Új hozzászólás Aktív témák
-
lemmy71
őstag
válasz
Hauptmann
#5697
üzenetére
Lehet hogy rossz a fagycsapod, nem olyan drága és kicserélni sem nagy művészet csak ki kell ásni ja és majd az újat valami kuli kaviccsal kell lefedni utána mehet rá a föld. A régi fagycsapoknak sokszor eltörik a határolója,lehet hogy neked is eltört és túl tekered ezért nem engedi le a vizet, de az csak egy gondolat volt, én kicserélném egy újra az a biztos és 20 - 30 évig nem lesz vele gondod.
-
Rive
veterán
válasz
Hauptmann
#5693
üzenetére
A télicsapok általában a feljövő cső közelében vannak lent, föld alatt.
Egy csap fent, egy télicsap lent.
Jellemzően csak az a szár+kurbli v. mi látszik ami feljön abban a csőben a vízcső mellett.Ui.: ez úgy működik, hogy ősszel elzárja az ember a télicsapot és kinyitja fönt a csapot. A víz meg ilyenkor kifolyik lent a télicsapon keresztül => nem fagy szét a csap/cső.
-
lemmy71
őstag
válasz
Gabesz87
#5691
üzenetére
Nem hiszem hogy olyan sok öntözőfej lenne abban a kis kertben, ásd meg közvetlen az öntözőfejnél és akkor majd látod merre mennek a csövek és milyen mélyen is van. De ha véletlen valahol belevágsz a csőbe, azt könnyedén lehet javítani
Én építkezésnél legalább 4 helyen vágtam át az enyémet, egy darab pvc csővel összetoldoztam.
A tuják közvetlen tövében nem igazán marad meg a fű, max akkor ha felnyírod az alját legalább 70 centire a földtől.
Elméletileg neked akkor valami árnyéktűrő mag kellene, abba az árnyékos savanyú talajba.
Én többfajtát vennék és keverném és bőven szórd mert a tavaszi vetés nem olyan hatékony mint az őszi, még ha öntözni is tudod. Az öntözés nem ér fel egy természetes esővel, talán akkor ha valami tó vizéből locsolod, a fúrt kutak vize túlságosan hideg és némelyik savas is.
Nekem is van egy cirka 100m² utca fronti előkertem ami eléggé árnyékolt, tujákkal és örökzöldekkel.
Ez már több mint 15 éves vetés, anno szarvasi szárasságtűrő magot vettem, de ősszel lehet hogy újra füvesítem én is. -
Gabesz87
veterán
válasz
lemmy71
#5690
üzenetére
Nem tudom merre mennek pontosan a csövek és milyen mélyen, mivel tavaly vettük a házat, október óta lakunk itt, szóval az előző tulaj munkája. Pontosabban a kertészé feltételezhetően, aki csinálta. Őt meg meg tudom interviewolni voltaképp. És a fűmag vetése után meddig nem kéne rajta járkálni? Milyen típusú füvet ajanlanal? Elég árnyékos a terület, körbe van véve nagy tujakkal, ill. van egy fenyő is, ami alatt még a jelenlegi gaz sem marad meg.
-
lemmy71
őstag
válasz
Gabesz87
#5689
üzenetére
Már kezdheted is a totál gyomirtást Glialkával (250ml/10l víz) ne keverd töményebbre
Két hét múlva már lehet lehúzni az elszáradt gazt, utána meg szépen felrotálni 2 X 3 hogy jó puha legyen a talaj és még akkor is sok gazgyökeret összelehet gereblyézni. Én az utolsó rotálásnál kevernék hozzá egy kevés szerves trágyát vagy valami jó termőföldet. Az hogy öntözőrendszer van nem gond, gondolom tudod merre mennek a csövek és csak nem egy ásónyomra vannak letéve, rotával át lehet menni felette. Áprilisban meg lehet vetni a fűmagot jól lehengerezve, addig lesz időd többször átrotálni, a szép fűnek a jó talajelőkészítés az alapja
70 - 80m² nem egy olyan nagy terület, könnyedén gyepesíthető, de akár leterítheted egy gyepszőnyeggel is gyomirtás után. -
Gabesz87
veterán
Füvesítésben kérnék egy kis segítséget. Szeretnénk a kertünkbe (nem túl nagy, úgy 70-80nm a füvesített terület) szép, rendes füvet, mert ami most van, az inkább a gyom kategória, nem a szép zöld sűrű pázsit. Hogysmint, mikor fogjak hozzá? Az a gondom, hogy gyomirtózni, felásni nem igen szeretném, mert egyrészt le van fektetve alatta öntözőrendszer, meg aztán ha kipusztítom mostani "füvet" és újat vetünk, akkor ha minden igaz, jó ideig azon nem igazán lehet/ildomos sétálni. Márpedig 2 ksigyerekkel ez meglehetősen nehezen kivitelezhető. Ha csak szimplán rávetek a mostanira, az gondolom marhaság!?
-
mauimagic
senior tag
válasz
gzbotii
#5674
üzenetére
Vadszolo nagyon gyorsan nő és ősszel szép nagyon.
Ha örökzöld kell, akkor borostyán.
Nekem mindkettő van, ha ontozod, akkor a vadszolo igazi rakéta.
Mindkettő invaziv, évente párszor ritkitanod kell, ha elfogyott a helyük.Meg annyi, hogy a vadszolo bárhol felfut, a borostyannak még nem árt segíteni, irányba terelni
-
lemmy71
őstag
válasz
gzbotii
#5679
üzenetére
Tegyél csodasövényt, az évente 1 métert is nő, annyi hogy lombhullató. Nekem van pár tő, ingyen kaptam és egy villanyoszlop tövébe a sittes talajba ültettem, mára már magasabb mint az oszlop, pedig nem gondozom.
Akár érdeme a csodasövény közé vadszőlőt és borostyánt is ültetni, vagy esetleg vörös juhart stb. -
Dorian
félisten
válasz
gzbotii
#5679
üzenetére
ősszel ültettem, tehát még pont ugyanúgy néz ki, mint akkor: csupasz, 50 centis csonkok lógnak ki a földből.
(Mondjuk nálam kicsit szélsőségesen kontinentális az időjárás: télen hideg és szeles, nyáron forróság. Így még a krókuszok is most kezdtek csak nyílni, a nárciszok még csak 15 centis hajtások, a tulipánok is most bújnak ki a földből.) -
gzbotii
nagyúr
Sajnos gondoltam, hogy nem fog 3 méter magas falat lefedni egészen, de minél többet nő be, annál jobb. Ha nem is fedi be egészen, csak részlegesen, de a teljes felületen, már az is sokat dobna a látványon.
Valamint, ha azon múlik, 2-3 méterenként lehetne külön töveket ültetni (igazából kérdés, hogy milyen sűrűn kellene ezeket
).
Nálad jelenleg mennyire fedi - vagy ősszel ültetted, és még nem indult fejlődésnek?justmemory: amire mindenképp szeretnék valamit futtatni, az egy 1.5m magas és 6m hosszú határkerítés a szomszéddal valamint egy 4m széles, 3m magas épület.
-
justmemory
senior tag
válasz
gzbotii
#5676
üzenetére
Nem tudom milyen gyorsan nő a lila akác, az pont nincs, de szerintem egyik sem nő annyira gyorsan, hogy néhány hónap alatt rettenetesen nagy területet elborítson; kivéve a borostyán. Mondjuk nem tudom mekkora felületre szeretnéd; lehet, hogy pár rakétatujával vagy ciprussal jobban jársz. Ha nem válik be, piszok nagy szívás a kerítésről lehámozni ezeket.
Esetleg a trombita folyondárt tudom még, ami relatíve gyorsan nő, sűrű is, igénytelen is, viszont ha nem kell, attól is picit nehéz megszabadulni, plusz a vadhajtásait/szaporulatait folyamatosan írtani kell.
-
gzbotii
nagyúr
válasz
justmemory
#5675
üzenetére
Vadszőlőt olvastam, időközben, azzal ha van valakinek tapasztalat, az sem árt

Nagyon invazív növényt nem szeretnék, mivel ha mégsem válik be, akkor ne gyűljön meg a bajom az eltávolításával.
Lila akár mennyire nő gyorsan?
Késő nyáron/ősszel költöznénk az új ingatlanba, akkora minél többet szeretnék takarni az említett épületekből.
-
justmemory
senior tag
-
gzbotii
nagyúr
Sziasztok,
Drótkerítésre és egy szomszéd épület felára szeretnék valamilyen futónövényt. Elsődleges kritérium, hogy minél gyorsabban nőjön.
Adottságok: Keleti fekvésű, árnyékos fal mellett, valamint egy azt követő drótkert mellett kellene takarni főleg. (A drótkerten eddig ilyen műanyag háló volt/van, de a napsugarak ahogy kigyengítik, darabokban szakad, szél is tépi, etc).
Ha szükséges, tudom cserépbe is ültetni, ha annyira nem igényes, az sem baj, de a heti szintű gondoskodás is megoldható. -
Hauptmann
veterán
Valóban fagymentes kerti kifolyószelep létezik? Minden évben újat kell vennem, akár olcsó, akár drága.
-
Vezu
csendes tag
válasz
inf3rno
#5654
üzenetére
Zöld könyv szerint csalán kivonatnak rovar, gomba és atkaölő hatása van.
Recept szerint: gyümölcsfáknál: "75 g friss, vagy 15 g szárított csalánlevelet 1 liter vízben kell áztatni 1-4 napig, naponta megkeverve. Szűrés után a szürletet 5-szörösére hígítva lehet kipermetezni 1-5 alkalommal, 7-15 naponta. " Én még sosem próbáltam. -
inf3rno
nagyúr
válasz
#46372352
#5661
üzenetére
Felco, Löwe, japán ARS amikre azt mondják, hogy jó. Nekem viszont az olcsó japán MUTA vált be: [link] [link] A Gardena, Fiskars, stb. többször annyiba kerül, és pocsék a fogása ehhez képest. De gondolom ízlések és pofonok... Lehet kapni nálunk a gazdaboltban, illetve kertészetekben is előfordul néha. Ilyen 2000Ft-os tétel. Ha tetszik, akkor vegyél 10-et belőle, aztán kitart egy darabig.
-
inf3rno
nagyúr
Hát gondolom. Valamit majd kitalálok ezekre, mert nem állapot, hogy minden télen mosogatni kell. Katicában reménykedem, hogy elfogyasztja. Nyugaton lehet rendelni, nem tudom, hogy nálunk foglalkozik e vele valaki kicsi - közepes méretben. Majd ha lesz neki üvegháza meg lesz több fa, akkor ráállok a dologra.
-
ftc
nagyúr
válasz
inf3rno
#5654
üzenetére
Nekem sikerült eltávolítani Grapefruit fáról.... igaz 4x permeteztem...kézit túlélte cca 50%, de a motoros permetezővel volt az igazi siker...
Amit otthon találtam....
mospilan, olajos bio permet, karate zeon,nissorum, mavrik 2f kombó levitte, plusz az elhalt részeket levágtam...,Drágább volt a permet mint a fa maga .......
-
zsiz
őstag
válasz
mauimagic
#5637
üzenetére
Teljesen jók ezek az akkus háti permetezők. Porlasztani porlaszt rendesen, de nyilván nem szabad egy benzineshez hasonlítani. A benzines nagy mennyiségű levegővel dolgozik, átmozgatja a leveleket, így a levelek alá is rendesen be tudja fújni a szert. Meg ugye messzebbre is hord. Na ilyet az akkusok nem tudnak. Cserébe sokkal könnyebb, csendesebb, egyszerűbb, olcsóbb és jobb velük dolgozni.
A gyengepontjuk sajnos pont az akkumulátor. Ugye szezonban vannak használva tavasszal esetleg ősszel, de rosszabb esetben tavasztól-tavaszig állnak. És állásban tönkremegy az akksi.
Nekem van itthon egy Agrimotor, meg kettő Straus. Az Agrimotor érezhetően minőségibb anyagból van, mint a Straus. Nehezebb, vastagabb műanyagból van a tartály, vastag szivacsos pánt van rajta, kényelmesebb. Igaz, kétszer annyiba is került. Mégis ebben ment tönkre először az akku. A Straus könnyebb, vékony műanyagból van. A vállpántján alig van szivacs, vágja az ember vállát szinte. Plusz használtam vagy 8 darabot, mindegyik csöpögött valahonnan, de nem találtuk meg, hogy honnan. Egyszer rendeltem egyet, ami nem működött csak töltőről. Szétszedtem és kiderült, hogy az akksi lefogató alá került egy vezeték és ahogy meghúzták a csavarokat, a lefogató elvágta az akksira menő vezetéket. Illetve volt egy másik, aminél meg túlhúzták az egyik csavart és az elrepesztette a tartályt. Szóval az összeszerelés és a minőségellenőrzés sem 100%-os ezeknél.
Van itthon egy 170 ezres benzines Cifarelli is, de azt csak akkor használom, ha már nagy a lomb. Egyébként mindent megoldok az akkumulátorosakkal. -
Rive
veterán
Amire célozni próbáltam, hogy szándékosan is lehet.
Téli levélpetrezselyem az csak az alap. A madársaláta egész télen növekszik, különösebben ültetni se kell, csak az első adagból hagyni felmagzani néhányat, utána pár év alatt mindig és mindenhol nő. Salátát lehet ősszel ültetni, tavasszal már terem. Az ősszel ültetett tarlórépa pedig a komolyabb fagyokig folyamatosan szedhető.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
lemmy71
#5655
üzenetére
Lehet pont ez a lényeg, hogy beteszek valami finomabbat, mint a citromfa, átmásznak rá, aztán kukázom őket. Egyelőre most ha látom, hogy ürítenek, mert megcsillan a fényben, akkor visszanyomozom, hogy melyik levélen vannak, aztán szétnyomom őket. Ez viszont kb. napi munka. Ha túl sokat hagyom őket, akkor felszaporodnak. Lemosni nem akarom, mert az jóval több idő és ugyanúgy nem irtja ki az összeset.
-
inf3rno
nagyúr
Pajzstetűre létezik valami bio módszer?
-
blizzrd
senior tag
válasz
lemmy71
#5648
üzenetére
Köszi a tippet, kiprobálom. Igazábol magát a márkát nem ismerem, de erröl is meg a makitárol is olvastam rosszakat. Összel egy Parkside-dal mentünk végig, kiváncsi vagyok ez mennyiben más. Az valo igaz, hogy a gyüjtö hamar tele lesz. Majd tavasz elején tervezek végigmenni amikor nincsenek fagyok és a moha sem tér vissza.
-
lemmy71
őstag
válasz
blizzrd
#5646
üzenetére
Az az alko szerintem jó lesz neked, teljesítményben hasonló az enyémhez és bagoért van hozzá alkatrész is. Lényeg hogy ne gyilkold betonkemény száraz talajon. Rengeteg szemetet kiszed majd a fűből, nem is gondolná az ember hogy mennyi elszáradt anyag van a pázsit közt. Én van hogy fel sem teszem a gyűjtőkosarat mert 3 - 4 méterenként tele lesz, ez nem olyan mint a fűnyíró, ami jól megtömi a zsákot.
-
Brandynew
őstag
Sziasztok,
Kerítés mellé milyen kisméretű, örökzöld, nem túl sok gondozást igénylő bokrot ültetnétek?

-
Polllen
félisten
Sziasztok!
Ahogy nézem az időjárást, a héten búcsút mondunk a fagyoknak egy időre.
Szerintetek hétvégén el lehet már kezdeni leylandi-t ültetni?
Márciusban még simán visszajohetnek a fagyok, de az ellen már lehet mulcsozni. -
lemmy71
őstag
válasz
mauimagic
#5642
üzenetére
Lehet, csak ne legyen olajos
Tujánál azért érdemes a réztartalmút használni, mert e réz beépül a növénybe és így belülről öli meg a gombát elméletileg. Babérmeggy, leylandi és egyéb dísznövényeknél nem keverném nagyon töményre szert. Azoknak talán jobb lenne a bordoilé neo sc, abban kevesebb a réz nem perzsel annyira, de a gazda boltban tudnak kimondottan dísznövényekre való szert ajánlani. -
lemmy71
őstag
válasz
blizzrd
#5639
üzenetére
Gyepszellőztetőt a kereted méreteihez válasz, 300 - 400m² gyephez egy középkategóriás elektromos sűrű késes gép elég. Lehetőleg olyat válasz amihez van alkatrész, főleg ha ékszíjas mert azt könnyen ledarálja (alko, bosch, makita) lidl -s parksidet ne vegyél.
Nekem egy osztrák lomiból van egy ezeréves vertilux a mai napig minden van hozzá.
Használni mikor érdemes, szinte egész évben használható, bár én április vagy májusban használom évente egyszer. Szellőztetés előtt levágom a füvet és egy nappal előtte jól belocsolom.
A tuják egyes típusai ősszel megbarnulnak, ha nem száraz a tűlevél akkor nincs baj. Lassan itt jó idő érdemes megnyírni ha már sövényként gondozod. Alaposan kitakarítani alatta a lehullt leveleket és érdemes komplex műtrágyát adni neki, mert nem igazán kedvelik a "sovány" talajt. Permetezni, kénes rezes lemosóval ajánlott akár évente több alkalommal is, de ne legyen olajos, mert az eltömíti a pólusokat! Az egyik ajánlott lemosó a rézkén. Májusban még érdemes megfújni egy felszívódó rovarölővel is, a szívó atkák ellen. -
mauimagic
senior tag
válasz
DonThomasino
#5638
üzenetére
Kollégának az van (vagyis a Bauhausos, ami tök ugyanaz), meg van vele elégedve, úgyhogy tegnap rendeltem én is.
-
blizzrd
senior tag
Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék ,hogy kb. 50 ezer forintig melyik gyepszellőztető ajánlott? Mikor lehet lehet elvégezni az első szellőztetést?
A másik kérdésem, hogy a tujasövény erőteljes barnulásnak kezdett és szeretném helyrepofozni. Milyen ajánlott szerek vannak amivel egy lemosópermetet el lehet végezni? Időben mikor lehet a műveletet elvégezni, illetve mikor lehet először az évben elkezdeni nyírni a tuját?
Köszönöm a válaszokat.
-
mauimagic
senior tag
Sziasztok!
Akkus permetezőből van normális minőségű, ami porlaszt, vagy csak benzines? -
Winne
nagyúr
Sziasztok,
Abban szeretnék tanácsokat, tippeket kérni, hogy térköveztetni szeretnénk, ahogy most átt az oldalsó kerítés és a térkő között 1.5 méter marad el. Növényt nem terveztünk ide, mert se időnk, se tudásunk nincs hozzá, a szélére kavicsot terveztünk, de így meg nem akarunk egy kicsivel több, mint 1 métert a kavics és a térkő között füvesíteni és duplán szegélyt rakni, lehet nem is nézne ki jól, nem tudom.
Ha esetleg valami növény (nem tuja) menne oda a szélére, akkor mit javasoltok, ami nem annyira drága, nem foglalkozós és jól is néz ki?
Minden 5letet szívesen veszek.
-
lemmy71
őstag
válasz
#46372352
#5632
üzenetére
Ezek a Gardenak annyira ne lágyulnak meg hogy lerúgják a csatit, inkább megkeményedik a vége ahol a hollander ráfeszít és akkor rúgja le. Amúgy én megoldottam ezt problémát amikor lerúgta, visszavágtam és adtam neki egy kevés pillanatragasztót, úgy húztam meg a feszítő hollaendert
#5633 makoss
Van még Basic. Az hogy mi a különbség az jó kérdés, gondolom a cső összetétele szerkezete és rétegszáma. Ahogy írtam, nekem a Basic már 20 éve bírja, az meg nem rossz, bár gondolom a mai csövek fele annyit bírnak. -
lemmy71
őstag
Olyan hogy csavarodásmentes csak a mesében és a reklámban létezik, max ha vascsövet veszel
De félre a viccel, tök mindegy milyet veszel nyáron a napon ha átmelegszik és nincs benne nyomás de még nyomás alatt is megtörik csavarodik ha huzigálod. Ha nem nagyon huzigálod mozgatod akkor az olcsó nagyáruházas nevesincs tömlő is ki bír minimum 10 évet. (sterimobhoz én olyat használok)
De ha komolyabbat akarsz akkor ott vannak a Gardena tömlők, valaki a flex -re esküszik, nekem pl. a Gardena Basic van itthon, cirka húsz éve megvan tömlőkocsin használom. Annyi hogy 3 - 4 évente levágok a végéből 5 - 10 centit mert megkeményedik és lerúghatja a csatlakozót. Ja és ha tömlőkocsin használod, akkor évente egyszer azért illik teljesen lecsavarni és egy kicsit a napon hagyni -
makoss
veterán
Üdv!
Tudna valaki ajánlani 1/2"-os tömlőt 20 méternél nem hosszabbat, ami időtálló csavarodás mentes?
Karcher K 2.110 magasnyomású mosóhoz kellene.
-
suits
tag
hali!
Télen van értelme kapálógéppel átjárni a kertet?Jobban kimegy a gaz belőle a hidegtől azért gondolom... -
inf3rno
nagyúr
válasz
justmemory
#5618
üzenetére
Szerintem is.
Igazából minden csak idő kérdése. Most vállalkozást fejlesztek, úgyhogy sok időm nincsen ezzel foglalkozni.
-
Dorian
félisten
Nálam sikeres volt tavasszal. Vezetékes vízzel volt öntözve.
-
justmemory
senior tag
válasz
DonThomasino
#5619
üzenetére
+1 lemmy-nek; tavaszi vetés az említett okok miatt sosem volt sikeres nálunk, minimum felülvetni kellett mert félsiker volt csak...
-
lemmy71
őstag
válasz
DonThomasino
#5619
üzenetére
Ősszel, szeptember végén október közepén

Tavasszal április közepe-vége felé érdemes elszórni, bár én ilyenkor tuti nem füvesítenék, max pótlásnak esetleges felülvetésnek szórnák fűmagot. Nem lesz megfelelő csapadék és a hirtelen berobbanó nyár nem igazán kedvez a friss füvesítésnek, pillanatok alatt kiég ha nem tudod megfelelően öntözni. Ráadásul a furott kutas öntözés sem egy tökéletes megoldás, mivel nagyon hideg a víz és lehet ásványi anyagokban sem kedvez a fűnek. Ha van a közeledben öntöző csatorna esetleg valami elővíz amiből tudsz öntözni akkor érdemes neki fogni a gyepesítésnek. -
Dorian
félisten
válasz
DonThomasino
#5619
üzenetére
Ha már éjjelente sincs fagy, de inkább min +5 fok.
-
DonThomasino
veterán
Fűmagot mikor érdemes elszórni ?
-
justmemory
senior tag
válasz
inf3rno
#5617
üzenetére
Ismerősöm is akart, elvitte tőlem a kibontott öntöttvas kádat. Ennek idén lesz 5. éve, de kemence az nincs
Néztem videókat ilyenekről korábban, nem vészes, megoldható.
Szerintem az a valapini is kihozható zsalukő és vasbeton nélkül. Azok annyira nem természetközeli anyagok...
-
inf3rno
nagyúr
válasz
justmemory
#5616
üzenetére
Jaja. Van egy csomó agyag a földön, meg van itthon samot tégla. Arra gondoltam, hogy valahogy kihozom a kettőből házilag, aztán meglátjuk, hogy működik e. Még az üvegházat is a földbe akarom süllyeszteni, most az a terv, hogy annak az oldalát is esetleg vályog téglával vagy döngölt agyaggal erősítem meg. Még nem tudom biztosan, de az eredeti vasbetonos vagy zsalutéglás megoldás helyett most ebben gondolkodok.
-
justmemory
senior tag
válasz
inf3rno
#5613
üzenetére
Sok múlik a liszten, az biztos, noha próbáltam nagyon jónak mondott lisztet, de a végerdményen annyira nem éreztem a különbséget az olcsóbbhoz képest. Teljesen jó a kézi, összességében max 1 óra a ráfordított időm, a többi 4-6 az a kelesztés
2020-ban a nagy lockdown alatt kétnaponta sütöttem (volt, hogy naponta; készítettem kovászt is) ½ kg-ot, simán elfogyott. Dorian, nekem is beleférne, csak hát 5-en - ráadásul szeretjük is a kenyeret - semmi perc alatt felfalunk 1 kg-t
Így már picit sok lenne. De majd sütök gyakrabban, az úgy más lenne... Szerk.: kemence jó ötlet

-
Dorian
félisten
Igazán jó, teljesen kovásszal készült kenyeret több helyen is tudok venni, 0,75kg/800Ft-tól indulva (sima félbarna) 0,75/1500 Ft-ig (magos alakor, vagy egyéb extra).
Kb. egy ilyen fogy el egy héten, ennyi belefér. -
inf3rno
nagyúr
válasz
justmemory
#5612
üzenetére
Én gépit sütök egy ideje. Bár igazán jót nem tud, inkább a kalácshoz, mint a kenyérhez közelebbi. A liszt nagyon számít. A celldömölki, ami bevált. Amióta apróra vágott olajbogyót és aszalt paradicsomot keverek bele, azóta sokkal jobb az egész, nem tudom mi miatt. A kézire nekem sem lenne kedvem, meg időm sem mindig.
-
justmemory
senior tag
válasz
inf3rno
#5610
üzenetére
Ebben egyetértünk. Mondjuk felénk szerencsére - ahol én veszem - jó a narancs; ha éppen nem, akkor nem veszek. Vitamint, rostot viszünk be úgyis másképpen is. Ami emellett szólna, az az ökológiai lábnyomom, hogy ugye ne messziről hozzák már ezeket, helyesebben ugye a szezonálisra kellene átállni. Ha lenne saját, az nyilván jobb lenne.
Kenyeret én is sütök olykor, de az, hogy kétnaponta süssek 1 kg-ot (múltkor a ½ kg-t befalta a család szinte egy szuszra
) sajnos nem fér bele időben, hiába vagyok itthon is olykor. Plusz párom szeretné bele az aszalt paradicsomot, meg zabpehely, tökmag, stb-t, míg a gyerekek ilyesmit látni sem akarnak benne
Szerencsére a bolti kenyér (ahonnan mo vesszük) annyira nem tragikus. -
DrDobos
őstag
válasz
justmemory
#5607
üzenetére
Koszi, lehet belevagok
-
inf3rno
nagyúr
válasz
justmemory
#5609
üzenetére
Én szeretnék saját citrusféléket. A boltinak sajnos annyira rossz a minősége, hogy már kibírhatatlan. A citrom még elmegy, de a narancs, vérnarancs pocsék. A mandarin is már csak ritkán jó. Fagypont közelében tárolják száraz levegőn, aztán mire ide kerül teljesen kiszárad, néha meg is fagy. A kenyérnél is azért álltam át sajátra, mert még a 6-800Ft-os kenyér megütötte a szintet egy darabig, de most már az sem. Vagy a kelesztési vagy a sütési időt cseszik el, bár általában mindenből visszavesznek, mert úgy olcsóbb. A többi élelmiszernél is ugyanúgy megy az olcsósítás.
-
justmemory
senior tag
válasz
inf3rno
#5608
üzenetére
Kaptuk igazából. Nekünk nem sikerült még sosem, nagymamámnak meg folyton kigyökerezik a mag...
Meglátjuk, ezek még picik, alig nőttek tavalyhoz képest; igazából mindegy, hogy teremnek-e, szépek, zöldek, vannak
Ami haszonnövényt szeretnénk, azt igyekszünk úgyis a kertben megtermelni. -
inf3rno
nagyúr
válasz
justmemory
#5606
üzenetére
Gyökereztetni jobb a citromot, mert akkor olyan 5 év mire teremni kezd magról meg állítólag 8.
-
justmemory
senior tag
válasz
DrDobos
#5603
üzenetére
Szerintem nincs olyan, hogy megbízható leírás. Én is csak próbálkozom. Rengeteg videót néztem meg, azok alapján próbálom valahogyan csinálni; most egy diófával teszek próbát.
A lényeg, hogy nem mindegy kültéri vagy beltérit szeretnél; noha ebben a videóban is elhangzik, hogy nincs beltéri növény, csak olyan, ami tolerálja a belteret
Van, aki már eleve a magról kikeltetve azonnal bonsaiként kezeli a növényt. Én egy 2. éves kis fát választottam. Fontos, hogy fiatal legyen, mert a gyökerét így is meg kell vágni, ami meglehetősen nagy stressz egy növénynek. De van, ami jobban bírja. Láttam olyan bonsait is, amit kidobott növényből mentettek meg; szóval ez növényenként változik, nincs tuti recept. Én anyaggranulátumot törtem össze és kevertem 1:1 arányban jó virágfölddel, plusz tettem bele pici tápanyaggolyókat, így ültettem el a fát és tömködtem jól a ledrótozott gyökerei közé. Fényes, de árnyékos helyen van tavasztól őszig; kétnaponta beleteszem egy vödör vízbe annyira, hogy ellepje a talajt a víz. Kb. 2 perc után kiveszem és megy vissza a helyére. Ilyenkor télen egy papírdobozba teszem és jól kibélelem papírral, felkerül a teraszra (nem szabad bevinni!). Meglátjuk mi lesz vele. Beltérit is akartam csinálni, van is hozzá még 2 cserép és 2 fikusz nevelve; szerintem a recept kb. ugyanez lesz. A törzset ha alakítani szeretnéd, drótozni kell. Nyilván ennek is - mint minden japán dolognak - megvannak a szabályai, de én azért annyira ezt nem veszem szigorúan. Nyilván vékony ághoz vékony drót, stb., de nem miliméterezek majd, szerintem.
-
justmemory
senior tag
válasz
inf3rno
#5602
üzenetére
Én sajnos simán kiszedem a diókat, mert sajnos a nagy fa termése nagyon nehezen kiszedhető a héjból, így mi sem igazán fogyasztjuk, ezért több fára sincs szükség

A fák sosem egyszerűek; volt szelídgesztenyénk, még egész picin is termett már, aztán minden előzmény nélkül (vagy mi nem vettük észre) kiszáradt. Most néhány magot lenyomta a talajba, kíváncsi vagyok kihajt-e. De az biztos, hogy télen nem egyszerű semmivel. Nálunk magról hajtott mandarin és talán citrom van bent, picik, de az ablakban egészen jól elvannak, nyárra kikerülnek. Oltatni nem hiszem, hogy fogjuk, de majd meglátjuk. Ilyenkor nálunk stagnálás, tervezés van max.
-
tepenzed
őstag
válasz
Szilágyi84
#5604
üzenetére
Köszönöm, közben egy ismerősöm is ajánlotta ezt az érdi kertészetet.
A páratartalom mondjuk kicsit aggaszt, mert nyáron elég magas, küzdök folyamatosan, hogy normál értékeken maradjon, viszont ilyenkor télen 20-30%, ami nem túl jó. De úgy olvastam, hogy nem probléma ennek a fajtának, ha a leveleit fújkálom heti többször is. -
Szilágyi84
senior tag
válasz
tepenzed
#5599
üzenetére
Felemelkedett mindennek az ára ,neked kell eldönteni, hogy megéri e ennyiért ilyen egyszerű a legtovább tartható beltéri bonsai ennyiért . Igaz vannak sok százezres kültéri örökzöldek amik sokkal jobban bírják az idő múlását , szóval azokhoz képest még mondható olcsónak is ,de azért nem mindegy ezeknek sem a tartási körülmények és környezet páratartalom stb .
Viszont én mindenképpen személyesesn vennék nem rendelve és kimondottan bonsai kertészetben pl Érden van Marczika Bonsai kertészet. -
DrDobos
őstag
válasz
justmemory
#5600
üzenetére
Van megbízható leiras, hogy kell bonsait "csinálni"?
-
inf3rno
nagyúr
válasz
justmemory
#5601
üzenetére
Ja nekem is volt egy kis dió, amit levittem a patak partra. Talán még időben, mert már több, mint egy méter mélyen volt a főgyökere. Egy picit sikerült is belevágni sajnos, de ennyi talán belefér.
Én azt hittem jóval egyszerűbb dolog ez a tölgy, de akkor ezek szerint nem annyira. Szerintem az lesz, hogy fogom az összes magot, aztán lenyomom egy helyre. Majd amelyik úgy gondolja, az kihajt. Így szobában próbálom gyorsítani a dolgokat, hogy a tél se legyen teljesen veszteséges, de a legtöbb dolog nem sikerül. A citrom elég jól életben marad, néhány levelet azért ledobott, annak párologtatni kell. Meg ugye tele van pajzstetűvel, azokat is le kell vakarni néha. A francia levendulával sikerem van, az dupla akkora, mint 2-3 hónapja. A mentáról eltűntek a levéltetvek. Szerintem nem a menta erősödött meg és adott nekik valami tuti növényi mérget, hanem a lámpa és a párásító nyírta ki a szárnyas formáikat, aztán azért nem tudtak petét rakni. A körömvirág kihajtott, de ugyanúgy néz ki már hetek óta, alig nőtt valamit. A concolor fenyő nem gyökeresedett meg. A rozmaring sem. Áztatni kellett volna. Az almát sem sikerült meggyökereztetni. Végülis akkor inkább vegyes a kép, valami sikerül, valami nem. Még egy hónap, aztán lehet elkezdeni paprikát palántázni. A paradicsomot csak márciusban kezdem idén. Elvileg így lesz a jó, mert tavaly a paradicsom nagyon nagy volt már, amikor kiraktam, a paprika meg alig, hogy kihajtott.
Örvendetes hír a telken, hogy a szarvasok és őzek rájöttek, hogy nincs már ott kaja, és már nem nagyon járnak fel. A kis fákat sem csócsálták meg annyira. Remélhetőleg később sem lesz gond.
-
Új hozzászólás Aktív témák
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Otthoni hálózat és internet megosztás
- Mercedes topic
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- sziku69: Szólánc.
- Vezetékes FÜLhallgatók
- OLED monitor topic
- CADA, Polymobil, és más építőkockák
- Milyen pendrive-ot vegyek?
- Milyen TV-t vegyek?
- További aktív témák...
- GYÖNYÖRŰ iPhone 12 Pro 256GB Gold -1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS3438, 94% Akkumulátor
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! ASUS ROG Z690 i9 14900K 32GB DDR4 1TB SSD RTX 3090 OC 24GB be quiet Pure Base 500 850W
- ÚJ AKKU! Ár/ÉRTÉK BAJNOK! Dell Latitude 5330 i3-1215U 6mag! 16GB 512GB 13.3" FHD 1 év gar
- HIBÁTLAN iPhone 13 256GB Midnight -1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS37701 100% Akkumulátor
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Én építkezésnél legalább 4 helyen vágtam át az enyémet, egy darab pvc csővel összetoldoztam.
).

Akkora volt már, hogy a képen fűvel borított területre is ránőtt.

)?


