-
Fototrend
A Linux Mint bemutatása
Új hozzászólás Aktív témák
-
Frawly
veterán
válasz
fradi81
#12330
üzenetére
Pedig pixelesnek mindenképp pixeles marad (nem tud betűsimítást), 1920×1080-ban is, csak annyival lesz súlyosbítva, hogy a betűk is olvashatatlanul kicsik lesznek. Max. homályos nem lesz valóban, a homályt felcseréled olvashatatlan apróságra. Ez ilyen, kinek mi tetszik jobban, jobb vagy bal kezét vágják-e le.
Azt kell érteni, hogy a GRUB egy általános boot manager. Arra tervezve, hogy a rendszert indítsa, kezelje a különböző fájlrendszereket, titkosításokat, meg hiba esetén be lehessen avatkozni, ha a rendszer nem tudna bootolni.
A GRUB-ot nem a Mint-hez fejlesztették. Boot managereknél egyébként sem cél, hogy jól nézzenek ki. A legtöbb bootmanagerben eleve csak fekete (RGB #000000) háttéren tompafehér (RGB #777777) betűs szöveges üzemmód van, aminél felbontást sem lehet állítani, az sztenderd BIOS-os INT 10h text mode.
Mondom, a legideálisabb amúgy is az, ha semmit nem látsz induláskor. Bekapcsolod a gépet, és mindjárt BIOS logó után a Mint logó vágódna be, majd pár mp.-re rá a Mint DE-jének a grafikus felülete. Minden más, ami megjelenik, GRUB, egyéb menü, extra csicsa az csak figyelemelterelés, felesleges.
Egyébként a GRUB csak szabvány VGA és VESA felbontásokat ismer. Ez csakis a videókártya/GPU VBIOS-án múlik, ilyen elemi szinten, mikor még csak a GRUB fut, semmilyen kernel meg videódriver nem töltődik még be.
Ha az adott kártyánál a videoinfo csak 1024×768-as felbontást hoz, akkor annyit tud a kártya max. VESA módban, és többet nem tudsz neki beállítani.
A VESA még egy nagyon régi szabvány, az 1990-es évekből, akkor még nem volt 16:9, 16:10, nem volt HD, FullHD, 4K. Csak 4:3 és 5:4-es felbontások voltak szabványosítva 1600×1200-asig, ezekből is csak az jeleníthető meg, amit a kártya VESA BIOS-a támogat.
A Linux kernel meg a X.org / Wayland-kompozitor grafius felület úgy védekezik, hogy külön kernel mode setting vagy X.org DRI / mesa GL / Vulkan /stb. drivert tölt be, és úgy hajtja a kártyát, nem BIOS és VESA módban. De mikor még a GRUB fut, akkor ezek nem töltődnek be.
Esetleg annyit tudsz rajta javítani, hogy újratelepíted UEFI bootos módban, mert úgy talán a gép UEFI-ja támogat VESA módokon kívül más videómódokat is. De még ez sem garancia rá, hogy megoldja a gondod, lehet épp úgy 1024×768 marad a max. felbontás, csak próbaképp tekints erre a megoldásra.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux Mint-et használó kezdők és haladók valamint a még csak azzal ismerkedők számára.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját! -> [link]
- GYÖNYÖRŰ iPhone 13 mini 256GB Midnight -1 ÉV GARANCIA -Kártyafüggetlen, MS3620
- Yurbuds Ironman fülhallgató
- REFURBISHED - DELL Thunderbolt Dock WD19TBS (210-AZBV)
- LG 27GP95RP - 27" Nano IPS - UHD 4K - 160Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium PRO - HDR 600
- Samsung Galaxy S24 Ultra 8/256 GB Titanium Gray 6 hónap Garancia Beszámítás Házhozszállítás
Állásajánlatok
Cég: NetGo.hu Kft.
Város: Gödöllő
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Rowon
