-
Fototrend
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
///Krisz\\\
senior tag
Igen, a config-ban átírtam:
erről:
media_dir=A,/home/horvathkrisztian/Torrentek/Letöltve
media_dir=P,/home/horvathkrisztian/Torrentek/Letöltve
media_dir=V,/home/horvathkrisztian/Torrentek/Letöltve
media_dir=/home/horvathkrisztian/Torrentek/Letöltveerre:
media_dir=/home/horvathkrisztian/Torrentek/Letöltve
Sajnos nem, ugyanaz, működik a szolgáltatás, de nem látni a mappában lévő fájlokat.
Rendben, megpróbálom akkor ott, köszönöm a segítséget.
-
///Krisz\\\
senior tag
Ezt írta ki nagyon sokszor:
Igazából nálam a képek, hangfájlok és a videók is ebbe a mappába lesznek, nem tudom, hogy ilyenkor beírom mindhárom kategóriához ugyanazt a mappát és törölhetem ezt az utolsó sor vagy meg kell hagyni.
Azt próbáltam, olyankor annyi lett az egésznek, akkor már nem csak a fájlokat nem látták az eszközök, de a DLNA szolgáltatás is eltűnt.
-
///Krisz\\\
senior tag
Egy hete küzdök vele, de ez kifog rajtam, egyszerűen hiába jók a mappaelérési útvonalak, nem látja a fájlokat amik a mappában vannak, pedig maga a DLNA működik, mert elérem mindenhonnan.
Eddig ezeket a beállításokat csináltam vele:
sudo apt update
sudo apt upgradesudo apt install minidlna
sudo nano /etc/minidlna.conf
user=root
media_dir=A,/home/horvathkrisztian/Torrentek/Letöltve
media_dir=P,/home/horvathkrisztian/Torrentek/Letöltve
media_dir=V,/home/horvathkrisztian/Torrentek/Letöltve
media_dir=/home/horvathkrisztian/Torrentek/Letöltve
friendly_name=Raspberry Pi 5
inotify=yessudo nano /etc/default/minidlna
USER=“root”
sudo systemctl restart minidlna
Rá tudnál nézni, hogy mit rontok el vagy hagyok ki?
(A mappanevét módosítottam a korábban küldöttekhez képest, azt nem elírtam.)
-
emilll
tag
Igen, imagerrel készült és igen, a kód be van állítva meg az SSID és jelszó is, üzenet nincs. Nem az a gond, hogy nem csatlakozik a Wifihez, hanem hogy nem talál Wifi adaptert. Próbáltam több OS-sal is, több újratelepítéssel, de semmi nem segített. Találtam több megoldási javaslatot is, de azok se oldottak meg semmit.
Arra gondoltam, hogy valami valahol valamikor "elállítódott", megbolondult, és ha egy formázás és újratelepítés után még a csatlakoztatott bluetooth eszközökre is emlékszik (ami nem értem hogyan lehetséges), akkor talán erre az "elállítódásra" is.
A kártyán/pendrájvon kívül tárol valahol információt? Lehet valami "hard reset"-et vagy akármit csinálni, hogy mindent felejtsen el és olyan legyen mintha most vettem volna ki a dobozából?
Még firmware update-tel is próbálkoztam, de a legújabb van rajta, nem volt hova update-elni. -
wassermann
Topikgazda
-
-
///Krisz\\\
senior tag
hatalmas köszönet
így végre működik, azt hogy a Transmission a saját felhasználóm alól fusson, én abszolút kihagytam, a chown-nál pedig én azt hittem a leírások alapján, hogy a $USER egy változó és mindig beírtam a helyére a felhasználónevet, de így most tökéletesen megy -
///Krisz\\\
senior tag
Igen, ennek már utána olvastam, de sajnos így sem oldódik meg a probléma. A letöltési mappáknak már beállítottam a jogosultságát ezzel a paranccsal: sudo chmod 777 -R illetve hozzáadtam a Transmission-t a users csoporthoz ezzel a paranccsal: sudo adduser debian-transmission users, de ugyanúgy azt írja ki, hogy Permission denied.
-
wassermann
Topikgazda
Csak kíváncsiságból próbáltam, öreg ez már (RPi3).
Alapesetben ez a Pi "headless", videomagnóként üzemel, másra egyáltalán nem használom. Csak egy USB-s DVB-T vevő lóg rajta, még billentyűzet sem. Ha állítgatni akarok rajta vagy letöltök róla egy felvételt, azt a TvHeadend web-es felületén érem el, távolról.
-
duffbeer
őstag
Én elengedtem ezeket. Belefáradtam a konfigurálásokba. Mediamonkey-val letöltögettem a borítókat, azokat kezeli szépen a dlna szerver, TV fapados lejátszóján is megjelenik. Ha androidos rendszert használsz, próbáld ki azt a lejátszót, amit linkeltem, az eddigi legpontosabb és gyorsabb lejátszó. 4k-ig tudom csak tesztelni, de hihetetlen gyors és reszponzív wifi-n is. Minden neves lejátszót mx, vlc, kodit lekörözi. Szerintem.
-
Peter.70
addikt
-
sztanozs
veterán
3B mar alapbol elindul USB-n asszem...
https://www.instructables.com/Booting-Raspberry-Pi-3-B-With-a-USB-Drive/ -
duffbeer
őstag
Saját kútfőből állítottam be, de semmi extra dolog nincs benne. Transmissionnél nem tudtam 200-250Mbit fölé vinni. Bármit masszíroztam rajta. Talán még beszéltünk is róla itt pár éve.
qB. alapbeállításokkal is tudta. Torrentre szigorúan SSD-t használok, HDD letérdel a sok fejmozgás miatt és nyilván port nyitva.
Ha gondolod felrakom ide a beállításaimat este. -
duffbeer
őstag
Qbittorrentet használok én is a pi-vel. Régen voltak olyan gondjaim, ha teljes sávszélességgel töltött le (1Gbit), néha sérült lett az állomány a végére, force recheck után letöltötte a sérült szeletet. Szerintem érdemes beállítani, hogy a torrent végeztével végezzen automatikusan egy állomány checket, seed előtt.
-
Aksomatic
senior tag
-
cigam
titán
Azért inkább előtte csekkold hogy a kedvenc programjaid mennyire komálják a verzióváltást. Pl a Python 2-t lecseréli 3-ra, és azon már nem fut, vagy az új kiadásból hiányzik valami.library ami xy programhoz szükséges.
De a frissítés előtt mindenképpen készíts egy image mentést, hogy legyen hova visszatérni, ha mégsem úgy jön össze ahogy kellene.Ill. egy másik nézőpont: Ami nem romlott el, azt nem kell megjavítani.
-
Nekem ebben a pillanatban 900MB memóriát eszik az alábbi setup:
- 64bites Raspberry Pi OS (GUI nélkül)
- samba fájlmegosztás
- Docker alapon qBittorrent (20 torrent), plex, vpn, watchtower, ddclient,és persze portainer
- plusz jópár shell script, de azok agyon vannak optimalizálvaEzek alapján be tudod lőni. Én azt mondanám, hogy elég lehet. Ha már nálad van a Raspberry, próbáld ki. Aztán ha kevés, még mindig be tudsz kapcsolni SWAP-ot a külső tárolóra (SD kártyára ne, mert kinyírja szépen-lassan).
Ha pedig még vásárlás előtt állsz, én a 2GB-os változatot javasolnám.
-
bwin.party
aktív tag
-
azbest
félisten
én a zero2 -vel gondolkodom azon, hogy gadget módban usb-jét vezetékes lannak és áramnak használva, a wifijén át vpn-es routernek kipróbálom esetleg.
Bár erre nexx miniroutert használtam régebben openwrt-vel, openvpn-nel (vagy csak akartam, de nem sikerült teljesen). Meg lehet inkább 3d nyomtatóra kötömHa jól emlékszem openwrt nem az igazi a pi-ken a broadcom wifi chip támogatás hiánya miatt... így azt nem biztos, hogy össze lehet varázsolni. Openwrt dobozzal csináltam már wifi-lan bridgeket.
-
#60252516
törölt tag
OpenVPN Szerver - Padavan.
Router típusa nem számit, nekem TP-Link Archer C2 v1 -en van a padavan. -
adika4444
addikt
Hali!
Tökéletes megoldásról nem tudok, egy haverom aktívan próbálkozik RPI4-gyel, de ő sem látta még meg a fényt az alagút végén. Ha Apple eszköz a forrás, AirPlay hangszórót könnyebb csinálni a RPI-ből, de ha mindenképp Bluetooth kell, akkor pár éve ezt a szösszenetet írtam egy haveromnak (szóval nem az az igazi leírás, és most már tesztelni sem tudom):
Első lépésben ellenőrizzük a bluetooth állapotát:
user01@debian-server:~$ sudo systemctl status bluetooth
* bluetooth.service - Bluetooth service
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/bluetooth.service; enabled; vendor preset:
Active: active (running) since Fri 2019-05-24 20:57:42 CEST; 3s ago
Docs: man:bluetoothd(8)
Main PID: 13934 (bluetoothd)
Status: "Running"
Tasks: 1 (limit: 4915)
CGroup: /system.slice/bluetooth.service
`-13934 /usr/lib/bluetooth/bluetoothd
...Ha nem megy
sudo systemctl start bluetooth
sudo systemctl enable bluetoothMost nézzük meg, hogy a BT adaptert viszi-e a gép, és ha már ittvagyunk, adjuk is hozzá magunkat a bluetooth csoporthoz
sudo addgroup felhasznalo bluetooth
Majd bluetoothctl, enter
user01@debian-server:~$ bluetoothctl
[bluetooth]# agent on bluetoothd...
Agent registered
[bluetooth]# default-agent
Default agent request successful
[bluetooth]#Ha nem dob hibát a parancsok kiadása után akkor az adapter működik, mehetünk tovább. Exit-tel lehet innen kilépni, ilyenkor kiír egy unregistered-et, ez nem probléma. Ha hibát dob, Google, illetve ellenőrizzük-e, látja-e a rádiót
sudo apt instal rfkill
sudo rfkill list
Nekem egy laptopon FN+F2 kapcsolgatja a rádiókat.Telepítsük fel a kellő csomagokat
sudo apt install pulseaudio pulseaudio-module-bluetooth bluez-toolsHa megvagyunk, be kel állítani a Bluetooth-ot, hogy lejátszóeszközként mutassa magát felfedezésnél, így például a telefon, vagy a gépünk hangszóróként fogja kezelni
Az /etc/bluetooth helyre kell készíteni egy audio.conf file-t az alábbi tartalommal:
sudo nano /etc/bluetooth/audio.conf# This section contains options which are not specific to any
# particular interface
[General]
Enable=Source,Sink,Control,Media,Gateway,Headset
Disable=SocketLétrehozás és mentés után
sudo systemctl restart bluetooth
Ahhoz, hogy a Bluetooth-os lejátszás működjön, szükségünk van a pulseaudio-ra. Őszintén megvallva ezt a részt még nekem sem sikerült kitapasztalni, a mostani egy működő megoldás, még ha nem is elegáns. A pulseaudio egy screen-ben fog futni a háttérben. System processként kicsit necces futtatni, de nem lehetetlen.
Nyissunk tehát egy screen-t, vagy ha nincs felrakva telepítsük, majd nyissuk meg
sudo apt install screen
nyissunk egy bluetooth-background screen-t
screen -S bluetooth-background
majd rakjuk ide ezt, hogy fusson a pulse
pulseaudio -D --exit-idle-time=-1
Eztán CTRL+a majd d, hogy leválasszuk a képernyőt.A fenntebbi művelettel már hang is lehet, most már tényleg csak a lényeg van hátra, a csatlakozás!
Üssük be, hogy bluetoothctl, majd enter
Eztán az alábbi parancsokat:
agent on
default-agent
power on
discoverable on
pairable on
Most a közeli Bluetooth-eszközök látni fognak minket a gép hosztneve alapján.
Rácsatlakozásnál jönni fog a terminálon egy kérdés. Írjuk be, hogy yes, majd enter. Később még egyszer vagy kétszer kérdez, igen majd megint igen.
Utána a kapcsolat felépül. A kapcsolódás során kiírta a csatlakozó eszköz MAC címét, de ez lekérhető úgy is, hogy megjelenítjük a párosítottak listáját
paired-devices
Innen másoljuk ki a kellő címet, és a trust majd a MAC cím beírásával tehető megbízhatóvá, így az már bármikor csatlakozhat a gépen megerősítés nélkül. Lehet több trusted eszközünk is. A help parancs kiadásával megnézhetjük, hogy lehet bontani a kapcsolatot egy eszközzel, és a törlés mikéntjére is fény derül.Hátha segít
-
azbest
félisten
A dvi teljesen jó. Hdmi-dvi kábellel kösd akkor össze. Az irányfüggetlen.
#41827Keem1
jaja, egy aktív átalakító áramkör kell dolgozzon benne, ami egyikről a másikra csomagolja át az adatcsomagokatA dp++ (amikor hdmi jelet is ki tud adni a dp port) is van áramkör, hogy jelszintet illesszen, mert más feszültségekkel dolgozik a kétféle kimenet. De az sokkal egyszerűbb, mint az átcsomagolás. Létezik persze dp-hdmi irányban is átcsomagolós aktív átalakító, ami olyan készülékekhez kell, amikor nem tud egyáltalán vagy nem tud olyan fajta hdmi jelet kiadni a gpu, mint amilyen kell. Pl intel gpu-k 10gen prociig csak hdmi 1.4-et tudnak, de displayport kimenetéről aktív átalakítóval lehet csomagolni hdmi2.0-t belőle.
-
azbest
félisten
nem mindegy. Szinte biztos, hogy nem találsz megfelelőt. Legalábbis nem olcsón.
A legtöbb kábel az dp -ről hdmi irányba konvertál. Nem felcserélhető irányú, úgy nem működik, hogy hdmi kimenet jelét akarod dp monitorba küldeni.
A hdmi-ről dp-re átalakító egy ismertető jegye lehet, hogy külön tápot is kell neki adni. Például ez [link]
Ha van azon a monitoron vga bemenet, hdmi - vga átalakítót sokkal olcsóbban is találsz.
-
Dißnäëß
nagyúr
Próbáld, de kérdezd le OMV-be belépve konzolon, root-ként, a vm.swappiness értékét, megnemmondom, mennyi a default, de lehet 60-on hagyták, mint Ubuntuék, passz.
cat /proc/sys/vm/swappiness
Ha ez nagyobbegyenlő, mint 5, vagy 4-3-2-1-0, akkor tedd tetszőleges értékre, 0-nál kvázi letiltod az oprendszert a swap használatától, de lehet komplett is tiltani a swap-et, említett optimalizálási útmutató szerint (vagy először echo "0" > /proc/sys/vm/swappiness és ez kiüríti a swap-et, majd swapoff után fstab-ból is kikommentelni a swap-et és kész is vagy).
Ha swap-et végszükség esetére mégis hagynál a rendszer alatt, csak nem akarod, hogy gyakran nyúljon hozzá, akkor leviheted mondjuk 5-re az értékét a swappiness-nek és béke.
Tartósan pedig /etc/sysctl.conf- ba beadni valahova új sorként, hogy
vm.swappiness = 5
(vagy amit akarsz, de 5 elég jó).Ekkor csak akkor kezd el swappelni a kernel, ha 100%-5%, azaz 95% -ot elér a fizikai memória kihasználtság. Defaulton már jóval korábban is, hiába van még bőven szabad fizikai memória, ergo kicsit jobban ki tudod tömni a ram-ot programokkal, lehet meglódítja OMV-t is. Persze ez cache-ek és bufferek rovására megy, de van, amikor így is sokkal gyorsabb lesz és pattogósabb minden, mint amikor már jóval korábban swap-et is használ.
-
sztanozs
veterán
Szerintem inkább a lemez adatátviteli sebessége (és vagy az SD kártya sebessége) az ami megfekszi az OMV gyomrát. Gyors SD kártyáal (vagy USB-ről bootolva) akár az OMV, akár a Raspberry Pi OS Lite jó választás lehet. Az OMV azért kezesebb, mert nem kell folyton a konzolt túrni, amúgy önmagában nem sok erőforást zabál szvsz.
-
Dißnäëß
nagyúr
A hivatalos Raspberry OS-t. Ő egy Pi-re "herélt" Debian lényegében, amúgy rengeteg minden megvan benne ugyanúgy, mint az x86-os rendes Debian-okban, szóval fullos disztró.
OMV is Debian alapú, de ha azt soknak érzed, lehet Pi4-en már jobban érezné magát, mindenesetre Raspberry OS-el kézzel kell összemókolnod a tervezett dolgokat (nyilván, hiszen ő nem egy dedikált NAS-jellegű oprendszer, csak simán a pucér OS, se csicsafelület, se semmi).
Raspberry OS minimál verzió is van, ott még Desktopot sem ad. Ha ez kell...
-
elmo
aktív tag
Nekem ez segített:
-
-
Murdock1981
tag
sudo apt install proftpd
sudo nano /etc/proftpd/proftpd.conf
sudo service proftpd reloadMellé kell csinálnod egy ddns-t pl.: noip.com
Nyitnod kell egy portot is.: 21 az ftp
Nekem a routerban a dmz host-nál meg kellett adni a pi ipcímét, hogy belső hálóról is elérjem ddns címmel -
Murdock1981
tag
Samba
sudo apt-get update && sudo apt-get upgradesudo apt-get install samba samba-common-bin
sudo nano /etc/samba/smb.conf
Bemásolni a végére:
[global]
netbios name = Pi
server string = The Pi File Center
workgroup = WORKGROUP
[HOMEPI]
path = /home/pi
comment = No comment
writeable=Yes
create mask=0777
directory mask=0777
public=noJelszó megadása:
sudo smbpasswd -a pi
sudo service smbd restart
Win10-nél keresőbe:
//pi ip címe
Homepi jobb klikk hálózati meghajtó hozzáadása és kész is.
Új hozzászólás Aktív témák
- Windows 10
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Windows 11
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Megfizethető, Pulse szériás Sapphire alaplap DDR5-ös Ryzenek alá
- Külföldi rendelések: boltok, fizetés, postázás
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- További aktív témák...
- Csere-Beszámítás! Prémium felsőkategóriás Gamer PC! X870 / R9 9950X / 9070XT / 64GB DDR5
- Eladó Belépő szintű gamer PC
- AKCIÓ!!! GAMER PC: Új RYZEN 9 5900X +RX 6600/6700XT/6800/9060XT +Új 16-64GB DDR4! GAR/SZÁMLA!
- Gigabyte B850 AI top ATX+R9900X+Kingston 128gb 5600 kit "4x32gb"
- Gamer PC - i5 12400f, RTX 3080 és 16gb DDR5 + GARANCIA
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A14/Samsung Galaxy A34/Samsung Galaxy A54
- Bomba ár! HP EliteBook 2540P - i5-540M I 4GB I 250GB I 12,1" WXGA I W10 I Garancia!
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B550M R7 5700X 32GB DDR4 512GB SSD RX 7700 XT 12GB DeepCool CC560 Seasonic 650W
- LG UltraGear Gaming Monitorok: FRISS SZÁLLÍTMÁNY -30%
- DELL PowerEdge R630 rack szerver - 2xE5-2650v3 (20 mag / 40 szál, 2.3/3.0GHz), 32GB RAM, 55992Ft+ÁFA
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest