Keresés

Aktív témák

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz zax #14 üzenetére

    Kedves (#14) zax!

    Nem az északi híd, hanem csak a RAM vezérlő van integrálva a prociba. (Az AGP port és a déli híd felé való adatforgalmat továbbra is az északi híd csinálja.)

    *******
    (#17) gergoke!

    Ha a szóbanforgó alaplap és a belevaló proci nem lesz túl drága, akkor nagyon is jó lesz kisebb szervernek, munkaállomásnak és még dögös 3D játékgépnek is.

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz zax #22 üzenetére

    Kedves (#22) zax!

    Minthogy a RAM vezérlőt nem kell integrálni, az nVIDIA úgy döntött, hogy az északi és a déli hidat egyesíti. Ezért az nForce3 chipset-nél nincs külön északi és déli híd.

    Ez távlatilag csökkenti az árat, viszont rontja a rendszer rugalmasságát. A VIA a legújabb déli hídját (VT8237) beépítheti AthlonXP-s, P4-es, és hamarosan Athlon64-es és Opteron-os gépekbe is. (Ezzel szemben az nVIDIA-nak még van pár fordulója a hagyományosan a déli hídba integrált funkciók körül, lásd a SATA és hang vezérlő problémákat.)

    *******
    Kedves (#25) gergoke!

    A szervert NEM az teszi, hogy milyen névvel látta el a gyártó, vagy az eladó. (És még csak nem is az, hogy ki a gyártó.) A szerver attól szerver, hogy szerver funkciókat valósít meg.

    A minőségről (funkciók, teljesítmény, megbízhatóság, ár, stb.) természetesen sokat lehet rágódni. Pl. még a VIA C3 processzorával (a kis teljesítményfelhasználása miatt) is építenek szervereket.

    Írod:
    ''a második meg az, hogy a via több okból sem kerülhet bele szerverbe... ''
    Mi az a több ok?

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz Genialis #29 üzenetére

    Kedves (#29) Genialis!

    ''... Nemes egyszerűséggel csak ez egyik procira kötötték rá a memóriát, a másik meg úgyis megoldja a hozzáférést hipertransporton. ''
    Ez egy érdekes feltevés (:-)! Megvalósíthatónak tűnik, de ez esetben a 2. CPU voltaképpen csak a saját L2 cache-ét tudja hatékonyan RAM-ként használni...

    ******
    Kedves (#30) e-biza!

    ''szerintem gergoke arra gondol,hogy egyintel chipsetes amd lap jobb lenne ''
    (:-).

    AMD, VIA, nVIDIA, SiS és ALI chipset-ekről tudok, de akadhat még más speciális chipset-et gyártó cég is.

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz gergoke #33 üzenetére

    Kedves (#33) gergoke!

    Tényleg lényeges szemléletbeli különbség van közöttünk. Úgy látom, hogy te csak a csinos nőt tartod nőnek, a nagy medvét medvének, és a bajszos betyárt betyárnak (:-)...

    Írod:
    ''... mert most arról próbálok meg beszélni, hogy milyen a hamis biztonságérzet amit az általad említett ''szerverek'' adnak. ...''
    Ha a biztonságot tekintjük, akkor a legbiztonságosabbnak kikiáltott szerver sem olyan biztonságos, mint ha az adatainkat egy máshol elhelyezett másik szerveren is tárolnánk. Ha pedig van ilyen backup szerverünk, akkor igenis tehetünk engedményt abban a tekintetben, hogy ''a szerver'' úgymond mennyire legyen biztonságos (jobban mondva drága). (Egyáltalán nem véletlen, hogy az internet fejlődése éppen az erőforrások ilyen szétszórásának jegyében zajlik.)

    Írod:
    ''a viánál az első ok amiért nem szereli felelős szerver gyártó a termékeibe az a megbízhatóság.''
    Miért gondolod, hogy egy kis sorozatban (és esetleg kis cég által) gyártott speciális szerver chipset megbízhatóbb lesz, mint a VIA megfelelő terméke?

    Írod:
    ''nem minden esetben ez az az ár érzékeny piac, ahol megéri spórolni legyártott darabonként 5-10 dollárt''
    Ez igaz. De gyártani csak az tud, akinek van pénze, és hosszabb távon csak annak lesz pénze, aki tömeget is tud gyártani, olcsón.

    Írod:
    ''a via a piacon eljátszotta a renoméját már jó párszor. többek között a sokszor instabil, nem megfelelően optimalizált (szinte mindig kijött az A verzió is) és a nem előrelátóan tervezett (sokszor cseréletek azért is chipsetet, vagy chipset reviziót, mert az adott feature csak abban volt elérhető, habár már előtte tudni lehetett, hogy mire is lesz szükség a chipsettől) termékekkel.''
    Ami azt illeti, bőven lehetne mesélni arról is, hogy pl. az Intel, vagy az nVIDIA hogyan puskázta el bizonyos saját chipset-eit, hogy aztán VIA chipset-et legyenek kénytelenek használni. (Gondolod azért, mert az még rosszabb volt?)
    A SiS, vagy az ALi chipset-eiről már nem is szólva.

    Valójában a VIA chipset-ei egyre jobbak. Ha nem is tudja egy-egy újabb chipset-jük mindazt, amit aktuálisan elvárnánk tőle, mindig javítanak rajta. A déli hidat illetően pedig (a VT8237) jobb bármelyik konkurensénél!

    Írod:
    ''mégegyszer kiemelném, hogy nem is tudsz és ne is akarj meggyőzni arról, hogy az a szerver amire ezt a jelzőt ráakasztjuk... ''
    Szerepet tévesztel! Szerintem nem az elnevezés teszi a szervert, hanem hogy szerver funkciókat valósít meg (eredményesen) a gép. De nem akarlak meggyőzni, azt gondolsz, amit akarsz.

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz hobizoli #36 üzenetére

    Kedves (#36) hobizoli!

    Írod:
    ''Az anandtech-t meg egy dual Athlon MP 1.2GHz szerver viszi/vitte, amikor arra csereltek volt is rola egy cikkuk...''

    Az AnadTech-et pár éve upgrade-elték, akkor valami 8 db Athlon-os gépre. Most nem tudom, mekkora a szerver park.

    *******
    Kedves (#38) Genialis!

    ''A másik csúnya feltételezésem még borzalmasabb: mindkét proci a northbridge-en át) akkor felezték a memsávszélt. Azaz jó magyarosan megfogalmazva adtak a szarnak egy pofont.''
    Azért bizonyos alkalmazásoknál (pl. videó kódolás) még így is hatékony lehetne.

  • DcsabaS

    senior tag

    Egy tanulságos link az AnandTech szervereiről 2001-ből (újabbat nem találtam):

    http://www.anandtech.com/printarticle.html?i=1456

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz zax #43 üzenetére

    Kedves (#43) zax!

    Kérdezed:
    ''Mitől rontaná ez a ''mindent egybe'' megoldás a rendszer rugalmasságát? Vagy miért lenne a Via megoldása rugalmas?''
    Ha csak az északi híd CPU specifikus, és a déli híd felé egy szabványos nagysebességű kapcsolat van, akkor bármelyik procihoz illeszthető korszerű déli híd (lásd VIA fronton az Athlon, a P4 és az Athol64/Opteron eseteit, amelyek mindegyikéhez jó a VT8237), amikor pedig a déli híd upgrade-je válik esedékessé, akkor az az északi híd bolygatása nélkül is megtehető.
    Ha egybe van integrálva az északi és a déli híd, akkor bármelyik alegység elavulása, vagy hibája esetén az egész elavult, vagy rossz.

    Írod:
    ''Az ok, hogy a Via így mindig tud újabb déli hídat kihozni, na de abból te nem profitálsz, ha már megvetted az alaplapot. Vagy talán cserélhető lesz a déli híd az alaplapon?''
    A haszon azoknál a vevőknél jelentkezik, akik éppen akkor vesznek új alaplapot, amikor már arra az újabb részegységet szerelik.

    Írod:
    ''Az nVidia megoldása azért tetszik jobban, mert így az északi és déli ''híd'' közvetlenül kommunikálhat egymással, nem kell mindenféle V-Link, amik lassítják a rendszert.''
    Integrált megoldásnál természetesen könnyebb nagyobb belső sebességet elérni. De vajon mekkora sebességre van igény? Míg pl. az Intel legjobb chipset-ei vagy 256 kByte/s-ot biztosítanak, a VIA V-link 1 GByte/s fölöttit. Szóval egyelőre aligha kevés a bő 1 GByte/s.

    *******
    Kedves (#44) Den!

    A VIA-nál biztosan V-Link van, vagyis az Opteron HT-je csak a VIA északi hídig megy. (Később lehet, hogy csinál olyan déli hidat is a VIA, amelyik a HT-re illeszkedik.)

Aktív témák