-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz ubyegon2 #40180 üzenetére
OK, biztos.
Én ilyennel nem játszadoztam soha és vsz a jövőben sem fogok. Ha már letöltés terén annyira kímélni akarom az SSD-t, akkor eleve rakok a gépbe + HDD-t és oda töltök, vagy külső HDD-re, amit elér a Linux is.(#40198) F.B.I.: abból SP1 van. A nagy mítoszok és okosságok egyike, hogy ki kell lőni teljesen a WU-t, bravó...a sok telepített program, sok install-uninstall ---> registry szemét, háttérfolyamatok, AV, töredezett NTFS fájlrendszer, ami leginkább lassítja, nem a frissítések.
[ Szerkesztve ]
-
F.B.I.
veterán
-
nagyúr
válasz inf3rno #40193 üzenetére
Auto loginon vagyok, így én a GRUB-ban történő kiválasztástól/indítástól tudok számolni.
Nem, a something else-ről van szó, azon belül meg a meghajtó zsugorításról.
Túl sok topikot olvasok egyszerre, Win rendszer zsugorításról volt szó, így egyértelműen igazad van, sorry!
Én nem sokat kísérleteztem anno, Wint átraktam Gparteddel egy az egyben SSD to HDD, még megvan ott, ha igaz. Moto Defy miatt fenn hagyom, hátha gyári rom recoveryre lesz szüksége.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
inf3rno
nagyúr
válasz ubyegon2 #40192 üzenetére
Nem, a something else-ről van szó, azon belül meg a meghajtó zsugorításról. Auto-val sosem telepítettem még, nem is igazán tudom javasolni senkinek, mert ki tudja, hogy mit csinál...
Hmm nekem cinnamon 10 sec, xfce 5 sec, mate 2 sec vagy annyi sem emlékeim szerint. (Ezek login idők, szóval a jelszó beírástól mennyi idő alatt jutsz el oda, hogy látod az asztalt, és tudod használni.)
[ Szerkesztve ]
Buliban hasznos! =]
-
nagyúr
válasz inf3rno #40188 üzenetére
Ja, hogy az auto telepítésről első sor van szó, nem a valami más opcióról!?
Amúgy biztosan igazad lehet, Winhez jobban értesz.Login időket néztem a saját gépemen.
Én is néztem már, Debian Jessie Cinnamon 3,5 se, Mint Cinnamon 11 sec system boot, ettől még használat közben nulla különbség, igaz SSD-n vannak. A Debiant csak az Antergos tudta beelőzni - fél secundoval.
Mate-t amúgy alig használtam még, de a rangsorban XFCE felett van. Utóbbi meg jóval pörgősebb, ha nem lennék cinmanóbuzi, biztosan az lenne a fő kedvencem!
F.B.I. nincs mit!
Az a 15 GB amúgy kevésnek tűnik lev258 ft-nak szerintem.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
inf3rno
nagyúr
válasz ubyegon2 #40182 üzenetére
Szvsz, a windows jobban tudja, mint a Linux, hogy mit hova helyezett el a meghajtón, és hogyan tudja biztonságosan csökkenteni a méretet úgy, hogy ne sérüljön a rendszer. De ezt én is csak sejtem, lehet, hogy a windows-os lemezkezelőben tényleg nincs ilyen feature, és a kettő egyenrangú. :-) Linux-osnál már olvastam olyan figyelmeztetést, hogy méret csökkentésnél lehet gubanc, meg instabillá válhat a rendszer. Windows-nál még nem találkoztam ilyen üzenettel...
Login időket néztem a saját gépemen. Persze lehet, hogy a login idő nem egzakt mércéje a dolognak. Mate elég fapados az animációk, élsimítások, stb. terén, abból gondoltam, hogy egyébként is gyorsabb lehet. Memóriában én úgy néztem, hogy hasonló mennyiségűt fogyaszt mind a 4 fő DE-vel a Mint, de azt sem hiszem, hogy a memória fogyasztás lenne a sebesség mércéje.
[ Szerkesztve ]
Buliban hasznos! =]
-
válasz lev258 #40185 üzenetére
A hardveres hibát kizárnám, mert Windows 7 alatt nincs semmi probléma, leszámítva, hogy bűn lassú a rendszer.
Természetesen a második rendszerre kell pakolnom valamit, amit használni is lehet. Az XP tökéletes lenne, de köszönhetően az M$-nek, már nem opció.
'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!
-
lev258
veterán
Két konfigurációról írsz. Az elsőn gond nélkül mennie kellene az említett rendszereknek, a hibával kapcsolatban nem zárnám ki a memória/merevlemez hibát. Az utóbbinál a kérdés, hogy az elérhető zárt driver mikori, melyik az a legkésőbbi LTS (kernel, xorg), amit támogat.
A Flash és a kevés erőforrás nem éppen rokonlelkűek.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
nagyúr
Az első hsz-ben lévő link tartalmazza a Linux Mint XFCE 17.2 32 bites változatát, én azt próbálnám ki, Amiket kipróbáltál, ha nem is pontosan írtad a nevüket, lehet, hogy nem futnak jól már azon a gépen.
(#40125)-ben XFCE rendszerigénye és egy jó cikk, Váltás Windows XP-ről Linux Mintre
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Ez nem lesz egyszerű menet...
Anno kérdeztem, hogy mivel tudnám kiváltani a régi gépen a Windows-t, kaptam ajánlatokat, most neki is estem kipróbálni, de fennakadtam.Mielőtt élesben telepítettem volna, a laposon teszteltem (hasonló konfig), először a Zoran OS 9 Core volt terítéken, örültem is, mert eléggé hasonlított a Windows 7 Aero felületéhez.
Viszont amint bejött a Youtube, a kép elment, és amíg nem reseteltem (laposon egyszerű ám...), addig ne is adott képet a gép.
Következett a Linux Mint 17.7 Cinnamon, ami ugyanezt csinálta, de itt már megkaptam, hogy a Cinnamon összeomlott, jelenleg tartalék módban fut, úgy-ahogy, ment is tovább a videó.
Ez így nem állapot, nem adhatom oda a szüleimnek, hogy tessék, nem túl stabil, ne nézz videót vele...
Semmit nem raktam fel a Chrome-on kívül (google-chrome-stable csomag). A gép egy Acer Extensa 5620Z, Intel T2390 CPU, 2 GB RAM, Intel X3100 IGP (965Express), apt-get update megvolt, net is volt a telepítés alatt.
Tehát, olyan rendszer kell, ami stabil, mint a beton, egyszerű, mint a szög, de azért szép, és megy rajta a Chrome, van Youtube, Facebook, megy a flash gond nélkül, és beéri kevés erőforrással (P4 3GHz, 2 GB RAM, GF7600GS 256MB). Nagyjából ennyi.
Ötletek?
'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!
-
nagyúr
válasz inf3rno #40177 üzenetére
Linux telepítővel ugyanez már kétséges lenne. sok helyen olvastam hasonlót, mégsem értem
A mint + xfce jó, de lehet, hogy azt is lassúnak találja majd. Érdemes mint + mate-val is egy próbát tenni, bár az elég kezdetleges xfce-hez képest, de gyorsabb.
Ha XFCE lassú, Mate még lassúbb lesz, kicsit több a rendszerigénye, emiatt kétséges az is, hogy kezdetlegesebb! (olvastad ezt vagy saját rövidtávú tapasztalat amit írtál?)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz King Unique #40174 üzenetére
Lehet meg lehet csinálni a home, vagy bizonyos mappák áthelyezését (majd megmondják a szakik)
Ezt most telibe találtad! Én is most szembesültem ezzel, pontosan hogyan megy ez. Tudtam/olvastam, hogy lehet ilyen, de ennyi. Inkább ezt írtam. (igaz abszolút kezdőnek most is ezt írnám)
Itt meg a megmondja a szaki rész.
Nem próbáltam ki, továbbra is saját módszerem preferálom, de most, ahogy átfutottam, már látom, ráfér a frissítés a 2009-es írásra. Gondolom a GRUB-ról GRUB2-re váltás miatt már egy az egyben nem használható az írás. Mindenképpen csak haladóknak javasolt, akik már kiszúrják, mi nem jó a leírásban a GRUB váltás miatt!
No, aki kiszúrja, az megkapja a hét szemfülűje előtagot!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
inf3rno
nagyúr
válasz F.B.I. #40176 üzenetére
Külön partícióra tudod csak telepíteni a Linux-ot, szóval le kell választani neki helyet. Elvileg a windows alól ezt megteheted, és akkor valószínűleg úgy fogja csinálni, hogy nem sérül a rendszer. Linux telepítővel ugyanez már kétséges lenne. Ha sikerült helyet szerezned a Linux-nak (kell neki talán 10GB, plusz a programok helye), akkor onnantól kiírod pendrive-ra a telepítőt, és onnan felteszed. Partíciót nem kell előre készítened neki, csak a mostaniból csípjél le helyet, aztán hagyd partícionálatlanul, a telepítőnél úgyis be kell lőni, hogy ext4 fájlrendszer legyen rajta, a windows meg nem tud olyat..
Nem biztos, hogy rendben fog menni a win8 leállítása, nekem legalábbis win7-nél nem engedte az alvó állapotot, a win8-nál meg ha jól tudom alapból csak valami fél hibernációt tud, tehát mindig kimenti a memóriát a merevlemezre. Nem tudom, hogy az enyém valami egyedi eset e, vagy általános jelenség, hogyha grubból indítasz, akkor nem megy az alvás meg a hibernáció. A többiek erre tudnak választ adni.
A lubuntu-ra azt mondták itt pár napja, hogy nem valami jó, inkább mint + lxde-t javasoltak gyenge rendszerhez, de ez nem biztos, vissza kéne olvasni. A mint + xfce jó, de lehet, hogy azt is lassúnak találja majd. Érdemes mint + mate-val is egy próbát tenni, bár az elég kezdetleges xfce-hez képest, de gyorsabb.
Buliban hasznos! =]
-
F.B.I.
veterán
Mivel eddig így nem telepítettem, ezért kérdezném: adott egy 80Gb-os HDD, amin Win 8.1 van, ez 15Gb-ot foglal, ez az egy partíció van. Ide telepíthetem mellé az aktuálisan kipróbálandó Linuxot?
Faternak szeretnék egy párat megmutatni, mert eddig Zorin volt fent de lassúnak találta és a HDD is elhalálozott a gépből, ezért ezt kapta de a win még lassabb, azonban addig szeretném neki fent hagyni, amíg valami egyszerűt nem szok meg (ami kicsi is, pl. lubuntu, mint xfce).Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!
-
Sz7Cs
aktív tag
jól túlbonyolítottam
köszönöm mind kettőtöknek
-
King Unique
titán
Ezt értem, csak azt nem, hogy akkor minek akarod bonyolítani, hiszen ennyi erővel létrehozol egy mappát (pl.letöltések) a külső HDD-n és oda töltesz? Ha meg kell róla vmi, akkor rácsatlakoztatod a gépre és kész. Direkt ilyen célra vannak ezek.
Lehet meg lehet csinálni a home, vagy bizonyos mappák áthelyezését (majd megmondják a szakik), de lényegében azzal a megoldással is szinte ugyanott vagy.
Windowsnál se úgy van, hogy csak a letöltések mappába lehet tölteni, azt állítasz be célnak, amit akarsz, pl. a külső merevlemezt. Illetve NTFS, mivel hajlamos a töredezésre, célszerű beállítani a torrent progiban, hogy foglalja le előre a helyet, mert akkor kevésbé töredezik.[ Szerkesztve ]
-
Sz7Cs
aktív tag
válasz King Unique #40171 üzenetére
azért gondoltam, hogy a pl. a letöltés mappa a külső ntfs hdd-n legyen, hogy kíméljem az ssd-t és egyből az usb hdd-re menjen a letöltés.
-
King Unique
titán
-
Sz7Cs
aktív tag
sziasztok !
van egy Gigabyte Brix mini pc ( i3-3227U, 8Gb ram, Intel HD 4000 , KINGSTON 120 GB msata ssd + 2tb wd külső hdd )
Linux Mint 17.2 Cinnamon-al szeretném használni.
a particionálást, úgy gondoltam, hogy:
30 gb ext4 /
90 gb ext4 /home
és a külső vinyót meghagynám ntfs-re, mert windows alatt is használni fogom.két kérdésem lenne:
1. particionálás jó lenne így?
2. hogy tudom megoldani, hogy az adatokat tartalmazó mappákat (letöltés, zene, videó)
telepítés után a külső ntfs hdd-re helyezzem át ?más jellegű kérdésem is lenne...
egy hasonló, de gyengébb mini pc-t kötnék tv-re, elsősorban média lejátszás céljából.
Kodibuntu x64-es oprendszert telepítenék rá. erről mik a tapasztalatok ?
jó választás lenne vagy esetleg van más alternatíva ?a válaszokat előre is köszönöm
-
kovaax
őstag
-
King Unique
titán
válasz Rimuru #40167 üzenetére
Hát nálam ez sem volt jellemző, mert wifinél néha pl. az Atheros kártya illesztőprogramja szarakodott upgrade-kor, vagy szűz telepítésnél és csak eszközkezelőben manuálisan kellett hozzá a másik drivert kiválasztani. Ha meg korlátozott, akkor a jobb klikk ---> hibaelhárítás rendszerint megoldja. Jobb klikk az újnál is van 3 opcióval.
-
Rimuru
veterán
válasz King Unique #40166 üzenetére
8.1 (update 1 elott, utana mar nem tudom) alatt is kellett pl netsh annyira jo volt a gui wifi kezeleshez (csatlakozason kivul mast nem lehetett, a listan jobbgomb nem mukodott ugy mint pl 8.0 eseten). Regebben nem nagyon kellett mikor meg XP-t hasznaltam (azt se tudtam eszik-e vagy isszak ).
Vigyázat, csalok!
-
King Unique
titán
válasz CPT.Pirk #40165 üzenetére
De volt kábeles net, de ott parancssort nem nagyon kellett babrálni, legalábbis nekem. Sfc-t én soha nem szoktam nyomkodni és csak újabb Windowsokban van benne tudtommal. Ha szomorú smiley van, annak általában hardveres (---> csere), vagy driveres okai (---> másikkal próbálni) okai szoktak lenni.
Meg itt ez az egész kijelentés a fórumtárs részéről csak arra vonatkozott, hogy Win alatt a többség alapból csak GUI-t használ és nincs hozzászokva, hogy parancssort nyomkodjon, még ha az ezen platformokon sokszor egyszerűbb is.[ Szerkesztve ]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz zolka95 #40164 üzenetére
Mert a root felhasználó az nem te vagy, a rendszergazdai dolgok azt takarják, hogy van sudo jogod. Az su parancs hatására a root felhasználóra szeretnél váltani, oda a root jelszót kell megadni. Valószínűleg telepítéskor átsiklottál ezen.
Mindenesetre ha a felhasználód tagja a sudo csoportnak, akkor azzal is meg tudsz csinálni kb. mindent, nem kell az su.King Unique: ezek szerint neked se volt kábel modemes interneted, aminél voltak problémák az IP cím kiosztással...
Meg ugye kékhalál és egyebek után is kelhetett pl. az sfc. Puszta szerencse, ha ezek nektek kimaradtak.Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
zolka95
őstag
Xubuntun ha beírom terminálba, hogy "su", akkor kéri a jelszót, de hiába adom meg, mert azt írja, "hitelesítési hiba".
Miért?
Telepítésnél megadtam a jelszót (admin).
Ezt használom a terminálban is.
A felhasználói beállításokban beállítottam, hogy a fiók típusa rendszergazda legyen, de hiába.
Rendszerfrissítésnél kért jelszót, megadtam és elfogadta. Terminálban mért nem?Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?
-
King Unique
titán
Amúgy ezt a Windows alatti kényszeres babrálás dolgot én sem értem, mert pl. ipconfig is társait egy átlagfelhasználó baromira nem piszkálja, hát még sfc-t. Ha már fertőzött a rendszer, akkor alapból MBAM, KIS Live CD jön szóba, mintsem ezzel szórakozzon vki.
Amúgy a Freya szerintem nem nagy szám. Maga a felület szép, vonzó lehet az OS X szerű megjelenés, de több helyütt nekem korlátolt és kényelmetlen volt, pl. asztalra ikonokat sem lehet kirakni, meg ilyenek.
Mindennapi használatra szerintem egy Mint Cinnamon sokkal kényelmesebb és használhatóbb alternatíva, főleg Windows után. Ha a W7-es csicsás felülete nem jött be, akkor vsz a KDE4 sem fog. Nekem sem tetszik annyira, illetve a sok beállítás néha már kicsit zavaró. Jobban testre szabható az igaz, nagyon látványosak a KWin asztali effektjei, de a kevesebb néha több alapon, a Cinnamon mégis jobban kézre áll (nekem). Az új KDE meg először tetszett, aztán jobban használgatva valahogy mégsem jött be annyira.amúgy micsoda fejlődés, már Linux disztrókat próbálgatunk.
[ Szerkesztve ]
-
ceia
őstag
(#40146) ubyegon2 Az Ubuntu nekem sem tetszik. A Mint még elmegy, de előbb biztos az Elementaryt próbálom ki.
(#40147) CPT.Pirk Nem használtam még egyik parancsot sem. De egyszer megváltoztattam az IP címem. Nem magyarországi IP-t akartam volna az olyan YT videók lejátszásához, amiket nem lehet nálunk megnézni. A KDE felület nem nagyon tetszik. Legalábbis amiket láttam.
#40149) spammer Már láttam a Freya-ról képeket, jónak tűnik - mindenképpen utánanézek annak is.
Ha ráérek megakarok nézni minél több disztrót a Distrowatch-on. Ma is megnéztem párat, de eddig semmi. Legfeljebb érdekesek voltak, pl. Lunar, Peppermint, AnitaOS, SymphonyOne, PureOS, Antergos.it's more fun to compute
-
Bohus
aktív tag
Sziasztok!
Linux Mint alatt Double Commander fájlkezelőt használok. Állományok másolásánál (áthelyezésénél) a régivel azonos új fájl megkapja a másoláskori időbélyeget. Kerestem a DC beállításai között, de nem találtam hogyan lehetne másolásnál megőrizni az eredeti időbélyeget (, ami általában a fájl utolsó módosítására utal).
Vagy talán ezt nem is DC-n belül, hanem az op. rendszer beállításai között lehetne módosítani?A Föld legnagyobb problémája maga az ember.
-
cekkk
veterán
Sziasztok!
Feltelepítettem a openmediavault nas programot.
Sajnos valamiért a telepítő részre is írt a grubból.
Próbáltam ezen hozzászólás segítségével megcsinálni, de azt írja ki, hogy grub-install: not found.Ez mitől van miért történik ez?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz #89874944 #40156 üzenetére
Itt van egy régebbi cikk a témában egy rakás ilyen programmal, nézd meg őket: [link]
Amúgy terminálban a "locate" parancs is úgy működik, saját adatbázisa alapján keres, nem túrja végig a mappákat ha minden igaz.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
#21078528
törölt tag
Kedves Fórumozók!
Folytatódnak a Btrfs fájlrendszerrel kapcsolatos kalandjaim, avagy hogyan lett az Ubuntuból Antergos...
Olvasható itt. -
nagyúr
válasz CPT.Pirk #40147 üzenetére
Úgy általában nem vagy rákényszerítve a terminál használatára.
Én azért néha rákényszerítem magam!
A Glances terminalból például minden szempontból megfelelőbb, mint a gui-s Rendszerfigyelő/system-monitor.
Ha valaki rászabadul akár kezdőként is a terminalra, még ha nem is parancssorból csinál mindent, az ilyen segédprogramokat biztosan inkább használja majd, mint a gui-sokat!
a kezdetekkor én is ódzkodtam a terminaltól, mint informatikai analfabéla(#40152) hódmaci Nincs mit!
Ha már Cinmanó a kedvenc DE-m, még jó, hogy segítek, hogy másnak is azzá váljon!mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
veterán
-
spammer
veterán
Az elementary legutóbbi kiadása (Freya, ami az Ubuntu 14.04-re épül) nem biztos, hogy elég kiforrott, nem túl gyorsan haladnak a fejlesztésekkel sem, de ha tetszik, próbáld ki, hátha nem lesz semmi gondod vele. Viszont arra készülj, hogy eléggé fapados a konfigurálhatóságot tekintve. Az alapvető dolgok beállíthatók, de ha jobban testre akarod szabni, akkor lehet, hogy meg leszel lőve, amin még a tweak progi is csak korlátozottan segít (ha működik, mert a bétában nem működött). Tegyél egy próbáld a live rendszerrel és kiderül, hogy megfelel-e.
[ Szerkesztve ]
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ugyan már. Nem kell ahhoz advanced usernek lenned, hogy keljen pl. egy ipconfig /release, ipconfig /renew, vagy pl. rosszabb esetben egy sfc /scannow parancs mikor pl. kártevők beeték magukat a rendszerfájlokba. Akinek ezeket még nem kellett használta, az egyszerűen csak szerencsés.
A különbség Linuxon az, hogy itt azért szoktuk elővenni a terminált is, mert egyszerűen gyorsabb megcsinálni néhány rutin dolgot, mint a graf. felületen bekattintani.
Gy.k. ilyen a frissítés parancs. sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade és már frissül is a rendszer. Plusz mivel ott van a bash history, gépelni sem kell, csak a felfelé gombot nyomni még oda nem érsz ehhez a parancshoz.Úgy általában nem vagy rákényszerítve a terminál használatára. Ha be van lakva már a rendszer, akkor egyáltalán nem.
Ha olyan disztrót keresel amin teljes grafikus környezet van ahonnan minden fontos elérhető, akkor a KDE-s disztrók között nézz körül.Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
nagyúr
Nem igazán vagyok Ubuntus, ritkábban használom, de 14.04 óta tökéletes amúgy. A felhasználók jó része az Unity DE-t nem szereti, emiatt futott fel anno a Linux Mint, mert áttértek erre!
Ubuntuból a Gnome-os verzió van fenn nálam.
Debian Jessie és a Mint 17.2 pörög inkább Cinnamonnal, Ubuntu meg csak remaster van Cinnamonos.Elementary OS-ban sem kell konzolozni, ugyanúgy Ubuntu alapú felhasználóbarát disztró az is. Az előző verziót használtam, ott kellett pár kiegészítést feltenni, de GUI-s volt az egész, az új meg már sokkal jobb, használhatóbb kezdőknek. Ezt olvastam a használóktól.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
ceia
őstag
(#40136) CPT.Pirk Ahogy King Unique írta lejjebb, a Windowshoz nem kell parancssorozni, legfeljebb a haladó felhasználók vetemednek rá (Különben a regedit és az msconfig grafikus felületű) Én is alaposan konfiguráltam az XP-t anno de egyetlen szót sem írtam parancssorba! Gpedit.msc, services.msc, msconfig, regedit és persze a vezérlőpult - mindent egérrel el lehetett végezni.
(#40137) ubyegon2 Ismerem a Mint-et, egész pofás ahhoz képest, hogy Linux. Mindenesetre örülök, hogy nem az Ubuntut írtad!
Nekem leginkább az Elementary OS tetszik, abban muszáj konzolozni?
[ Szerkesztve ]
it's more fun to compute
-
hódmaci
senior tag
Sziasztok!
Parancsikont hogyan tudok létrehozni az asztalra?
Egy mappa elérését szeretném kirakni.
linuxmint17.2 cinnamon[ Szerkesztve ]
Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)
-
King Unique
titán
A Linux Mint valóban ajánlott lehet és egy Cinnamon felülettel még szépen is néz ki.
Ha mindent rendben lekezel, akkor valóban nem is kell mókolni és a "vezérlőpultjában" <---> rendszerbeállítások is szépen el lehet igazodni.(#40136) CPT.Pirk: "msconfig, ipconfig, regedit, cmd parancsok..." - azért az tegyük hozzá, hogy ezeket általános felhasználás mellett nem igazán kell babrálni. Sokan azt sem tudják mit ezek, hozzá sem nyúltak eddig, mégis úgy-ahogy elkezelgetik a rendszert GUI-n.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz CPT.Pirk #40138 üzenetére
No végre már, ez érdekel, úgyis követem a Chakra topikot is. Chakra plasma5
Nekem bejött ez a plasma5, kár, hogy Antergost le kellett szednem, pedig elég nehezen szenvedtem fel rá, az alap 4-es volt rajta. A grub-update mindig percekig időzött, amikor azt a partíciót próbálta azonosítani. Emiatt 1 órán keresztül szedtem le múltkor az 5 darab felesleges kernelt valamelyik disztrómról.
Most már csak az kéne, hogy az én gépemet is elfogadja a Chakra és végre működöt tudjon lehelleni!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz ubyegon2 #40137 üzenetére
Amúgy ma végre volt időm kipróbálni a KDE5-ös Chakrát (a hó végére tervezik kiadni), azt kell hogy mondjam, remélem sokan fogják másolni azt az asztali környezetet. (ezt most a KDE viszonyában értsd, ne a Chakra kapcsán)
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
"Olyanra gondolok, aminél nem kell parancssorral és paraméterekkel, kapcsolókkal bajlódni, hanem minden grafikus felületen beállítható?" - miért, Windowsból van már ilyen? msconfig, ipconfig, regedit, cmd parancsok...
Az utolsó pár hsz-ben amúgy mintha kb. a Windows csempéiről beszélnénk, szóval semmi durva téma nem került elő. Ha még nem olvastad, akkor olvasd el pl. a http://itcafe.hu/cikk/linux_mint_telepites_windows_xp/bevezetes.html. Nálad az XP úgy is aktuális még gondolom.
[ Szerkesztve ]
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
ceia
őstag
Ha ez a topik a kezdőknek szól, milyen lenne haladóknak?
Van olyan disztró, amit kifejezetten a 0km-es próbálkozóknak írtak? Olyanra gondolok, aminél nem kell parancssorral és paraméterekkel, kapcsolókkal bajlódni, hanem minden grafikus felületen beállítható?it's more fun to compute
-
nagyúr
válasz inf3rno #40132 üzenetére
Ott is hagytam, csak kísérleti jelleggel van XFCE, majd úgyis elkap a kíváncsiság, hogyan csináljam vissza normálra a panelt.
(#40133) sz.j
Örülök, ha hasznosnak találod, remélem magát a Linuxot is örömmel fogod használni![ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
sz.j
nagyúr
válasz ubyegon2 #40125 üzenetére
Ez a "Váltás Windows XP-ről Linux Mintre" ismertető egy nagyon jó és hasznos anyag .., legalábbis nekem mint Linux után érdeklődőnek.
[ Szerkesztve ]
Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu .... "Hobbioldal": www.ezisazis.nhely.hu
-
nagyúr
válasz inf3rno #40130 üzenetére
Csak kíváncsi az ember és terminalba kiadja ezt a parancsot és meg is változik minden:
xfce4-panel --restart
ott is van reboot után egy másik felső panel és ez:
Szuper, most csinálhatom vissza a régi panelt.
Ezt én sem kedvelem jobban, mint a Kapitány!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
inf3rno
nagyúr
válasz CPT.Pirk #40128 üzenetére
Docker nincs rajta alapból, csak ha felteszed. Alapból ilyen xp-hez hasonló megoldás van, ami elég gány. Cinnamon-nál fel lehet tenni applettel olyat, ami win7-hez hasonló, de sajna nem a legstabilabb az applet. xfce-nél nem találtam ilyesmit, úgyhogy arra valszeg csak a docker van.
[ Szerkesztve ]
Buliban hasznos! =]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem jobb vagy rosszabb választás, de nekem nagyon idegenek ezek a "dock"-ot tartalmazó dolgok.
Az Lxde viszont alapból úgy van felépítve, amit megszoktál az XP-n meg Win7-en. A saját véleményem az, hogy ez a szisztéma való asztali operációs rendszerekre.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
nagyúr
Szerintem el kéne fusson simán, előző processzorom majdnem ugyanilyen volt, igaz 2 giga memóval.
Itt az Mint XFCE igénye
System requirements:
512MB RAM (1GB recommended for a comfortable usage).
9GB of disk space (20GB recommended).
Graphics card capable of 800×600 resolution (1024×768 recommended).
DVD drive or USB port.
forrásElolvashatod az Összefoglalóban is benne lévő cikket is :
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
-
nagyúr
Még kisebb a gépigénye és fapados, hasonlít az xp-re.
Mintben van egy nem hivatalos változat, sokan mondják, hogy egész jó, főleg az igen fapadol Lubuntuhoz képest. Lubuntu az az Ubuntu LXDE kezelő felülettel telepíthető változata.
Unofficial Linux Mint LXDELathronos fórumtársunk csinált egy remastert is belőle, de nem lelem a linkjét!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
sz.j
nagyúr
válasz ubyegon2 #40120 üzenetére
Köszönöm az infót, rövidesen átolvasom.
#40121) CPT.Pirk
"Valamilyen Lxde-s disztrót javasolnék, főleg XP után."
És az miért is lenne jobb választás az előzőleg ajánlottnál?
[ Szerkesztve ]
Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu .... "Hobbioldal": www.ezisazis.nhely.hu
-
nagyúr
Linux Mint 17.2 "Rafaela" - Xfce (32-bit)
Ezt érdemes kipróbálnod. download torrent[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
sz.j
nagyúr
Szevasztok.
Van egy régi Asus A8R-MVP, A64 3800+ gépem amin eddig XP volt, amit már nem támogatnak, ezért arra gondoltam, hogy kipróbálnám a Linuxot.
Szerintetek erre a gyenge gépre melyik lenne a jó, illetve melyik kezelhető könnyebben/problémamentesen?Előre is köszi az infót
Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu .... "Hobbioldal": www.ezisazis.nhely.hu
-
jimmy399
senior tag
válasz guftabi96 #40089 üzenetére
Helló!
"3 másik gép csatlakozik még ezen kívül a routeremre.
Mindegyiken Windows van (10).
Tudok-e itt a linuxon belül létrehozni egy olyan mappát, amit el tudnak érni a Windowsos gépek hálózaton keresztül?"Persze, hogy tudsz, a samba a te barátod. Nekem is így van, linux/windows alól is elérem a másik gépet hálózaton keresztül authentikációval, fájlrendszertől függetlenül.
A korábbi kérdésedre, hogy melyik linux a legjobb... nehéz kérdés. Régi géped van, erre egy olyan linuxot lenne érdemes telepíteni, amiben te szabod meg aprólékosan, hogy mire lenne szükséged. Viszont mivel a kezdő fórumba írtál, így gondolom nem vagy annyira otthon a témában (még én se annyira azért) .
Amit én javasolnék az az Arch linux, de szerintem ez abszolút nem kezdőknek szánt disztribúció. De szerintem az egyik legjobban testre szabható terjesztés. A telepítés csupán egy alap rendszert tesz fel, kb 1,2 giga méretben. Ez teljesen alaprendszer, csak konzolod van, és ezután építgethetsz rá mindent, amit szeretnél.Nekem boot után kb 160 MB ram-ot eszik a rendszer, de ez ilyen nagyon alap grafikus felület, bár tény, hogy lehet ennél még puritánabb is. Ja a gép azért nem egy őskövület, egy AMD A8-5600K (3,6 Ghz, 4 szál, 4 GB ram, SSD)...
[ Szerkesztve ]
--- N/A ---
-
N0zer0
senior tag
válasz beloadjoker #40052 üzenetére
Jó, hát azt nem mondtad, hogy extra állítgatási igényeid vannak, minden állításnál újra kell forgatni a frankenwm-et. Akkor i3, de látom, azt próbálgatod, én mondtam, hogy kínlódni fogsz vele. Pedig jók ezek, csak nem kezdőknek és Windowshoz szokott felhasználóknak valók, szokni kell őket.
A másik, hogy az alacsony erőforrásigényű ablakkezelő egy dolog. Viszont a legminimalistább ablakkezelő is sokat eszik, ha GTK-s meg Qt/KDE-s programokat futtatsz rajta, hiszen ezek betöltik a saját libjeiket, és némelyik elég sokat. Ezt is számításba kell venni.
-
nagyúr
válasz herdsman12 #40112 üzenetére
Nem volt egyértelmű számomra, hogy friss telepítés, ezt is megemlíthetted volna!
Csak egy tipp, ha gondod van és keresned kell, akár itt a topikban is érdemes, például minitube 2.4 beírására előjött volna valami biztosan: [link] (#36262)-es hsz akár ebből a keresésből jó is lett volna.
másik tipp: ha a letöltő linken lévő 32 bites verzió nem lett volna megfelelő, akkor a feljövő webcímben visszamész a kezdőcímre és ott egyéb verziók is lesznek.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
#21078528
törölt tag
válasz Neil Watts #40110 üzenetére
Én is kösz a kérdéseket, ezek alapján kicsit kipofozom a GPT/UEFI írásomat...!
-
veterán
-
#21078528
törölt tag
válasz Neil Watts #40101 üzenetére
Szal Wint utoljára NT-t telepítettem, nem tudom, mit hogy csinál, tehát TISZTÁN Linux oldalról nézve...
Ha jól értem Ubut akarsz UEFI módban telepíteni. Olvasd el az idevágó írásomat a Logouton (Összefoglaló!!!) !
Minek húzod le a HDD-ket, kit zavarnak?
Wines dolgokat kiiktatod (Secure Boot, stb.).
Minden telepített OS létrehozza a saját bejegyzését, a régiek senkit nem zavarnak (mondjuk én szoktam takarítani, a lap szoftverébe meg senki nem nyúl bele, legfeljebb te, ha frissíted a BIOS-t).
Sosem használom az automatikus particionálást, így nem tudom, hogy normálisan megcsinál-e mindent GPT/UEFI-nél, válasz inkább kézi felosztást.
Az 'efibootmgr' teljesen biztonságos, csak tudni kell használni...
Ha a BIOS-ban EFI Boot van állítva, akkor muszáj EFI módban telepíteni. Az UEFI utáni takarítás rém egyszerű, formázod v. törlöd a partícióját és kész!
Mint írtam, én sosem használom az automatikus particionálás, GPT táblánál alap a 4k eltolás, szerintem ma már minden telepítő jól csinálja meg, de a GParted és a gdisk az halálbiztosan!
Használd a GParted Live terjesztést!
SSD témában olvasd el az idevágó írásom, vagy ubyegon2 kollégáét (Összefoglaló!!!)! -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Hehe zsír!
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
lolka1980
aktív tag
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Gondoltátok volna? A Microsoftnak van saját Linux disztrója, saját adat szerver és hálózati eszközök számára: [link] Azure Cloud Switch néven.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
nagyúr
válasz ubyegon2 #40103 üzenetére
Jól rémlett, a /var/cache/apt/archives-ben ha megvan, akkor tudsz downgradelni csomagot.
How to downgrade packages on Ubuntu? hirtelen nem találtam magyar leírást
(#40101) core2
Ha már itt elkezdted ezt a threadet, nem lenne célszerűbb abban a topikban folytatni? Ha már ugyanazok látogatják mindkettőt?[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Geripapa #40102 üzenetére
Ezt a program telepítőt nem használom, de jelen esetben az első sort kell kattintani, a másik kettő az bináris.
Érdemes kipróbálni a Synaptic nevű csomagtelepítőt programok telepítéshez, ill. később a Terminal-t.A Syanptic informatívabb, mint ez a szoftverközpont, amiről azt is olvastam már, hogy összekavarhat időnként dolgokat.
(#40100) herdsman12 Valahol megvan még, ha nem csináltál cache és egyéb törléseket, vagy szedd le újra, a 2.5.öt meg remove-old előtte. Legrosszabb, hogy nem tudom lecsekkolni, nálam milyen!
Sorry, de melóban Wines gépen vagyok és teljesen le vagyok blokkolva, nem jut eszembe a dolgok neve/helye. Ilyen hatással van rám, ha Winnel kell bíbelődnöm.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
veterán
Sziasztok!
Tudom, nagyon noob kérdés, de uefi+ssd kérdésem lenne (15.04):
Konfigurációm:
- ASUS M5A97 EVO R2.0
- Phenom II X4 955
- 2*8GB DDR3-1600 ram
- Radeon R9 270X 2GB Vapor-X
- 128GB Samsung 830 SSD (I am using Windows 10 on this)
- 2TB SATA3 HDD (for data - ntfs)
- 2TB HDD (ntfs)
- 1TB HDD (ntfs)
- Asus Xonar DS opa2604ap opamppal
- 2x22" dell ips (u2211h+p2214h)
- Edifier HCS2330Ez az elképzelés jó a telepítésre?
- Csinálok egy uefi pent rufus-szal Windowson
- Kikapcsolom a fastbootot Windowsban, nyomok egy "powercfg /h off"-ot, újraindítom majd leállítom a Windows 10-et.(ha jól rémlik talán 13.10-zel próbálkoztam utoljára, s ott telepítés után "unsafe state"-ben voltak a particiók)
- lecsatlakoztatom az összes HDD-t. csak az SSD marad.
- Az UEFI-ben is kinyomom a fastbootot , s a secure bootot Other OS-re rakom.
- Bebootolok UEFI módban a pendrive-ról.
- Nem távolítom el a 13.10 efi bejegyzését efibootmgr-rel (félek, hogy belenyúl esetleg a lap szoftverébe, nrm akarok belőle téglát)
- A telepítővel az "Erase the disk and install Ubuntu" opciót választva felhasznbálom az egész SSD-t.
- Telepítés után VHA drivert rakok.Kérdéseim:
- El kell távolítanom efibootmgr-rel a régi Ubuntus bejegyzést? Biztonságos a használata?
- Muszáj UEFI módban telepítenem? Nincs valami kompatibilitási mód amiben a régi telepítési módszer is mehet? (az uefi utáni takarítás eléggé macerásnak tűnik, ha utána Wint akarnék használni...)
- Minden hardverem támogatott lesz? remélem a 970-es chipsetet ismeri a rendszer, illetve a ventillátorvezérlés sem lesz gond. Nem szeretném megfőzni a gépet. Munkára és tanulásra is használnám, így bármiféle diszfunkció igen kellemetlenül érintene.
- A Samung SSD-mre ráengedhetem az automata particionálást? Jók lesznek az eltolások? TRIM?
- Ha kézzel kell csinálnom akkor mi a követendő példa? GParted? Az van a 15.04 lemezén?
-Telepítés után milyen SSD kímélő berállításokat ajánlott elvégeznem?Tudom, sok, és nagyon kezdőnek tűnő kérdés, de meg kell jegyeznem, nem ismeretlen számomra a Linux, csak ez a felállás az eddigiektől eltérő, s bizonytalan vagyok.
Köszönöm!
Üdv. core2
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - 1190 Ft-tól!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, kedvező ár!
- Indiana Jones and the Great Circle - Digital Premium Edition - beváltás: 2025.1.30 - RTX 40XX
- Adobe Creative Cloud - 2024. 04. 05 - 2025. 04. 05-ig
- McAfee Total Protection - 6 eszköz 1 év
- Új, bontatlan Borderlands 2 Ultimate Loot Chest Limited Edition PC ELADÓ
- Surfshark Starter VPN 1 év / Végtelen eszköz / Előfizetés hosszabbításra is alkalnas Kupon
- Diablo IV! Battlenet GIFT! + Vessels of Hatred
- Surfshark Starter VPN 3 hónap / Végtelen eszköz / Előfizetés hosszabbításra is alkalnas Kupon
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest