Új hozzászólás Aktív témák
-
Rover623
félisten
''Kedves'' újoncok és öregebb fórumozók...!
Mivel a kérdezők nagy része ugyanazokat a kérdéseket teszi fel nap mint nap, de szemmel láthatóan nem hogy nem olvasnak vissza, a saját problémájukhoz hasonló kérdés/válasz párok után kutatva, de gyakran még azokra a kérdésekre sem válaszolnak amelyek segíthetnének a problémát esetlegesen megoldani szándékozóknak, a következő szösszenetet javaslom nekik elolvasni (term. be fog kerülni az első hozzászólásba is...ahol persze ugyanúgy nem fogja senki elolvasni, de legalább nem kell többet leírnunk).
Általános jótanácsok azoknak akik a laptopjuk vmelyik alkatrészét szeretnék jobbra, újabbra, nagyobbra, gyorsabbra, stb. cserélni (talán a HDD-t kivéve):
TESSÉK PONTOSAN LEÍRNI IDE, HOGY MILYEN TÍPUSÚ LAPTOPRÓL VAN SZÓ!!!
HA AZT KÉPES FELFOGNI EGY ÁTLAGOS ELME, HOGY EGY CIPŐBOLTBAN NEM ELEGENDŐ AZT BENYÖGNI HOGY A RÉGI CIPŐM HELYETT KELLENE EGY ÚJ, HOGY A GUMISHOZ NEM ELÉG AZT BETELEFONÁLNI HOGY AZ AUTÓMRA KELL EGY TÉLI GUMI A NYÁRI HELYETT, AKKOR LEGYEN AZ IS VILÁGOS, HOGY MINDEN NOTEBOOK MÁS ÉS MÁS A BŐVÍTHETŐSÉG SZEMPONTJÁBÓL!!!!!
És akkor most bontsuk le bizonyos hardverelemekre ezt a csere-bere játékot:
CPU/processzor
Szerencsére napjainkban a szubnoteszek egy részének kivételével a notebookokban a processzor foglalatban van, akár az asztali gépeknél...és ahogy azoknál sem cserélhető ennek ellenére ész nélkül a proci, így itt sem...sőt!
A notebookok esetében sokkal több korlátozó tényező van, amelyeket mind-mind figyelembe kell venni az esetleges bővítés során...ha ezeket nem teszi meg valaki, akkor nem biztos hogy sikerülni fog a csere, sőt, akár tönkre is teheti a kedvenc masináját!
Éppen ezért a következőt javaslom: aki nem tudja maga eldönteni a saját ismeretei, a gugli és a gyártói adatlapok alapján hogy a kiszemelt proci belemegy-e a laptopjába, az inkább forduljon egy szaküzlethez vagy szervízhez...adja be a lapostopot és kérje vissza egy gyorsabb procival...innentől a szervíz felelőssége a csere...
Ha valaki mégis elég bátorságot érez a bővítéshez, akkor vegye figyelembe az alábbiakat!
Azt gondolom, mondanom sem kell hogy a bővítés (ha lehetséges) csak azonos lábszámú procikkal lehetséges. Itt nem lehet játszani különféle adapterekkel mint az asztali gépeknél...nem lévén elegendő hely ehhez egy laptopban, rádásul a processzor hűtése is erősen fix megoldású a hordozható gépekben.
Fontos paraméter a processzor ''családja''. A CPU gyártók gyakrabban váltogatják a termékeik belső felépítését mint a lábkiosztást...szerencsére...
Tehát oda kell figyelni rá, hogy a több generációs ugrások általában kivitelezhetetlenek!
A legnagyobb segítséget ebben az esetben a gyártók ad(hat)ják: a weboldalukon, a notebook kézikönyvében, esetleg boltok árlistájában meg kell nézni hogy az adott sorozatú laptop milyen processzorokkal volt szerelve.
De vigyázat: ez sem garancia semmire! A gyártót nem kötelezi semmi arra, hogy azonos alaplapot is használjon egy bizonyos típusú laptop különböző változatánál! Előfordul, hogy a modell életciklusa alatt valamiért alaplapot kell váltania!
Korlátozó tényezők továbbá: a processzor buszsebessége, az általa igényelt tápfeszültség és esetenként az általa használt szorzó...
A notebookokban használt alaplapok abban is eltérnek az asztali változatoktól, hogy korlátozottabbak a beállítási lehetőségek! Régebben az alaplapokon jumperek segítségével lehetett beállítani a processzoroknak szükséges paramétereket (buszsebesség, szorzó, feszültségek). A korabeli laptopokból általában hiányoztak az ilyen jumperek, vagy nem mindegyik jellemzőt lehetett állítani.
Manapság ezek az értékek a BIOS-ban állíthatók, nagy részük alapból képes rá hogy alkalmazkodjon a behelyezett CPU igényeihez...ha mégsem, akkor ''kézzel'' be lehet állítgatni a szükséges értékeket.
A notebookok esetében ez nem így működik! Az esetek nagy részében nem lehet állítani buszsebességet, szorzót, feszültséget. Ha pedig a BIOS nem elég ''okos'', vagy a gyártó nem tett elérhetővé olyan újabb BIOS változatot ami támogatja a kiszemelt procit, akkor a bővítésnek lőttek!!!!
Következzen az a kérdés, amire a leginkább nem gondolnak a tuningmesterek...
A gyorsabb/nagyobb CPU-nak általában a fogyasztása is nagyobb, és ebből adódóan a hőtermelése is magasabb lehet!!!!
A fogyasztás nem akkora gond, maximum hamarabb lemerül az akksi...ha létezik a laptophoz nagyobb kapacitású, akkor az megoldást jelenthet.
A hőtermelés viszont nagyobb gond!
Egy laptop igen finom jószág: az asztali gépekhez hasonló mennyiségű/teljesítményű alkatrészt kell begyömöszölni egy sokkal kisebb térfogatú dobozba. A tervezőknek ezért fokozottan oda kell figyelniük a működés közben termelődő hőre és annak elvezetésére.
A processzor hűtése az egyik legkritikusabb feladat. A notebookban rendelkezésre álló hely általában bekorlátozza a megoldást, vagyis a laptopokban előforduló CPU hűtésekben kevés a tartalék!!!
A procicsere tehát általában csak akkor lesz sikeres, ha az új proci hőtermelése (TDP-je) azonos kategóriájú, vagy alacsonyabb mint a régié!!!
Ellenkező esetben igen hamar túlmelegedhet a rendszer...jobb esetben csak állandó üzemre kapcsol a notiban található összes ventillátor, esetleg a proci visszaszabályozza a teljesítményét, de extrém esetben a laptop károsodhat is!
Az utolsó tényező az ár!
A mobil procik általában drágábbak mint az asztali megoldások. Egy adott kategórián belül a csúcsprocik pedig horribilis pénzekbe kerülhetnek.
Egy-egy komolyabb CPU bővítés előtt tehát érdemes megvizsgálni azt is: nem jár-e jobban az ember akkor, ha eladja a régi laptopot és vesz helyette egy újabbat, ami a kiszemelt procival van szerelve?
Elsőre nem hangzik jól, de gyakran ez a leggazdaságosabb megoldás...
Legközelebb a VGA bővítésről fogok ''értekezni''...türelem...
[Szerkesztve]
Új hozzászólás Aktív témák
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Milyen autót vegyek?
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- Milyen légkondit a lakásba?
- Telekom mobilszolgáltatások
- EAFC 25
- Apple MacBook
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- ASUS notebook topic
- További aktív témák...
- Újszerű 17.3" FHD (1920x1080) IPS 40pin 144Hz matt LED kijelző. AUO B173HAN04.9
- StarTech USB C Dock - 4K 60Hz Quad Monitor - DK31C4DPPDUE
- Újszerű Anker 778 12 in 1 Thunderbolt 4 Docking station dokkoló (Windows, MAC OS)
- GYÁRI TÖLTŐK DELL LENOVO HP FUJITSU TOSHIBA Macbook---------- Budapest,/MPL/Foxpost
- 2db 15.4"-os inverteres kijelző
- LG 27GP95RP - 27" Nano IPS - UHD 4K - 160Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium PRO - HDR 600
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A14/Samsung Galaxy A34/Samsung Galaxy A54
- Telefon felváráslás!! Xiaomi 13T, Xiaomi 13T Pro, Xiaomi 14T, Xiaomi 14T Pro
- AKCIÓ! Gigabyte B450M R7 2700X 16GB DDR4 512GB SSD RX VEGA64 8GB CM 690 III FSP 600W
- LG 32UN880P - 32" IPS ERGO / 4K UHD / 60Hz 5ms / DisplayHDR 400 / USB Type-C / AMD FreeSync
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest