Új hozzászólás Aktív témák
-
S_x96x_S
addikt
azért lehet, hogy lesz még itt csúszás ---
CORONAVIRUS/TSMC reports one COVID-19 case, 30 employees in quarantine
https://focustaiwan.tw/business/202003190009 -
S_x96x_S
addikt
AMD EPYC 3000 Line Gets Updated Adding and Dropping Models
https://www.servethehome.com/amd-epyc-3000-line-gets-updated-adding-and-dropping-models/ -
S_x96x_S
addikt
reméljük nem megfigyelésre használják.
#PPIN - protected processor identification number
"Newer AMD CPUs support the feature of protected processor identification number (PPIN). This patch detects and enables PPIN support on AMD platforms and includes PPIN info in MCE records if available. Because this feature is almost identical on both Intel and AMD, it re-uses X86_FEATURE_INTEL_PPIN feature bit and renames it to X86_FEATURE_PPIN."
https://lore.kernel.org/lkml/20200311044409.2717587-1-wei.huang2@amd.com/
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMD-PPIN-Processor-ID-Linux -
S_x96x_S
addikt
"Microsoft Now Offers Azure NVv4 Virtual Machines with AMD EPYC & Radeon Instinct"
https://www.anandtech.com/show/15632/microsoft-now-offers-azure-nvv4-virtual-machines-with-amd-epyc-radeon-instinct -
S_x96x_S
addikt
válasz
Petykemano #2893 üzenetére
> A thunderX3 nagyon slideware? (Nincs említve, csak a Rome)
lényegében igen ..
A thunderX3 még nagyon új és még csak bejelentés volt,
még benchmarkolni se engedték az STH-t."We did not get to benchmark the system. It will likely be a few months until that is possible. Realistically, the “launch” that happened a few days ago was more of an announcement to the market rather than full volume production of parts and systems. When the platforms are ready, we will bring you numbers."
https://www.servethehome.com/ampere-altra-q80-30-in-action-at-ampere-hq/thunderX3/Marvell:
Ami érdekes, hogy
- "monolithic"-ben gondolkodnak ( vagy csak ez müködik még nekik )
- "no legacy" és csak az új utasításokat támogatják. ( ha jól értem )"7nm AMD chiplets Marvell notes the latency penalty and still thinks monolithic is better. This is despite the silicon industry and even its fab partner TSMC saying chiplets will be the way forward. One can guess that if Marvell was doing multi-die here that bullet would look different. Marvell thinks Arm SoCs without legacy instructions can deliver what the industry needs going forward."
-
S_x96x_S
addikt
válasz
Petykemano #2892 üzenetére
( RyzenPi vs. RaspberryPi )
jó kérdések ...
> Pedig pont az ár a lényeg.
Az árat majd induláskor (Q3) eldöntik, azt úgyis a piac határozza meg.
Így nagyobb a mozgástér, addig az alkatrészek árai is mozoghatnak fel-és-le ...
Ha most publikálnak egy árat, azt csak csökkenthetik ... nehezen kommunikálható az emelés.> alacsony fogyasztáson, mint az armos rpi
fogyasztás: RapberryPi-nél mivel az olcsóság a cél, nem éppen a legújabb gyártástechnológiát használják, ha jól tudom ez még: 28nm FinFET process,
A RyzenPi-s R1505G proci 14nm ( de lehet, hogy ezt is 12nm-re mozgatják ) A proci induláskor $80 USD / tray - volt ( a wikichip szerint) , talán most a kevesebb ( $60-$70 USD ??? )
(spekuláció) Ez alapján kb $100 ár (körül)/(felett) várható. -
S_x96x_S
addikt
(COVID-19) TSMC szigorit ...
ma már az veszélyes aki Európában járt.
"TSMC has informed its suppliers that regulations to enter its factory sites in Taiwan have been tightened, given the spread of the virus worldwide. Suppliers with travel history to European countries have to self-isolate for 14 days before they are allowed to enter TSMC premises."
https://www.digitimes.com/news/a20200316PD201.html
Amúgy állítólag a COVID-19 életet lehelt a szerverpiacba ..
sőt .. Q2-ben Szerver DRAM áremelést jósolnak.
https://seekingalpha.com/article/4332124-micron-technology-watch-for-cloud-server-boom-amplified-covidminus-19
"The COVID-19 epidemic has unexpectedly breathed life into the server market, decimated in 2019, which stretches from virtual meetings, online education, digital healthcare, cybersecurity, telecommunications, logistics to smart cities. Server capex spend grew just 5.8% in 2019, following a 48.7% increase in 2018." -
S_x96x_S
addikt
'The big news is that the “Cooper Lake” generation of Xeon processors is being canceled in the next-generation mainstream Whitley server platform.'
https://www.servethehome.com/intel-cooper-lake-rationalized-still-launching-1h-2020/
"In the market, that will have some impacts. We know that bfloat16 is a huge feature along with increased core counts that have many organizations excited for Cooper Lake. For larger platforms, Intel will have chips with new features and core counts designed to be competitive for out-scaling AMD EPYC 7002 systems. Assuming the current direction holds, by this summer we will see 4-socket Intel Xeon “Cooper Lake” generation parts have more cores than AMD’s “Rome” generation in a system. Even if they have lower core counts per CPU, Intel will have competitive features such as their new instructions. " -
S_x96x_S
addikt
Raspberry Pi sized SBC is smallest Ryzen R1000-based model yet
http://linuxgizmos.com/raspberry-pi-sized-sbc-is-smallest-ryzen-r1000-based-model-yet/
céges oldal: https://www.dfi.com/product/index/1455#overview
Q3-ban várható, ár még nincs. -
S_x96x_S
addikt
válasz
wwenigma #2887 üzenetére
> AMD launches Ryzen 4000 Mobile Renoir
AnandTech: AMD Details Renoir: The Ryzen Mobile 4000 Series 7nm APU Uncovered
https://www.anandtech.com/print/15624/amd-details-renoir-the-ryzen-mobile-4000-series-7nm-apu-uncovered -
wwenigma
Jómunkásember
válasz
S_x96x_S #2348 üzenetére
4900H és a többi is kintvan.
AMD launches Ryzen 4000 Mobile Renoir processors with 7nm Vega iGPU
Hardware Unboxed: OEM can only get the „HS“ series APU if they follow strict design guidelines from AMD and use it together with high end components.
-
Petykemano
veterán
Konkurenciaelemzés
Na ezt kapd ki:
Marvell ThunderX3
96C / 384T
SMT4"gyenge kis" ARM magok és SMT4? Hö?
Amazon Graviton2, Ampere Altra, Marvell ThunderX3
Utóbbi 2 persze végezheti a fiókban, de eléggé úgy tűnik, hogy papíron (mármint akinél meggyőzőbb tervekkel és benchmarkokkal kell előrukkolni.) már nem is az Intel a konkurencia -
válasz
-vitya- #2884 üzenetére
A tervek már tavaly év végén felborultak, mikor a 2020 Q2-ből Q3 lett hirtelen az Ice Lake-SP kapcsán.
A fő probléma szerintem a PCI-Express 4.0 kérdésköre. Pár napos info, hogy a szerverpiacon két eltérő alaplap megoldás jött volna idén, a Whitley lett volna a 2 foglaltos megoldás a Copper Lake-SP és Ice Lake-SP mellé, 8 memóriafoglalat per socket kiosztással, míg a Cedar Island lett volna a 4 foglalatos megoldás, csak Copper Lake-SP procikhoz, 6 csatornás memóriával.
Ha nem lesz Ice Lake-SP, akkor az azt jelenti, hogy a Sapphire Rapids jól halad, és 2021 Q1-ben talán ki tudják hozni. Ezzel újra felvehetik a kesztyűt. Ha így van.
-
-vitya-
őstag
válasz
Devid_81 #2883 üzenetére
A szerver piacon elég fontos lehet, hogy az ember hosszú távú megbízható tervekkel rendelkezzen. Cifu, amit írtál, az igaz lehet, DE a lényeg, hogy HA a fentiek igazak, a tervek felborultak, és azt senki sem szereti. Most, a helyzet az lesz, hogy nem csak gyorsabb, biztonságosabb az AMD, de már megbízhatóbb is?! NA ez lehet az a kemény dolog.
-
-
válasz
S_x96x_S #2879 üzenetére
Ahogy nézem a legtöbbeknek (nekem is) az Ice Lake-SP szerver CPU sorozat kaszája jutott az eszébe. Elviekben 2020 Q3 volt a tervezett megjelenési dátuma.
Mondjuk ez meglepő annak fényében, hogy a korábban kiszivárgott hírek szerint az Ice Lake-SP 14c/28t szerverprocija meglepően erős volt a SiSoft Sandra tesztben.
Ugyanakkor az Ice Lake-SP a Copper Lake-SP vonal mellett jelent volna meg, kizárólag a két utas szerverekben, tehát valójában egy extra párhuzamos sorozat lett volna, magasabb IPC-vel, feltehetően magasabb áron. Mivel eleve 2020 Q3-ban már a Zen3-as Epyc Milan-al kellene versenyeznie (ha az AMD tényleg kihozza azt nyáron), ez egy teljesen felesleges termékvonal, akár hogy is nézzük.
Ezen a képen (tavaly nyári szivárgás) még 2020 Q2 volt a megjelenés dátuma, ez tavaly év végén egy negyedévet csúszott.
Ha valóban ez következik, ugyanakkor nem akkora világvége, ahogy beharangozzák a SemiAccurate-nál. Ha ugyanis a Sapphire Rapids-SP / Eagle Stream nem csúszik, akkor az Ice Lake-SP amúgy is mindössze három negyedévet élt volna mindössze úgy, hogy 2021 Q1-be már jönne a sokkal fejlettebb Sapphire Rapids-SP.
Ismét ha valóban ez a helyzet, akkor az Intel egy teljesen logikus döntést hozott: nem fog egy újabb termékcsaládot a piacra dobni, mert sose fogja az árát visszahozni, feltehetően a nagy partnerek sem fognak két kézzel kapni utána, és párhuzamosan foglalkozni a Copper Lake-SP-vel és az Ice Lake-SP-vel. Szóval egyszerűsítették a megjelenési terveket, és inkább a Sapphire Rapids-SP-re koncentrálnak, hogy minél hamarabb kijöjjön...
-
S_x96x_S
addikt
ha igaz , akkor meglepődtem.
...
Mar 14, 2020 by Charlie Demerjian:
"SemiAccurate has learned that Intel has just canceled a major server program. This one is a major failure and a crushing retreat from their main market.
If you have been waiting for Intel to crack under the competitive pressure from AMD, it just happened. If you believed the official word that nothing is wrong and their products are selling like hotcakes prepare for a very rude surprise.
"
https://www.semiaccurate.com/2020/03/14/intel-kills-off-a-server-program/elméletileg lesz majd egy elemzés.
https://twitter.com/CDemerjian/status/1239360027628093440
és Charlie szerint "megerősítve" ... de hogy mi, azt nem tudom.
Talán a hét közepén - végén teljesen publikus lesz a hír.
------
Mert ha igaz, akkor az AMD-nek áll a pálya ..
mert még az ARM se rug annyira labdába, kell még pár év
"The recent Ampere launch was really to let the market know that Ampere has silicon, and if you want to get started on it, you should start preparing."
https://www.servethehome.com/ampere-altra-q80-30-in-action-at-ampere-hq/ -
S_x96x_S
addikt
(chiphell pletyka) RDNA2 / ZEN3: várhatóan októberben
https://twitter.com/momomo_us/status/1239186502237581312 -
S_x96x_S
addikt
[ LVI Vulnerability ]
már pár napos a hír, de megjött az első teszt ...
.. és ... brutál eredménycsökkenés, remélem lesz rá jobb javítás is.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=lvi-attack-perf&num=6
"Thankfully the very latest Intel CPUs such as newer Coffee Lake parts, Comet Lake, and Cascade Lake are said to be largely unaffected while Ice Lake is not vulnerable at all."Emlékeztető a FAQ-ból ( https://lviattack.eu/#faq ) :
"""In our current assessment, LVI principally applies only to Intel processors with SGX technology. However, following the argument of symmetry, in in principle any processor that is vulnerable to Meltdown-type data leakage, would also be vulnerable to LVI-style data injection. Some non-Intel processors have been shown to be affected by some variants of Meltdown and Foreshadow. We maintain an up-to-date overview on the website https://transient.fail/ (select Meltdown + vendor ARM or AMD). If an attacker finds software that uses these features in an exploitable way, LVI might still be possible. We encourage future research to investigate the applicability of LVI to non-Intel CPUs.
"""kapcsolódó prohardveres hir (tegnapi): https://prohardver.hu/hir/lvi_forditott_meltdown_sebezhetoseg_intel_sgx.html
-
S_x96x_S
addikt
AMD EPYC 7282 Benchmarks and Review
https://www.servethehome.com/amd-epyc-7282-benchmarks-and-review/olcsó 16c/32t -es szerver cpu; Az Al.z.nál br. 258 290 Ft
közben meg a 3950X br. 288 390 Ft -
MiklosSaS
nagyúr
Hihetetlen mennyire kavar az Intel.
-
S_x96x_S
addikt
válasz
Cathulhu #2868 üzenetére
> valid?
A i7-10710U még csak 14nm,
ezzel nem sok értelme van összehasonlítani.ami érdekes lesz az Inteltől az a "Tiger Lake-U"
ahol a "the single-core score of 1,400 points" kiemelkedő;
https://www.notebookcheck.net/Quad-core-Intel-Tiger-Lake-processor-outscores-AMD-s-Ryzen-9-3950X-in-Geekbench-single-core-test.451119.0.html
főleg amiatt mert a desktop-os Ryzen9 3950X -nek csak 1312 a single score-ja.A "Tiger Lake-U" = 10nm , AVX512. Gen12 max 96 execution units
és ezzel kell az AMD 4000 mobil APU-nak versenyezni. -
Cathulhu
addikt
-
DraXoN
addikt
válasz
Petykemano #2866 üzenetére
A külön IO chip előnye, hogy akár párhuzamosan tudják áttervezni a CPU-val, és nem akadályozza az egyik a másikat, vagy kell feltétlen bevárni egyik részegységgel a másik részegység "elkészülését" egy-egy teszthez..
Akár lehetséges egy PCIE5 vagy teljesen más vezérlő alkalmazása ha van rá igény (és cél vele). -
Petykemano
veterán
Nem gondolnám, hogy ebből a consumer piacon bármi egyhamar érezhető volna. Talán valami olyasmi irányt el tudok képzelni, mint az Intel optane,.csak nem dimmben, hanem m.2 csatlakozón át. Protokollt most direkt nem mondok, de.ugye ez nyilván nem kötődik a pcie5-höz.
De a lényeg, hogy a memóriakezelés átalakukhat.Illetve számomra még az kérdés, hogy ha a fizikai csatlakozó ugyanaz, akkor vajon a CXL és társainak sávszélességére hatással.van-e, hogy adott hardver elvileg pcie-ből 3-as v 4-es v 5-ös tudással rendelkezik.
Ez ugye megválaszolná azt is, hogy az IF3 előrelépése alapvetően a PCI5 hozadéka-e vagy pcie4 szempontból továbbra is a 4 lesz érvényben.
-
válasz
Petykemano #2863 üzenetére
Az otthoni felhasználók döntő többsége a PCI-Express 4.0 kihasználására vár, jelenleg csak a kevesebb memóriával szerelt kártyáknál (RX5500XT 4GB) jelent érzékelhető előnyt. Jövőállóság szempontjából ettől függetlenül nem hülyeség számolni vele.
Szervereknél a PCI-Express 5.0 önmagában lemaradásban van a konkurens megoldásokkal (CCIX, Gen-Z, CXL) mert azok alacsonyabb késleltetést és memóriakoherens megoldásokat is kínálnak. Pont azért jelentek meg ezek a megoldások, mert a PCI-Express 4.0 túl sokáig húzódott...
Szvsz a PCI-Express 5.0 a szervereknál már elkésett, ott mire kijön, már mindenki a CCIX, CXL és a Gen-Z megoldásokra épít.
Az otthoni felhasználók pedig még 2021-ben se lesznek rászorulva a PCI-Express 5.0-ra, simán lehet, hogy a piaci ugrás a 6.0-ra fog bekövetkezni.
Szóval kettő közé, a padba esik várhatóan az 5.0-ás szabvány... -
-
S_x96x_S
addikt
válasz
paprobert #2861 üzenetére
> Szerintem az AMD a saját proprietary modulációjával akarja
> megelőzni a valódi szabvány megérkezését.mivel az Intel 2021 -ben már elvi -lét- kérdést is csinál a CXL(PCIe5.0)- erőltetett megjelenéséből
és néhány ARM-es szervernél is várható a PCIe 5.0 jövőre ;
emiatt ha az AMD kihagyja a ZEN3-nál, akkor fél-1 éves csúszásban lesz a többiekhez képest.vagyis az AMD-nél nincs tere a kisstílű betartásoknak..
ha ilyet csinál magát szívatja meg.. -
paprobert
őstag
válasz
S_x96x_S #2860 üzenetére
Szerintem az AMD a saját proprietary modulációjával akarja megelőzni a valódi szabvány megérkezését. Nagyjából azt teszi, amit az Nvidia a G-sync-kel tett anno.
Mivel nála van a CPU és a BIOS is, olyan szoftvert implementál relatíve gyorsan, amilyet nem szégyell. Így lesz 1-2 év AMD-only előny.
-
S_x96x_S
addikt
váratlanul bejelentették az első PCIe Gen5 -ös gyorsítót,
spekuláció:
mivel a Xilinx és az AMD partnerek mi az esély, hogy a ZEN3-ban lesz PCIe Gen5 támogatás?
Ez sok mindent megmagyarázna ( pl. IFabric gen3 extrém nagy sebességét)
és a késésnek lenne oka is: a pCIe gen5 szabvány reszelése ...merész lépés lenne!
-------------------------------
https://www.servethehome.com/xilinx-versal-premium-launched-for-5g-infrastructure/
"Along with PCIe Gen5, Xilinx says this will support both CCIX and CXL. " -
Petykemano
veterán
válasz
S_x96x_S #2858 üzenetére
Csak az árazás nem lesz elég szerintem.
"Neoverse N1 core is almost identical to the Cortex-A76" (A76 => IntroductionMay 31, 2018)
[link]Már a Cortex A77 is lassan 1 éves. Tehát itt még legalább 1 generációt előre lehet lépni. Ha az Amazon együttműködik az Armmal, akkor már előre megkapják az A78/Hercules terveit.
EC2 A1: Nov 26, 2018
Graviton2: Dec 3, 2019Jövő év végén biztos jön valami új.
Persze ha ez a graviton2 7nm, akkor olyan nagyon előretörni már nem lehet. 5nm és drága, vagy 7nm és esetleg EUVInkább az a durva, hogy 80-110W-ra teszik a fogyasztást. Ez azt jelenti, hogy minimum másfélszer, de talán 2x annyi magot is lepakolhatnak egy node-ba, miközben nincs kompromisszum a ST teljesítményben.
Fel kell kötni a gatyát.
-
S_x96x_S
addikt
válasz
Petykemano #2857 üzenetére
> Amazon Graviton2 elemzés vs x86
jajj ...
- "Cost Analysis - An x86 Massacre"
- "If you’re an EC2 customer today, and unless you’re tied to x86 for whatever reason, you’d be stupid not to switch over to Graviton2 instances once they become available, as the cost savings will be significant."Az új AMD-s instance-oknál az árazás sokat fog számítani. De mivel a Graviton2 az AWS saját gyereke, emiatt gondoskodnak, hogy az mindig olcsóbb legyen.
"These chips however will have to compete with AMD’s Rome, and later in the year the new Milan, which won’t be easy. Meanwhile Intel doesn’t seem to be a likely competitor in the short term while they’re attempting to resolve their issues."
-
Petykemano
veterán
Amazon Graviton2 elemzés vs x86
(A tesztben Naples AMD rendszer szerepel) -
Devid_81
félisten
válasz
Petykemano #2854 üzenetére
Nagyon sziiip lap, gondolom belekerult vagy $32-ba ezt legyartani
-
válasz
Petykemano #2854 üzenetére
Nem is, mert az van rászitázva, hogy B550M...
Azért tetszenek a VC ilyen beszólásai: Well, to be precise, the B450 already supported it but AMD in their infinite wisdom removed this option with the AGESA update.
-
Petykemano
veterán
-
S_x96x_S
addikt
Charlie szerint - 100%, hogy az Apple AMD-re vált.
Q:"As time goes by, the less I’m convinced Apple will transition their Macs to ARM but there was recently leak showing support for AMD CPU’s in the latest macOS beta. What’s the chances Apple transitions their Macs entirely to AMD."
Charlie Demerjian: "100%. The time frame is the question."
https://mobile.twitter.com/shameermulji/status/1236794348211077121 -
S_x96x_S
addikt
lassan ...
"华硕 TUF FA706IU 17.3 英寸全高清 120Hz 薄边框游戏笔记本电脑(AMD Ryzen 7 4800H,Nvidia GeForce GTX 1660Ti 6GB显卡,1TB PCI-e SSD,16 GB RAM,Windows 10)"
https://www.amazon.cn/dp/B084N1C5SZ -
Petykemano
veterán
XL-Flash
Intel optane competitor
Not micron
[link] -
S_x96x_S
addikt
hivatalos AMD válasz a Takeaway -re.
https://www.amd.com/en/corporate/product-securityTake A Way
3/7/20
We are aware of a new white paper that claims potential security exploits in AMD CPUs, whereby a malicious actor could manipulate a cache-related feature to potentially transmit user data in an unintended way. The researchers then pair this data path with known and mitigated software or speculative execution side channel vulnerabilities. AMD believes these are not new speculation-based attacks.AMD continues to recommend the following best practices to help mitigate against side-channel issues:
- Keeping your operating system up-to-date by operating at the latest version revisions of platform software and firmware, which include existing mitigations for speculation-based vulnerabilities
- Following secure coding methodologies
- Implementing the latest patched versions of critical libraries, including those susceptible to side channel attacks
- Utilizing safe computer practices and running antivirus software -
S_x96x_S
addikt
Charlie Demerjian ( semiaccurate.com ) véleménye - az új AMD-s roadmap-ról:
https://semiaccurate.com/2020/03/06/amd-talks-direction-and-tech-at-financial-analysts-day/kezd kifizetődni a HSA megközelítés, gyilkos versenyelőny !
"It is very likely that the tight coupling of CDNA and Zen is the reason that AMD won the most recent round of supercomputing contracts over Intel, IBM, and Nvidia. All the others claim to have the same abilities to one degree or other but only AMD seems to have presented a case strong enough for them to win real contracts. .
...
In the supercomputing, HPC, and AI worlds, this is the killer combo for AMD.
"A Milan-ban már lesz valamiféle stackelés:
"What is X3D? It is a hybrid of 2.5D packaging, aka interposers/MCMs, and 3D chip stacking, aka HBM/vias. When will it happen? SemiAccurate’s best info says that it will be in Milan,"
és szerinte a Raytracing-et az nVidia a saját zárt API-ja miatt fogja elbukni - és azt a csatát az AMD már megnyerte ...
"If you have any doubts, Sony also uses RDNA2/Navi 2X in the PS5 but with a slightly different software stack. Nvidia uses their own proprietary API that has all the lock-in that developers and customers hate, plus it isn’t compatible with either console. In short Nvidia released first in the vain hopes of a first mover advantage but it was folly. Game over, AMD wins for raytracing. When the software for the next gen consoles starts hitting the market, one solution will be there, the other will be a cash sink.""
-
Petykemano
veterán
válasz
S_x96x_S #2844 üzenetére
Én meglepődnék, ha első körben hbm-en kívül bármi 3d lenne.
Tegyük hozzá, hogy a(z IF) fogyasztáson már egy interposer is sokat javítana. Azt is látjuk, hogy van példa arra, hogy Mit tesz lehetővé a CPU maguk mellé pakolt HBM2. (A64FX)
A legpraktikusabb az lenne, ha maga az IO lapka az interposer is.
Aztán persze az elképzelhető kompozíciók száma sok.
-
S_x96x_S
addikt
AMD Takeaway ( security problem )
Charlie Demerjian ( semiaccurate.com ) véleménye:
"So I read the AMD Takeaway paper and, well, it is another Spectre attack. It isn't a hardware flaw and anyone who claims it is didn't read the paper or doesn't understand jack all about side channels and security. It is real but it is mostly a software problem"
https://twitter.com/CDemerjian/status/1236333792358531074 -
S_x96x_S
addikt
Prezentációk ( Financial Analyst Day – 2020 ) a pár nappal ezelőtti bejelentésről.
https://ir.amd.com/events/event-details/financial-analyst-day-2020Egyébként az X3D pakagage - azt is jelenti, hogy a cpu ccx -ek kisebbek lesznek? és akkor egy AM4-es tokban elfér 4 ccx -> 32 core?
-
S_x96x_S
addikt
válasz
Petykemano #2840 üzenetére
> Újabb Intel hiba
nem akartam elfogult lenni, úgyhogy meg se említem ...
( pláne azért, mert részben Intel-t használok.
kidobni egy Inteles Laptopot, azért még fáj nekem is. ) -
S_x96x_S
addikt
válasz
Cathulhu #2838 üzenetére
hosszú távon jobb a transzparencia;
vagyis minél hamarabb kiderül - annál jobb ( nincs szarabb, mint visszahívni több generációnyi processzort )
-----
közben a reakciók ..."This has, of course, generated plenty of attention, but it is noteworthy that the study's Intel-funded co-authors have also disclosed Intel vulnerabilities in the past (10 on Intel, 3 on ARM, 2 on AMD, 1 on IBM). The lead researcher also responded on Twitter, disclosing that Intel funds some of its students and the university fully discloses the sources of its funding. He also noted that Intel doesn't restrict the universities' academic freedom and independence, and that Intel has funded the program for two years. "
https://www.tomshardware.com/news/new-amd-side-channel-attacks-discovered-impacts-zen-architecturelegalább nem javíthatatlan
"The paper suggests several remediations for the vulnerability through a combined software and hardware approach, but doesn't speculate on the performance hit associated with the suggested fixes. " -
Cathulhu
addikt
válasz
S_x96x_S #2837 üzenetére
Tudtommal a legtobb intel sebezhetoseg megtalalasat is az intel szponzoralta (marmint fizetett a megtalalonak). Tulajdonkeppen ez nem olyan szornyu dolog, mert a lyuk ott van, akkor is ha nem talaljak meg/publikaljak, igy viszont legalabb van lehetoseg javitani. Mas kerdes, hogy az intel most par generacioig szivni fog veluk, de hosszabb tavon szerintem jobb nekik. Csak azt nem tudom eldonteni ezzel vegul bizalmat nyernek vagy vesztenek
-
S_x96x_S
addikt
péntek esti - AMD security issue ; remélem lesz rá javítás
( Érdekesség: részben az Intel szponzorálta[1] a kutatást )TLDR: "Our attacks demonstrate that AMD’s design is vulnerable to side-
channel attacks. However, we propose countermeasures in software
and hardware, allowing to secure existing implementations and
future designs of way predictors."
[1] "Additional funding was provided by generous gifts from Intel."
Azért rendes az Inteltől, hogy költ az AMD chipek biztonságosságára
----------
AMD | Security and privacy → Side-channel analysis and counter-
measures; Operating systems security.
https://t.co/gQ4cN9PYsX?amp=1 ( PDF)
"Take A Way: Exploring the Security Implications of AMD’s
Cache Way Predictors""To optimize the energy consumption and performance of their
CPUs, AMD introduced a way predictor for the L1-data (L1D) cache
to predict in which cache way a certain address is located. Conse-
quently, only this way is accessed, significantly reducing the power
consumption of the processor.
In this paper, we are the first to exploit the cache way predic-
tor. We reverse-engineered AMD’s L1D cache way predictor in
microarchitectures from 2011 to 2019, resulting in two new attack
techniques. With Collide+Probe, an attacker can monitor a vic-
tim’s memory accesses without knowledge of physical addresses
or shared memory when time-sharing a logical core. With Load+
Reload, we exploit the way predictor to obtain highly-accurate
memory-access traces of victims on the same physical core. While
Load+Reload relies on shared memory, it does not invalidate the
cache line, allowing stealthier attacks that do not induce any last-
level-cache evictions.
We evaluate our new side channel in different attack scenarios.
We demonstrate a covert channel with up to 588.9 kB/s, which we
also use in a Spectre attack to exfiltrate secret data from the kernel.
Furthermore, we present a key-recovery attack from a vulnerable
cryptographic implementation. We also show an entropy-reducing
attack on ASLR of the kernel of a fully patched Linux system, the
hypervisor, and our own address space from JavaScript. Finally, we
propose countermeasures in software and hardware mitigating the
presented attacks." -
joysefke
veterán
válasz
joysefke #2835 üzenetére
Összefoglalva:
-(1) A szerverpiacban nagy pénz van és lesz is-(2) ARM designt rajzolgatni és a TSMC-vel legyártatni az egy relatíve olcsó dolog ahhoz képest, hogy elméletileg mekkorát lehet szakítani akár csak egy 30%-os részesedéssel is. Ennek megfelelően sokan bepróbálkoznak. A bálban a szépségkirálynőnél is sokan bepróbálkoznak, kérdezni ingyen van...
-(3) Nagyon szép dolog a verseny meg a nyitottság meg a bővíthetőség, de a fizetőképes vállalati ügyfeleknek -akik a lánc végén vannak- ezek csak absztrakt fogalmak. megtérülési ráta-Tapasztalat-Ár-támogatottság-fogyasztás nekik ezek a kézzel fogható dolgok
Na és pontosan itt nem lehet érdemi előnye az ARM-nek hosszú távon. Mégpedig azért nem, mert x86-ot is lehet bérgyártani ugyanazon a technológián és a tervezés költsége sem szükségszerűen nagyobb. (itt most tegyük fel, hogy képességben és ezáltal komplexitásban is felzárkózik az ARM)-(4) Én úgy gondolom, hogy túlbecsülöd a a tech-hívószavak erejét és alábecsülöd annak a nehézségét, hogy az ügyfelet rávedd, hogy raklapnyi pénzt (lehet többet mint amibe 10 év szerver+áramköltség kerül) költsön a céges saját fejlesztésű appjainak ARM-re fordításával meg a hozzá kapcsolódó teszteléssel aztán az új platform támogatásával.
Valaki fönt írta: x86-ról x86-ra nem voltak hajlandóak érdemben migrálni a vállalatok amikor lehetőség volt/van, pedig ez egy gyakorlatilag triviális feladat lenne egy x86-> ARM migrációhoz képest. Majd pont ARM-re fognak, úgy hogy az ARM-nek nincs is érdemleges ár vagy teljesítmény előnye..
-
joysefke
veterán
válasz
S_x96x_S #2825 üzenetére
a trend, hogy hosszú távon a nyitottabb rendszerek gyorsabban fejlődnek, és nagyon gyorsan ledolgozzák a hátrányukat.
Mint a nyitott Windows, nyitott AD, nyitott Office, nyitott Google service, nyitott vSphere?kb 5-10 ARM -es szerverproci készül a háttérben ( még ha csak 1 cég olvasná félre a piaci trendeket, de ezekből fél tucat van)
- alacsony a belépési küszöb
- a fejlesztési erőforrások eloszlanak,
...Trendeket olvasgatsz/hangoztatsz, de értelmezed is őket?
Készül pár ARM szerverproci DESIGN a háttérben, nyilván azért mert (a valószínűtlen) siker esetén a potenciális nyereség óriási, a designt elkészíteni meg ehhez képest fillérekbe kerül. Persze, hogy megéri bepróbálkozni. Ez egyelőre csak annyit jelent, hogy van kockáztatható tőke.
Az alacsony belépési küszöb kijelentés meg szerintem nevetséges. A belépési küszöb nagyon magas, de a megugrandó magasság java nem a chipdesign elkészítésében van, hanem az ARM-re létező szerver-workloadot futtatni akaró fizetőképes ügyfelek megtalálásában.
x86-ot is lehet gyártani a TSMC-nél. Akár a legújabb node-on is. Az hogy az AMD éppen nem érzi magát komoly lépéskényszerben és nem tesznek fel mindent a pirosra (legújabb gyártástechnológia) az nem jelenti azt, hogy adott esetben a jövőben ne tudnák a termékeket úgy strukturálni, hogy legyen termékkategória ami az elérhető legújabb technológián van legyártva, akár kísérletezés jelleggel. Az, hogy a ZEN3 egy lépés technológiai lemaradással készül a TSMC legmodernebbhez képest az egy közép távú taktikai döntés volt és nem természeti törvény.
A post többi részében pedig szerintem indokolatlan keveredés van. Szerverprocesszorok kontextussal indítottunk, nem értem, miért kell idekeverni az 5G modemeket, hogy ARM chipek (amelyek nyilván mobil SoC-ok) elöbb jönnek alacsony csíkszélen mint a high perf x86. stb. Ennek köze nincsen a szerverpiachoz.
-
S_x96x_S
addikt
hivatalos press az AMD bejelentésekről
https://ir.amd.com/news-releases/news-release-details/amd-details-strategy-deliver-best-class-growth-and-strong -
S_x96x_S
addikt
(linuxgizmos) SBC-C90 - Ryzen Embedded
Seco spins 3.5-inch Ryzen Embedded SBC plus a managed Linux distro
( gyári link: https://www.seco.com/us/sbc-c90.html ) -
S_x96x_S
addikt
AMD Clarifies Comments on 7nm / 7nm+ for Future Products: EUV Not Specified
"Because AMD labeled those as 7nm+, when TSMC called its version of 7nm with EUV to be N7+, one of the obvious assumptions that people have made is that where AMD wrote 7nm+, it was to be on the N7+ process. We have since learned that this is not entirely correct.In order to avoid confusion, AMD is dropping the ‘+’ from its roadmaps. In speaking with AMD, the company confirmed that its next generations of 7nm products are likely to use process enhancements and the best high-performance libraries for the target market, however it is not explicity stating whether this would be N7P or N7+, just that it will be ‘better’ than the base N7 used in its first 7nm line."
Zen 3 will hit the consumer market ‘later this year’, meaning late 2020.AnandTech spekuláció
" With this in mind, I highly suspect that given AMD’s lead in the consumer market, we might see the company push more of its Zen 3 silicon into the enterprise market as a priority, with only a limited 2020 consumer release. "
https://www.anandtech.com/show/15594/updated-amd-ryzen-and-epyc-cpu-roadmaps-march-2020-milan-genoa-and-vermeer
----------és egy AT öszefoglaló:
https://www.anandtech.com/show/15597/amd-financial-analyst-day-2020-roundup
----------
STH is tele van találgatásokkal. ( PCIe Gen5? CXL? )
https://www.servethehome.com/amd-cdna-gpu-compute-architecture-5nm-epyc/
"Taking a leap here, 3rd Gen AMD Infinity Architecture coming in Genoa with a 2-2.5x CPU to GPU bandwidth gain over PCIe Gen4 likely means that it is based on PCIe Gen5. If AMD is using PCIe Gen5 and has a cache-coherent link it is deploying, this may be CXL."
"That is some speculation, however, it seems like there is at least a decent chance we are going to see PCIe Gen5 from AMD in 2022. The alternative to getting there is that AMD would need to move to PCIe Gen4 x32 GPUs which seems less likely." -
S_x96x_S
addikt
Csak megcsinálták ... CPU & GPU közötti közvetlen kapcsolat - 2x-e a PCIe4.0-nak ..
az érdekes ..
- másik fizikai kapcsolat, csatoló?
- vagy a PCIE4.0 felett valami spéci protokoll?azta ...
ez már volt
itt már jelzik, hogy 2022-re az Intel visszajön ..
itt meg már lemaradt a 7nm+ ( a + jel )
AMD Moves From Infinity Fabric to Infinity Architecture: Connecting Everything to Everything
-
S_x96x_S
addikt
AMD Financial Analyst Day 2020 Webcast
https://www.youtube.com/watch?v=sRG_Hj2u55s&feature=emb_logo@prohardver=vip_customers -
S_x96x_S
addikt
-
hokuszpk
nagyúr
válasz
Petykemano #2824 üzenetére
hm. cuda alapon nemlehet megirni ezt a csodas algoritmust ?
-
S_x96x_S
addikt
válasz
Petykemano #2824 üzenetére
> SLIDE
inkább a kivétel erősíti a szabályt kategória ( ez a kivétel )
“The whole message is, ‘Let’s not be bottlenecked by multiplication matrix and GPU memory,'” Chen said. “Ours may be the first algorithmic approach to beat GPU, but I hope it’s not the last. The field needs new ideas, and that is a big part of what MLSys is about.”
https://news.rice.edu/2020/03/02/deep-learning-rethink-overcomes-major-obstacle-in-ai-industry/
https://github.com/keroro824/HashingDeepLearning
https://arxiv.org/abs/1903.03129"
So he, Chen and Medini published the initial results on arXiv in March 2019 and uploaded their code to GitHub. A few weeks later, they were contacted by Intel.“Our collaborators from Intel recognized the caching problem,” he said. “They told us they could work with us to make it train even faster, and they were right. Our results improved by about 50% with their help.”
Shrivastava said SLIDE hasn’t yet come close to reaching its potential.
“We’ve just scratched the surface,” he said. “There’s a lot we can still do to optimize. We have not used vectorization, for example, or built-in accelerators in the CPU, like Intel Deep Learning Boost. There are a lot of other tricks we could still use to make this even faster.”
" -
S_x96x_S
addikt
válasz
joysefke #2823 üzenetére
> a jelenleginél sokkal többet kéne az ARM-nek villantania.
> Kicsit megverni az x86-ot energiahatékonyságban
> és ár-teljesítményben az nem elég.a trend, hogy hosszú távon a nyitottabb rendszerek gyorsabban fejlődnek, és nagyon gyorsan ledolgozzák a hátrányukat.
kb 5-10 ARM -es szerverproci készül a háttérben ( még ha csak 1 cég olvasná félre a piaci trendeket, de ezekből fél tucat van)
- alacsony a belépési küszöb
- a fejlesztési erőforrások eloszlanak,
- a TSMC nyomja az ARM-es technológiát ... és mivel az ARM nyilt .. ezen is tesztelik a platformot.
- És a Samsung is nyomja az ARM-et ... már 5nm-en.
- várhtóan 5nm-en is az ARM-es chipek jönnek ki legkorábban
( Apple,Huawei ) az 5G buborék meg csak duzzad, amiből az X86 kimarad.
- de HPC piacot is nyomják.
"The new CoWoS platform will initially be used for a new processor from Broadcom for the HPC market, and will be made using TSMC's EUV-based 5 nm (N5) process technology. This system-in-package product features ‘multiple’ SoC dies as well as six HBM2 stacks with a total capacity of 96 GB. According to Broadcom's press release, the chip will have a total bandwidth of up to 2.7 TB/s, which is in line with what Samsung’s latest HBM2E chips can offer."Az új technológiákat az ARM-re hozzák ki.
( sőt az ARM-re is optimalizálják a korai szakaszban)X86 szinten?
- az AMD átváltott konzervativra és jelezte, hogy nem nagyon siet 5nm-re, és ez valamennyire érthető is; nincs túl sok tartalékuk - nem akarnak kockáztatni, majd az ARM-esek kitapossák nekik az utat.
- az Intel ? álmodozik. és reménykedik, hogy a TSMC és a Samsung nem csinál semmit se gyártástechnológiában -
Petykemano
veterán
-
joysefke
veterán
válasz
S_x96x_S #2821 üzenetére
Én úgy látom, hogy Te elsősorban a technikai újdonságok és termékbejelentések oldaláról közelíted meg a témát, én pedig a tényleges piaci realitás és valós potenciál irányából.
Szóval én
mintaz ARM szerverpiaci betörésének a valószínűségét 0-nál többre tartom.Én is, de szerintem ez a valószínűség nem jelentős. Ahhoz, hogy jelentős vonzerővel rendelkezzen a platform, a jelenleginél sokkal többet kéne az ARM-nek villantania. Kicsit megverni az x86-ot energiahatékonyságban és ár-teljesítményben az nem elég.
de szerintem valós a trend és a nagy Cloud szolgáltatók érzik ezt.
A nagy cloud szolgáltatatók szeretnének olcsó/energiahatékony vason szolgáltatni, meg úgy általában minnél többféle opcióval rendelkezni, de az ügyfeleknek van ARM-es gépekre igénye?
A jelenlegi vállalati ügyfelek által bérelt cloud kapacitás hány százaléka fut ARM-en és hány százaléka x86-on? Nem azt kérdezem, hogy van-e ilyen a kínálatban meg hogy a szolgáltatók jó ötletnek tartják-e. Szóval mennyi 99,9%-0,1%? És ez jelenleg mennyire gyorsan mozdul? Én nem látom, hogy jelenleg nagy igény lenne erre mármint azok részéről akik fizetnének is érte. A szakmai újságírók, cloud providerek no meg a gyártó marketingje szerintem nem releváns.
De valós ügyféligény ...
A valós ügyféligény az amiért az ügyfél fizetni is hajlandó. Amiket itt felsoroltál azok klienseszközök és kliens alkalmazások, illetve az ügyféligény amit linkeltél, az pár user siránkozása, hogy nem fut az app a kütyüjén.Abban a kontextusban ahonnan a vita indult, ott a termék az számítási kapacitás a cloudban, az ügyfelek leginkább cégek, a futtatott applikációk pedig web/sql, AD/exchange/office és custom vállalati cuccok.
20%-ék árelőny ütős érv az AWS részéről, emiatt a többi cloud szolgáltató is követni fogja a példájukat ( mert piaci kényszer is ) .
Mindenkinek a kínálatában lesz, csak hát az ügyfelek...
Egyébként a TSMC-nél gyártott ARM szerverproci hogyan fog egy a szintén a TSMC-nél azonos technológiával gyártott x86 szerverprocival szemben érdemi ár vagy teljesítményelőnyt felmutatni? -
awexco
őstag
válasz
Petykemano #2820 üzenetére
Egyenlőre üresen fog állni ha elkészül . Majd feltöltik amivel szeretnék . 4000 rack és 140MW a korlátai .
-
S_x96x_S
addikt
válasz
joysefke #2815 üzenetére
>Ezeknek pont nem kell. Mégpedig azért nem kell,
> mert a cloud ügyfeleknek (Azure, AWS, Google Cloud Platform, Digital Ocean ügyfelek)
> akik fizetnek a VM-ért/infrastruktúráért aligha fog mostanában ARM kelleni.ez már hit vita kezd lenni, valószínüleg én a valóság más oldalát látom
ergo -> nem egy buborékban élünk.
meg amúgy sem akarok nagy ARM szerver propagáló lenni,
de szerintem valós a trend és a nagy Cloud szolgáltatók érzik ezt.És valószínűleg van meglévő ügyféligény is.
persze nem lesz teljes kiváltás, de ~30%-os piaci részesedés a Cloud-ban
a következő 10 évben simán elérhető,
( feltéve ha jó az árazás és potensek a chipek , és 10 év nagyon nagy idő ! )De valós ügyféligény a biztonság is, amikor védeni akarják magukat native x86 -os kártevőktől.
A " Microsoft® SQ1™ processor" - ARM alapú.
A Windows 10 Pro, Enterprise-nak ( Microsoft's hypervisor, Hyper-V ) egyre jobb az Arm64-es támogatása.
És manapság az ügyfelek egyre követelődzőek és szinte már sok mindent Arm64-en _IS_ akarnak futtatni.
SQL Server Management studio for Windows on ARM (ARM64)és ARM-es Docker imagek? - azok is vannak
https://hub.docker.com/search?q=arm64&type=image
Az arm64v8/php - docker image-t >1M+ töltötték le.
Kubernates ? van arm és arm64 -es bináris release.A scylladb tesztelte az új AWS -es Arm64 M6g -s instance-okat, és
teljesítményileg már pariban van az M5-el.
https://www.scylladb.com/2019/12/05/is-arm-ready-for-server-dominance/
"Figure3: EC2 M6g vs x86-based M5, both of the same size. The performance of the Arm-based server is comparable to the x86 instance. With AWS claiming that prices will be 20% lower than x86, economic forces will push M6g ahead."20%-ék árelőny ütős érv az AWS részéről, emiatt a többi cloud szolgáltató is követni fogja a példájukat ( mert piaci kényszer is ) .
> Semmiféle forradalom nem zajlik főleg nem minicomputer alapokon.
én párszor beszéltem már Itanium -s rendszergazdával, és együtt bizonygattuk, hogy az x86 egy játék ..
Mainframes-es rendszergazdával is beszéltem., és a téma ugyanez volt .. az x86 egy játék ...
Az OS/2-höz képest a Windows egy játék volt ..
A Microsoft egy bő évtizeden keresztül próbálta bizonygatni, hogy a Linux-egy játék, sőt a legrosszabb dolog a világon .. egy betegség mint a rák ...ezzel csak azt szemléltetem, hogy a trendeket még a szakemberek se ismerik fel, ( vagy csak későn ) és én is már többször tévedtem
...
Szóval én mint az ARM szerverpiaci betörésének a valószínűségét 0-nál többre tartom.
( nulla == lehetetlen esemény )
és emiatt kell Lisa Su-nak is komolyan venni az ARM-es trendet.
A fentiekből az is következik, hogy az Intel számára az AMD-s X86-os feltámadás ( második reneszánsz ) inkább áldás mint átok.
Epyc-ről később könnyen visszacsábíthatóak az ügyfelek, de ha már ARM-re váltanak, akkor 10x nehezebb a feladat.
-
awexco
őstag
válasz
Petykemano #2806 üzenetére
Ms-nek most épül datacentere ... rack szekrényre 80x ennyi ,fogyasztásra (peak) csak 3,5 -4x . Nagyon sűrű cucc lesz .
-
Cathulhu
addikt
válasz
joysefke #2817 üzenetére
"Az hogy hogyan növekedett a teljesítmény az elmúlt években nem sokat mond el arról, hogy mi lesz ezután. Alacsonyról könnyű fejlődni. Azonos gyártástechnológián nagyjából ugyanott lesz ezeknek vége."
Pontosan, jol latszik az Amperen is, hogy ugyanazon a node-on, ugyanabbol a TDP-bol kb ugyanannyi teljesitmenyt lehet kihozni.
-
joysefke
veterán
válasz
Petykemano #2812 üzenetére
Nem tudom pontosan, hogy az Apple-nek milyen előnye származna az Arm-ra váltásból azon kívül persze, hogy már most is van egy cpu tervező részlege, most is nagytételben gyártat és talán olcsóbbra jönne ki, mintha ilyen kapacitás mellett nem külsős komponenseket vásárolna elsősorban ugye notebookokba.
Ez nem bőségesen elég indok?! a kérdés az, hogy a vásárlók lenyelik-e a váltással járó hátrányokat.Ilyesmire gondolok, hogy spórolnának-e a szoftveren, ha nem kéne ARm-ra és x86-ra is fordítani, vagy ha átjárható lenne a telefon, tablet, noti, munkagép. (feltéve, hogy most nem az)
Ilyen (szerintem) értelmes formában nem létezik. (Szerintem) nincsen olyan hogy írok egy appot és lefordítom x86-ra meg ARM-re meg jó ég tudja mire aztán megy a bináris a user eszközére. Egyszerűen azért mert ezeknek a user facing appoknak (amelyek ilyen eszközökön futnak) a UI-a és a felhasználás módja olyan erősen meghatározzák magát az appot és annak működését, hogy minden céleszközre legalább félig újra KELL írnod, hogy kényelmesen használható legyen (és ne nézzen ki retardáltan) az adott eszközkategórián ha a siker bármiféle esélyét szeretnéd. Ez van jelenleg.
Aztán ha az Apple váltana 13"-os meg 15"-os x86 notiról 13-15"-os ARM notira, akkor a kód egyszerű hordozhatóságát nyilván valahogy megoldanák a két hasonló termékkategória között.. Ez nyilván egy jelentős energiabefektetést jelentene az Apple részéről, mert a portolást nem tudnák (szerintem) 100%-ban rálőcsölni a fejlesztőkre. Csak mondjuk 90%-ban.
Amúgy akik arra tesznek, hogy az Apple váltani fog saját cpu-ra a nagyobb mobil eszközök esetén is abból indulnak ki, hogy milyen fejlődést járt be az Arm önmagában és különösen az Apple tervezőinek keze alatt: év 20-30% IPC és 5-10%-os frekvencia emelkedés.
Szvsz naívság. Az értelmesebbje nem az eddigi teljesítménynövekedés-trend miatt tenne egy Apple váltásra, hanem azért mert ez az Apple számára nagyon megérné (ha meg tudják valósítani).
Az hogy hogyan növekedett a teljesítmény az elmúlt években nem sokat mond el arról, hogy mi lesz ezután. Alacsonyról könnyű fejlődni. Azonos gyártástechnológián nagyjából ugyanott lesz ezeknek vége.
-
joysefke
veterán
válasz
S_x96x_S #2813 üzenetére
Semmiféle forradalom nem zajlik főleg nem minicomputer alapokon. A geekek kaptak egy újfajta tamagocsit amivel otthon el tudják az üres óráikat tölteni. Senki sem otthoni/ munkahelyi PC helyett próbálja ezeket használni. Ez egy plusz eszköz a meglévőek mellé, saját funkcióval. Ami tipikusan se nem iroda, se nem játék se nem internetezés.
Tényleges forradalomnak inkább azt nevezném, ha az Apple tényleg megpróbálna átállni ARM-re laptop/desktop fronton. A dolog sikerességében nem nagyon hiszek, de az tényleg hullámokat csapna.
És a következő egy két generáció ezen nő fel.
Facebookon, Viberen és Instagramon nőnek fel, nem linuxos Rasberry Pi-n.
és igazából erre kell az AMD-nek is válaszolni.
Stratégiailag kell egy olcsó APU, ami alapján egy "nép" NUC-ot lehet kiadni.Próbálok nem cinikusan válaszolni. De a lényeg az, hogy az AMD-nek pénzt kell csinálnia, itt és most, nem árnyakra vetődni. Azt szűk 10 évig már csinálták, meg is lett az eredménye. Ha pedig megnézed, hogy miből van most pénzük, akkor azok tipikusan nem a kicsi olcsó szarok, hanem a 200$ + -os árkategória ez CPU-ra és GPU-ra is vonatkozik.
Nem azt mondom, hogy nem kell a kicsi olcsó szarokkal (is) foglalkozni, de az AMD számára jelenleg még ott nem nagyon van pénz.
az ARM-es debian/ubuntu disztribúció már eléggé használható.
én amikor próbáltam nem volt vele semmi gond.
ha van androidos(ARM)-es telefonod, akkor a termux-al tesztelheted .
nem is kell málnapc.Geekek játékszere. Attól, hogy valami elvileg működik (működhetne) még nem lesz sikeres termék. => Desktop Linux, Windows Phone 8-10 stb
-
joysefke
veterán
válasz
S_x96x_S #2814 üzenetére
Ezeknek pont nem kell. Mégpedig azért nem kell, mert a cloud ügyfeleknek (Azure, AWS, Google Cloud Platform, Digital Ocean ügyfelek) akik fizetnek a VM-ért/infrastruktúráért aligha fog mostanában ARM kelleni.
És itt az, hogy az Amazon miket jelent be kb édesmind1 amíg nem tudnak fizető ügyfeleket keríteni. Sosem a nagy bejelentések a szűk keresztmetszet, hanem, hogy a nagy ötletekért kitől lehet pénzt elkérni.
Akiknek kellhet azok a nagy felhő app szolgáltatók (Google-Facebook-Twitter- CDN szolgáltatók ilyesmi) akik a saját x86 alapú infrastruktúrájukat cserélhetnék valami költséghatékonyabbra vagy olyanra amivel kevésbé vannak az intelnek kiszolgáltatva. A FB / Google használót aligha fogja érdekelni, hogy ARM vagy x86 masináról jön a szolgáltatás.
Az infrastruktúrát bérlő vállalati felhasználót viszont nagyon is fogja érdekelni, hogy milyen platformot bérel. Főleg ha saját pénzért kifejlesztett vállalati szoftverei is vannak (amelyek nyilván x86-hoz kötöttek)
-
S_x96x_S
addikt
válasz
Cathulhu #2810 üzenetére
> Egy szo mint szaz, en is orulok a versenynek,
> mint ahogy a Microsoft is, csak a hazugsagot nem toleralom jol
a microsoft cloud-nak kell. ( Azure )
Mivel a rivális piacvezető AWS már bejelentette a saját ARM-es szerverprociját és azt is, hogy jön az idén,
erre valamit a Microsoft Azure-nak is lépnie kell.
és mivel a Cloud-ban könnyű az átállás ( elég csak újrafordítani a kódot )
emiatt 20-30% -os TCO csökkentésért sok mindenre képesek a managerek.szóval a Microsoft Azure(Cloud) kényszerhelyzetben van, kell nekik egy potens ARM-es szerverchip, emiatt is örülnek.
-
S_x96x_S
addikt
válasz
joysefke #2809 üzenetére
> Azoknak a felhasználói pedig aligha
> fognak olyan szoftvereket írni ami
> majd pont a szerver vonalat mozdítja át x86-ról ARM-re...
ebben nem értek egyet.a forradalom már elég régóta zajlik.
- (RaspberryPi) MálnaPC .. szerinted milyen proci van benne? (ARM!)
- Jetson nano - AMD +nVidia
és még lehetne sorolni. ( csak a málnaPC-nek van egy tucat klónja)
Az AMD-s ZEN forradalom csak késlelteti/lassíthatja az átállást.
( Raspberry Pi Zero = $5.00 ) igaz, ez több mint egy lyukas garas.És a következő egy két generáció ezen nő fel. Nem véletlen, hogy a Microsoft-nak is lénie kellett erre - és portolta is a Windows10-et a MálnaPC-re. és az rPi4-en már elég jól is fut.
és igazából erre kell az AMD-nek is válaszolni.
Stratégiailag kell egy olcsó APU, ami alapján egy "nép" NUC-ot lehet kiadni.
A http://linuxgizmos.com/ -oldalán a gépek nagy része Intel vagy ARM processzoros. ( és a trend az, hogy egyre több az ARM-es )
Az AMD-s viszont nagyon ritka.az ARM-es debian/ubuntu disztribúció már eléggé használható.
én amikor próbáltam nem volt vele semmi gond.
ha van androidos(ARM)-es telefonod, akkor a termux-al tesztelheted .
nem is kell málnapc. -
Petykemano
veterán
válasz
joysefke #2809 üzenetére
Nem tudom pontosan, hogy az Apple-nek milyen előnye származna az Arm-ra váltásból azon kívül persze, hogy már most is van egy cpu tervező részlege, most is nagytételben gyártat és talán olcsóbbra jönne ki, mintha ilyen kapacitás mellett nem külsős komponenseket vásárolna elsősorban ugye notebookokba.
Ilyesmire gondolok, hogy spórolnának-e a szoftveren, ha nem kéne ARm-ra és x86-ra is fordítani, vagy ha átjárható lenne a telefon, tablet, noti, munkagép. (feltéve, hogy most nem az)
És valóban már be is jön egy érdekes kérdés, hogy csak a notikba? És lemond a 32 vagy 64 magos threadripperről? Vagy ugyanúgy meghagy egy törésvonalat az Arm és az x86 között, csak más termékskálán?
Amúgy akik arra tesznek, hogy az Apple váltani fog saját cpu-ra a nagyobb mobil eszközök esetén is abból indulnak ki, hogy milyen fejlődést járt be az Arm önmagában és különösen az Apple tervezőinek keze alatt: év 20-30% IPC és 5-10%-os frekvencia emelkedés.
1) Ha és amennyiben ez a fejlődési ütem megmarad
ÉS
2) Ha és amennyiben a harmadik féltől vásárolható x86 procik teljesítménye nem kezd el hasonló ütemben növekedniakkor ha most azonnal nem is, de 2-3 év múlva meglehet az a teljesítmény/üzemidő előny, amiért már - a usereknek is - megérné bevállalni a váltással járó kellemetlenségeket.
De nyilván ha valaki ilyesmit fontolgat, akkor az erre való felkészülést (tervezést) már most el kellene kezdeni.Én nem állítom, hogy erre nagy esély van (mivel azért úgy tűnik, az AMD diktál egy tempót és az intel is össze fogja szedni magát), de szerintem nem is zárható ki 2-3 éves távlatban.
-
Petykemano
veterán
válasz
paprobert #2808 üzenetére
"Az internetet sikerült azért olyan APIk és protokollok mentén megoldani, amelyek gyártó agnosztikusok, és nem szükséges szerver-kliens arch azonosság. "
Ha viszont így van, akkor az sem jelent kötőerőt már, hogy ha x86-os gépen fejlesztesz, akkor az a tuti, ha biztos, ami biztos a production platform is x86. Hanem lehet tényleg az, amin a szoftver jobban fut, ami kevesebbet fogyaszt, vagy amit a hyperscaler legolcsóbban kínál, stb.(Ez persze nem teszi igazzá, amit coreteks mondott a mobiltelefonokkal kapcsolatban.)
-
Cathulhu
addikt
válasz
Petykemano #2799 üzenetére
Persze mindenki orul a versenynek. Csak penzt nem fognak ra aldozni. Megveregetik az Ampere vallat, hogy csak igy tovabb, ha ugyes leszel, akkor majd 5 ev mulva ujra beszelgetunk.
Vesznek par vasat sideprojektnek, majd nezegetik, probalgatjak. Kiraknak parat vm-nek, hagy probalgassa az is, aki meg annyit se akar ra kolteni. Epyc1 se volt igazan versenykepes, nem is ert el ennel tobbet.
Szerintem (remelem) a meltdownbol viszont megtanultak azt, hogy mindig kell lenni egy B tervnek is, ott kell az egesz kornyezetnek barmikor deployolhatonak lenni az intel konkurensein is, mert kulonben megint az lesz, hogy ha lefelezodik a teljesitmeny, es tegnapra kell potolni a kiesest, akkor megint rohanhatnak az intelhez venni 2x annyit ugyanabbol a selejtbol, ami miatt eleve az egesz balhe elkezdodott, az intel meg azt se tudja mit kezdjen a szarnyalo bevetelekkel. Ezert mondom (ismet csak remelem), hogy a meltdown es tarsai nem most ereztetik a hatasukat, hanem majd 5-10 ev mulva, mikor csere erett lesz minden, es jobb esetben nem intelre. Egy szo mint szaz, en is orulok a versenynek, mint ahogy a Microsoft is, csak a hazugsagot nem toleralom jol -
joysefke
veterán
válasz
Petykemano #2804 üzenetére
Az hogy az Apple már sikeresen váltott architektúrát kétszer, az még nem jelenti azt, hogy az harmadszorra is sikerülni fog. a lényeges különbség a PowerPc -> x86 és a jelenleg lebegtetett x86 -> ARM váltás között, hogy az első váltás nem csak elsődlegesen az Apple, hanem a userek számára is kívánatos volt: lényegesen magasabb üzemidő, jóval gyorsabb gép.
A jelenlegi váltás elsősorban az Apple-nek lenne hasznos (drága x86 chipek helyett saját tervezés/gyártás és ezzel lényegesen magasabb haszonkulcs és nem lennének az intelnek kiszolgáltatva). A user a jelenlegi váltásnak csak minimális előnyét látná: minimálisan kitolt üzemidő (a jelenlegi elég jó üzemidőről még egy picit jobb üzemidőre) ami nem lesz akkora durranás mint amikor az x86-tal elérték a már használható üzemidőt. Cserébe valószínűleg lassabb lenne mint az x86 és jönnének a szoftver kompatibilitási problémák.
Én egy lyukas garast nem tennék rá, hogy a lifestyle laptopok kivételével elfogadja a vásárlóközönség az architektúra váltást (illetve annak következményeit). Azoknak a felhasználói pedig aligha fognak olyan szoftvereket írni ami majd pont a szerver vonalat mozdítja át x86-ról ARM-re...
-
paprobert
őstag
válasz
Petykemano #2804 üzenetére
Szarkazmus volt a részemről. A programozók le se sz*rják hogy ARM van a mobilokban.
Ott VM van leválasztott futtatási környezet és libek hátán, így a több millió kocaprogramozó soha nem érintkezik a hardverrel direktben. Kb. egyedül azok találkoznak a hardverrel, akik a linux kernelt ráhekkelik a vasra, és ebben nagyjából ki is merül a történet.Az internetet sikerült azért olyan APIk és protokollok mentén megoldani, amelyek gyártó agnosztikusok, és nem szükséges szerver-kliens arch azonosság. Emiatt teljes sületlenség az amit összehordott.
-
Petykemano
veterán
válasz
Petykemano #2806 üzenetére
"We’ll be unpacking more the details in those parts as time goes by,” said AMD’s Norrod, “Our next disclosure on Genoa will, quite frankly…we’ll say a little bit about that at our financial analyst day which is this Thursday."
"At the pre-briefing, a question was asked about El Capitan’s ability to use non-GPU accelerators. Scott said while GPUs are currently the AI accelerator of choice, many users are looking at alternatives and that El Capitan’s system architecture is “designed to accommodate that kind of heterogeneous mix.”"
Zen3 még ki se jött, de már a zen4-ről van szó.
Jó, persze a FAD-on az El Capitan-ről kell beszélni és akkor nyilván pár inycsiklandó részletet el kell ejteni.(Egyébként valószínűtlennek tűnik, hogy a zen4 2021-ben jöjjön ki, de az arra épülő supercomputer 2023.)
-
Petykemano
veterán
El Capitan
AMD+AMD
2exaflops
Genoa, 2023
IF3 - unified memory access cpu+gpu -
joysefke
veterán
válasz
Petykemano #2799 üzenetére
Ugyan. A szó ingyen van még a topmanager szájából is, a munkaóra pedig pénzbe kerül még ha csak a konyhát kell felmosni.
Majd ha ez valami kívánatos dologban tényleg lényegesen jobb lesz mint az x86, akkor elgondolkodnak rajta. Addig megy a szócséplés meg a diák.
-
Petykemano
veterán
válasz
paprobert #2803 üzenetére
Szerintem egyelőre a mobil kliens és a szerver között nem annyira szoros az összefüggés. Ez persze változat. De a Linus Torvalds mondását a fejlesztő eszköz és a szerver között erősebb az összefüggés, valódibbnak gondolom. Ő azt mondta, hogy az x86 szerverek közötti terjedését az olcsóság mellett az tette kényelmessé, hogy forgattál valamit a fejlesztő eszközödön és biztos lehettél benne, hogy az fog futni a szerveren is, nem fogsz belefutni platform-különbségek okozta hibákba. És hogy ez Arm szerverek széleskörű terjedéséhez az kellene, hogy a fejlesztő eszközök lecserélődjenek Arm alapúra.
Persze ez egyáltalán nem kizárt. Ha pl az Apple vált Arm-ra, akkor máris egy elég széles réteg fejleszt Arm processzoron és az lenne számukra a legkényelmesebb, ha biztosan semmilyen gebasz nem történik scak azért, mert a felhőben x86 procin fut, amit készít.
-
paprobert
őstag
válasz
Petykemano #2801 üzenetére
Saját szavas idézet a videóból:
"Mobilokban ARM chip van, emiatt a szerver is váltani fog rá."Eddig sem volt vitás hogy ez a fickó egy lángelme, de ez megerősített.
-
S_x96x_S
addikt
>> Infinity Fabric CPU<->GPU shared memory:
> Szvsz ez megmarad Enterprise szinten még,
> egy újabb határ a desktop és a szerver között...*****spekuláció veszély*****
szerintem nagy valószínűséggel támogatva lesz - a B6xx és az X6xx
chipsetekben.- Legalábbis az AMD GPU részlegének nagy segítség lenne az eladásokban. ( az nVidia ellen ) és megdobná a teszteredményeket.
- és az Intel valószínüleg úgyis csinál valami hasonlót az ő új oneAPI-jánál. ( Kodurinak is ez a célja - emiatt jobb előző csapást mérni. )de amúgy az is lehet, hogy ez lényegében csak a CCIX AMD-s támogatása és nincs mögötte semmi titkos IF mágia - minden a nyílt protokoll alapján történik. Ekkor meg az AMD eldöntheti, hogy mennyire támogatja a CCIX jövőjét és a mostani partnereit ( pl. Xilinx FPGA )
Mivel az intel Optane memória az Inteles Q370,B365,B360,H370,Z370,Z390 chipseteken már most is támogatva van, emiatt ha az AMD -is akar valami hasonló CCIX-es - optane-hez hasonló memória támogatást - akkor kénytelen ő is levinni ugyanarra a szintre mint az intel.
Az új Micron-os optane rivális memóriának CCIX és Gen-Z interfésze is lesz, és az AMD érdeke az is, hogy olcsóak legyenek ezek a memóriák, viszont ekkor az igényt le kell vinni a desktop szintre, mert minél nagyobb a gyártott darabszám - annál olcsóbb.
(~ méretgazdaságosság)
És ha olcsóbbak lesznek az új mikron-os memóriák, akkor az egy fricska és versenyelőny az Intel felé,
mert ők meg nem támogatják se a GEN-Z-t se a CCIX-et.ezek alapján tisztán csak stratégiailag sok érv szól amellett, hogy bevezessék minél tágabb szinten. ( persze a technikai megvalósítás közbeszólhat és késleltetheti ) ... de a jövő szerintem az, hogy az AMD kénytelen desktop szintre lehozni és le is fogja! .
*****spekuláció vége *****"AMD-backed CCIX is obviously going to lose to Intel-backed CXL but there's an important takeaway: CCIX will run on PCIe4 - shipping now - while CXL won't work until we get PCIe5 - not shipping in CPUs for at least another year. From the Micron patent, it sounds like they've been working with AMD on a very high-performance, CCIX-based, 3DXP solution which could yield a huge advantage over Intel for as much as a year or more."
(link) -
Petykemano
veterán
válasz
#82819712 #2800 üzenetére
az vótmá
Viszont:
Coreteks beszél a Fujitsu A64FX-ről
- a chip egyszerre tud cPU-ként és GPU-ként funkcionálni
- a HBM2 nem csak hogy ezt lehetővé teszi, hanem jobban skálázhatóbbá és kisebbé teszi az egészet, mint hagyományos CPU+GPU+RAM összeállításokat.Azt gondolom ez alapján, hogy a jövő iránya mindenképpen az, hogy a relatív távoli és nagyméretű DRAM-ot le fogja váltani, de minimum ki fogja egészíteni a sokmagos CPU chipek mellett közvetlenül elhelyezett relatív kis mennyiségű HBM, ami közvetlenül a háttértárról streameli a számára szükséges adatokat.
Mai számokkal ha egy node-ban jelenleg elhelyezhető 256GB RAM, és 4 cpu, akkor ez úgy fog kinézni, hogy a CPU-k mellett lesz 32 vagy 64GB HBM és a DRAM vagy megszűnik és akkor nem is fogyaszt, vagy persze az is elképzelhető, hogy valamiféle 5. szintű cache-ként funkcionálhat a háttértár és a HBM között. De ez a funkcionalitást szerintem át is kerülhet az interconnectbe (buffer), ha nincs már most is ott.
Azért a IF-fel és EMIB/Foveros-szal összehasonlítva elég jó számok.
Ha az Ampere nem volt, elég ezzel kiegészülva ez így eléggé siralmas az intelre és az AMD-ra nézve.
Vajon mit hozhatna nekik a konyhára a CPU mellé helyezett HBM?
Vajon mit tudnának kezdeni vele? Elkezdik beépítani a GPU funkcionalitást a CPU-ba? Egyesül a CPU mag és a GPU EU/CU? Vagy maradnak a külön tervezett chipletek, mégha össze is csomagolják? (ez egyfajta statikus felosztás)
Új hozzászólás Aktív témák
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- ASUS routerek
- Milyen videókártyát?
- Hobby rádiós topik
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Kompakt vízhűtés
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- Feketehalálra váltja a kékhalált a Microsoft
- Mobil flották
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- További aktív témák...
- Dell Latitude 5450 Intel Core Ultra 5 135U 4nm 32GB DDR5 érintőképernyős laptop Dell gari 2027.09.hó
- PlayStation 4/5 kontroller analóg cseréje HALL TMR érzékelősre, 1 év garancia!!! Nincs többé drift!!
- PlayStation 5/4 kontroller analóg cseréje HALL TMR érzékelősre, 1 év garancia!!! Nincs többé drift!!
- XBOX ONE/Series kontroller analóg cseréje HALL TMR érzékelősre, 1 év garancia!!! Nincs többé drift!!
- XBOX Series S 512GB, 6 hó garanciával Bp-i üzletből eladó!
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B365M i5 8500 16GB DDR4 512GB SSD GTX 1060 3GB Rampage SHIVA FSP 400W
- PlayStation Network Card (PSN) ajándékkártyák, egyenesen a Sony-tól!
- Apple iPhone 14 128GB , Kártyafüggetlen
- DELL PowerEdge R740 rack szerver - 2xGold 6130 (16c/32t, 2.1/3.7GHz), 64GB RAM, 10Gbit HBA330, áfás
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 5600X 16/32/64GB RAM RTX 5060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged