-
Fototrend
A Linux Mint bemutatása
Új hozzászólás Aktív témák
-
Szia,
Tudni kellene, hogy az adott USB adapternek milyen a chipsetje? Az Intel és a Qualcomm Atheros többnyire működik, amivel probléma szokott lenni, az a Broadcom. Látatlanban nem tudok mit mondani, nekem PCIe Wifi kártyám van, az Intel chipsetes és hiba nélkül megy, annak a kernelben van a drivere.
-
-
Petya XT
senior tag
Ez 18.3? Szerintem egyszerűbb lenne tiszta telepítéssel, fontos dolgokat másold ki. A .mozilla mappát, ha kimásolod, majd az új rendszerben vissza a home könyvtárba, akkor minden beállítás, süti, egyéb dolog megmarad a FF-ban. Persze megpróbálhatod a frissítést, de nyügős tud lenni néha, a fenti lépések ez esetben is ajánlottak, mielőtt ugrik valami.
-
A linkelt leírásban nekem kicsit sok feleslegesnek tűnő beállítás van, például ennek a browser.sessionstore.interval
értéknek sem igazán cache to RAM szerepe van...Van pár megoldás, én ezer éve ezt használom, ha eszembe jut. Kapitány által javasolt megoldás se rossz, csak ott az FSTAB-ba is bele kell nyúlni.
Igaz ezek évtizedes megoldások, ahogy az előző hsz-ben is írtam, a mai hardverek mellett nem tűnnek fontosnak. Bár tény, hogy még a leggyorsabb NVMe SSD is csigának tűnik a RAM sebessége mellett és 32GB meg még adja is magát, hogy amit lehet onnan futtasson a user.
De ahogy erről szó esett már, a rendszer a FF-on kívül mindent intéz:
ubyegon@lmde:~$ df -h
Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
udev 16G 0 16G 0% /dev
tmpfs 3,2G 1,8M 3,2G 1% /run
/dev/nvme0n1p5 49G 9,9G 37G 22% /
tmpfs 16G 0 16G 0% /dev/shm
tmpfs 5,0M 8,0K 5,0M 1% /run/lock
/dev/nvme0n1p1 96M 56M 41M 58% /boot/efi
tmpfs 3,2G 2,5M 3,2G 1% /run/user/1000
-
A kérdés, hogy mi legyen azon a RANDisk-en? Mire használtassam a rendszerrel? Az egész tmp-t kellene átirányítani?
10 éve még én is variálgattam/optimalizálgattam a dolgokat, ramdisk, SSD swappines, tmpfs FSTAB-ba beírogatása, etc... Viszont ma már hiába lettek nagyobb erőforrsáigényűek a disztrók, a hardverkomponensek olyan erősek lettek jó esetben, hogy simán csak a rendszerre kell bíznod a megfelelő memóriakezelést és az tökéletesen optimalizált lesz.
A Firefox esete nyilván más, de itt is változott a dolog, azt hiszem le kell tiltani, hogy a meghajtóra menjen a cache. Amúgy melyik módszert használtad FF-nál, ami érezhetően gyorsabbnak tűnik?
Szóval 32GB RAM esetén megnyugtatásul annyit nézz meg, mit ír ki terminalban a
df -h
parancs és amount
parancs. Első kimenetben látni fogod, hogy többtmpfs
is van, ezekből ami érdekes most, az a megosztott memória(ez a dev/shm), ami nálad szerintem 16GB lesz, ha ez így van, nincs is több dolgod, a rendszer nagyon jól optimalizálja a RAM használatát.Érdemes ezt is elolvasni, hogy jobban megértsd, miről is van szó:
What Is /dev/shm And Its Practical Usage
A mount parancs kimenete nem is lényeges, látni fogsz benne egy ilyen sort, ami ugyanazt jelenti, mint a
df -h
kimenetnél aubyegon@lmde:~$ df -h
.....
tmpfs 16G 0 16G 0% /dev/shm
sorerről van szó:
ubyegon@lmde:~$ mount
.....
tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev,inode64)
Sajna a
cron
parancs kérdésben nem sokat tudok segíteni, de lényegében szintaktikai hibát jelez, ami azt jelenti, hogy valahol valami karakter nincs vagy nem megfelelő. De ez nekem kínai, totál home user vagyok Linuxban. -
Én egy darabig a RAM-ra tettem a SWAP-ot Zram segítségével, valamint a Firefoxban letiltottam, hogy a cachet a háttértárra írja. Utána az is a RAM-ba megy. Kevesebbet használódik az SSD, bár pár év alatt 15 terát írtam rá a 600TBW-ből, szóval semmi értelme nem volt vele szórakozni.
-
cave1342
csendes tag
Nézem, hogy Dock vagy második Panel az ott jobbra. Aham, az Panel, az egyetlen. Az alkalmazás frissült, és ezt nem követte a panel ikon. Lényegében egyszerű a megoldás.
Az ikon hiányos indító tekintetében:
Vidd fölé az egérmutatót > Környezeti menü > Eltávolítás a Panelról, majd
Főmenü: húzz át az alkalmazást a Panelre. A kis méretben letett ablakoktól balra, azaz itt felfele (ha vannak) és a Főmenütől jobbra, azaz, itt alá.Hogyan lehet követni a szálat: megnyomom az „Emailt kérek” elemet?
-
cave1342
csendes tag
Töltsd le ezt az ikont:
https://raw.githubusercontent.com/portfolio-performance/portfolio/master/portfolio-product/icons/logo.svg
De át kéne méretezni, mert túl nagy.
128x128 vagy 256x256 pixelméret a megfelelő.
A tömörítvényben megtalálható 256x256-os méretben (icon.xpm)
https://github.com/portfolio-performance/portfolio/releases/download/0.65.1/PortfolioPerformance-0.65.1-linux.gtk.x86_64.tar.gz
Nevezd át erre a névre: Portfolio.Performance.xpm
Ezt másold be ide: ~/.icons
Nyisd meg a menüszerkesztőt, keresd meg az alkalmazást, válaszd ki, majd nyomd meg a Tulajdonságok elemet.
Tallózd be az iménti ikont az ikon elem használatával. -
-
-
Sz_Imre
senior tag
Hogyan frissíthet a 6.1-es Linux kernelre?
Innét kell neked, könnyebb az eljárás: "Linux kernel telepítése külső szoftverrel" kb majdnem a lap felénél találod. Itt szájbarágósan leírva lépésenként.Magam részéről még 21.1 verziónál használtam, mert volt olyan eset az 5.15 kernelen, hogy bejelentkezéskor nem volt egér, csak ha ki-be dugtam az usb-t vagy újraindítottam a rendszert. (jelegleg nincs most fent, mert nem rég telepitettem a win nvme ssd-re, na de majd újra sata ssd-n feltelepítem a Mint-et.)
-
growler
őstag
-
growler
őstag
Telepitsd a "mintupgrade" csomagot.
sudo apt install mintupgrade
Inditasa:
mintupgrade
Ez egy grafikus feluletu foverzio frissitest segito program.
Eloszor is ker egy friss Timeshift rendszer visszaallitasi pont
keszitest - pont abbol a celbol, hogyha felremegy valami, akkor
vissza tudd allitani az elozo (20.3) jol mukodo allapotot.
(Keszulj fel ra hogy tobb dolgot is kerhet a mintupgrade, es
viszonylag eleg sokaig fog tartani a verziofrissites.) -
Ubuntu packages openjdk 11 csak 18.04-től alkalmazható, viszont ahogy olvasom, PPA-ban elkészítették minden Ubuntu verzióhoz az openjdk 11-et:
https://launchpad.net/~openjdk-r/+archive/ubuntu/ppa/+packages
ezt a sort keresd:
openjdk-lts - 11.0.11+9-0ubuntu2~16.04
-
KTU
addikt
AnyDesk ez nem korlátos otthoni használatra mint a TeamViewer
TeamViewer-nél volt olyan hogy anyósom gépén kicsit tovább tartott valamin ügyködni, egy idő után pár perc használat után kidobott, és minimum dupla annyi időt kellett várni, míg használni tudtam megint, pár percre.
Részemről felejtős.AnyDesk "Szofverkezelő"-ből is telepíthető.
-
Cyrin
addikt
nem egyszerű, eddig volt a draftsight, ami megszűnt idén Linuxra, állítólag lesz online változata, az volt a legjobb.
van bricsCAD, meg QCAD, ezek tudják, de fizetősek, trial van belőlük. QCAD-nak van community edisönje, de az is dwg nélkül ingyenes.
van még az AutoCAD web app, oda feltöltöd a dwg-t, és ott tudod nézni, meg tudsz mérni rajta, mást nem. -
https://logout.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_68654-68654.html
Itt említ egy megoldást haddent ft, egyébként legegyszerűbb, ha elmented az érintett csomag config fájlját és azzal felülírod a 19-2 telepítettét. De!
Firefoxot érdemes saját magában syncelni, ott amit bepipálsz, azokat menti el, viszont a Cinnamont messziről kerüld! A 19.2-ben a Cinnamon 4.x kampeca lesz, ha felülírod a 18.x Cinnamon 3.8.x verzió konfigjával.
-
King Unique
titán
Említve van abban a leírásban több dolog is, épp azért kérdeztem, hogy melyik módszer vált be. Mondjuk azt észrevettem Mint alatt a másolásánál, hogy olykor pl. pendrive-oknál is megdobja átmenetileg a sebességét a gyorsítótár, de nálam nincsen megpiszkálva. A "bytes" értékei 0-n vannak, a "ratio" pedig 10 és 20.
Köszönöm az infót!
-
King Unique
titán
Én is használok 18.2-es Mint Cinnamon kiadást és szoktam NTFS fájlrendszerű USB 3.0-s háttértárakra is másolni, illetve most direkt kipróbáltam pendrive-okat is ilyen fájlrendszerrel. Viszont irreális mértékű belassulásokat és fagyást nem tapasztaltam a másolás során nagyobb méretű fájloknál sem. Tehát ki tudja, hogy nálad éppen mi az oka. Illetve pont ezért kell az előző válaszban említett dolgokat kipróbálni, hogy kiderüljön a probléma forrása. Vagyis, hogy most a pendrive sz@r, vagy esetleg tényleg a Mint körül nem stimmel valami.
Egyébként, ha sikerült azóta megoldani, akkor azt megoszthatnád, illetve hogy pontosan mi volt a gond.
-
King Unique
titán
Ha egy ideje, akkor korábban talán nem? Aztán másik gépen, másik Linux / Windows alatt is ilyen lassú a másolás? Másik fájlrendszerrel (pl. FAT32) próbáltad? A szintetikus teszteknél (pl. Disks) mi a helyzet?
Egyébként pl. az NTFS és exFAT fájlrendszerek írása nem feltétlen lesz olyan gyors Linux alatt, mint Windows esetében (példa). De azért nyilván a túl nagy belassulás sem normális. Az adatátviteli sebességet pedig átmenetileg a gyorsítótár is megdobhatja, majd annak telítődése után visszaáll a reális érték.
Viszont jellemzően megint kb. semmilyen konkrét és lényeges infó nincsen megadva. Ahogyan az előbbi kérdésekre adott válaszok, úgy a pendrive-ok pontos típusa és azok gyártói referenciaértékei, a fájlméretek, a forrás- és célmeghajtókon lévő szabad terület nagysága, a fájlrendszer esetleges töredezettségének mértéke stb. sem ismertek. Ezen infók híján pedig csak találgatni lehet...
-
Egyébként nem kéne tele lennie ennyire, én a helyedben megnézném a Baobab-bal, ezeket a partíciókat, ha más nem, legközelebb lesz sejtésed, mi hová települ ill. szemetel és annak több helyet adsz. Ha már ez a szervernek álcázás a kedvenced!
Még akár ezzel is elszórakozhatsz.
-
sonar
addikt
Alapvetően nem rossz.
Amit én még csináltam volna:
/boot -ot külön szedtem volna (1GB) (és ha tud efi-t a vas akkor /boot/efi -it )
Csak a /var-t leválasztani nem látom sok értelmét. Akkor /var/log /var/tmp -t külön venni és nodev, nosuid, noexec-cel csatolni ha a biztonság és a stabilitás növelése a cél. Illetve a /tmp-t is akkor külön particióra tenném (és LVM-et használnék)
Miért is kezdted el szétdarabolni? -
Dhampir
félisten
Szerintem Systemback.
-
Ez van a syslog-ban amikor nem sikerül:
Mar 3 19:03:58 gépnév org.gnome.Terminal[3366]: No protocol specified
Mar 3 19:03:58 gépnév org.gnome.Terminal[3366]: Failed to connect to Mir: Failed to connect to server socket: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
Mar 3 19:03:58 gépnév org.gnome.Terminal[3366]: Unable to init server: Nem sikerült kapcsolódni: Kapcsolat elutasítva
Mar 3 19:03:58 gépnév org.gnome.Terminal[3366]: Failed to parse arguments: Nem nyitható meg a megjelenítő: -
Ez a jelszó ablak a
seahorse
jelszókezelő ablaka vagy a sambának van külön jelszóablaka? Hülye kérdés tudom, de nem ismerem a sambát.Most már automatikusan csatolódik és nem kell nyomogatni a csatlakozás gombot.
Azt nem tudom mi lesz ha a szerver áll, de csak nem hal bele a Mint!Ezt a belahalást hogyan érted? Újraindítás esetére, amikor leáll a boot folyamatban, ha nem talál valamit, ami fstab-ban van csatolva? ma csak noob kérdéseim lesznek
-
Valakinek van ötlete erre:
Ubuntu 16.04 szerver, samba megosztás, vendég számára nyitott.
Linux Mint Cinnamon gépről megnyitva folyton feljön a jelszó ablak, de a névtelen mezőre áll és mindig, feleslegesen rá kell kattintani a kapcsolódásra.Miként tudnám ezt eltüntetni? A nemo fájlkezelő vagy a samba beállítása miatt van?
A win-es gépről kapcsolódásakor nem kérdez semmit. -
donmackó
addikt
Nálam az RTC in local TZ változója "no" -n van.
macko@macko-desktop ~ $ timedatectl
Local time: h 2016-08-22 20:57:15 CEST
Universal time: h 2016-08-22 18:57:15 UTC
RTC time: h 2016-08-22 18:57:15
Time zone: Europe/Budapest (CEST, +0200)
Network time on: yes
NTP synchronized: yes
RTC in local TZ: no -
devil-k
nagyúr
-
Mint Cinnamon arra a gépre simán. Vándorokra ne hallgass
, én már abszolút kezdő korom óta ezt használom, persze vannak mellette más disztrók is, de Mint Cinnamon 17.2-ből például kettő is! Debian Jessie Cinnamon ér még fel hozzá, de azt más okokból szeretem.
Ubuntut meg ettől függetlenül se ajánlanék Mint topikban!
-
(#2776) ubyegon2: kösz, este próbálom.
Már csak egy apróság. Miután áthúztam az alsó panelra a Window list kisalkalmazást, mindenáron középre teszi a megnyitott alkalmazásokat. Nem is lenne vele semmi gond, de a virtualbox menüje is pont ott ugrik fel ha az egeret leviszem. Valahogy balra v. jobbra tudom kényszeríteni?
Esetleg "full extra", van olyan lehetőség, hogy két egyforma cinnamon megjelenését szinkronban tartsam?
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux Mint-et használó kezdők és haladók valamint a még csak azzal ismerkedők számára.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját! -> [link]
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Formula-1
- Kerékpárosok, bringások ide!
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Milyen asztali médialejátszót?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Kazy Computers - Fehérvár - Megbízható?
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Diabetes - Cukorbetegség
- További aktív témák...
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Bontatlan - BATTLEFIELD 1 Collectors Edition - Játékszoftver nélkül
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Gyermek PC játékok
- AKCIÓ! Apple Macbook Pro 15" 2018 i9 9850HK 32GB 500GB 560X 4GB garanciával hibátlan működéssel
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 16/32/64GB RAM RX 7700 XT 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Szerezd be most az érzékelhető különbséget! Akár 0% THM-re
- Telefon felvásárlás!! iPhone 13 Mini/iPhone 13/iPhone 13 Pro/iPhone 13 Pro Max/
- Csere-Beszámítás! Intel Core I9 14900KS 24Mag-32Szál processzor!
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest