Új hozzászólás Aktív témák
-
Petykemano
veterán
válasz
Alogonomus #8762 üzenetére
Érdekes. Én épp fordítva látom.
Én nem tartom magam Arm drukkernek. Szerintem az ARM energiahatékonyságbeli előnye nem magától értetődő. Nem mondom, hogy negligálható, de szerintem tervezési okokra visszavezethető: úgy vélem, hogy az a megközelítés, amit az AMD és az Intel használ a 5-6GHz-ek elérése érdekében mind a lapkaméretre, mind pedig a 3-4Ghz-es amúgy hatékony sávbeli fogyasztásra is negatív hatással lehet.
Az bizonyos, hogy ARM alapon is lehet versenyképes processzort tervezni. Talán kijelenthető, hogy az épp vezető (Intel vagy AMD) X86 megoldáshoz képest teljesítményben általában egy generációnyira le van maradva, ugyanakkor - fentieknek megfelelően - általában nincs lemaradva gyártástechnológiában, részben ennélfogva kisebb lapkából készül és nagyonis versenyképes fogyasztással. Nyers számok alapján a bemutatott termékek számomra versenyképesnek tűnnek.
Ahogy mondod, az AMD 4 generáció óta ostromolja, küszködik a szerverpiacon való nagyob piaci részesedés elérésével. Eközben többször is volt már több szempontból jobb, de legalábbis nagyon versenyképes és kompatiblis termékük, mint a piacvezető Intelnek és idénre jósolják azt, hogy elérheti a 20%-os piaci részesedést . Mindeközben az ARM az események (az Intellelassulása) farvizén evezve olyan termékekkel, amelyekért az AMD-t kiröhögte és lesajnálta (volna) a közönség (sok, de gyengébb mag, energiahatékonyabb socket), mondhatnám különösebb megerőltetés, küszködés nélkül, szélárnyékban értek el az AMD-éhez képest 2/5-ös részesedést, miközben a megoldás használatához ahogy mondtad is, túl kell lépni a kompatibilitási kérdéseken is.
Ebben természetesen nyilván benne vannak nem csak az Ampere termékei, hanem az Amazon Gravitonm, Nvidia és esetleg más in-house fejlesztések is.
Nem állítom, hogy a kompatibilitási kérdés ne okozhatna valahol egy üvegplafont az ARM terjedésének. Elképzelhető, hogy van egy bizonyos százalék, ameddig tartanak a vállalkozókedvű, agilis cégek, és a nagy tömeg, amelyik még ma is intelt vesz, egyszerűen annyira mamut, hogy csak rendkívül nehezen állna át.
De az, hogy ennyire észrevétlenül növekszik engem nem annyira magabiztosággal (x86-biztossággal) tölt el, hanem inkább aggaszt.
Különösen akkor van ok (az x86-osoknak) aggódni, ha igaz az, hogy minden fejlesztő olyan szerveres környezetet preferál, amin fejleszt és ha a fejlesztők körében terjed az Apple M1-M2. Többek között ezért is fontos, hogy ne totojázzon az AMD a Zen5-tel. Ugyanis az Apple hamarosan előállhat az N3-on készülő új megoldásával M3-mal és a pletykák szerint az Apple is készül szerverlapkákkal, amit lehet, hogy eleinte belső használatra készítenek, de ha a cloud az új nagy piac, akkor miért ne haraphatnának bele a szerver/cloud piacba saját gyártású hardverrel, hovatovább szerverrel (hardver+szoftver)?
Új hozzászólás Aktív témák
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B760M i5 13400F 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3070 8GB Pure Base 500DX fehér 650W
- Telefon felvásárlás!! iPhone 16/iPhone 16 Plus/iPhone 16 Pro/iPhone 16 Pro Max
- LG 65BX - 65" OLED - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox Ready!
- Intel ES Core i5-3470 4-Core 3.2GHz LGA1155
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RTX 5080 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged