-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Geresics
Topikgazda
válasz kirkri #13040 üzenetére
Ahol 6 napelem van (volna) sorba kötve, és 36V-van, ott a klasszikus hibát követték el: egymással szembe kötötték a napelemeket! Konkrétan 2 napelemet kötöttek szembe 3 napelemmel, ezért van a 36V (Voc), és mikor bekötitek a 6. napelemet is, akkor 3-3 van egymással szemben, ezért lesz 0V körüli a fesz. Aki ilyen hibát még nem követett el, az még nem telepített elég rendszert. Aki viszont nem veszi észre ezt a hibát bekötésnél, az vagy buta, vagy sötétben dolgozott, ugyanis bekötéskor a sztringfeszültséget és a polaritást mindig ellenőrizni kell!
Szerencsére a hiba könnyen, gyorsan javítható, a napelemek termelésének kiesése pedig téli időszakban volt, ami kevésbé idegesítő, mint ha nyáron lett volna. Legyünk optimisták!*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után