-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
veterán
-
veterán
válasz hevepapa #53065 üzenetére
Persze, célpont lehet, a kérdés, hogy ehhez mennyi meló kell. A kedvencem az volt, amikor kihozták, hogy egy szervermodell sebezhető egy chiphba miatt, jogot lehetett emelni. Csak a kihasználásához fizikai hozzáférés kellett a hardverhez. Na, az őrzőtt szervertermek korában ez vajon mennyire valid? Persze, sebezhetőség, de azért na!
És nem, nem kell hogy fizikailag is hozzáférjenek az eszközökhöz - mint a filmekben
De, nagyon sok esetben kell. Vagy hogy a belső hálón legyél. Vagy befertőzöl egy belső hálón lévő gépet.És hja, ha alkalmazás szinten sebezhető a cucc, mert cloudba be van kötve, és a cloudot törik, akkor szerezhetnek hozzáférést. De még ezek után sem triviális, hogy tovább tudnak garázdálkodni a belső hálódon.
-
veterán
válasz hevepapa #53052 üzenetére
Azért, na! Ezeken nem segít semmiféle guest hálózat, és amúgy nem is a titkosítással vannak összefüggésben. Az első egy alkalmazás szintű sebezhetőség, a MIM-hez pedig fizikai hozzáférés kell magához a hálózathoz, hogy be tudj ékelődni. Ez egy privát wifi esetén kizárt.
-
veterán
Még mindig küzdök a solarwebbel. A kártyán a Solarweb led (x) pirosan világít, az összes több zöld. Viszont a Solarweb oldalon aktívnak mutatja a kártyát, jelzi is, hogy online a rendszer. Termelési adat viszont nem jön. Láttatok már ilyet?
Csináltam teljes reinstallt, de nem javult meg.
-
veterán
válasz Andras6800 #52802 üzenetére
Hát, azok az 1-helyiségesek nem tudom, hogy mire jók. Öcséméknél egy böszme nagy központi van, az éppen át tudja szellőztetni a házat.
-
veterán
válasz tha_answer #52716 üzenetére
Erre csak annyit, hogy ahol katonák kormányoznak, ott katonai megoldás fog születni. Ha egy hőerőgépész nyilatkozik, akkor ő is nyilván azt fogja mondani, hogy a hőerőgépek oldják meg az ország energiaproblémáit. Az egész világ a megújulók felé megy, itt nincs hátraarc. Magyarországon ezek közül a napenergia és a geotermikus az, ami rendelkezésre áll. Rengeteg a be nem épített napelemes kapacitás. Én társasházban élek, a tető ideális tájolású ahhoz, hogy az év nagy részében ellássa a környéket árammal. A gond az, hogy a régi világ emberei a régi világ technológia gondolkodásmódját viszik tovább: egyetlen eszközzel akarnak megoldani egy komplex helyezetet. Erre egy hőerőmű tökéletes, stabilan termel, van közte olyan, ami jól szabályozható, és kész. A megújuló nem ilyen, ott rendszerben kell gondolkodni.
De ugyanígy van a fűtésnél is, hahó! Régen elég volt egy fáskazán, meg egy gravitációs rendszer. Még áram se kellett hozzá! Ma meg már egy hőszivattyúnak bonyolult vezérlése van, és 1-2 év, mire egyáltalán stabilizálódik, alkalmazkodik a házhoz.
Amit forszírozol a finanszírozással kapcsolatban, az még a régi világ látásmódja. Perpill az áram árában nem fizeted meg a fosszilis energiahordozók által okozott kárt. Ha megfizetnéd, eszedbe sem jutna napelemek ellen ágállni. Amúgy meg nézz már körül! Megfő a világ. Ha ez ellen az a megoldás, hogy mindenki ingyen kapjon napelemet a tetőjére, még az se lenne túl nagy ár érte!
[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz ecaddsell #52527 üzenetére
...nem mellékesen nem tudom mennyire jó ötlet a régi cellákat az újakkal vegyíteni.
Erre van a BMS.Tippem szerint ezek balesetes GTKs autókból származnak, de nem vagyok benne, azaz nem kizárt tévedek.
Nem. Az EV használat jó kondiban lévő pakkot igényel, mert kell a hatótávhoz. 70-80%-on az EV-k szenvednek, a tulajok is, ezért megy a levebe a pakk. De otthoni üzemre ez még tökéletes.Ilyen helyre senki sem tesz lithiumot, mert pont a kevés ciklus miatt nem éri meg, azaz ez egy teljesen más eset mint amiről eddig beszéltünk (vagy legalábbis én).
Szerintem nem vagy tisztában a ciklus fogalmával. Simán lehet, hogy egy aktívan használt pakkba alig megy ciklus, egyszerűen azért, mert jól van méretezve, jó a BMS, és a felhasználási mód. Pont a savas akku nem éri meg, a lítiumos minden szempontból veri. -
veterán
válasz ecaddsell #52521 üzenetére
...mi van akkor ha 1 vagy több cella teljesen meghal.
Fogod, és cseréled. Vagy cseréli a szerviz.
Ha maxolni akarod a saját fogyasztást akkor nem sok, mert minden éjszaka megy. Persze az is számít mennyit.
Ahhoz, hogy naponta beletekerj 1 ciklust, mocskosul hajtani kell a cellákat. Sziget/hibrid üzemnél eleve nem erre készül az ember, ott már bőven vannak okos vezérlők. Számold ki, a 6000 ciklus még így is kb. 18 év. És még mindig 80% kapacitásnál jársz. A tapasztalat azt mutatja, hogy a régebbi, döglött lítiumos cellák is okos töltéssel elég jól életre tudnak kelni, és otthoni üzemre tökéletesek. Ezért használnak sokan EV-kből kikukázott pakkokat.
A technológiában nem volt áttörés, lehet azzal számolnak, hogy nem 1C a kisütés, hanem 0.2C, azaz jelentősen túl tudod méretezni a rendszert.
Folyamatos a fejlődés. Nem kell ehhez áttörés. 0,5C-re van megadva a 6000 ciklus. Az egy 48 voltos, 280 Ah rendszer esetén 6,7 Kw. Az én szigetüzemem a telken hónapok óta üzemel, és van benne 3 ciklus összesen. Ez nyilván nem reprezentatív, de azért iránynak jó lehet.
[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz kardkovacsi #52516 üzenetére
Lifepora grade A cellákra az a mondás, hogy 6000 ciklus után is 80% a kapacitása. Erre garanciát vállal a gyártó. Amúgy a 6000 ciklus piszok sok. Illetve jól méretezett hibrid/sziget rendszer esetén kevésbé intenzív a terhelés, mint egy EV-nél.
-
veterán
P1 port monitoringra milyen kütyüt érdemes használni? Nyilván az lenne a pro, ha wifis lenne.
-
veterán
válasz 4Grider #52285 üzenetére
Ne tegyünk úgy, mintha ezek a mókusok alkalmazottak lennének! A nagy részük fusizó, mellékállásban nyomja maximum alkalmi bejelentéssel. Ma Magyarországon nem találsz olyan építőipari vállalkozást, ahol a melósok telibe be lennének jelentve, és minden a jogszabályoknak megfelelően működne. Ez a furgon dolog meg...látod te, hogy milyen verdákkal járnak ezek a fickók?
-
veterán
válasz kovacsit #52271 üzenetére
Egyértelműen fogy a munka, ki fog tisztulni a piac. A héten beszéltem nagykeressel, sokan bemennek eon alá alvállalkozónak. Azért azt nem szabad elfelejteni, hogy a tető munka azért nem való akárkinek! Ott mozogni kell a héjazaton, veszélyes, na! Anno mondtam az öcsémnek, hogy ugorjunk bele, de van fix, jól fizető állása, nekem is, szóval nem volt annyira csábító. Ahhoz, hogy jól fialjon több brigádot kell mozgatni folyamatosan, plusz szerezni a melót. Ez tényleg egy vállalkozás.
Akiket láttam ismerősi körben, ők mellékállásban csinálták. Például tűzoltók. A másik fele a dolognak, hogy a megrendelők nagy része is vakon van, ebből lesznek az igénytelen telepítések. Csak az árat nézi mindenki, azt nem, hogy olyan céggel dolgoztasson, aki nem buktatja majd be 1-2 év után. Utána majd futhat a garancia után mindenki szépen.
-
veterán
válasz #94522368 #52229 üzenetére
Hát, érted, te is felrakhattad volna a paneleket, és leszerződhettél volna a nagykerekkel. Ez nekem is inkább hobbi, amúgy mezei IT-s vagyok. Persze ha mással csináltatsz valamit, akkor megkérik az árát, és romlik a megtérülésed. Na de így van ez minden beruházásnál. Én most szigetelni akarok nekiállni unalmas óráimban.
-
-
veterán
válasz jdeutsch #51841 üzenetére
Sikerült belinkelned egy 1-fázisú invertert. Na most, ahhoz, hogy ebből 3 fázisod legyen, hármat is kell venned. Csak ha már azonos műszaki tartalmat forszíroztad, akkor tartsd is magad hozzá!
Már bocsánat miért nem inkább a Ferrári? (Fronius)
Azonos műszaki tartalom = azonos műszaki színvonal. A Deye inverter például komoly elismerést vívott ki magának a hibridek között, ergo nem a legaljával kell összehasonlítanod, hanem a felsőházzal.[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz jdeutsch #51830 üzenetére
Ha azonos a műszaki tartalom, akkor egészen biztosan nem lesz olcsóbb. Vegyünk egy 10Kw-os rendszert. Deye inverter kb. 1 millió bruttó. Helyette te raknál egy string meg egy nem engedélyezett hibrid invertert. Legyen ez egy Fronius (nettó 650+áfa a nagykerben) meg egy MPP Solar 10 Kw inverter. Ez így telibe nem áll meg 1,5 millió alatt, de inkább 2. És mivel azonos a műszaki tartalom, ugyanúgy beraksz alá mondjuk 15 Kwh lifepo akkut, ez ugyanannyi mindkét esetben.
-
veterán
válasz jdeutsch #51826 üzenetére
...a visszatáplálás ki van kapcsolva mert szükségtelen.
Ha bekapcsolnád, akkor szabályt szegnél, és lebukás esetén az órádat is vinné a szolgáltató + többmilliós bírság. Oké, ne nyissál róla vitát, ez már 1000x át lett itt beszélve.
A Huawei-ről pedig előbb beszéltük meg, hogy nem valós hibrid, és ne vegyen olyan rendszert senki. Termelő inverternek jó, másra nem. Ettől függetlenül a te rendszered akkuja meg sem közelíti a Huawei megoldását. Innen-onnan összeszedett savas akku sosem fog annyit tudni, mint egy lítium cella.
Az meg külön vicces, hogy 7 évvel ezelőtti árakat hasonlítasz a mostaniakhoz.
[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz Vismajor01 #51817 üzenetére
Erre én egy fasza UPS-t raknék be a helyedben.
-
veterán
válasz redingitell #51809 üzenetére
Ugyanilyen panelt nem akarsz/nem beszerezhető? Előbb beszéltem egy nagykerrel, és van még elfekvő készlet kisebb bővítésekre, persze konkrét típustól függ.
-
veterán
válasz jdeutsch #51806 üzenetére
Oké, csak innentől indifferens, hogy az invertered valódi hibrid, hiszen szigetként üzemel. És nem alternatívája a Huawei, illetve egyéb engedélyezett rendszereknek, ezáltal annak a mondatnak, hogy te a feléből kihoztad - bár lehet, hogy igaz -, de semmi értelme. Hiszen nem ugyanaz a műszaki tartalom. Ráadásul ha még hozzácsapod a termelő rendszered árát, akkor a végén ki fog jönni, hogy ugyanott jársz végösszegben.
-
veterán
válasz molnartibor #51801 üzenetére
Nem ez a gond. Amit írtál, az egy teljesen valid példa (halak), viszont erre van sokkal jobb, és olcsóbb megoldás a Huawei termékénél. Engem az háborít fel, hogy félrevezették a vásárlókat.
Az meg a másik, és ezt látom szigetes csoportokban is, hogy az akkusok egy jó része simán csak őrült prepper.
[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz jdeutsch #51779 üzenetére
Az a 6,2-es valódi hibrid inverter feltételezem, hogy nincs rajta az engedélyezett listán? Innentől az nem hibridként üzemel, hanem szigetként. Vagy ha mégis, akkor szabálytalan vételezés miatt egy komoly büntetést kockáztatsz.
Ez az ólomsavas akku regenerálás meg...több abban a legenda, mint a valóság.
-
-
veterán
válasz supercow #51765 üzenetére
Lényegtelen, nem ez a gond vele. A gond az, hogy ez nem valódi hibrid, és nem valódi szigetüzem. Áramszünet esetén ad egy kis teljesítményű (2,5 Kw talán) backup ágat. Aki ezzel tisztában van, és megveszi, az hülye, de elfogadom. Viszont a legtöbben ezt nem tudják, és azt hiszik, ez egy teljes értékű hibrid rendszer. Hát a nagy lóf@szt.
Szóval nem ezzel kopasztották meg őket a telepítők, hanem az egész méregdrága rendszerrel
Hja, én erről beszéltem, mert a kolléga is az akkus setupot említette. Ez egy totális átverés, ne vegyen ilyet senki![ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz Gtaati #51761 üzenetére
Ha kezedbe veszed az eszközöket, akkor logikus lesz. AC hálózati betáp oldalra kell a leválasztó kapcsoló, onnan mi fővezetéki sorkapcsokra kötöttünk rá. A sorkapocsból megy a 3+1 kismegszakítóba, és a túlfesz levezetőbe. Föld nyilván sínen közösítve. A kismegszakítóból megy az inverter betáp.
-
veterán
válasz its_grandpa #51620 üzenetére
Szerintem fejtsd ki jobban, hogy mi is pontosan a célod! A szigetüzem sokkal nagyobb körültekintést igényel, mint egy buta termelő rendszer. Az esetek többségében én azt szoktam javasolni, hogy vegyen az ember 100 ezerért egy aggregátort. Esetleg egy UPS-t.
-
veterán
Ugye írtam, hogy megvolt nálunk az óracsere. Már eddig is éves leolvasással havi átalányt fizettek havi részszámlával. Most csupán annyi a teendő, hogy a részszámlát kell lehúzni 0-ra?
[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz tha_answer #51548 üzenetére
Ezt már másodszor toltad ide be, de az még nem derült ki, hogy mit is akarsz ezzel az ábrával bizonyítani?
-
veterán
válasz tha_answer #51547 üzenetére
A nem rezsicsöki szint sem piaci ár. Azt is hasraütésszerűen határozták meg. És persze lehetne azt mondani, hogy éves szaldó rezsicsöki szintig, utána meg átvétel a meghatározott (nem 5 Ft, hanem talán 40?) áron. De ez miért lenne jó szerinted? Kegyetlenül elbonyolítaná az elszámolást, és a valóságban lehet, hogy a HMKE-sek többet kapnának vissza, mint amennyit a szaldóval.
-
veterán
válasz tha_answer #51533 üzenetére
Nem, nem használja akkuként. Logikailag sem. Sehogy sem. Semmiben nem különbözik a bruttótól technológiailag. A szaldó kizárólag egy gazdasági elszámolási mód, plusz egy motivációs eszköz, ahogy írtam az előző kommentemben.
Ha a rezsicsökiig járna a szaldó, akkor senki sem telepítene a jövőben. A szaldóval mindenki jól járt, de főleg az állam, mert nem neki kellett a tőkét belenyomnia a zöldítésbe.
[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz tha_answer #51529 üzenetére
...mivel az volt a modi h a fogyasztasanak a tobbszoroset teszi fel mnki a tetore.
Ezt honnan vetted? A szaldó pont arra motivál, hogy nagyjából a fogyasztásodnak megfelelő napelemkapacitást tegyél fel. És ha felmentél egy komolyabb telepítő honlapjára, akkor ott is azzal indult az egész, hogy bedobott egy kalkulátort, ahol a jelenlegi fogyasztásodat beütve kidobta, hogy neked kb. mekkora rendszer kell.Most már egészen biztos vagyok benne, hogy teljesen légből kapottak az információid.
-
veterán
válasz tha_answer #51527 üzenetére
Elárulok egy titkot, Paks sem látja el az egész országot árammal. Akkor most ticcsákbe azt is?
És még egyszer, a HMKE nem használja akkuként a hálózatot. Semmiféle tárolás nem történik. Ha a HMKE be tud termelni a hálózatba, az azt jelenti, hogy azt az áramot valaki, valahol elfogyasztotta. Az, hogy ez trafókörzeten belül, vagy kívül történt tökéletesen indifferens. A trafókörzetből kilépés akkor lényeges kérdés, ha körzeten belül már nagyon sok HMKE van.
-
veterán
válasz tha_answer #51521 üzenetére
A HMKE-nek pont az a lényege, hogy helyben üzemeljen, és a saját körzetét lássa el. Az ország másik végét az ország másik végében lévő HMKE látja el. Most tényleg, olyasmit kérsz számon egy technológia megoldáson, amit sohasem állított magáról. Ezek nem súlyponti erőművek, amelyek zsinóráramot állítanak elő!
Amúgy miért sülne meg a trafó? Nyilván van egy trafókörzet, ott kiadnak valamekkora HMKE kapacitásra engedélyt. Jobb esetben figyelembe veszik a trafó műszaki paramétereit, és annak megfelelő mennyiségű engedélyt adnak ki. Ha valaki napelemparkot akar építeni, az nyilván középfesz hálózatra termel. By definition.
#51522tha_answer
De miert kellene a napelemeseket telen is "nyari arral" kiszolgalni, a veszteseget meg a nepnek allni?
Azért, mert a nyári árad azért alacsony, mert a napelemesek termelnek. Most azt én meg nem mondom neked, hogy a végén 50:50-re jön-e ki a dolog, de megkockáztatom, hogy a valóságban te jobban jársz a napelemesek termelésével az év 9 hónapjában, mint amennyibe a fogyasztásuk többlete kerül a maradék 3-ban.[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz tha_answer #51519 üzenetére
Még mindig nem érted. Nyáron azért kerül kevesebbe, mert a napelemek lenyomják az árat. Ha nem lenne egy darab napelem sem, akkor Paks ugyanannyiért adná nyáron, mint télen. Inkább örülj neki, hogy sokan-sok pénzt raktak napelembe, és te is élvezed az ezzel járó olcsóbb áramot.
[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz tha_answer #51512 üzenetére
Öhhm, ez most ilyen elméleti okfejtés? Mármint ez miért lenne baj? Ha az inverter lekapcsol, akkor az azt jelenti, hogy a termelése nem tudott kilépni a trafókörzetből. Ergo a trafókörzet igénye el van látva HMKE termelésekből. Azt hiszem, hogy alapvetően ez nem probléma.
Az se baj, hogy a gázturbinának be kell indulnia. Illetve ahova a gázturbina szolgáltat, oda majd telepít más HMKE-t később, és majd ő ellátja. Az miért kritika a HMKE-vel szemben, hogy nem tudja ellátni az egész országot perpill? Nem is ez a célja.
-
veterán
válasz tha_answer #51506 üzenetére
De ha lekapcsol az inverter, akkor mi a probléma? Mármint rendszerszinten. Esküszöm, nem értem, hogy mire akarsz kilyukadni.
#51507HunChris
Pontosan. Az előbbi kommentemre visszacsatolva: lokális termelés hálózatbiztonságot is adhat.[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz tha_answer #51505 üzenetére
Szó nincs hatásfokról. Paks termel mittomén, 5 forinton, nyáron adja 20-ért, télen 50-ért. Paks eleve zsinóráramot termel. Meg ezt tényleg értelmetlen Paksra kiforgatni, EU-s piacon egészen biztosan az a kívánatos (nincs igazán ellenérv), hogy minél nagyobb legyen a megújuló arány. Ennek vannak technológiai kihívásai, de nem olyanok, amikre te próbálsz itt rávilágítani.
-
veterán
válasz tha_answer #51503 üzenetére
De most itt mit akarsz bebizonyítani? Hogy az egész világon elterjedt, bevált, alkalmazott HMKE-k szisztematikusan tönkreteszik a trafókat? De hol van erre a bizonyíték? Ha igazad lenne, naponta égnének ki trafók az országban (világon). Ez történik?
-
veterán
válasz tha_answer #51501 üzenetére
Bocs, de hogy jön ide Paks? Előbb írtad a kereslet-kínálatot. Amúgy amennyiben Paks tőzsdei áron értékesít bizonyos tételt, akkor igen, olcsóbban adja nyáron, mivel a naperőművek lenyomták az árakat. De már korábban is írta itt kolléga, hogy (zsinór)áramra hosszú távú szerződések vonatkoznak, nem spot árak.
-
veterán
válasz tha_answer #51496 üzenetére
Az a gond, hogy HMKE/naperőművek nélkül nyáron is drágább lenne. Most azért olcsóbb, mert van HMKE. Érted az összefüggést?
-
veterán
Az Ukrán háborúval kapcsolatban az jutott eszembe már korábban, hogy a HMKE-knek lehet-e ellátásbiztonsági stratégiai előnyük? Ugye a központi erőművek könnyen támadhatóak, az átviteli hálózat is. Viszont ha körzetenként van elegendő számú HMKE, és jut annyi hálózati betáp, hogy szinkronizálni tudjanak a string inverterek, akkor a decentralizáltságnak meglehet az ilyen jellegű hadászati pozitívuma is. Ebben lehet valami?
-
veterán
válasz Zolee897 #51428 üzenetére
HMKE esetén a bruttó elszámolás egyértelműen arra ösztönöz a Németeknél, hogy lokálisan próbálj meg minél többet elfogyasztani a termelésedből. Lehet ezt okosan csinálni. Itt nyilván a tél a necces.
Rengeteget lehet profitálni a szigetüzemes tapasztalatokból: tájolásokat télre optimalizálni, fogyasztókat programozni. Mi például visszaállunk villanybojlerre, az nap közben fog üzemelni, hogy elfogyassza a termelést. Klímák ugyanígy.
A megtérülés, és a kényelem nyilván szaldónál a legjobb.
-
veterán
Na gyerekek! Csütörtökre volt időpontunk óracserére. Ma hívták a fiúk anyámat, hogy kiesett egy címük, jönnének órát cserélni. Kicsit pánikba estünk, mert 1-2 matrica még hiányzott (DC-AC doboz), rendetlenség is volt a gépészeti helyiségben. Nem gond, átszerelte a smart órát gyorsan, csekkolta az invertert, és kész is. Felkapcsolta az invertert, megy is a termelés.
-
veterán
válasz its_grandpa #51381 üzenetére
24 voltos rendszert én kapásból elfelejteném, az legfeljebb telekre elég alkalmi felhasználásra. A 2x100 (4x100ah) arra elég, hogy egy rövidebb áramszünetet át tudsz vele hidalni, illetve magát az invertert stabilizálja. Sziget invertereket nem érdemes akku nélkül használni. Ugyan vannak olyan típusok, amelyek egyébként fel vannak rá készítve, de nem lesz elég stabil. Feltételezem, hogy savas akkuban gondolkodsz, sajnos ár/érték arányban nagyon rosszak. 500 ezerből nagy tüzijáték nincsen.
Nekem ilyen van: [link]
De amit linkeltél, az is oké, csak a 48 voltos verziót vedd.[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz redingitell #51376 üzenetére
...panelnek azonos teljesítményűnek kell lennie?
Ez a kapcsolás módjától függ. Feltételezem, hogy nálad sorba vannak kötve, és azt bővítenéd. Soros kapcsolásnál az áramerősségnek kell passzolnia.Márka, gyártó mindegy?
Igen, mindegy.A 2 stringen egyforma teljesítményű panelmennyiségnek kell lennie?
Nem kell. Figyelj viszont az inverter maximális terhelhetőségére (áram, feszültség). -
-
veterán
válasz Andras6800 #51256 üzenetére
Szerintem Paks2 árából telibe lehetne rakni az egész országot nap+szélerőművel, és a szükséges tárolóval is. Persze ez csak megérzés, nyilván nem számoltam utána.
-
veterán
válasz kardkovacsi #50999 üzenetére
41. Munkaponti 34. Figyelem majd a szezonban a fesz alakulását a stringeken, aztán meglátjuk.
-
veterán
A családi házon a setting így néz ki: Fronius Symo 7, Risen 405Wp panel:
K-DK tájoláson: 14 db
Ny-ÉNy tájoláson: 14dbSzerintetek lehetne még pakolni fel panelt? Praktikusan a K-DK oldalra. Elvileg az inverter 14 KWp-ig túlpanelezhető, de az eltérő tájolás miatt kérdés, hogy mi itt a valóság.
Van még letárolva 8 panelem, ha jön a havi szaldó, akkor télre nem lenne hülyeség felrakni még.
-
veterán
08.23: készre jelentés.
08:25: hiánypótlás az ügyintéző elbaszása miatt.
09.07: jönnek órát cserélni/baszkódni. Na majd most kiderül, hogy okosmérőt raknak-e. Ha nem, akkor a havi szaldóra kíváncsi leszek.Utána ha minden igaz nyomhatjuk végre a termelést. Igénybejelentés után több, mint 1 évvel.
[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz zsiga19 #50640 üzenetére
Az a helyzet, hogy merőben új szemléletmód kell majd a szaldó kivezetésével. A rendszer mérete ugyanis csak egy a sok paraméter közül. Ugyanis például napelem tájolásban teljesen más, ha téli maximumra optimalizálsz, mintha éves termelési maximumra. Jönnek majd a 45-50 fokos dőlésszögek déli tájoláson.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után