Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • krealon

    veterán

    válasz E2E4 #13634 üzenetére

    "Adott egy Linksys WRT54GL v1.1 – Tomato Version 1.07-es firmverrel
    Hosszú évek óta használom.
    "

    A routerekben (modmekben) uzemelo elektrolit kondenzatorok 6-7 ev utan 90% valoszinuseggel kiszaradnak annyira, hogy ne tudjanak uzembiztosan mukodni. Ezek a hibak leginkabb a nyari melegben utik fel a fejuket.

    Ilyenkor 2 dolgot lehet csinalni:
    - a keszulekben (es esetleg a tapegysegben is) kicsereljuk az eloregedett kondenzatorokat,
    - uj eszkozt szerzunk be.

  • crissprivat

    senior tag

    válasz E2E4 #13634 üzenetére

    Az enyém is lassan 7 éves lesz,de egyelöre gond nélkül üzemel. Esteleg egy firmware csere segíthetne. Amit most használsz,elég öregecske. ITT vannak a hozzá megfelelö firmwarek. Én EZT (firmware letöltése a link) használom rég óta. Van már újabb is,de ezzel atomstabil nálam a kis Linksys.

    [ Szerkesztve ]

    Jézus szeret Téged! https://youtu.be/uxos-RWmLnc?t=248

  • krealon

    veterán

    válasz E2E4 #13637 üzenetére

    "- uj eszkozt szerzunk be.
    Ha mégis ezen alternatíva lépne életbe, mégis mi lehetne az, ami legalább ilyen megbízható lenne?
    "

    Az uj eszkozok - velenyem es tapasztalatom szerint - nem birnak ki annyit, mint a regiek. (Az elso generacios GL-ek pl meg transzformatoros tapegyseggel voltak szerelve. Az 1.1-tol viszont mar kapcsolouzemuvel. De lehet, hogy rosszul emlekszem.)
    A "Milyen routert" topik osszefoglalojaban talalhatok a bevalt tipusok, tisztazatlan kerdesekben pedig a topiklakok segitenek.

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    válasz E2E4 #13639 üzenetére

    "az elektrolit kondenzátorok helyett használhatok tantál(csepp) kondikat is, hogy az élettartamot kitolhassam még pár évtizeddel?... ;]"

    Bár én nem értek ehhez ilyen mélységig, nem egy routerben cseréltem kondikat, de nem szakmám az elektronika. Logikusan gondolkodva ha ugyanarra a funkcióra vannak tervezve, akkor biztosan használható. Másrészről nem tudom miért akarsz egy most is 10 év körüli router modellel még újabb évtizedekre tervezni. Ez sajnos már most is elavult darab, és ez 20-30 év múlva sem lesz másképp. Sőt, ha ugyanolyan alkatrészekkel pótolod a régieket mint azok voltak, akkor is elmehet újabb 10 évet, de korszerűbb akkor sem lesz.

    Hirdetéseim: https://shorturl.at/L8E51

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    válasz E2E4 #13641 üzenetére

    a.) Szerintem ezt már réges régen nem gyártják, csak ilyen elfekvő raktárkészletek lehetnek, amit a horror ára miatt nem tudnak eladni.
    b.) Ez valóban így van, bár az ASUS-aim is éppolyan stabilak Tomato fw-vel, mint a Linksys volt.
    c.) Már régen nem. Most Linksys = Belkin, és ez sajnos érződik is a mai modelleken.

    Mellesleg itt az utód. :)

    [ Szerkesztve ]

    Hirdetéseim: https://shorturl.at/L8E51

  • And

    veterán

    válasz E2E4 #13641 üzenetére

    "Akkor megpróbálkozom az ELKO-k helyett tantál kondikat tenni."
    Ez a felosztás azért helytelen, mert a tantál is elektrolit, és nem csak csepp formában létezik. Nagyobb gond, hogy bár a WRT45GL v1.1-ben nem nagyon hemzsegnek az elkók (összesen 4 darabot látok benne és mind egyforma: 220µF / 25V), ekkora kapacitású és tűrési feszültségű tantál elektrolitok már meglehetősen ritkák és drágák. Egyes árlistákon a 220µF / 16V-os kivitel kivitel közel 500 Ft, és az még mindig csak 16V-os. Az is igaz, hogy 25V tűrésre egész biztosan nincs _mindegyiknél_ szükség, mivel több, láncba kapcsolt stabilizátort / konvertert tartalmaz a panel. A belső tápellátásáról több infó itt: [link]. A tápegysége pedig roncsolásmentesen nem igazán szedhető szét, úgyhogy abban nem tudni, mekkora és milyen kapacitás található. Egyébként a táp bármilyen 12V / 0,5A-es dugasztáppal helyettesíthető, méréseim szerint a WRT54GL legnagyobb áramfelvétele nem haladja meg a 300mA-t a saját tápjával. Egyébként az áramfelvétel a kapcsolóüzemű belső fokozatok okán valamelyest feszültségfüggő is.
    Komolyan, valamelyik nap beviszem a meglévő, közel 10 éves egyik WRT54GL-em nyákját, és megnézzük a kolléga ESR-mérőjével, hogy a kondik milyen állapotban vannak. Ez a példány is sok évig volt kitéve nyári hőségnek egy tetőtérben.
    a.) Ebből semmi nem következik, a használt ára (néhány ezer forint) sokkal reálisabb annál, mint amennyiért még a közelmúltban is árulták pl. a Media Markt-ban.
    b.) Ez igaz, de azért soho-kategóriában is találni ennél megbízhatóbbat / stabilabbat, igaz az kültéri integrált eszköz.
    c.) Ez sajnos már rég nem igaz.
    d.) Az 54 Mbps fizikai jelzéssebességű 802.11g szabvány alkalmazásbeli átvitele legfeljebb 20..24 Mbps, ha a térerő maximális. Ennél pedig még az én netem is gyorsabb, pedig nem vagyok maximalista ilyen téren ;).

  • krealon

    veterán

    válasz E2E4 #13639 üzenetére

    "az elektrolit kondenzátorok helyett használhatok tantál(csepp) kondikat is, hogy az élettartamot kitolhassam még pár évtizeddel?..."

    En sohasem hasznaltam tantal kondikat, de ebben a hobbielektronika forumban erdekes ervek vannak pro- es kontra. Tantál vagy elektrolit kondi?

  • crissprivat

    senior tag

    válasz E2E4 #13656 üzenetére

    Mert ezidőben a kutya sem használná,felesleg ne sugározzon. Ennyi.

    Jézus szeret Téged! https://youtu.be/uxos-RWmLnc?t=248

  • And

    veterán

    válasz E2E4 #13655 üzenetére

    "Ezt akkor megtudod erősíteni nekem?"
    Nem tudom megerősíteni, és ennek egyszerű az oka: a problémát leegyszerűsítettük az elektrolitkondenzátorok szintjére. Ez pedig vagy helytálló, vagy nem, tehát nem jelenthető ki, hogy az elkók időszakos cseréje biztosan megoldja az instabilitási gondokat. Nekem is van / volt több példányom WRT54GL-ből, akadtak is időnként érdekes gondok vele (többek között: vihar után teljesen elszállt firmware - nem boot-olt többé az eszköz -, konfiguráció komplett elvesztése), de bizonyíthatóan egyiket sem a kondenzátorok hibája okozta.
    Sajnos az is tény, hogy manapság elég gyakori probléma az elkók minősége, nálam van olyan eszköz, amiben pár évente teljesen ki kell cserélni a kondenzátorokat, mert megdöglenek a nyári hőségtől - itt időnként eléri a 35°C-t a hőmérséklet - és akkor elég változatos gondok jönnek elő egy amúgy egyáltalán nem olcsó kategóriás elektronikánál.
    Ezért említettem, hogy be fogom hozni az egyik sok éves WRT54GL-em alaplapját, megfelelő műszerrel kiszerelés nélkül is ellenőrizhető rajta az elkók állapota, a kiszáradás okozta kapacitásvesztés és az ekvivalens soros ellenállás megnövekedése. De ezen felül természetesen más is okozhat instabilitást. Pár éve egy egyszerű Flir hőkamerával csináltam képet a SoC környékéről működés közben, és az eredmények alapján a tok hőmérséklete nagyobb volt 70°C-nál, nem nyári hőségben. Előbb-utóbb megvetemedhet alatta a nyák, a BGA-forrasztások is bizonytalanná válhatnak, stb. Vagyis a kondenzátorok hibája lehet ugyan tényező, de messze nem kizárólagos.

  • And

    veterán

    válasz E2E4 #13659 üzenetére

    Egy ilyen kinézetű műszert kell elképzelni: [link], a leírása és egyben a mérési módszerről több infó itt található: [link]. A lényeg az áramkörön belüli polaritásfüggetlen alkalmazhatóság, az ilyen műszereknél szokásos 100 kHz-es mérőfrekvencia, és a mért eredménynek a műszer előlapján látható táblázattal történő összehasonlítása a kondenzátor kapacitásértéke és tűrési feszültsége szerint.

  • E2E4

    aktív tag

    válasz E2E4 #13634 üzenetére

    A hibajelenség állandósult, amit sem a routerben lévő elektrolit kondik cseréjével, sem pedig a tápegység cseréjével NEM LEHETETT ORVOSOLNI.
    (A hibajelenség állandósulása a végére nagyon bosszantóvá vált, szóval a hosszú évekig tartó zavartalan használat után, keményen felbosszantott ez a mára ipari hulladékká váló, egykori ipari mestermű. :W )

    Mivel a router gazdaságosan nem javítható, illetve mivel a benne lévő chipset (és így a router) felett már jócskán eljárt az idő, ezért a routert kb. 10 évnyi használat után a "temetőbe" kell küldenem.
    (Gondolkodom rajta, hogy a fenti bosszúság miatt, ezt tényleg megteszem, egy "düh kiengedése" típusú terápia keretében, amikor a betonlapra tett router és a kalapács találkozik majd párszor, amíg a router apró miszlikekre nem törik. Majd az egész egy zacskóba tetetik, és az elektronikai hulladék lerakóba lesz víve, hogy ott újrahasznosulhasson a beste teste. Szerintetek ez jó ötlet? :D )

    Az utód egy Tenda F3.

    A Tenda, mostani áron is, kevesebb, mint harmadába került, annak, amennyibe a Linksys került bő 10 éve, nominál áron! (6 eFt kontra 20 eFt, ez reál áron nagyjából 6 eFt kontra 29 eFt, tehát a Tenda, reaál áron 23.000 Ft-al olcsóbb! Hogy rosszabb -e? Egyenlőre nem úgy tűnik. Ránézésre amúgy is szebb, és 2 helyett 3 db, 5 dBi nagy nyereségű körsugárzó antenna van rajta.)
    Ha csak fele annyi időt kibír, mint a Linksys, már elégedett leszek. Ezt garantálja a termékre adott 5 év garancia.

    Köszönöm az eddigi hozzászólásokat.

    SONY WH-1000XM4 | AKG K66 | B&O Hi-Fi Plus (LG AFD-1200)

Új hozzászólás Aktív témák