-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
jbnd-007
tag
Elnézést kérek mindenkitől, hogy etettem a fórumtrollt. Innentől levegőnek nézem, ahogy kell.
-
jbnd-007
tag
válasz senki68 #43500 üzenetére
Ja, az évszázad üzlete volt 2 éve 1.5 milliót befektetni azért, hogy 3x70000 forint villanyszámlát kiválthassak, utána meg talán 5000 forintot is megtakarítok évente, ha a füvet átállítom nappali öntözésre. Ha az 5%-os állampapírba rakom a pénzt, akkor is a dupláját hozná évente.
Nekem ez hatheti fizetésem, nem vág a földhöz, de attól még nem szeretem kidobni a pénzt az ablakon. És vannak azok, akik sokkal rosszabb anyagi helyzetből vágtak bele ebbe, a kiszámítható megtérülés érdekében. Még a 0%-os hitelesek is aggódhatnak 20 évig, hogy a nemváltó óvodásokra hivatkozva mikor találják ki, hogy 20% az a 0%.
Próbálok úgy tenni, mintha nem egy kollaboránssal, hanem egy nem túl értelmes emberrel beszélgetnék, de egyre nehezebben megy.
Kiszámítható. Gazdasági. Környezet. Ennek a hiánya miatt haladunk egyre gyorsabban Észak-Korea színvonala felé.
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
Ha havi szaldó lesz ezzel a nevetséges visszavételi árral, akkor visszamegyek H-tarifába, nyáron meg nappal fogom locsolni a füvet. A többit meg hagyom elveszni.
Egy hagyományos Fronius invertert fel lehet úgy programozni, hogy ne tápláljon vissza? Nem fogom a NER-nek ingyen adni az áramot, ez az én beruházásom, fizessék meg az árát.
-
jbnd-007
tag
válasz 7Heads Drago #32443 üzenetére
Például egy passzívház minősítést sose fogsz megszerezni egy olyan redőnnyel, ahol a falon egy lyuk van fúrva a húzózsinórnak. De még ha nem passzív is, a lyukon keresztüli huzat felesleges hőveszteség.
-
jbnd-007
tag
válasz #71496704 #32092 üzenetére
Nekem is van egy 4kW-os Wamsler minikandallóm és nyugodtabb vagyok, mintha csak az áramtól függnék. Igen, kicsit túlfűt (bár fő fűtésként meg lehet, hogy kevés lenne a nappalira is, ha napokig nem menne a hőszivattyú), egy sokkal drágább folytonégő vagy tömegkályha kellene, hogy ne fűtsön túl, de még mindig jobb, mint fagyoskodni.
Most télen volt nálunk 2 napos áramszünet a jégtől leszakadt távvezeték miatt, és bizony jól esett begyújtani és a kemping gázfőző is előkerült. Nem jó dolog egy lábon állni.
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
Azért jó, hogy beterelték a gázból az embert az elektromos fűtés irányba, aztán amikor rázárult a csapda, megemelik az árat. Ez a differenciálatlan adóztatás egy amatőr idióták által kitalált őrültség.
Áldom az eszem, hogy nem akartam full passzívházat, így most van kémény és vizes padlófűtés, amire tudok kötni vízteres kandallót, vagy legrosszabb esetben bevezettetni a gázt.
4300 kWh a fogyasztásom, szaldós napelemmel lefedve, hőszivattyú átkötve normál tarifára. Ha a szaldó nem számít majd, akkor hőszipka megy vissza H-tarifára, napelemet meg eladom, nem fogok a NER-nek ingyen áramot adni.
Meg rendeltem egy csomó tűzifát, ha elmegy az áram, akkor is legyen valami.
-
jbnd-007
tag
válasz kardkovacsi #19702 üzenetére
Fórumon azzal indokolják, hogy ívet húzhat a DC ha menet közben lecsapod és megsüthet valamit az inverterben. Nem tudom, lehetséges-e tökéletesen ívmentes kapcsolót gyártani, de jobb a biztonság.
Felkapcsolásnál már állítólag nem lényeges az AC/DC sorrend, mert az inverter úgyse engedi át a DC-t amíg nincs AC feszültség és nem járt le a várakozási idő.
-
jbnd-007
tag
válasz kardkovacsi #19693 üzenetére
Próbáltam rákeresni, 10-ből 9x azt mondják, hogy a DC-t terhelés alatt ne kapcsoljuk le. Általában AC first-et írnak a lekapcsolási sorrendnél. Például itt.
Azt mondjuk nem tudom, hogy mit hívnak AC isolatornak, a kismegszakítót a szekrényben vagy valamelyik kapcsolót az inverter feletti dobozban.
-
jbnd-007
tag
válasz kardkovacsi #19689 üzenetére
Igen, a kismegszakítóra gondoltam, ha az is elég, ha nem, akkor lelőhetem az áramot az egész házban is.
AC/DC lekapcsolás sorrendje mindegy?
-
jbnd-007
tag
Szeretném kitakarítani a Fronius inverteremet, valószínűleg tele van döglött poloskával. A borítás levehető, ugye? Elegendő, ha előtte lekapcsolom az áramot és leválasztom a napelemeket a nagy kapcsolóval? Vagy kell még valamit tennem, hogy biztonságosan kinyithassam?
-
jbnd-007
tag
Én is hőszivattyút használok, az előbb írt számolás azzal van. Meg van 20 centi hőszigetelés a falon meg 3 rétegű üveg. Közel van a passzívházhoz, de nem éri el azt a szintet. És így is kell 20 kWh egy mínuszos napon. A pályázatnál nem írják elő, hogy milyen energetikájú ház legyen, a sok szerencsétlen majd megveszi a 9 kW-os hőszipkát és rájön, hogy hideg van, meg zabálja az áramot.
Páran már panaszkodnak a pályázatnál, hogy kevés a 9 kW, miért nem lehet nagyobb. Azért nem, mert hőszivattyút szigeteletlen házba eleve nem rakunk. Persze lehet hőszivattyúval 1-es COP körül 50 fokos vizet tolni radiátorokba, csak nem érdemes.
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
Hát nekem nem úgy tűnik. Télen, elektromos fűtéssel erősen mínuszban leszek. Nyáron meg a nyakamon marad az áram.
Az én 3.6-os rendszerem nyáron termel 20 kWh-t naponta, közben elfogy 5, ebből éjjel 2. Ezt a 2-őt tudja áthidalni az akkupakk. Télen meg termelek 3 kWh-t és elfogyasztok 20-at. Az akku fel se töltődik estére, nem tud áthidalni semmit.
-
jbnd-007
tag
Nagyon én se értek hozzá, de szerintem az inverter jó, csak kell egy extra töltésvezérlő. De majd jön valaki, aki érti ezt.
https://www.tisztaenergiak.hu/energiatarolo-napelemes-rendszereknel-hibrid-uzemu-napelemes-rendszerek/
https://www.eu-solar.hu/blog/hibrid-napelemes-rendszer/[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
Igazából az akkupakk inkább az államnak és az áramszolgáltatónak jó a terhelés kiegyenlítésére, de ha ingyen adják, elfér valahol. Nyáron egy 2 kW-os át tudná hidalni az éjszakai minimális fogyasztásunkat, akár még az öntözést is.
Viszont egy hideg téli hónapban a 5 kW-s hőszipkánk átlagos napi fogyasztása olyan 20 kWh, a napelem meg átlagosan termel napi 3 kWh-t. Az akkupakk nullán állna folyamatosan még akkor is, ha csak nappal megy a hőszivattyú.
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
Ti hogy értitek az új pályázatot? Ha az embernek van már napeleme, ablaka meg hőszivattyúja, akkor pályázhat mondjuk csak az akkus tárolóra? Vagy mi a helyzet a 10 éves hőszivattyú cseréjével?
A tároló például önállóan támogatható fejlesztésként szerepel, viszont egymagában nem annyira felel meg annak a feltételnek, hogy "kizárólag energiamegtakarítást és/vagy a szén-dioxid kibocsátás csökkenést eredményező épületenergetikai korszerűsítés megvalósítását célzó beruházások támogathatók". Legalábbis egy szaldósnál nem nagyon számít, hogy van-e akku vagy nincs.
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
Tudtátok, hogy az MVM már gyógyít is? Legalábbis a TAJ számot bekérik a túltermelési nyilatkozaton. Vagy lehet, hogy oltanak?
-
jbnd-007
tag
Démász/NKM/MVM Next (de jó, hogy minden héten más a neve) területen valaki próbálta már e-mailben beküldeni a túltermelésre vonatkozó kifizetési kérelmet? A tájékoztatójuk szerint postán kell beküldeni, de a nyomorult 300 kWh többletem a bélyegre is alig elég.
-
jbnd-007
tag
-
jbnd-007
tag
Van nekik egy 32 csatornás is most már.
Disztribútor nem volt, a gyártótól rendeltem, majdnem több volt a szállítás, mint a gép.
RS232->USB-vel van rákötve egy régi Asus Eee PC-re. A hozzá adott adatgyűjtő program Windows-os (és elég gagyi, de működik), de létezik egy lelkes felhasználó által írt Python script is, ecmread.py néven, azt nem próbáltam.
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
Talán igen. Kérdés, hogy mekkora puffer kell. Most 2 főre van egy 300 literes, az épp elég a napi igényekre, de ha egész nap hűtené a fűtés, szerintem a duplája se lenne elég.
De ha megoldható lenne, biztos, hogy sokat segítene, éves szinten az áramfogyasztásunk 60%-a a fűtés.
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
válasz joghurt #9455 üzenetére
Van egy 7 csatornás fogyasztásmérőm (Brultech ECM-1240) a ház különféle áramköreire kötve, annak gyűjtöm az adatait már 8 éve + amióta napelem van az inverterből is kiolvasom a termelési adatokat. Ezekhez írtam egy kis grafikonrajzolót.
Van még 11 hőmérő is a házban, amit egy Arduino alapú szerkentyűvel olvasok ki. Az is megy adatbázisba. Nézegettem már, hogy van-e jól látható összefüggés a fűtés és a kinti havi átlaghőmérséklet között, de nincs. Valószínűleg a szoláris nyereség elég jelentős ahhoz, hogy a napsütéses órák száma többet számítson, mint a hőmérséklet.
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
Ezt a rajzot kicsit nehezebb értelmezni, a házunk összfogyasztását veti össze a villanyórán átmenő forgalommal. A lényeg, hogy amikor a kék görbe van felül, akkor áramot vételezünk a szolgáltatótól, amikor a piros, akkor a piros és a kék görbe közötti részt visszatápláljuk.
Látszik, hogy egy 24 órás időszakból télen azért nagyobb részt a szolgáltató áramát használjuk.
-
jbnd-007
tag
válasz kardkovacsi #9442 üzenetére
Így van. Így néz ki a fűtési fogyasztásunk január 1-jén, egy felhős napon. A megtermelt áram semmire nem elég.
Napos napon se sokkal jobb a helyzet, mert akkor meg egy rövid időszakban túltermel, máskor meg nem tud eleget termelni, hogy ellássa a hőszivattyút. (Meg persze a külső hőmérséklettől függő vezérlés miatt pont rosszkor áll le. Évekig tartott belőni, hogy tartsa a hőmérsékletet, ha a téli nappal 6-8 órájára kéne korlátoznom a fűtést, kezdhetném elölről.)
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
válasz stickermajom #9281 üzenetére
Nekem kisebb (5 kW) kínai hőszivattyúm van 100 m2-es A+-os házban. Fogyasztásmérőm is van, látom, hogy mit csinál. Általában a legkisebb vagy a következő fokozaton megy (600, ill. 1000W-os fogyasztás, a maximum 2000W). -5 fok alatt kicsit jobban erőlködik (olyankor 32 fokos víz kell a fűtéshez), de a beépített kiegészítő fűtőszálat még sose kapcsolta be a leolvasztáson kívül. Röhögve elviszi a házat.
-
jbnd-007
tag
válasz Geresics #9008 üzenetére
Mit nevezünk egyáltalán napsütéses órának?
Megtaláltam egy Wikipediás bejegyzésben a meteorológiai definíciót: In 2003, the sunshine duration was finally defined as the period during which direct solar irradiance exceeds a threshold value of 120 W/m²
De itt is felhívják a figyelmet, hogy ez eltér a besugárzástól. Ha a nap csak 119 W/m²-rel süt, azt már nem számolják napsütéses órának, de attól még a napelem termel. -
jbnd-007
tag
válasz jbnd-007 #8958 üzenetére
Bocs, a pvoutput valami mást számol ott, kiszedtem a saját adatbázisomból a valódi kWh/kWp-t. (Február és december fél hónap.)
3900-nyi napelem, 3.6-os inverter, déli tájolás, 25 fokos tető.
month kWh_kWp
---------- ----------
2020-01 0
2020-02 60
2020-03 121
2020-04 176
2020-05 149
2020-06 136
2020-07 160
2020-08 162
2020-09 135
2020-10 80
2020-11 37
2020-12 17
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
Egyre inkább úgy néz ki, hogy idén fizetni fogok a fűtésért. Rekord rossz november után rekord rossz december. Már csak 700 kWh pluszom van, az nem elég fűtésre február közepéig. Hacsak nem lesz szikrázó napsütés januárban végig...
Lehet, hogy mégis poly napelemet kellett volna venni? Állítólag az jobban teljesít felhős időben. A mono 3.9-es rendszerről 1 kWh se jön le egy ilyen napon, amik mostanában vannak.
Itt lehet majd nézni a decemberi napsütést, szerintem az is negatív rekord lesz:
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_met008.htmlDecemberben még be se nagyon tápláltam (sárga szín a diagramon).
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
válasz stickermajom #7360 üzenetére
Szerintem meg a legrosszabbat érdemes feltételezni és akkor nem ér kellemetlen meglepetés. Az tavaly volt, hogy a régieknek marad a szaldó, azóta simán változhatott. Tudjuk, hogy se kiszámíthatóság, se jogbiztonság nincsen nálunk.
-
jbnd-007
tag
Lehet, hogy hülye kérdés, de mennyire poloskabiztos egy inverter? Most huszasával mászkálnak rajta és a ventillátor nyílásain keresztül be is tudnak menni, ha akarnak. Tudnak zárlatot csinálni?
-
jbnd-007
tag
válasz Soulfly842 #6979 üzenetére
4 évig vártunk, hogy legyen valami, végül megcsináltattuk támogatás nélkül. Rohadjanak meg a kiszámíthatatlan jogi környezetükkel.
-
jbnd-007
tag
Semmi, hülyeséget kérdeztem, felejtsétek el.
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
-
jbnd-007
tag
3900-as rendszer maximuma 3000W ebben a 30 fokos melegben. Reális? Vagy ez már túl kevés?
Q.cells mono panelek és Fronius 3.6-os inverter. Fél éves panelek, tiszta levegőjű kisváros, ennyi felhőszakadás után valószínű a panelek se koszosak.
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
Na ma volt az első olyan nap, amikor órákon át levágta az inverter a teljesítményt. Úgy tűnik, a hideg idő magában nem elég hozzá, kell az erősebb szél is.
-
jbnd-007
tag
Kábé 6 hete megy most a rendszer. Belekukkantottam az adatbázisba, ami 5 percenként menti a pillanatnyi teljesítményt. Kilencszer fordult elő levágás közeli pillanatnyi teljesítmény. Persze előfordulhat, hogy mindig pont két 5 perces mérés között 4 percig felszalad a teljesítmény, de erősen kétlem.
sqlite> select count(*) from solar_minute where power > 3600;
9
sqlite> select count(*) from solar_minute where power > 3500;
32
sqlite> select count(*) from solar_minute;
6824 -
jbnd-007
tag
Olyan nagyon nem vagyok elájulva a mono panelek melegtűrésétől... Már most csak 3200W körüli maximumot produkál a 3.9-es rendszer, mi lesz nyáron? Most az az érzésem, hogy még a 3.6-os inverter is túl nagy.
Nagy ritkán, eső után, felhősödés után hirtelen kisütő napnál felugrik 3600-ra, de csak percekre.
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
Kaptam egy szerződést az NKM-től a visszatáplálásra, a levélben van egy mondat:
"Az év közbeni részszámlákra vonatkozóan az ad-vesz mérőre 1958 kWh/év érték került beállításra"
És a szerződésben is:"Profil elszámolás esetén a mértékadó éves fogyasztás (MÉF): 1958 kWh"
Ez így nyilván nem jó, ki akarják számlázni a teljes eddigi fogyasztásunkat, mintha nem is lenne napelem.
Aláírhatom azért a szerződést? Lehet ezt utána módosítani? Vagy kérjek inkább újat, az a biztos?
-
jbnd-007
tag
Eső hűti a napelemeket, közben süt a nap. Mindjárt el is érte a rendszer az inverter által engedett maximális teljesítményt.
-
jbnd-007
tag
Az inverter levágási teljesítményét hogy kell érteni? Valamilyen időperiódus átlagában? Az enyémnek a spec szerint 3680W, de többször is láttam ennél magasabb értéket. Ha lekérdezem az invertertől, ezt mondja:
"YEAR_PMAX": {"Unit": "W","Value": 3755},
-
jbnd-007
tag
válasz Őstermelő #3792 üzenetére
Nem, ez egy Brultech ECM-1240 7-csatornás fogyasztásmérő óránkénti összesítésű adatbázisából készült. Kivéve a hőmérsékletet, azt egy általam épített kütyü küldi egy adatbázisba 5 percenként. Ehhez jön most majd egy harmadik adatbázis, amibe a Fronius küldi a napelem termelési adatokat 5 percenként.
-
jbnd-007
tag
-
jbnd-007
tag
Elkezdtem kiegészíteni a grafikonrajzolóimat a napelemes adatokkal. Ha felrajzolom az áramszolgáltató felé folyó és onnan érkező áram összegét (ezt a fogyasztásmérő adja) és az invertertől kapott termelési adatot, egész jól látszik, hogy mennyit használ el a ház a pillanatnyi termelésből (piros és kék közötti keskeny sáv) és mennyi táplálódik be (kék alatti rész).
-
jbnd-007
tag
Végül nem jött be a forgatókönyv, amivel ijesztgettek, holnapra bejelentkezett az áramszolgáltató órát cserélni. Ez volt a menetrend:
Okt 25: igénybejelentő beadása
Dec 3: engedély megérkezik, terv beadva a héten
Jan 9: szerződés megérkezik
Jan 29: készre jelentés
Feb 11: óracsereÖsszesen 3.5 hónap.
-
jbnd-007
tag
válasz stickermajom #3670 üzenetére
Na akkor majd megnézem amikor be lesz rendesen kapcsolva. Bár a termelést pont mutatja így is, inkább az AC oldali dolgok hiányoznak.
Egyelőre egy pár soros saját PHP script fogadja az adatokat, aztán majd írogatok hozzá grafikonrajzolókat. Beállítottam a PVOutput pusht is, de az is a SolarWeb-hez hasonlóan pénzt követel a régebbi adatokért, szóval jobb ha megvannak a számok itthon is.
-
jbnd-007
tag
Néztem a Fronius által az API-n küldött adatokat és alig küld valamit. Nincsenek fent az AC oldali feszültségértékek, a CosFi és hasonlók. A SolarWeb-en megvan, de én szeretném saját adatbázisba is gyűjteni. Ez most csak azért van, mert le van választva a napelem mező, vagy tényleg nem ad ki ennél többet?
Az alábbi a SolarAPI V1 push notification tartalma. A GetInverterRealtimeData is hasonló, csak PAC helyett UDC és IDC van.
{
"Body" : {
"DAY_ENERGY" : {
"Unit" : "Wh",
"Values" : {
"1" : 0
}
},
"PAC" : {
"Unit" : "W",
"Values" : {
"1" : 0
}
},
"TOTAL_ENERGY" : {
"Unit" : "Wh",
"Values" : {
"1" : 635
}
},
"YEAR_ENERGY" : {
"Unit" : "Wh",
"Values" : {
"1" : 635
}
}
},
"Head" : {
"RequestArguments" : {
"Query" : "Inverter",
"Scope" : "System"
},
"Status" : {
"Code" : 0,
"Reason" : "",
"UserMessage" : ""
},
"Timestamp" : "2020-01-26T12:05:01+01:00"
}
}
[ Szerkesztve ]
-
jbnd-007
tag
válasz Elemental #3629 üzenetére
Nekem is hőszivattyú van és az időjárásfüggő fűtéssel egy bajom van: hogy buta. Nappal, amikor 5 fok van, de lehet tudni, hogy éjjel -10 lesz, el kellene kezdenie fűteni és feltölteni a hőtároló tömegként szolgáló betont éjszakára. Ehelyett éjjel döbben rá, hogy fűteni kell és sokkal rosszabb COP-val áll neki.
Az internet korában simán meg lehetne oldani, hogy a hőszipka fűtési döntései függjenek időjárás előrejelzéstől is. -
jbnd-007
tag
válasz merqree #3613 üzenetére
Egyelőre nincs ilyen gond, mert nem is akar elindulni. Más rendszerek már reggel 8 óta termelnek a PVOutput szerint, az enyém egyelőre 307 és 522-es hibakód között váltogat (mindkettő alacsony feszültség).
Azért jó lenne, ha legalább egyszer elindulna, hogy lássam, minden rendben van. -
jbnd-007
tag
válasz FamulusSolar #3594 üzenetére
Megnéztem a firmware verziót, 3.13.3-2, nem lehet túl régi, csak egy frissítés volt azóta, abban sincs sok érdekes.
-
jbnd-007
tag
Na, itt a hideg napos nap, vétek lenne kikapcsolva hagyni az invertert. Ha rárakok egy hősugárzót, ami a teljes termelést elhasználja, akkor nem ártok vele senkinek, ugye?
-
jbnd-007
tag
válasz FamulusSolar #3587 üzenetére
Lehet, hogy én vagyok az egyetlen errefelé, aki WLAN kártyával rendeli az invertert. Vagy régebbi firmware-kkel nem volt ennyi gond. Nem tudom.
Én a Froniusnak is adnék azért pár fekete pontot. Rendesen le tudja rombolni a hardver minőségébe vetett hitet a rossz szoftver. Ha egy ilyen problémával vásárlás előtt találkoztam volna, nehéz lett volna meggyőzni, hogy az inverterük nem ugyanolyan selejtes vacak, mint a szoftverük.
-
jbnd-007
tag
válasz FamulusSolar #3587 üzenetére
Ezt a címet találtam hirtelen a neten. Wifivel kapcsolódtam és működött úgy is.
-
jbnd-007
tag
válasz FamulusSolar #3584 üzenetére
Köszi neked is. Az androidos app a telepítő Samsung Galaxyján és az én Xiaomi Redmimen se ment. Meg windowsos laptopra is leszedtem az app-ot és az se. De a böngészős módszer megy.
-
-
-
jbnd-007
tag
Ma megrohanták a házat a szerelők és 6 óra alatt megcsinálták a telepítést. Kivéve a Fronius WLAN kártya konfigurálását, azzal már 1 órája kínlódik, de valami miatt nem megy neki.
Már csak 1-3 hónap és lesz új villanyóra is.
Azon kicsit meglepődtünk mindannyian, hogy víz csöpögött a biztosítékszekrényből. Kiderült, hogy az építkezéskor a villanyszerelő elfelejtette beszilózni a padlásra menő csöveket és 6 éve csordogál a kondenzvíz. Ez azt is megmagyarázza, hogy a FI-relénk miért hisztizett néha minden látható ok nélkül.
-
jbnd-007
tag
El kellene döntenem, hogy vegyek-e kiterjesztett garanciát az inverterre. Elég rossz minőségű a hálózat nálunk, gyakori a pillanatnyi áramszünet, ingadozik a feszültség, villognak a lámpák, sorra halnak a szünetmentesek.
Milyen inverter meghibásodások fordulhatnak elő és mennyibe kerül azokat javítani? Létezik totálkár is, amikor teljesen újat kell venni?
-
jbnd-007
tag
Megjött az ítélet az előző napelemes kalandunkról, amikor a vállalkozó lelépett a pénzünkkel. 1 év 8 hónap letöltendőt ért a dolog 2 sértettnél, de van még folyamatban másik ügy is másik bíróságon (azt hallottam, hogy 30 körüli sértett van), plusz felfüggesztett hatálya alatt áll a fickó hivatalos személy elleni erőszak miatt (biztos kidobott egy végrehajtót), most azt az 1 évet is leültetik vele.
És ez egy régóta működő, ismert cég volt akkoriban. Tanulság: mindig kérjetek részletes céginfót az http://e-cegkozlony.gov.hu/ oldalon. Szopás letölteni és átnyálazni egyesével a PDF-eket, de ha megtettem volna, már 3 éve lenne napelemem. De legalább a tőkét megtérítette végül (a kamatokat nem erőltettem). -
jbnd-007
tag
Végül még nem értem rá zaklatni őket, de ma magától is jóváhagyta az NKM/Démász az október 30-án beadott telepítési igényünket. A héten adja be a telepítő a terveket. Kíváncsi vagyok, mennyi idő alatt jön meg a szerződés.
-
jbnd-007
tag
válasz FamulusSolar #2923 üzenetére
Nem a telepítés utáni papírmunkánál tartok, hanem az előzetes hozzájárulás nem jött meg.
-
jbnd-007
tag
válasz Janusz001 #2920 üzenetére
Biztos, hogy beküldték, mert az NKM rögtön hiánypótlást is kért, amit szintén beadtak még aznap. De nekem mondták is, hogy ex-Démász területen munkaerőhiány miatt nagyon lassan mennek mostanában a dolgok, könnyen lehet, hogy 6 hónap lesz a teljes folyamat. De majd próbálok érdeklődni.
-
jbnd-007
tag
válasz Geresics #2789 üzenetére
Nekem fele-fele a H-tarifa és az A1. Ha csak az A1-et fedném le egy viszonylag kicsi, 2 kWp-s rendszerrel, akkor 8-9 év megtérülés jött ki. Ha az egészet, akkor 11-12. Ront a megtérülésen a H tarifa, de annyit szerintem sem, mint amennyit Famulus írt, hogy csak 100e/kWp-nél érné meg.
(Más kérdés, hogy aki most dönt, az lehet, hogy jobban jár egy gázfűtéssel, mint egy drága hőszivattyú + napelem kombinációval.)
-
jbnd-007
tag
válasz Janusz001 #2734 üzenetére
Előadott valami sztorit, hogy a vámszabadterületen vannak a napelemek és ha kifizetem előre az anyagot, gyorsabban ki tudja hozni. Mivel régi cég volt és az építészünk is ismerte, nem néztem utána alaposabban, csak már későn. Pedig ha lekérem a részletes céginfót, láttam volna a rengeteg végrehajtást. De végül 3 év után visszaadta a pénzt, gondolom enyhítő körülménynek számít és én egy kis ügyfél voltam, nekem nem kellett sokat visszaadni.
Sokáig jól működő, ismert cég volt, aztán nem tudni, pontosan mi történt, valószínűleg csak elkapta egy építőipari körbetartozás, amit nagyon rosszul kezelt, megpróbálva előremenekülni és az új ügyfelekből fizetgetni a régi tartozásokat. Végül lett 40 károsult, 30 millió feletti tartozás és most nagy értékre elkövetett csalás bűntette miatt fogják elítélni.
-
jbnd-007
tag
Az én elfogadott ajánlatom 1580e lett végül. Fronius Primo 3.6-1, Bisol tartószerkezet, 12 db QCells 325 mono/félcellás napelem (3.9 kWp). Ezen biztos lehetne még faragni kínai inverterrel és napelemmel. Kisebb, újabb cég, nem sok infó szerezhető be róluk, valószínűleg ezért is olsóbbak. De legalább nem kérnek előleget. Ha gondolod, keresd meg őket is. https://www.solarmania.hu
-
jbnd-007
tag
válasz Janusz001 #2645 üzenetére
Bocs, most olvasom, hogy hülyeséget írtam reggel álmosan. Szóval azt mondták, hogy a szaldó időpontja az üzembe helyezés időpontjával egyezik meg (gondolom az az óracsere). Azt meg elfelejtettem megkérdezni, hogy áthelyezhető-e.
Kérdeztem azt is, hogy bekapcsolhatom-e a rendszert óracsere előtt, de nem lehet. A digitális órák lopásvédelmi okból a kifelé menő áramot is fogyasztásnak számolják.
-
jbnd-007
tag
Beszéltem egy napelemes céggel, azt mondták, (volt) Démász területen a szaldó időpontja megegyezik az első leolvasás időpontjával, tehát mindenkinek más.
Azt is mondták, hogy nagyon lelassult az ügyintézés, az év első felében súrolta a 6 hónapot az első bejelentéstől az óracseréig eltelt idő. Mostanában kicsit jobb, de még mindig 4-5 hónapra számíthatok.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- új Newskill Valkyr fekete gamer, irodai szék
- SZINTE ÚJ, GARIS, 2024 SENCORE S70 400W EROLLER
- Secretlab TITAN Evo "Neo Hybrid Leatherette" - XL - 5 év garancia Bontatlan, új Számlával
- ÚJ Besen BS20 Smart 11-22kW elektromos autó töltők GARANCIÁVAL, számlával, készleten
- Secretlab TITAN Evo "Soft Weave"- XL - 5 év garancia Bontatlan, Új, Számlával