Kobe

    veterán

    válasz fokukac #1278 üzenetére

    ha nem látod, az alapvető összefüggést pl a benzinnel hajtott, élelmiszert szállító kamion és az élelmiszer ára között, akkor nem tudom, hogy magyarázzam el jobban, részletesebben. Főleg úgy, hogy leírtam voltak pl közüzemi díjakban változások, illetve sok olyan tételnél ami rengeteg társasház közösköltségének részét képezi. Így írtam, hogy amit tildy írt, 2008-2009-re lehet igaz volt (hogy 2 ember írd és mond 200-ból röhögve kijött a fővárosban) csak közben eltelt majd 2 év (majd 10% infláció), pár százalék gázárdrágulás, kis vízdíj emelkedés, nemkicsi benzinár növekedés és ezek a tételek együttesen simán kiadhatnak 15-25% közötti összeget. Persze nem lehetetlen 200-ból megélni, csak ha azzal kalkulálsz, hogy ha olyan helyen dolgozol, havonta illik 1-1 új ing, esetleg 1 gatya, neadjisten nyakkendő-zakó, akkor már sanszos, hogy bukik a terv. Ahogy én észrevettem, nálam 90%-ban ezek a kis tételek azok amikkel nem kalkulál(hat)sz előre és rossz irányba vihetik el a mérleg nyelvét (pl hónap elején kitűzöd, hogy na, ebben a hónapban félreraksz 100-at, de mikor elmész bevásárolni, meglátsz valamit akciósan 2000-ért, úgyis kell melóhelyre, vagy a régi jön szét, stb, hónap végén meg nézel, hogy ja, hát ezért jött össze csak 70-80)

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz tildy #1291 üzenetére

    lakás + rezsi + pl mobiltelefon számlák, 100-105 körül. Bevásárlás hétvégére olyan átlag 10 - és akkor 2 embernek 3-esetleg 4 napra emgvettél mindent (mondjuk szükséges vegyszereket - mosópor, stb - is beleértve, nem csak kaját, de tisztálkodási szereket még nem). Ez egy átlag hónapban 40.
    Hétköznap nem főzöl, mert minek (mi sem), számoljunk napi 7-800 ftos menüvel egy munkahely közeli étteremben, ez kb átlag 20 munkanapra 2 fő esetén legyen olyan 30 (belekalkulálva, hogy esetleg nem 700, hanem 1000-ért kajálsz, vagy viszel kaját hétfőn, stb). Mondjuk estére veszel hozzá kis gyümlcsöt, joghurtot, stb, akkor kb pont 1000/kopf/munkanap körüli összeg jön ki, számoljunk akkor 40-el, és feltételezem nem tévedtünk nagyot. Jó mondjuk, ennek a 40-nek a jó része szintén melegutalványból megy el, de én azt is a fizetésed részének tekintem.
    2 darab bérlet havi 20 ezer, én beleszámolnám, mert hiába adja a cég cafeteriaként, azt is te fizeted ki, tehát ugyanúgy a fizetésed részét képezi, amit elköltesz rá.

    ez így kb valahol pont 200 körüli összeget ad ki. És ezen felül jönnek azok a tételek, amiket mondtam, nem mindenkinél létszükséglet, de egy fiatal értelmiségi párnál szükséges lehet, rendszeres ruházkodás (nem márkás, de pl elegáns ruhából, hogy ne nézzenek hülyének ha minden második nap ugyanabba mész be) pl, tisztálkodási szerek (2 emberre havonta szerintem egy 5öst biztos elvisznek), ha csak havonta 1 váltás melós ruhát veszel, az is kb 6-10 ezer szezontól függően (nyár gatya + ing pl, tél gatya + ing + pulcsi) per kopf, neadjisten szezononként egy cipő - én eddgi akárhol vettem cipőt, télre vízállót és olyat ami 1 szezonnál többet bírna, nem létezik. Ilyen a mai ruházat sajnos.

    Plusz illik azért valamennyit szórakozásra, kikapcsolódásra költeni ha ne akarsz teljesen befordulni, esetleg havonta 1 hazaút, és akkor már simán 230-240 tarthatunk (ami nem sokban különbözik attól, amit mondtál), de ehhez bőven elég, ha 2 ember nem tud 400-at összerakni, és máris más a leányzó fekvése, a szerinted havi 200 megtakarítás máris erodálódik olyan 60-70 ezer forintra.

    amargo: én egy időben megpróbáltam tartani azt, hogy havi fix büdzséből dolgozom, és mindig kicsit máshonnan veszem el a lóvét, hamar rá kellett jönnöm, hogy nem igazán helyes megoldás (egy idő után szabályosan szakadtnak éreztem magam, mert gondoltam minek az a plusz 1 gatya, stb, csak közben más dolgok meg 2x gyorsaban "avultak" mint ahogy én azt gondoltam és pótoltam volna.

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz Bibby #1294 üzenetére

    ha 2 emberből kettő hétfőtől péntekig egész nap dolgozik, minek főzzön ? mikor este 5-6 körül hazaér, még álljon neki 1-2 órát szenvedni vele és bassza el a maradék idejét is? lófaxt, már elnézést....kényelmesebb, olcsóbb elballagni a lenti kajáldába és 700-ért venni valamit

    "vegyél ezerért egy étkezést naponta és panaszkodj." ....olcsóbban jövök ki, ha "megveszem ezerért és panaszkodok", kedves komám, mintha hetente több bevásárlást intéznék ahol olyan mennyiséget is meg kell vennem, amire semmi szükségem...

    Ha a 10 rugó 3-4 napra 2 emberre soknak találod (durván 1500/nap/kopf, ha leosztod), akkor szerintem nem én vagyok az aki valamit rosszul csinál.....röhögve öszejön ennyi, ha mondjuk egy leveshez + szombat-vasárnapi (más-más) kajához úgy veszed a cuccokat, hogy maradjon hétfő keddre is, veszel mellé 1-2 kiló zöldséget gyümölcsöt és hidegélelmet, neadjisten pótlod az elfogyott klotyópapírt + öblítőt, nem kell hozzá 10 kilós ariel meg lazac...

    az meg megint magas nekem, hogy miből vezetted le, hogy panaszkodok? attól, hogy leírom, mi mennyibe kerül kb, az mitől sirám ?

    amargo: ismerem a márkákat, van is nem egy columbia cuccom, de nem ilyenekben járok meló miatt (inkább üzleti ruházat, ugye). Azokban meg nézegettem, hogy manapság márkától és bolttól függetlenül csak a 25 ezer feletti cuccokra merik ráírni hogy vízálló téli lábbeli, mert ha az olcsóbb beázik és visszaviszed, van mire fogni hogy miért nem cserélik :) persze ez üzleti fogás, de kicsit nonszensz hogy amit egy 40 éves ruszki katonai bakancs tud azt nem tudja egy mai gyártó, kicsit visszafejlődés :)

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz Bibby #1297 üzenetére

    szerintem én sehol nem írtam, hogy 3-4 naponta vásárolok.......hanem azt, hogy akkor megveszek kb 3-4 napra való melegélelmet.

    Ez technikailag annyit jelent, hogy 1 héten max 1x járok el a boltba és hagyok ott egy nagyobb összeget, de akkor megveszem majdnem az egész hétre való hidegélelmet, zöldséget, stb, hétvégére mindent ami kellhet, stb. Vagyis hétvégén megvan a főtt kajám, amiből hétfő keddre még bőven jut mindkettőnknek, és egész héten ott áll a gyümölcs a kosárban, szalámi a hűtőben.

    Ilyen alapon a 10 + kb 4000 kajajegyből megvan egész hétre 2 emberre az ebéd + vacsora kombó - ami ugye kb pont 1000/kopf. (Na jó, néha el kell rohanni boltba 10 deka szalámiért, mert megromlott időközben)
    Ezt, hacsak nem vajaskenyéren él az ember, nem igazán látom, hogy lehetne érdemben letornázni úgy, hogy ne jöjjenek ki rajta harmadik világbeli betegségek alultápláltság miatt :)

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    lecsekkoltam én is a neten az adataimat, nem számolgattam inflációt, stb, hiszen kerek 1 éve álltam munkába (igaz mnyp tag 2006 óta vagyok, szakmai gyakorlat miatt kellett) de kicsit elkeserítő volt, hogy összesen 2,7%-os hozama volt a növekedési portfóliónak. Ebből reálhozam nem nagyon lesz, akárhogy nézem (gyak a működési tartalék amit levontak, több volt erre az évre mint a hozam.....)

    [ Szerkesztve ]

  • Kobe

    veterán

    válasz Boxer001 #1313 üzenetére

    nem "túráztatom" magam, csak érdekes volt látni hogy a bazi nagy 2009-as korrekció után amikor mindenkinek majd az égig szálltak a hozamai, a növekedési portfólió is ilyen "szép" teljesítményt produkált, holott feltételeztem volna, hogy összegtől függetlenül a százalékos arány az ugye ugyanaz marad....

    Rive: mi olyan sajátossága van a rendszernek ami az elején alacsony hozamot garantál ? tényleg érdekel, mert a likviditási és működési tartalékon felül nem nagyon tudok másról, piaci feltételek azt csókolom....

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák