Új hozzászólás Aktív témák

  • Fiery

    veterán

    válasz SylverR #50 üzenetére

    "Az nV-vel kapcsolatban teljesen más a véleményünk."

    Amit en irtam, hogy jobban allnak most, mint anno a kezdetekben, az nem velemeny, hanem teny. Mig ha az AMD-t hasonlitod a K8-as idokhoz, akkor nem feltetlenul az jon ki, hogy jobban allnak most, mint akkor. De ugyanigy az Intel es a Microsoft sem all olyan jol, mint mondjuk 10 eve.

    "Intelnél arra gondolok, hogy a HD Graphics vagymifene chipjeik nem saját fejlesztésűek, ezért sem írhatnak rá maguk drivereket."

    Ennek nezz utana, mert ez ugyan igaz volt a Cedarview es Cloverview magos Atomokra, de csak arra, es mas HD Graphics variansra nem. Minden mas, amivel egy PC-ben talalkozhatsz, sajat IP-ju IGP-vel van megoldva, nem PowerVR alapuval. A mobiltelefonok mas teszta, es a tableteknel is valtozatos a kep, de a jovoben minden platformon sajat IGP-t fog hasznalni az Intel. Ami egyebkent nagyon keves cegrol mondhato el :)

    "Miért? Mi baj a Firefox-szal? Úgy beszélsz róla, mintha a Linuxhoz hasonlóan kellene hozzá érteni, meg csak a geekek használnák. Az más tészta, hogy sokan átálltak a Krómra. Ami egyébként egy hulladék."

    Nekem semmi bajom a Firefoxszal, csak az is kb. annyira mervado a mainstream PC vilagban, mint a Linux. Ez nem azt jelenti, hogy barmelyikkel gond lenne, csak azt, hogy nem ezek a mainstream. Ahogy irod is, a Chrome lenyomta a Firefoxot, es jelenleg ott tartunk, hogy a Firefox legjobb esetben is 3. szereplo a bongeszok piacan. Az okostelefonos vilagban meg sokadik szereplo (Firefox OS), de talan feljonnek majd. Az meg, hogy ki mit tart hulladeknak, nem determinalja az adott technologia piaci sikeret :) Szerintem pl. az Android van sz*rul kitalalva, plane a fejlesztes ra borzalmasan idiotan mukodik, megis baromi sikeres mobiltelefonos operacios rendszerkent. Attol, hogy szerintem vagy szerinted valami jo vagy rossz, nem fogja sem sikerre, sem bukasra itelni az adott dolgot.

    "Szóval álmodozol. Ahhoz teljesen új architektúra kellene, simán a különböző rendszerek fúziójával nem fog menni."

    Ize, a HSA pont ez lenne, a kulonbozo architekturaju rendszerek fuzioja. Es igen, szerintem is alom, ami alom marad :) Errol beszelek.

    "Te magad is írtad, hogy készül az AMD-nél az új architektúra. Majd az remélhetőleg most már gyorsabb lesz mint maga a bull, és kevesebbet is fogyaszt majd."

    Ez ketsegtelen, hogy igy lesz, hiszen maskepp mi ertelme lenne foglalkozni vele? :)

    "Maximum ha átírnák a Wint gpu környezetbe."

    Per abszurdum (technikailag) meg lehetne ezt is oldani, eleg lenne a GCN-t kicsit kipofozni, es mehetne a buli. A problema mindossze az lenne, hogy nem gyorsabb, hanem lassabb lenne egy ilyen vizionalt GCN alapu "PC", mint egy legocskabb Celeron. Lassabb lenne, mint barmi lenyegeben, amin Windows fut. De a GPU-kat nem is erre terveztek.

    "Én nem vagyok az, viszont dolgoztam már sokat HTML-ben és PHP-ben. De én mindig igyekszem a legbonyolultabb utat választani. :DDD Aztán fogom a fejem, hogy lehettem ilyen hülye, de az már más kérdés. :)) Viszont amikor sikerült megoldani a tervezett dolgokat, borzasztó büszke voltam."

    Ez a szep resze a programozasnak. A masik resze viszont meg az, a rideg valosag, amikor kapsz egy adott idot egy adott problema megoldasara, es ha szepen oldanad meg, ha buszke lehetnel arra, amit csinalsz, akkor 10x annyi ideig tartana a munka, mint amennyi idot adott ra a fonokod. Ergo maszatolsz, egyszerusitesz, levagod a kanyarokat, csak hogy idoben kesz lehess a koddal. Es egy ilyen fajta munkanal nem fer bele az, hogy honapokig csak azzal foglalkozz, hogy megtanulj egy CUDA-t, OpenCL-t vagy Renderscriptet, csak azert, hogy utana honapokat sz*pj a bugokkal, a nyelvek es a GPGPU vilag "sajatossagaival", es azutan par honap mulva meg megint jon valami uj (pl. OpenCL 2.0 vagy HSA), amivel aztan kezdheted megint elolrol az egeszet. Profitorientalt kornyezetben ez a legtobb esetben nem fer bele. Kijossz a sulibol, C++ megy, adott esetben Java vagy C#, es abbol kell hamar osszelapatolni valami mukodot. Max. a szabadidodben bohockodhatsz GPGPU-val, csinalhatsz jo kis miniprojekteket, es ennyi. Aztan bemesz dolgozni es a kezedre csapnak, ha ilyen "hulyesegekkel" akarsz elojonni.

    "Az a legnagyobb baj, hogy ma már a programozás is a pénzen múlik."

    Minden a penzen mulik, ne legyenek illuzioink. Ha a szepsegen mulna minden, nagyon sok technologia befutott volna, ami amugy a kukaban vegezte. A HSA is szep egyebkent, ugyesen ki van talalva, csak sajnos -- egyelore legalabbis -- nem mukodik a gyakorlatban. Ez van :)

    "Ha nem is az ARM, de mindenképp valami újfajta architekútra kellene a mobileszközökbe. Az x86 egy mamut. Persze az Intel új chipje meglehetősen jól sikerült, aláírom. De nem hiszek benne, hogy mobil eszközbe kellene ekkora számítási kapacitás. Az is sok ami jelenlegi eszközökbe van. Csak ennek a felét lezabálja a hülye Android."

    Most akkor az architektura a baj, vagy az oprendszer? :) Szerintem se artana egy uj architektura, de me'g jobb lenne egy uj oprendszer. De nem Android, es nem Firefox OS. Sokkal inkabb egy olyan OS, mint az iOS, csak nem az Apple altal iranyitva. De ennek az eselye, marmint hogy belephet egy uj mobil oprendszer szereplo a zsufolt piacra, rovid- es kozeptavon nulla. Sokkal tobb eselyt adnek egy x86 alapu SoC + Windows Phone 10 rendszer sikerenek, mint egy uj szereplonek.

    "Öööö... Mi? Tablet? PC? Ezt honnan kapartad elő? :F Szerintem nem az. A Tablet az egy elektronikus jegyzetfüzet. Van benne naptár, ébresztő, rakhatsz rá csillagtérképet, fotókat, zenéket. Szöveget. Szerkesztheted is ha van hozzá gusztusod, hogy egér nélkül szerencsétlenkedj.
    De ha annyira PC-nek akarod venni, akkor a mobilok is azok. Meg ma már szinte minden."

    En mindenkepp PC-nek vennem oket, plane amikor lecsatolhato billentyuzetuk van (2-in-1). Rengeteg olyan feladatra lehet egy tabletet hasznalni, oprendszertol es CPU architekturatol fuggetlenul, me'g fizikai billentyuzet nelkul is, amire egy klasszikus PC-t hasznaltunk 10 evvel ezelott. A PC-n annak idejen (mondjuk 10-15 eve) mit csinaltunk? Webeztunk, emailt irtunk, jatszottunk, tablazatot szerkesztettunk, dokumentumot irtunk, PDF-et olvastunk, fotokat nezegettunk, videokat nezegettunk. Ezeket mindet tudja a tablet is, nehol kisebb kompromisszumokkal. De nem nagyobbak ezek a kompromisszumok, mint anno 14 colos CRT monitoron, 486SX-szel hasznalni a Win95-ot, vagy epp 38kbps modemmel webezni :) Persze sokan szeretik elfelejteni, hogy honnan indult ez az egesz, es azt gondolni, hogy oriasi kompromisszum egy tabletet PC-kent hasznalni. Nem az. De egyebkent senkinek nem kotelezo tableten PC-s feladatokat csinalnia, lehet valasztani, lehet mindkettobol venni egy-egy szebb darabot. Csak kozben meg ugy tunik, hogy a piac arra megy, hogy megiscsak az emberek inkabb uj tabletet akarnak, mint uj PC-t. Ezert szerintem nem mindegy, egy CPU-gyarto mikepp tervezi a jovojet a tabletek kapcsan. Plane nem mindegy, hogy mire tippel: a jovoben a tabletek oprendszere mi lesz? Android? Akkor lehet hogy egy ARM alapu tablet CPU fejleszetese jo otlet. Windows? Abbol baj lehet, ha a Windows RT bukasat nezzuk, es feltetelezzuk, hogy ARM-ra nem fetletlenul lesz teljes ertekuen portolt Windows. Ezert is gondolom azt, hogy az AMD hibat kovet el, ha a tabletekbe szant, amugy jol sikerult processzorat (Mullins) nem viszi tovabb, es ARM-ra valt helyette.

    [ Szerkesztve ]

  • SylverR

    senior tag

    válasz Fiery #51 üzenetére

    Én csupán arra gondoltam, hogy szerintem az nVidia nem tart jó irányba. Maximum gazdaságilag. Ami engem nem izgat.

    "Ennek nezz utana, mert ez ugyan igaz volt a Cedarview es Cloverview magos Atomokra, de csak arra, es mas HD Graphics variansra nem. Minden mas, amivel egy PC-ben talalkozhatsz, sajat IP-ju IGP-vel van megoldva, nem PowerVR alapuval."
    Rendben, elnézést. Akkor ez sztornó.

    A DirectX9 -nek es kellett anno jó pár év, hogy elnyerje az első számú platform címet. Jó pár évig még a DX7, aztán a 8 vált alappá. Mindenhez idő kell. Hogy valami mainstream-e vagy se, az meg harmadrangú kérdés. Az APU hardver elkészült, hogy hogyan fogják működésre bírni, az majd elválik.

    "Ize, a HSA pont ez lenne, a kulonbozo architekturaju rendszerek fuzioja. Es igen, szerintem is alom, ami alom marad :) Errol beszelek."
    Igen, én meg arról, hogy NE várd el ezt tőle, és semmi mástól se. Mert csak álom marad. A párhuzamosítható számításokat fogjuk tudni érdemben gyorsítani, ezzel például játékoknál egyre jobb szimulációs képességekhez juthatunk, stb. Ez várható, hogy lesz. De, hogy esetleg a kíndózst gyorsítaná... Nem. Arra vegyél SSD-t. :P
    (Okostelefon téren is afelé hajlok, hogy amint kiforrja magát, váltok Firefox OS-re. :P )

    "Aztan bemesz dolgozni es a kezedre csapnak, ha ilyen "hulyesegekkel" akarsz elojonni."
    Ezzel tisztában is vagyok. Csupán érdekességként említettem. Egyértelmű, hogy időre készülve az ember nem fog szlalomozni, mikor egyenesen is haladhat. Ezért is örülök a Kickstarternek, hátha elrajtol majd onnan pár jó programozócsapat. Reménykedni szabad. :))

    Nekem az ARM architektúrával nincs bajom. Te szeretnél x86-ot. Én csak mondom, hogy nekem nem kellene x86. Jó az ARM. :K

    Nana.
    Ennyi erővel a mobiltelefonok is PC-k már. De én nem nevezem annak, mert egy csomó dolog hiányzik hozzá. A bővíthetőség többek közt. Azért tableten, vagy mobilon audio-t, video-t, képi anyagot szerkeszteni, tömöríteni alapvetően hülyeség. Számomra egy PC-n ezeket kell csinálni. Minden mást lehet mobilon, tableten. Szövegszerkesztés is inkább PC, mert herótot kapok a tapipadtól. Kb 1988 óta ülök a gépek előtt, szóval tudom honnan indult, mit lehetett akkoriban vele, és mit lehet most. Egy mai mobil már úgy viselkedik mint egy miniatürizált számítógép. Így van. De akkor sem nevezem PC-nek. :U

    Nem!

  • Fiery

    veterán

    válasz SylverR #52 üzenetére

    "A DirectX9 -nek es kellett anno jó pár év, hogy elnyerje az első számú platform címet. Jó pár évig még a DX7, aztán a 8 vált alappá."

    Santit a parhuzam, ugyanis a DX7, DX8 es DX9 is ugyanaz az otlet volt, ugyanaz volt a gyartoja es kitalaloja, ugyanarra a platformra (x86 Windows PC) keszultek, es ugyanazokkal az eszkozokkel lehetett mindet programozni. A DX10 talan tekintheto egyfajta paradigmavaltasnak a DX9 utan, de az sem volt oriasi valtas. A GPGPU a hagyomanyos CPU programozashoz kepest oriasi kulonbseg, oriasi valtas. Nehany szempontbol sokkal jobb, de a legtobb szempontbol meg sokkal rosszabb. Ha nem igy lenne, mar reg elterjedt volna.

    "Az APU hardver elkészült, hogy hogyan fogják működésre bírni, az majd elválik."

    Szerencsere nem kell mukodesre birni, mukodik hagyomanyos CPU-kent is :) Persze ugy nem eleg gyors, de csak akkor lenne a _valodi_ megoldas erre a problemara GPGPU, ha mondjuk nem cca. 5%, hanem 75+% lenne a piaci reszesedese a Kaverinak.

    "Okostelefon téren is afelé hajlok, hogy amint kiforrja magát, váltok Firefox OS-re"

    Ha webes programozo vagy, akkor ezen nem csodalkozok :) Siman lehet, hogy nagyobb elmeny a Firefox OS-t programozni, mint Androidot Javaban ;]

    "Nekem az ARM architektúrával nincs bajom."

    Nekem se. Foleg, ha egy cegnek nincs x86 licence (pl. nVIDIA), akkor teljesen jo valasztas az ARM-ot hasznalni egy APU-szeru megoldasnal. En csak azt mondom, hogy ha van egy versenykepes x86 architekturad, azt en nem dobnam el egy ARM architektura kedveert, kulonosen mivel az x86-ot mindenhol fel tudod hasznalni (az Android is tamogat x86-ot, Windows is, Linux is, stb). Ennyire azert nem tunik biztosnak az ARM sikere hosszutavon. Lehetne a kettot (ARM, x86) parhuzamosan fejleszteni, csak erre meg lehet hogy egyszeruen nincs kapacitasa az AMD-nek :(

    "De én nem nevezem annak, mert egy csomó dolog hiányzik hozzá. A bővíthetőség többek közt."

    A PC nem a bovithetosegrol szol. Ennyi erovel akkor egy ultrabook sem PC, hiszen sok ultrabooknal mar a hattertar, memoria es a CPU sem bovitheto/cserelheto. Vagy egy NUC, aminel a CPU nem bovitheto, es nem tudsz vezerlokartyakat sem telepiteni.

    "Egy mai mobil már úgy viselkedik mint egy miniatürizált számítógép. Így van. De akkor sem nevezem PC-nek."

    Es ha fogok egy mobiltelefont, hakkolok ra egy Linuxot, azon inditok egy X-et, es hasznalok a cucchoz egy bluetoothos billentyuzetet valamint egy bluetoothos egeret, az mar PC lesz? :) Hol huzzuk meg a hatarvonalat? Ha erre me'g radugok egy kulso kijelzot, mondjuk egy fullHD 32 colos LCD-t, akkor mar PC lesz belole?

    [ Szerkesztve ]

  • alabaro

    csendes tag

    válasz SylverR #48 üzenetére

    így igaz! elnézést kérek! :R túl általánosan fogalmaztam. pontosítok: én 3d-s render programot használok (Blender) és ott AMD videó kártyák alatt nem igazán mennek ezek OpenCL-el, csak nVidiák sCUDAjukkal. erre értettem. majd a jövő megmondja hogy mi lesz...

    [ Szerkesztve ]

  • mzso

    veterán

    "Utóbbit használja a GlobalFoundries is, így a Samsung node-jára tervezett chipdizájnok az arab bérgyártónál is használhatók."
    Akkor jövőre eljő a 14nm-es AMD APU-k/CPU-k ideje?

  • mzso

    veterán

    A Samsungnál hogy alakul a TSMC-nél 28nm-esnek mondott BEOL?
    Mennyi az Intelé?

    [ Szerkesztve ]

  • SylverR

    senior tag

    válasz Fiery #53 üzenetére

    Maradjunk annyiban, hogy majd meglátjuk lesz-e valami HSA fronton az elkövetkező 2 évben. Hiszen eddig a hardvert se tudták összekovácsolni alá, nem csoda, hogy még nincs rá épkézláb alkalmazás.
    Én is azért vettem a Trinity apu-mat, mert reménykedtem benne, hogy lesz valami a heterogénes dolgokból. Eddig nem volt semmi. Bár most már legalább egy kezemet betölti azon programok száma, amik már gpgpu módon gyorsítanak. Ez már azért haladás. :U

    Nem vagyok webprogramozó, csak hobbiszinten foglalkozTAM vele. Az elmúlt pár évben nem csináltam semmi ilyet. Pedig ráférne a saját website-omra egy update, főleg, hogy most már van nem ultrawebes táram alá. :U

    Sok minden másabb, és jobb lenne ha lenne pénze az AMD-nek. De így kell szeretni őket, vagy nem. :D

    "Es ha fogok egy mobiltelefont, hakkolok ra egy Linuxot, azon inditok egy X-et, es hasznalok a cucchoz egy bluetoothos billentyuzetet valamint egy bluetoothos egeret, az mar PC lesz? :) Hol huzzuk meg a hatarvonalat? Ha erre me'g radugok egy kulso kijelzot, mondjuk egy fullHD 32 colos LCD-t, akkor mar PC lesz belole?"
    Rendben. Akkor hol húzzuk meg a határt? :) Ha szerinted egy Tablet PC, akkor egy mobil is. Egy okostelefon legalábbis. :U

    [ Szerkesztve ]

    Nem!

  • hugo chávez

    aktív tag

    válasz SylverR #37 üzenetére

    "Ajj... Szerintem ne adj egy olyan ember szavára, aki nyíltan kifejezi az AMD iránti gyűlöletét. :U "

    Ez azért erős volt és akkor még finoman fogalmaztam... Pár éve már olvasom az itteni fórumokat, de valahogy nem vettem észre ezt a fene nagy AMD gyűlöletet, amiről beszélsz. Szerintem az a szó, amit kerestél, de ezek szerint nem találtál meg, az "objektivitás" akart lenni. ;) Másképpen fogalmazva, Fiery nagyon nem tűnt és tűnik elfogultnak egyik gyártóval szemben sem. :)

    (#41) Fiery:

    "Csak azert, mert a Broadwell tamogatja az OpenCL 2.0-t, miert kellene hogy a HSA-t is tamogassa?"

    Azt azért tegyük hozzá, hogy ha hivatalosan nem is, de fogja "támogatni" (már a hardver, nem az Intel), vagyis futni fognak a HSA-s alkalmazások heterogén módon is a Broadwell-en (és persze a Skylake-en).

    (#46) Fiery:

    "Kiveve, amikor OpenCL-re meg HSA-ra terelodik a dolog :) Ott me'g mindig rettento bugosak/betasak a driverek es a driverekbe csomagolt compilerek."

    Ez nekem totál érthetetlen... Hiszen, ha az AMD akar még jelentős szereplője lenni a CPU/APU piacnak és el is indított egy irányt, amivel visszaszerezheti a pozícióját, akkor pont, hogy a hardver mellett erre a területre kéne szánniuk a legtöbb erőforrást. Egyszerűen megengedhetetlen lenne, amit csinálnak, hogy kijelölnek egy irányt, már megvan a hardver is, ami hagyományos CPU-ként csak az elfogadható kategóriába esik, viszont APU-ként komoly tartalékok vannak benne, de a szoftveres körítés sehol nincs... Van már egyáltalán publikus és végleges HSA SDK?

    (#47) SylverR:

    "A HSA szerintem nem is erre épült. Hanem arra, hogy a párhuzamos - azaz nagy kapacitási - számítást igénylő programokat ezzel is gyorsítsák."

    Nem, a HSA nem kifejezetten arra való, hogy a párhuzamosítható programokat ezzel "gyorsítsák". Arra ott vannak már a GPGPU API-k, pl. a CUDA, OpenCL. A HSA arra való, hogy leegyszerűsítse a GPU/IGP kihasználását az olyan programokban, amikben bizonyos műveleteknek az az az ideális, ha CPU-n futnak, másoknak meg az, ha GPU-n. Vagyis a részben párhuzamosítható programoknál dobálja szét a részműveleteket a feladatnak legideálisabb hardverre automatikusan, anélkül, hogy ezzel a programozónak külön kéne törődnie. Emellett egy széles körű hordozhatóságot is biztosít, vagyis a HSAIL virtuális utasításkészletre írt, vagy fordított progi bármin fog futni (persze nem egyforma teljesítménnyel), ami megfelel a HSA minimális specifikációinak, hasonlóan, mint a Java progik. És ezek a dolgok minden eszköznél nagyon hasznosak lennének, legyen az akár mobiltelefon, akár PC, akár bármi más.

    #50) SylverR:

    "Ha nem is az ARM, de mindenképp valami újfajta architekútra kellene a mobileszközökbe. Az x86 egy mamut."

    Én elhiszem, hogy divat szidni az x86-ot (és ezzel együtt nyilván az x86-64-et is) manapság, de azon kívül, hogy ezt jól megmondta és ettől kellemes érzés keríti hatalmába a delikvenst, árulja már el valaki, hogy mi a baj az x86-tal bármelyik másik mai általános célú proci ISA-javal összehasonlítva...

    Fiery:

    Na, ha már úgy is off-ba került a téma, akkor lenne egy kérdésem, van ugye az Intel ADX-e, ami arbitrary prec integer műveleteket támogat. De létezik-e hardveres támogatás arbitrary prec floathoz?

    [ Szerkesztve ]

    "sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz hugo chávez #58 üzenetére

    Pár évvel ezelőtt Fiery-nek igenis voltak érdekes kijelentései (mind szakmailag mind etikailag megkérdőjelezhetőek), és akkor még én is finom voltam. Azóta valóban úgy tűnik átgondolta a dolgot valamennyire (vagy jól palástolja), de van aki nem felejt olyan könnyen.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • hugo chávez

    aktív tag

    válasz VaniliásRönk #59 üzenetére

    Nyilván minden hozzászólását nem olvastam, de amiket igen, azokban semmi ilyesmit nem láttam. :) A jövőre vonatkozó vélemények meg persze, hogy szubjektívek, mivel jóslatok, szóval azokból nem akarok kiindulni senki esetében sem.

    "sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

  • Fiery

    veterán

    válasz hugo chávez #58 üzenetére

    "Azt azért tegyük hozzá, hogy ha hivatalosan nem is, de fogja "támogatni" (már a hardver, nem az Intel), vagyis futni fognak a HSA-s alkalmazások heterogén módon is a Broadwell-en (és persze a Skylake-en)."

    Ne keverjuk a HSA-t es az OpenCL-t. Egy OpenCL 2.0-ban irt kod nyilvan futni fog a Broadwellen es a Skylake-en is. Ami elvileg nem fog futni, az egy olyan kod, amit HSAIL-re forditanak le, es ugy mellekelik az adott szoftverben. Az olyan rendszereken, amik OpenCL-t tamogatnak, de HSA-t nem -- azaz az Intel es nVIDIA GPU-kon --, nem fog futni.

    "Hiszen, ha az AMD akar még jelentős szereplője lenni a CPU/APU piacnak és el is indított egy irányt, amivel visszaszerezheti a pozícióját, akkor pont, hogy a hardver mellett erre a területre kéne szánniuk a legtöbb erőforrást. Egyszerűen megengedhetetlen lenne, amit csinálnak, hogy kijelölnek egy irányt, már megvan a hardver is, ami hagyományos CPU-ként csak az elfogadható kategóriába esik, viszont APU-ként komoly tartalékok vannak benne, de a szoftveres körítés sehol nincs..."

    Pedig ez a szitu. A szoftverek es a driverek kifejlesztese nagyon ido- es penzigenyes feladat. Nem veletlen, hogy az Intel is hadilabon all az OpenCL driverek es compilerek fejlesztesevel, ill. a jatekokhoz valo video driver reszek sem mukodnek me'g mindig teljesen jol. Teny, hogy az AMD mar parszor ujrainditotta vagy legalabbis ujragondolta a GPGPU temat, tehat valahol nem csoda, ha nem jutnak a melo vegere. Stream, OpenCL, most meg HSA, jo lenne, ha vegre kikristalyosodna, hogy mi lesz az az irany, amire lehet fokuszalni. Most epp az AMD valtig allitja, hogy a HSA a jovo es semmi mas, de anno az OpenCL-re is ezt mondtak :)

    "Van már egyáltalán publikus és végleges HSA SDK?"

    Van, de nem regota. Viszont, es ez talan a legerdekesebb: a fejlesztok szempontjabol ez ugyan elorelepes, mindenkepp pozitiv fejlemeny, viszont nem gatolta eddig sem a HSA SDK a fejlesztest. Az igazan "nindzsa" fejlesztok, a legprofibb kodzsonglorok tudnak dolgozni kiforratlan SDK-kkal is, lasd Mantle. A HSA-val viszont jelen allas szerint vagy nem foglalkoznak elegen, vagy nem jutnak zoldagra vele. Mivel ugye eredmenyek nem nagyon vannak, egyelore.

    "Emellett egy széles körű hordozhatóságot is biztosít, vagyis a HSAIL virtuális utasításkészletre írt, vagy fordított progi bármin fog futni (persze nem egyforma teljesítménnyel), ami megfelel a HSA minimális specifikációinak, hasonlóan, mint a Java progik. És ezek a dolgok minden eszköznél nagyon hasznosak lennének, legyen az akár mobiltelefon, akár PC, akár bármi más."

    Jaj, de csipem, amikor a Javaval allitjak parhuzamba a HSAIL-t. Ilyenkor mindig eszembe jut, milyen remekul lehet a Javaban fejlesztett alkalmazasokat hasznalni pl. iOS alatt :DDD Pl. C*B Internet Bank. Na, jelen allas szerint ugyanez var a HSA-ra is azokon az eszkozokon, amihez az Apple, Google, Intel es nVIDIA nevu vallalatoknak koze van :( Sajnos ez lenyegeben lefedi a desktop PC, mobil PC, okostelefon es tablet piac lassuk csak ...... 99 %-at, igen, azt hiszem annyi nagyjabol :W Persze tudjuk jol, mert megirtak mar szamtalanszor itt a PH-n, hogy a HSA-t nem fogjak ezek a vallalatok elgancsolni, meg vannak kompatibilitasi modok, meg majd trukkokkel a HSA stack odakerul ezekre az eszkozokre is, es egy szoftver update-nel nem fogja senki se eltavolitani oket. En meg amondo vagyok, egy fraszt, egyik cegnek sem erdeke a HSA elviselese, sajnos.

    "De létezik-e hardveres támogatás arbitrary prec floathoz?"

    Nem tudok rola. De az ilyen speci dolgok, meg amilyen peldaul a QP FP (128 bites pontossagu lebegopontos), a felhasznalok kb. 0.0001%-at erdeklik csupan, emiatt a cegek nem fognak ezzel veszodni. Az AMD-tol es az Inteltol is kerdeztuk ezt, es ugyanazt mondtak. Nincs tervben, ne remenykedjunk benne. Talan, majd egyszer, mondjuk egy Tesla variansnal elkepzelhetonek tartanam, vagy a Xeon Phi egy sokadik generaciojaban, talan...

  • Fiery

    veterán

    válasz VaniliásRönk #59 üzenetére

    Ha nem felejtesz konnyen, annak orulok, mert akkor konnyen megtalalod a konkret postra mutato linket, es el is tudod ide kuldeni a topicba. Kivancsian varom :) Nyilvan senki sem tokeletes, en is kovetek el es kovettem el hibakat (szakmaiakat is), de nagyon kivancsi vagyok, milyen "etikailag megkérdőjelezhetőt" irtam anno.

    Mint ahogy anno megirtam azt is, mi a velemenyem az (elso) iPadrol, me'g a bemutatasat koveto napokban-hetekben. Tessek visszaguglizni azt is, es osszevetni azzal, hogy mit irt a tobbseg. Aztan guglizd vissza azt is, hogy mit irtam a Bulldozerrol a megjelenese elotti hetekben, es arra mit irt a tobbseg. Vagy nem ezekre az idokre gondolsz, hanem a 10 evvel ezelott postjaimra? :)

    [ Szerkesztve ]

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Fiery #62 üzenetére

    Ha emlékezetem nem csal (bár erre nem esküszöm meg), annó kardoskodtál a P4/NetBurst mellett is, amihez (pláne a te esetedben) elég elvetemült Intel fanboynak kell lenni. Plusz velem (is) vitáztál azon, hogy az Intel manővereivel semmi baj nem volt sem jogi sem morális szempontból, annak ellenére, hogy több alkalommal is (a befolyása és a pénze ellenére) bírósági ítéletekben elmarasztalták, százmilliós, milliárdos bírságokat kiszabva. Sőt, szerinted igazából az AMD a rosszfiú, ahogy SylverR is felrótta neked. És a hozzászólásaid alapján ezt illetően továbbra sem változott sokat a megítélésed.
    És hát azt is nehéz elfelejteni, amikor éretlen tizenéves módjára trollbombát robbantottál a Bulldozer megjelenése előtt.

    De a te kedvedért sem fogok feltúrni 3-4+ évvel ezelőtti hozzászólásokat, amit hazugságnak gondolsz azt le sem írtam. ;)

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • Fiery

    veterán

    válasz VaniliásRönk #63 üzenetére

    Igen, igazad van, igy linkek nelkul teljesen hiheto, amit irsz :) Plane hiheto, amit a P4-rol irsz, csak kozben en meg emlekszem arra, amikor kirepultem az elso P4 (Willamette) sajtoesemenyere Varsoba, es azt kerdeztem a bemutato utan mindenkitol: "Ez mi a sz*r? Ez hogyan fog mukodni? 1.5 GHz-en csak ennyit tud az 1 GHz-es PIII-hoz kepest?" Es lam-lam, tevedtem, hiszen rovid- es kozeptavon a P4 igenis sikeres volt. Vagy a Northwoodot el kellene felejteni, es csak a Prescott volt P4 meg NetBurst? Az Intel a P4-gyel meg a NetBursttel huzott egy Bulldozert tulajdonkeppen ;] Papiron jol nezett ki, es azt hittek, hogy az egekbe fog skalazodni, aztan jott a kopp. NetBurst, Bulldozer, IA-64, mindegyik bukta lett a vegen. Csak ha azt nezzuk, melyik hozott anyagilag sok penzt a gyartonak, akkor a 3 kozul pont a P4 lett sikeres, a tobbi meg anyagilag se sokat hasznalt a cegnek.

    A Bulldozer megjelenese elotti dolgokra szerencsere tisztan emlekszem, es nem gondolom, hogy trollbomba lett volna. Csupan -- mint ahogy azota is sokszor -- ellenpontozni probaltam a felfokozott, es nem mellesleg a Bulldozer eseteben alaptalan, hype-ot. A Bulldozert mindenki varta mint a messiast, mindenki meg volt gyozodve rola, hogy qrvajo lesz, en meg tudtam, hogy nem lesz az, es leirtam. Ennyi tortent. Ha jol tudom, nem lett belole botrany, nem hozta le a media, nem volt benne az esti hiradoban. Meg amugy sem voltam (vagy vagyok) hihetobb forras, mint barki mas a forumokon, hiszen nem postoltam konkret benchmark eredmenyeket.

    Elhiszem, hogy itt a PH-n divatos es sikkes lett par eve az AMD imadat, amit bizonyos stabtagok szeretnek is gerjeszteni. De ha valaki nem imadja az AMD-t (de nem is utalja), es le meri irni a ketsegeit az AMD termekeivel, otleteivel, elkepzeleseivel, terveivel kapcsolatban, nem igazan ertheto szamomra, miert lesz belole automatikusan kozellenseg. Vagy ha ez egy helyi policy, hogy az AMD-rol csak szepet es jot lehet irni, akkor jojjon a cenzura, es dolgozzon serenyen. De ha jol tudom, ilyenrol itt szo sincs, cenzura nincs, ilyen jellegu policy nincs, legfeljebb nehany elvakult AMD fan van, aki nem szereti, ha azt a bizonyos kenyelmetlen igazsagot valaki le mereszeli irni. Lehet, hogy amit en irok, az nem vag egybe azzal, amit egyes, szakmailag hibatlanul felkeszult ujsagirok irnak le, de ahogy nalam sokkal nagyobb emberek is valljak: a tenyek beszelnek. Szeretnem, ha 2-3 ev mulva (vagy amikor vegre kikristalyosodik, hogy a HSA-ra milyen sors var) elovenned a HSA-rol alkotott joslataimat, es az orrom ala dorgolned, hogy "Tevedtel, vaze!" Tenyleg szeretnem, mert az AMD-re nagyon raferne egy ujabb siker. Tudom, hogy nem hiszed el, de en az AMD-nek szurkolok. Csak nem hiszek abban, hogy ossze fog jonni, ilyen egyszeru. Ugyanigy szurkolok az Intelnek a Samsung elleneben, ugyanis meggyozodesem, hogy ez a 2 ceg fogja uralni a felvezeto gyarto piacot hamarosan. Szurkolok az Apple-nek a Google elleneben, mert _szerintem_ az iOS sokkal jobb rendszer, mint az Android, es a Google az utobbi idoben kezd el-Apple-sodni (ezerszer zartabb es kontrollaltabb az Android ujabban, mint ahogy indult). Ha meg ket Apple kozott kell valasztani, akkor legyen inkabb az "original" Apple. Irjak me'g ilyeneket, vagy eleg flame keltes volt eddig? :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Fiery #64 üzenetére

    Azért csak sikerült leírnod megint, hogy a P4 sikeres volt, anélkül hogy a miértjét firtatnád. Azt jótékony homály fedi. :D De maradjunk ennyiben, vegyük úgy, hogy mindig is ekézted a NetBurstöt. ;)

    Már azt sem értem, miért érezted TE kötelességednek, hogy (NDA-t sértve) letörd az emberek lelkesedését, de már akkor is a stílusod miatt támadtak, nem pedig azért, mert objektív módon véleményt nyilvánítottál. (mert ahhoz sok köze nem volt) A trollkodás nem feltétlenül azt jelenti, hogy hazugságokat állítasz, hanem hogy szándékosan indulatokat keltesz, és pont azt tetted.

    A PH-n néhány évvel korábban pedig divatos volt az Intel-imádat, szakványban jöttek a részrehajló, félreinformáló, pontatlanságokat, hibákat és (AMD irányban) hozzánemértést/tapasztalathiányt felvonultató tesztek. Nem rémlik, hogy akkoriban ez különösebben zavart volna téged és hangot adtál volna az ellenérzéseidnek.

    A HSA és az Apple/Google nem tudom hogyan jött ide, nem állt szándékomban mindennek az ellenkezőjét állítani amit leírsz, nem politikai ellenzék vagyok. :P

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • SylverR

    senior tag

    válasz Fiery #64 üzenetére

    Tudod, én is szurkoltam már az nVidiának sokszor, hogy végre sikerüljön már valamit felmutatni az AMD ellen (GT2xx sorozatbéli idők), illetve azóta is figyelem mit tudnak letenni az asztalra. És örülök a sikerüknek az új Maxwell-el kapcsolatban. Bár azt is látom, hogy győztek, ezért nem tartom jó videokártyának. De egy egyszeri felhasználónak jó az tuti. Bár nem hosszútávra. De perpillanat annyira nem látni a PC piac jövőjét, hogy fölösleges a jövőre építeni. De ettől még nem válok nVidia-fanná, vagy fogalmazok finomabban, ettől még nem szeretem őket. Te se szereted az AMD-t, attól még persze szurkolhatsz nekik, hiszen van annyi józan eszed, hogy tudd, hogy ha kudarcba fulladna a cég, abból bajok lennének. Ennyi.

    De az AMD-vel szembeni ellenérveid én is olvastam, hiába ellenkezel. Előkeresni én se fogom, mert lusta vagyok. Elképzelhető, hogy nem akartál flame-t kelteni, meg nem akarsz utálatot sugározni. De ez jött le. Pont. :)

    Nem!

  • hugo chávez

    aktív tag

    válasz Fiery #61 üzenetére

    "Ami elvileg nem fog futni, az egy olyan kod, amit HSAIL-re forditanak le, es ugy mellekelik az adott szoftverben. Az olyan rendszereken, amik OpenCL-t tamogatnak, de HSA-t nem -- azaz az Intel es nVIDIA GPU-kon --, nem fog futni."

    Hát, én úgy "tudom", hogy amelyik GPU támogatja az OpenCL 2.0-át, azon jó eséllyel menni fog a HSAIL-es cucc is... Legalábbis erről lehetett hallani, aztán majd kiderül...

    "Teny, hogy az AMD mar parszor ujrainditotta vagy legalabbis ujragondolta a GPGPU temat, tehat valahol nem csoda, ha nem jutnak a melo vegere. Stream, OpenCL, most meg HSA, jo lenne, ha vegre kikristalyosodna, hogy mi lesz az az irany, amire lehet fokuszalni. Most epp az AMD valtig allitja, hogy a HSA a jovo es semmi mas, de anno az OpenCL-re is ezt mondtak :) "

    Most, hogy a HSA mögé pár elég komoly cég és szervezet, meg kutatólabor (mint pl. a Sandia Labs, ami meg tulajdonképpen a Lockheed Martin-t jelenti, vagyis a legnagyobb védelmi beszállítót az USA-ban és a bolygón is) is beállt, szerintem ez már tekinthető egy konkrét iránynak. Amúgy a koncepció nekem kifejezetten tetszik. Csak most már akkor tisztességesen végig is kel vinni.

    "Van, de nem regota."

    Na, ez jó hír, végre!

    "Viszont, es ez talan a legerdekesebb: a fejlesztok szempontjabol ez ugyan elorelepes, mindenkepp pozitiv fejlemeny, viszont nem gatolta eddig sem a HSA SDK a fejlesztest. Az igazan "nindzsa" fejlesztok, a legprofibb kodzsonglorok tudnak dolgozni kiforratlan SDK-kkal is, lasd Mantle. A HSA-val viszont jelen allas szerint vagy nem foglalkoznak elegen, vagy nem jutnak zoldagra vele. Mivel ugye eredmenyek nem nagyon vannak, egyelore."

    Az igazán nidzsáknak lehet, hogy jó, de pont te hangsúlyoztad itt a mainstream fontosságát a piac szempontjából korábban, ami jogos is egyébként. Viszont normális SDK nélkül nem is várható el, hogy igazán terjedjenek, hogy bekerülhessenek a mainstreambe a HSA-ra írt progik, nem? Szóval mostantól kéne jönniük majd a valódi eredményeknek.

    "Jaj, de csipem, amikor a Javaval allitjak parhuzamba a HSAIL-t. Ilyenkor mindig eszembe jut, milyen remekul lehet a Javaban fejlesztett alkalmazasokat hasznalni pl. iOS alatt :DDD Pl. C*B Internet Bank. Na, jelen allas szerint ugyanez var a HSA-ra is azokon az eszkozokon, amihez az Apple, Google, Intel es nVIDIA nevu vallalatoknak koze van :( Sajnos ez lenyegeben lefedi a desktop PC, mobil PC, okostelefon es tablet piac lassuk csak ...... 99 %-at, igen, azt hiszem annyi nagyjabol :W Persze tudjuk jol, mert megirtak mar szamtalanszor itt a PH-n, hogy a HSA-t nem fogjak ezek a vallalatok elgancsolni, meg vannak kompatibilitasi modok, meg majd trukkokkel a HSA stack odakerul ezekre az eszkozokre is, es egy szoftver update-nel nem fogja senki se eltavolitani oket. En meg amondo vagyok, egy fraszt, egyik cegnek sem erdeke a HSA elviselese, sajnos."

    Hát, egyelőre az az ígéret, hogy a HSA-s progik valóban hordozhatóak lesznek, jobban, mint az OpenCL-esek... Aztán majd kiderül. Ja, elvileg a Google-nek nincs ellenvetése a HSA-val szemben, csak az OpenCL-t nem "csipázza".

    "Nem tudok rola. De az ilyen speci dolgok, meg amilyen peldaul a QP FP (128 bites pontossagu lebegopontos), a felhasznalok kb. 0.0001%-at erdeklik csupan, emiatt a cegek nem fognak ezzel veszodni. Az AMD-tol es az Inteltol is kerdeztuk ezt, es ugyanazt mondtak. Nincs tervben, ne remenykedjunk benne. Talan, majd egyszer, mondjuk egy Tesla variansnal elkepzelhetonek tartanam, vagy a Xeon Phi egy sokadik generaciojaban, talan."

    Ezt sajnálattal hallom... Bár engem tulajdonképpen semmilyen szinten nem érint, de mégis valami perverz vágyat érzek az ilyen különleges dolgok iránt. És a másik ilyen pont a quad prec fp. :DDD
    Tehát akkor már annak is lehet örülni, hogy egyáltalán ADX van...

    (#63) VaniliásRönk:

    "És hát azt is nehéz elfelejteni, amikor éretlen tizenéves módjára trollbombát robbantottál a Bulldozer megjelenése előtt."

    A P4 idején még nem voltam itt, de a Bulldozeresre emlékszek. Én személy szerint örültem neki, amikor egy bennfentes valós infókat adott, mert nagy várakozással és reményekkel tekintettem erre a procira (mint itt még sokan mások is). Csak aztán, amikor lebukott előttem az AMD (ez még talán Fieryék "trollbombája" előtt volt, de nem biztos...) a Bull lebegőpontos képeeségeiről történő ferdítéssel (egy 16 magos Opteront hasonlítottak össze a Sandy-vel egy slide-on, csak ezt az apró tényt nem közölték, ezért mindenki azt hitte, hogy egy 8 magos Zambezi az), akkor már gyanús lett az egész... Szóval ha egyeseknek ez fájt, mert személyes ügynek tekintették, küldetésüknek érezték az AMD fényezését, akár az Intel utálat miatt (egyébként én elismerem, volt jónéhány gusztustalan húzása az Intelnek, jóval több is, mint az AMD-nek, de ettől függetlenül egy hardvert nem ezek miatt a dolgok miatt fogok értékelni) az már nem az én ügyem, tessék feldolgozni, vagy segítséget kérni, ha nem megy.

    "sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

  • SylverR

    senior tag

    válasz hugo chávez #67 üzenetére

    Nekem az volt a bajom, a Bull lehúzásával hogy a földbe döngölték sokan, pedig nem volt az a proci olyan rossz. Nekem hozta amit vártam. Két ponton csalódtam: alacsony órajel, és magas fogyasztás.

    Nem!

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz hugo chávez #67 üzenetére

    Azzal nem is lett volna baj, ha tényleg objektíven és a körülmények figyelembe vételével teszi amit tesz, de tudta nagyon jól, hogy milyen felfokozott várakozás övezte a Bulldozert, ennek ellenére (vagy sokkal inkább pont ezért) otromba módon közölte a "sok fanboy-jal", hogy a régóta várt új architektúra egy kalap sz@r. Azért ezt nem igazán kéne védeni, ez nem érett, felelős gondolkodásra vall.
    Én soha sem titkoltam, hogy finoman szólva sem szívlelem az Intelt. Amit művel az szó szerint kriminális, és úgy gondolom, hogy a vevőknek/felhasználóknak ezzel igenis tisztában kell lenniük, figyelembe kell venniük vásárlás előtt, nem pedig ignorálni, vagy egyenesen tagadni, csak hogy ne kelljen kellemetlenül érezniük magukat egy olyan szervezet támogatása miatt, ami aktívan, tudatosan, folyamatosan árt nekik.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • hugo chávez

    aktív tag

    válasz SylverR #68 üzenetére

    Nem volt rossz, bár amikor már derülgettek ki konkrét részletek, mármint, hogy magas órajelre lesz kigyúrva, meg hasonlók, akkor már sejthető volt, hogy nem lesz akkora durranás, mert az órajelemelés az nagyon veszélyes terep ilyen komplexitású chipeknél, ebbe belefutott már az Intel is a P4-nél és a végül törölt Tejas-nál... Egyébként lehetett volna jobb is, csak hát a GloFo gyártástechnológiája ennyire volt képes, emiatt durva a fogyasztás is... Persze azért többszálas, nem fpu-intenzív feladatokban így is szépen teljesít.

    (#69) VaniliásRönk:

    "Azzal nem is lett volna baj, ha tényleg objektíven és a körülmények figyelembe vételével teszi amit tesz, de tudta nagyon jól, hogy milyen felfokozott várakozás övezte a Bulldozert, ennek ellenére (vagy sokkal inkább pont ezért) otromba módon közölte a "sok fanboy-jal", hogy a régóta várt új architektúra egy kalap sz@r. Azért ezt nem igazán kéne védeni, ez nem érett, felelős gondolkodásra vall."

    Nos, ezt másképp látjuk. Én nagyon vártam a Bullt, de sokkal inkább technológiai "fanboyságból", nem cégesből. Nekem végül is csalódás lett, de simán túl tudtam tenni magam rajta. Viszont itt a fórumon nagyon durva hype ment a Sandy-verő Bullról, hogy majd az AMD most megmutatja. Fiery-ék meg ebbe rondítottak bele, tény, hogy nem éppen finoman, de ez elvileg egy szakmai lap lenne, nem pedig holmi léleksimogató szakkör. Szóval mit kellett volna finomkodni, megmondták, hogy nem fogja hozni az itteni várakozásokat és ez így is lett.
    Egyébként azt hiszem, itt volt az a rész, amit annyira kifogásoltok: [link]

    "Én soha sem titkoltam, hogy finoman szólva sem szívlelem az Intelt. Amit művel az szó szerint kriminális, és úgy gondolom, hogy a vevőknek/felhasználóknak ezzel igenis tisztában kell lenniük, figyelembe kell venniük vásárlás előtt, nem pedig ignorálni, vagy egyenesen tagadni, csak hogy ne kelljen kellemetlenül érezniük magukat egy olyan szervezet támogatása miatt, ami aktívan, tudatosan, folyamatosan árt nekik."

    Ezzel tökéletesen egyetértek és a véleményem is egyezik az Intelről a tiéddel (még a "politikailag nem korrekt" részt illetően is). :) Viszont szerintem érdemes különválasztani egy cég megítélését, meg a konkrét termékei megítélését. Természetesen én is az AMD-nek drukkolok, mert mint cég, azért jóval szimpatikusabb, mint az Intel, ráadásul, ha erősebb lenne, mint most, az is csak nekünk, felhasználóknak lenne jobb, mert akkor valódi konkurenciája lehetne az Intelnek és ez intenzívebb fejlődést, mérsékeltebb árakat hozhatna magával. De ettől függetlenül jelenleg CPU-ban sehol nincs az Intelhez képest, IGP-ben ugyan vezet, de az Intel egyre jobban jön fel és technológiai szemmel nézve nekem ezek számítanak...
    Na persze a másik oldalról meg ott van az APU koncepció, ami nekem jobban tetszik, mint az Intel-féle Larrabee, meg MIC baromkodás. És hát a GCN, amivel az AMD tényleg komoly dolgot tett le az asztalra.

    [ Szerkesztve ]

    "sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz hugo chávez #70 üzenetére

    Egyszerűen frusztrálta hogy nem tudta mindenkire rákényszeríteni a véleményét és onnantól becsületbeli ügye volt, hogy mindenkit meggyőzzön hogy a Bulldozer sz@r lesz, már egy hónappal a megjelenés előtt. Ez ment majd' 300 hozzászóláson keresztül.

    Az APU koncepcióban reménykedtem én is, de sajnos az AMD-t egyrészt megint hátráltatja a gyártástechnológia, másrészt megint töketlenek. A GPGPU-s IGP-t igazán szerverekben lehetne kamatoztatni, ott a software-es kihasználás sem lenne akkora probléma, és a vevőket sem lenne olyan nehéz elérni mint a végfelhasználói piacon, mégsem képesek összetákolni egy szerverplatformot. Mire kijönnek valamivel az Intel IGP-i is lesznek olyan jók, hogy felvegyék a versenyt, nekik még csak jobbnak sem kell lenniük, sőt.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • SylverR

    senior tag

    válasz hugo chávez #70 üzenetére

    [link]
    :DDD :DDD :DDD
    Na egen. Milyen ratyi is lett a Trinity meg a Richland...ja várj, nem. :)

    Másik, ami erősen részre hajlásra utal, hogy a szendibridzs az ht-s, ami további előnyökhöz juttatja... Bár ez eléggé erősen szvsz. :K

    Nem!

  • Fiery

    veterán

    válasz hugo chávez #67 üzenetére

    "Hát, én úgy "tudom", hogy amelyik GPU támogatja az OpenCL 2.0-át, azon jó eséllyel menni fog a HSAIL-es cucc is... Legalábbis erről lehetett hallani, aztán majd kiderül..."

    A HSAIL-t valaminek tovabb kell forditania a GPU sajat, nativ kodjara. Ahhoz pedig kell a gyartotol eleg komoly tamogatas. Ha a gyarto (pl. Intel, nVIDIA) sz**ik a HSA-ra, akkor nyilvan nem fog ilyen tamogatassal vacakolni. Ergo a HSAIL nem fog futni semmin, ami nem AMD, Samsung, Qualcomm (stb, stb).

    "Most, hogy a HSA mögé pár elég komoly cég és szervezet, meg kutatólabor (mint pl. a Sandia Labs, ami meg tulajdonképpen a Lockheed Martin-t jelenti, vagyis a legnagyobb védelmi beszállítót az USA-ban és a bolygón is) is beállt, szerintem ez már tekinthető egy konkrét iránynak. Amúgy a koncepció nekem kifejezetten tetszik. Csak most már akkor tisztességesen végig is kel vinni."

    Amit irsz, az tok jo, csak megint a piac egy baromi vekony retegerol beszelunk. Az ehhez hasonlo cegek eddig is tok jol elvoltak a CUDA-val, OpenCL-lel, vettek egy halom Teslat meg FireProt, csak most me'g kicsit egyszerubb lesz a fejlesztoik dolga. Ennek orulni kell, nyilvan, de ebbol a mainstream PC felhasznalok vagy mobil eszkoz tulajok az egvilagon semmit nem fognak profitalni :(

    "Az igazán nidzsáknak lehet, hogy jó, de pont te hangsúlyoztad itt a mainstream fontosságát a piac szempontjából korábban, ami jogos is egyébként. Viszont normális SDK nélkül nem is várható el, hogy igazán terjedjenek, hogy bekerülhessenek a mainstreambe a HSA-ra írt progik, nem? Szóval mostantól kéne jönniük majd a valódi eredményeknek."

    A mainstream a fontos, igen, de a mainstream szoftverek mogott is eleg gyakran allnak nindzsa fejlesztok. De varjuk meg, mi fog most tortenni.

  • 7time

    senior tag

    válasz VaniliásRönk #71 üzenetére

    Szerintem az AMD -nek nincs tőkéje arra hogy az Intellel szerver vonalon harcba szálljon, olyan utakat réseket keresnek ahol az Intel nincs jelen ilyen lehet a szerverekbe szánt x86-ARM platform vagy a beágyazott rendszerek, konzolok stb. piaca.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz SylverR #72 üzenetére

    A Trinity es a Richland elvileg az Ivy Bridge konkurenciaja. Teljesitmenyben hogy is all(t) ez a verseny? Mert arban nyilvan egy olyan kategoriaba kellett belonie a procikat az AMD-nek, hogy egyaltalan labdaba tudjon rugni a piacon. Ergo egy dragan legyarthato procit kenytelen jo alacsony osszegert ertekesiteni, es alig termelni profitot az egesz bulin. Ez a felhasznaloknak nyilvan jo, az AMD-nek qrva rossz. Es egyebkent a Bulldozer megjelenese elott nem arrol volt szo, hogy ez egy qrva gyors architektura lesz? En nem az ar/ertek aranyrol beszeltem a linkelt topicban, hanem az architektura teljesitmenyerol. Az architektura gyenge lett, me'g az azt megelozo AMD architekturahoz kepest is, nem hogy a konkurenciahoz kepest.

    Ha pedig valakinel a jelzo verte ki a biztositekot, akkor elnezest kerek. Nyugodtan behelyettesitheto mas jelzokkel, pl. gyenge, f*s, gagyi, stb. Nem kifejezetten azt a jelzot akartam hasznalni, csak epp az jutott eszembe. Semmifele utalas nem akart lenni, nem kell belelatni semmit.

    A P4-es temara pedig nem ohajtok erdemben reflektalni. Vannak ugyanis olyan emberek, akikkel maximum egy pizza es sor/udito mellett tudnek zoldagra vergodni, es rendesen kifejteni az allaspontomat. Tul lett ez mar targyalva nehanyszor, lepjunk tul rajta. Rolam meg mindenki gondoljon, amit akar, kulonosebben nem zavar, nem fogok almatlanul forgolodni az agyamban. Egyebkent sem sikerult belinkelni tovabbra sem azt a reszt, ahol en etikalatlanul viselkedtem, ugyhogy vegyuk ugy, hogy eltunt az internet sotet bugyraiban.

    [ Szerkesztve ]

  • mzso

    veterán

    válasz VaniliásRönk #63 üzenetére

    Mondjuk erre az Intel vs AMD dologra én is emlékszem. Az Intel egy angyal hiába elnyomott, megfúrt, kartellezett amennyit csak bírt. Az AMD meg júj koppintott valami dizájnt valamikor a 80-as években vagy a 90-es évek elején. Amire gondolom szüksége volt az Intel elnyomása mellett.

  • Fiery

    veterán

    válasz mzso #76 üzenetére

    Javaslom mindenkinek, aki ezeken a dolgokon lovagol, hogy ne igyon es egyen semmit, amit olyan ceg allitott elo, ami valaha is katellezett. Vagy senkinek sem tunt fel, hogy bizonyos uzletekben csak C betus kolat arulnak, mas uzeletekben meg csak P betuset? Es ez csak egyetlen pelda a sok kozul. A kapitalizmus kitermelte magabol az ilyen trukkozeseket, amivel adott esetben a vasarlok eletet nehezitik.

    Erdemes azt is beirni a gugliba, hogy:

    324 millió kartellezésért

    A linkelt cikkben megnezni a kepet. Ha ezek a cegek mind mocskos disznok, akkor hajra, ne vegye meg senki az o termekeiket. Felsorolom, hogy akkor milyen cegek termekeit ne vegye meg senki, csak hogy segitsek a dontesben: Adobe, Apple, Google, Intel, Intuit, Lucasfilm, Pixar. Emiatt az eset miatt en tobbet nem nezem meg a Toy Story-t, es nem veszek se iOS-es, se androidos mobil eszkozt, az tuti! :W Megmutatom a mocskos disznoknak! Sot, mivel az MS-t is elmeszeltek mar jo par dologert, nem hasznalok windowsos PC-t es nem veszek WP8-as telefont sem. Firefox OS FTW :C

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz 7time #78 üzenetére

    Fizessen az Intel, ez igy vagy rendjen. De ha lecseng ez az ugy (eleg regota huzodik, teljesen feleslegesen), es utana sem tud az AMD elorebb lepni, akkor mi lesz a magyarazat? Mi lesz a kifogas, mi lesz az oka annak, hogy nem boldogulnak?

    Es ahogy irtam is, a kapitalizmusban sajnos ez egy teljesen altalanos gyakorlat. A mocskos dolgok nagy resze nem derul ki, de attol me'g a piac resztvevoi tisztaban vannak ezekkel a dolgokkal. Ha az Intel belepett volna a dGPU piacra, akkor az ATI (AMD) es az nVIDIA probalta volna minden eszkozzel kiszoritani onnan. Ugyanez var a mobil piacra belepni szandekozoktol, csak ott meg az Apple es a Samsung fogja megprobalni kiszoritani a belepni szandekozokat. Stb, stb. Akinek ez nem tetszik, az problemazhat ugyan, de a rendszer nem valtozik meg, es az emberek kapzsisaga sem fog csokkenni sajnos. Es nagyon igaz az, amit Hofi mondott anno a korrupciorol. Az a korrupcio (csalas, kartell, hivd ahogy akarod), amibol kihagynak.

  • 7time

    senior tag

    válasz Fiery #79 üzenetére

    Ez nem kifogás vagy magyarázat hanem konkrét ügy, gyanítom ha a szerver piacon csinálnának egy komolyabb feltárást ott is találnának hasonló ügyeket, ezt a harcot az AMD csak elkerülheti mert megnyerni úgy sem fogja, Intelnek rengeteg pénze és befolyása van amit nem is szégyell bevetni.

    Ha az Intel belepett volna a dGPU piacra, akkor az ATI (AMD) es az nVIDIA probalta volna minden eszkozzel kiszoritani onnan. Ugyanez var a mobil piacra belepni szandekozoktol, csak ott meg az Apple es a Samsung fogja megprobalni kiszoritani a belepni szandekozokat.

    Lehet hogy így van de egyelőre az Intelt kapták el és büntették meg Amerikában és Európában is.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz 7time #80 üzenetére

    "Lehet hogy így van de egyelőre az Intelt kapták el és büntették meg Amerikában és Európában is."

    Meg az emlitett tobbi ceget is, pl. Apple, Google es tarsai. Meg me'g egy halom kapitalista ceget. Lehet, hogy az AMD, nVIDIA, VIA (stb) is csinalt ilyeneket, csak nem derult ki. Persze engem nem zavar, ha valaki (naivan) azt gondolja, hogy csak az Intel csinalt mocskos dolgokat :) Ami nem derult ki, az nyilvan meg sem tortent, es elkepzelhetetlen, hogy valaha is megtortenhetett. Ahogy Al Bundy mondta annak idejen: "It's only cheating if you get caught".

    [ Szerkesztve ]

  • 7time

    senior tag

    válasz Fiery #81 üzenetére

    Hát azért elég furán vagy pártatlan, hirtelen több céget is meggyanúsítasz csak feltevésekre alapozva az Intelt akit rajtakaptak többször is pedig elbagatellizálod, más cégek vélt bűnössége nem csökkenti az Intel által elkövetett csalások súlyát.

  • Fiery

    veterán

    válasz 7time #82 üzenetére

    Mikor bagatelizaltam el? Es nem gyanusitottam meg senkit, csak peldakat hoztam arra, hogy ennyi erovel barki csinalhatott szemet dolgokat. A listara fel lehetne venni barmelyik profitorientalt ceget. Kicsiben ugyanugy mukodnek a szemetsegek, mint nagyban, csak nem a kisebb szemetsegek kerulnek be a hirekbe. Miert nem haborodik fel senki a kolas peldamon? Az rendben van, es csak az Intel a mocskos diszno ceg?

    En csak azt mondom, hogy nem az alapjan kellene a vasarlasnal valogatni, hogy melyik ceg mit muvelt -- mert az alapjan akkor alig lehetne barmit vasarolni --, hanem hogy melyik ceg milyen termeket keszit jelenleg es azt mennyiert arulja. Es nem azert, mert zarojelbe kellene tenni azt, amit XY ceg csinalt, hanem mert ennyi erovel annak a konkurense is csinalhatott ugyanolyat, legfeljebb az (még) nem derult ki. Sot, az XY ceg is csinalhatott me'g mocskosabb dolgokat is, de lehet hogy nem mindre derult feny. De nekem az se gond, ha valaki azt gondolja, hogy az AMD hibatlan, es sosem csinalt semmi rosszat, az Intel pedig folyamatosan mocskos dolgokat csinalt es csinal. Ennyi erovel csinalhat barki ebbol hit kerdest, legyen ez a legujabb vallasa az illetonek :)

  • Fiery

    veterán

    Hatha sikerul normalis mederbe terelni a topicot. Errol a procirol beszeltem, mint a Mullins kvazi utoda --> [link] , amivel az AMD -- a jelenlegi tervek szerint -- elhagyja az x86 tablet piacot.

  • SylverR

    senior tag

    válasz Fiery #75 üzenetére

    :)))
    Megint a konkurencia téma, aztán írja, hogy olcsóbb.
    Ajj...:)
    Nem érdekes, hogy szerinted mivel kellene versenyeznie, az se, hogy ki hova sorolta be. Én vettem egy ilyen processzort, és rohadtul megvagyok vele elégedve! Gyors is. 4 ghz-en adott programokban hozza a 4 gigára húzott Phenom 2-t, szóval nem tudom hol itt a gubanc. :))
    Persze az AMD-nek nem éri meg. Ezt nem tagadom.
    Azt se, hogy az emberek többet _vártak_ tőle.
    Az AMD - legalábbis a végén - csak egy i5 verő procit ígért. Linux alatt veri is. :P

    A méjnsztrím szöveggel most hagyj. Nem érdekel. :DDD

    De a vicc, hogy milyen tipikusan viselkedsz. Erről beszéltem a jó előbb...
    Leírod anno, hogy mekkora sz.r az egész bulldozer, hogy soha nem lesz belőle semmi.
    Tessék. Az AMD gyönyörűen helyre pofozta (ahogy hugo is bepötyögte éjjel, főleg a GloFo hibája volt ez, nem másé.), és most már pörög mint az állat. Clock2clock a Kaveri CPU része is ütős. Csak az órajeleket nem tudták sajnos hozni.

    @(#77) Fiery:
    S megint...
    Attól, hogy utálom a kóla gyártó céget, attól még megveszem a termékét. Az nem gond ha Intelt veszel, csak legyél objektív.

    [ Szerkesztve ]

    Nem!

  • Fiery

    veterán

    válasz SylverR #85 üzenetére

    "Leírod anno, hogy mekkora sz.r az egész bulldozer, hogy soha nem lesz belőle semmi.
    Tessék. Az AMD gyönyörűen helyre pofozta (ahogy hugo is bepötyögte éjjel, főleg a GloFo hibája volt ez, nem másé.), és most már pörög mint az állat. Clock2clock a Kaveri CPU része is ütős. Csak az órajeleket nem tudták sajnos hozni."

    Helyrepofozta? Vagyis most mar gyorsabb a legujabb Kaveri, mint mondjuk egy 3 eves Sandy Bridge i7-2600 mondjuk? Az orajel meg teljesen mindegy, az architektura alapjaiban rossz, azt hiaba clockolod egekbe, az csak maszatolas, nem megoldas. De persze ertem, amit mondasz: meg lehet talalni egy olyan optimumot az orajelekben, modulok szamaban, iGPU-ban, _arazasban_, amivel attraktiv termekke tud valni egy Bulldozer alapu CPU vagy APU. A problema csak annyi, hogy az AMD pont emiatt szop mar hosszu evek ota: kenytelen a nem versenykepes termekeit olyan termekek szintjere arazni (lefele ertem), amivel rohadt keveset tud keresni egy eladott procin. Ha pedig keveset keres egy procin, akkor hosszutavon veszelybe kerul a ceg mukodese.

    A tobbire felesleges reagalnom, nem ertem ugyanis, hogy miert rolam kell hogy szoljon a hozzaszolasok nagy resze. Miert velem kell foglalkozni? De oke, egy utolso objektiv hozzaszolas: minden x86 processzor sz*r, tessek. Oldalakat tudnek irni rola, hogy melyik miert sz*r, de maradjunk most csak ennyiben. Back to on-topic, pliz.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz mzso #87 üzenetére

    Nem tudtok leszakadni errol a temarol :) Privatban szivesen ertekezek errol, de megkimelnem a topicot.

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz 7time #74 üzenetére

    A probléma az, hogy az Intel mindenhova be próbálja erőszakolni az x86-ot. Csak olyan piaci rés van, ahova még nem próbáltak vagy nem tudtak betrappolni, de ha az AMD utat vág valahol x86-tal, akkor jön utána az Intel is rögtön és kifúrja (az AMD számára a következő konzol generáció pont ezért már veszélyben van), gondolom ezért kezdtek el az ARM felé orientálódni, mert ez az egyetlen módja, hogy ne újra és újra az Intelnek törjék az utat.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • Fiery

    veterán

    válasz VaniliásRönk #89 üzenetére

    Csak a tenyszeruseg kedveert: az Intelnek elobb volt x86 processzora, mint az AMD-nek az alabbi piaci szegmensekben:

    - 1 es 2 processzoros szerverek
    - 4 es tobb processzoros szerverek (mission critical)
    - mikroszerverek
    - tabletek
    - telefonok
    - ultrabookok
    - konzolok (!) [link]
    - ... (a sort tulajdonkeppen lehetne folytatni, csak nincs sok ertelme)

    APU-ja, megosztott memoria-kepes APU-ja, integralt memoria vezerlos CPU-ja, valamint 64 bites x86 processzora viszont az AMD-nek volt elobb. Persze mas kerdes, hogy az Intel sosem hivta a sajat APU-szeru megoldasat APU-nak :)

    Ez igy eleg objektiv volt? :U

    [ Szerkesztve ]

  • hugo chávez

    aktív tag

    válasz VaniliásRönk #71 üzenetére

    "Egyszerűen frusztrálta hogy nem tudta mindenkire rákényszeríteni a véleményét és onnantól becsületbeli ügye volt, hogy mindenkit meggyőzzön hogy a Bulldozer sz@r lesz, már egy hónappal a megjelenés előtt. Ez ment majd' 300 hozzászóláson keresztül."

    Szerintem ott egy konkrét termék véleményezése volt a már meglévő ismeretek alapján. És igen, a várakozásokhoz képest "sz@r" is lett a Bull, ezen nincs mit szépíteni.

    "Az APU koncepcióban reménykedtem én is, de sajnos az AMD-t egyrészt megint hátráltatja a gyártástechnológia, másrészt megint töketlenek."

    Szerencsére az Intel is az APU vonalra koncentrál egyre inkább, még ha ez az AMD-nek nem is lesz vigasz... A Larrabee-leszármazottak meg remélem, megmaradnak egyfajta vadhajtásnak egy szűk területen.

    (#72) SylverR:

    Neked is csak azt tudom mondani, hogy ott csak egy adott termék (jogos) fikázása volt, nem pedig AMD gyűlölet. Viszont, ha jól rémlik, Fiery kifejezetten dicsérte a Jaguárt, akkor ezért attól ott meg AMD haterből AMD fan lett?

    (#73) Fiery:

    "A HSAIL-t valaminek tovabb kell forditania a GPU sajat, nativ kodjara. Ahhoz pedig kell a gyartotol eleg komoly tamogatas. Ha a gyarto (pl. Intel, nVIDIA) sz**ik a HSA-ra, akkor nyilvan nem fog ilyen tamogatassal vacakolni. Ergo a HSAIL nem fog futni semmin, ami nem AMD, Samsung, Qualcomm (stb, stb)."

    Igazad van, ez logikus. Többet kellett volna aludnom... Amúgy az Intel nem dokumentálja az IGP-i natív kódját, (v?)ISA-ját? Mert, ha igen, akkor végül is külsősök megcsinálhatnák rá a fordítót. Mert amúgy technikailag a Skylake már teljesen megfelelne a HSA követelményeinek, ha jól tudom. Egyébként, végül is az Intel is efelé menetel már, mert a Skylake-ben már az IGP területe nagyobb lesz, mint a 4 magé együttvéve. Hogy aztán maradnak OpenCL 2.0-n, vagy nemhivatalosan (hogy ne legyen arcvesztés), bevállalják a HSA-t, vagy esetleg nyíltan beállnak mögé, majd kiderül... Én mindenesetre nagyon örülnék, ha nem szegmentálnák a piacot, hanem szépen beállnának, mert a HSA egy jó dolog.

    "Amit irsz, az tok jo, csak megint a piac egy baromi vekony retegerol beszelunk. Az ehhez hasonlo cegek eddig is tok jol elvoltak a CUDA-val, OpenCL-lel, vettek egy halom Teslat meg FireProt, csak most me'g kicsit egyszerubb lesz a fejlesztoik dolga. Ennek orulni kell, nyilvan, de ebbol a mainstream PC felhasznalok vagy mobil eszkoz tulajok az egvilagon semmit nem fognak profitalni :( "

    Itt nem is a consumer piacra gondoltam igazából, hanem arra, hogy ha már ezek a cégek, szervezetek beálltak a HSA mögé, akkor ők kötelezhetik az AMD-t hogy ne találjon ki megint valami újat, hanem most már ragaszkodjon a HSA vonalhoz és ezen menjen végig. Jó, tudom, fel lehetne hozni példának az OpenCL-t, mert azt is sokan támogatják, aztán mégsem terjedt el a mainstreamben, de én a HSA-ra egy szükséges evolúciós lépésként tekintek, ami pont ahhoz kellett, hogy ez az egész heterogén computing leegyszerűsödjön és kiléphessen populárisabb szintre. És ezen a Java 9 támogatás, meg hasonlók is sokat lendíthetnek majd. Csak most már tényleg következetesen ki kell akkor tartani emellett.

    [ Szerkesztve ]

    "sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Fiery #90 üzenetére

    Nem kértem "tényszerűséget" tőled, megint csak egy ostoba AMD-Intel flame warra próbálod redukálni a kérdést. (ahol természetesen az Intel a nyerő) Az Intel nem kizárólag az AMD problémája, és bár ezt nem hangsúlyoztam ki külön, de ha nem irányítottan olvastad volna a hozzászólást, nem is szűkítetted volna le így.

    #91 hugo chávez: Akkor menj be egy akármilyen megjelenés előtt álló termék topikjába, és kezd el pocskondiázni azok előtt, akik várják (hogy igazad van-e vagy sem, az lényegtelen), megtennéd? Pláne ismételnéd magadat több száz hozzászóláson keresztül?

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • Fiery

    veterán

    válasz hugo chávez #91 üzenetére

    "Én mindenesetre nagyon örülnék, ha nem szegmentálnák a piacot, hanem szépen beállnának, mert a HSA egy jó dolog."

    Ennek en is orulnek, marmint ha egyseges lenne a piac, es egyfele menne mindenki, de neha az se rossz, ha valaki kijelol egy csapasiranyt, rovid ideig zavar van "az eroben", es utana letisztul a piac. Mint a Mantle eseteben peldaul. Siman lehet, hogy a HSA is csak otletet ad majd a tobbieknek, lesz konkurencia, aztan megallapodnak egy kozos utban (amit mondjuk a Microsoft hoz elo, mint a DX12 eseteben). Ez persze mind fikcio a reszemrol, nem mondom, hogy igy is lesz, csak mint egy lehetseges forgatokonyvet vazoltam.

    "És ezen a Java 9 támogatás, meg hasonlók is sokat lendíthetnek majd. Csak most már tényleg következetesen ki kell akkor tartani emellett."

    A Javarol mar leirtam, mit gondolok, sz'al inkabb hagyjuk :) :) De az tenyleg jo lenne, ha az AMD tovabb tudna menni ezen az uton, es nem kellene megint ujratervezniuk. De ahhoz tul sok cegnek kellene csatlakoznia a HSA alapitvanyhoz, aminek en nem sok eselyet latom :( Ha pedig a HSA csak felig lesz siker, az mar iranymodositasra kenyszeritheti az AMD-t. Sok mindent tuleltek mar, de ha se a HSA nem jon be, se az ujgeneracios x86 magokkal nem tudjak atugrani az Intelt, se az ARM magokkal nem boldogulnak majd az igen eros konkurenciaval szemben (ez mind egyszerre nem valoszinu, hogy bekovetkezne), akkor mar tenyleg nem marad semmijuk... A GCN is csak addig qrvajo, amig ott a konzol biznisz es tomegeben tudnak videokartyat eladni.

  • Fiery

    veterán

    válasz VaniliásRönk #92 üzenetére

    En csak a tenyeket irtam le, de ugy latom, a tenyek sem eleg objektivek, ugyhogy legkozelebb csak Wikipedia linkekkel fogok reagalni :U De tudod mit, forditsuk meg a dolgot, irj inkabb Te tenyeket. Sorold fel azokat a piacokat, ahova az AMD elobb lepett be a sajat x86 megoldasaval, mint az Intel, aztan jott az Intel es kiszoritotta onnan az AMD-t. Mert ugye azt allitottad, hogy emiatt szenved az AMD. Varom a listat. Csak a tenyeket, a korites nem kell, koszonom.

    [ Szerkesztve ]

  • hugo chávez

    aktív tag

    válasz VaniliásRönk #92 üzenetére

    Fene tudja... Ha lennének belsős infóim, amik durván ellenkeznek a fórumon terjedő legendákkal, na meg rá is érnék, akkor lehet, hogy megtenném. Azért ismerd be, itt a PH-n elég gyakori jelenség a "csodavárás" és az ebből kiinduló egymás "spanolása" (hogy mi ennek az oka, abba talán nem akarok belemenni) és biza, amikor többszáz hozzászóláson keresztül ezeket kell olvasni, egy idő után kiverheti a biztit. De nem vagyok pszichológus, szóval csak magamból indulhatok ki. :)

    "sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

  • Fiery

    veterán

    válasz hugo chávez #95 üzenetére

    Nem csak az veri ki a biztositekot egyesekben, ha valaki rossz hir hozoja, hanem az is, ha a tomegek velemenyevel ellentetesen gondolja a jelent vagy a jovot. 2010 aprilisaban, az elso iPad megjelenese utan nem sokkal en voltam a dilettans hulyegyerek itt a forumon, hogy miert gondolom azt, hogy az iPad meg ez az egesz tablet biznisz qrva nagy siker lesz, es tizmilliot fognak eladni belole 2011-ben, mikozben mindenki szamara nyilvanvalo volt, hogy a PC a kiraly, a netbook a kiraly, a notebook a kiraly, a tablet meg legfeljebb a penzzel kitomott barmok egy szuk csoportjanak valo. Most meg az Apple Watch kapcsan van mas velemenyem a forumtarsak tobbsegevel szemben, es megint hulyenek nez mindenki. Furcsa egy kozosseg van itt a forumon, de mar kezdem megszokni, hogy aki nem a mainstream allaspontot kepviseli, az automatikusan kozellenseg, hulye, idiota, es legfokeppen rosszindulatu. Ez egy ilyen hely, me'g szerencse, hogy rengeteg ertelmes ember is akad itt, csak sokszor ok csak olvasnak...

    [ Szerkesztve ]

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Fiery #94 üzenetére

    Értelmezni sem sikerült amit leírtam, egyébként is csak azt akarod bebizonyítani, hogy te jobban tudod, mert ez az egyetlen örömöd az életben, szóval hogy megnyugodjon a lelked és abbahagyd a kötekedést:

    Igazad van!

    Ez így kielégítő, most már mosoly tükröződik a monitorodon? :U

    #98 Fiery: A hozzászólás alapvetően a jövőt firtatta, most leplezzem le magamat, hogy időutazó vagyok? :D

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • Fiery

    veterán

    válasz VaniliásRönk #97 üzenetére

    En annak orultem volna, ha tenyekkel alatamasztod az allitasodat. De ezt sok esetben nehez megtenni, amikor az allitasnak nincs az egvilagon semmi alapja. Akinek nem inge........

  • Fiery

    veterán

    válasz VaniliásRönk #97 üzenetére

    Ezt irtad:

    "Csak olyan piaci rés van, ahova még nem próbáltak vagy nem tudtak betrappolni, de ha az AMD utat vág valahol x86-tal, akkor jön utána az Intel is rögtön és kifúrja (az AMD számára a következő konzol generáció pont ezért már veszélyben van), gondolom ezért kezdtek el az ARM felé orientálódni, mert ez az egyetlen módja, hogy ne újra és újra az Intelnek törjék az utat."

    A mondat eleje talan me'g ertelmezheto jovo idokent, de a vege alapjan multbeli tenyekre akarsz utalni, es azok alapjan utalsz a jovore, vagyis hogy mi tortent a multban, es annak hatasara mikepp kellene az AMD-nek maskepp alakitania a jovojet. Ha pedig arra utalsz a mondat vegevel, hogy az AMD mar tobbszor utat mutatott az Intelnek, azzal, hogy uj piacokra tort be az x86 termekeivel, akkor adodik a kerdes, hogy melyik piacra gondolsz? Mert anelkul hogy kisebbiteni akarnam az AMD erdemeit, az o innovacioik nem uj piacokat nyitottak, nem leptek be elobb egy adott piacra, mint az Intel, hanem inkabb egy meglevo piacra hoztak uj innovaciokat. Ilyen volt az AMD64 es az integralt memoriavezerlo, vagy epp az APU. De olyan piac legjobb tudomasom szerint nem volt, amire az Intel kesobb lepett volna be egy x86 termekkel, mint az AMD. Ez nem kritika, nem kell feltetlenul elsonek megjelenni egy piacon, jo pelda erre az Apple ugyebar.

    Megjegyzem, kicsit furcsa otletnek tunik egy tulajdonkeppen 2 szereplos piacrol (x86) atnyergelni egy sokszereplos piacra (ARM), ahol raadasul olyan gigaszi ellenfelekkel kell megmerkoznie az AMD-nek, mint a Samsung, Qualcomm es Apple. Ezekkel a cegekkel me'g az Intelnek sem lesz konnyu dolga, csak egy kis porbafingo az Intel az ultramobil piacon jelenleg, es siman lehet, hogy a Samsung a porba fogja dongolni az Intelt is. Hogy miert pont ezen a palyan akar focizni az AMD, az szamomra rejtely...

    [ Szerkesztve ]

  • hugo chávez

    aktív tag

    válasz Fiery #93 üzenetére

    "Ennek en is orulnek, marmint ha egyseges lenne a piac, es egyfele menne mindenki, de neha az se rossz, ha valaki kijelol egy csapasiranyt, rovid ideig zavar van "az eroben", es utana letisztul a piac. Mint a Mantle eseteben peldaul."

    Szerintem a HSA és a Mantle között simán van analógia, mármint "csapásirány" szempontjából. Annyi a különbség, hogy a Mantle gyártóspecifikus, vagyis GCN-re optimalizált, míg a HSA nem gyártófüggő, bárki beállhat mögé.

    "Siman lehet, hogy a HSA is csak otletet ad majd a tobbieknek, lesz konkurencia, aztan megallapodnak egy kozos utban (amit mondjuk a Microsoft hoz elo, mint a DX12 eseteben). Ez persze mind fikcio a reszemrol, nem mondom, hogy igy is lesz, csak mint egy lehetseges forgatokonyvet vazoltam."

    Na de a HSA egy független dolog, még ha az AMD hívta is életre és már elég sokan támogatják jelenleg is. A Microsoft meg már annyira "eltaknyult", hogy a DX12-ben is tier-ek, meg feature level-ek lesznek, mert nem elég keménytökű (igazából nem érdekli annyira, nem érdekelt kellően a pc-s játékokban, hiszen neki játék szempontjából a konzol a prioritás) ahhoz, hogy szembemenjen na kivel, hát az Nvidiával, mert a becses Nv nem "képes" (nem akar) DX12 Feature_Level_12_0-ás GPU-t gyártani...
    A HSA mögé igazából már csak az Intelnek kéne beállnia és akkor teljesen sínen lenne a dolog. Egyébként, ha már cégutálat, meg szóba is hoztam őket, én az Nv-t gyűlölöm jelenleg a legjobban, legalábbis innováció szempontjából. Mert az Intel legalább fejleszt, a Broadwell IGP-je már SVM képes, jön a Skylake, lesz Platform Atomics, AVX-512, DX12-t támogató IGP (ami viszont idegesítő náluk, az az, hogy az alacsonyabb kategóriába szánt CPU-ikból kihagyogatnak fontos funkciókat, mint akár az AVX, VT-d, Quick Sync, stb.), na de az Nv? Nyomulnak az alig DX11.0-ás GPU-ikkal, meg a GameWorks nevű rettenetükkel és közben hátráltatják a fejlődést, mert sajna a dGPU piac kb. fele az övék, ezért pedig igazán egyik fejlesztő sem meri figyelmen kívül hagyni őket és miattuk nem tudnak előrelépni egy nagyot, pedig kéne...

    "A Javarol mar leirtam, mit gondolok, sz'al inkabb hagyjuk :) :) "

    Leírtad és nem is vitatom. :) De azt nem lehet tagadni, hogy a Java aztán igazán elterjedt a mainstream volnalon is. Szóval, ha ez nem ad lökést a HSA-nak, akkor semmi.

    "Sok mindent tuleltek mar, de ha se a HSA nem jon be, se az ujgeneracios x86 magokkal nem tudjak atugrani az Intelt, se az ARM magokkal nem boldogulnak majd az igen eros konkurenciaval szemben (ez mind egyszerre nem valoszinu, hogy bekovetkezne), akkor mar tenyleg nem marad semmijuk..."

    Átugrani biztos nem fogják, arra gyakorlatilag fogadni is mernék. Nekem (és szerintem sokmindenkinek) már az is elég, ha sikerülne végre felnőniük x86-ban az Intelhez. ARM tekintetben meg szerintem egy viszonylag szűk területen érhetnek el eredményt (legalábbis PC és szerver vonalon nézve, máshol meg durva a konkurencia is), szóval az összképet tekintve az nem sok vizet fog zavarni a közeljövőben (4-5 éven belül). A konzolok életciklusa meg úgy 2020-ig fog tartani várhatóan, úgyhogy a cég addig azokkal mindenképpen ellesz.

    (#96) Fiery:

    "Furcsa egy kozosseg van itt a forumon, de mar kezdem megszokni, hogy aki nem a mainstream allaspontot kepviseli, az automatikusan kozellenseg, hulye, idiota, es legfokeppen rosszindulatu."

    No igen, ha az egyik tábor által favorizált gyártó(k) bármely termékére rosszat mondasz, akkor már szerintük egyértelműen a konkurencia fanboya vagy és lényegtelen nekik, hogy alá tudod-e támasztani a véleményed, vagy sem... Egyébként itt a két legnépesebb (vagy csak "leghangosabb") tábor az AMD-s és az Intel-Nv-s. Ami már csak azért is vicces kicsit, mert az Intelnek legalább annyira ellensége az Nv, mint az AMD. :DDD

    "Most meg az Apple Watch kapcsan van mas velemenyem a forumtarsak tobbsegevel szemben, es megint hulyenek nez mindenki."

    Nem követem az Apple Watch-os híreket, mert nem igazán érdekel maga a termék sem (ja és a tableteket is utálom... :DDD ), de ha már szóba hoztad, mi a véleményed róla? Siker, bukás?

    "sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Fiery #99 üzenetére

    "Csak olyan piaci rés van, ahova még nem próbáltak vagy nem tudtak betrappolni - úgy általában, nem feltétlenül az AMD-hez köthetően, de ha az AMD utat vág valahol x86-tal - a jövőben, akkor jönni fog utána az Intel is rögtön és kifúrja (az AMD számára a következő konzol generáció pont ezért már veszélyben van) - mert az mostantól a Nintendo botladozását leszámítva x86, gondolom ezért kezdtek el az ARM felé orientálódni, mert ez az egyetlen módja, hogy ne újra és újra az Intelnek törjék az utat."

    Az "újra és újra" szófordulatba bele lehet kötni, de mivel nem neked szántam, nem gondoltam, hogy ízekre fogod szedni és minden szóba belekötsz, de hát lecsaptál rá, mint gyöngytyúk a... :D A lényege az lett volna, hogy az Intel piacellenes magatartása miatt hiába minden erőfeszítés vagy innováció, nem fognak kitörni a sereghajtó szerepből, sőt, ha sikereket érnének el valahol, valahogyan, azzal is csak a saját sírjukat ásnák.

    Azt remélem tudod, hogy a piac egy rendkívül rugalmas fogalom, úgy definiálsz egy piacot, ahogy kedved tartja, szóval ezen lovagolni eleve elég értelmetlen...

    Ha tanultál alapvető közgazdaságtant akkor tudnod kell, hogy az x86 piac gyakorlatilag monopólium, az AMD piaci befolyása majdhogynem 0, csak alkalmazkodni tud az Intel által dinamikusan kreált feltételekhez.
    Ezzel szemben ARM-en, pontosan azért, mert sokszereplős, senkinek sincs jelentős befolyása a piac alakulására, a körülményekre. Nem beszélve arról, hogy az AMD nem újoncként lépne be. Mind CPU, mind GPU, mind SoC tervezésben van tapasztalata bőven. Az előbbi kettőben több, mint bármelyik jelenlegi szereplőnek. Egyedül a Qualcomm az aki mind saját CPU-t, mind GPU-t tervez ARM platformra, a többiek egyelőre vagy csak az egyiket, vagy csak a másikat oldják meg házon belül, vagy egyiket sem.
    Személy szerint nem bánnám, ha az x86 idővel szépen visszaszorulna, csak jót tenne az egész iparnak.

    Ha megint elkezdenél kötekedni, szőrszálhasogatni, Parci nevére kérlek, NE TEDD! Ahogy már írtam, igazad van, nincs szükség rá hogy bizonyítsd! :))

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • hugo chávez

    aktív tag

    válasz VaniliásRönk #101 üzenetére

    "Személy szerint nem bánnám, ha az x86 idővel szépen visszaszorulna, csak jót tenne az egész iparnak."

    Hát, nem tudom... Nekem tetszik az x86 nagyon régre visszanyúló kompatibilitásának és a jelenlegi teljesítményének "harmóniája". Különösen, hogy most már mindkét konzol is x86-os lett. Szerintem elég lenne, ha csak az Intel befolyása szorulna vissza.

    "sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz hugo chávez #102 üzenetére

    Az Intel befolyása az x86-ra épül. Vagy mindkettő vagy egyik sem, köztes út nincs.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • Fiery

    veterán

    válasz hugo chávez #100 üzenetére

    DX12: Szerintem sokkal prozaibb oka van a tier-eknek. Egyszeruen mindenkinek (AMD, Intel, MS, nVIDIA) az az erdeke, hogy minden dGPU-ra es iGPU-ra, ami a DX12 piaci debutalasakor epp piacon lesz, ra lehessen irni, hogy "DirectX 12 Ready". Ezt pedig ugy a legkonnyebb megtenni, ha nem tul szigoruak a feltetelek :) Megjegyzem, a DX10 elotti idokben teljesen normalis volt a capabilities, verzioszam meg hasonlo dolgok, es mar a DX11.0-nal ujra elkezdodott ez a fajta differencialas. Nem gondolom, hogy ezen barmi is allni vagy bukni fog, vagy hogy pont emiatt kellene haragudni egyik vagy masik cegre.

    nVIDIA: Hamarosan nagy bajban lesznek, ha nem kapjak ossze magukat. dGPU-bol egyre kevesebbet adnak el, a Tegra csak nem akar beindulni, a Tesla es Quadro pedig elegge behatarolt piac, nehezen fognak onmagaban abbol megelni, ha a dGPU-k kihalnak.

    Java: Elterjedt, bizonyos pontokon megkerulhetetlen is, de nem gondolom, hogy barmivel elorebbvalo vagy kedveltebb lenne, mint a Flash. Es a Flasht is relative konnyen kinyirta az Apple. Bizom benne, hogy a Javaval is ez fog tortenni, vagy ha marad, akkor gatyaba razzak, mert ami most megy a Java korul, az kriminalis.

    Konzolok: Onmagaban abbol nehezen el meg az AMD, ez a baj :( Rengeteg konzol APU-t eladnak, csak sajnos nem keresnek rajta tul sokat. Mint ahogy a Kaverin sem, Opteronokon sem, sajnos.

    Apple Watch: Nekem nem kell, semmi nincs benne, amire nekem jo lenne egy ilyen ize, viszont meggyozodesem, hogy hatalmas siker lesz. Nem azert, mert annyira franko, hanem mert nagyon jol raerzett az Apple arra, hogy mivel lehet vegre a mai fiatalsagot ravenni arra, hogy ujra valamit a csuklojara csatoljon. Okosoras viszonylatban szep is, okos is, ahhoz kepest nem is draga (legalabbis az alu es acel verzio), Apple is, mas meg nem kell a sikerhez :) SZVSZ az iPadnel is tobbet fognak belole eladni, legalabbis ha a 2010-2014 kozotti iPad eladasi szamokat vetitjuk le a 2015-2019 kozotti Apple Watch eladasi idoszakra.

  • Fiery

    veterán

    válasz VaniliásRönk #101 üzenetére

    Abban mindenkepp igazad van, hogy az AMD GPU-s tapasztalataira lehetne epiteni az ARM-os vilagban is. Mar csak egy utos ARM mag kellene mellé, meg egy jo gyartastechnologia. Ezeket nem egyszeru megoldani, de majd meglatjuk, mire jut az AMD. 2016-2017 elott ebbol ugysem lesz semmi, eloszor ugyanis stock ARM dizajnnal indit az AMD, csak utana jon a sajat ARM dizajn.

    Az x86 piacrol meg a monopoliumrol csak annyit, hogy ez valoban egy szomoru helyzet, de nem megtorhetetlen az Intel hegemoniaja. A K8-as idokben is ment a mocsoksag, megis ki tudott noni a semmibol az Opteron, es nagy sikereket tudott elerni. Ujra meg lehetne csinalni, csak ahhoz az is kellene, hogy ne valtozzon az idojarashoz hasonloan az AMD utiterve, igeretes termekek ne vegezzek a kukaban, es vegul ne a rossz architekturara mondja azt a vezetoseg, hogy "Na, ez kell nekunk!" K9, K10 (TLB bug), Krishna, Wichita, Bulldozer, Komodo, az eredeti Richland, az eredeti Kaveri, ezek mind-mind sajnos evekkel vetettek vissza az AMD-t :( Aztan ezek a "bakik" eredmenyeztek azt, hogy el kellett adni mindent, ami mozdithato volt, aminek eredmenyekepp meg a gyartastechnologiai lemaradas allandosult, sajnos. Csupan az lesz a kerdes, hogy marad-e olyan bergyarto, aki versenyben tud maradni az Intellel es Samsunggal hosszutavon is. Vagy marad ez a 2 ceg, es kiszoritanak minden konkurenst csupan azzal, hogy nem gyartanak nekik bergyartokent. Csunya vilag lenne, menne levesbe jo nehany nagy ceg ezzel...

    [ Szerkesztve ]

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz Fiery #105 üzenetére

    Az nem reális elvárás, hogy ne legyenek melléfogások, irányváltások, az Intelnek is van/volt egy sor befuccsolt próbálkozása csak az elmúlt évtizedből, és ezek csak azok, amiket a mellüket verve dobtak be a köztudatba, amik már a rajzasztalon elvetéltek, azokból a jó ég tudja mennyi van. A különbség az, hogy az Intel egyszerre rengeteg fejlesztést tud párhuzamosan futtatni, így szinte mindig akad legalább egy, ami bejön, és ami nem az sem rázza meg anyagilag. Ezzel szemben az AMD erőforrásai összehasonlíthatatlanul kisebbek, egy melléfogás (K10) elég volt ahhoz, hogy mélyrepülésbe küldje a céget, ahogy azt láttuk is a K8 után. (a K6-2-től a K8-ig folyamatosan sikerült előre lépniük, ami szerintem elismerésre méltó)
    Ezzel szemben az Intel egy hasonlóan vert termékkel vígan ellébecolt több generáción keresztül, mindössze mérsékelt piacvesztést elkönyvelve, továbbra is masszívan nyereségesen. Azóta pedig az erőviszonyok aránytalansága csak tovább nőtt.

    Egyébként a TSMC ha kicsit botladozik is, én nem írnám le, a bevételeik így lépéshátrányban is igen jelentősek, ebből könnyedén lehet finanszírozni a fejlesztéseket. A csíkszélesség csökkentése pedig egyre csak lassul, ez is csak megkönnyíti a felzárkózást. Plusz amíg a Common Platform nem bomlik fel, addig a tagok mind megkapják az új fejlesztéseket, szóval a Samsung nem fog tudni nagyon ellépni.

    Szerk.: Abban mindenképpen egyetértünk, hogy ha 2016-ban nem villantanak valamit vagy x86 vagy ARM vonalon, akkor vége a dalnak. Nagyon remélem, hogy nem így lesz.

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • hugo chávez

    aktív tag

    válasz Fiery #104 üzenetére

    "DX12: Szerintem sokkal prozaibb oka van a tier-eknek. Egyszeruen mindenkinek (AMD, Intel, MS, nVIDIA) az az erdeke, hogy minden dGPU-ra es iGPU-ra, ami a DX12 piaci debutalasakor epp piacon lesz, ra lehessen irni, hogy "DirectX 12 Ready"."

    Az AMD GCN-jei elvileg full DX12-esek, az Intelnél a Skylake jövőre jön, kb. akkor, amikor a DX12 is, ráadásul pont a Skylake IGP-je lesz "kigyúrva", mármint méretileg és ezért "erőben", szóval csak azzal lehet próbálkozni komolyabb játékokkal, mert a Broadwell IGP-je még kevés lesz. Na meg az Intelt amúgy sem érdekli különösebben az, hogy az épp aktuális procijainál régebbi termékei mit támogatnak és mit nem (ez a másik, ami undorító náluk, de amit a monopolhelyzetük miatt sajnos megtehetnek, mint ahogy a csak 2 éves terméktámogatást is). Szóval akárhogy is nézem, itt bizony az Nv az, akinek leginkább érdeke ez a "tier-ezés".

    "nVIDIA: Hamarosan nagy bajban lesznek, ha nem kapjak ossze magukat. dGPU-bol egyre kevesebbet adnak el, a Tegra csak nem akar beindulni, a Tesla es Quadro pedig elegge behatarolt piac, nehezen fognak onmagaban abbol megelni, ha a dGPU-k kihalnak."

    Kellett nekik a "mobil piacra" fókuszálniuk és a lefizetgetésen, meg a PhysX és GameWorks féle marhaságokon kívül telibefsnuk a PC-piacot. Egyébként én a Fermi idején még bírtam őket, mert az a termékcsalád tetszett, nem volt ugyan gamer cucc, kicsit a GCN-re hasonlított, de látszott a fejlődés. Most meg, áhhh...

    "Bizom benne, hogy a Javaval is ez fog tortenni, vagy ha marad, akkor gatyaba razzak, mert ami most megy a Java korul, az kriminalis."

    Szerintem maradni fog, mert már beette magát mindenhová... Viszont a gatyába rázás tényleg nagyon ráférne.

    "Konzolok: Onmagaban abbol nehezen el meg az AMD, ez a baj :( Rengeteg konzol APU-t eladnak, csak sajnos nem keresnek rajta tul sokat."

    Nem tudom, hogy pontosan mennyit keresnek rajtuk, de Abu azt mondta, hogy az AMD elég pofátlanul árazta be a konzolos APU-kat (mert megtehette). Persze nyilván az Intel jóval többet keres a HEDTbe szánt procijaival és még a felsőbb kategóriás négymagosaival is.

    Az Apple Watch meg, nos az Apple nagyon ért ahhoz, hogy addig nem is igazán létező igényeket kreáljon és ahhoz biztosítson termékeket, vagy stílust teremtsen, meggyőzze az embereket, hogy az ő cuccuk a legmenőbb, kellően felhype-olva... Szóval nem csodálkoznék, ha bejönne a jóslatod. :)

    (#105) Fiery:

    "A K8-as idokben is ment a mocsoksag, megis ki tudott noni a semmibol az Opteron, es nagy sikereket tudott elerni."

    A Cray volt talán az egyik leghűségesebb Opteron használó, sokáig kitartottak az AMD mellett, de mostanában már ők is Intel procikat vesznek... :(

    "sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz VaniliásRönk #106 üzenetére

    Egyébként ha a K10 45nm-en kezd, akkor szépen helyt is állt volna a megjelenéskor, szóval itt nem egyszerűen arról van szó, hogy nem tudtak előállni egy versenyképes architektúrával, hanem hogy lépéshátrányból kellett volna varázsolniuk.
    Ha 2016-ban nem áll rendelkezésre 14nm-es gyártókapacitás, akkor sok remény megint nem lesz, x86 vonalon legalábbis.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • 7time

    senior tag

    válasz VaniliásRönk #101 üzenetére

    (az AMD számára a következő konzol generáció pont ezért már veszélyben van) -

    Az nincs veszélyben mert oda nem elég 1 éves Intel támogatás meg drivert is kellene tudni írni, amúgy én úgy tudom hogy már folynak a tárgyalások az AMD -vel a következő gen konzolok tervezéséről.

    Ha 2016-ban nem áll rendelkezésre 14nm-es gyártókapacitás, akkor sok remény megint nem lesz, x86 vonalon legalábbis.

    Már 2015 lesz 14nm tehát ez nem akadály majd meglátjuk hogyan tudnak élni vele.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz VaniliásRönk #108 üzenetére

    A felsoroltak kozul SZVSZ a K10 volt a legkisebb problema. Az nem volt egy alapjaiban rossz architektura, sot. Csak a TLB bug, plane a ceges vonalon nem tett jot a cucc megitelesenek. Nem jo igy inditani egy uj vonalat :( Na mindegy, ez mar a mult, csak sajnos barmikor ujra elofordulhat, barkivel (pl. TSX bug).

  • Fiery

    veterán

    válasz 7time #109 üzenetére

    A konzol teljesen mas piac, mint az x86 Windows piac. A konzolokhoz kapasbol sokkal egyszerubb driverek keszulnek, hiszen nem kell annyi, a visszafele kompatibilitashoz szukseges hulyeseget mellekelni a driverekben. A PC-s videodriverek is sokkal jobb minoseguek lennenek, ha mondjuk mindig csak a legujabb technologiat kellene tamogatni, pl. manapsag mondjuk csak DX11-et, OpenGL 4.4/4.5-ot, es semmi mast, a DX12 megjelenesetol kezdve meg csak DX12-t.

    Az Intel kepes lenne jo konzol procit gyartani, csak hianyzik hozza egy igazan utos iGPU, meg a szandek. Nem gondolom, hogy foglalkoznanak egy ennyire marginalis piaccal, amikor minden erejuket es energiajukat felemeszti az ARM-mal valo harc. Az Intelt mar reg nem erdekli az AMD, nagyjabol a Bulldozer megjelenesekor volt utoljara, hogy erdemben harcolni akartak volna az AMD-vel. Azota orulnek neki, hogy egy gonddal kevesebb, le vannak osztva (sajnos) a lapok az x86 piacon. Marha erdekes lenne, ha valamilyen arab vagy egyeb penzes tamogatot maga mogott tudva, a VIA vissza tudna terni, es legalabb a Bay Trail ellen tudna kuldeni egy rohadt jo procit. Persze ez alom, hiszen a par evvel ezelottihoz kepest manapsag sokkal lenyegesebb a korites, azaz nem eleg jo CPU-t gyartani, kell jo iGPU, jo (integralt) chipset, mindez nagyon kicsi meretben es nagyon alacsony fogyasztassal. Ezt pedig igy egyutt az AMD is nehezen tudja letenni az asztalra (de legalabb le tudja), a VIA pedig keptelen ra, tul kicsik, tul kevesen vannak :(

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Fiery #110 üzenetére

    Érdekes, hogy a Nehalem hasonló bugja meg durván el lett hallgatva, minden sajtóorgánum jelentéktelennek titulálta. Miközben pont ugyan azokat a kockázatokat rejtette magában, mint az Agena esetén. Ja, hogy az intelnek szabad.

  • Fiery

    veterán

    válasz #65675776 #112 üzenetére

    Abszolut nem akarom vedeni az Intelt, de csak azert, mert mindket bug a TLB-hez kotodik, nem jelenti azt, hogy egy kalap ala lehet venni oket. Eloszor is, minden CPU tele van bugokkal, van amelyikben 50-100 db ismert bug is van, amelyek egy reszet stepping frissitessel javitjak, masik reszet BIOS frissitessel javitjak, a maradekot meg elegansan ugy hagyjak es kesz. Konkretan az Intel-fele TLB bugot BIOS frissitessel javitotta az Intel, es ment minden a maga utjan tovabb, ezert nem volt belole hiszteria -- kiveve az olyan website-okat, amik direkt akartak hiszteriat csinalni a nagy semmibol. Az AMD a sajat TLB bugjat nem tudta igy javitani, hanem le kellett tiltani a TLB-t a BIOS-ban. Ez egy alapveto kulonbseg, es jol mutatja a hiba sulyossagat. Megjegyzem, erdemes megnezni a Bloomfield spec update-et, ugyanis nem egy, hanem 4 kulonbozo TLB-hez kotheto bug is van a prociban :))

    AAJ1 - MCi_Status Overflow Bit May Be Incorrectly Set on a Single Instance of a
    DTLB Error
    AAJ42 - Incorrect TLB Translation May Occur After Exit From C6
    AAJ54 - Core C6 May Clear Previously Logged TLB Errors
    AAJ59 - Writes to IA32_CR_PAT or IA32_EFER MSR May Cause an Incorrect ITLB
    Translation

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz 7time #109 üzenetére

    "Az nincs veszélyben mert oda nem elég 1 éves Intel támogatás meg drivert is kellene tudni írni, amúgy én úgy tudom hogy már folynak a tárgyalások az AMD -vel a következő gen konzolok tervezéséről."

    Az eredeti XBoxba sem Intel CPU-t terveztek (ha jól rémlik AMD lett volna), aztán az Intel durván aláígért, ezt most is megtehetik. Támogatásra pedig nem igazán van szükség az Intel részéről, csak gyártókapacitásra.

    "Már 2015 lesz 14nm tehát ez nem akadály majd meglátjuk hogyan tudnak élni vele."

    Elvileg, gyakorlatilag is legyen úgy.

    #113 Fiery: A javíthatóság szerencse kérdése, nem az architektúra vagy a gyártó érdeme.

    [ Szerkesztve ]

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

  • Fiery

    veterán

    válasz VaniliásRönk #114 üzenetére

    "A javíthatóság szerencse kérdése, nem az architektúra vagy a gyártó érdeme."

    Igy van. Az AMD is kijavitott egy csomo CPU bugot BIOS frissitessel, es az Intel sem tudott mindent javitani ily modon, pl. FDIV bug vagy Cougar Point PCH bug -- meg egy halom egyeb bug, amik ott vannak a spec update-ekben.

  • Oliverda

    félisten

    válasz Fiery #31 üzenetére

    Amit leírtál, az a legnagyobb jóindulattal is csak egy szimpla hipotézis. Kis ellenpélda, hogy a Vishera viszonylag jó előrelépés volt IPC-ben és órajelben is azonos csíkszélességen, amikorra már egy kicsit ráncba tudták szedni a 32 nm-t. Per pillanat az Intel az mikroarchitektúráihoz tervezi a gyártástechnológiáit, míg az AMD-nek a bárgyártó(k) ígéreteihez kell tervezni a mikroarchitektúráit, illetve a komplett lapkákat, aztán vagy sikerül elérniük a bérgyártóknak a kitűzött célokat, vagy nem. Utóbbi esetben pedig jön az elbaltázott termék, amire mindenki fújol. Például a GF aktuális 28 nm-es gyártástechnológiájánál sanszos, hogy sokkal inkább a tranzisztorsűrűséget, illetve az alacsonyabb fogyasztást tartották szem előtt a fejlesztések során mintsem a nagy teljesítményt (magas órajelet). Az IDF-en volt egy jó kis előadás erről, majd ha lesz időm írók róla valamit.

    A 90 és a 65 nanométeres Prescott procik tulajdonságain is érdemes kicsit eltöprengeni, mert jó példa, vagy ott az AMD részéről a 65 vs. 45 nanométeres Phenom.

    [ Szerkesztve ]

    "Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

  • mzso

    veterán

    Akkor nem tudja megmondani valaki, hogy mennyi számít, hogy a BEOL 28nm a TSMC-nél? (Meg hogy mennyi a többieké)

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Fiery #113 üzenetére

    Letiltani a TLB-t? No, az azért érdekes lenne...

    Annyi történt, szintén mikrokód (azaz BIOS) frissítés alkalmazásával, hogy címfordítás közben a TLB nem férhetett hozzá az L3 cache-hez.

    Egyébként annyira súlyos hiba volt, hogy gyakorlatilag senki soha nem tudta előidézni még szándékosan sem. Ha az AMD maga nem jelölte volna kritikusnak a hibát, talán nem is foglalkozott volna vele senki.

  • ukornel

    aktív tag

    válasz Fiery #31 üzenetére

    (Először egy duplán OFF megjegyzés. Szívesen olvasom a hozzászólásaidat, mert időről időre áhított plusz információhoz jut belőle a mezei olvasó. :R
    Mégis, többször láttam, hogy kitör(t) veled a "flame wars" -szemben pl Abuval, akinek pedig szintén voltak vitatott kijelentései- ennek az oka pedig a stílus. Láthatóan élvezettel veszel részt időnként a topikok "tömegverekedéseiben".
    Más, hozzád hasonlóan jobban értesült és mélyebben hozzáértő egyének jellemzően mértékadó és távolságtartó viselkedésükkel könnyebben juttathatják mondanivalójukat a néha oly süket fülekbe is :)

    "A mostani Kaverit vagy Visherat hiaba gyartanad 10 nanon, akkor sem lenne gyorsabb, mint a (22 nanos) Haswell, sajnos."

    Érthető, amit mondani akarsz, mert az architektúra beletervezett kompromisszumairól és az azóta sem teljesen kijavított gyengeségeiről sok szó esett már. De a fönti pont egy vállalhatatlan kijelentés, mert a jövő 10 nm-es gyártástechnológiáinak vélhetően egyikünk sem járt a közelében sem, nem tudjuk, meddig lehet majd skálázni. Ez a Visherától számítva három teljes generáció ugrást jelentene. Az Intelnél egy-egy generáció (32 nm Sandi Bridge vs 22 nm Devil's Canyon, 14 nm Core M) lépés elég impresszív fejlődést hozott, órajelekben is.
    De játsszunk el a gondolattal: a 10nm FDSOI eljárással azonos tempó mellett 1/8 fogyasztás várható a 32nm PDSOIhoz képest (vagy akár a 28nm bulkhoz), ha összeszorozgatom a fejlesztők előrejelzéseit. Namost képzelj el egy 15 wattos FX-8350-öt, vagy egy 27 wattos FX-9590-öt :DDD Ez alapján már azt sem nehéz elképzelni, hogy a "10 nanós Vishera" lenyomja a Haswellt...

    86
    "Helyrepofozta? Vagyis most mar gyorsabb a legujabb Kaveri, mint mondjuk egy 3 eves Sandy Bridge i7-2600 mondjuk?"

    Ne haragudj de ez így demagóg. Miért nem az Extreme Edition-ökhöz, vagy a Sandy architektúrájú Xeonokhoz hasonlítod rögtön??

    79
    "Fizessen az Intel, ez igy vagy rendjen. De ha lecseng ez az ugy (eleg regota huzodik, teljesen feleslegesen), es utana sem tud az AMD elorebb lepni, akkor mi lesz a magyarazat? Mi lesz a kifogas, mi lesz az oka annak, hogy nem boldogulnak?"

    Na ez is egy aranyosan demagóg hozzászólás. Az a pillanat, amikor az a bizonyos lefizetés történt, visszavonhatatlanul elmúlt. Akkor esélye lett volna az AMD-nek bevételekben felnőni az Intel mellé, és most nem 10:1 (vagy rosszabb), hanem mondjuk 1:1 lenne a piaci részedésük aránya, és ennek megfelelően fokozottabb a verseny is.
    Egy (szintén demagóg) példával élve: ha egy mondvacsinált, egymilliós tartozásra hivatkozva elárverezik egy család autóját és viszik a fejük fölül a házat, a családfő öngyilkos lesz, mit számít már tíz év múlva, ha visszaadják nekik azt az 1 milliót?

    77
    "Javaslom mindenkinek, aki ezeken a dolgokon lovagol, hogy ne igyon es egyen semmit, amit olyan ceg allitott elo, ami valaha is katellezett. Vagy senkinek sem tunt fel, hogy bizonyos uzletekben csak C betus kolat arulnak, mas uzeletekben meg csak P betuset? Es ez csak egyetlen pelda a sok kozul."

    Demagógia a köbön. Ha C betűs kólát akarok, akkor ebbe a boltba megyek, ha P betűset, akkor meg a másik ugyanolyanba, ami pont olyan messze van és semmivel sem drágább. Ha meg ugyanolyan jól felszerelt, megegyező méretű, hasonló kijelzős, akkumulátoros stb de nem Intel, hanem AMD procis notit vagy tabot keresek, akkor melyik boltba menjek?? :(((

    43
    "Meddig varjunk még? Mikor indult ez az egesz GPGPU bohozat? 6 eve? 8 eve?"

    A szuperszámítógépek listáját jó ideje gyorsítókártyás gépek vezetik, az első tízben négy ilyen van. Nem tréfálnak a bohócok. Nyilván, ha nem egy méregdrága és egyedi nagyvasról van szó, hanem a GPGPU általános és elterjesztéséről, könnyen kezelhető formában, akkor az időigény még inkább érthető. Ahogy magad írtad a #61-ben: "A szoftverek es a driverek kifejlesztese nagyon ido- es penzigenyes feladat". Itt ugye nem csak néhány nyavalyás driverről van szó.

    49
    "Az IA-64-gyel is hosszu evekig bohockodott az Intel, megsem ert be. Pedig azt sokkal nagyobb energiakkal es penzugyi hatterrel nyomtak a mogotte allo mamutok. Vannak olyan dolgok, amik nem futnak be, akkor sem, ha amugy jo otletnek tunnek, es akkor sem, ha milliardokat lapatolnak bele nagy cegek."

    Nem elég az ötlet és a pénz, egy kis körültekintés is kell. Az IA-64 bevezetését felhasználói és fejlesztői igényeket sértve, erőből próbálta levezényelni az Intel. A mienk a jövő, ha nem tértek át, kizártátok magatokat, ja, és a régi cuccaitok csak vánszorogni fognak az új csudaprocikon. Ez egy akkora ziccer volt, amit az AMD -az akkori gárdával- nem tudott kihagyni - aztán szépen új utasítások sorával kitatarozták az x86-ot.
    Úgy tűnik, a HSA bevetetésénél tanultak ezekből a hibákból.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz ukornel #119 üzenetére

    "De játsszunk el a gondolattal"

    Rossz oldalrol kozelited meg a dolgot. Az elso generacios Bulldozertol (FX-8150) mindenki azt varta, hogy az akkor aktualis csucs mainstream desktop processzort (i7-2600) le tudja nyomni, mondjuk azonos vagy nem sokkal magasabb TDP-vel. Ez ugye tudjuk, hogy nem sikerult. Azota sem vittek lejjebb a procit alacsonyabb csikszelessegre, ugyanis teljesen egyertelmu, hogy hiaba vinnek le 20, 14 vagy akarhany nanora, az architektura nem skalazodna teljesitmenyben, azaz _felfele_ tul sokat. Clock-for-clock nem eleg eros -- plane az azota tovabbfejlodott konkurenciaval szemben --, az orajelet pedig csak a TDP borzalmas elengedese árán lehet novelni, ami manapsag mar nem "divat". Hiaba vinned le 14 vagy 10 nanora, akkor sem vihetned a magorajelet sokkal feljebb, ergo nem lenne gyorsabb, csak kisebb. Persze az idle fogyasztasa lehet hogy lejjebb esne, de a Bulldozernel nem is az a problema, hanem a csucsteljesitmeny.

    [felig off] Nem akarok direkt parhuzamot vonni a Kaverival, mert en is tudom, hogy az egy sokkal osszetettebb kerdes, mar csak az iGPU meg a gyartastechnologia miatt is, de ott is az tortent, hogy a CPU resznel az IPC fejlodest kioltotta az orajel csokkenese. Hiaba vitted le egy kedvezobb(nek latszo) gyartastechnologiara a CPU magokat, nem nyertel vele semmit (a CPU reszben). Kerem, senki ne kosson ebbe bele, en is tudom, hogy ez egy sokismeretlenes egyenlet.[/felig off]

    "Ne haragudj de ez így demagóg. Miért nem az Extreme Edition-ökhöz, vagy a Sandy architektúrájú Xeonokhoz hasonlítod rögtön??"

    Miert lenne demagog? Nem mainstream desktop/mobil processzor mindketto? Ugyanazon a palyan fociznak. Mondok szamokat is:

    Property: Kaveri / Sandy Bridge
    Magok szama: 4 / 4
    Memoria: 128 bites DDR3 / 128 bites DDR3
    Die meret: 245 mm2 / 216 mm2
    Gyartastechnologia: 28nm / 32nm
    Orajel: 3.7/4.0 GHz / 3.4/3.8 GHz
    Bejelentes ideje: 2014. januar / 2011. januar

    Eleg hasonlo parameterek, nem? Ezek alapjan szerintem a 7850K-nak illene lenyomnia az i7-2600-at, volt ideje az AMD-nek a Zambezi ota helyrerakni a cuccot. iGPU-ban persze a Kaveri gyoz, jooo sokkal.

    "Egy (szintén demagóg) példával élve: ha egy mondvacsinált, egymilliós tartozásra hivatkozva elárverezik egy család autóját és viszik a fejük fölül a házat, a családfő öngyilkos lesz, mit számít már tíz év múlva, ha visszaadják nekik azt az 1 milliót?"

    Bocs, de ezt nem lehet szembeallitani egy piaci verseny ellenes magatartassal, amit penzugyi haszonszerzes miatt kovetett el nem egy adott ember, hanem egy ceg, azaz emberek csoportja. Az emberelet teljesen mas kategoria. Es az AMD nem ment csodbe az Intel miatt sem, meg amugy sem, es nem is tudok ember aldozatokrol sem.

    "Ha C betűs kólát akarok, akkor ebbe a boltba megyek, ha P betűset, akkor meg a másik ugyanolyanba, ami pont olyan messze van és semmivel sem drágább. Ha meg ugyanolyan jól felszerelt, megegyező méretű, hasonló kijelzős, akkumulátoros stb de nem Intel, hanem AMD procis notit vagy tabot keresek, akkor melyik boltba menjek?? :((("

    Es ha en nem akarok 10 fele boltba jarni csak azert, hogy mindent megkapjak, amit szeretnék enni meg inni? De pont nem erre akartam celozni, hanem arra, hogy ha egy ceg (pl. a C es P betus vallalatok, vagy az Intel) piacellenes magatartassal elerik azt, hogy csak az o termekuket lehessen arulni egy boltban, es utana az egyiket elkapjak, megbuntetik, majd jon egy-ket itteni forumozo, hogy annak a cegnek a termeket moralis alapon (WTF?! de mindegy...) nem szabadna senkinek megvenni, akkor miert nem tesszuk mindannyian ezt az osszes olyan ceggel, amelyik nyilvanvaloan hasonlo modon torzitja a piaci versenyt? Ha moralis alapon ne vegyunk Intel processzoros termeket, akkor C meg P betus kolat se vegyunk ugyanilyen alapon, vagy a fentebb linkelt cikkben lathato abran levo cegektol se vegyunk semmit. Erre akartam celozni konkretan. Vagy inkabb arra, hogy ha valaki az eletet ilyen moralizalo modon eli, akkor vajon o mit eszik meg iszik? Hogyhogy nem halt me'g ehen? Hogyan tud egyaltalan postot irni ide? Firefox OS telefonrol, vagy Linux alol esetleg? Arrol nem is beszelve, hogy minden ceg, igen az AMD is (big f* scandal! most kapom a kickbant :DDD ) kovetett el mocskos dolgokat a multban, csak a kicsi cegeknek elnezik egyesek, a nagyoknak meg nem. Ugy szeretnem latni, amikor egy kicsi cegbol nagy lesz, a nagybol meg kicsi, es utana jonne a sok fan, hogy megvedje az uj kicsit, amire elotte kopkodott...

    "A szuperszámítógépek listáját jó ideje gyorsítókártyás gépek vezetik, az első tízben négy ilyen van."

    Es? A mainstreamrol van szo, arrol, ahova a HSA is celoz. Vagy a HSA-ban a H ugyanaz a H, mint a HPC-ben a H? :) Just kiddin'...

  • ukornel

    aktív tag

    válasz Fiery #120 üzenetére

    "Azota sem vittek lejjebb a procit alacsonyabb csikszelessegre, ugyanis teljesen egyertelmu, hogy hiaba vinnek le 20, 14 vagy akarhany nanora, az architektura nem skalazodna teljesitmenyben, azaz _felfele_"

    Ez vicces. A Zambezit azért nem vitték le alacsonyabb csíkszélességre, mert nem áll(t) rendelkezésre megfelelő gyártástechnológia. Csak a 28 nm bulk, illetve legújabban a 20 nm a TSMC-nél, de az sem jelent előrelépést a nagy teljesítményű szegmensben. Arról nem is beszélve, hogy annyi piacot veszített az AMD, hogy ha lenne egy ilyen, az AMD számára elérhető gyártástechnológia (pl hipphopp átportolnák az architektúrát az Intel 22nm-es eljárására), akkor is nagyon kétséges, hogy megtérülne-e ilyen méretű és komplexitású lapka kifejlesztése, amely ráadásul jóval kevésbé keresett szegmensbe érkezne.

    "Eleg hasonlo parameterek, nem? Ezek alapjan szerintem a 7850K-nak illene lenyomnia az i7-2600-at, volt ideje az AMD-nek a Zambezi ota helyrerakni a cuccot. iGPU-ban persze a Kaveri gyoz, jooo sokkal"

    Ja, persze a 4 magos duma. Hogyne, négy mag van a Kaveriben is, az oprendszer is megmondhatója.
    Csak éppen 4 Intel mag SMT-vel nyolc szál futtatására képes, míg a modulos Steamroller architektúránál a magok száma már eleve a multithreadingnek köszönhetően lett négy. A CMT sajátosságának megfelelően láthatja őket az operációs rendszer különálló magokként; de valójában a modul az önálló egység, nem a mag. Itt láthatod a különbséget a magok között. Azonos csíkszélesség mellett szinte pontosan ugyanakkora a Bull modul, mint egy SB mag.
    De fordítsd meg a logikádat.

    "Bocs, de ezt nem lehet szembeallitani egy piaci verseny ellenes magatartassal, amit penzugyi haszonszerzes miatt kovetett el nem egy adott ember, hanem egy ceg, azaz emberek csoportja. Az emberelet teljesen mas kategoria."

    Oké, vedd ki a -bevallottan abszurd- példámból az öngyilkosságot, úgy is épp eléggé szemlélteti a helyzetet.
    Az AMD akkor, amikor egyenértékű, vagy jobb procikat tudott gyártani, és ezt -piacellenes suskusok miatt- nem tudta profitra váltani, sokkal nagyobb veszteséget szenvedett, mint a sok évvel később megítélt kártérítés összege. A legnagyobb veszteség az volt, hogy nem tudott egy, az Inteléhez legalább közelítőleg erős brandnevet felépíteni akkor, amikor a termékei minősége alapján erre lett volna esély. A következő generáció -amikor tartani kellett volna az előnyt, vagy legalább is lépést kellett volna tartani az Intellel- kifejlesztésének záloga pedig az előző generációs termékék sikere. Pedig már azoknak a termékeknek a kifejlesztése sem két fillérbe került, és a így került az AMD a szűkülő lehetőségek és a növekvő adósság spiráljába.

    "Es az AMD nem ment csodbe az Intel miatt sem"

    Nem ment csődbe, de sokan vizionálják már. Te magad is írtad, hogy "ha megint huz egy Bulldozert az AMD, akkor ott lesz vege a cegnek". Egy csúnya övön alulival segítette az Intel erre a lejtőre az AMD-t.

    "De pont nem erre akartam celozni, hanem arra, hogy ha egy ceg [...] piacellenes magatartassal elerik azt, hogy csak az o termekuket lehessen arulni egy boltban, es utana az egyiket elkapjak, megbuntetik, majd jon egy-ket itteni forumozo, hogy [...]"

    Nem tudok számot adni mások viselkedéséről.
    A választék hiánya viszont engem is irritál.

    "A mainstreamrol van szo, arrol, ahova a HSA is celoz."

    Elegánsan nem olvastad tovább a hozzászólásomat...

Új hozzászólás Aktív témák