-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
gorbep
senior tag
válasz HunChris #45653 üzenetére
igen... és ezek szerint beszívott tücsköt bogarat 9 év alatt... de eresz alatt eső és napvédett helyen... egy szűrő nem ártott volna rá, de akkor meg komolyabb ventilátor kellene... valamint ha nem megy a venti, pl éjjel, simán felülről belehullik bármi...
[ Szerkesztve ]
- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......
-
4D4M
aktív tag
válasz gorbep #45652 üzenetére
Szerintem ez 9 év alatt egyáltalán nem gáz. Porból valószínűleg ennek a többszöröse ment át rajta, csak egyszerűen ott állt meg ahol a légsebesség lecsökkent. Viszont látszólag nincs eltömődve sehol, így gondolom a ventilátort cserélni kellene, mert megette a homok. Nincs rajta kiterjesztett garancia?
Amúgy jó példa arra, hogy mennyire preferáljuk kültéri telepítést.
...mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
gorbep
senior tag
nincs kiterjesztett garancia... de a ventilátor 3e Ft, és cserélni se nagy meló... inkább azon filózok, hogy valami komolyabb ventilátort kellene bele tenni... akár teljesen függetlenül, a dobozon kívül egy légszűrővel. Most várok, hogy az első verőfényes napon mit produkál... mert nem forgott teljesen könnyen a tisztítás előtt...
[ Szerkesztve ]
- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......
-
gorbep
senior tag
Akár az is megoldható, de nem a spórolás, inkább a zaj miatt... egy PTC, egy Zero, és egy PWM venti.... Sőt egy komoly 120mm-es ventivel szerintem csendesebb is lenne, mint a gyári megoldás. Még a dobozhoz se kell nyúlni, a borda fent szabadon van, könnyű mérni a hőmérsékletét... meg a híd meg a Boost konverter IGBT-i is megköszönnék, ha hidegebben menne...
- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......
-
4D4M
aktív tag
-
asdf_
veterán
válasz Polllen #45638 üzenetére
Azután ott van az, hogy mennyi lesz az elméleti maximum, amit termelni fog az ügyfél. Hálózattervezéshez, engedélyeztetéshez ez is kell.
Ehhez viszont kell az inverter típusa és gyártója, mert mindegyik más mennyiséget enged a névleges teljesítményén túl.Na de ezt nem éppen elég készre szereléskor megtudni? Nehogymár ne legyen halálmindegy, hogy egy Symo 10 050 W-ja a maxi, ami majd kimegy, vagy egy 10KTL 11 000 W-ja. Amikor lógunk vezetéken millióan, én konkrétan 30 házra vagyok a trafómtól, amin még tippre legalább ennyien vannak. Azon az az 1 kW, de a maximális 5 kW különbség is, ráadásul 3 fázisra elsosztva olyan édesmindegy, amit el sem lehet mondani. Na meg persze ha tényleg számítana, és foglalkoznának is vele, akkor nem sírna fúlfesz miatt egy hónapja a fél ország.
Totális nonszensz ez az inverter gyárója és típusa bekérése és teljesen értelmetlen is.
2023.01.09 az utolsó kiadott engedélyezett inverterek listája
2023.02.15-én benyújtja Tök Ödön a HMKE igényét
2023.04.16-án (muhaha, örül, ha idén) megjön az MGT, 3 hónapja van elfogadni és 1 éve telepíteniÁltalános iskola kb. 3-4. osztályos kérdés: mely dátumok közti listán lesz rajta Ödön invertere mindenképp azon, így lesz mindenképp engedélyes?
2023.01.09-től (mivel az volt hatályban a HMKE igény benyújtásakor)
2024.07.16-áig (2023.04.16-i MGT dátuma + 3 hónap + 1 év)
Ugye milyen "nehéz" volt?És akkor ha valakinek van még egy csepp esze, akkor nincs olyan ökörség hogy az EON engedélyezett listája, meg az MVM meg a Titász engedélyezett listája. Mi ez a baromság? Egy lista van, punktum. Amire ha egy inverter felkerül, akkor az onnantól mindenkinél engedélyes. Maximum megjelentetési idő 1 hónap, tehát annyi időnként mindenképp ki kell jönnie egynek, kivéve ha nincs kikerülő meg új játékos. És az egyszerűség kedvéért sorszámot is adunk ezeknek a listáknak, és akkor nem dátumokkal kell baszakodni, hanem Ödön a 43-astól a 48-asig jó. Neadjisten változáslistákat is lehetne közölni, így nem azt kell nézni egy 1000 elemű listában, hogy felbukkant-e végre a vágyott inverter (50KTL-M3, khm,, khm, hónapok óta kapni, de csak nem sikerült még felszenvedni a listára), hanem egy kétoldalas kikerült, bekerült listát kell lapozgatni. Ultrahightech: ki lehet választani a 25-öst meg a 29-est és csak a kettő közti különbséget mutatja (mint wikipedia laptörténet verzióösszehasonlítás). Rég kiugrottam már volna az ablakon, ha egy ekkora logikátlan fostenger az, amiben napról napra dolgoznom kellene...
-
gorbep
senior tag
Most jól szétnéztem benn... a hűtés csakis a bordát hűti, amin 2 pack van... az egyik a 3F híd, a másik a MPPT-k kapcsolói. Ezeket fújja hátul kívül a hűtés. A doboz felső részében vannak a fojtók, azt nem hűti semmi, nyáron tuti átmelegszik az egész dobozzal együtt... belül csak egy plusz venti van, ami a dobozon belül egyenletesen elteríti a hőt...
- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......
-
4D4M
aktív tag
válasz gorbep #45661 üzenetére
Elég rendhagyó megoldás a belső ventilátor, de gondolom az IP védettség volt az ok. Ezek szerint akkor a doboz falán át gondolták elvezetni, így viszont nincs is más módja a hűtésnek mint, hogy kialakuljon a dT a környezeti levegő és a burkolat között. Érzésre olyan 40-50°C-ig fel szokott menni. (ez speciel túl van panelezve, tehát tavasszal akár 2-3 órán át is maxon megy)
...mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
lallern
csendes tag
Sziasztok!
Hálózatra termelő SAJ inverter/rendszer (1 fázis, 5kw) kapcsán lenne kérdésem, hogy a túlfeszültség problémára segítség lehet string-ek szétvétele és manuális állítása? Telepítést az előző tulaj csináltatta, így pontos adataim nincsenek.
12 db ~ 400 wattos napelem van a tetőn, elég lapos szögben (kb 15-20), délnyugati fekvés
Ahogy kivettem, 1-1 string van, de egyesítésre kerültek a padláson, inverterbe 1 string meg, de elvileg 2-öt tud kezeleni.
Délutáni órákban jelentkezik a magasfeszültség, 253 volt-nál old az inverter és legtöbbször 244 volt-ra vissza is esik a hálózati feszültség szerencsére. Viszont ha 3-4 kwh termelésnél nincs fogyasztóm bekapcsolva (kílma nagy teljesítményen, sűtő vagy 10A-s melegítő), akkor egyből felszalad 253 voltra. Eon-nak bejelentettem, de sok reményt nem füzök hozzá, mert hajnalban sokszor 220 volt környékén van a feszültség.Klasszik Invert on/offba tudja szabályozni, viszont valaki csinált már olyat, hogy a két string-et külön vette, abból a célból hogy a csúcsidei termelést kb megvágja, így még a még az overvoltage szint alatt maradjon?
-
tothbe
addikt
válasz lallern #45668 üzenetére
Az AC oldali feszültséged attól nem lesz kevesebb, hogy szétveszed a DC oldalt.
Az azért olyankor emelkedik, mert mindenki akkor próbál meg sokat rátermelni a trafó fogyasztói oldalán, viszont kb. nincs aki elfogyassza, hiszen napközben alig van otthon bárki és főleg nem a nagyfogyasztók mennek. És amikor a tiéd leáll a 253 miatt, akkor a többieké is ugyanezt teszi. Ezután a hálózati feszültség visszaesik, hiszen nem emelik a leállt inverterek egymással versengve. Majd azok újra elindulnak a beállított timeout után és kb kezdődik az egész előlről és kb tart addig, amíg a termelés/fogyasztás balance-ba nem kerül.
(a leírás messze nem teljes és nem is ez volt a célja, inkább csak a lényeg megértése)[ Szerkesztve ]
By(e) Tothbe
-
lallern
csendes tag
válasz tothbe #45670 üzenetére
Szia!
Köszi a választ, egy apróság lenne
Az AC oldalt nem úgy felezném, hogy külön munkapontra menjenek. Hanem mikor várhatóan over voltage lenne (hétköznap, átlagos idő mikor a klimák se mennek, stb) akkor az egyik string-et "lekapcsolom", hogy ne 4wkh-va próbáljon az inverter termelni, hanem pl 2 kwh-val, ami még talán egyensúlyba lenne a trafó körben (belső 1-2 kwh fogyasztót indítok, akkor sikerült 253 volt alatt tartani a feszültséget). Illetve folyamatos kisebb termelés valszeg több lenne, mint a 10 előtt és 16 óra utáni.Nem értek ilyen mély szinten topichoz, ha kivitelezőben pedig közepesen bízok, hogy tudna-e a tippeket adni, azon kívül, hogy eladni akarna majd vmit még.
A fenti logika, ötlet így sem érdemes megcsinálni?
-
4D4M
aktív tag
válasz lallern #45671 üzenetére
Megnézheted, hogy mekkora hatással vagy a hálózati feszültségre hogy egy tetszőleges időpontban(de praktikusan nappal) lekapcsolod az invertered. A smart mérőn vagy akár a hálózati engedélyes által biztosított online felületen le tudod követni, hogy mi (nem) történik. Tovább bonyolítja a "mérést" ha a belső hálózatod esetleg korszerűtlen / alulméretezett.
...mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
tothbe
addikt
válasz lallern #45671 üzenetére
Elvileg 253 esetén is kb 10-15 perc után visszakapcsol a rendszer és termel valamennyit, mielőtt újra leáll, ha megint ott a limit.
Az elgondolásod pedig nagyban függ a közelben lévő többi napelemes termelők számától/méretétől. Ha ők már nélküled is vannak annyian, hogy elérjék a 253-at, akkor te a fejed tetejére is állhatsz, akkor sem tudsz javítani a hálózaton. Akkor hálózati részben csak az elektromos hálózati szolgáltató tud bármit is tenni.
Ilyenkor saját hatáskörben kb egy esélyed marad, a leválasztott hálózaton benti termelés. saját fogyasztóknak illetve akkuba, amit később elhasználsz. Csak ehhez meg kell ugye egy off-grid vagy legalább egy hibrid inverter.By(e) Tothbe
-
BlackJack21
tag
válasz lallern #45671 üzenetére
Ahogy tothbe is írta, nem számít a DC oldal az adott probléma megoldásánál. Az AC feszültség a hálózattal van szinkronizálva, tehát ha betermelni akarsz, akkor pár tized V-al emel a feszültségen az inverter hogy ez megtörténjen. Az általad bekapcsolt fogyasztók csak kis mértékben tudják befolyásolni a hálózati feszültséget, ha ezen fogyasztók ki- és bekapcsolásakor nagy eltérés mérhető, akkor az a saját villamos rendszered anomáliája miatt történik, rossz kontaktok, alulméretezett kábelek, stb. Ezt villanyszerelővel kellene megnézetni.
Ha a DC oldalt módosítod, akkor a termelésed változik, kevesebb lesz, arányaiban többet tudsz elhasználni magad(relatív ugyanannyi vagy kevesebb), de a lekapcsolások megmaradnak a többi hálózatra termelő inverter miatt. -
robi-k
őstag
Napelemparkot foglalt le a NAV az Alföldön
Ez a mondat tetszik a legjoban "A lefoglalt napelemparknak ezután az adóhatóság veszi majd hasznát, mert mint írják Facebook-oldalukon: a napelemek által „a jövőben megtermelt villamosenergia ellenértéke – a követelés erejéig – a NAV-hoz folyik majd be”.[ Szerkesztve ]
-
cinemazealot
addikt
válasz lallern #45671 üzenetére
kWh: energia, kW: teljesítmény
Ha Te visszafogod a saját invertered az egyik stringed lelövésével, azzal feláldozod magad az alhálózatod többi termelője (szomszédok) javára, hogy nekik minél később (vagy egyáltalán ne) kapcsoljon le az invertere. Jelentsétek inkább a szolgáltató felé a hálózati feszültség túl magas nappali értékét és kérjétek a trafótok "lejjebb csavarását", hogy mindenki rendben termelhessen!
-
ssarosi
tag
válasz senki68 #45667 üzenetére
Az én SE-m még 5kW-os HD-Wave.
Délután 13 órától napnyugtáig süti a nap.
A napelemek tájolása is D+65 fok, így akkor megy maxon, amikor a nap legjobban melegíti. Nagy a hűtőbordája, a műanyag ház hőmérséklete 35-40 fokban közvetlen napsugárzás hatására nem tudom mennyi lehetne. A házban lévő elektronika még több. Ezt a megoldást találtam ki. A fadoboz miatt nincs közvetlen napsugárzás, így a ház nem melegszik fel. Az egészet meg 3 db. 12cm-es 12V-os ventilátor hűti.
Télre meg leveszem.[ Szerkesztve ]
-
asdf_
veterán
válasz lallern #45668 üzenetére
SunUno vagy R5? Utóbbinál lehet feszültségfüggően visszavenni a termelést, de vélhetően telepítő kell hozzá, de akkor legalább talán nem kapcsolgat.
Meg a villanyóránál is mérj egy feszültséget a tuti kedvéért, hogy ott is 220 meg 253 között mászkál-e napszaktól függően. Meg lehet, megnézném a villanyóránál már leállt inverter esetén a feszültséget (kizárva azt, hogy esetleg 30 méter 2,5-essel kötötték be az invertert ) Aztán ha tényleg ennyire rossz, akkor ha hajnalban 220, akkor az várósnak néz ki, és addig kapsz majd 5e Ft-ot. -
lallern
csendes tag
válasz cinemazealot #45677 üzenetére
Köszi kommentet.
Trafó körben van még 2-3 rendszer amit látok (és vagy 30 lakás, így talán annyira nem túl tolt körzet, viszont elég hosszú vezetékek szakasz van), szomszédnak pont kb 8kw-s körül lehet ránézésre a rendszere (16-20 panel, de szerencsére neki 90fokkal más a tájolása mint az enyémnek, így talán nem egyszerre van a csúcs)
EON-nak bejelentettem remélem kb 1 hónapja, elismerték a hibát és jelezték hogy raknak fel feszültségmérőt (minek, azt nem tudom, mert smart mérő van..), remélem hogy trafo lentebb csavarást csinálnak, vagy fázist cserélnek nálam, mert sajnos 1 fázisos a hálózatom és a reggeli induló 240 volt nem kevés -
lallern
csendes tag
R5-ös van fent.
Társasház nyeles telken, így van vagy 50 méter a villanyóra és a lakáselosztó között (inverter pedig a lakáselosztótól kb 1 méterre van, 5-ös MT kábellel), lakáselosztó és az óra között még nem néztem meg, hogy mekkora kábellel csinálták...
Villanyóra sajnos az agyonborkult doboz, plomba bontás nélkül sajnos semmihez nem férek hozzá... de még megnézem hátha van egy kötődoboz az óra után -
Gabesz87
veterán
Na, átvittem az inverter oldalára a wifi node-ot, betettem egy switchet elé, úgyhogy mostmár nem lehet probléma a távolság. Wifianalyser-el erős a jel. Kérdés: az invertert hogyan lehet visszacsatlakoztatni menet közben a wifire? Mert én eddig úgy csináltam, hogy este, amikor már nem megy az inverter, nincs termelés, AC le, amikor a LED-ek kialszanak, akkor visszakapcs, és akkor így újra csatlakozik. Van esetleg más mód az AC lekapcsolásán kívül? Most hogy dolgozik keményen az inverter, közben azért nem kapcsolnám ki, nem tudom az árt-e neki, okos dolog-e. Mindegy is. Solar.start-ból lehet? Csak azt meg nem vágom, nem használtam még, így nem buherálom szívesen.
-
cinemazealot
addikt
válasz lallern #45683 üzenetére
Nekem ugyan három fázis van bekötve, de egyfázisú az inverter. Az inverter leállása ráadásul nem is nálam, hanem egy utcabélinél jelentkezett. Írtam az akkori szolgáltatónak (ELMŰ/ÉMÁSZ), hogy a különböző fázisokat mérve 244...249 V-ot tapasztalok, holott a hibabejelentőjük szerint 246 V-ig lenne szabványos ez az érték (± 7%). 5 nappal később e-mailben válaszoltak, egy hónappal később pedig kijöttek, csináltak egy 1-2 órás áramszünetet az utcában, letekertek a trafóból, azóta mindenki happy.
Ez 2020 tavaszán történt.
-
ssarosi
tag
Nálam okosabb emberektől kérdezném.
Itt még nem magas a hálózati feszültség, jelen pillanatban 244V.
Az inverterem éppen maxon ment, 1 fázis, 5kW, vagyis 20,4A.
A ház pillanatnyi fogyasztása kb. 3-400W, de ettől tekintsünk most el.
Az óraszekrényben van egy konnektor, ide dugtam a voltmérőt.
Amikor lekapcsoltam az invertert, 4V-al esett a hálózati feszültség.
Kérdésem: sok ez, vagy kevés?
Van olyan kábel ezek alapján, amit ki kéne cserélnem?
Ismerős villanyszerelő szerint az oszlopról bejövő kábel szemrevételezéssel, kb. 8m magasan 20 méter hosszan valószínűleg még 6mm2-es (1986-os szerelés), a falon van kötés, onnan még 8 méter 16mm2 légkábel van behúzva az óraszekrényig. Ezt vagy 10 éve cseréltük.
Tudom hogy ez már a mai követelményeknek nem felel meg, de érdemes ezzel foglalkoznom, légkábelt cseréltetnem, vagy a 4V tükrében felejtsem el?
Az óraszekrényem sem szabványos már, de nem is lesz az.[ Szerkesztve ]
-
gorbep
senior tag
válasz Janusz001 #45666 üzenetére
még annyi se... az alsó lap 2 csavarját ki, alsó előlap le, belül 2 csavar kilazít, aztán előre kibuktatva az egész invertert le lehet venni a keretről... egy asztalra elejével lefelé leteszed, és a hűtőalagút 2 csavarral nyitható... az egész takarítással visszatétellel 10 perc.
- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......
-
ssarosi
tag
válasz kardkovacsi #45691 üzenetére
Első fogyasztó vagyok a trafó után. Egy oszlopköz (kb. 15 méter) + a légkábelem.
-
-
WiZARD
addikt
válasz rolltrade tm #45697 üzenetére
GYMS megye (Győrújbarát)
Kérdeztem napelemes céget, hogy ez a jellemző-e vagy nekem van mázlim. Azt mondták van több ügyfelük aki régóta vár, van aki október óta.
Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. * phenomestraps.com *
-
BB9000
senior tag
válasz rolltrade tm #45699 üzenetére
Budapesti példa:
- 2022 augusztus 12 igény beadás,
- 2023 február 20 MGT megérkezett,
- 2023 február 22 dokumentáció beadása,
- 2023 február 25 jóváhagyás,
- 2023 február 28 készre jelentés,
- 2023 április 5 szerződéskötés,
- 2023 április 13 óracsere.
A szerződéskötés miatt személyesen kellett bemennem ügyintézni, mert maguktól nem akaródzott nekik kiküldeni. Bementem, vártam 2-3 órát és utána 3 perc alatt megcsinálták.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest