Új hozzászólás Aktív témák
-
Batman2
őstag
Nekem van egy garnitúra ilyenem.
Kapacitásuk még egyész jó van, de a terhelést nem bírják, tehát a pillanatnyi áramleadásuk az töredéke, mint amennyi kéne legyen.De kisebb, és fesz. értékre nem túl kényes fogyasztóba, mint pl. egy LEDes lámpába még kiválóak, és még 3 hónap után is működnek.
Treníroztam őket én is, hiába, azok már nem lesznek jobbak.
Az enyémek vaészeg párszor túltöltést kaptak !
Akkus korszakom kezdetén még egyszerű előtét ellenálláson keresztül töltöttem őket egy adapterről és néha elfelejtettem időben levenni őket, műsrészt, ha nem felejtettem el, ekkor is lehet, néha a 16 óra is túl sok volt, mert pl. nem volt teljesen kimerüólve így hamarabb feltöltődött és ekkor is túltöltést kapott már.
Kb. 10 tölté után elérte ez az állapotot, azóta már nem sokat változott.
De ennyit még mindíg tud (kb. 6 év után)Üdv.
-
Batman2
őstag
Kicsit gagyinak tűnik, de hát ki tudja...
Meg kell nézni, nincs e a cimkéja alatt egy másik !!
Az már komoly baj és rendszerint károsodáshoz vezet, ha egy cella átpolarizálódik, ha azonnal nem ment tönkre (nem lett zárlatos, nem folyt el), akkor is már csak csökkent kapacitással és valszeg rövid ideig fog működni.
Üdv.
-
Batman2
őstag
Fogalmam sincs, nem csináltam ezirányú kísérleteket, de a fellelhető irodalmak szerint nem jó kisütve tárolni az akkukat !
A fémhidrideket, kadmiumokat, ólom-savas akkukat teljesen feltöltve javasolják, a Li akkukat, legalábbis a Li-iont (de lehet a többit is) fél kapaciátásra töltve érdemes tárolni, mert akkor sokkal kisebb az önkisülése (évi 4% körül), ami ennél a típusnál végérvényes kapacitás csökkenést jelent, sőt, ha hűtve, 4 fok körül tartjuk, akkor még kisebb (évi 2% körül) !De a többi akkura és az elemekre is általában igaz, hogy hűtve kisebb az önkisülésük.
Ennek ellenére nekem 4db. régi kadmium akkum, vagy 2-3 évig kisütve volt tárolva, mivel azt sem tudtam, hogy hová tettem, aztán mikor megleltem, simán fel tudtam tölteni és működtek rendesen.
Ettől függetlenül nem tartom jónak a kisütve tárolást.Üdv.
-
v.attis
őstag
Azért ennek ne nagyon örülj. Néhány hete egyik fórumtárs (kételkedve vagy sem) vett 2000mAh Eneloopokat. Kíváncsi volt mit tudnak gyári töltöttséggel, mely nem volt 100%-os töltöttség.
Ha jól emlékszem 1100 fotót csinált vele két nap alatt és ez teljesen vegyes volt, vakuval és anélkül készült felvételek egyaránt.
Szóval a 2500-assal a 4-500 vakus kép bőven elég egy embernek, de a cellához képest már nem biztos, hogy jó érték. -
Batman2
őstag
Az akkuknál az sem jó, ha nem töltöd fel eléggé, egyrészt mert kisebb kapacitás áll rendelkezésedre, másrészt mert nem használ az akkunak sem, bár az NiMH-nek papír szerint nincsen memória effektusuk, azért a gyakorlatban ezeknek is van.
De az sem jó, ha többet próbálsz bele tölteni, mint amennyit éppen felvesz, mert az meg már károsítja a cellák szerkezetét, egyrészt mert a felesleges energiától, amit már nem tud kémiai reakcióban hasznosítani, hő formájában szabadul meg, másrészt, mert olyan nem kívánatos folyamatok zajlanak, amik hosszabb távon kárososdást okoznak a cella szerkezetében (vissza nem alakítható kémiai folyamatok) !
Ugyanez érvényes a cellák javasolt minimum értékénél tovább való kisütésére, mélykisütésére is, ekkor is vissza nem fordítható kémiai folyamatok indulnak be.A Li akkuk szélsőségesen érzékenyek erre a munka tartományra, ezen túl haladva nem csak hogy tönkremennek, hanem veszélyesekké is válnak, mert robbanákonyak lesznek !
Itt erről ugyan nincsen szó, de ugyanúgy megvan ez a munka tarzomány.Tehát legjobb, ha valami áramkör érzékeli mind a minimum (fogyasztó esetében), és mind a maximum (töltő esetében) feszültséget is, hogy a kémiai reakció csak a reverzibilis, visszafordítható tartományban maradjon !
Ha pedig nagyon kevés árammal, nagyon lassan megy a töltés, akkor pedig a töltés közbeni veszteségek miatt alig, vagy nem lesz érdemi töltés, szintén nem úgy, nem ideális intenzitással zajlik a kémiai reakció a cellában, mint ahogyan kellene !
Tehát legjobb esetben nem töltődik fel vele rendesen a cella hosszú idő alatt sem, roszabbik esetben károsodik is közben !Töltési módok:
Standard/normál töltés: a cella kapacitásának (mAh) a tizede (mA-ben) (0,1C)
Csepptöltés/fenntartó töltés: a cella kapacitásának a hoszada, harmincada (0,05-0,033C)Gyorsított töltés: kb. a cella kapacitásának max. kb. a feléig (0,1-0,3C)
Gyors tötés: kb. a cella kapacitásának fele, vagy teljes értékével (0,5-1C)A standard/normál töltési mód 10 óra időtartamra értendő, de mivel töltés közben vannak veszteségek is (a kémiai reakciók során, és a cella belső ellenállásából származó hőfejlődés miatt) így valamivel több töltést kell bevinni, mint amennyi matematikailag szükséges lenne, így 14-16 órára adódik a tényleges töltési idő, én inkább a 14 órát javaslom, hogy biztosan ne legyen túltöltés !
Ennek megfelelően a bármilyen áramerővel való töléshez kiszmolható a töltési idő.A cella kapacitásának tizede alatti töltési intenzitás (pl. 20-ad) az eddigiekből látható, hogy már leginkább csak töltöttség fenntartásra, a cella max. kapacitásának megörzésére alkalmas, nem normál töltésre.
Elvileg egy 20-ad kapacitással zajló csepptöltés már akármeddig rajta maradhat az akkun, hogy mindíg friss, fitt legyen a cella, de szerintem pár óránál hosszabb távon már ez is károsítja a cellát, ha mással nem, azzal, hogy passziválja az elektródok felületét, ami után már kisebb felületen, kisebb intenzitással fog zajlani a kémiai rekació, melynek eredményeként visszanyerjük a töltést áram formájában a cellából, így végeredményben folyamatosan csökken a cellák kapacitása, nő a belső ellenállásuk, ami egy érték fölött használhatatlanná teszi ezen cellákat !!
Szóval legjobb a cellákat töltés végével kivenni a töltőből !
De ha hosszabb időn keresztül fitten akarjuk tartani a cellát, mivel bármikor kellehetnek, időnkénti rátöltést alkalmaznék, mint fenntartó töltést, persze áramkör által, ellenörzötten.
A másik lehetőség egy dinamikus csepptöltés lehetne, ami azt jelentené, hogy a töltő a cellából periodikusan fogyaszt kicsit, majd visszatölti, a veszteségek figyelembe vételével !
Ekkor bizotsan aktívak maradnak a lemez felületek, csak az e kérdés, hogy a fémhidrid cellák memória effektusának kialakulását ez mennyiben fokozná, mivel sok cuikluson keresztül nincsen rendesen kisütve.Savas ólom akkuknál ez a módszer úgy tudom, jól működik !
Üdv.
Új hozzászólás Aktív témák
- IPhone 15 Pro max 256GB gyári független 2026.11.09. Apple jótállás
- FÓLIÁS! LG UltraFine 32UN88A-W Ergo IPS Monitor! 3840x2160
- FÓLIÁS! LG UltraGear 27GS85Q-B Gamer IPS Monitor! 2560x1440 / 200Hz / 1ms / FreeSync
- Thinkpad T14 Gen4 14" FHD+ IPS i7-1355U 16GB DDR5 512GB NVMe ujjlolv IR kam gar
- Spirit of Gamer ELITE K70 Gaming Billentyűzet
- 31,5" HP OMEN 32q IPS Gamer monitor 2560 1440 1ms 165 Hz Gamer monitor
- (HV320WHB-N80) SENCOR SLE 3214M4 Led Tv Alaplap és Ledek Eladóak
- Dell Poweredge T310 Processzor hűtő, LGA 1156 (Socket H)
- Phillips EP5363 automata kávéfőző - tisztítás-karbantartás után eladó
- Samsung A20e Dual Sim-es készülék új gyári aksival eladó!
- Samsung Galaxy S21 Ultra 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- VÉGKIÁRUSÍTÁS - REFURBISHED - Lenovo ThinkPad 40A9 docking station
- Bomba ár! Dell Latitude 7420 - i7-1185G7 I 16GB I 512SSD I HDMI I 14" 4K I Cam I W11 I Garancia!
- Telefon felvásárlás!! iPhone 12 Mini/iPhone 12/iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max
- Nincs még weboldala, vagy szeretne újabbat? 50.000-ért teljes oldalt kap
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest