-
Fototrend
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
n@p@lm
őstag
Vasy09 , ficanka.
Köszönöm!
cdl : a kommunikáció kicsit lassú, de nem bánom nem ég a ház ha jó ajánlattal jönnek.[ Szerkesztve ]
-
cd930
aktív tag
válasz joghurt #8800 üzenetére
Nem látom a problémát.
Ha 2.000.000 az anyag+munkadíj és ennek csak a negyede (amit nyilván még fentebb is kozmetikázhatnak az igények függvényében) a munkadíj, az 500.000 Ft.
Ekkor vissza tudsz igényelni összesen 1.000.000 Ft-ot, ami a teljes költség fele.
Akkor van gond, ha a munkadíj kevesebb, mint a teljes költség negyede, mert ekkor nem tudod visszakapni az összköltséged 50%-át.Bocs, nem lapoztam a hozzászólásokban, most látom, hogy axioma már leírta a matekot.
[ Szerkesztve ]
20+ éve a Prohardveren
-
-
tbc2
tag
Sajnos fele ennyire szép csak a valóság...
Ha 2M a teljes beruházás, és ebből 500e a munkadíj, akkor 500e/2 a munkára és további 500e/2 az anyagra, azaz összesen 500e jár vissza támogatásként.
Én napelem témakörben nagyon egyszerűen úgy fogalmaznám át az egyébként közepesen nyakatekert szabályt, hogy:
A TÁMOGATÁS ÖSSZEGE A MUNKADÍJ ÖSSZEGE. PONT.
-
sanzi89
addikt
válasz sanzi89 #8779 üzenetére
Van esetleg vélemény, tapasztalat a Seraphim napelemekről? Konkrétan a SRP-325-6MB-HV érdekelne, hátha.
"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."
-
tothbe
addikt
btw ez talán még hitelesebb forrás , Csak írd be a számokat kategóriákkal az összesítőbe és kijön a matek.
By(e) Tothbe
-
ginagina
csendes tag
Sziasztok! A szándék megszületett, napelemes rendszert telepítenék, és most kicsit bele ástam magam a témába, már amennyiben nekem mint laikusnak lehet. Szóval számtalan ajánlat, és most a döntés előtt állok. Full déli földi telepités lenne kb 20 panellel, Huawei inverterrel. A SE nem indokolt minimális árnyékolás miatt.
Kérdésem a RISEN panelekről mi a vélemény, PERC technológiás, félcellás lenne.
Köszönettel a tanácsot előre is.
-
swarz
csendes tag
válasz #44448768 #8772 üzenetére
Beszéltem a kivitelezővel. Pénteken eljön és megnézi az inverternél a DC oldali bekötés. Azt mondta, nem az elsőt helyezi üzembe már. Szerinte mindent jó helyre kötött. Nálam az elmondása szerint :van két stringem amik külön munkaponton vannak és aszerint kötötte be. Akkor a más bekötés kell mint amit belinkeltél, nem? Ott leszek, le fogom fényképezni miután leveszi a burkolatot az inverterről. Akkor kiderül remélem hogy mi a probléma!
[ Szerkesztve ]
-
Geresics
Topikgazda
Ha az egyik sztringen 11, a másikon 12 napelem van, akkor nem kötheted őket 1 munkapontra, hiszen a 2 sztringne eltérő feszültsége lenne, és közöttük kiegyenlítő áram folyna! Ezért nem jó a Te esetedben, amit #8763 dranga bekötést mutatott.
Amit a képen látsz:
- 23 napelem 2 sztringbe kötve (11 és 12 panel/sztring)
- 2-2 olvadó betét (nem kötelező)
- 2 DC túlfeszültség elleni védelem (nem kötelező, de ha csak 1 van, akkor kezdj el gyanakodni!)
- az inverter 2 munkapontjába kell a 2 sztringet bekötni (a negatív oldal fizikailag össze van kötve, ha ott egymás mellett vannak a kábelek, az nem baj)
Fontos, hogy az inverter 2 munkapontos legyen (típusszám végén M van, és nem S), és engedélyezve is legyen mindkét munkapont!Remélem így picit szemléletesebb, de ha bármi további kérdésed van tedd fel bátran!
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
ginagina
csendes tag
Igen a Solarkit adott többek között ajánlatot. Megbízható a cég? Honlap alapján OK, kb 6 éve működnek, relatíve nagy csapat, ceginfo alapján is rendben vannak. A Risen Tr1 besorolású ami mögött már van ipari háttér, fejlesztés stb. Utána olvastam rosszat nem írtak. Ezért fordultam hozzátok. Másik kérdés a földi telepítés konzolokkal kapcsolatban milyen tapasztalatairól vannak, mert ahány ajánlat annyi ár.
-
ginagina
csendes tag
Köszönöm a céginfót, ez a mai világban megnyugtató, bár persze minden relatív és változhat. De én is azt tapasztaltam a kommunikáció alapján hiteles cég. A Huawei-t barátok és kollégák ajánlották akik ilyet telepitettek. És mellette a fórumok sem húzták le. Mi a különbség a Fronius és Huawei között? Egy kérdés. A WIFI opció azt jelenti, hogy az inverternek a router közelébe kell lenni?? Mert lehet nekem hatótávon kívül lesz.
-
Geresics
Topikgazda
Ez elég sz@rul néz ki!
Miért? Korábban már írtam:
"fogj egy A4-es lapot, fogd meg a hosszabb oldalának 1/4 és 3/4 részénél (ahogy a napelemet helyesen kell rögzíteni), feszítsd meg (mintha frankón lenne rögzítve), és lebegtesd meg a karod! A papír nem egy merev dolog, de még így sem veszít a felület a tartásából! Most fordítsd el a lapot, és a rövidebb oldalát "rögzítsd", és ugyan úgy rázd meg! Azt tapasztalod, hogy a közepe be fog hullámzani! Most ezt képzeld el a tetődön, 1,6m2-es felületen, olyan idióta orkán erejű szélben, ami szokott időnként lenni! Ugyanis a napelemekre a szél vákuumhatása sokkal nagyobb terhelést bocsát ki, mint a hóterhelés! Szóval az így rögzített, és nem megerősített oldalfalú napelemekre bátran rá merem mondani, hogy előbb-utóbb (több év múlva) hajszálrepedések fognak megjelenni!
2013-ban beszéltem erről egy gyártóval, és azt mondta, hogy lehet így rögzíteni, de akkor szóljunk rendelés előtt (közvetlenül a gyártótól vásároltunk), és akkor megerősített oldalfalú napelemet küldenek! Jah, és akkoriban még 45mm volt a falvastagság, ma meg 35mm, de van már 30mm is! (Anno, mikor megjelentek a 2x1m panelek, azokat pl. 3(!) sínre kellett pakolni!) Persze azóta fejlődtek a bordamerevítések is, de én inkább biztosra szoktam menni "Nálad ez még annyiban módosul, hogy azokon a pontokon fogd meg a napelemet, ahol a sín kilóg a napelem alól! Ahol a sín a napelem közepénél van, az egészen biztosan nem fogja szeretni a szél vákuumhatását! A mikrorepedések kialakulására egy nagyobb összeget is fel mernék tenni...
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
tothbe
addikt
válasz ginagina #8824 üzenetére
nos, igen. a monitoringhoz internet kell, ahhoz meg a wifinek elérhető távolságban illik lennie. Esetleg használhatsz valamilyen wifi range extendert ha van rá lehetőség vagy kábelen elvinni odáig a netet (UTP vagy Powerline segítségével) és ott egy wifi access point rá.
@istv@n: ez ugye valami vicc? bár április 1 már elmúlt egy kicsit. Ez a kép olyan, mint ha összevágták volna több képből a cserepek irányai miatt. De a rögzítés az tényleg elég bénán lett feltéve, akármilyen is a tető mögötte.
By(e) Tothbe
-
cdl
senior tag
Sziasztok.
Erről az optimalizálásról van Valakinek tapasztalata, véleménye?'
Nálunk is megtalálható a német AE Solar "SMART" cellaoptimalizált technológia napelem kínálata. Működését az alábbi rövid videón megtekinthetitek! 👇🏻
Hogy mitől jobb a cellaoptimalizált okos napelem a hagyományos napelemekhez képest ❓
📌A cellaoptimalizált panelek mindig csak azt a cellát kapcsolják/kerülik ki, ahová a negatív, nem kívánatos hatás (például falevél) került. Ennek az adott cellának a kikapcsolása/kikerülése is csak addig tart, amíg ez az állapot fenn áll.
Ellenben, a hagyományos napelemeknél, ha egy cellában szintén a fent említett hatás érvényesül, akkor az a napelem harmadára hat ki, majd lekapcsolódik.
📌Az AE Solar cellaoptimalizált napelemcellái saját bypass diódával vannak ellátva, így nem fordulhat elő, hogy a szennyezett vagy leárnyékolt cella túlforrósodik, mivel az árnyékolt cella diódája a felvett energiát tovább vezeti, ezáltal a termelt energia nem vész kárba, nem keletkezik túlfeszültség, túlmelegedés és a panelek élettartama is hosszabb lesz."A PPnapelem oldaláról való. 320W-os elemek.
-
Geresics
Topikgazda
keress rá bátran a topikban a "cellaoptimalizál" kifejezésre, volt már szó róla többször is...
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
tothbe
addikt
a cucc maga jó, de a telepítőnek én a helyedben kicsit utánanéznék és/vagy utánanéznék más telepítőnek akár ugyanehhez.
Amúgy bár ők németnek hirdetik, de ez nem igaz. Kínai csak van hozzá egy német cég, amin keresztül zajik az európai értékesítés. De ettől még jó, és 30 évre vállalják a 80%-os hozamgaranciát, ami nem rossz.By(e) Tothbe
-
ginagina
csendes tag
Földi telepitésnél, még érvényben van?
Ha valaki földre telepít állványra, akkor annak kötelező villámvédelmi felülvizsgálatot készíttetnie .....Ez azt jelenti, hogy sok-sok extra költség szakad a nyakunkba.
Ugyanis erről eddig senki nem beszélt. Ha kapok egy ajánlatot amiben az van benne teljes kulcsra kész projekt, akkor gondolom ez is benne van. -
cdl
senior tag
válasz Geresics #8830 üzenetére
Köszönöm, olvasok.
Januártól kezdtem, szeptembernél járok.
Felmerült, de nincs nagyon elterjedve a dolog. Ha optimalizálni kell, SE felé fordul a legtöbb ember. Legalábbis Nekem ez jött le. Pedig ez jóval egyszerübbnek tűnik.tothbe.
Túlagyaltam már ezt a keresgélést szerintem
Marad a kiválasztott. -
-
swarz
csendes tag
válasz Geresics #8820 üzenetére
Az inverter M-s végződésű az biztos. A DC kapcsolótáblám meg így néz ki, mint a mellékelt képen látszik. Megvan a két külön leválasztó.Péntek este eljött a telepítő. Az inverter menüjében átnézte a beállításokat. Valamit állított az alapmenü:MPP 1. tracker/MPP 2. tracker(MPP indítófeszültségnél. 600-s értéket azt most 155-re állította. Majd jön napközben és akkor működés közben rámér majd a vezetékekre a kapcsolótáblán.
[ Szerkesztve ]
-
Geresics
Topikgazda
Ahogy írtam: 1db túlfeszültség elleni védelem van. Most vagy az van, hogy csak az egyik sztringet védi, és a másikat nem (reméljük), vagy ebbe az egybe kötötte mind a kettőt, és akkor egy potenciálra hozta a sztringeket, és a 2 sztring közötti feszültségkülönbség kiegyenlítőáram folyásához vezet. Én az utóbbira tippelnék, ha mindenképp tippelnem kellene. A túlfesz.védő a narancssárga, abból kellene kettőnek lennie!
Vannak ott még kapcsolók is, amit mondjuk nem értek, hiszen az inverter alján van DC kapcsoló, de ha több dolog van beépítve a szükségesnél, az nem baj.*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
Geresics
Topikgazda
Némi kávé elfogyasztása után:
az van, hogy fogalmam sincs, hogy mi van ebben a DC dobozban!
A túlfesz.védőre oké amit eddig írtam, de ami mellette van, az talány! Az a 2 vékony, amik alá "segéd" van írva, azok nullfesz.tekercsek, és ezekkel a kapcsolókkal kombinálva ötletem sincs, hogy mit csinálnak! Azaz van, de inkább nem tippelgetnék.
Konkrétan amíg nincs meg minden komponens cikkszáma és hozzá a datasheetek, és nem látható az, hogy hogyan vannak kötve, addig nem lehet tudni, hogy mi is történik...
Simán lehet, hogy ez csinál egy önvezérlést, és ez köti sorba a 2 sztinget, ezért ugrik fel az 1. munkapont, és le a 2., de ezt a fenti infók nélkül nem tudhatjuk...*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
mhcdoki
csendes tag
sziasztok,
újra lenne pár kérdésem
A helyzet az, hogy optimistábban becsültem meg a tető méreteit, mint a valós helyze(korábbi tetőfedő ajánlatból ). A két tetősík 2 fokos 4,5m*3,5m és a másik 38 fokos 4,5m*3m.
[link] [link]Egy cég volt már helyszinen felmérni, szerintük 12 db 370W-as napelem 6-6 elosztásban elférne (1700x100x35 ha jól emlékszem).
A kérdés az, hogy ha felmegy a 6-6 azt hogy lenne érdemes kötni? 2 sztring nyilván, de két munkapontra a kevés napelem miatt nem lesz kevés a feszültség?
Vagy jöhet az SE optimalizálókkal?
Aki telepített már és van ötlete javaslata ne tartsa magában, illetve ha valakinek hasonló elrendezése van tapasztalatokat is szívesen vennék!Köszi
-
MrZed001
tag
válasz csemberlen #8841 üzenetére
Elsőre én is azt gondoltam, hogy miért nincsenek fent bekötve 1-1 sínbe (nullás helyén ami amúgy is üres).
Aztán elgondolkodtam, hogy az elbírná-e, vagy ez már a busbar (lemez-gyűrű-csavar) kategória.A SOL20-ak 2-4 összekötve, ez ok így kell. 1-be 3-as ki, 5-be 6-ki.
De fent (be és kimenő) egyszerűen nem látom mi honnan hová megy.Sol20 adatlapja
https://datasheet.eaton.com/datasheet.php?model=120938&locale=en
PKZ0 adatlapja (oldalsó tüskével lecsapja jobbján lévő Sol20-at)
https://datasheet.eaton.com/datasheet.php?model=073135&locale=en#Amúgy kíváncsi lennék ennek a kapcsolási rajzára.
-
Geresics
Topikgazda
No, a kapcsolók így már tiszták számomra. Igazából, ezek műszakilag még jobbak, mint az olvadóbetétek! A kötésük is - már amennyit látok belőlük - jók, a 3P kapcsolón oda-vissza megjáratta, ami terhelés alatti szakításnál előny!
A "segéd" rész viszont nem tuszta számomra! Nekem ugyanis úgy tűnik, hogy áramszünet esetén manuális visszakapcsolást igényel! Ez nem fix, de én úgy tippelek...Az viszont baj, amit már korábban is írtam: 2 munkapontra 1 túlfesz.védő van kötve, így az eltérő feszültségű sztringek azonos potenciálra vannak kötve! Azzal most nem törődök, hogy maga a bekötés milyen minőségű. Az eredeti elképzelés amúgy nem rossz, sőt jó, csak kell még egy tőlfesz.védő, és nem szabad a sztringeket összekötni!
*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
swarz
csendes tag
válasz Geresics #8844 üzenetére
Amit a,, Segéd" részről feltételezel, helyes! A kezelési oktatásnál, ami szóban történt, említette hogy áramszünet után nem lesz áramtermelésem addig, amíg kézzel vissza nem kapcsolom a SOL20 kapcsolókat, erre majd figyeljek! Tehát ha jól értelmezem a javaslatokat a hozzászólásokból, akkor kell 1db OBO V25 PV Combicontroller és még egy nagyobb elosztó doboz is vagy belefér a plusz túlfesz.védő a meglévőbe?És még ott a kérdés, hogy a vezetékek elég hosszúnak lesznek-e, ha a plusz egy túlfesz.védőt beépíti? Azért ez nem 2Ft lesz! Kinek kell állni a plusz költségeket? Hivatkozhat rá, hogy ez csak a Solarweb grafikonon látszik hibásnak, ez a meglévő kiépítés így jó, mert semmi hátrány nem származik belőle nekem? (itt ilyenekre gondolok :rendszer termelésére, élettartamára, garanciájára)
[ Szerkesztve ]
-
ginagina
csendes tag
Sziasztok kezdek elmerülni az információ áradatban. Tanácsot kérek. Mi a jobb, ha olyan panelt választok mely alapból tudja az optimalizálást (smart hot spot) és egy normál inverterrel, vagy normál perc technológiás panel SE optimalizált inverterrel. Én alapból az utóbbira hajazok, de most hozzátok vén tapasztalt rókákhoz fordulok.
-
Geresics
Topikgazda
"Hivatkozhat rá, hogy ez csak a Solarweb grafikonon látszik hibásnak, ez a meglévő kiépítés így jó"
Semmi esetre sem hivatkozhat ilyenre!A hibát ők követték el, két különböző feszültségű sztringet tilos összekötni, mert kiegyenlítő áram fog folyni közöttük! Ha ezt nem érti meg, akkor küldjenek olyat, aki nem hülye a témához!
"Amit a,, Segéd" részről feltételezel, helyes!"
Jó látni, hogy még nem vagyok tök hülye a dologhoz, és felismerek olyan dolgokat is, amikkel korábban még csak nem is találkoztam! Azt viszont továbbra sem értem, hogy miért jó az, hogy áramszünet után nincs termelés? Ha nyáron elmentek 2 hétre nyaralni, és első nap áramszünet lesz, akkor pont az év legfontosabb 2 hete fog kiesni! Olyankor több a termelés, mint egész decemberben! Ez Neked konkrétan anyagi veszteséget, anyagi kárt jelent!
Én kivetetném a francba, és a helyükre rakatnám a 2. túlfesz.védőt, a szakaszoláshoz pedig kérnék pl. olvadóbetétet.
(Arról nem is beszélve, hogy a DC dobozba AC-t vezetni legalábbis aggályos...)"És még ott a kérdés, hogy a vezetékek elég hosszúnak lesznek-e, ha a plusz egy túlfesz.védőt beépíti?"
- A tetőről lejövő vezetékek most is elérnek idáig, ergo az jó.
- A sztringek most is be vannak kötve egy túlfeszbe, csak ezután nem egy, hanem két irányba kell menniük, itt is elég hosszú kell legyen.
- A sztringek (elvileg) az inverterbe 2x2 vezetéken mennek a 2 munkapontra, amin még csak változtatni sem kell, tehát itt is elég hosszú marad.
Egyedül az érvéghüvelyeket kell levágni a túlfesz.nél, és újakat feltenni, szóval nem lesz ezzel baj!*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
-
swarz
csendes tag
válasz Geresics #8848 üzenetére
Köszönöm Lehet hogy hülye a kérdésem de esetleg lehet azt hogy csak a,, Segéd" van kivéve a rendszerből a PKZ SOL20-k maradnak szakaszolni vagy így nem lehet? Ma a délelött jön elvileg a kivitelező. A fejleményekről majd beszámolok.Esetleg még arra a kérdésemre, hogy ez a rossz bekötés mit okozhat nálam a rendszernél? (kevesebb termelés, rövidebb élettartam... stb.?)
[ Szerkesztve ]
-
Geresics
Topikgazda
válasz ginagina #8847 üzenetére
Kérdés: mire?
"Smart hot spot" (okos forró pont) helyett én inkább "hot spot free"-nek nevezném!
Ez akkor jó, ha attól félsz, hogy (pl. rendszeresen visszatérő árnyék miatt) tönkre fog menni a napelemed. Elvileg az árnyéktűrése is jó, de én azt inkább teleshopos fogásnak tartom, és ki merem jelenteni, hogy egy Maxim paneles megoldás annál jobb árnyékra!
A SolarEdge redszert (és más gyártók hasonló megoldásait) akkor kell választani, ha több eltérő tájolás van! Azt semmi más nem tudja olyan jól kezelni!
Persze a SolarEdge-nek még rengeteg előnye van, mint pl. a napelemenkénti teljesítményoptimalizálás, a napelemenkénti monitoring, stb., de cserébe ez a legdrágább megoldás!*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest