-
Fototrend
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
inf3rno
nagyúr
válasz
ubyegon2 #39097 üzenetére
Hát nekem azt írja, hogy nem tudja unmountolni, ami nem meglepő, mert azon van a rendszer...
Azért egy próbát megért.
Ha csak a read-et nézem, akkor most 275-re felment, ami tök jó az előző 150-hez képest. Az írásnál akar valamiért unmountolni, nem értem... Kösz, azért ez is elég így, legalább látom, hogy tényleg javult, és megéri foglalkozni vele.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
#21078528 #39088 üzenetére
Jogos, az AHCI-vel van a gond, de úgy néz ki a windows nem bootol be ahci módban. Azt írják, hogy a registry-ben kell haxolni valamit. Linux-ot sikerült bebootolnom, de ebben meg nincs normális benchmark, iozone nevűvel próbálkozom, már megy pár perce, de nem nagyon akar leállni. Elég fapados ez a konzolos megoldás a windows-os benchmarkokhoz képest. Csak ilyen számokat írkál, amik az átlag felhasználónak semmit nem jelentenek, és tök felesleges, ha csak annyit akarsz tudni, hogy mennyivel ír meg olvas az ssd, amit kb 1 perc alatt meg lehet állapítani. Most kb negyed órája megy, le is lövöm mindjárt, mert ennek így nincs értelme. Közs a tippet!
-
agy73p
senior tag
Manjaro Cinnamon 3.18-as LTS kernellel az alap beállításokon kívül lehet még valahogy csökkenteni a tearingelés valószínűségét?
-
válasz
CPT.Pirk #39091 üzenetére
Mint mondtam, összekevertem valakivel az este.
Most semmi, de jobb az ilyen dógokkal vigyázni esténként, mer' a zasszony nem biztos, hogy toleráns lesz ilyen választól.
Én csak azért említettem, hátha úgy jobban rögzül!
Fórumtárs próbálkozott tegnap este pedig erősen:
A Chakra topikban már nem keveredsz meg vele!
-
válasz
inf3rno #39075 üzenetére
Itt van pár vélemény a Level-paráról. [link] [link], ha még foglalkoztat a dolog.
Ohh ilyen benchmark alkalmazást nem tudsz véletlenül?
Arra a célra, amire írod, szinte biztosan nincs, én is kipróbálnék egy ilyent pedig, Linux SSD vs. Win HDD.(#39085) inf3rno
Nem tetszik Mint-en az asztal, aztán windows-nál már megszoktamEgyébként pont a Mint Cinnamon, ami ilyen szempontból igen erősen hasonlít a Win-re!
Nem gonoszkodásból említem, de a Chakra-t inkább a meglévő meghajtókon próbáld ki, ne az új SSD-t szórd tele vele.SSD ügyben én megvizsgálnám azt az ismert módszerekkel, ahogyan berus.berus ft javallotta!
(#39086) CPT.Pirk Bocs, főnök, de még mindig Mint-et használ inf3rno fórumtárs, igaz a DE-t most nem említette, de én eddig Cinnamont feltételeztem.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
CPT.Pirk #39083 üzenetére
A Chakrát már mások is emlegették, hogy jó, kipróbálom, ha veszek új SSD-t, hátha váltok Mintről arra. Nem tetszik Mint-en az asztal, aztán windows-nál már megszoktam, hogy mindent teli szórok ikonokkal, itt meg még a snap to grid sem működik normálisan. Azért ne értsetek félre, napról napra egyre jobban élvezem a Linux-ot, ahogy sikerül ilyen kis kényelmi funkciókat belőni rajta, mint hogy kiírja nekem az asztalon a CPU hőmérsékletét, stb... Tetszik, hogy sok applet van hozzá, és ha kedvet kapok, akkor akár én is tudok írni.
Keresztkérdés. Attól akadhat a Linux meg elkezdheti bufferelni a keystroke-okat, hogy nem a legfrissebb bios van fent?
-
inf3rno
nagyúr
válasz
lev258 #39082 üzenetére
Engem is. A gond valszeg azzal van, legalábbis az ethtool azt írja, hogy a link partner csak 100mbit-et reklámoz magáról, 1000-et nem. Ez alapján [link] nem lepődnék meg, ha még ennyit sem bírna. Azért elég gáz, hogy ehhez képest gigabites ethernettel reklámozzák. Azt hiszem beállítom mégiscsak bridge-nek, és veszek hozzá egy gigabites routert a belső hálónak. Ahogy nézem a régi router-em is csak 100mbitet tudott.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
lev258 #39079 üzenetére
Nem a netet írtam, hanem a belső hálót. Annak gigabitesnek kellene lennie. Gondolom a network manager nem csak az internetről szól...
@CPT.Pirk Nem tudom ez honnan jött. Egy kütyünél gondoltam, hogy teszek fel debian-t, de valszeg abból is arch lesz, mert az jobban megtámogatja. Egyébként Mint van a PC-n kb 1 hónapja, vagy még annyi ideje sem. Kb annyira értek hozzá, hogy még az update-et sem tudtam normálisan kezelni máig.
-
lev258
veterán
válasz
inf3rno #39076 üzenetére
Milyen internet? Annak, hogy a te oldaladon mit bírnak a hardverelemek, semmi köze ahhoz, mekkora a sávszéled van.
A 5-ös szintű kernelfrissítés sem instabil. Ubuntu ugyanazt megkapja rendes frissítésként. Mivel a Mint átalakított és nem (vagy nagyon lassan) tesztelik az újabb kerneleket, ezért van a nem ajánlott kategóriában. -
inf3rno
nagyúr
válasz
#21078528 #39077 üzenetére
A sata2 úgy tudom 3 Gb/s = 3000 Mb/s = 3000/8 MB/s = 375 MB/s. Még ha sata1 lenne, akkor is 187.5-öt kellene bírnia. Ehhez képest 150/130-at mértem. (Azt írják, hogy a review-okra mást küldtek, mint a fogyasztóknak, ott azért volt 400 felett az olvasás. Egyébként ez 120-as. A 240-es egy fokkal jobb, de az se valami nagy eresztés. Veszek helyette egy sandisk ultra 2-t, az legalább a benchmark szerint hozza, amit review-on is.)
-
inf3rno
nagyúr
Én ezt nem értem az alaplap gigabites: " 1 x Realtek RTL8111D chip (10/100/1000 Mbit)" [link], a modem gigabites "4 GigaBitEthernet port"[link], a köztük lévő kábel CAT6, ami 10 gigabitet is elbír[link], szóval tényleg fogalmam sincs, hogy hol hibádzik mindez, mindenesetre, ha a network manager-ben megnézem a wired connection-t, akkor csak 100Mbitet ír. :S
-
inf3rno
nagyúr
válasz
ubyegon2 #39074 üzenetére
Kösz az instrukciókat, sikerült feltenni a firefox-ot, meg felszórtam a frissítéseket is. Én is úgy néztem, hogy level 3-ig érdemes feltenni, legalábbis kb minden 3-as szinten volt. 5-ösön volt új kernel, de nem őrültem meg, hogy egy instabil kernelt alátegyek a rendszernek...
Én nem találtam default-ra utaló dolgot sehol. Mindegy. Legalább kiderült, hogy 100Mbit-es net van nekem is valamiért, és nem is gigabites. Most nyomozhatok ezirányba is, hogy mi a gond. :S
Ohh ilyen benchmark alkalmazást nem tudsz véletlenül? Próbáltam keresni, de nem igazán találtam semmit a package-ek között. Jó lenne összehasonlítani windows-on meg linux-on is a pontokat, de gondolom nincs olyan, ami mindkettőre fejleszt. :S A windows most HDD-ről megy úh. jóval lassabb kellene, hogy legyen a tesztek egy része.
-
válasz
inf3rno #39072 üzenetére
Az a 3-féle frissítési mód nem sok, ami Mint-en van, van még a mintupdate CLI, ha valakinek erre fájna a foga, van az unattanded is. Mint-re elég az a 3, de ennyi meg kell. Próbáld ki egyszer, ha megjelenik a frissítéskezelőben egy csomag:
akkor ugyanez miként jelenik meg, milyen részletességgel írja le a Synaptic
illetve a terminal persze a terminal lehetőségei különböző parancsokkal jelentősen bővülnek
Ezekkel végigmenve a beállításokon, sok információhoz juthatsz a frissítendő csomagról. A mintupdate-ben például itt látható, hogy mindent be tudsz állítani
és itt, a Rendszerbeállítások - Indítópult-nál lehet ellenőrizni az autó indulást,
így nem maradhatsz le a frissítésekről, tálcán jelezni fog.
Ha valamely csomagot nem akarod frissíteni, azt is a Frissítéskezelőben tudod beállítani, elméletileg ha itt beállítasz valamit, akkora Synaptic és a terminal is figyelembe veszi és az alapján frissít, nem lehet például más frissítési metodikát beállítani a Syanpticban és mást a Mintupdate-ben! A frissítési szinteknél érdemes az 1-3 szintet beállítani, a 4-5 hatása sok vitát váltott már ki több fórumon is, kezdőként ezzel óvatosnak kell lenni. Ha nyűgös hw-ek vannak a gépben, akkor mindenképpen érdemes romeo-t kihagyni!A meghajtók közötti áttelepítésnek is van sok módja, én kezdőként anno már csináltam a Gparted-del, igen egyszerű, a másolandó partíciót másolás/beilleszt módszerrel áttettem. Teljesen megbízható módszer, arra kell figyelni csak, hogy a célpartíció nagyobb legyen és a program azon belül létrehozza az előző partíció tükrét rajta. Persze ugyanazon fájlrendszer legyen a fogadó hely is.
-
inf3rno
nagyúr
Közben megtaláltam az update manager-t, ami felrakta nekem a 40-es firefox-ot. Minden maradt a régiben, király. Azért kicsit összezavart, hogy eddig 3 féle package managerrel találkoztam Mint alatt. Minek ennyi féle dolog?
Kapásból kidobott nekem 50 frissítést, amik között driver-ek is szerepelnek, aggódom miattuk a legutóbbi lefagyások óta. Telepítsem őket vagy ne? Ha ne, akkor hogyan tudnám kinullázni, hogy legközelebb már ne jelenjenek meg? A level szám az mit jelent?
Felraktam a nosquint-et, beállítottam 130%-ra, eddig minden oldalnál tökéletesen ment, szóval nem fog kelleni az a DPI átállítás. Ahogy néztem van nála exceptions lista, amin alapból szerepel a sourceforge, szóval elképzelhető, hogy bizonyos oldalak nem mennek vele, ahogy az is, hogy webfejlesztésnél majd hozzá kell csapnom a saját oldalaimat is. Meglátjuk. Használom, aztán ha bármi gond van, akkor visszaírok.
Cseréltem közben CPU-t egy Xeon 5430-ra meg RAM-ot is raktam bele a gépbe. Most ki van maxolva processzor terén nagyjából a 775-ös socket. Memóriából sem teszek már 8-nál többet vele, mert nehéz jó két oldalas 4GB-os memóriákat találni hozzá. Kicsit melegszik, alapjáraton 53°C-os, meghajtva benchmark-al 60°C-on áll be. Ami aggasztó, hogy mindezt 25°C-os szobában produkálja, szóval elképzelhető, hogyha nagy melegben meghajtom, akkor eléri a 67°C-os határát, és lekapcsol vagy leég. Remélem azért odáig nem jutunk, mindenesetre azért betettem egy CPU hőmérséklet kiírós applet-et is a tálcára. Következő fejlesztés az SSD lesz, mert a mostani Kingston V300 lassú kínai vacak (150MB/s-ot tud csak, kb harmadát, mint amivel reklámozzák), és inkább veszek egy Sandisk-et helyette, és beteszem a régit a NAS-ba a rendszernek, ha megjön a PogoPlug hozzá. Frankó lesz mindent áttelepíteni az új vinyóra megint, de majd megokosodom még addig Linux-ból. Bármi ötlet, hogy hogyan lehetne a legegyszerűbben ezt az áttelepítést megoldani? Már egyszer azt hiszem kérdeztem régebben, éreztem a zsigereimben, hogy szükség lesz rá.
A Power Manager applet-nél van ötletetek, hogy hogyan tudom belőni, hogy suspend-re vagy shutdown-ra menjen, ha alacsony az UPS töltöttsége? Egyedüli opciónak a nothing-ot írja.
Van még ezen kívül olyan kérdésem, hogy van wifi és kábelnet is, és hogy jól sejtem-e, hogy alapból a kábelt használja, ha mindkettőhöz kapcsolódok? Nem találtam semmi lehetőséget, hogy a prioritást hogyan lehetne megváltoztatni a Network Manager-ben. Nálam nincs jelentősége, csak érdekel, hogy mi lenne, ha több eltérő hálózatot használnék, és arról szeretnék netezni, amelyik a leggyorsabb/legbiztonságosabb etc...
-
inf3rno
nagyúr
válasz
ubyegon2 #39068 üzenetére
Nézem közben, tényleg van 40-es package fent. Hozzászoktam, hogy windows alatt frissíti magát, és nem kell törődni vele. Úgy néz ki itt máshogy működik a dolog. Hogy tudnám elkerülni, hogy megint elvesszen minden beállításom firefox-hoz az újratelepítésnél? A Synaptic-ban nem találok semmi opciót a szimpla update-hez... :S
-
válasz
CPT.Pirk #39065 üzenetére
Én itt már elakadtam, úgy láttam, fórumtársunk Mint 17.2-t használ, amin már jó pár napja frissült a FF 40-esre.
Nekem a Jessie-n viszont 38-as van, így lenyúlom a módszert, köszi, hogy írtad. Ahhoz lusta voltam, hogy rákeressek a frissítésre, nem is zavar túlzottan, hogy nem a legfrissebb. Azért jobb az óvatosság! Kicsit azért aggaszt, hogy a IW repoból miként frissül rendesen a FF, de ez már többször ki lett tárgyalva.(#39061) agy73p Nincs mit! Ne csak nézd, használd is!
-
spammer
veterán
válasz
Nagytoll #39064 üzenetére
Programozni bármelyiken lehet, de ha az Ubuntu (Unity) nem jött be, akkor ott a Linux Mint vagy az Ubuntu család többi tagja (Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE, Ubuntu GNOME stb.). Youtube-on meg tudod nézni bármelyiket vagy ki tudod próbálni live módban (pendrive-ról futtatva).
szerk: a hardvert azért nem árt tudni, mert gyengébb gépre nem ajánlott a full csicsás. sok effektes felület.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
inf3rno #39063 üzenetére
Nem kell vele szórakozni, van rá külön repó. Kövesd az itt írtakat: [link]
Ezt a sort bele kell tenni az /etc/apt/sources.list fájlba, mehet a végére:
deb http://mozilla.debian.net/ jessie-backports iceweasel-releaseLetöltöd a linkelt csomagot: [link]
Majd ahová letöltötted, ott kiadod ennek a telepítését:
sudo dpkg -i pkg-mozilla-archive-keyring_1.1_all.debEz után az apt el fogja fogadni a biztonsági azonosítóját a tárolónak, mehet a telepítése a friss böngészőnek:
sudo apt-get update
sudo apt-get install -t jessie-backports iceweaselGondolom tudod, de ha nem, az Iceweasel az a Firefox Debianon, csak a logó más, de a program ugyanaz.
-
Nagytoll
senior tag
Sziasztok!
Melyik a "legjobb" linux egy kezdőnek programozásra? Egyszer próbáltam ubuntut, de az nem nagyon tetszett. Windows mellett használnám, programozás és maga a linux-szal való ismerkedés céljából, mert tudom, hogy előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz számomra, hogy linuxra váltsak. -
válasz
agy73p #39057 üzenetére
Glances-t próbáltad már? Vagy ezeket nézegesd meg: 20 Linux System Monitoring Tools.
(#39058) inf3rno
NoSquint, valóban hasznos kieg ez is, már el is feledkeztem erről. Nem rossz, ha kikísérletezel valami jó fontbeállító módszert és leírod, elég sokan kinlódnak ezzel Linuxon is. -
inf3rno
nagyúr
válasz
ubyegon2 #39055 üzenetére
Ezt is érdemes megpróbálni: [link] ez a nosquint a default zoom level-en változtat firefox-ban. A DPI talán nem is lenne a legjobb, mert minden mást sikerült már belőnöm a megfelelő méretre, úgyhogy kezdhetném újra. Ahogy nézem plugin nélkül is állítható a zoom, about:config-ban kell csak bűvészkedni egy kicsit. Talán az oldalak se csúsznak szét ezzel a módszerrel, de tesztelem még. Nem tudom, hogy a resolution adatot, amit kapnak a böngészőtől befolyásolja e, ha igen, akkor elképzelhető, hogy vízszintesen kell scrollozni 1-2 oldalt.
-
agy73p
senior tag
Manjaro is, Fedora is kijelzi az új kernellel KDE betöltés előtt, hogy "failed to find cpu0 device mode". Ez miért lehet? Azz LTS 3.18.20-0-es kernellel nem csinálja.
Van értelme az új kernelt használni?Ajánljatok Cinnamon alá egy megfelelő rendszerterhelés mérő kisalkalmazást vagy programot? Ami van, az nem igazán jó nekem. Vagy egy terminalban futtatható parancs is jó lenne (Manjaro). Köszi
-
-
inf3rno
nagyúr
válasz
ubyegon2 #39053 üzenetére
Gondolom 3.x-től új plugin API-t kapott a firefox, azért nem kompatibilis. Átírni meg gáz. Mármint én próbáltam teljesen jól működő chrome plugin-t átírni firefox-ra. Nem sikerült. Pedig tényleg csak néhány dolgot kellett volna megoldani rajta. A Chrome API egy fokkal jobb, de még az is olyan, hogy a falat kaparja az ember. A firefox API-ra nincsenek szavak.
-
-
-
inf3rno
nagyúr
válasz
ubyegon2 #39049 üzenetére
Majd keresgélek. Engem zavar, mert sokszor van ilyen. Már friss telepítés után is ugyanúgy jelentkezett, először azt hittem, hogy a hibás driver miatt, de azt megjavítottuk, és még mindig ugyanúgy akad néha.
Pusztán a szöveg nem hiszem, hogy jó, ti. a böngészőben túl kicsik a betűk. Ott meg be kell állítani külön úgy tudom, de akkor meg sokszor szétcsúsznak a weboldalak tőle. Eddig csak a DPI növelése, ami nekem megoldást jelentett.
-
-
inf3rno
nagyúr
Nekem néha belassul a gépelés a böngészőben (de úgy emlékszem szövegszerkesztőben is), olyan mintha buffer-be írnék, aztán csak 1-2 másodpercre jelennek meg a karakterek. Valamikor meg teljesen jó, mint most is. Erre létezik megoldás, vagy lehet tudni, hogy miért van?
Van ötletetek arra, hogy a DPI-t hogyan tudnám 120-ra megnövelni? A jelenlegi talán 100 lehet, túl kicsi, a HiDPI meg nagyon nagy, szerintem 200 is lehet, csúszka meg nincs, mint egyes Linux-oknál, csak ez a két opció. :S
(Linux Mint 17.2 Cinnamon)
-
Rimuru
veterán
válasz
ubyegon2 #39045 üzenetére
Yep (csak hogy bovitsuk a szotarat, plusz mostanaban ra is szoktam). En nagyjabol vegigkovettem az ujrabevezetes ota, sokkal stabilabb lett mar mint volt a kezdetekkor (igaz lassult is egy kicsit), napi hasznalatra lenyegeben mar keszen van. A kiegeszitok altalaban jol mukodnek, nalam 2 fontos van ami nem tamogatja meg.
-
Rimuru
veterán
válasz
ubyegon2 #39033 üzenetére
Majd ha bevezetik a stabilban is az e10s-t akkor lesz reszpozivabb a bongeszo.
(#39035) whbear: Igen, erre gondoltam en is. Kirpobaltam magamnal is, itt teljesen jol megy. Lehet hogy egy kicsit meg is hagyok, ritkan fut ra a swapra es elfer. A kivancsisag csak hajtott a masik gepen is, most ideiglenesen be van kapcsolva, "monitirozom" is, de a hasznalo szava fog donteni.
-
válasz
CPT.Pirk #39037 üzenetére
Nem tudom bekapcsolni a finom görgetést. Amúgy ez lenne a nagy gyorsulás? különben mitől lenne finom a görgetés? remélem láttuk már a lárpurlár kőolajfinomítós jelenetét!
- ! o ! o ! o ! o ! -
Egy jó, kezdőknek szóló új írás: A barátságos Linux
-
whbear
senior tag
válasz
Rimuru #39030 üzenetére
Én egy időben foglalkoztam ilyen RAM csodákkal de az volt a tapasztalatom hogy érdemben nem hoz annyival többet mint amennyivel jobban terheli a procit és amiatt még jobban belassul. Ahol lenne értelme ott van erős procit és inkább érdemes fizikai ramot növelni. Aztán lehet más gépen jó lehet, de eleve a celeron a szűk keresztmetszet.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
Rimuru #39030 üzenetére
Szerintem változó, hogy ez a tömörítés hol használ. Pl SSD életidőt többszörösére meg tudja növelni, ha tömörítve tárolja az adatot, cserébe valamivel lassabb az írás meg az olvasás, de ez általában nem gond, mert megszoktuk, hogy az adatmozgatás lassú. Gondolom ugyanez igaz memóriánál is, minél komolyabb tömörítést raksz rá, annál több helyet spórolsz, viszont annál jobban belassul a gép. Én 4G-vel csak akkor tenném fel, ha már tényleg kevés a memória a programoknak, amit használsz, akkor viszont szerintem érdemesebb lenne venni még 4G memóriát, én legalábbis így léptem, vettem 7k-ért 4G használt memóriát, és teljesen meg vagyok elégedve vele.
-
Rimuru
veterán
válasz
growler #39028 üzenetére
Annyit hasznal amennyit megadsz neki, de ez reszletkerdes. Alapvetoen proci szempontjabol erdekelne tapasztalat, mert ugye lehet semmit se javitana mar ilyen szinten. Mivel nem en hasznalom a gepet, random nem akarom bekapcsolni hogy meg lentebb tornazzam a teljesitmenyet.
-
agy73p
senior tag
Az lehet, inkább, az hogy lehet, hogy KDE alatt az Image Writerrel megírt live usb-ket nem ismeri fel a gép? Olyan, mintha be se tenném a gépbe. Ha egyéb más sd kártyát és usb drive-ot teszek, azt megjeleníti.
Hogy tudom formázni ezeket a usb stickeket? Partíciókezelővel? -
agy73p
senior tag
Korora 22 KDE Plasma naponta legalább egyszer összeomlik... Miért lehet ez? Friss minden...
-
Rimuru
veterán
Nagyon reg foglalkoztam conkyval.
Meg lehet azt csinlani conkynal hogy minden folott lathato, de "atlatszo" es moge lehet kattintatni? Jelenlegi configMas: zram es zswap tapasztalata van valakinek? 1-1GB RAM-SAWP, regi celeronos (3GHz) gepen allitanam be ha van ertelme (a load igy is nagy, de aktivan hasznalja a swapot is ami megiscsak lassu).
-
jimmy399
senior tag
válasz
lionhearted #39020 üzenetére
+1
-
-
jimmy399
senior tag
válasz
lionhearted #39018 üzenetére
vagy openbox
kicsit minimál
-
-
Krisinto
őstag
Sziasztok!
Adott egy Acer Aspire One D255 netbook!
Paraméterek:
Intel Atom N450
1gb memória
250gb HDD
Milyen operációs rendszert telepítsek rá, hogy kicsit felpörögjön ez a kis gép?
Jelenleg Win7 Starter van rajta. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
herdsman12 #39014 üzenetére
A nano-t jó megszokni az ilyen egyszerű dolgokra, mert kb. minden disztrón ott van alapból.
-
erhas01
tag
válasz
Lathronos #39000 üzenetére
Köszi!
Ubuntu deluge:
A kategóriák/hálózat/kimenő portok
A feladó:0 és a címzett:0
vagy más (is) kell?Kitöröltem a Gufw tűzfalból az összes általam feleslegesen hozzáadott szabályt.
Bejövő port van, engedélyezett. A kimenő szerintem nem jó, vagy mert elállítottam és nincs jól megadva a delugeban. A sebességet a szolgáltatóhoz állítottam. Vagy a torrent fájl nem él.A módosítások után kiadtam a terminalban:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Ez elég a tűzfal frissítéshez is? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
herdsman12 #39010 üzenetére
Ha penről teszed fel, akkor bent marad a sources.list fájlban a pendrive, mint csomagforrás. Ki kell onnan szedni. CD-nél magától kikommentezi a CD-s sort, pennél valamiért nem. Mondjuk nálam utoljára a 8-as Debian azt hiszem megcsinálta a pennél is, mindegy.
root terminálba:
nano /etc/apt/sources.listTegyél #-ot a pendrive sora elé, majd mentsd el így:
Ctrl + o, enter, Ctrl + xEz után:
apt-get updateMajd pedig amit előzőleg írtam.
-
herdsman12
őstag
válasz
CPT.Pirk #39009 üzenetére
root@eee901:/home/ggy# apt-get install sudo
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
sudo
0 frissített, 1 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 0 B/856 kB.
A művelet után 2.483 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Helyezze be a(z)
„Debian GNU/Linux 8.1.0 _Jessie_ - Official i386 xfce-CD Binary-1 20150606-13:00”
címkéjű lemezt a(z) /media/cdrom/ meghajtóba, és nyomja meg az EntertPendrive-ról telepítettem, sdb a telepítő:
ggy@eee901:~$ lsblk
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 29,8G 0 disk
├─sda1 8:1 0 28G 0 part /
└─sda2 8:2 0 1,9G 0 part [SWAP]
sdb 8:16 1 1,9G 0 disk
├─sdb1 8:17 1 645M 0 part /media/ggy/Debian 8.1.0 i386 1
└─sdb2 8:18 1 320K 0 partEgyszer már volt ilyen csatolás problémám, azt sem tudtam megoldani, sdb vagy sdb1 a csatolandó?
Esetleg telepítésnél hagytam ki valamit?
Telepíthető szoftverek közül kihagytam a GNOME, KDE, Cinnamon, MATE, LXDE, web server, SSH servert.
Csatolási opcióknál csak a "discard" bejelölve. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
herdsman12 #39008 üzenetére
Nem emlékszem, hogy ezt kézzel kellett volna telepíteni, de próbáld meg:
su - majd jelentkezz be rootként. Aztán:
apt-get install sudo
sudo adduser ggy sudoÍgy innen már benne lesz a felhasználód a sudoers fájlban.
-
herdsman12
őstag
Jessie LXDE alatt se működött a sudo, most Xfce alatt se látom, pontosabban ezt látom:
ggy@eee901:~$ sudo fdisk -l
bash: sudo: parancs nem található
ggy@eee901:~$Nincs /etc/sudoers fájl.
Nem hiszem, hogy külön kellene telepíteni, de semmin nem lepődök meg. -
-
agy73p
senior tag
válasz
lev258 #38999 üzenetére
Tegnap este Windows alatt is nézegettem a bluetooth-t. A gép Win XP-re készült, most Win 7 van fent, hát sajna, nem találtam semmi külön opciót a kapcsolására, az eszközkezelőben sem jelenik meg. Fájl küldés-fogadás indítható bt-szal, de külön nem látok megoldást a kezelésére. Nem jön be a tálcán sem a bt ikon....
Szerk:
még annyi most eszembe jutott, hogy le szoktam win alatt tiltani mindent, ami induláskor szükségtelen (msconfig), és az is lehet, h a bt betöltése is le van tiltva.... biztos hülyeség, de majd este megnézem. -
válasz
erhas01 #38998 üzenetére
Ne azt írd be, hogy man:iptables, hanem azt, hogy man iptables, space van közöttük.
Egyébként használd az ufw-t, de ne kifelé engedélyezd (azt hiszem a default amúgy is kifelé minden mehet, ez home szinten okés szokott lenni, lévén nem túl interaktív, és a magas portokat nehezebb kezelni, esetleg application szinten, ha valakinek van rá érkezése), hanem a befelét kell engedélyezni, ahogy a felső segítség is mutatja.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Háztartási gépek
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Vezetékes FEJhallgatók
- BestBuy topik
- Úgy tér vissza a Commodore 64, ahogy titkon mindenki várja
- Villanyszerelés
- Samsung Galaxy Z Flip7 - kis fogyás is sokat jelent
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- További aktív témák...
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Csere-Beszámítás! RTX Számítógép játékra! R5 5600X / RTX 3080 / 32GB DDR4 / 1TB SSD
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i9 14900KF 64GB RAM RTX 5080 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Kingmax 1x2GB DDR2 800 RAM eladó
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 9 5900X 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! Dell Latitude 5440 14 FHD üzleti notebook - i5 1335U 8GB RAM 256GB SSD Intel Iris Xe
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest