-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
SATA_boy
csendes tag
válasz
ubyegon2 #38220 üzenetére
Kezdők és kevésbé hozzáértők nem ismerik a linux felépítését, így inkább (szerintem nagyon helyesen) rábízzák a telepítőre a particionálást. Lehet, hogy a végeredmény nem lesz minden szempontból optimális, de a rendszer garantáltan működni fog.
Viszont örülök hogy felvetődött ez a kérdés, mert szeretném tőletek megkérdezni hogy a 'valami más opció' választásával ti hogyan szoktátok létrehozni a partíciókat. Leginkább az érdekelne, hogy mekkora legyen a / root mérete, szoktatok-e ezen kívül még valaminek létrehozni csatolási pontot (pl. boot-nak) a swap-on kívül. Jó lenne ha erről a particionálásról lenne egy link vagy egy rövidke leírás a kezdő összefoglalóban is, elvégre egy rendszer használata annak feltelepítésével kezdődik. Rutinos rókákként biztos tudtok hasznos tanácsot adni, hogy nálatok mi vált be.
-
spammer
veterán
válasz
ubyegon2 #38209 üzenetére
A mostani "fahokedli rendszeremmel" gyorsabban, egyszerűbben tudok elvégezni mindent, mint bármelyik cicomázott DE-n.
-
oncsi
őstag
válasz
ubyegon2 #38101 üzenetére
Köszönöm a választ.
A Yumi megkérdezi, hogy mekkora területet jelöljön ki a Pendrive on az adatok tárolására. Minden Disztrónál külön.
Gondolom ez a hely "perzistens" amit említettél. 32 GB a Pen, és USB 3-as, de még van rajta 8GB üres rész. A többin más disztók vannak a saját könyvtárukban (partíciónak nem mondanám, mert az egészet Fat32-re formázza a Yumi.
A Yumi egy telepítő rajta, ami Win alá berakja telepítéskor az ISO fájlokat, úgy, hogy azok futtathatók , és választhatók (kicsomagolja), és mindnek külön könyvtára van . Rendszer indításnál. Itt lehet kijelölni, az egyes disztrót, amire Live indítás után az aktuális Linix fog használni. 1 GB-ot szoktam neki hagyni. de ez letöltötte a frissítéseket, meg telepítettem rá pár alap dolgot (nyelvet cseréltem) gyakorlatilag. A Gparted csak egy 32GB-os Fat 32-öt lát. És most jelezt, hogy kevés az adathordozón a hely (az egy GB amit ugye kijelöltem neki. -
-
-
apszi
őstag
válasz
ubyegon2 #37745 üzenetére
Hát, ha nem kifejezetten csak Win alatt futtatható dolgot akarok majd használni, úgy érzem nekem is a Linux fog bootolni a jelenlegi meglátásom szerint.
(#37697) CPT.Pirk: Neked is köszi! Egyébként elolvastam a blogodat, érdekesnek is találtam, de annyira új még nekem ez az egész Linux, hogy még nem tudom megítélni, mit is jelentene számomra a Chakra, így egyelőre kóstolgatom a sima KDE-t, aztán majd meglátjuk, de van benne fantázia. -
apszi
őstag
válasz
ubyegon2 #37731 üzenetére
Jah....4GB Corsair
A VGA-é 1,5GB(#37730) lev258 : Igen én
Még nem nagyon tudom mi ez a zárt driver dolog, de mindjárt utánakacsintok.
A hangot meg meg is lesem, de alap eszközként egyébként az X-FI van berakva, azzal nincs gond, csak nem szól(#37731) ubyegon2: Külső vinyó kapcsán pont nemrég nézegettem a HD állapotokat, az érintet PATA-s vinyó hibátlan.
-
apszi
őstag
válasz
ubyegon2 #37728 üzenetére
Hanyag Banda!!!
Nos, a gépemben már nem mai darab, de amire használom, arra több mint elég. Összetevők a következők:
Alaplap: Asus P5Q3
Proci: Core 2 duo E8400
VGA: Referencia hűtős Gigabyte GTX580 GeForce
Hang: Creative X-FI Gamer, vagy alaplapi Realtek ez utóbbit nem használom.
Hálózat: Realtek RTL8139/810 (alaplapi)Van még valami ami fontos lehet?
A PATA-s HDD az csak egy régi megmaradt vinyó, ami valamikor kellett plussz tárhelyként valamiért, és bent maradt a gépben, időnként mentettem rá dolgokat, de egy ideje már üresen ácsorgott, gondoltam kihasználom, és így jött képbe.
És ezt telepítettem: [link] -
ux1
addikt
válasz
ubyegon2 #37576 üzenetére
Nos akkor vegyük az én példámat. 27 linuxos szervert üzemeltetek a fővárosban és pestmegyében. Mivel ennyi helyen egyszerre nem lehetek, ezért a helyi informatikus oldja meg pl. a jelszó cserét, ha a user elfelejtette, esetleg új megosztás létrehozását stb. Ezekhez ugye min. root kellene, azt a passwd-t meg nem igazán osztanám meg. Így marad a sudo. Nagyon jól szabályozható benne, hogy ki milyen rendszergazdai parancsot futtathat, és csak is azt. Ezt még az nbites windows-informatikus is meg oldja, és így nem tud garázdálkodni a rendszerben.
-
herdsman12
őstag
válasz
ubyegon2 #37497 üzenetére
Van még kérdésem:
Multimedia és a Mozilla tároló miért kell külön, Iceweasel miatt van jelentősége?
Chromiumot is használtam, de Jessie óta tragikusan működik, Yahoo, 24 sec. üres képernyő, majd betöltődik, Iceweasel 10. fülön 3-4 sec.(#37498) spammer
Sokat segítenek az írásaid, eltárolom magamnak, itt is érdemes lenne összegyűjteni.
Nálam változatlanul ez a helyzet:ggy@eee901:~$ sudo nano /etc/default/grub
[sudo] password for ggy:
ggy is not in the sudoers file. This incident will be reported.Gondolom, hogy a sudoers miatt van ez, de addig nem zavar amíg van más megoldás.
A history kérdéshez jöhetne némi alias tájékoztató is.(#37500) CPT.Pirk
Művelem magam, aztán még kérdezek.Urak, köszönöm az okítást!
-
spammer
veterán
válasz
ubyegon2 #37504 üzenetére
History-hoz még némi plusz infó, hátha valakinek jól jön:
Annyit érdemes még tudni, hogy ha a parancs elé egy szóközt ütsz (tehát szóközzel kezded), akkor nem fogja megjegyezni, nem lesz ott a history-ban.
Ha beírod, hogy history, akkor listázza a feljegyzett (előzőleg bevitt) parancsokat, melyek előtt egy szám lesz. Ha meg akarod ismételni valamelyik parancsot, akkor hivatkozhatsz rá így:
!szám
majd Enter, és akkor be fogja írni a számhoz tartozó parancsot, és nem kell begépelni újra, vagy nem kell a nyilakkal végiglapozni az előző parancsokat.
Ha a legutoljára begépelt parancsot akarod újra használni, akkor elég ennyit beírni: !! majd Enter
Ha keresni akarsz a history-ban (tehát az eddigi begépelt parancsaidban), akkor:
history | grep "keresendő kifejezés"
-
wopi
aktív tag
válasz
ubyegon2 #37394 üzenetére
Kíváncsi lettem volna, hogy a compiz mennyit kajál meg a memóriámból. Tudod, szeretek kísérletezni.
Próbáltam egyébként pár hete tiszta arch telepítést. Egész jól ment a dolog, csak az volt az érdekes, hogy telepítéskor volt wifi, viszont amikor indult az éles rendszer, akkor már nem, és képtelen voltam megtalálni, hogy mit is kell hozzá felpakolnom. Még google sem volt túl segítőkész velem.
Pedig tetszett, hogy a nulláról mindent.
-
King Unique
titán
válasz
ubyegon2 #37263 üzenetére
OK, majd talán vmikor meglépem, ha feltétlen szükséges lesz.
Először Arch-ot akartam, de a full terminálos telepítés elriasztott, az nem nekem való. Antergos-t már próbáltam korábban Cinnamon felülettel, tetszett, de akkor majd meglesem KDE-vel is.(#37264) spammer: igen csak, aki nem akkora szaki ilyen téren, sokkal praktikusabb és kényelmesebb, ha mindent a GUI-n instant be tudsz állítani. Téma, háttérkép, ablakeret, +effektek, + alkalmazások, xy beállítások elvégzése helyileg anélkül, hogy böngészőt és/ vagy terminált kéne nyitni, na meg a google-t túrni, hogy hogyan kell. Azért ez szerintem nagyon nem mindegy. Legalábbis nekem nem.
Ha csak egyszerű panel testreszabási lehetőségeit nézem, akkor KDE a csúcs, de Cinnamon is elég jó, viszont egy Mate már jóval korlátoltabb.
Illetve aki Windowsról jön és hasonló felületet, testreszabhatóságot, na meg látványt is akar, akkor egyértelműen a Cinnamon és a KDE, ami leginkább megfelel ezeknek. És hiába mondják, hogy ezen 2 +a Unity a legerőforrásigényesebb, mihez képest ugye? Mert egy újabb Windowshoz képest még mindig kevesebbet esznek és fürgébbek, így egy átlagos gépen simán elmennek. Ezeket a Mate, Xfce, LXDE, Openbox stb. disztrókat leginkább a nagyon gyenge gépekre érdemes felpakolni. Szerintem. -
#21078528
törölt tag
válasz
ubyegon2 #37155 üzenetére
hdparm -S 0 /dev/sdx, ezzel pl. kikapcsolod a parkoltatást.
Ha jól emlékszem 1-241-ig 5mp, 241-251 30p értéket lehet állítani, de inkább olvas utána...
Szerintem -y opcióval lehet folyamatosan altatni, de ennek is olvas utána...
Vagy valamilyen boot szabályt csinálj, vagy a legelegánsabb az UDEV szabály.Egyébként az altatás/felpörgetés témánál semmivel sem tudnál jobban ártani a meghajtónak, szal 3x is meggondolnám, hogy megéri-e...
-
herdsman12
őstag
válasz
ubyegon2 #37055 üzenetére
Vagy nagyon elnéztem valamit, vagy választékosabb (?) a CD image a Netinstall-nál.
Egyszer telepítettem Live módból a Sid verziót, kérdezés nélkül felpakolta az 586 non-pae és a 686 kernelt. Működött mindkettő, de a stabil verzió miatt következett egy CD image telepítés. Itt több dolgot is választhattam volna (586 non-pae, stb), sajna nem figyeltem eléggé mik vannak még ott. Aztán megpróbáltam az 586 non-pae kernelt utólag telepíteni, de megakadtam, mert a telepítő CD-t kérte és hiába mountoltam a pendrive-ot, nem fogadta el.
Most kipróbáltam a Netinstall-t, de felesleges volt a para, mert a kötelező (ország, nyelv, bill, part) dolgokon kívül, nem volt sok választási lehetőség.
Alapból kipipálva:
Debian desktop environment, print server, Szokásos rendszereszközök.
Választható:
GNOME, Xfce, KDE, Cinnamon, MATE vagy LXDE, valamint web server és SSH server.
Pedig "Fenyő" kolléga 586-os megjegyzése miatt teszteltem volna, de most "csak" 686 van.
Mindhárom telepítésnél azonos programok települtek, ennyi kb elég is volt a Linux telepítésből.Röviden a "két szó és a két méret" nekem csak az install internet kapcsolatot vagy a hiányát jelenti, ez egyértelmű, vagy mást kellene látnom?
Van még egy kérdésem, amikor két kernel kerül a gépemre (Sid telepítés), akkor külön kell frissíteni őket, vagy bármelyikből elég frissíteni?
Mi az a 3-4 sec, ébresztő? Nálam user, passw megadással inkább 40 sec.
-
#98452736
törölt tag
válasz
ubyegon2 #36920 üzenetére
Értem
Hát eddig eljutottam, itt ugye lehet választani Cd vagy DVD telepítőt és utána a #1 számú iso filet kell leszedni -ha mindent jól olvastam - . Olvastam még Live fájlról is, ott is kiad többet, hogy milyen ablakkezelővel töltöm le. Hát igen, kicsit bonyolult a letöltése -
Lathronos
őstag
válasz
ubyegon2 #36794 üzenetére
Ezért szeretem én is, mert bármibe le tudom szedni. Nálam ez az örök kedvenc, ha AC/DC-ről van szó.
-
herdsman12
őstag
válasz
ubyegon2 #36685 üzenetére
Köszi az ajánlatot, de amit Lathronos linkelt az 64bit-es változat, az nem az én gépemre való, bár hasonlóra ajánlotta, az eredeti linkeden van 32bit-es változat.
(ASUS EEE PC 901 netbook, Intel Atom N270, 1.6GHz, 2GB RAM, 32GB SSD)
Rákérdezek, ha nem jelentkezik.
Firefox ESR gyors próba, megy a videó lejátszás. -
herdsman12
őstag
válasz
ubyegon2 #36681 üzenetére
Köszönöm a válaszokat, azt már látom, hogy nem költözök a haladó topikba.
A telepítéskor elfogadott, de utólag már nem módosítható "túl egyszerű" 6 karakteres jelszó, valamint az Iceweasel videó elutasítása és az Extended swap miatt újra telepítettem Jessie-t.
Az biztos, hogy a Jessiehez mellékelt particionáló nem kezdőknek való, nem figyelmeztet semmire, rendesen figyelni kell, hogy normális legyen a particionálás. A befejezés se egyszerű, első alkalommal eltávolítottam a pendrive-ot, amikor írta, hogy el kell távolítani, azonnal csonttá fagyott az egész, csak a power gomb bírt vele, most "rutinosan" nyomtam a "Tovább" gombot, majd pendrive ki, és szintén lefagyott. Hát ezt nem fehér embernek csinálták.
Mivel ezen a 32GB-os SSD-n max 2 + swap particiót csinálok, gondolom így jó:Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sda1 * 2048 58593279 58591232 28G 83 Linux
/dev/sda2 58593280 62531583 3938304 1,9G 82 Linux swap / SolarisTelepítés után az apt-get upgrade frissítene pár csomagot:
Az alábbi csomagok frissítve lesznek:
fuse iceweasel libcurl3-gnutls libfuse2 libmodule-signature-perl
libsqlite3-0 libtasn1-6 libxml-libxml-perl linux-compiler-gcc-4.8-x86
linux-headers-3.16.0-4-586 linux-headers-3.16.0-4-686-pae
linux-headers-3.16.0-4-common linux-image-3.16.0-4-586
linux-image-3.16.0-4-686-pae linux-libc-dev ntfs-3g openjdk-7-jre
openjdk-7-jre-headless tzdata tzdata-java
20 frissített, 0 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.Nem tudom mi lenne az Iceweasel csomag, de most megy a videó lejátszás, nem merem ráengedni a frissítést.
Ez eddig szép is lehetne, de frissült a boot képernyő:
Loading, please wait...
fsck from util-linux 2.25.2
fsck: error 2 (No such file or directory) while executing fsck.ext4 for /dev/sda1
fsck exited with status code 8
[ 9.548370] systemd-fsck[135]: /dev/sda1: clean, 137751/1831424 files, 928038/7323940 blocksEz meg mi?
Látszólag minden működik. -
King Unique
titán
válasz
ubyegon2 #36564 üzenetére
Ha ezt tudom, hogy nem kedveli Cinnamont, akkor lehet másik DE-t rakok fel...Compiz és KDE felálásnál mi a helyzet, azzal se megy?
Illetve nézegettem a kisalkalmazásokat és asztaliakat, találtam vmi hardver system monitort, de nem akart működni...CPU, VGA, de főleg HDD hőmérséklet és egyéb értékek érdekelnének. Arra van vmi spec külső alkalmazás, amit ajánlott feltenni? -
King Unique
titán
válasz
ubyegon2 #36569 üzenetére
fordítva is megvan azért.
Igen, tudom, hogy pöcc-röff terminálból. Elvileg van Mintben is grafikus tűzfal, lehet majd kapcsolom csak be.
(#36570) bob.zxr: érdekes...akkor a +1 a védelem mellett.
Egyébként meg annyi a történet, hogy korábban is már próbálgattam rövidebb ideig élesben, de leginkább virtuális gépen. Viszont ilyen multi-boot telepítést, hova kerüljön a GRUB szintű dolgokat még nem csináltam, azért kérdeztem. A 10-es tesztelését meguntam, bughalmaz az egész...talán majd a végleges.
Felszabadult 40-50 GB tárhelyem és úgy gondoltam akkor már értelmesebb dolgokra fordítom.Majd az előzőnek is felszabadítok annyit, ha elkészül, aztán majd meglátjuk. De 1-2 jobb Linuxot mindenképpen megtartanék, hely akad nekik. Van több dolog, ami jobban tetszik benne, de mivel nem szeretem a kompromisszumokat, ezért praktikus és kényelmes megoldás a több rendszer egy gépen.
Nem is tudom mit lenne érdemes még felrakni? Arch alapú Chakrát is látom favorizálják nagyon, majd meglátom.Amúgy ezzel a megoldással, Win Boot Loader + ext4 partíción a GRUB, nem okot gondot majd a 17.2-re upgrade-elés, nem csesz el semmit?
Ezért is választottam ezt, mert vki írta egyik topikban, hogy GRUB : Win + Linux felállásnál, előzőt upgrade-elte és leszedte az MS cucca az Ubuntut... -
olivera88
veterán
válasz
ubyegon2 #36573 üzenetére
Értem. Azt mondták exportal helyettesíthető.
Na most más probléma. Sikerült leforditani a meteorológiai programom új verzióját Cmakeval, települt is, a tesztetek is lefutottak gond nélkül, de működni már nem működik. Nem találja a Python modult.
from Magics.macro import *
ImportError: No module named Magics.macro
oliver@supercell:~$Ezek szerint rossz helyre telepítettem? cmake /home/oliver/Magics-2.24.7 -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=usr/share/install/Magics-2.24.7
Szóval az USR shareba kellet volna települne elvileg. De ott nem találom a mappáját.
Akkor hova települt?
-
erhas01
tag
válasz
ubyegon2 #36533 üzenetére
A p4-es gép: ..... Ezt mind be kell gépelnem?
A felesleges részeket, vagy mindet kérem a moderátor,topikgazda törölje!
Motherboard: Asus Rev1 P5P800-se 2005-07-09
Cpu:P4 3GHz Socket 775
width: 64bit ..... 64 bites a processzor? Lehet. ... Telepíthetek újra?
clock:200 MHz
Memory: 4X 512MB DDR
Display:RV635 Radeon HD 3650/3750/4570/4580
Multimédia: 82801EB/ER (ICH%/ICH5R) AC'97 Audio
Disk: ATA IC35L020AVER07-0 HITACHI 18GB !!! Cabel select jumper.
Volume: ext4
Logical name: /dev/sda1
Logical name: /
Version 1.0
Serial: 08cc4c34-b5e3-4ef-9c1f-82f8a6b8eeda
Size/Capacity: 16GiB ................ Jé lehet másolni is ...-volume:1
description: Extended partition
physical id: 2
bus info: scsi@0:0.0.0,2
logical name: /dev/sda2
size: 2045MiB
capacity: 2045MiB
capabilities: primary extended partitioned partitioned:extended
*-logicalvolume
description: Linux swap / Solaris partition
physical id: 5
logical name: /dev/sda5
capacity: 2045MiB
capabilities: nofsAz íróból kettő van, egy ide szalagkábelen. Később megnézem a jumpert, és a bekötést.
-cdrom
description: DVD-RAM writer
product: DRW-1612BL
vendor: ASUS
physical id: 0.1.0
bus info: scsi@0:0.1.0
logical name: /dev/cdrom
logical name: /dev/sr0
version: 1.06
capabilities: removable audio cd-r cd-rw dvd dvd-r dvd-ram
configuration: ansiversion=5 status=nodisc
*-scsi:1
physical id: 2
logical name: scsi1
capabilities: emulated
*-cdrom
description: DVD-RAM writer
product: DRW-1612BL
vendor: ASUS
physical id: 0.1.0
bus info: scsi@1:0.1.0
logical name: /dev/sr1
logical name: /media/levego
version: 1.06
capabilities: removable audio cd-r cd-rw dvd dvd-r dvd-ram
configuration: ansiversion=5 mount.fstype=iso9660 mount.options=ro,nosuid,nodev,relatime,uid=1000,gid=1000,iocharset=utf8,mode=0400,dmode=0500 state=mounted status=openKülső HDD USB és ESata vagy Firewire bekötéssel. Kettő adatkábel van csatlakoztatva egyszerre!
scsi:2
physical id: 3
logical name: scsi2
capabilities: emulated
*-disk
description: ATA Disk
product: SAMSUNG HD502HJ
physical id: 0.0.0
bus info: scsi@2:0.0.0
logical name: /dev/sdb
version: 0001
serial: S20BJ90Z693579
size: 465GiB (500GB)
capabilities: partitioned partitioned:dos
configuration: ansiversion=5 sectorsize=512 signature=2a4bf086
*-volume
description: Windows NTFS volume
physical id: 1
bus info: scsi@2:0.0.0,1
logical name: /dev/sdb1
version: 3.1
serial: fca110ad-8a4d-374c-b1ec-81c1e972432e
size: 465GiB
capacity: 465GiB
capabilities: primary ntfs initialized
configuration: clustersize=4096 created=2010-07-24 20:39:23 filesystem=ntfs label=adat state=clean
Nyomtató:
scsi:3
physical id: 5
bus info: usb@3:2
logical name: scsi4
capabilities: emulated scsi-host
configuration: driver=usb-storage
*-disk
description: SCSI Disk
product: psc 2210
vendor: HP
physical id: 0.0.0
bus info: scsi@4:0.0.0
logical name: /dev/sdc
version: 1.00
capabilities: removable
configuration: ansiversion=2 sectorsize=512
*-medium
physical id: 0
logical name: /dev/sdclsblk:
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 18,7G 0 disk
├─sda1 8:1 0 16,7G 0 part /
├─sda2 8:2 0 1K 0 part
└─sda5 8:5 0 2G 0 part [SWAP]
sdb 8:16 0 465,8G 0 disk
└─sdb1 8:17 0 465,8G 0 part
sr0 11:0 1 1024M 0 rom
sr1 11:1 1 2,7G 0 rom /media/levegolscpu
Architecture: i686
CPU op-mode(s): 32-bit, 64-bit
Byte Order: Little Endian
CPU(s): 2
On-line CPU(s) list: 0,1
Thread(s) per core: 2
Core(s) per socket: 1
Socket(s): 1
Vendor ID: GenuineIntel
CPU family: 15
Model: 4
Stepping: 1
CPU MHz: 2998.674
BogoMIPS: 5997.34
L1d cache: 16K
L2 cache: 1024Klsmod
Module Size Used by
nls_utf8 12493 1
isofs 39205 1
bnep 18895 2
rfcomm 58045 0
bluetooth 391253 10 bnep,rfcomm
6lowpan_iphc 18262 1 bluetooth
binfmt_misc 13140 1
usblp 18288 0
wl 6144840 0
cfg80211 418839 1 wl
snd_wavefront 34046 0
snd_cs4236 29209 0
snd_intel8x0 37321 2
snd_opl3_lib 18651 2 snd_wavefront,snd_cs4236
hisax_isac 13822 0
snd_hwdep 13272 2 snd_wavefront,snd_opl3_lib
snd_ac97_codec 105860 1 snd_intel8x0
snd_wss_lib 25739 2 snd_wavefront,snd_cs4236
hisax 498162 1 hisax_isac
snd_mpu401_uart 13865 2 snd_wavefront,snd_cs4236
snd_seq_midi 13324 0
snd_seq_midi_event 14475 1 snd_seq_midi
snd_rawmidi 25722 3 snd_wavefront,snd_mpu401_uart,snd_seq_midi
ac97_bus 12642 1 snd_ac97_codec
dm_multipath 22373 0
isdn 124492 1 hisax
snd_pcm 87194 4 snd_ac97_codec,snd_intel8x0,snd_wss_lib,snd_cs4236
crc_ccitt 12627 1 hisax
scsi_dh 14458 1 dm_multipath
snd_seq 56592 2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
serio_raw 13251 0
avmfritz 18593 0
mISDNipac 33594 1 avmfritz
lpc_ich 16877 0
mISDN_core 85986 3 avmfritz,mISDNipac
snd_seq_device 14137 4 snd_seq,snd_rawmidi,snd_opl3_lib,snd_seq_midi
snd_timer 28648 4 snd_wss_lib,snd_pcm,snd_seq,snd_opl3_lib
shpchp 32143 0
snd 66670 17 snd_ac97_codec,snd_intel8x0,snd_hwdep,snd_timer,snd_wss_lib,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_wavefront,snd_mpu401_uart,snd_seq_device,snd_cs4236,snd_opl3_lib
ns558 12598 0
gameport 15189 1 ns558
ppdev 17391 0
soundcore 14599 1 snd
parport_pc 32021 1
lp 13299 0
parport 40836 3 lp,ppdev,parport_pc
mac_hid 13059 0
btrfs 884298 0
xor 26221 1 btrfs
raid6_pq 97455 1 btrfs
uas 22631 0
dm_mirror 21756 0
usb_storage 52721 1 uas
dm_region_hash 20121 1 dm_mirror
dm_log 18072 2 dm_region_hash,dm_mirror
hid_generic 12503 0
usbhid 47035 0
hid 95946 2 hid_generic,usbhid
firewire_ohci 35647 0
radeon 1312439 3
psmouse 91277 0
firewire_core 61867 1 firewire_ohci
floppy 59708 0
e1000 121463 0
crc_itu_t 12627 1 firewire_core
i2c_algo_bit 13197 1 radeon
pata_acpi 12901 0
ttm 85257 1 radeon
drm_kms_helper 55007 1 radeon
drm 255469 6 ttm,drm_kms_helper,radeonlspgpot
gpg: keyblock resource `/home/levego/.gnupg/secring.gpg': állománymegnyitási hiba
gpg: keyblock resource `/home/levego/.gnupg/pubring.gpg': állománymegnyitási hiba
# Ownertrust listing generated by lspgpot
# This can be imported using the command:
# gpg --import-ownertrust^C
gpg: Interrupt caught ... exitingKöszöntem.
-
#21078528
törölt tag
válasz
ubyegon2 #36496 üzenetére
Mint látod, alapból az 'exec fstrim-all' parancsot tartalmazza, tehát csak Samun és Intelen fut, le kell cserélni az 'exec fstrim-all --no-model-check' parancsra.
A 12.04 LTS-ben még nem volt ez a cronból futó opció, és én amúgy sem szoktam az Ubuét használni, mindig lecserélem a cikkben lévő másik példára, mert ott készül napló, és látom mi történik.
Az új Ubunál akkor valószínűleg tényleg fut alapértelmezetten, de ezt nem tudom, meg kell hívni a szkriptet manuálisan és kiderül.Debiant szakértői módban telepítem mindig, így már telepítés közben beállíthatóak az fstab opciók, és én továbbra is a discardot favorizálom. Egyébként a 2. cronos példa változtatás nélkül használható Debiannál is.
Globálisan nagy változások nincsenek az SSD kezelés terén, pár aprósággal kiegészítettem a cikket, de a lényeg maradt.
-
#93794560
törölt tag
válasz
ubyegon2 #36500 üzenetére
A sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported" parancsra kiírja, hogy támogatva a trim. Swap partíció van.
Most, hogy így belekezdtem a Linuxozásba, feltettem a Wine-t. Amikor rájöttem, hogy hogyan kell használni, feltettem néhány programot, ami Linuxon nem elérhető. Kipróbáltam egy régi, MS Office 2000-t, valamint az egyik kedvenc grafikai programomat, a Neopaint for Windows-t. Tökéletesen működnek. -
válasz
ubyegon2 #36500 üzenetére
UUID=77c25784-65fa-4a22-b7c5-eac5445027b3 / ext4 [B]discard,noatime[/B],errors=remount-ro 0 1
Valamiért ez a sor rosszul jelent meg, így helyes:
UUID=77c25784-65fa-4a22-b7c5-eac5445027b3 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
szóval az errors elé írod be a discard opciót s ha gondolod, a noatime- t is, mentesz, újraindítod és manual TRIM újra
Ha log fájlokat akarsz majd nézegetni hibakeresés miatt, akkor a noatime opciót ne írd be!
-
Lathronos
őstag
válasz
ubyegon2 #36491 üzenetére
Igen, ugyanis a Numix PPA tárolóban van az ikon és GTK pack is. Vagyis a felvétele után synapticból telepíted.
Vagy terminálból:
sudo apt-get update
sudo apt-get install numix-icon-theme numix-icon-theme-circle numix-gtk-themeVagy csinálhatod így is, mint azt már korábban írtam.
Estére megcsinálom a Voyager blogot is és talán a Bodhi 3.0 E19-et is.
-
Lathronos
őstag
válasz
ubyegon2 #36485 üzenetére
Ezt nézd meg. A zenét némítsd le, mert borzalmas.
Bár a mai fiatalok szerint jó, ahogy ők mondják: "zsírkirály".
-
válasz
ubyegon2 #36477 üzenetére
A haszna annyi, hogy nem szívatod magad a lánc MBR-rel, amibe ha egy kis hiba csúszik, jöhet az a bizonyos roller. GPT két helyen is van a lemezen, van backup és CRC is. Illetve, UEFI-s win telepítéshez muszáj, de ez gondolom nem fenyeget. 3 rendszerem van már GPT+UEFI-n Ubuntu alatt.
Hogy érted, hogy a GParted nem figyel az alignálásra? Elvileg 2 opció is van, MiB illetve Cylinder. Előbbivel nem hiszem, hogy gond lehetne.
Debian-ra PPA-val úgy tudod feltenni, hogy beírod a source.listbe a megfelleő Ubuntu variánssal. Jessiere szerintem az utolsó, Vivid lehet az igazi. Persze, különbségek lehetnek.
A káosz meg ha annyit jelent, hogy adnak a fejlesztők kezébe egy hostingot, ami buildel helyettük, és megoldja a repo kérdést, akkor igen, káosz van.Témába, ikonokban nem vagyok jártas, de gondolom felület (és annak verziója) függő, nem OS.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #36477 üzenetére
Pont ugyanúgy kell a ppa-t hozzáadni, mint Ubuntun. Csak nem igazán jellemző Debianon az a PPA-s káosz ami Ubuntu alatt van, vagy legalább is korábban volt, így a PPA használat se valami gyakori.
A kezdő kérdéseket meg egyáltalán nem utálják, nem tudom ezt honnan vetted.
-
-
#93794560
törölt tag
válasz
ubyegon2 #36443 üzenetére
A gépem egy Lenovo Z50-70 noti.
CPU: Core i5 4210U (Haswell)
4 Giga RAM
SSD: Kingston V300 120 GB
1366x768 felbontás
DVD RW meghajtó
VGA: intel HD4400+NV Geforce 840M
Realtek wifi+Atheros LAN
A Linpust DVD-ről futtattam, igaz, a régebbi Lite 2.1-est. A wifit nem ismerte föl, de vezetékről ment a net. Azóta megjelent a 2.2 is, amibe újabb hardverek támogatását tették bele, de ezt még nem próbáltam ki. Nem ragaszkodom a Linpushoz, kipróbálom a Mintet is, DVD-ről futtatva. -
válasz
ubyegon2 #36252 üzenetére
Egyébként, senki nem olvas manpage-t?
-f, --fs
Output info about filesystems. This option is equivalent to "-o
NAME,FSTYPE,LABEL,MOUNTPOINT". The authoritative information
about filesystems and raids is provided by the blkid(8) command.UUID-ről szó sincs. 14LTS alatt (ami a Mint alapja) tényleg nem írja ki, az új Ubuntu-n már írja.
Téma zárható. -
F34R
nagyúr
-
F34R
nagyúr
válasz
ubyegon2 #36249 üzenetére
siman sudo lsblk -f el kiir mindent amit kell.
(#36244) ubyegon2
Ez mind szep es jo csak nekem epp nincs windowsom (es nem is igen lesz)
csak hasonlitaskepp
/dev/zero ~600MB iras utan leall, a led is kialszik
/dev/urandom ugyanez a helyzet csak gyorsabban vegezte volna a dolgat.shred mar, a first pass-nal elakad a harom stage-bol.
szoval szerintem kuka.
-
Exom
tag
válasz
ubyegon2 #36217 üzenetére
Alapvetően LinuxMInt 17.1 -et próbálgatok. Abból is a Cinnamon / Mate / XFCE ablakkezelővel.
A LinuxmIntben levő FF -ra hivatkoztam úgy, hogy linuxmintesített FF. Gondoltam az elég pontos meghatározása az oprendszernek.A másik topikban érdeklődtem, mit ajánlanak a tapasztaltak. Ott javasolták a Mintet, emiatt azt próbálgatom.
-
Apollyon
Korrektor
válasz
ubyegon2 #36214 üzenetére
Bár nem írta egyik topikban sem hogy milyen disztrót használ, feltételezem hogy Debiant, amin Iceweasel a neve és a logója a FF-nak. Ezt az egyet leszámítva semmi különbség nincs a "normál" FF-hoz képest. Ja, meg alapból az ESR verziót szállítják, de hozzáadott repóból még Aurorára is lehet akár cserélni (nightly-ra nem), viszont az is Iceweasel lesz.
-
bajnokpityu
félisten
válasz
ubyegon2 #36179 üzenetére
Az ezzel a baj, hogy én tényleg nem értek a linuxhoz- se.
Nagy szükségem van arra, hogy amit kigondolok, és megpróbálok megcsinálni, azt egy pro véleményezze, és jó irányba tereljen. Na a raid 5ben pont különbözik a véleményünk, de a többiben elkélt a segítség. Ami egy pro topicban túlzottan kispályás lenne, sztem.Gondolom ott mindent maguk fordítanak forráskódból, betéve tudják melyik konfig lehetőség hol van. Mi mivel szeret összeakadni, stb.. Nekem meg, mint a többi frisshusinak sok órás utánaolvasás minden egyes probléma.
Elolvastam a haladóknak iródott 0. HSZt, és nem gondolom, hogy a kérdéseim oda valók lennének.
-
#68216320
törölt tag
-
Freel
tag
válasz
ubyegon2 #36079 üzenetére
Ez a link hasznos, eltettem, majd átbogarászom, köszi...
Nekem most olyan bajom van, hogy nem boldogulok a realtek féle Linux Driver (3.0) 5.18rc8-cas ALSA-val.
Rengeteget olvastam utána és úgy tűnik, hogy az Ubuntu-hoz sok leírás van és emlékszem, hogy a Mint alá sikerült is feltelepítenem (egyszer a kb. 6 próbálkozásból). Debianhoz nem jó a leírás és alig találtam valamit, a prohardver fórumait is átböngésztem és akinek ilyen problémája volt, inkább telepített másik disztrót...
Tehát a Debian 8 alapból valami PulseAudio rendszert használ, de had ne mondjam mennyit ér...
Működött ugyan, de minden 5.1-ben szólt (szóval szólt minden hangfal maradjunk ennyiben) ha kell ha nem. MP3, youtube, stb. A realtek féle leírás szerint megpróbáltam feltenni a drivert első körben és a
./configure --with-cards=hda-intel
make
még úgy tűnik jól működött, de a
make install
már egy csomó hibaüzenetet dobott. Valami fájl vagy könyvtár nem létezik. Ezután parancsokkal legyalultam a PulseAudio-t. Úgy sem ment fel. Majd telepítettem mindenféle állítólag szükséges csomagokat a realtek driverhez. Még mindig nem ment. Most már a rendszer azt írja ki, hogy no soundcards found.
Nagy nehezen visszavarázsoltam a PulseAudio-t, elindul pl. a VLC megint és az alsamixer is, de nincs hang!!!
Szóval most itt tartok. Valaki azt írta pl., hogy telepíteni kell asszem valami kernel-package-et is. Hát az csak 1300 MB volt...
Azt sem értem, hogy nekem az jött le, hogy a PulseAudio és az ALSA két különböző dolog. Viszont a PulseAudio úgy néz ki nem működik némi alsa-base meg egyéb csomagok nélkül. Tehát akkor most, hogy van ez?
Már úgy össze gányoltam mindent, hogy nem látok ki a bithullámok áradatából...Volt olyan, hogy letöröltem valami csirke vagy liba sound2 akármit
és egy az egyben eltűnt az egész LXDA menü, meg asztal, meg minden. Ott vigyorgott rám a képernyő egy KUKA és egy STEAM felirattal...
Valahogy behoztam a kurzort és az egész LXDA-t újra kellett telepítenem...
Szóval megy a szopóka ezerrel...
-
Freel
tag
válasz
ubyegon2 #36050 üzenetére
Kedves törzsfőnökünk!
A hozzászólásod sértő, cinikus és több ponton is messze áll az igazságtól!
Csak egy példát mondanék: "...ha nem jut eszedbe újra a 4.x- es kernel kipróbálása." - soha nem jutott eszembe. Csak mivel nemértek a Linuxhoz nemértettem, hogy miért nem a legújabb kernelt kell használni és erre rákérdeztem!
A többire nem reagálnék, mert egyrészt gondolom úgyse érdekel, másrészt valószínűleg kimoderálnád!A lényeg: SIKERÜLT!!!
Leírom, mert úgygondolom nagyon fontos lehet másoknak is!
Tehát sikerült ma is szétcsesznem a KDE-s Debi-t.
Újra föltettem szépen, okosan a hőn áhított LXDE-vel. Első lépésben max404 kolléga információja alapján sikerült kihámoznom és abszolválnom a contrib és non-free engedélyezést a sources.list fájlban.
Majd berus.berus fórumtárs 36053-as hozzászólása alapján fetelepítettem az nVidia firmware-t és csináltam egy xorg.conf fájlt. (megjegyzés: senki nem mondta ki nyíltan, hogy frimware-t is kell telepíteni, nemcsak drivert!!!) Újraindítást követően végre valahára már nem írt ki a nouveau firmware hibát a rendszer bootoláskor, hanem hibaüzenet nélkül elindult és tökéletesen felismerve a TV-met és a felbontást elindult a rendszer!
Viszont a betűk 1-2 pixel nagyságúak voltak, olvashatatlanok. Sikerült kihámoznom (órák kérdése volt csak az egész), hogy nem a betűnagysággal van a gond, hanem a DPI beállítással!!!
A "sudo nvidia-xconfig --no-use-edid-dpi" parancs után beleírtam egy sort az xorg.conf-ba 'menet közben' ezzel: "sudo nano /etc/X11/xorg.conf". A sor a következő volt: A "Monitor" részhez kellett beírni az utolsó sornak: "Option "DPI" "96 x 96". Ugyanis alapértelmezetten a rendszer levette a DPI-t asszem 75-re és ezért volt olvashatatlanul kicsi a betű!
Újraindítást követően tökéletes minőségben és pompájában elindult a Debian 8 LXDE!!!
Sikerült közel 2 hónap leforgása alatt kiválasztani egy disztrót, egy DE-t és elindítani úgy a rendszert, hogy tudjak vele mondjuk netezni! (hozzáteszem ez még mindig csak egy 'próba' rendszer egy másik partíción és nem az SSD-men...)
Annyi van még érdekesség képpen, hogy föltettem egy Unigine Valley-t és 1280x1024-ben Ultra beállítások mellett 8x MSAA-val 1138 pontott adott most a Debian 8 LXDE az nv 340.65-tel. Ugyanez Lubuntu alatt 1148 pontot ért, Win8.1 alatt pedig 1192-t!!! Ezzel a részével tökéletesen elégedett vagyok...
Rengeteget kellett utánaolvasni, tanulni, sz@pni-ny@lni és vért köpni, hogy abszolúte hozzánem értőként eljussak idáig! Viszont egyre gyorsabban halad az ember úgy gondolom, ahogy mélyed bele az egészbe...
Nagyon szépen köszönöm a segítséget mindnyájatoknak!
Rengeteg megoldandó probléma van még, de most jutottam el arra a pontra amikor már nem fordítok hátat a Linuxnak. Ez a Debian 8 az LXDE-vel iszonyatosan gyors!
Fenyő kolléga: Veled még a compton kapcsán szeretnék pár szót váltani, ugyanis ez a screen tearing valóban rettenetes! "Amúgy Debian alatt a nonfree tárolók alapból nincsenek engedélyezve, ahogy nouveau firmware csomag sincs fennt alapból..." - de, az fönt van, pontosan ez volt a problémám ha visszaolvasol picit.
Egyenlőre ennyi. Nagyon tetszik a Debian és amint írtam úgy néz ki, hogy kitartok mellette! Úgyhogy ha muszáj átnyargalok a Debian topikba...
-
Melack
veterán
válasz
ubyegon2 #35965 üzenetére
melack@melack-HP-G62-Notebook-PC ~ $ sudo fdisk -l /dev/sda
Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders, total 625142448 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xee67a737Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 2048 42829823 21413888 83 Linux
/dev/sda2 42831870 113141759 35154945 5 Extended
/dev/sda3 113141760 625137663 255997952 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda5 42831872 101423103 29295616 83 Linux
/dev/sda6 101425152 113141759 5858304 82 Linux swap / SolarisDe ez a belső vinyóm. sda2-re totál "néma" marad.
És nem is látom a külső vinyót.
-
CanibelZ
aktív tag
válasz
ubyegon2 #35846 üzenetére
Ááá, nem akarok én addig várni ezekkel.
Vannak ilyen alap dolgok, amiket biztos tudnom kéne, de nem találtam olyan leírást, összefoglalót, ami nagyon alap szinttől kezd el (majdnem) mindent magyarázni. Egyetemi tankönyv is jó lenne, sulis támogatással meg tudnám venni. Esetleg, ha tudtok ilyet, akkor megköszönném.
Addig úgy sem szabadultok tőlem, amíg nem tudom megoldani magam ezeket.
CPT.Pirk: Pedig még az elején elolvastam, nem tudom hogy nem emlékeztem rá.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #35844 üzenetére
Valóban tanultam programozni, 4 különböző nyelven is, a szokásos heti 1 órában. Tudod mire volt az jó?
Programozni azóta tudok, hogy felvettek hw fejlesztő / C programozói állásra, és ott megtanultam.
Mikor a Debiannal ismerkedtem (squeeze), még nem volt vizuális része az fglrx-nek, hiányzott belőle a CCC. Ettől függetlenül felment egyszerűen, a kisebb dolgokra meg ott volt a wiki hozzá.
Csak akkoriban nem tudtam mit kezdeni a hiányzó scaling beállítással, itt meg nem nagyon volt olyan aki tudta volna, hogy miről beszélek, vagy tudott volna rá megoldást.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Bontatlan - BATTLEFIELD 1 Collectors Edition - Játékszoftver nélkül
- Új, bontatlan World of Warcraft gyűjtői kiadások
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook U758 - i5-8GEN I 8GB I 256GB SSD I HDMI I 15,6" FHD I W11 I Garancia!
- AKCIÓ! Intel Core i9 14900K 24 mag 32 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- Apple iPhone 14 256GB/ 86% Akkuval / 12 hónap jótállással!
- DELL Universal Dock D6000 dokkolók, RTX Legion Pro laptopok 4 év Lenovo garanciával, licencek
- BESZÁMÍTÁS! VALVE Steam Deck LCD 1TB SSD kézikonzol garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged