-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
IstvánLászló
senior tag
Sziasztok!
A kérésemet off topic-ba tettem direkt hogy fórumot ne zavarjam meg a témát, de segítségegeket kérem.
A hsz-em (#42289) itt leírtam mindent és köszönöm ha elolvassátok.
Üdv. István LászlóPrivátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.
-
Rimuru
veterán
Nem csinalnek kulon var es swap paritciot, swap helyett egy swapfile-t hoznek letre az egyik merevlemezen, es ha a var nagyon zavar akkor ott a cache a lenyeg, ezt csak siman athelyeznem mashova es symlinkkel a helyere raknam (en pont igy fogom csinalni).
Ennek annyi az elonye hogy sokkal rugalmasabban lehet kezelni ha mondjuk nagyobb hely kell valamire (swap/chache) mert nem vagy bekorlatozva az elore letrehozott particioba (es nem kell ezeket meretezgeni sok idot pocsekolva).[ Szerkesztve ]
Vigyázat, csalok!
-
nagyúr
Attól is függ, hogy MBR vagy GPT, de ha nem tervezel 4 partíciónál többet egyik meghajtóra sem, akkor elsődleges is lehet. Ha akár később tervezhetsz ilyet, akkor elég hasznos lehet az elsődleges után kiterjesztettet csinálni, abból meg jöhetnek a logikai partíciók bőven. Előbbi az MBR-re vonatkozott csak, GPT-vel nincs ilyen gond.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
ooszi
senior tag
most live rendszerol irok, ezert bocsi, most szeretnek telepiteni azert erdeklodok.
BY ooszi
-
ooszi
senior tag
az 1tb hdd le fel toltes, a 2 tb hdd plex media server adat tarolas.
de ha igen, akkor egy NTFS partíció sem árthat ezt egy kicsit bovebben is leirhatnad mert van laptop tablet ami windowsos, megosztas szukseges lenne.
[ Szerkesztve ]
BY ooszi
-
ooszi
senior tag
szia koszonom valaszod.
meg egy kerdes, az 1 es a 2 tb hdd elsodleges vagy masodlagos legyen
jaj es a Swap t a hdd elejere vagy vegere tegyem[ Szerkesztve ]
BY ooszi
-
nagyúr
Én így írtam volna a helyedben:
30GB SSD-ből 3GB szabadon hagyok, csak a nyugalmam érdekében, mert nem érdemes teleírni, 28GB EXT4 fájl rendszer csatolás "/" elsődleges. (a 10 % overpro bőven elég, szerintem amúgy is zárolva van 2 GB erre a célra, mert nem 32 GB-os az SSD-d. A /var-t fontold meg és hagyd nyugodtan az SSD-n.
1TB Seagate 5GB /Swap, a maradék EXT4 fájl rendszer (swap memória mennyiség kérdése ill. akarsz-e hibernálni)
2TB WD RED az egészet EXT4 fájl rendszer
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
ooszi
senior tag
Sziasztok
Szeretnék Ubuntu 14.04 LTS 64Bit- t telepíteni a gépemre, érdeklődnék particionálás ügyben.
Sokat olvasgattam fórumot és nettet, de szeretném megkérdezni hogy ti hogy csinálnátok?
Lemezek:
1., 30GB SSD
2., 1TB Seagate
3., 2TB WD REDEzt találtam: """"Ha rendelkezünk HDD-vel is, megfontolandó a /var könyvtár (gyakran módosuló adatok) és a swap HDD-re rakása.""""
Az én elképzelésem:
30GB SSD-ből 6GB szabadon hagyok mert nem érdemes teleírni, 24GB EXT4 fájl rendszer csatolás "/" elsődleges.
1TB Seagate 5GB /Swap, 5GB /var, a maradék EXT4 fájl rendszer
2TB WD RED az egészet EXT4 fájl rendszer
Előre is köszönöm válaszotokat.
BY ooszi
-
Geripapa
aktív tag
Abba tud nekem valaki segíteni hogy egy megoldást lxde röl xfce re fordítani
Konkrétan van egy Calibre nevű program. Ez megnyit mindent amit a saját programjával megtud... De amihez küldő program kellene könyvtár megnyitás pdf megnyitás stb... azt nem tudja megnyittatni mert rosszul küldi el a hely nevét.
Kaptam egy megoldást egy fórumtárstól de az lxde ről szól és megcsinálva nekem nem hozott eredményt. Viszont azt sem értem hogy mit csinál konkrétan a dolog és mért oda kell tenni ahova. Szóval ha valaki közületek érti. elmagyarázhatná hátha az én rendszeremen is életre lehet kelteni a programnak ezt a funkcióját.
A probléma (az utolsó hozzászólásban van amit megpróbáltam megcsinálni):
https://bugs.launchpad.net/calibre/+bug/1104706/[ Szerkesztve ]
Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;
-
IstvánLászló
senior tag
Tiszteletem és üdvözletem!
(#42254) Lathronos és (#42256) spammer kollégáknak és mindenkinek akik idáig is segítettek nekem is.Szíves elnézéseteket kérem most ezúton is, hogy csak most tudtam csak elolvasni válaszaitokat kérdéseimre.
A soraimat ezzel kezdeném ká ó vagyok de leírom a problémámat nem lesz rövid, 1-hónapos tapasztalataimat osztanám meg összességében hogy mekkora pechem van most is.
Már azon gondolkodom hogy leülök vissza, "AMIGA SZÁMÍTÓ GÉPEM ELÉ", ott nemért ennyi csalódás még sosem.Megint itt vagyok és nagy problémába ütköztem most az előbb most már kezd a türelmem a határára érni, de azért sem adom fel.
A kérdésem most kapcsoltam be gépemet és Zorinnal van valami de nem tudok rájönni mi lehet a gond.
Kérdezném én?, rontottam el valamit mert nem is tudom.
A sikerélményem újból kudarcba fullad megint de nem adom fel.A lényeg idáig szépen működöt és látszólag most is működik még de meddig??
Miért csinálja a Zorin eszt a jelenséget hogy biós posztolása után a monitoromon sötét a kép, és 1-2 perc is eltelik míg bejön a kép.
Erről halván fogalmam és elképzelésem nincsen mer gépem 100%-os.
A képernyőn a boot menü ahol ki választhatóm hogy Zorin > win xp>Memteszt86+> Memteszt86+>Serial console 115200>Advanced option for Zorin.
A másik tényező biztosan fontos hdd-m tölti az adatokat rendesen, állapota 100%-os kondícióban van.
A disztribúció legalább 15-percig töltöget míg meglátóm, monitoron az asztal kezelő felületét és most ez problémás számomra megdöbbentő.
Egy játékot szerettem volna ki is próbálni kikapcsolódás képen.
A másik tényező bitosan fontos nettkapcsolata állandó és tőszőr töltőt le automatikusan frissítéseket ma is már.
A frissítések létöltése után újra meg is dolgoztatta, a hdd-t és megint 15-percig gépemet csak nézhettem mikor már megint újraindítást kért és után is csak várakozással ment el az időm.Legyetek szívesek mondjatok egy pár Ditrót nekem amivel végre őrömet lelhetném mert ez katasztrófa és jó lenne ha kicsi játékkal is tudnék foglalkozni, lehetőleg linket is kérnék szépen..
Az Amiga 1200-as gépemmel szeretném össze hozni a Linux-ot.
Most kaptam egy hiba üzenetet kész végem van sőt már de ide is ki íróm mindenkinek tanulságul.Zorin os 10 eszt miért írja ki mi lehet a hiba óka, le fordítása net segítségével csináltam meg.
Temporary Guest Session
Ideiglenes Vendég Ülés
All data created during this guest session will be deleted when you log out, and settings will be reset to defaults.
Minden adat alatt létrehozott, a vendég ülésén kerül törlésre, ha kijelentkezik, és a beállítások visszaállnak az alapértékekre.Please save files on some external device, for instance a USB stick,if you would like to access them again later.
Kérjük, mentse a fájlokat valamilyen külső eszköz, például egy USB stickre, ha szeretné elérni őket később.Elnézést kérek a hosszú hozzászólássómért, de fontosnak tartottam hogy itt megosszam veletek tapasztalataimat.
A moderátorokat kérem szépen hogy, kommentemet törölni legyenek szívesek ha úgy látjátok jónak.
Üdvözlettel, István László[ Szerkesztve ]
Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.
-
-
Boyrob
csendes tag
Én így kezdtem ahogy neked jó lett, tehát Gparted Live CD-ről megparticionál mindent aztán Windows 8 vagy 8.1 telepítőt indítottam (mindkettőt próbáltam). De nem volt hajlandó tovább lépni a telepítő amikor megadtam neki a particiot!
Aztán onnan le gyalultam mindegyik particiot és létre hoztam a telepítőböl őket mondván hogy így is jó lesz, a Win egyből engedett is telepíteni tovább fel is ment, csak ezután a Linuxal voltam úgy hogy nem látta csak az egész HDD-t particionálatlannak. Szóval nem értem igazán nálad hogy ment a Win8 telepítő így?
De lényeg hogy sikerült -
Sicér
tag
Nah kérem elkészültem a dologgal.
Több órás utánajárás, kérdezősködés, és ehhez hasonló dolgok után a következő eljárás vezetett célra:
Nem jó, ha a Windows telepítővel hozzuk létre a partíciókat, legalábbis én ezt tapasztaltam.
A Gparted-et elindítva láttam minden partíciót, közöttük a Win telepítővel létrehozott/az Ubuntunak fenntartottat is. Szóval gondoltam akkor itt és most meg is partícionálom "ext4"-re gyorsan. Ezzel nem is volt gond, egy-kettőre megoldotta, de sajnos ezzel párhuzamosan az előzőleg feltelepített Windows partíciókat le is gallyazta.
Volt is káromkodás, odalett 2 órás munkám. Na mindegy, gondoltam, megoldom újból, de akkor hogyan tovább?
Egy huszárvágással a Gparted alatt az összes eddigi partíciót töröltem, a merevlemezt nulláztam. MBR partícionálást választva létrehoztam a kívánt részeket: 100GB fenntartva a Win-nek, 6GB linuxswap, 94GB ext4 az Ubuntunak, a további 7xxGB pedig NTFS.
Miután ez megvolt, akkor pendrive csere, feltoltam a Win-t, utána pedig az Ubuntut.
Most minden OK, megvan az un. "Lila GRAB", indításnál kiválasztható a megfelelő operációs rendszer.Szóval nekem ezt a rögös utat kellett végig járnom ahhoz, hogy elérjem a célomat.
Remélem segít másoknak, akik ugyanilyen, vagy hasonló problémával küzdenek.
Persze könnyű dolgom volt, mivel nem kellett előtte adatot mentenem, mert akkor sokkal nehezebb lett volna. -
Geripapa
aktív tag
Lehet úgy felcsatolni egy hálózati mappát hogy ne szerepeljen az eszközök között?
Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;
-
#21078528
törölt tag
Nem ismerem a Win lelkivilágát (utoljára NT 4.0-át telepítettem), nem tudom mit miért és hogyan csinál, de szerintem ha csináltok egy tisztán GPT/EFI telepítést, akkor mennie kéne a dolognak!
Részleteket lásd a blogomban, azzal a különbséggel, hogy miután megvan a lemez felosztása a Win telepítéssel kezded, aztán a Linux. -
Boyrob
csendes tag
Hello.
Pár napja én is ezzel küzdöttem, ki is raktam ide de érdemben nem tudtak segíteni.
Én végül úgy oldottam meg hogy nem a 120Gb SSD-re raktam a Linuxot a Windows mellé hanem egy másik 60GB SSD-re a boottal együtt, tehát a Windowsos SSD-hez nem nyúlt így.
De esetemben egy asztali gép volt, ugye ez nálad nem fog működni, esetleg egy OptiBay keret és egy másik HDD oldaná meg a gondod így, de ennek a kedvéért aligha ruháztok be rá.Én próbáltam mindent, GPT-MBR konvertálást oda vissza, MBR Recovery de semmi nem oldotta meg a problémát. Érdekes hogy a Linux Live módban a fájlkezelő látta a particiokat és talozni is tudtam, de a Gparted nálam is azt mutatta hogy particionálatlan az egész lemez.
Sok reményt nem fűzök hozzá, de ha sikerül megoldanod feltétlen oszd meg mert többeknek is volt már ilyen problémája ahogy olvasgattam a témában, de igazából megoldást nem láttam rá. -
King Unique
titán
Ha a Windows UEFI módban lett telepítve és GPT, akkor talán a Linuxot is aszerint kéne, ha sda-ra akarod rakni. Netán előbbi is sima Legacy mód és MBR?
Ubuntu Live rendszernél, ha nyitsz egy GParted partíciókezelőt, annak látnia kéne az összes partíciót, ha nem, akkor ott vmi nagy gond van...ha látja őket, akkor max a 100 GB-os részt megformázod Ext4-re. Ha utána a telepítő azt sem látja, akkor az vmi bug, vagy a fene tudja...[ Szerkesztve ]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
Sicér
tag
válasz lev258 #42275 üzenetére
A Win partíciókezelője ezt mutatja:
Itt látható az a ~100GB-os terület, amit az Ubuntunak szántam. Ez alapján minden OK.
Azonban...
A "sudo fdisk" ezt mutatja:
Itt nem is látom a partícionálatlan területet.
A telepítő pedig ezt vágja az arcomba:
Szóval dióhéjban ennyit tudtam kideríteni.
[ Szerkesztve ]
-
Sicér
tag
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni a következő dologban:
Adott egy LENOVO G500 noti, 1TB HDD-vel.
A tulajnak az volt a kérése, hogy kellene rá egy Win 8.1 X64, és egy Ubuntu 14.04.3.
Először feldobtam a Win-t, nem volt semmi gondom. Szétszedtem a HDD-t, adtam 100GB-ot a Win-nek, újabb 100GB-ot leválasztottam az Ubuntunak, ezt meg sem partícionáltam, a maradék pedig lett NTFS adat partíció.
A probléma az, hogy az előbbiekben említett partíciók közül egyet sem lát az Ubuntu telepítő, üresnek látja a HDD-t. A SATA kezelés "Compatible"-re van állítva a BIOS-ban, de AHCI-vel is próbáltam, ugyanaz a probléma jelentkezett. A BOOT opció Legacy-ra van állítva, nem UEFI-re.Ha a bemutató módot indítom el, akkor ezen a felületen látom az összes partíciót, de ha ebből a módból futtatom a telepítőt, akkor megint csak semmi nem látható ezekből.
Tanácstalan, és kicsit dühös is vagyok, nem tudom, hogy hogyan tovább. Tudna valaki segíteni?
-
sz.j
nagyúr
A FireFox-ot hol lehet magyarítani? (A Mint most már magyar)
Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu .... "Hobbioldal": www.ezisazis.nhely.hu
-
agy73p
senior tag
válasz King Unique #42268 üzenetére
Én is nézegetem, de van valami, amiről nem tudom, hogy nekem fontos-e valójában: Merevlemezeken nem érdemes exFat fájlrendszert használni, mivel nem naplózó fájlrendszer, ezét ha írás közben rendkívüli módon megszakad a művelet akkor a fájlok örökre elvesznek. (Gyakorikérdések)
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz agy73p #42257 üzenetére
• A FAT32 fájlrendszert kezeli mindhárom OS, de az primitív és elavult.
• Mindhárom kezeli az NTFS fájlrendszert is, de az OS X csak olvasni tudja....íráshoz külső (fizetős) driver kell neki: Tuxera NTFS for Mac, Paragon NTFS for Mac
• Az exFAT fájlrendszert is kezeli mindhárom rendszer, igaz Linux esetében külön kell telepíteni az exFAT támogatást.sudo apt-get install exfat-fuse exfat-utils
-
King Unique
titán
válasz agy73p #42257 üzenetére
Ext fájlrendszereket is tudja kezelni a Windows a megfelelő driverekkel. Én Ext2Fsd-t és Paragon ExtFS-t használom. USB 3.0-án tesztelve, meglepően jól kezeli a Windows írás-olvasás tekintetében az Ext4-et [link], [link].
Ext2Fsd-nél van egy bug Win10 TH2 alatt, ami miatt nem lehetett csatolni az Ext4 partíciókat (belefutottam én is), de már látom foglalkoznak vele.Amúgy meg +1 az NTFS-re.
[ Szerkesztve ]
-
Geripapa
aktív tag
Lehet olyant csinálni, hogy egy könyvtárat vagy file-t a "szülök" csoport irni is olvasni tud de a "gyerekek" csoport csak olvasni tudja ill mindenki más semmit?
Vagy egy file-hoz csak egy csoportot lehet hozzárendelni?
[ Szerkesztve ]
Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;
-
válasz agy73p #42261 üzenetére
Annyiban félhibaernálás, hogy nem zárja be a nyitott file-okat pl., nem választja le a partíciót, így más cucc (ntfs-3g pl Linuxon ) nem tudja azt felcsatolni (vagy ha más Windows, akkor lemezellenőrzést is kiált egyből). Olyan, mintha nem szabályosan állítottad volna le a windózt.
Mutogatni való hater díszpinty
-
lev258
veterán
válasz agy73p #42261 üzenetére
Windows 8-nál bevezették azt, hogy a "hagyományos" kikapcsolás valójában egy félhibernálásos állapot (ez nem felfüggesztés/alvó mód/hibernálás), így gyorsítva meg a rendszerindulást. Ez a fastboot. Ki lehet kapcsolni ennek alkalmazását Windows-ban, csak mivel a legtöbben azt se tudják, van ilyen, így nem szokták. Viszont amikor több különböző rendszer használ egy partíciót, akkor ez problémát jelent.
[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
agy73p
senior tag
válasz lev258 #42259 üzenetére
Köszi Neked is és spammernek is, de pont a töredezettségmentesítést utáltam mindig a windowsban, ha lehetne, elkerülném. Mondjuk itt nem nem ír és töröl róla folyamatosan a operációs rendszer, bár nem tudom, hogy konvertáláskor hagy-e szemetet.
Szerk:
Mi az a fastboot? Amikor az oprendszer 2 mp alatt kilép, mintha kikapcsolta volna, de valójában csak felfüggeszt? Ilyenkor zárol és más nem fér hozzá?[ Szerkesztve ]
-
lev258
veterán
válasz agy73p #42257 üzenetére
FAT32-a maximális fájlméret 4 GB, tehát ez kiesik
ext2/3/4-Windows alatt a megfelelő kiegészítő felrakásával kezelhető, adatok esetén talán nem vészes, de ilyen rendszerpartícióra nem engednéd rá a Windows-t
UDF-optikai lemezek esetén használják, hagyományos felhasználásra még nem láttam példát
NTFS-ha van Windows is, tudod töredezettség mentesíteni, valamint viszonylag könnyen kezelhető bármely rendszer alatt[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
spammer
veterán
-
agy73p
senior tag
Milyen partíciót célszerű létrehozni egy vinyón, amit lát Windows és a Linux is, esetleg Mac? Most ntfs van, de nem vagyok róla meggyőződve, hogy az lenne a legjobb. Több száz GiB-ről lenne szó, de nem haladja meg az 1 TB-ot, viszont sok nagy méretű digitalizált videó fájl (13 GiB avi) is lenne, nem tudom, hogy
- FAT32 szóba jöhet-e, (érdemes-e, nem ismerem a korlátait),
- ext 2,3,4 a win miatt nem jöhet szóba, ha jól tudom,
- UDF-et nem ismerem, használ valaki ilyet? -
spammer
veterán
válasz IstvánLászló #42253 üzenetére
Kiegészítve, illetve kicsit pontosítva a
választválaszokat előttem:A szoftver center csak egy grafikus felület a tárolókban található csomagok megjelenítésére. A csomagok a tárolókba kerülnek, csak az Ubuntu készítői csináltak egy ilyen kezdőbarát, ablakos, ikonos felületet szoftver center néven. Amikor onnan telepítesz egy szoftvert, akkor gyakorlatilag annyi történik, hogy a háttérben a csomagkezelő (apt, apt-get) a tárolókból letölti a csomagokat és telepíti.
A szoftvereket többségét nem konkrétan Ubuntura írják, mert az Ubuntu-specifikus szoftverek (illetve csomagok) kivételével szinte minden szoftver elérhető más disztróra is (maximum más verziószámmal).
A szoftverekből a csomagok "karbantartói" (avagy "csomagolók") elkészítik az adott disztró számára megfelelő csomagot és azt feltöltik a tárolókba (vagy más néven repókba).
[ Szerkesztve ]
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
gvandor
csendes tag
Képernyő felbontás: a beállítások panelt kell megkeresni, és azon van hardver, és ott kijelző vagy ilyesmi.
Hibás lemezképek?: Egy disztró hivatalos oldalára nem tesznek fel szándékosan hibás lemezképet, akkor minek fektetnének bele energiát a fejlesztésbe? Megtalálhatók ellenőrző összegek, pl. md5-ös summák, azokkal le lehet ellenőrizni a letöltött képet. Ha torrenttel töltöd le, elvileg a torrent kliens leellenőrzi, és ha hibásan jön le, azt jelzi és javítja.
A szoftverközpont nem programok futtatására van, hanem telepítésére, de gondolom, erre gondoltatok, nem akarok kötözködni. Ahogy írták, azt tudja telepíteni, (vagy leszedni), ami a tárolókban található, illetve, fel lehet venni a listába egyéb tárolókat is.
Ubuntu 14.04 LTS (Unity)
-
Lathronos
őstag
válasz IstvánLászló #42253 üzenetére
Szia!
A magyar nyelvi csomagok csak részlegesen települtek. Beállítások -> Nyelvi támogatás. Itt majd megjelenik egy felugró ablak, mely közli, hogy a magyar nyelvi csomagok hiányosak. Kattints a telepítés gombra. Ezután már minden magyar lesz(aminek van nyelvi csomagja).
Mivel a Zorin egy módosított ubuntu, ezért benne van az Ubuntu Software Center. És igen, ubuntura írt szoftvereket lehet rajta csak futtatni. Ezek külső forrásból, úgynevezett PPA tárolókból is beszerezhetőek, valamint letölthető deb csomagokból telepítve is(ez esetben néha a függőségeit is le kell tölteni, ha a tárolók nem tartalmazzák).
[ Szerkesztve ]
Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733
-
IstvánLászló
senior tag
Üdv mindenkinek.
A gondolataimat megosztanám most veletek itt, remélem nem baj? és remélem ide illik a téma is, mert hátha másnak is segítségül szólgálna amit mondani szeretnék Linux-al kapcsolatban.A Zorin os 10-et végre sikerült ki is ínom dvd-re, de más disztrokat is probáltam körübelül 20-darabot de nem sikerült eggyikel sem be bootolni.
Lehetséges hogy pont én a hibás iso-kat fogtam ki a letöltésüknél??Az lehetséges hogy szándékosan töltötték fel a hibás iso-kat, hogy aki Linux-ot szeretne használni elmenlyen a kedve töle az élet-kedve is??
A számomra nem igy történt, sőt-inkáb jobban fel is keltette érdeklődésemet Linux iránt mert használni szeretném mert nagyon megtetszet kezelhetősége és asztala is.A disztrokat nem sorollom fell mert bántani ezért a Linuxo-t nem is akarom.
A mai napig nem is tudom az okát pontosan hogy mi is lehet a hiba okozoja mert, Linux-hoz abszolút kezdőknek számitok de nem adom fel mert ilyen vagyok.A töb napi tesztelés után végre ráakadtam, a Zorin os 10.iso-ra és végre be is tudok bootolni vele live modba is.
A telepitése ma sikeresen meg is történt és jó hosszú időt igényelt, amin meg is lepődtem kezdőként.
A W....fs hoz képest telepitési ideje lényegesen rövideb.A lényeget íromle nem elhanyagólható mert kapásból települt és felismerte gépem ősszes ősszetevőit hardveresen, ráadásul hiba nélkül tette is meg.
Most jelenleg már úgynézki a dolog hogy meg is találtam eszt a disztrot ami nagyon tetszik nekem és fiamnak is.Az asztalala kinézete szerintem prima szúperre sikerúlt, mert szépen összeállitot disztro-ról beszélek és le a kalappal fejlesztő csapat munkájáért és más kollégák kitartásáért is.
Az öröműnk meg van végre most már tényleg.
A gépemen primán fut és neten is jól teszi a dolgát és már síkerült majdnem teljesen belaknom és fiamnak meg is barátkozni vele.A fiamnak is tetszik mert játszani is tud rajta végre, én csak mosolygok a sikeren hogy sikerült megismertetni egy jó disztrot vele.
A fiam már önnállóan telepiti magának a játékokat mintha Linux-on nőt volna fel és már gépemhez sem enged oda.
A lényeg vennem kell majd egy gépet magamnak is hogy Linux-ot használhassam és ne csak nézhessem, hanem használhassam is.Két kérdésem is lenne most még, de majd későbbiekben biztosan kérdezni szeretnék sok mindent ha időm is engedi.
A kérdésem ez lenne, a Software Center-t csak angolul tudom nézni mert gyenge az angolom hozzá, van rá lehetőség hogy magyarul is elérhető legyen??
Ubuntu Software Center : Ez linux-nál mit jelent pontosan?, csak Ubuntu-ra készült programokat és játékokat lehet elinditaní mert eszt nem is tudom még??
Tudom ti jobban tudjátok mint én, asziszem tárólónak vagy minek hívjátok elnézést a megjegyzésért de még nagyon kezdő vagyok ebben a témában is.
Köszönök minden segítséget ha kaphatnék.[ Szerkesztve ]
Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.
-
Lathronos
őstag
válasz bandras0226 #42249 üzenetére
Az én Toshiba laptopom kijelzője is 1920x1080-as, és nem apró semmi. De ha te kicsinek találod, talán állítsd kissebbre a felbontást, mondjuk 1600x900-ra. Cinnamonon nem tudod átméretezni a tálcát és a menüt mint KDE Plasma-n, legalábbis én nem tudok ilyesmiről. Az első kérdésre válaszolva pedig bármilyen linux elmegy rajta, bármilyen DE-vel. Hogy melyiket választod, csak a tapasztalatod határozza meg. Ha még csak most ismerkedsz a linux-szal, akkor a Mint amit most telepítettél tökéletes.
(#42252) lev258
Tényleg, ott az egyéni panelméret.
[ Szerkesztve ]
Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733
-
lev258
veterán
válasz bandras0226 #42249 üzenetére
Te szabsz mindent méretre. Nem értem a problémát. Ha még mindig nem elég, állítólag a KDE felületen tényleg minden testreszabható.
[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
bandras0226
aktív tag
Dell Latitude 7440-re mit ajánlanátok? Jelenleg Mint Cinnamon van rajta. Olyasmi kellene aminek 1080 soros kijelzőn sem túl aprók a képi elemei.
Lehetett állítgatni ezt azt, de még így is nagyon kicsi pl. a startmenü."Neked édes fiam, még az akasztófa alatt is Kegyelmes Úr vagyok".
-
King Unique
titán
válasz spammer #42245 üzenetére
Nála figyelembe vettem azt, hogy egy friss telepítésről van szó és a problémamegoldós módszert is ajánlottam.
Egy telepítésből is lehet ám tanulni, ha korábban elsiklott bizonyos beállítások felett. Azért viszonylag elég hamar megvan egy Linuxnál és jó esetben nem kell utána sem sokat szórakozni, max lefrissíteni a rendszert, ami megint nem tart túl sokáig.
Ezzel szemben a Windows újratelepítése sokkal macerásabb és időigényesebb (driverek és programok felrakása, teljes rendszerfrissítés), na én meg azt nem szoktam. Illetve újabbaknál már ott a gépházban a felújítás és társai opciók.
Persze attól még igazad van.[ Szerkesztve ]
-
-
sz.j
nagyúr
A képernyőfelbontást hol lehet változtatni? Mert a VGA driverét nem tudom telepíteni ...
Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu .... "Hobbioldal": www.ezisazis.nhely.hu
-
spammer
veterán
válasz King Unique #42244 üzenetére
"Ha nem nyűg és ráérsz, akkor persze egy körültekintőbb újratelepítés sem elvetendő."
De, szerintem elvetendő, jobb leszokni róla. Az "újratelepítés minden apró probléma miatt" az Windows-módszer. A hibát kell feltárni (ha van), és a megoldást kell megtalálni. Egyszerű esetekben sokkal gyorsabban kiköpi a gugli a választ, mint amennyi idő alatt feltelepül a rendszer. Továbbá ebből tanul a júzer, abból nem, ha huszadszorra is újratelepíti, amikor problémája akad.
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
King Unique
titán
Ezeket be lehet állítgatni utólag is a rendszerbeállításoknál (Nyelvek | Felhasználók és csoportok), meg talán még terminálból is.
Ha nem nyűg és ráérsz, akkor persze egy körültekintőbb újratelepítés sem elvetendő. Felhasználónevet és jelszót célszerű megadni, a root jogok miatt is, de ettől függetlenül, utána még választhatod az automatikus bejelentkezést, ha nem akarsz mindig jelszó pötyögéssel bíbelődni. Bár gyakoroltatja rendszeren belül is előszeretettel.[ Szerkesztve ]
-
sz.j
nagyúr
válasz King Unique #42242 üzenetére
Akkor lehet, hogy újratelepítem az egészet ...
Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu .... "Hobbioldal": www.ezisazis.nhely.hu
-
King Unique
titán
Üdv!
Telepítésnél, ha valóban nem adtál meg jelszót, hanem automatikus bejelentkezést bejelölted, akkor egyből be kéne hoznia az asztalt. Amúgy meg a jelszó csak az lehet, amit megadnak a telepítőnek, live rendszereknél meg live/ root aszem.
Szintén telepítés legelején lehet kiválasztani a magyar nyelvet is, így a telepítő és utána a rendszer is magyar lesz.Hogy utólag mit lehet csinálni, az majd megmondják a tapasztaltabbak, de szerintem nyelvet, azt a rendszerbeállításoknál is lehet utólag módosítani. Legalábbis Ubuntunál lehet, gondolom MIntnél is. Illetve szintén itt lehet a felhasználókat, fiókokat is állítgatni.
[ Szerkesztve ]
-
sz.j
nagyúr
Srácok!
Kipróbálásra felraktam a Mint v17.2 (32bit) Rafaela-t, ezzel kapcsolatban lennének kérdéseim.
- A Mint elindításakor egy ablak jelenik meg, előtte lakattal. Jelszót nem adtam meg ezért nem tudom, hogy ide mit kell beírni, hogy elinduljon a program?
- Hol lehet magyarítani a Mint-et?Előre is köszi a válaszokat.
Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu .... "Hobbioldal": www.ezisazis.nhely.hu
-
agy73p
senior tag
-
-
-
csyo
senior tag
Sziasztok
Linux Mint-em van.
Abszolut kedzo vagyokBeteszek egy DVD-t es nem latja a rendszer.
Kivaszem/beteszem ujra, a dvd felporog, de semmi sem valtozik, nem latja.Egy ujrainditasnal latta egy darabig, aztan eltunt megint az asztalrol.
Nem tudom, hogy liniux mint alatt hogy kell eljarni?Kulon telepitenem kell, vagy mi a teendo?
Legyen szép a napod!
-
agy73p
senior tag
Miért lehet az, hogy jól működő rendszerre feltettem a MATE-t ( dnf install @mate), de kijelentkezés vagy újraindítás után nem tudom a felső sarokból kiválasztani és indítani, mert nincs az xfce, lxde és openbox mellett....
-
-
válasz llaszlo #42222 üzenetére
Ha az lsusb nem jelzi, akkor olyan, mintha be se lenne dugva... Lubuntun USB eszközöknél feljön egy ablak, hogy mit szeretnél az eszközzel csinálni, Kubuntun meg egy értesítés, ahol csatolhatod. Sima Unity-s ubin is ilyesminek kéne történnie.
Az lsusb amúgy annyit néz, hogy milyen eszközök vannak bedugva az USB portokra, ha nincs betöltve hozzájuk modul, akkor is kiírja, hogy ott van.Nincs Sjcam-em, csak nemrég szereltem egyet
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
wopi
aktív tag
Sziasztok!
Tudtok olyan alkalmazást ajánlani (természetesen linux alatt), amivel offline is tudom kezelni a Google Naptáramat? Tehát olyan naptár alkalmazás, ami tud oda-vissza szinkronizálni?
Nem tudom, hogy ez mennyire off téma, de a biztonság kedvéért...
Köszönöm szépen!
-
llaszlo
veterán
Használ itt valaki SJCAM-et?
Amikor rádugom a gépre winnel vagy osx-szel, akkor feldob egy menüt, hogy webkameraként vagy tárhelyként csatlakoztatom a géphez. Linuxnál viszont semmit nem csinál csak elkezd tölteni.
Van valami megoldás, hogy linuxon is előjöjjön ez a menüpont?lsusb nem jelzi a kamerát.
[ Szerkesztve ]
-
-
rii
nagyúr
sziasztok
megkértdezhetném itt, hogy össze lehet-e kötni pipe-okkal az alábbi részt:
3 lépés kellene:
1. index file
2. abban keresni
3. majd a találatot feldobni egy finder ablakban (OSX)dabadab írt egy megdolást az első lépésre:
" .....
find /share/path -type f > filenames.txt
aztán utána greppel lehetne keresni a filenames.txt-be. ..... "2. lépés: a grep-pel való keresést nem tudom sajnos most megnézni, mert 1000-el van melóhelyen pörgés, otthon meg még nincs netem ....
3. lépés -re is kaptam egy megoldást
szóval voltaképp azt szeretném megkérdezni, hogy hogy kell grep-pel keresni a "filenamex.txt"-ben, és ezt a találatok hogy lehetne átadni az "open" parancsnak?
[ Szerkesztve ]
piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg
-
IstvánLászló
senior tag
Erre a Hsz-re (#42217) esetleg valami megoldást kérnék szépen, nem vagyok türelmetlen csak érdekel a megoldás.
A héten szabin vagyok hogy végre linuxal tudjak ismerkedni, sokat olvastam már róla de elakadtam hogy mit hogyan kellene csinálnom.Üdv, István
[ Szerkesztve ]
Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.
-
válasz qwertly #42214 üzenetére
A felhasználók kezelésére a Lubuntuban is van felhasználókezelő, ki kell venni a sudo (asszem) csoportból az új usert, és akkor nem elsz külön joga.
Hogy lassabb-e, mint egy XP? Lehet, mert a winyó a gépedben nem lett gyorsabb, meg a böngészők sem fogyasztanak kevesebb erőforrást. Mondjuk nekem a Lubuntu azonos gépen általában gyorsabb, mint egy SP2 XP, SP3-ról nem is beszélve.
Viszont a Lubuntura nem kell vírusirtó pl., meg az XP egy régóta outdated OS, a Lubuntu meg teljesen naprakész, biztonságos.Mutogatni való hater díszpinty
-
IstvánLászló
senior tag
Sziasztok!
Zorin-os-10-core-32-öt telepítettem gépemre xp-m mellé és jó hosszú installálás volt, ami körülbelül 1-órát vett igénybe.
A telepítés befejezése után ki írta végre hogy indítsam újra a gépemet.
A bootol-ás megtörténte után jött a meglepetés, körülbelül 15-perc elteltével indult el mire bejött az asztal kezelőfelülete végre és nagyon lassú lett a gépem mint a csiga.
A kérdésemet kezdőként teszem fel, miért lett nagyon lassú csiga a gépemen mert fogalmam nincsen hogy miért?
A procim szerintem elégerős, AMD Athlon 64 X2, 3000 MHz, Ram 2GB DDR2-800 MHZ, VGA NVIDIA MSINX8800GT-E 512MB.
Az xp-m körülbelül 30-40-másodperc alatt bootol be és nem tapasztalok semmilyen lassulást, például Firefox indításánál sem.
A Zorin-os-10-core-32-ön például Firefox indításánál a gépemen mint a csiga módjára indult el.
A lényeg linuxot szeretnék használni, böngészésre és játékra is mit tudnátok javasolni hogy sikerüljön nekem?
Minden segítségeteknek nagyon örülnék hogy mit csináljak.Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.
-
qwertly
addikt
válasz #21078528 #42212 üzenetére
Szia!Köszi a választ nem adtam nekik egyszerű asztali felhasználók,mégis lehet telepíteni?mit tudnék csinálni,és az is érdekelne a panelt ami a windowsba a tálca miképpen tudnám úgy rögzíteni ne lehessen módosítani.Mint én egy óvatlan pillanatba eltávolítottam és kénytelen voltam újra telepíteni a lubuntut mert nem tudtam a megoldást.Másik ez egy ősöreg gép az xp is nyög ha fent van a vírus íróval,így kiakartam próbálni a lubuntut de tán még lassabb mint az xp alatt?Miért van ez?
-
-
qwertly
addikt
sziasztok!
Lubuntu 14.04 ismerkedek de sikerült a tálcán valamit elállítanom mert ha kicsinyítem azaz alkalmazásokat nem jelenek meg ott hanem eltűnnek.Vagyis nem tudom a tálcáról vissza tenni teljes méretbe,másik sikerült létre hoznom egy újrafelhasznált aki nem rendszergazda de az ö fiókjából is tudok törölni telepíteni programokat ezt hogyan tilthatnám le mint az xp alatt? -
agy73p
senior tag
-
Boyrob
csendes tag
válasz lev258 #42205 üzenetére
Hát igen, valahogy ördögi körnek tűnik, windows előre particionált hdd esetén nem adja be a folytatás gombot!
Leradírozom a particiot a Windows telepítőből és létre hozom az újat úgy tetszik neki rögtön tovább engedi a telepítést. Viszont ha így fel rakom akkor a Linux az istennek se akarja látni, ha MBR-be van konvertálva vagy "Rebuild MBR" opciot is megcsináltam már particionáló programból, eredmény ugyanaz mint ami képeket linkeltem elöző hozzászólásomban.
Érdekes hogy az 1Tb-os HDD-t viszont látja a Linux ami GPT a program szerint, csatook arról is egy képet.Kezdek tanácstalan lenni mert minden lehetséges dolgot kipróbáltam már.
-
Ice&Lime
veterán
Köszi mindenkinek a segítséget, akkor majd kiderül mi lesz.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nekem is van olyan. ~4000Ft-ért kapsz 32 gigás példányt házhoz szállítva, simán megéri. Annyira nem lehet kínai a gyártástechnikája a flash csipnek, hogy az totál gáz legyen.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
lev258
veterán
válasz bucihost #42201 üzenetére
Tudtommal egyik módon sem tudsz átváltani a működő rendszer alatt. A váltás Ki/Bejelentlezés, illetve Újraindítás után történik meg.
Boyrob: Megint egy jó pédája annak, a Windows hogyan tudja elhülyíteni a partíciós táblát. Sajnos nem ritka. Ilyen esetben egyik lehetőség, hogy valami partíciós tábla javító progit ráeresztesz. Vagy eléred, hogy előreparticionáltan is felmenjen a Windows (lehetségesnek kell lennie, csak legyen EFI partíciód is).[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
válasz Ice&Lime #42189 üzenetére
Kínai SSD-kről most volt teszt, nem gázosak.
Forcepae : google. Telepítéskor megadod mint kernelparamétert. De procitól függ, kell-e.
"A procinál valahol megvan ez adva, hogy pae vagy nem? (talán intel oldalán)."
Bingó.Amúgy Android, az ha minden igaz, durvább terhelés, mint egy "igazi" OS :S
Puppy nagyon fapad.1GB-on ha van egy 2GHz órajel, egy Lubuntu már röhögve elvan Az ilyen 512Mb RAM körül kezd használható lenni.
Mutogatni való hater díszpinty
-
Penty
tag
válasz spammer #42194 üzenetére
"...nincs túl nagy érdeklődés a tiling WM-ek iránt"
Engem speciel érdekelne egy részletes, szájbarágós awesome leírás, mert érdekelnek a kis erőforrás igényű megoldások. Jelenleg ugyan fent van az awesome, de nem tudok vele mit kezdeni...
A problémám ezzel kapcsolatban elsősorban ott van, hogy nincs időm a netről összevadászgatni az infókat meg a leírásokat, hogy aztán azokat több napnyi, vagy több hétnyi kínlódással aztán alkalmazzam. Ezért lenne jó egy részletes lépésről-lépésre leírt szösszenet, amiben mondjuk az alap awesome beállításokat módosítanánk úgy, ahogy az pl. a te gépeden is van jelenleg. Nem biztos, hogy az a beállítás, ami a gépeden van, az nekem (vagy bárki másnak) is megfelelne, de kiindulási alapnak szerintem megtenné. Ha lenne előttem egy ilyen leírás, akkor abból kiindulva már azért ki tudnám alakítani a nekem megfelelő beállításokat... -
spammer
veterán
válasz #21078528 #42199 üzenetére
Sajnos mostanság nincs nagyon időm, de ha úgy alakulna, jelzek majd. Ettől függetlenül azért te írhatsz a i3-ról, hátha kedvet kapnak hozzá, első tiling WM-nek talán amúgy is ideálisabb, az egyszerűbb konfigurálhatóság miatt.
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
bucihost
senior tag
válasz bucihost #42174 üzenetére
Noh félig-meddig megoldódott!
Hogy mi volt a "megoldás", magam sem tudom....
Amit csináltam:
- Feltettem a Linux mint legfrisebb változatát (a régebbi kernel miatt, gondoltam hátha valami kerneles szösz lesz a baj)
- Feltettem a zárt nvidia meghajtót.
- Nyomtam egy upgradet.
- Feltettem az intel vga linuxos driverét (innen)A mostani felállás:
- Alapból nvidia karival indul a rendszer
- Nvidia-setting-ből át tudok állni integrált intel kártyára, relog után az intel van használatban.
- Nvidia-setting-ből nem tudok vissza állni intelről nvidiára (valami hiba ablakot dob be minden üzenet nélkül), restart után újra az Nvidia kártya az aktív. (gondolom boot alatt kapcsolja be)Azt viszont nem értem, hogy menet közben miért nem tudok Int-ről NV-re váltani, csak fordítva?
Fps tesztek még folyamatban, remélem jó eredményeket kapok.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Védje meg számítógépét a vírusoktól!
- Karácsonyi akció: ESET termékek hivatalos forgalmazója / NOD32 / Internet Security / stb.
- Új, bontatlan World of Warcraft gyűjtői kiadások
- Indiana Jones and the Great Circle - Digital Premium Edition - beváltás: 2025.1.30 - RTX 40XX
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest